Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika

Informatika Nėse keni nevojė pėr ndihmė apo keni informacione rreth botės sė larmishme tė informatikės dhe internetit, ju ftojmė t'i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-03-2018, 10:16   #21
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 272
Thanks: 46
Thanked 164 Times in 97 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Softuer

Apel drejtuar institucioneve edukativo-arsimore nė trojet tona, sidmos, me theks tė veēantė, te institucionet edukativo-arsimore nė Shqipėri:

Tė Nderuar,

Bota ec me hapa gjigante nė ēdo sferė, dhe na duhet tė jemi nė hapa tė njėjtė me ta. Ēdo herė nuk kemi mundėsi, por nė botėn e informatikės kjo ėshtė e realizueshme edhe pėr Shqiptarėt. Duke pas parasysh qė sot njė pjesė e madhe e popullit tonė gjindent nė emigracion, na e kemi obligim njerzor dhe kombėtar t“ju ndihmojmė nė ēdo hap aq sa kemi mundėsi. Njė ndėr kėto hapa ėshtė edhe edukimi i fėmijėve tė emigantėve po edhe fėmijėve qė frymojnė nė trojet tona nė sferėn e Informatikės.Amerikanėt, miqt tanė, arritėn tė krijojnė njė sistem operativ i cili ngjan shumė me Uindovs-in, mirėpo ky sistem ėshtė pėrshtatur pėr fėmijė, tė cilėt mund tė kyēen nė sistemin edukaiv arsimor me kėtė vegėl tė jashtėzakonshme. Ju lutem kėrkoni bashkėpunim me kėtė kompani pėr pėrkthim dhe pėrshtatje tė materialeve nė gjuhėn Shqipe.Ky softuer ėshtė pėrkthyer nė shumė gjuhė tė botės.
http://www.magicdesktop.com/en-US
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rrjeti pėlqehet nga
i vjetėr 31-03-2018, 11:10   #22
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 272
Thanks: 46
Thanked 164 Times in 97 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer

Softuer pa pagesė

Nga krijuesi Shqiptar

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kodi binar-pėrkufizim:

Fjalor Anglisht Shqip | English Albanian Dictionary

http://anglisht.shqipopedia.org/binary

Lista e termave
(mund tė shkarkohet nė tryezė)

https://www.dps.gov.al/images/upload..._e_termave.pdf

Vepra tė dixhitalizuar-mund tė lexohen por nuk mund tė shkarkohen

Filozofi,histori, ese dhe fletushka tė ndryshme

Filozofė & koncepte filozofike, histori nga antikiteti deri ne ditėt tona, analiza, ese, pėrshtypje nga vendi dhe bota; ne kėtė libėr te pare filozofiko-historik, Dr. Besi ndan me lexuesit e tij, pjesėza e precedente nga gjigante te mendimit botėror.

https://issuu.com/doctorbesimedicali...istori_dhe_ese

Njė revistė e mrekullueshme-me analiza tė pa varura nga ndikimi partiak, politik, klanor - qė botohet vetėm nė internet:

http://www.bota.al/
-------------------------------------------------------------------------

Virtual DJ
Virtual DJ lejon pėrzierje (kombinon/mix) tė kėngėve mp3 , duke egzekutuar/luajtur dy ose mė shumė kėngė nė tė njėjtėn kohė, ku mund tė pėrshtasni shpejtėsinė relative tė tyre nė mėnyrė qė koha e tyre tė pėrputhet, aplikoni efekte si synthe etj. Bėhet fjalė pėr aplikim tė efekteve/pjesėve shtesė nė njė kėngė nė fillim apo gjatė ndėrlidhjes sė kėngėve-aty ku mbaron njė kėngė dhe fillon tjetra…..

Instalimi

Instalo versionin e plotė-kliko aty ku shkruan Complete

Testimi fillestar/prova

Pėr testim tė veglės duhet tė keni 2 skedarė mp3. Mp3 e parė e tėrheq dhe e lėshon(drag and drop) nė pjesėn e parė-shėnuar me ngjyrėn e kaltėrt

Mp3 e dytė e tėrheq dhe lėshon nė pjesėn e shėnuar me ngjyrė tė kuqe.

Pėr mė tepėr lexo nė manualin e softuerit.

http://www.virtualdj.com/download/index.html


Equalizer

Njė barazues ose EQ (barazim nga anglishtja) ėshtė njė mjet i teknologjisė sė timgullit/audio dhe pėrkthimi verbal i equalizer ėshtė "barazues". Njė barazues mund tė rrisė dhe ulė volumin nė njė interval tė frekuencave tė zgjedhura nė spektrin audio dhe detyra e tij ėshtė tė barazon ose tė balancon tingullin. Barazimi pėrdoret nė shumė kontekste tė ndryshme tė lidhura me audio, ku manipulimi i frekuencave mund tė jetė i dobishėm p.sh. nė koncerte tė gjalla, inēizime nė studio dhe nė kontekste tė medias. Barazuesi zakonisht ndahet nė dy llojet mė tė zakonshme, barazimin grafik dhe barazimin parametrik, por ka edhe mė shumė lloje tė tjera.

Njė ndėr “Barazuesit/EQ” mė tė mirė nė rrjet, pa mėdyshje ėshtė Equalier APO
Standardet; 32 dhe 64 bit
Shkarkohet dhe instalohet si softuer i veēantė

https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/

https://sourceforge.net/projects/equ...apo/files/1.2/

Tė ngjajshme / tė tjera:

http://www.vst4free.com/index.php?plug-ins=EQ

http://members.aon.at/grxpage/index.htm


Koment

Si duket harduerėt dhe softuerėt janė dhe kanė nisur rrugėtimin e pėrbashkėt apo me fjalė mė tė thjeshta janė nė proēesin e shkrierjes sė tyre nė njė pikė; fshihet kufiri nė mes realitetit dhe imagjinatės... -kjo ėshtė rruga virtuale/imagjinare(apo jo fizike). Platforma virtuale ėshtė nė zanafillėn e saj dhe tani pėr tani shfaqet (eksperimentohet) si Hypervisor dhe makinė virtuale , temė e cila mund tė lexohet nė vazhdim.


Makina Virtuale


Njė makinė virtuale (VM) ėshtė njė sistem operativ (OS) ose mjedis aplikimi qė ėshtė instaluar nė kompjuter, i cili imiton harduer tė pėrkushtuar. Pėrdoruesi i fundit ka tė njėjtėn pėrvojė nė njė makinė virtuale siē do tė kishin nė harduer tė dedikuar.
Softueri i specializuar, i quajtur njė hypervisor, emulon plotėsisht klientin e PC ose serverin, memorien, hard diskun, rrjetin dhe burimet e tjera hardware, duke u mundėsuar makinave virtuale qė tė ndajnė burimet. Hipervizori mund tė imitojė platforma tė shumta virtuale harduerike qė janė tė izoluara nga njėra-tjetra, duke lejuar qė makinat virtuale tė bėjnė sisteme operative tė Linux dhe Windows Server nė tė njėjtin nikoqir/host fizik. Virtualizimi kufizon shpenzimet duke zvogėluar nevojėn pėr sisteme harduerike fizike. Makinat virtuale pėrdorin nė mėnyrė mė efikase harduer, qė ul sasitė e harduerėve dhe kostot e mirėmbajtjes shoqėruese, dhe redukton kėrkesėn pėr energji dhe ftohje.

Arsyet pėr tė pėrdorur virtualizimin

Virtualizimi ju lejon tė:

Tė hapni/aktivizoni softuer qė kėrkon njė version tė vjetėr tė sistemeve operative Windows.

Eksperimentoni me sisteme tė tjera operative. Hyper-V e bėn shumė tė lehtė krijimin dhe heqjen e sistemeve tė ndryshme operative.

Testoni softuerin nė sisteme tė shumta operative duke pėrdorur makinat e shumta virtuale. Me Hyper-V, ju mund t'i vėzhgoni tė gjithė nė njė kompjuter tė vetėm desktop ose laptop. Kėto makina virtuale mund tė eksportohen dhe pastaj tė importohen nė ēdo sistem tjetėr Hyper-V, duke pėrfshirė Azure. ....

Hyrje:

https://docs.microsoft.com/en-us/vir...windows/about/

Nė ē`mėnyrė mund tė instalohen disa sisteme operative (p.sh. Linux, Uindovs 7, 8 dhe 10 nė njė disk kompjuterik-?)

Pėrgjigjen e gjen kėtu:

https://docs.microsoft.com/en-us/vir...irtual-machine

Softuer tė ngjajshėm

http://www.vminstall.com/virtual-machine-software/


Norse

Me siguri keni dėgjuar apo lexuar pėr sulmet kibernetike, por ē`ėshtė nė tė vėrtet njė sulm kibernetik dhe si manifestohet?
Njė sulm kibernetik/kompjuterik(pėrmes internetit)-cyberattack- ėshtė ēdo lloj manovrimi sulmues i pėrdorur nga shtetet(shėrbimet sekrete), individė, grupe ose organizata qė synojnė sistemet informatike kompjuterike, infrastrukturat, rrjetet kompjuterike dhe / ose pajisjet kompjuterike me anė tė mjeteve tė ndryshme me veprime tė dėmshme zakonisht qė vijnė nga njė burim anonim qė vjedh, ndryshon ose shkatėrron njė objektiv tė caktuar duke ndėrhy/hakuar nė njė sistem tė ndjeshėm.
Kėto mund tė etiketohen si njė fushatė kibernetike, cyberwarfare ose terrorizėm kibernetik nė kontekste tė ndryshme. Sulmet kibernetike(cyberattacks) mund tė shkojnė nga instalimi i spyware(softuer spionues) nė njė kompjuter personal nė pėrpjekje pėr tė shkatėrruar infrastrukturėn e kombeve tė tėra. Sulmet kibernetike janė bėrė gjithnjė e mė tė sofistikuara dhe tė rrezikshme siē ka treguar kohėt e fundit krimbi Stuxnet.

Kėtu mund tė ndiqen sulmet e drejtpėrdrejta (qė monitorohen dhe asgjėsohen nga shėrbimet/agjencitė e specializuara nė SHBA) ēdo sekond, minutė, orė 365 ditė pa ndėrperje….
Harta qė shfaqet nė faqe mund tė zmadhohet duke klikuar me miun mbi tė...

http://www.norse-corp.com/

http://map.norsecorp.com/#/


Ndrysho madhėsinė e imazhit / Image resize

A keni njohuri qė imazhet tua qė dėshironi tė publikoni nė faqe tė internetit duhet qė tė kalojnė nė proēedura tė caktuara. Ndiq pėrshkrimin;Icecream Image Resizer, njė aplikacion i dizajnuar pėr t'ju ndihmuar tė ndryshoni madhėsinė e imazheve tua shpejt dhe nė mėnyrė tė pėrshtatshme. Shto imazhe tė shumta dhe madje edhe dosje tė tėrė me imazhe dhe ndrysho ato nė sekonda. Gjatė proēesit cilėsitė e imazhve mbeten tė pa ndryshuara.

Ndryshimi i madhėsiė ėshtė nevojė nėse ju kėto imazhe dėshironi ti publikoni nė faqe tė internetit pėr hapje sa mė tė shpejtė tė imazhit(imazheve).

P.sh. Njė imazh me madhėsi prej 1 Mb(megabit) me aplikim tė Icecream Image Resizer shndrohet nė imazh me madhėsi 120-200 kb (kilobite) (Pėr ata qė nuk kanė njohuri apo dėshirojnė tė pėrfitojnė njohuri; ja si tė shikoni madhėsinė e imazhit tuaj; vendos njė imazh nė tryezė apo ndonjė dosje dhe kliko me anėn e djatht tė miut mbi imazh dhe lexo pėr cilėsitė e saj-pas aplikimit tė proēesit shiko sėrish nė madhėsinė e re)

https://icecreamapps.com/Image-Resizer/

Standard kryesor i mazheve qė publikohen nė internet faqe janė imazhet me prapashtesėn(shtojca) JPG/JPEG. Egzistojnė edhe standare tė tjera si p.sh. TIFF, PNG,PSD, GIF.....*Sqarime mė tė detajuar

https://1stwebdesigner.com/image-file-types/

https://www.scantips.com/basics09.html


Nė ē`mėnyrė mund tė “fotografoni” njė UEB faqe apo pjesė tė saj?

Desktop copy
1-Tė gjitha imazhet nė kėtė temė janė krijuar nė kėtė mėnyrė:

Nė Uindovs egziston njė aplikacion i emėrtuar si Paint.

Hap atė.

Nė anėn e djathtė, nė pjesėn e sipėrme tė tastierės, vėren njė buton me emrin PRINT SCREEN.

Shtyp nė tė dhe mė pas ngjit(PASTE) nė aplikacionin PAINT.

Kjo ėshtė e tėrė proēedura. Nė kėtė mėnyrė kopjon nga tryeza, Ueb faqet, Imazhe tė softuerėve etj.

2-Mėnyra e dytė pėr Printim tė Tryezės (desktop) dhe elementeve tė saj; p.sh njė faqe e hapur apo

ndonjė pjesė e tryezės, realizohet pėrmes kėtyre 2 softuerėve:

http://www.websitescreenshots.com/

http://toki-woki.net/p/WebKut/


Thunderbird

Me kėtė aplikacion ju mund tė hapni tė gjitha postat elektronike/emailet tua njėkohėsisht.(Nėse disponon/keni tė regjistruar disa posta elektronike) Mjafton vetėm regjistrim i emaileve dhe nė vazhdim kur e hap thunderbird, ju hyni nė tė gjitha email adresat tua me njė klikim.

https://www.mozilla.org/en-US/thunderbird/


Mbrojtja e syve nga rrezatimi
(Pėrshtatja e temeperaturės sė ngjyrave)

Gjatė ditės dhe natės temperaturat e ngjyrave nuk janė tė njėjta.
A e vini re ndonjėherė se si njerėzit qė shkruajnė gjatė natės kanė atė shkėlqim tė frikshėm blu?
Ose zgjoheni natėn gati tė shkruani Idenė e Madhe dhe verboheni nga ekrani juaj i kompjuterit?
Gjatė ditės, ekranet kompjuterike duken tė mira - ata janė projektuar tė duken si dielli. Por, nė orėn 9:00, 10.00, ose 15.00, ndoshta nuk duhet apo nuk mundesh tė shikosh diellin.
Veglat e mė poshtme bėjnė tė mundur qė ngjyra/temperatura e ngjyrės e ekranit tė kompjuterit tė pėrshtatet me kohėn e ditės, tė ngrohtė gjatė natės dhe si drita e diellit gjatė ditės.
Mė tepėr rreth temperaturave tė ngjyrave mund tė lexohet kėtu;

https://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature

Vegla pėr pėrshtatje automatike tė temperaturės sė ngjyrave tė ekranit/monitorit kompjuterik

https://justgetflux.com/

http://jonls.dk/redshift/


Media Portal
Produkt Gjerman….a duhet tė shtojmė diē mė tepėr?!….

MediaPortal transformon PC tuaj nė njė zgjidhje tė plotė mediatike.Kalimi nga njė mp3 kėngė nė tjetrėn realizohet nė mėnyrė tė”butė”(njė mp3 “shkrihet” nė tjetrėn) pa ndėrpreje nga njė kėngė nė tjetrėn....Njė cilėsi qė as Microsofti apo ndonjė kompani tjetėr nuk e kanė nė nė softuerėt e tyre.
Thjesht, ėshtė njė revolucion nė kontrollin e medias, ju lejon tė shikoni, dėgjoni, lexoni dhe luani mediat tuaja siē dėshironi, pa u futur nė rrugė ose qė keni nevojė tė mėsoni sisteme tė vėshtira navigimi. Nė faqe gjen dy versione; cilėn duhet tė instaloni? Pėr fillestar sygjerohet versioni
MediaPortal 1.

https://www.team-mediaportal.com/


Pjesė shtesė (addon) pėr Kodi

Kodi softueri mund tė shkarkohet dhe pėrdoret vetėm me Uindovs 8,1 dhe 10. Instalohet nga Microsoft store. Kėtu ju shfaq vetėm njė informatė e cila ka tė bėn me pjesėn shtesė qė ndoshta tani pėr tani ėshtė pjesa/vegla mė e mirė pėr mulltimedia respektivisht addons qė ju mundėson hapjen e filmave, muzikės , dokumentarėve mė tė mirė, Tv kanaleve etj. Ndiq me kujdes mėnyrėn e instalimit dhe para e gjithash lexo nė recenzione pėr tė gjetur versionin mė tė mirė/funksional Parakusht pėr punėn normale tė addonsave ėshtė qė konektimi juaj me interent tė jetė me shpejtėsi/sė paku 3 - 4 Mbp (megabit pėr sekonė) Madhėsia e addons-it rreth 300 MB/megabit.Nėse disponon koneksion me shpejtėsi mė tė vogėl addonsi nuk do punon nė mėnyrė normale(mos e instalo).

https://www.youtube.com/results?sear...y=xenon+x7.3.5


Matja e shpejtėsisė sė konektimit me internet
Kėtu mund tė bėsh matje tė shpejtėsisė sė konektimit/lidhjes me internet:

https://www.spectrum.com/internet/speed-test

http://www.speedtest.net


Interneti Ilegal apo Interneti Sekret


…..dhe ju jeni tė bindur qė keni njohuri tė plotė pėr Google dhe internetin nė pėrgjithėsi?!
Jo ju nuk keni njohuri tė plotė , ju keni njohuri pėr rreth 4 % tė internetit, kurse 96% nuk keni as dijeni se ku gjindet-Lexo pėr te kėtu:

https://darkwebnews.com/deep-web/


Brave
(fito lek)

Brendan Eich, njė nga njerėzit qė themeloi Mozilla shfletuesin nė vitin 1998, nisi njė shfletues tė ri tė quajtur Brave nė janar tė 2017. Ideja e Brave ėshtė tė zėvendėsojė reklamat qė mund tė kėrkojnė njė kohė tė gjatė pėr tė ngarkuar disa ueb faqe. Nė vend tė saj shfaqen reklama tė zgjedhura qė kėrkojnė mė pak burime.
Tani Brave gjithashtu e bėn tė qartė se ata pėrdorues qė zgjedhin tė shikojnė kėto reklama tė pėrzgjedhura do tė paguhen nė bitcoin.
Pėr pėrdoruesit dhe botuesit, Brave vendos lek/para nė llogaritė individuale tė bitcoin dhe tė dyja palėt duhet tė verifikojnė identitetin e tyre pėr tė qenė nė gjendje t'i heqin ato. Pėr kėtė, kėrkohet njė postė elektronike/email dhe njė numėr telefoni pėr pėrdoruesit dhe njė proces mė tė plotė tė legalizimit tė botuesit. Pėrdoruesit qė nuk verifikohen automatikisht do tė dhurojnė pjesėn e tyre tė parave nė vendet /faqet tė cilėt ata i vizitojnė mė sė shumti.

https://www.brave.com/


Riparim i Master Boot Record (MBR) nė Uindovs/Windows 10/8/7


Njė nga hapat efektive pėr zgjidhjen tė problemeve gjatė nisjes sė Uindovs-it(windows), ėshtė riparim i boot Master Boot Record ose shkurtimisht MBR. Arsyet e zakonshme pse njė MBR mund jetė prishur/korruptuar ėshtė pėr shkak tė infeksioneve malware, si dhe fikja/mbyllja jo e rregullt e kompjutorit qė gjithashtu mund tė ndikon nė prishjen e MBR . Nė disa raste mund tė gjeni raste ku Linux Grub ėshtė instaluar dhe Uindovsi/Windows nuk ėshtė nė gjendje pėr ta zbuluar atė.

Nė disa raste tjera, mund tė shfaqet mungesa /gabimi Bootmgr . Nė raste tė tilla ju mund tė aplikoni rindėrtimin ose riparimin e MBR pėr tė rregulluar kėto ēėshtje.

http://www.thewindowsclub.com/repair...rd-mbr-windows

Mėnyra apo metoda alternative e riparimit tė MBR-sė ėshtė pėrdorim i softuerit Macrinum Reflect
(shiko artikullin mė posht nė lidhje me Macrinum Reflect)
Ky softuer , nėse pėrdoret pėr riparim tė shpejt tė MBR-it , mund tė aplikohet / pėrdoret vetėm nėse e hap apo e nis VETŹM nė mėnyrėn e nisjes sė Uindovs-it nga disku i krijuar…..
Lexio mė poshtė si krijohet dhe mėnyrėn e nisjes sė kompjuterit nga disku i krijuar ku e gjen funksionin pėr riparim tė MBR.
Kėtė komand(flick) e gjen nė pjesėn e sipėrme tė softuerit Macrinum, nė rastin kur e nis kompjuterin nga Disku (Repair MBR).


Macrinum Reflect


Kopjim dhe restaurim tė sistemit operativ Uindovs Xp, Vista, 7, 8.1 dhe 10

Kėtu jipen sqarime tė thjeshta pėr kopjim dhe restuarim tė sistemit opertaiv Windows dhe dedikohet
personave qė nuk e njohin gjuhėn angleze apo janė fillerstar;

(Sqarimi ėshtė elaboruar edhe mė herėt mirėpo kėtu elaborohet njė version i shkurt apo mė i qart.)

Nė sistemin operativ Uindovs/Windows egziston vegla pėr kopjim automatik mirėpo mund tė ndodh qė nga ndonjė shkak, kopja e krijuar nuk funksionon. Nė atė rast mund tė pėrdoret metoda rezerve pėr kopjim dhe restaurim tė sistemit-pėr eleminin tė ndonjė pengese apo problemi qė nuk mund tė zgjidhet nė ndonjė mėnyrė tjetėr…

Ja mėnyra:

1-Sė pari duhet tė keni nė dispozicion njė CD apo DVD tė zbrazėt
(mė e kėshillueshme ėshtė CD apo DVD RW(Rewrite)-mund tė pėrdoret shumė herė)

2-Shkarko dhe instalo kėtė softuer:

Macrinum Reflect > https://www.macrium.com/reflectfree Kliko nė butonin Home Use
(853.3 MB)
Pas shkarkimit tė softuerit do vėresh se aty ku shkarkohet softueri nuk gjindet vetėm Macrinum Reflect por edhe njė softuer tjetėr me emrin Windows PE
Nėse nuk ėshtė shkarkuar Windows PE, aktivizo Macrinum Reflect dhe instalo nga aty.

3) Instalo qė tė dy

4) Starto Macrinum Reflect

Me startimin/nisjen e softuerit Macrinum Raflect do ju parashtrohet njė pyetje:

Rescue Media


Important: You have not yet created Rescue Media to enable
system recovery of your PC.

Do you want to create Rescue Media Now?

Fut nė kompjutor njė CD/DVD tė zbrazėt dhe kliko butonin YES

Pas disa minutave krijohet CD/DVD qė shėrben pėr restuarim/ ri krijim tė sistemit operativ

Tani e keni gati veglėn pėr restaurim.

5) Krijo njė dosje(folder) tė re nė njėsinė/ diskun me emrin : D dhe emėrto p.sh. Macrinum Reflect. Zgjidhja optimale ėshtė njė disk i lėvizshėm(mobil)-disk extern, por nė mungesė apo pa mundėsi tė blerjes sė saj njėsia apo disku : D ėshtė zgjidhje alternative.

VINI RE: kopjen e krijuar duhet ta ruani vetėm kėtu ngase nėse e ve/vendos nė ndonjė vėnd tjetėr p.sh. nė njėsinė / diskun : C Macrinum Reflect nuk do e gjen dot kopjen e krijuar andaj zbato ēdo hap tė pėrshkruar kėtu me kujdes.

Pikėrisht nė kėtė dosje do tė krjioni kopjen e sistemit

6) Nė softuerin (Macrinum Reflect) qė e keni aktiv (e keni hapur), kliko nė butonin me emrin

Disk Image. Mė pas kliko nė Create an image of the partition required to backup and restore Windows

Kur klikon hapet njė dritare e re me kėtė emėr (Select source Drive and Image Destination)

7) Tani duhet tė caktoni rrugėn (path nė ang.) deri tek dosja(folderi/map) qė e krijuat d.m.th. Deri te dosja Macrinum Reflect.

Aty vėren emrin Destination dhe mė posht Folder. Aty e cakton/shėno rrugėn deri te dosja (ėshtė nė formė tė 3 pikave vertikale kliko aty dhe gjeje vėndin nė njėsinė : D aty ku ėshtė dosja me emrin Macrinum Reflect. Pasi e keni bė kėtė(caktuar rrugėn) proēesi pėrfundon.
8) Tani kliko nė butonin NEXT. Hapet dritare e re dhe sėrish kliko nė butonin NEXT dhe kliko nė fund nė butonin Finish.

9) Sėrish shfaqet njė dritare e re me emrin Backup Save Option.
Kliko nė OK.

10) Tani fillon kopjimi. Keni durim dhe mos prekni asgjė deri nė pėrfundim tė kopjimit.

Restaurimi / ri krijimi i sistemit nga kopja e krijuar.

Pėr restaurim tė sistemit nga kopja e krijuar vepro kėshtu:

a) Fut nė PC/kompjutor CD/DVD-nė e krijuar dhe starto / Nis kompjutorin

b) Gjatė nisjes sė PC-sė kliko/shtyp menjėher butonin F12 disa herė

c) Do vėresh njė monitor me tekstin:

Please select boot device(shiko fig):Zgjedh aletarnativėn si nė imazh; lėviz me butonat posht lart si nė figurėn dhe kliko/shtyp butonin enter.
(Kujdes: aty ku ėshtė shėnuar UEFI shkrimet pas saj : te ju mund tė jetė ndryshe)

Mė pas ju shfaqet mesazhi siē vijon:

Press any key tė start from CD/DVD.
(Mos prisni asnjė sekondė, klikoni menjėherė ndonjė buton nė tastierė cilado qoftė…Nėse prisni atėherė anulohet startimi i Macrinum Reflect dhe nis/starton uindovs/windows i zakonshėm.)

ē) Kur klikoni nė ndonjė buton aktivizohet menjėherė CD/DVD-ja respektivisht starton VETŹM SOFTUERI Macrinum Reflect, pra nuk starton Uindovs/Windows i zakonshėm.

d) Me aktivizim tė softuerit, ju mund tė restauroni kopjen e skedarit qė e ruan nė dosjen/folder/map tė emėrttuar Macrinum Reflect. Nga brėndėsia e softuerit Macrinum(kėrko lidhjen respektivisht rrugėn/path/dosjen dhe kliko nė skedarin qė ruhet aty ( tė kopjuar mė para).

Pas klikimit fillon proēesi i restaurimit...(mos prek asgjė prisni deri nė pėrfundim tė instalimit) Pas pėrfundimit tė instalimit largohu nga softueri Macrinum Reflect (exit) dhe ri starto kompjutorin.

Proēes i ngjajshėm mund tė aplikohet edhe me USB stick(flash memory).

Uindov/Windows 10


Nė Uindovs 10 proēedura ėshtė mė e thjeshtė:

1-Diskun e krijuar Rescue Media ve nė pajisje.

2-Shko nė parametrat e Uindovs-it Settings

3-Aktivizo uptdate and security

4-Prej aty e aktivizon diskun Rescue Media dhe vazhdon me proēesin e lart pėrshkruar


Reēensione / reviews

Asnjėherė mos bli produkt/shėrbim pėrpara se tė fitosh njohuri/informata tė detajuara/hollėsishme nė lidhje me produktin respektivisht shėrbimin.Nė kėtė mėnyrė gjen produkt qė tė pėrshtatet sipas ēmimit apo cilėsive. apo mund ta krahasosh produktin/shėrbimin me produkte /shėrbime tė tjera nė internet. Por si tė kuptoj qė njė produkt apo shėrbim ėshtė po ai qė e kėrkoj? Si tė bėj dallimin e tyre? Interneti eshtė vegėl qė pėrdoret nga tė gjithė njerzit dhe aty gjen gjėra, produkte , shėrbime, kompani, etj serioze dhe jo serioze. Pėr tė dalluar dhe kuptuar nė esencė njė produkt, shėbim, kompani etj pėrdor recensione.

Ē`janė recensionet? Pėrkufizimi ėshtė mjaft i gjėrė pėr nocionin recension, mirėpo nė kėtė kontekst recension d.mth. Pėrshtypjet, mendimet dhe pėrvojat e personave qė kanė blerė dhe pėrdorin njė produkt tė caktuar apo shėrbim; nė kėtė rast mund tė jepen mendimet e pėrdoruesve, veēoritė teknike tė produktit tė caktuar, pėrvojat me kompaninė pėrkatse;korrektsinė e tyre, punėn, produktet etj.…Nė recensione mer njohuri/dituri cili produkt ėshtė mė i pėrshtaēėm pėr nevojat personale dhe mund tė krahasosh ēmimet dhe cilėsitė/kualitetin, pėrparsitė dhe mangėsitė e produktit etj. Sidomos kur ėshtė fjala pėr produkte teknike nė internet gjen shumė faqe me pėrshkrime dhe recensione nga mė tė ndryshmet….Kėrko nė Google.

http://www.reviews.com/


Pushimet verore/dimėrore-udhėtimet dhe akomodimi


Dal nga dalė i afrohemi pushimeve verore dhe kjo ėshtė koha kur kemi mundėsi tė relaksimit dhe reflektimimit tė periudhės sė punės apo ndoshta studimeve. Pjesa dėrmuese e Shqiptarėve nė atdhe nuk kanė mundėsi ekonomike pėr pushime jashtė shtėpive tė tyre nga shkaqet qė ii dijmė, mirėpo ka njė pjesė qė edhe pėrkundrejt kushteve ekonomike dhe sociale kanė mundėsi tė vejnė nė pushime, sidomos ata qė jetojnė jashtė atdheut.

Andaj ky pėrshkrim i dedikohet sė pari emigrantėve dhe mė pas atyre(edhepse ndoshta nuk kanė mundėsi finansiare/ekonomike) qė dėsirojnė tė pėrfitojnė njohuri pėr pushime respektivisht pėr transport dhe akomodim nė vėndet turistike.

Nėse keni planifikuar pushimet verore apo nuk keni planifikuar gjė, tani ėshtė koha mė e pėrshtashme pėr tė planifikim respektivisht prenotim/rezervim. Dikush mund tė thotė tani ėshtė shumė herėt… Unė them jo, tani ėshtė koha.

Ja arsyet;

1-Meqė ėshtė herėt, kompanitė/agjencitė turistike (hotelet) si dhe kompanitė e udhėtimit me aeroplan lėshojnė nė qarkullim bileta tė udhėtimit respektivisht akomodime nėpėr hotele me cmime mė tė pėrshtacme/mė tė lira respektivisht mundėsia e zgjedhjes ėshtė mė e madhe.

2-Sa mė afėr kohės sė pushimeve udhėtimeve apo prenotimit tė hoteleve, aq mė tepėr apo mė shumė riten cmimet, andaj tani gjen atė qė dėshiron. Mos e le pėr mė vonė.

3-Kėtu ju informoj pėr faqen mė tė mirė nė internet pėr prenotime tė hoteleve qoftė nė bregdetin tonė apo nė Dardani dhe Fyrom dhe nė gjithė globin disa qindra mija hotele nė dispozicion. Kjo faqe pėrvec se mundėson prenotime tė mira me cilėsi tė lartė, aty gjen cmime jashtzakonisht tė lira nė hotele me 2-3 yje.

4-Vecori tjetėr e faqes tė cilėn e pėrdori personalisht vite tė tėra, ėshtė mundėsia e reklamimit, respektivisht denoncimit nė rast se pėrshkrimi nuk pėrshtatet me atė qė e gjen nė hotel. Nėse hoteli pėrsėrit gabimet dhe kjo kritikohet nga turistėt, herėt a vonė i bjen poshtė vlera e hotelit nė faqe dhe mund tė ndodh qė tė hiqet nga faqja.(lexo nė recenzione tė faqes)

5-Cmimi i bujtjeve ėshtė I garantuar (nga ana e kompanisė booking.com) respektivisht hoteli nuk mund ta ndryshon cmimin sipas dėshirės pėr shembull mė vonė, vlen cmimi nė kohėn apo kur ėshtė bė prenotimi/rezervimi.

6-Nė Booking faqen keni mundėsi tė kontaktoni kompaninė (nga dhe nė cdo shtet tė botės) nė fjalė 24 orė, nėse keni pyetje apo ndonjė vėrejtje

7-Nėse ndroni mėndje apo ndoshta keni ndonjė pengesė, atėherė shumė lehtė mund tė anuloni prenotimin. Lexo me kujdes nė faqe tė hotelit pėr periudhėn deri kur keni mundėsi tė anulimit tė prenotimit.

Pagesa/prenotimi


Nė faqe bėn vetėm prenotim-d.m.th. Ju “pagoni” por tė hollat nuk u tėrhiqen nga xhiro llogaria yte, pra bėhet vetėm “rezervim” i shumės sė tė hollave qė duhet tė pagohet.Tė hollat i pagon kur arrin nė hotel. Nė faqe apo pėrmes postės elektronike pranon vetėm njė konfirmim me tė gjitha tė dhėnat.(Mund tė ndodh qė tė hollat tėrhiqen nga xhiro llogaria yte menjėherė por kjo ėshtė e rrallė.)

Pagesa bėhet me Master dhe Visa kartela.

https://www.booking.com

Prenotim i udhėtimit me aeroplan

Pėrdorni Flygresor.se pėr tė gjetur fluturime tė lira pėr udhėtimin tuaj tė ardhshėm. Zgjidhni nga mė shumė se 1000 agjensi udhėtimi dhe linja ajrore. Shėrbimi ėshtė i shpejtė, lehtė dhe falas.

Kjo faqe Suedeze ju mundėson rezervim tė biletave tė udhėtimit nė mbarė botėn.

Mėnyra e pėrdorimit:


a-Sė pari zgjedh gjuhėn e preferuar nė pjesėn e sipėrme tė faqes ana e djadhtė.

b-Mė pas zgjedh destinacionin , dhe pas shėnimit dhe klikimit pėr kėrkim ju shfaqen vetėm cmimet e biletave pėr udhėtime. Kur klikon nė cmime ri orjentohesh nė faqet ku bėhet prenotim i biletave.

c-Prenotim i biletave duhet tė bėhet sė paku 2-3 muaj para udhėtimit-atėher gjen cmime tė lira/me mė pak kosto. Gjithsesi prenotimi mund tė bėhet edhe brėnda ditės apo javės…..

ē-Nga e hėna deri tė enjten gjen bileta me cmime mė tė ulta nė krahasim me fundjavėn, andaj prenotimi duhet tė bėhet nga e hėna deri tė enjten.

d-Nė aeroport duhet tė gjindeni 2-3 orė para nisjes sė aeroplanit (boarding) pėr shkak tė verfikimit tė identitetit si dhe pėr tė dorėzuar valixhe (check in)….

dh-Biletat e udhėtimit (fly tickets-e tiket) ju dėrgohen nėpėrmjet postės elektronike dhe janė nė format/standard .pdf

https://www.flygresor.se/

Kompanitė me tė cilėt nuk duhet tė udhėtohet, kompani qė nuk i plotėsojnė kriteret e sigurisė-lista:

https://ec.europa.eu/transport/modes...-ban/search_en


Loja e shahut

https://www.chess.com/play/computer


Informata dhe lajme tė ndryshme

Kujdes me pėrdorim tė VPN shėrbimit

https://restoreprivacy.com/vpn-warning-list/

Testim I VPN-it

https://restoreprivacy.com/vpn-test/

Vegėl pėr matje tė ndryshme:

https://www.facebook.com/dwgfiles/vi...5294934542722/

https://cadbull.com/detail/40369/Measurement-app

Tė rejat nga teknologjia

Mirė u pafshim nė vjeshtė 2018
-------------------------------------------
Tė ecim nė njė hap me botėn

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 31-03-2018 nė 11:55
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rrjeti pėlqehet nga
i vjetėr 06-06-2018, 11:10   #23
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 272
Thanks: 46
Thanked 164 Times in 97 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Softuer

Pėr shkak tė interesimit tė madh, botimi i materialeve tė reja bėhet mė herėt se informimi(premtimi) i mė hershėm

Softuer pa pagesė

Kodi i Reagimit tė Shpejtė / QR Code Dhe Barcode

Kodi QR (i shkurtuar nga Kodi i Reagimit tė Shpejtė-Quick Response) ėshtė markė tregtare pėr njė lloj barkodi tė matricės (ose barkodit dy-dimensional) i projektuar pėr industrinė e automobilave nė Japoni. Njė barcode ėshtė njė etiketė optike e lexueshme e makinės qė pėrmban informacione rreth sendit nė tė cilin ėshtė bashkangjitur. Njė QR kod pėrdor katėr mėnyra tė standardizuara tė kodimit (numerike, alfanumerike, byte / binar, dhe kanji pėr ruajtjen e tė dhėnave nė mėnyrė efikase; mund tė pėrdoren edhe zgjerime.

Sistemi i Reagimit tė Shpejtė (QR) u bė popullor jashtė industrisė sė automobilave pėr shkak tė lexueshmėrisė sė shpejtė dhe kapacitetit mė tė madh ruajtės nė krahasim me kodet tė standardeve UPC. Aplikacionet pėrfshijnė ndjekjen e produktit, identifikimin e artikullit, ndjekjen e kohės, menaxhimin e dokumenteve dhe marketingun e pėrgjithshėm.

Njė kod QR pėrbėhet nga katrorė tė zinj tė rregulluar nė njė rrjet katror mbi njė sfond tė bardhė, i cili mund tė lexohet nga njė pajisje imazhimi si njė aparat fotografik dhe pėrpunohet duke pėrdorur korrigjimin e gabimeve Reed-Solomon derisa imazhi tė mund tė interpretohet nė mėnyrė tė pėrshtatshme. Tė dhėnat e kėrkuara nxirren pastaj nga modelet qė janė tė pranishme nė komponentėt horizontale dhe vertikale tė imazhit

https://en.wikipedia.org/wiki/QR_code

https://searchengineland.com/what-is...need-one-27588

Ja njė shembull konkret tė pėrdorimit tė QR kodit:

Nė aeroportet bashkėkohor nė vėnd tė biletave fizike(letrės) pėrdoren QR kodet si biletė pėr identifikim / kontrollim tė biletės. Kodi QR – shkarkohet nė celular dhe ju duhet tė pėrdorni celularin tuaj pėr hapje tė dyreve.

VINI RE:-pėr siguri-shkarko edhe pdf skedarin-e-ticket/biletėn elektronike(nėse ndodh ndonjė e pa pritur/QR kodi nuk funksionon ;

Mėnyra e pėrdorimit


1-Pėr “fotografim/skenim” tė njė QR kodi duhet tė instaloni aplikacion(falas ) qė mund tė lexon QR Kode.
Ja njė shembull tė aplikacionit-shkarko nė celular

https://www.scan.me/download/

2-Pas instalimit tė aplikacionit, shkarkohet QR kodi nga ndonjė faqe e agjensive tė udhėtimit(pas pagesės sė biletės). Pėr hapjen e dyerve/identifikimit ju duhet tė afroni celularin tuaj tek paisja pėr skenim. Kjo zgjat 1-2 sekonda-paisja-skaneri identifikon biletėn dhe ju hapen dyert. Natyrisht nė afėrsi gjindet edhe personeli fizik pėr asistencė(nėse keni pengesa)

Imazhet autentike:https://www.farecompare.com/travel-a...-does-it-work/

https://play.google.com/store/apps/d...anner&hl=en_US

Krijo njė QR Kod dhe Barcode

https://www.qr-code-generator.com/

https://www.onlinelabels.com/label-g...Generator.aspx

https://www.qrstuff.com/

https://qrcode.kaywa.com/

Shndro monitorin televiziv nė monitor kompjuterik


Ndoshta informatat i keni lexuar mė herėt, por ka persona qė nuk kanė njohuri dhe kjo ėshtė njė ndihmesė pėr ta.
Shiko metodėn e konektimit tė kompjuterit me TV-nė dhe mė pas lexo mė posht;Pėrshkrimi vlen pėr desktop kompjuter si dhe pėr laptop.Kėshtu duket njė desktop kompjuter(nėse nuk keni njohuri pėr emėrtimet apo dallimet)

Njė desktop(PC)Njė LaptopPėr kėtė qėllim duhet tė blini

1-Kabllo

https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_n...hdmi+dvi+cable

2-Tastierė si dhe miun pa tela tė ashtuquajtura Wireless

https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_s...eless+keyboard

Ēdo kompjuter bashkkohor si dhe TV e ashuquajtur Flat screen ėshtė i pajisur me kontakte/porte (hyrje/input) tė quajtura HDMI,DVI dhe USB.

Kėto janė standarde bashkkohore pėr transferim tė imazheve dhe zėrit prej kompjuterit nė TV.(kontrollo kompjuterin dhe TV-nė ose lexo nė manualet e tyre)


HDMI/USB pėr TV dhe USB, HDMI dhe/ose DVI pėr kompjuter.

HDMI do thotė -High-Definition Multimedia Interface
DVI do thotė-Digital Visual Interface
USB do thotė-Universal Serial Bus

Transferimet e imazheve/zėrit realizohen pėrmes kabollve HDMI, DVI ose tė kombinuar qė do thotė se kabolloja nė njėrėn anė mund tė jetė HDMI kurse nė anėn e kundėrt DVI.
Pajisjet mund ti blini nė ēdo shitore tė elektronikės, por sė pari lexoni dhe kontrolloni me kujdes cilėt kabllo ju pėrshtaten; mund tė keni DVI me + ose -. Nėse nuk mund tė blini nė shitoret e elektronikės, ato mund tė prenotoni pėrmes internetit apo miqve tuaj nga qytetet apo shtetet tjera.

HDMI

Konfigurimet;

Sė pari, konekto kabllo nė kompjuter nga njėra anė dhe mė pas konekto nga ana tjetėr nė TV.(Konekto me kujdes tė madh me qėllim qė mos tė dėmtohen dhėmbėzat e kabllos(nėse ėshtė kabllo DVI nga njėra anė) ose mos shkaktohet thyerje e tyre gjatė instalimit).Gjatė konektimit sė kabllos nė Tv do tė dėgjoni njė tingull karakteristik pėrmes autoparlantėve tė kompjuterit qė signalizon instalim tė njė pajisjeje tė re, respektivisht tė njė tė ashtuquajturės driver.Shqip do pėrkthehej pėrafėrsisht si drejtues.Cili ėshtė roli i tij? Drivers/drejtuesit mundėsojnė komunikim nė mes dy pajisjeve nė kėtė rast kompjuterit me TV-nė.Nė shiritin e veglave(aty ku shfaqet butoni i nisjes/start butoni) vėrehet procesi i instalimit.
Prisni deri nė pėrfundim tė instalimit tė drejtuesit/driver.

Mė pas vepro kėshtu;

Shko nė tryez/desktop dhe kliko me anėn e djatht tė miut dhe gjej aty ku shkruan screen resolution/rezolucion i monitorit/ekranit. Shtyp aty dhe do vėresh qė aty hapen parametrat e monitorit/ekranit.Rezolucion i monitorit do thotė qė aty rregullohet qartėsia/sa ėshtė i qart(mpreht) imazhi/imazhet qė e shikon nė monitor si dhe qartėsia e gėrmave/teksteve tė monitorit.
Njėkohėsisht aty vėren 2 imazhe/2 simbole apo dy monitor tė shėnuar me 1 dhe 2.Ose vėren vetėm shkrime 1 dhe 2.Kjo varet nga verzion i sistemit operativ tė instaluar; Windows8, ose Windows7, Vista etj.

(Rezolucionet e monitorit kompjuterik mund tė jenė tė ndryshme varėsisht nga konfigurimet e mė hershme. Si rezolucion i ulėt ėshtė p.sh.640 × 480 ndėrsa 1600 × 1200 ėshtė rezolucion i lart apo me fjalė tė tjera imazh mė i qart/mė i mpreht.Rezolucioni nė TV-tė HD standard (Hig Definition) ėshtė 1920 X 1080 por edhe aty ka variacione, respektivisht rezolucione mė tė larta, pėr shembull UHD rezolucioni 3840 × 2160 (4K) Rezolucioni i imazhit gjatė bartjes prej monitorit tė kompjuterit nė monitor tė TV pėrshtatet nė mėnyrė automatike ashtu sic shfaqet nė monitorin e kompjuterit.
Kėtu mos prek asgjė.Mė vonė mund tė eksperimetosh.)

Monitori numėr 1 ėshtė monitor i kompjuterit, ndėrsa monitori numėr 2 ėshtė monitor i TV-sė.Shtyp nė monitorin numėr 2 dhe shėno si monitor kryesor.Tani imazhi i kompjuterit
ėshtė bart/transferuar nė TV.

Imazhi zhduket nga monitori numėr 1 dhe shfaqet nė 2.Me kėtė rast fillon tė funksionon edhe miu i kompjuterit nė tryezėn e re.Nė mėnyrė tė njėjtė mund ta ktheni imazhin nga monitori i TV-sė nė monitor tė kompjuterit(duke lėviz me miun nė monitorin eTV ku ėsht shfaqur imazhi i monitorit kompjuterik.)Por mund tė ketė edhe alternativė tė tretė qė do thotė se imazhi qėndron edhe mėtutje edhe nė monitorin numėr 1 por e zgjėruar nė monitorin 2. Kontrollo mundėsitė nė parametrat e pėrshkruar mė lart.

HD TV kanė paisje pėr ndrim tė kanaleve tė quajtur remote controll. Aty gjen butona me emrin HDMI ose Source ose AV(DVD video).Shtyp nė njėrėn prej tyre(mvarėsisht cilin lloj/model tė TV tė butonave e keni ose lexo nė manual tė TV-sė).Pas shtypjes shfaqet imazhi i monitori kompjuterik.

Konfigurimi i zėrit(sound)

Pas shfaqjes sė imazhit tė tryezės nė monitorin e Tv duhet tė konfigurohet apo bartet edhe zėri nga kompjutori nė TV.Nė shiritin e veglave nė tryezė(ku ėshtė butoni i nisjes/start) vėren ikonėn/simbolin e autoparlantit.Shtyp nė tė dhe do vėresh neØdritare tė re ikona/simbole tė ndryshme si psh.simbolin e sistemit tė zėrit dhe njė shigjetė qė tregon edhe njė alternativė. Shtyp nė te dhe do vėresh simbolin e monitorit televiziv.(shiko imazhin posht) Shtyp nė te dhe rregullo parametrat do thotė aktivizo kėtė alternativė.Me kėtė rast zėri ėshtė bartur nė TV dhe mund tė dėgjohet vetėm nga autoparlantet e TV. Nga autoparlantet e kompjuterit nuk mund tė dėgjohen zėri.

Ju sygjeroj tė blini edhe njė tastierė(keyboard) dhe miun pa kabllo-(wireless) pėr kompletim tė procesit-nė treg mund tė gjeni pėr disa dhjetra euro.
Me komoditet prej disa metrave mund tė operoni si me kompjutor ashtu me Tv-nė.Duke ndenjur para monitorit harrojmė qė kjo vegėl aq sa ka anė pozitive ka edhe aq anė negative. Njerėzit e ngujuar para monitorit shpesh harojnė qė me kalimin e kohės monitori ndikon nė shqisat e tė pamurit-sytė, shpatullat si dhe boshtin e kurrizit.Andaj pėrdorimi i kompjuterit nė distancė i eliminon kėto rreziqe.


Kompletim

Soundbar

Nėse dispononi me mė tepėr tė holla dhe mendoni tė blini njė sistem muzikor mos e bėnė atė gjė. Kėtu ju ofroj idenė dhe mundėsinė qė tė blini vetėm autoparlante qė janė univerzale si pėr TV poashtu edhe pėr kompjuter.Meqė tani e realizuat bartjen e tryezės kompjuterike nė TV tani mund tė siguroni edhe njė sistem tė ri univerzal muzikor qė shėrben edhe pėr transmetime televizive.Bėhet fjalė pėr sistem tė quajtur soundbar.Vetėm me njė kabllo optike qė lidh TV-nė me kėtė sistem ju mund tė krijoni njė media tė re pėr dėgjim tė muzikės nga interneti, Mp3 skedarėve, pėr filma nga Tv-ja etj.

https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_n...2Ck%3ASoundbar

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 06-06-2018 nė 11:29
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rrjeti pėlqehet nga
i vjetėr 07-06-2018, 20:11   #24
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 272
Thanks: 46
Thanked 164 Times in 97 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer tė rinj 07-06-2018

Pėr shkak tė interesimit tė madh, botimi i materialeve tė reja bėhet mė herėt se informimi(premtimi) i mė hershėm

Njė plotėsim i vogėl tė tekstit tė sipėrm

Konektim i Soundbar paisjes me kompjuter dhe TV;

Nė TV moderne dhe nė kompjuter eksiston njė port/hyrje/input i emėrtuar SPDIF-ky ėshtė port/standard dixhital pėr bartjen/transferim tė tingullit. Po ky port eksiston edhe nė Soundbar paisjen.

Sė pari konekto kabllon SPDIF nė Soundbar e mė pas nė portin SPDIF tė kompjuterit.. Meqė mė pėrpara keni konektuar kompjuterin me TV(HDMI OSE DVI PORTIN), me kėtė konektim tė ri, tingulli / zėri bartet automatikisht nė TV nga kompjuteri.Poashtu kanalet televizive e pėrdorin kėtė burim tė zėrit….

Nė treg janė shfaq TV aparate si dhe Soundbar paisje me WIFI (si dhe kompjuter) qė do thotė se nė tė ardhmen nuk do ketė fare nevojė pėr pėrdorim tė kabllove por vetėm”Unifikim”(pairing) tė WIFI tė TV-sė me Soundbar dhe kompjuter…

https://www.walmart.com/c/kp/smart-tv-with-wi-fi

https://www.sony.com/electronics/sound-bars/ht-nt3

Softuer pa pagesė

Nga krijuesi Shqiptar

Rreth teknologjisė informative; artikuj, analiza, softuer dhe harduer, tė gjitha nė gjuhėn tonė…

http://pcworld.al/


Eassos Recovery


Ndarja e hard diskut nė pjesė tė caktuara ėshtė krijimi i njė ose mė shumė rajoneve nė njė hard disk ose nė ruajtje tjetėr sekondare, nė mėnyrė qė njė sistem operativ tė mund tė menaxhojė informacionin nė secilin rajon veē e veē. Kėto rajone quhen ndarje(partitions term anglisht) ose vėllime. Zakonisht ėshtė hapi i parė i pėrgatitjes sė njė disku tė prodhuar, para se tė krijohen skedarė ose direktoriume. Disku ruan informacionin rreth vendndodhjeve dhe madhėsive tė ndarjeve nė njė zonė tė njohur si tabela e ndarjes qė sistemi operativ lexon para ēdo pjese tjetėr tė diskut.

Njė hard disk mund tė pėson dėmtime, infektime, modifikime apo humbje tė informacionit tė arshivuar dhe nė atė rast janė tė nevojshme mjete pėr riaftėsim tė informacionit tė humbur.

Njė ndėr ta ėshtė Eassos Recovery FreeSoftuer i lirė (pa pagesė) dhe efektiv i riaftėsimit tė tė dhėnave

Eassos Recovery Free ėshtė softueri mė i mirė falas pėr tė riaftėsuar skedarėt e fshirė (tė hedhur dhe tė fshirė) nga koshet e zbrazura dhe pėr tė rifituar tė dhėnat e humbura pėr shkak tė rrėzimit tė softuerit, formatimit, dėmtimit tė hard driskut, sulmit tė virusit, humbjes sė volumit (lost partition) dhe arsyeve tė tjera tė panjohura. Ai mbėshtet IDE, SCSI dhe SATA hard disqe, flash disk USB, karta memorie, hard disk tė jashtėm, disk virtual, etj. Vetėm me disa klikime mund tė kthehen tė gjitha tė dhėnat e humbura!

http://www.eassos.com/eassos-recovery-free.php


Artweaver

Mjet i pikturės me cilėsi tė plotė

Artweaver ėshtė njė vegėl e plotė me tipare tė pikturės me njė grup tė madh tė brushave tė paracaktuara realiste pėr tė pikturuar nė mėnyrė kreative ose thjesht pėr tė eksperimentuar. Artweaver ėshtė i pėrshtatshėm pėr fillestarėt dhe pėrdoruesit e avancuar.

Furēa reale

Artweaver ka njė sistem furēash tė fuqishme dhe shumė konfigurabile pėr tė simuluar shumė furēa tė ndryshme. Ēdo konfigurim furēash mund tė ruhet si njė variant i ri ose edhe nė njė kategori tė re.

https://www.artweaver.de/en


Crystal Security


Crystal Security ėshtė njė sistem i bazuar nė cloud(mjegull) qė zbulon dhe heq programe tė dėmshme maluerė (malware) nga kompjuteri juaj. Teknologjia e saj siguron zbulim tė shpejtė tė maluerėve dhe ju njohton pėr ndryshimet nė kompjuterin tuaj nė kohė reale.

Pėrkufizim: Maluer/Malware, ėshtė njė term ombrellė qė pėrdoret pėr t'iu referuar njė shumėllojshmėrie tė softuerėve armiqėsor ose ndėrhyrės duke pėrfshirė viruset kompjuterike, krymbat, kuajt Trojan, ransomware, spyware, adware, scareware dhe programe tė tjera tė dėmshme . Mund tė marrė formėn e kodit tė ekzekutueshėm, skripteve, pėrmbajtjes aktive dhe softuerit tjetėr.

http://www.crystalsecurity.eu/


Adblock


Veglat ju ndihmojnė tė shfletoni faqe me menēuri duke ju dhėnė kontroll pėr eliminim tė reklameve / tė ashtuquajtur banners / dhe teknologjitė e ndjekjes(nė bazė tė kodeve tė caktuar rekalmuesit apo faqja ku gjindet reklama ju ndjekin se ku veni pas vizitės sė faqes aktuale) shpejton ngarkesat e faqeve, poashtu shėrnben pėr tė eliminuar rrėmujėn dhe pėr tė mbrojtur tė dhėnat tua. Pėr shembull kur viziton youtube , ēdo video fragment(video klip) shoqėrohet me reklame apo ndėrpreje tė transmetimit tė videos qė ėshtė moment mjaft irritues. Me aplikim tė veglave, kėto reklame zhduken njėherė e pėrgjithmonė.

Vėndi i instalimit:

Softuerėt kanė madhėsi tė vogėl dhe kur klikon nė instalim ju shfaqet njė pyetje nė pjesėn e sipėrme tė ueb shfletuesit/web browser:
Ueb shfletuesi bllokon instalimin e p.sh.Ghostery> Lejo apo apo mos lejo. Natyrisht ju klikoni nė butonin Lejo(Alow)
Vegla instalohet nė pjesėn e sipėrme tė ueb shfletuesit nė anėn e djathtė dhe shfaqet nė formė tė njė ikone tė vogėl.

https://www.ghostery.com/
https://www.adaware.com/ad-block/thank-you
https://addons.mozilla.org/en-GB/fir...ware-ad-block/

Njė artikull interesant nė lidhje me temėn:

http://pcworld.al/raportikriminelet-...e-ju-perdorni/


VPN i ri nga Panda

VPN shėrben pėr:

a.Sigurim tė konektimit tuaj Wi-Fi, madje edhe nė rrjetet publike.

b.Shfleton UEB-in nė mėnyrė anonime, duke mbrojtur privatėsinė tuaj.

c.Me VPN zhbllokon tė gjithė pėrmbajtjen e Internetit. Nuk ka kufizime apo kufij.

ē.Fsheh IP adresėn tuaj larg syve tė kureshtarėve.

d.VPN-i ndryshon vendndodhjen tuaj virtual dhe shėrben pėr tė hyrė nė ēdo pėrmbajtje nga kudo nė botė.

https://www.pandasecurity.com/canada...solutions/vpn/


Podcast


Njė podcast ėshtė njė transmetim audio ose video qė shpėrndahet nė Internet. Zakonisht ka njė format/standard tė ngjashėm me njė shfaqje radio ose televizive. Pėr shkak se pajisjet e vogla janė tė nevojshme pėr tė regjistruar njė podcast dhe interneti ėshtė pėrdorur si medium shpėrndarės, pothuajse ēdokush mund tė krijojė njė tė tillė dhe tė shpėrndajė mendimet dhe opinionet e tij/saj nė botė. Nė shumė shtete Podcast-et pėrdoren nga ana e gazetave, radio kanaleve, TV-sė (p.sh.intervista tė ndryshme apo dokumentar etj) tė cilat vėndosen nėpėr faqet e portaleve tė tyre.

Ndiq kėtu (shembuj) :

https://www.vox.com/2018/5/25/173866...r-long-weekend

Edhe pse prania e fjalės "pod" nė "podcast" mund tė aludon / supozojnė se njė iPod duhet tė pėrdoret pėr tė shikuar ose dėgjuar podkastet, kjo nuk ėshtė kėshtu. Shumė softuer portativė (media player) kanė mbėshtetje tė integruar pėr podkastet. Ju gjithashtu mund tė pėrdorni podcast nė kompjuterin tuaj, celular etj. Fjala "podcast" ėshtė njė term i pėrgjithshėm pėr ēdo transmetim audio ose video tė cilat mund tė abonohen nė internet. Nė pėrgjithėsi, krijuesit e podcast-it pėrdorin reklamat pėr tė siguruar mbėshtetje financiare; nuk kushton asgjė pėr tu abonuar nė shumicėn e podkastėve.
Kėto podcaste mund tė dėgjohen nga faqet e ndryshme ose mund tė shkarkohen (pėr dėgjim tė mė vonshėm) si mp3 ose mp4 skedar(audio dhe video skedar).

Kėshtu krijohet njė podcast
:

https://www.buzzsprout.com/how-to-make-a-podcast


Krijo njė disk sekret

Disku Sekret ėshtė njė mjet i lirė qė ju lejon tė krijoni disqet virtuale tė fshehura, tė cilat mund tė pėrdoren pėr tė fshehur tė dhėnat tuaja. Kėto disqe virtuale mund tė mbrohen me fjalėkalim. Disku sekret ėshtė nė dispozicion nė dy variante, Pa pagesė dhe PRO. Kėtujepet shpjegim vetėm pėr diskun sekret tė versionit falas.Nė pėrgjithėsi, ėshtė njė mjet i mirė dhe shumė i dobishėm. Dikush mund tė ruajė lehtė tė dhėnat nė njė mėnyrė tė koduar dhe tė fshehur nė njė kompjuter Uindovs/Windows.

http://www.thewindowsclub.com/secret...eview-download

Dhe njė alternativė:

https://www.cyrobo.com/software/syst...ut-hiddis-.php


Vegla pėr pėrkthim dhe titrim tė video fragmenteve, filmave, dokumentarėve etj.A keni reflektuar ndonjėherė mėnyrėn/metodėn e pėrkthimit dhe titrimit tė filmave apo dokumentarėve tė ndryshėm? Nė kėto faqe gjen shpjegim hap pas hapi pėr tėrė proēesin….dhe jo vetėm kaq. Vet mund tė testoni mėnyrėn e veprimit...Kliko nė titujt dhe hyni nė faqet tė softuerėve….Njė ide humoristike; shkarko ndonjė video fragment(video klip) nga youtube p.sh. Fjalimet e politikanėve tanė dhe titro/komento dhe shpėrnda nė Facebook ose youtube-aty mund tė shtoni ndonjė kėngė sipas dėshirės….

https://videoconverter.wondershare.c...tle-maker.html

Standardet (skedarėt) pėr pėrkthime:

https://docs.transix.comfe/formats/subtitles


Geforce

Mbani drejtuesit tuaj(pėrkthim i pėrafėrt- drivers) tė azhurnuar/pėrditėsuar. Optimizo cilėsimet e lojės kompjuterike. Kapni dhe ndani videot, screenshotet dhe livestreams me miqtė. GeForce® Experience ™ ju lejon tė bėni tė gjitha. Ėshtė shoqėruesi i pėrsosur pėr kartėn grafike GeForce® GT

https://www.nvidia.com/en-us/geforce...ce-experience/


Riaftėsim tė numrit serik/ēelsat

Ndonjėherė mund tė humbisni/fshini apo mund tė ndodh ndonjė gabim nė numri serik/ēelsat tė sistemit operativ tė instaluar nė PC apo tė ndonjė softueri dhe parashtrohet pyetja ku ti gjejmė apo si tė ripėrtrijmė kėto kode tė humbura? Dhe jo vetėm ēelsat e sistemit operativ tė Majkrosoftit(Microsoft) po edhe tė veglave tė tjera-a ekziston mėnyra e riaftėsim sė tyre? Lexo nė lidhjet e mė poshtme si duhet vepruar;

1- http://keyfinderthing.net/

2- https://www.magicaljellybean.com/keyfinder/

3- http://www.nirsoft.net/utils/product_cd_key_viewer.html

4- https://github.com/Superfly-Inc/ShowKeyPlus/releases


Wave Editor


Wave Editor ėshtė njė softuer dixhital redaktimi i shpejtė dhe i lehtė pėr Uindovs/Windows. Ofron mjedis tė redaktimit tė fuqishėm qė i pėrshtatet fillestarėve sidomos redaktimin bazik: prerje, ngjitje, kopjim dhe largim/fshin pjesė apo skedar tė panevojshėm.

http://www.wave-editor.com/


Fonts

Nė botėn e kompjuterėve, shtypin ditor dhe reklame pėrdoren ose mund tė pėrdoren lloje/stilizim ose zbukurim tė germave dhe shenjave tė ndryshme-Ky lloj i zbukurimit gjithnjė e mė tepėr pėrdoret nė shkrim tė tekseve(fjalėve) pėr njė tekst apo reklamė qė do shfaqet si njė estetetikė tėrheqse.Nė internet mund tė gjinden disa dhjetra apo qindra tė tilla qė mund tė shkarkohen dhe instalohen nė ēdo kompjuter.Mėnyra e importimit dhe pėrdorimit tė germave;

Nė Uindovs/Windows 10 gjen rreth 118 lloje tė germave tė instaluar.

Ku gjinden nė Uindovs 10/7/8?


Hap kutinė pėr kėrkime(nė shiritin e ikonave nė tryezė) nė fushėn-Search/Kėrko dhe shėno FONTS
(mos prek gjė nė dosje, vetėm vėshtroi)

Madhėsia standarde e germave qė pėrdoren pėr shkrim tė teksteve ėshtė 12.

Nė Uindos 10 importohen kėshtu :

https://www.digitaltrends.com/comput...in-windows-10/

Nė Uindos 7 dhe 8 :

https://www.wikihow.com/Install-Fonts-on-Windows-7

Mėnyra e pėrdorimit

Pėr pėrdorim tė tyre hap ndonjė softuer/program pėr shkrim dhe nė pjesėn e sipėrme tė softuerit pėr shkrim gjen llojet e ndryshme tė germave ( fonts ) qė mund tė pėrdorni pėr tituj apo shkrime; p.sh. Titulli mund tė jetė me njė lloj ndėrsa teksti me njė lloj tjetėr tė germave.Ja ca nga ta qė mund tė importohen dhe pėrdoren:

https://www.1001freefonts.com/


Dreamscreensaver

Dream screensaver ėshtė njė ruajtės i monitorit/ekranit nė 3D (dimensional) qė aktivizohet kur ju nuk e pėrdorni PC-nė.Ky ėshtė njė DEMO version qė d.m.th. Se tė gjitha funksionet nuk punojnė por vetėm disa nga ta por sidoqoft ėshtė funksional dhe zbukurues/ruajtės i ekranit….

Konfigurimi:

1-Parametrat e ruajtėsit tė ekranit/screen saver settings

2-Shko tek parametrat e ruajtėsit tė ekranit dhe aktivizo Dreamscreensaver

3-Cakto kohėn e aktivizimit/pas sa minutave dėshiron qė tė aktivizohet...

http://www.dreamaquarium.com/


Marine Aquarium


Njė produkt i ngjajshėm si ai sipėr por pėr dallim, ky i fundit instalohet apo mund tė instalohet nė faqen fillestare tė Ueb/Web shfletuesit….

http://free.marineaquariumfree.com/i...567008703&null


Server dhe Arshivim


Materialet audio, video, tekstet me rėndėsi tė veēantė; analiza, studime, statistika, pėrshkrime tė ndryshme, historia, nė administratė, shėndetėsi, universitete, bashki, nė byro tė punėsimeve etj mund tė arkivohen pėr pėrdorim tė mė vonshėm (ose pėr brezat e ardhshėm) nė dy mėnyra:

1-Arshivim pėrmes bazave tė tė dhėnave(data base)Pėr krijim tė bazės sė tė dhėnave nevojiten server/vėnde ku grumbullohen dhe arkivohen materiale.
(Duhet tė blihen/sigurohen dhe instalohen server qėndror dhe lokal nėpėr qytetet tona)

2-Arshivim pėrmes faqeve tė internetit qė nė tė vėrtetė grumbullohen si/nė forėm tė bazave tė tė dhėnave.

Nė shtypin ditor shpesh lexojnė ankesa nė lidhje me pa punsinė e madhe nėpėr trojet tona. Kjo veprimtari mund tė angazhon qindra njerėz(p.sh. Akademik tė pa punė) vite me radhė nga profile tė ndryshme, pėr studime, sistematizime dhe kategorizime tė miliona materialeve nga sfera tė ndryshme.Pa marr parasysh ku gjindeni nė trojet tona ju mund tė bashkpunoni dhe krijoni njė arshivė gjigante pėr ēdo sferė tė jetės sonė.
Krijimi i bazės (bazave) sė tė dhėnave ka rėndėsi: a)Shkencore b) Informative dhe c) Studime / Historike pėr brezat qė vijnė...

Nė bazė apo piknisje tė njė shembullit tė mė poshtėm mund tė ndėrtojmė njė arkivė solide pėr gjithė Shqipėrinė qė do jetė nė dobi tė shtetasve tė saj dhe njėkohėsisht si bazė pėr studime nga tė huajt dhe shtetet e ndryshme.(Pėrkthim dhe pėrshtatje nė gjuhėn angleze tė gjitha materialeve)

Pėrfundimisht , i gjithė interneti bazohet apo funksionon nė bazė/nėpėrmjet tė rrjetit tė serverave anembanė botės.

Ja njė shembull tipik ku edhe na mund tė jemi pjesė e saj-faqjja ėshtė e lirė pėr pėrdorim dhe mund tė pėrdoret pa pengesa natyrisht duke iu pėrmbajt rregullave tė faqes:

https://archive.org/details/texts

Servera

https://www.serverbasket.com/

https://www.serversdirect.com/


Mbrojtje/parandalim tė vjedhjeve/kopjimeve tė teksteve apo imazheve
(Pamundėsim/bllokim i klikimit me anėn e djatht tė miut-Blocking the Default Right-Click Menu)

Nė rrjet nuk janė tė rralla rastet e kopjimit/vjedhjes sė teksteve apo imazheve nga faqet e ndryshme. Tani ky fenomen i takon tė kaluarės. Kėtu mė poshtė gjen dy mėnyra pėr mbrojtje tė faqeve nga abuzimet e ndryshme;

Nė ē`mėnyrė mbrohet faqja?
Njė faqe e zakonshe apo ndryshe e quajtur si HTML dokument pėrbėhet prej dy pjesėve:
1-Pjesėn qė e shikoni/vėreni ju-tekste dhe imazhe
2-Pjesa e pa dukshme apo struktura e faqes ku bėhet programim i faqes qė ėshtė ndėrtuar sipas shembullit tė poshtėm; ky ėshtė njė shembull shumė i thjesht- skripti futet nė mes kėtyre rrjeshtave tė mė poshtme qė funksionon nė faqe dhe problemi me kopjime mer fund.….

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN"
"http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
<HTML>
<HEAD>
<TITLE>My first HTML document</TITLE>
</HEAD>
<BODY>
<P>Hello world!
</BODY>
</HTML>

Nėse nuk keni njohuri se si vendosen skriptet nė njė faqe kėrko ndihmė nga ndonjė person qė mirret me programim apo ka njohuri tė tilla;

https://wordpress.org/plugins/wp-con...py-protection/

https://my.bluehost.com/cgi/help/118

http://www.dwuser.com/education/cont...t-your-images/


Redaktim/pėrpunim i shpejt i imazhit

Nėse keni nevojė pėr redaktim tė shpejtė tė imazheve pa instalim tė softuerėve nė kompjuter; Principi i punės bazohet nė ngarkim tė imazheve tua nga kompjuteri nė faqe do thotė online, ku bėhet redaktimi/pėrpunimi i imazhit dhe po i njėjti mund tė ruhet/shkarkohet nė kompjuter nga faqja:
Kėtu gjen disa softuer tė tillė:

https://www.techradar.com/news/the-b...e-photo-editor


Informata dhe lajme tė ndryshme

Imoprtim tė mp3 skedarėve nė paisje tė makinės/automobilit

Makinat bashkkohore si standard (mazhornaca e tyre) kanė DVD, CD, USB dhe SD card hyrje/imput/pajisjen.
DVD dhe CD disqet mundėsojnė “djegje-kopjim” tė njė numri tė kufizuar tė kėngėve nė mp3 ose mp4 standard/format, ku nė CD mund tė vendosen rreth 20-50 kėngė mp3, repektivisht diku rreth 1000 kėngė nė DVD (varėsisht nga madhėsia e skedarėve). Kurse nė USB veglen dhe SD card mund tė vendosen deri nė 256 GB(gigabit) muzikė...praktikisht disa mija kėngė nė njė vegėl me madhėsi prej 2-3 centimetrave.

USB

Mė e pėrshtatshme pėr makinė ėshtė kjo USB flash drive nė formė tė germės U
(nuk ju pengon apo nuk mund tė dėmtohet nė krahasim me modelet e tjera; p.sh ndonjė pasagjer pa dashje mund tė dėmton-me prekje apo diē tė ngjajshėm-ose ndoshta ndonjė fėmijė kureshtar...andaj sygjerohet pėr pėrdorim ky model)

https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb...SB+Flash+Drive

SD Card

https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb...%2Ck%3Asd+card

Mėnyra e pėrdorimit:

Sė pari-Lexo me KUJDES nė maualin e makinės/automobilit pėr mėnyrėn e pėrdorimit tė USB-sė apo SD input tė makinės/paisjes
1-Konekto nė kompjutor USB flash memory veglėn ose SD crad.
2-Hap veglėn nė kompjuter dhe brėnda USB krijo njė dosje(emėrto sipas dėshirės) dhe importo mp3 skedarėt nga kompjuteri yt nė dosjen e krijuar.
3-Testo nė makinė

Nėse nuk aktivizohet atėher vepro kėshtu:

Shkarko kėtė softuer(njėrėn nga ta) dhe instalo BRŹNDA dosjes sė krijuar (aty ku i keni vendosur mp3 skedarėt nė USB.(MOS e instalo NŹ KOMPJUTER-INSTALO VETŹM NŹ DOSJE)

(Varėsisht nga modeli/repektivisht sistemi operativ nė komputerin tuaj ose kėrko informata tė mė tejme pėrmes google)

https://driverzone.com/%7b33f7fca4-8...%7d?id=2221045

https://www.driverscloud.com/en/serv...tional-whqlexe


Mė pas provo sėrisht nė paisjen e makinės.


Pse izolohen apo largohen .exe / .dll skedarėt nga ana e Antivrus softuerėve?

Ca sofuter kundėr maluerėve(Antimalware) pėr shembul softueri i sipėrm Crystal Security si dhe antivirus softueri Panda, ndoshta edhe softuer tė tjerė tė ngjajshėm, trajtojnė ca softuer qė shkarkohen nga faqe tė ndryshme si softuer tė rrezikshėm dhe i vejnė nė izolim(karantinė) ose ndoshta i largojnė nė mėnyrė automatike nga kompjuteri edhepse kėta softuer(tė fundit) nuk paraqesin rrezik pėr kompjuterin personal apo laptopin.

Pse ndodh kjo?

Mazhoranca e krijuesve dhe shpėrndarėsve tė softuerėve pėrmes faqeve tė tyre, kėta softuer .exe i mbėshtjellin dhe shpėrndajnė si zip softuer(softuer tė ngjeshur pėrmes zip softuerit) Dhe kjo ėshtė nė rregull. Por ka edhe faqe tė tilla(krijues) qė nuk i mbėshtjellin dhe shpėrndajn kėto softuer si zip softuer, por menjėherė i vendosin nė faqet e tyre pėr shpėrndarje/shkarkim si .exe apo .dll skedar dhe kėtu fillon problemi….

Kur i shkarkojmė kėto .exe skedar(softuer/program), antivirusi reagon dhe i izolon apo i largon menjėherė-Kėta antivirus softuer(p.sh) Panda ėshto softuer qė funksionon online(drejtpėrdrejt) do thotė ėshtė i konektuar me bazėn e tė dhėnave(data base) ku ruhen informatat dhe bėhen analogji automatike me rreziqet/viruset. Meqė viruset apo softuerėt e tjerė tė dėmshėm mund tė ngjeshen/kamuflohen si .exe skedar, antivirus baza e tė dhėnave, automatikisht i trajton si virus/rrezik potencial anadaj i izolon ose largon.

Zgjidhja e problemit/pengesės

Eksiston njė rregull apo zgjidhje e ARTŹ;

1-Shkarko softuer VETŹM NGA FAQE LEGALE/ZYRTARE.(JO NGA FAQE PIRATE APO

ILEGALE(JOLIGJORE)

2-Nėse softueri qė shkarkohet nga faqja LEGALE ėshtė i standardit .exe vepro kėshtu;

Sė pari ē`aktivizo pėrkohėsht antivirus softuerin dhe mė pas shkarko .exe softuerin.

Instalo .exe softuerin dhe mė pas aktivizo antvirusi e ē “aktivizuar. Mė pas ēdo gjė do funksionon si rėndomt.


Pėrkufizime-Rezolucioni i imazhit (DPI dhe PPI)


Megjithėse termat DPI (dots per inch) dhe PPI (pixels per inch) tė dy pėrshkruajnė rezolucionin (ose qartėsinė) e njė imazhi, ato nuk janė e njėjta gjė. PPI pėrshkruan numrin e pikave(pikselave) nė formė katrore qė shfaqen nė njė inē tė ekranit dixhital (zakonisht ndėrmjet 67-300). DPI, nga ana tjetėr, ėshtė njė term shtypės qė i referohet numrit tė pikave fizike tė bojės nė njė dokument tė shtypur.

Rezolucioni(qartėsia) i imazhit pėrshkruhet nė mėnyrė tipike nė PPI, qė i referohet se sa piksele shfaqen pėr *inē tė njė imazhi.

Rezolucione mė tė larta do tė thotė se ka mė shumė piksela pėr inē (PPI), duke rezultuar nė informacione mė shumė tė pikselėve dhe duke krijuar njė imazh tė cilėsisė sė lartė dhe tė freskėt.

*Inē(Inch .ang)-standard pėr gjatėsinė-1 inē ėshtė = 2.54 centimetra (pėrdoret nė SHBA,Britaninė e Madhe dhe Australi) Pėrshkrimi nė inē shpesh mund tė gjinden nė produktet e ndryshme tė elektronikės(nga vėnde tė ndryshme tė botės), por edhe nė rastet e tjera...andaj kur hasni / lexoni nė internet pėr produkte tė tilla mos u habisni...

Mė tepėr:

https://99designs.com/blog/tips/ppi-...he-difference/


...dhe nė fund>ia vlen tė shikohet…..

https://www.facebook.com/shkollaejet...2337782981390/

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 07-06-2018 nė 20:59
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2018, 18:46   #25
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 272
Thanks: 46
Thanked 164 Times in 97 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Softuer

Herėn tjetėr ndėr tė tjera mund tė lexoni:

1-Krijo melodi pėrmes instrumenteve muzikore nga rrjeti; synthe, gitarė, dhe vegla tė tjera muzikore…2-Si krijohen rekalme nė mure/monitor televiziv3-Ekspozimi i monitorėve gjigantė nėpėr studio televizive-si realizohet4-Bluetooth, Wifi dhe Router5-Dhe befasi tė tjera….

Pushime tė kėndshme….
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2018, 12:11   #26
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 272
Thanks: 46
Thanked 164 Times in 97 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer pa pagesė-Free sofware

Ashampoo WinOptimizer 2018

Ashampoo WinOptimizer 2018 pastron, pėrshpejton dhe siguron sistemin tuaj Uindovs/Windows. Programi kujdeset pėr ēėshtjet e mirėmbajtjes qė rrjedhin nga pėrdorimi i rregullt i Uindovsit. Mjete tė tilla si optimizimi me 1 klikim tė hard disqeve, riparimi i shkurtimeve tė pavlefshme (shortcuts), fshirja e historisė sė shfletimit dhe biskotat/cookies pėr tė kursyer hapėsirė dhe pėr tė mbrojtur privatėsinė tuaj. Modulet e ndryshme ndihmojnė nė analizimin, pėrshtatjen dhe optimizimin e sistemeve tė Uindovs. Nėse ėshtė e nevojshme, cilėsimet e telemetrisė sė Uindovs-it (Windows) gjithashtu mund tė rregullohen pėr tė kufizuar mbledhjen e tė dhėnave nė minimum.https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/...Optimizer-2018


SNATCHBOT

Krijo chatbots tė zgjuar pėr shumėkanalizime nė platformėn Snatchbot

SnatchBot eliminon kompleksitetin dhe ju ndihmon pėr tė ndėrtuar pėrvojėn mė tė mirė tė mundshme tė mesazheve pėr klientėt tuaj.
Ndėrtoni, lidhni dhe publikoni bots inteligjente pėr tė bashkėvepruar me pėrdoruesit tuaj tė natyrshėm kudo qė tė jenė - Platforma SnatchBot Builder ju mundėson tė publikoni lehtėsisht chatbots tuaj nė pajisje tė lėvizshme, aplikacione tė uebit dhe shėrbime chatimi si Facebook Messenger, SnatchApp, Skype dhe kanale tė tjera popullore.https://snatchbot.me/#/prices_box

Ja njė shembull praktik:

https://www.heartofgld.com/live-with-me/21?subid=m40


Vegla muzikore

Kėtu gjen disa vegla tė cilat mund tė pėrdoren drejpėrdrejt nė faqe ose mund tė shkarkohen nė tryezė tė kompjuterit personal. Ju vet mund tė krijoni melodi tė ndryshme dhe tė njėjtat mund tė shndroni nė mp3 skedar. Nėse krijon njė melodi dhe e ruan nė tryezė do vėresh qė skedari I krijuar nga instrumenti muzikor shfaqet nė formė tė tekst skedarit. Mirėpo eksiston mundėsia qė melodia e krijuar tė shndrohet nė mp3 skedar.Ja se si:

1-Krijo njė melodi
2-Ruaj (Save as...)
3-Fillo eksekutimin e veprės sė krijuar dhe pėrdor Audacity ose recordpad pėr inēizim tė veprės dhe shndrim tė saj nė MP3.

http://www.buttonbass.com/

http://sourceforge.net/projects/audacity/

http://www.nch.com.au/recordpad/index.html


Splitter Hub


Spliter Hub mundėson shpėrnadarje tė transmetimeve televizive/viedeo skedarėve nė monitor gjigant nė studiot televizive apo mundėson kontrollim tė godinave pėrmes video kamerave qė konektohen me monitor gjigant.

Ēdo kompjuter i ri (gjeneratės sė re ndoshta edhe tė kompjuterėve mė tė vjetėr) ka sė paku njė port/dalje me emrin HDMI. Pėrmes HDMI portit tė kompjuterit (kontrollo kompjuterin tėnd ose lexo nė maualin e kompjuterit) ju mund tė konektoni disa monitor/ekrane sė bashku dhe tė transferoni imazhe, lojra, filma, reklame etj nė ēdo monitor tė konektuar.

Ose me fjalė tė tjera, nga 1 kompjuter desktop apo laptop mund tė shpėrndani 1 imazh nė 3 apo 4 monitor ku imazhi, filmi apo loja mund tė shfaqen si pjesė nė vete.

Ja ē`mėnyrė:

Sė pari duhet tė blini njė pajisje tė quajtur Spliter Hub.

https://www.amazon.com/Sabrent-4-Por...b+usb+splitter

Mė pas bėhet konfigurimi i pajisjes pėrmes monitorit kryesor (1)(pas konektimeve pėrmes Spliter Hub)

Poashtu me spliter hub mund tė konektoni disa video kamera pėr pėr shembull kontrollim tė objekteve/godinave tė ndryshme do thotė lidhje tė tyre me video kamerat dhe shfaqja e transetimeve direkte nė monitor, pastaj video kontrollim tė rrugėve-sidomos udhėkryqeve me frekuentime tė larta etj…..

Shiko video-ky ėshtė njė shpjegim i thjeshtė pėr fillestar:


Aplikim praktik (nga minuta e 6:20) nga burgu i ri nė Reē-Shkodėr


Njė proēes pak mė i ndėrlikuar i ndėrtimit dhe instalimit me softuer special dhe pajisje/proēesor:Si tė krijoni njė mur me reklame?


https://www.userful.com/artistic-video-wall


Pėr mė tepėr video shpjegime shfleto nė youtube.


Sticky Notes

Keni obligime tė shumta ditore dhe pėrpiqeni qė ti realizoni tė gjitha ose ndoshta harroni ndonjė nga ta? Ja softuer qė ua kursen mundin dhe kohėn...me Sticky Notes asnjėherė nuk do humbisni ndonjė shėnim; vegla ju mundėson shėnime dhe hapje tė tyre me aktivizim tė kompjuterit. Mund ti radhtni dhe shėnoni sipas dėshirės. Dhe kurseni ato Save as nė monitor. Fikni kompjuterin. Tė nesėrmen apo ndoshta mė vonė kur aktivizon sėrish kompjuterin ky softuer aktivizohet menjėherė / nė mėnyrė automatike dhe shfaq tė gjitha shėnimet tua.Pra s“ke nevojė tė shėnoni dhe ngjitni letra fizik rreth monitorit- funksionon si njė memorje nė monitorėt tuaj.http://www.simplestickynotes.com/

Nga Microsofti pėr Uindovs 8 dhe 10

https://www.microsoft.com/en-us/p/mi...%3aoverviewtab

https://evernote-sticky-notes.en.softonic.com/


Forensic
Me rritjen e popullaritetit tė mediave sociale si Facebook dhe Twitter, lajmi i rremė me imazhe tė rreme qė duken reale ėshtė bėrė njė problem i madh. Fotot dixhitale janė mė integrale nė komunikim se kurrė mė parė, por disponueshmėria e gjerė e veglave tė redaktimit tė imazhit dhe manipulimit nė disponueshmėrinė e kujtdo me njė kompjuter ose njė smartphone, i bėn ato njė propozim tė rrezikshėm kur besimi ėshtė i rėndėsishėm. Pranimi i fotove tė gazetarisė qytetare pėr njė faqe tė lajmeve, imazhe tė profilit pėr njė shėrbim takimesh, imazhe pėr kėrkesa tė sigurimit ose madje edhe imazhe tė dokumenteve tė identitetit si liēenca dhe pasaporta, ėshtė e rėndėsishme tė dini se ēfarė ėshtė reale dhe ēfarė manipulohet. Para se tė shpėrndani lajmet, gjithmonė verifikoni burimin, nėse imazhi duket tė jetė shumė i mirė pėr tė qenė i vėrtetė, analizoni atė.

http://www.imageforensic.org/

http://www.forensicimager.com/

https://www.geckoandfly.com/10023/an...sics-software/


Regjistrues tė ekranit/Screen Recorder


Nėse dėshironi tė regjistroni njė prezantim, demonstrim tė softuerit ose tutorial, pėrdorni softuerėt nė faqet e poshtme. Ideale pėr fillestar apo krijues tė rinj nė fusha tė ndryshme. Me njė regjistrues tė lirė tė ekranit, ėshtė e lehtė pėr tė kapur dhe pėr tė shkėmbyer pamjet direkt nga tryeza juaj.Pėr shembull mund tė pėrdoren nė sistemin edukativo arsimor. Pas krijimit tė veprės tė njėjtat mund tė vendosen nė youtube.

https://www.ezvid.com/ezvid_for_windows

http://www.goplayeditor.com/

https://obsproject.com/#closeNotice

https://www.techradar.com/news/the-b...creen-recorder


Ikona


Kėtu gjen me qindra ikona dhe tog ikonash tė cilėt mund tė zėvendėsojnė ikonat(standarde) ekzistuese tė kompjuterit. Si mund tė zėvendsohen? Ja mėnyra

https://www.howtogeek.com/howto/1363...s-7-and-vista/

http://www.iconarchive.com/popular.html


Ninite

Kur blini njė kompjuter tė ri, duhet shumė kohė pėr tė shkarkuar dhe instaluar ndonjė softuer qė ju nevojitet.Njė zgjidhje mund tė jetė pėrdorimi i Ninite, njė program qė instalon shumė programe pa pagesė-;Ueb shfletues, Siguri, Media, Dokumente e tjerė.
Pėrzgjidhni programet pėr tė cilėt jeni tė interesuar dhe merrni ato tė paketuara nė njė skedar tė vetėm. Duke drejtuar Nininte instalon gjithēka nė tė njėjtėn kohė.

https://ninite.com/


Tryeza Virtuale / Virtual Desktop


Virtual Desktop ėshtė njė aplikacion i zhvilluar pėr kufjet Oculus Rift, HTC Vive dhe WMR qė ju lejon tė pėrdorni kompjuterin tuaj nė realitetitn Virtual/VR. Ju mund tė shfletoni internetin, tė shikojnė filma, Netflix apo edhe tė luani lojėra nė njė ekran virtual gjigand 3D (3 dimesional).
Pėr pėrdorim tė Virtual Desktop nė kompjuterin personal, nė dispozicion duhet tė keni pajisje KUFJE Virtuale si dhe kompjuteri juaj duhet tė pėrkrah (funksionin/pjesėn shtesė pėr Virtual Reality) Virtual Reality ready....

(Shiko video prezantimin)

http://store.steampowered.com/app/382110/

Kufjet(Pajisjet) “Virtuale” pėr shndrim tė kompjuterit tė zakonshėm nė kompjuter 3 dimensional(3D):

https://www.oculus.com/

https://www.vive.com/us/

https://www.microsoft.com/en-us/wind...eality-devices


Testimi i kompjuterit personal

Oculus

Vegla pėr matje tė kompatibilitetit tė kompjutterit tuaj; kėto vegla bėjnė testimin e harduerit tuaj kompjuterik a mund tė pėrshtatet pėr VR teknologjinė

https://www.roadtovr.com/how-to-tell...tibility-tool/

Teknologjia virtuale nė shkencė


A mund tė pėrdoret teknologjia virtuale nė shkencė pėr shembull nė mjeksi, arkitekturė, modelime etj. Shiko prezantimin fantastik:Iso Opener


ISO Opener shėrben pėr hapjen e skedarėve tė mėdhenj si p.sh. Tė sistemit operativ Windows 10 apo tė ngjajshėm tė cilėt janė tė ngjeshur me Iso softuer.
Mazhoranca e softuerėve tė cilėt nga sasia e informatave respektivisht skedarėve janė tepėr tė mėdhenj mbėshtillen pėrmes ISO softuerit.Mbėshtjellja shėrben pėr zvoglim tė masės sė softuerit dhe transport mė tė leht respektivisht zvoglon kohėn e shkarkimit nga rrejti(tė vendosur nėpėr faqe tė ndryshme) ose DVD-ja. Me fjalė tė tjera Iso ka ngjajshmėri me Zip softer.

http://www.isoopener.com/


Prejardhja dhe trashigimia

My heritage dhe Legacyfamilytree janė dy vegla pėr hulumtim dhe dokumentim tė trungut tuaj familjar. Qė do thotė se pėrmes kėtyre veglave krijoni njė “hartė historike” familjare; prej gjeneratės pėr tė cilėn keni njohuri(gjeneratės fillestare) e deri nė ditėt e sotme. Me tė vėrtet vegėl e mrekullueshme ku krijon pasqyrėn e prejardhjes....Ndiq shembujt nė softuer dhe krijo trungun dhe degėzimet familjare.

https://www.myheritage.com/family-tree-builder

http://www.legacyfamilytree.com/


Testamet/Mesazh pėr tė ardhmen

Ndoshta keni sekrete, mesazhe, dokumente etj tė cilėt dėshironi tua jepni /shpėrndani/njoftoni trashigimtarėt tuaj, miqt, kolegėt apo ndoshta keni materiale tė ndryshme tė cilat dėshiron tė publikohen pasi tė ndroni jetė? Kėtu gjen rastin unik ku mund tė dėrgohen posta elektronike/email pasi tė vdisni…Mos i mirni sekretet nė varr….

https://www.afternote.com/

http://zeri.info/bota/84980/babai-ng...-email-djalit/

….ose njė mesazh/rrėfim/ngjarje qė mund ta lexoni nė tė ardhmen ndoshta pas 5-10-20-50 viteve….

https://www.futureme.org/


Folders Popup


Dosjet Popup ėshtė njė program shtojcė/add-on i dobishėm pėr Uindows Explorer qė ju lejon tė hidheni shpejt nė dosjet qė pėrdoren shpesh, dokumente ose aplikacionet pa pasur nevojė pėr tė exploruar pėrmes strukturave tė dosjeve/dokumeteve tua. Programi hapet duke klikuar butonin e mesėm tė miut, i cili sjell njė menu tė vogėl me tė gjitha vendet tuaja tė preferuara-dosjet dhe njė opsion pėr tė shtuar dosjen aktuale nė listė. Ju mund tė shtoni dosje tė panumėrta si tė doni dhe tė organizoni ato nė grupe.

http://code.jeanlalonde.ca/folderspopup/


Kamera tė Sigurisė-Ispyconnect


Teknika nė shėrbim tė njeriut.Jeto pa brenga.Tė arriturat e fundit nė sferėn mediale arrijn edhe nė trojet tona.Ju mund tė gjindeni nė ēdo pikė tė rruzullit tokėsor dhe njėkohėsisht tndiqni/kontrolloni/monitorni ē`ngjet nė shtėpi apo nė vėndin e punės.

Pėrdor Ispyconnect pėr kontrollim tė pajisjeve presonale/video kamerave-live video(transmetime tė drejtpėrdrejta) si dhe materialve tė xhiruara-video nga ēdo kėnd tė rruzullit tokėsor. Pėr shembull pėrdoret pėr monitorim tė shtėpisė private, vėndeve tė punės, ofiēinave, nė universitete, objekte me rėndėsi tė veēantė, nė klasa, dhoma tė fėmijėve, kafshėve shtėpiake etj.

Sė pari instalohet kamera(ca nga ta) dhe mė pas pėrmes pajisjes(pajisje speciale ku grumbullohen materialet e xhiruara apo pėrmes transmetimit tė drejtpėrdrejt) dhe softuerit ju lidheni me kamerėn/live streaming/transmetim tė drejtpėrdrejt- apo materialet e xhiruar.

Vėzhgimi realizohet pėrmes ekraneve/monitorėve, celularėve ose ueb faqeve.Kėto vegla nuk duhet tė keqpėrdoren/abuzohen pėr shndrim tė shoqėrisė sonė nė shoqėri tė kontrolluar diktatoriale, por si vegėl pėr mbrojtje/ndihme nga keqpėrdorimi i besimit nė individin apo mbikqyrje gjatė/nė kryerjen e detyrave dhe obligimeve tė ndryshme. apo ndoshta monitorim tė objekteve me rėndėsi tė veēantė.

http://www.ispyconnect.com/


Kamera sekrete/tė fshehta


Pėr kontrollim/monitorim sekret p.sh. Vizitave tė ndonjė individi kur ju nuk jeni nė shtėpi ose nė vėndin e punės...hehehehe.....

Mund tė pėrdorni dy lloj tė kamerave:

1-Kamera publike qė d.m.th. Secili mund tė vėren ekzistencėn e saj-pėrshkrim i lart pėrmėndur.
2-Kamera sekrete pėr tė cilėn vetėm ju jeni nė dijeni....
Nė kuadėr tė kamerave tė fshehta eksistojnė edhe tė ashtuquajtura Night Vision camera qė d.m.th. Lloj tė kamerave qė xhirojnė edhe natėn nė erėsirė audio dhe video xhirime 24 orėshe.
Pėr efekt, punė efektive tė veglave nė fjalė, vendosni/montoni kėto vegla tė spiunimit sekret nė kohėn kur nuk ØØehtė stafi aty (pas orarit tė punės) nė zyra/ofiēina ose kur nuk janė tė pranishėm asnjė antar tė familjes nė shtėpinė ose apartamentin tuaj.

https://www.brickhousesecurity.com/hidden-cameras/


Nexus Radio

Nexus Radio ėshtė njė aplikacion pa pagesė pėr tė gjitha nevojat tuaja muzikore. Dėgjo (dhe kopjo muzikė) mbi 30,000 + stacione tė radios nė internet pa pagesė! Mund tė eksekutoni muzikė direkt brėnda Nexus Radios ose t'i transferoni kėngėt nė iPod / iPhone ose nė ēdo pajisje tjetėr multimediale me lehtėsi. Pėrveē njė biblioteke me pėrmbajtje tė pasur muzikore, Nexus Radio ėshtė gjithashtu e ngarkuar me mjete shtesė muzikore tė lehta pėr t'u pėrdorur. Krijo ringtones me porosi duke pėrdorur ndarėsin e muzikės nė ndėrtim, ose pėrdorni redaktorin e etiketave tė ID Nexus Radio pėr tė lehtėsuar etiketimin e skedarėve tuaj muzikorė. Pėrdoruesit mund tė krijojnė gjithashtu njė profil porosi dhe tė pėrfitojnė nga shėrbimet e tjera tė shumta qė ne ofrojmė.

Me 1 klikim mund tė kopjoni muzikė nga ēdo radio stacion, ndiq shpjegimin me vėmėndje;

1-Sė pari krijo njė dosje (folder) nė tryezė tė kompjuterit-ky ėshtė vėndi ku do vendosen mp3 skedarėt muzikor qė i kopjon.

2- Kur e aktivizon softuerin herėn e parė po ky softuer ndoshta nuk do aktivizohet andaj vepro kėshtu:

Kliko me anėn e djatht tė miut mbi simbolin/ikonėn e softuerit qė ėshtė shfaq nė tryezė dhe aktivizo softuerin si ose nga shėrbimi i administratorit-RUN AS ADMINISTRATOR.

Pas klikimit tė kėtij opsioni softueri do funksionon pa problem.

3-Konfiguro softuerin Nexus-mėnyra e realizimit:

Aktivizo Nexus Radio dhe shko nė OPTIONS
Kliko OPTIONS dhe mė pas, pasi hapet ndėrfaqe e re shko tek opsioni (aty ku shkruan) RECORD OPTIONS-OUTPUT FOLDER

Kliko nė OUTPUT FOLDER dhe cakto rrugėn respektivisht vėndin Dosjen tė cilėn e krijuat nė tryezė.

Pra me caktimin e rrugės(shkurtesės) programi NEXUS Radio i kopjon skedarėt dhe i vendos aty nė dosjen e krijuar.

Mė posht OUTPUT FOLDER-aty ku ėshtė shėnuar MUSIC SEARCH OPTIONS duhet tė bėhet e njėjta proēedurė pra duhet tė caktohet rruga/shkurtesa deri tek dosja/folder qė e krijuat mė para.

Kliko nė SAVE FOLDER dhe cakto rrugėn e njėjt/zgjedh dosjen e tryezės.

Pas kėtyre veprimeve starto/ nis sėrish softuerin, zgjedh radio stacionin e dėshiruar dhe fillo me kopjim.

4-Radiostacionet emitojnė muzikė nė formate/standarde tė ndryshme andaj zgjedh radio stacione qė emitojnė muzikė nė mp3 format/standard(edhe stadardet e tjera mund tė kopjohen por nė atė rast duhet qė kėta skedar tė konvertohen(nėse keni dėshirė) nė mp3 standard qė do thotė eksekutim i skedarėve muzikor nė pajisje tė ndryshme ku si standard kryesor (eksekutohen) skedarėt mp3.

http://www.nexusradio.com/download.php


Stream Writer


Njė alternativė tjetėr pėr dėgjim dhe kopjim tė muzikės nga interneti:

https://streamwriter.org/en/


HD Filma dhe dokumentar me titrime
(Materialet mund tė shikohen nė Ueb Shfletues/Web Browser ose mund tė shkarkohen nė tryezė)

Veēojmė njė nga ta; dokumentar tė tillė gjen me tonelata nė youtube por ky dokumentar sjellė prova bindėse, tė papublikuara mė parė mbi misterin e UFO-ve dhe jashtėtokėsorėve. Temat qė trajtohen-UFO fenomenet, qeveria nė hije, burimet energjetike dhe tė tjera...ky dokumentar nuk ka tė bėjė fare me teori tė konspiracionit. Tė intervistuar janė qeveritarėt amerikan, doktor tė shkencave si dhe ish astronaut ...Ē`ndodh me besimet fetare nė botė nė rast tė publikimeve tė tilla shkencore.....apo thjesht ėshtė njė prgaditje e njerzimit pėr sfidat....

http://www.filmaon.org/filma/unacknowledged/

http://www.filmaon.org/


C-Net

Pa mėdyshje faqja numėr 1 nė internet pėr kėrkim tė softuerėve quhet C-net.Praktikisht kėtu i gjen tė gjitha softuerėt nga e mbarė bota.Pra ėshtė dhe funksionon si Google.Nėse kėrkon aty gjen softuer nga tė gjitha kategoritė. Njė pjesė janė shareware, njė pjesė freeware, trial etj. Nė faqe jepen recenzione nga ana e editorit si dhe shfaqen mendimet dhe pėrvojat e pėrdoruesve.Mund tė thuhet ėshtė faqe pėr promovim dhe marketing.

http://download.cnet.com/windows/


Wifi , Bluetooth dhe Router

Wi-Fi dhe Bluetooth janė dy lloje tė ndryshme tė teknologjisė pa tela / wireless tė pėrdorura nė pajisje si laptopė, desktop kompjuter, telefona celularė, printerė dhe pajisje pėr video lojėra Ndėrsa Bluetooth dhe Wi-Fi tė dyja lehtėsojnė komunikimin pa tel midis pajisjeve, pėrdorimet praktike ndryshojnė. Wi-Fi lejon kompjuterėt, konsolėt e lojėrave dhe celularėt e mėnēur pėr t'u lidhur me njė rrjet tė zonės lokale (LAN) kurse Bluetooth mundėson lidhjet midis pajisjeve tė veēanta, p.sh. telefonat celularė dhe kufjet, kompjuter laptop dhe desktop me kufje etj.

Pra Bluetooth ėshtė njė teknologji pa tela-kabllo/wireless pėr shkėmbimin e tė dhėnave nė distanca tė vogla diku rreth 10-15 metra.

Duke pėrdorur njė radio frekuencė tė veēantė pėr tė transmetuar tė dhėna, krijon njė rrjet (network) tė vogėl. Ėshtė shumė i sigurt dhe mund tė konekton/lidhė deri nė tetė pajisje nė tė njėjtėn kohė. Ēipi mund tė lidhet me pajisje tė tilla si:

1-Kompjuter

2-Tastiera

3-Kamera dixhitale

4-Kufje (Headphones)

5-Telefona celularė

6-Fakse

7- Maqina pėr shkrim (printer)

8-Soundbar

Me fjalė mė tė thjeshta; me bluetooth teknologjinė, ju nuk keni mė nevojė pėr pėrdorim tė kabllove pėr konektim tė 2 apo mė shumė paisjeve…..Pėr shembull: nėse dėshiron qė kompjuteri yt tė ketė BLUETOOTH FUNKSION bli kėtu ose nė shitoret mė tė afėrta tė elektronikės nė vėndin ku banon:
Me kėtė pėrshtatės/adapter bluetooth ju konektoni kufjet me funksionin bluetooth tė kompjuterit.

https://www.amazon.com/Bluetooth-Ada.../dp/B004LNXO28

Kufje (Headphone) me Bluetooth


https://headphonescompared.com/best-mp3-headphones/

Mėnyra e konektimit tė bluetooth kufjeve me kompjuter:

Sė pari, bli pėrshtatėsin/adapter bluetooth qė duhet tė konektohet nė kompjuter-USB porti(kontrollo kompjuterin tėnd-ndoshta aty ėshtė instaluar qė mė parė bluetooth)

Mė pas vepro kėshtu:

Uindovs/Windows 10


Uindovs 7


Nėse keni pengesa apo gabime(error) shiko kėtu:VINI RE: Nė fund, mos harroni qė para aktivizimit tė kufjeve duhet ē`aktivizim (disable) tė autoparlanteve tė kompjuterit respektivisht soundbarit- Kompjuteri mund tė operon vetėm me njė paisje(aq sa kam njohuri deri mė tani) do thotė qė njėkohėsisht nuk mund tė jenė aktiv autoparlantet/soundbari si dhe bluetooth kufjet.


Router pa tela-wireless

Pėrse shėrben routeri? Pajisja nė fjalė shėrben pėr konektim/lidhje tė disa kompjuterėve (dhe pajisjesve shtesė p.sh. Printerit me Wifi), respeketivisht shėrben pėr shpėrndarje tė signaleve tė koneksionit me internetin nė tė gjitha kompjuterėt.Me fjalė mė tė thjeshta me router ju pėrdorni njė prenotim tė internetit nė disa kompjuterė, celularė, tablet pajisje etj. Konektimi nė fjalė realizohet pa tela me tė ashtuquajturėn WIFI teknologji.

Imagjino qė keni njė shtėpi ose apartament me disa dhoma ku ca anėtar tė familjes disponojnė PC , celular ose tablet pajisje? Si do pėrdorni internetin nė atė rast? Do pėrdorni njė kompjuter pėr hyrje nė internet edhepse keni disa pajisje? Ose do keni disa prenotime?!

Kėtu qėndron rėndėsia primare dhe roli i routerit qė pėrmes njė abonimi/prenotimi keni mundėsi tė pėrdorni internetin nė tė gjitha pajisjet.

Elementi tjetėr i rėndėsishėm ėshtė WIFI teknologjia qė ju ndihmon dhe elemiminoni nevojėn qė ju tė tėrhiqni(instaloni) kabllo tė panumėrta nėpėr shtėpi, apartament, hotele, zyra tė ndryshme etj. pastaj duhet tė shponi murre tė shtėpisė etj.
Njėlloj sikur celulari qė disponon me wifi konektimin me rrjetin, me router ju mund tė pėrdorni laptopin edhe jasht shtėpisė suaj p.sh nė teracė ,oborr tė shtėpisė, nėpėr dhoma tė hoteleve…..Zgjerues i WIFI / WIFI Extender

Njė zgjerues i Wi-Fi, ndonjėherė i quajtur njė zgjerues i distancės, ėshtė njė lloj riprodhuesi pa tel qė pėrdoret pėr tė zgjeruar distancėn e njė LAN me valė. Pajisja ndodhet ndėrmjet njė router bazė ose njė pike aksesi dhe njė klienti qė nuk ėshtė mjaft i afėrt pėr tė marrė shėrbimin e pranueshėm ose atė qė ėshtė nė anėn tjetėr tė njė pengese.
Zgjeruesi i vargut lidhet pa tel me routerin ose pikat e hyrjes, mbledh sinjalin dhe e ritransmeton atė. Shpejtėsia e transmetimit pėr klientėt qė lidhin pėrmes njė zgjeruesi tė distancės zakonisht nuk ėshtė ekuivalent me shėrbimin e drejtpėrdrejtė nga stacioni bazė dhe ka njė rritje nė latente pėr secilin kėrcim. Zgjeruesit e fushės janė mė efektive pėr klientėt qė mund tė kenė njė sinjal tė dobėt se sa pėr ata qė nuk mund tė kenė qasje fare nė njė sinjal.Tė ecim nė njė hap me kombet e tjera....

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 07-08-2018 nė 13:09
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rrjeti pėlqehet nga
i vjetėr 14-09-2018, 21:54   #27
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 272
Thanks: 46
Thanked 164 Times in 97 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer

Herėn tjetėr-ndėr tė tjera- nė kėtė temė:Softuer i plotė dhe legal rreth 15 GB(gigabit)
Krijo aplikacione/softuer pėr celular, Ipad, PC, Xbox dhe Hololens Teknologjinė - Virtual Reality142 libra elektronik pėr shkarkim nė .pdf standard/format
(Ismail Kadare, Aristidh Kola, Adem Demaēi, Mitrush Kuteli, Ukshin Hoti, Haki Stėrmilli, Rexhep Qosja, Lebit Murtishi, Elena Kocaqi, Bardhyl Mahmuti e tjerė)Pėr nostalgjikėt: para 23 viteve, nė vjeshtė tė vitit 1995, u lanēua sistemi operativ Uindovs/Windows 95. Ky ishte njė revolucion i vėrtetė - tani ėshtė krijuar mundėsia e pėrdorimit tė sėrishėm tė kėtij sistemi operativ nė sistemin operativ Uindovs 10.....


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 14-09-2018 nė 22:41
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rrjeti pėlqehet nga
i vjetėr 01-10-2018, 07:23   #28
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 272
Thanks: 46
Thanked 164 Times in 97 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer pa pagesė-Free software

Softuer dhe aplikacion

Ku qėndron dallimi nė mes tė softuerit dhe aplikacionit?

Softueri ėshtė njė term gjithėpėrfshirės qė pėrdoret nė kontrast me harduer/hardware, tė cilat janė komponentėt e prekshėm tė njė kompjuteri. Pra, ēdo gjė tjetėr nė kompjuterin tuaj qė nuk ėshtė harduer ėshtė softuer. Njė aplikacion ėshtė nė thelb njė lloj programi. Pra, dallimi nė mes tė softuerit dhe aplikacionit ėshtė si dallimi nė mes tė njė drejtkėndėshi (software) dhe njė katrori (aplikacioni); tė gjitha aplikacionet janė softuer, por jo tė gjithė softuerėt janė aplikacione.

Njė pikė kryesore qė e bėn njė softuer njė aplikacion ėshtė se ata janė tė ekzekutueshėm. Qėllimi kryesor i njė aplikacioni ėshtė qė tė kryejė njė detyrė specifike apo varg detyrash. Prandaj ėshtė e rėndėsishme qė ajo tė jetė nė gjendje tė ekzekutojė dhe tė kryejė udhėzimet e saj pėr tė arritur kėtė. Nėse njė pjesė e softuerit nuk ėshtė i ekzekutueshėm, atėherė nuk mund tė konsiderohet si njė aplikacion. Drejtuesit (drivers) e paisjes, doracakėt, imazhet dhe dokumentet janė vetėm disa nga softuerėt qė nuk janė aplikacione.


Freemium-Pėrkufizim

Nė modelin e biznesit freemium, nivelet e biznesit fillojnė me njė nivel "tė lirė"
Freemiumi ėshtė njė strategji ēmimi me anė tė sė cilės njė produkt ose shėrbim (zakonisht njė ofertė dixhitale ose njė aplikacion si softueri, media, lojėra ose shėrbime tė internetit) ofrohet pa pagesė, por paratė (premium) paguhen pėr veēori, shėrbime ose shėrbime shtesė materiale virtuale (online) ose fizike (jashtė linje). "Freemium" ėshtė njė bashkdyzim/portmanteau tė fjalėve tė "lirė" dhe "premium". Modeli i biznesit ėshtė pėrdorur nga industria e softuerėve qė nga viti 1980 si njė skemė liēensimi. Njė nėngrup i kėtij modeli tė pėrdorur nga industria e lojėrave video quhet free-to-play.


Open Source/Burim i Hapur-Pėrkufizim


Burimi i hapur promovon akses universal nėpėrmjet njė liēensė tė hapur ose tė lirė pėr hartimin ose projektin e njė produkti dhe rishpėrndarjen universale tė atij dizajni apo projekti. Para se fjala "burim i hapur" u bė gjerėsisht i adoptuar, zhvilluesit dhe prodhuesit pėrdorėn njė sėrė kushtesh tė tjera. Burimi i hapur fitohet me ngritjen e Internetit. Lėvizja e softuerit me burim tė hapur u shfaq pėr tė sqaruar tė drejtat e autorit, liēensimin, domenin dhe ēėshtjet e konsumatorit.


Lexues tė librave elektronik / Icecream Ebook Reader


Njihuni me Icecream Ebook Reader, njė nga lexuesit mė tė mirė tė EPUB standardit/formatit qė transformon ekranin e kompjuterit tuaj nė njė lexues tė volitshėm tė librit elektronik / ebook. Mjeti ju mundėson tė lexoni libra elektronik/ebooks nė EPUB, PDF. MOBI, FB2, dhe nė standarde / formate tė tjera tė njohura. Menaxhoni bibliotekėn tuaj dixhitale nė kompjuterin tuaj, kompjuterin me bazė nė Windows ose PC tabletė. Ky program gjithashtu pėrmban aftėsinė pėr tė shfletuar faqet, pėr tė pėrdorur faqerojtėsit, pėr tė shtuar shėnime, pėr tė pėrkthyer tekstin, pėr tė kėrkuar nė bibliotekėn tėnde, pėr tė ndjekur progresin e leximit dhe pėr shumė mė tepėr.

https://icecreamapps.com/se/Ebook-Reader/
Krijo PDF skedar


Krijimi i njė skedari PDF ėshtė njė mėnyrė e shkėlqyer pėr tė ndarė idetė tuaja dhe pėr tė siguruar qė ato nuk mund tė ndryshohen pa lėnė gjurmė elektronike. Ka shumė mėnyra pėr tė krijuar njė skedar PDF dhe tė gjitha ato janė mjaft tė shpejta dhe tė lehta. Nėse doni tė dini se si tė krijoni skedarė PDF, thjesht ndiqni kėto hapa.(Standardet apo formatet e tjera si pėr shembull EPUB ,MOBI, TXT , FB2, OEB, LIT, LRF, PDB, PML, RB, TCR etj janė vetėm forma apo “derivate”/modifikime respektivisht pėrshtaje/konvertime tė ndryshme tė skedarėve .PDF qė pėrdoren pėr lexim nė paisje tė ndryshme elektronike-celular, tablet paisje, Ipad etj)

https://www.wikihow.com/Create-PDF-Files

Krijim i .PDF skedarėve realizohet nė dy mėnyra;

1-Pėrmes softuerėve tė veēantė(shiko mė poshtė)

2-Nė ca programe pėr shkrim p.sh. Libre Office krijimi i .PDF -it ėshtė pėrfshirė brėnda softuerit ( nė pjesėn e sipėrme tė saj ku i vėren komandandot dhe Ikonat e ndryshme) dhe mjafton 1 klikim pėr tė shndruar / konvertuar dokumentin apo tekstin nga dokumenti apo standardi i zakonshėm Word nė PDF dokument.

Ngjeshja / zvoglim i masės sė dokumenteve .PDF


Nėse keni krijuar njė vepėr tė themi njė libėr i njėjti ndoshta ka masė tė madhe andaj pėr tė kursyer hapsirė tė lirė (nėse i vendosi nėpėr faqe tė internetit pėr shkarkim ose i dėrgoni/shkėmbeni pėrmes postės elektronike) dokumenti i krijuar .PDF duhet ngjeshur apo zvoglohet masėn e saj. Zvoglimi i masės realizohet apo ėshtė i pėrfshirė nė vet softuerin pėr krijim tė .PDF por edhe aty ka dallime.

Si mė e pėrshtaēme nga softuerėt e mė poshtėm ėshtė doPDF.

a)Ju mund tė testoni ca softuer dhe do vėreni qė masa apo madhėsia e dokumetit tė ngjeshur nuk ėshtė e njėjtė.

Po edhe nėse keni krijuar ndonjė dokument apo libėr sygjerohet testimi i masės apo ngjeshjes pėrmes veglave tė mė poshtme.

b) Me rėndėsi ėshtė tė potencohet fakti qė ju mund tė instaloni dhe pėrdorini njėrėn nga ta dhe jo disa softuer njėkohėsisht ngase mund tė shkaktohen gabime error nėse instalon ca nga ta apo ndoshta edhe mund tė punojnė pa probleme.

doPDF

Duke pėrdorur doPDF, lirisht mund tė konvertoni dokumentet nė skedarė PDF tė kėrkueshėm nga ēdo aplikacion i Uindovs-it/Windows. Instalohet si drejtues (driver) i printerit dhe ju ndihmon tė gjeneroni skedarėt PDF duke zgjedhur komandėn "print" nga ēdo aplikacion (ju mund tė konvertoni dokumentet tuaja tė Word, fletėt Excel, prezantimet nė PowerPoint, vizatimet AutoCad, raportet e kompanisė, kontratat, flukset e punės, planet e marketingut, format, listat e produkteve, listat e ēmimeve, tabelat, emailet ose faqet e internetit). Skedari PDF mund tė shihet/lexohet nė ēdo kompjuter me njė shikues(lexues) PDF tė instaluar-p.sh.

Lexuesin Icecream Ebook Reader
Ose
Adobe Acrobat Reader
- https://get.adobe.com/reader/

(pra, sė pari duhet tė instalohet Lexuesi Icecream Ebook Reader
Ose
Adobe Acrobat Reader-nėse nuk e keni tė instaluar qė mė herėt- dhe mė pas doPDF)

(Nė Uindovs/Windows 10 .pdf softueri/lexuesi ėshtė i parainstaluar-i pėrfshirė si softuer standard.)

http://www.dopdf.com/quick-download.php

Softuer alternativ

https://en.pdf24.org/pdf-creator-download.html

https://www.pdfforge.org/pdfcreator

http://www.bullzip.com/products/pdf/info.php


Libra elektronik pėr shkarkim (.pdf standard/format)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kėto libra janė tė mbėshtjellur me zip softuer (nėse nuk keni njohuri ē `ėshtė zip softueri dhe mėnyrėn e pėrdorimit , lexo nė faqen e parė po nė kėtė temė) Zip skedari ju shfaqet me njė ndėrfaqe me 2 alternativa;

1- Open with....(Hap zip skedarin me...
dhe
2-Save file-Ruaj skedar...
Zgjedh aletrnativėn e 2
(Fatkeqėsisht ca libra apo nyje/link nuk funksionojnė nė faqe...nuk gjinden apo janė zhvendosur)

https://www.sa-kra.ch/literature.htm

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Libra elektronik pėr lexim nė shfletues ose shkarkim nė tryezė

Gjergj Fishta


Lahuta e Malėsisė


https://www.proletari.com/pdf/Lahuta...j%20Fishta.pdf

Universiteti Standford Kaliforni


http://www.ikvi.at/wp-content/upload...tare-Kopie.pdf

Elena Kocaqi

Albanėt

https://www.ikvi.at/wp-content/uploa..._pellazget.pdf

Roli Pellazgo Ilir

http://www.ikvi.at/wp-content/upload...lazgo_ilir.pdf


Kristi Spahiu
Shkrimtari i Verbėr

https://drive.google.com/file/d/0B1b...tvVHFBTHc/view

Drejtshkrimi i gjuhės Shqipe

http://www.shkenca.org/pdf/gjuhe/dre...hqipe_1973.pdf

http://www.unkorce.edu.al/en/libraria-elektronike

https://www.shtepiaelibrit.com/store/sq/93-ebook-shqip


Cleanfox


Pastroni kutinė tuaj tė postės, mbillni njė pemė!

A po pranoni qindra e-mail qė nuk lexoni? Merrni lehtė. Me Cleanfox ju mund tė fshini dhe tė ē`regjistroheni prej tyre me vetėm njė klik.

https://www.cleanfox.io/en-US/


Visual Studio Community 2017


Njė produkt relativisht i ri i Majkrosoftit/Microsoft qė shėrben pėr studim tė lėndės dhe mėsim tė programimit. Softueri mund tė pėrdoret falas , por jo pėr qėllime komerciale. Pėr shembull-ju mund tė krijoni softuer apo aplikacione tė ndryshme dhe ti shpėrndani nė internet por kėta duhet tė jenė falas. Nė rast se dėshironi pėrdorim dhe krijim tė softuerėve/aplikacioneve pėr qėllime komerciale atėher duhet ta blini.

Hap i parė:

Shkarkimi:

Nė faqe vėren 3 versione tė ndryshme tė Visual Studio aplikacionit: Comumnity, Professional dhe Enterprise. Versioni falas pėr shkarkim dhe pėrdorim ėshtė versioni Visual Studio Community.

Me rastin e klikimit pėr shkarkim(download) shkarkohet vetėm njė skedar- i emėrtuar si Visual Studio Installer- me madhėsi tė vogėl 1.2MB(megabit).

Kur klikon nė kėtė .exe skedar 1.2 MB shfaqet njė ndėrefaqe e re me shumė alternatva repektivisht gjuhė tė ndryshme tė programimit.

Ju duhet ta zgjidhni alternativėn me emrin apo tė emėrtuar si:

Universal Windows Platform Development
(Create applications for the Universal Windows Platform with C# VB, Java Script or Optionaly C++)
Madhėsia e skedarit 15.41 GB (gigabyte).
Shiko nė imazh:Softueri qė shkarkohet instalohet nė vet sistemin operativ tė Uindovs-it, pra nuk shkarkohet si softuerėt e zakonshėm. Varėsisht nga shpejtėsia e konektimit me internetin, shkarkimi mund tė vazhdon deri nė disa orė, ndoshta edhe mė gjatė…..

Hap i dytė:

Regjistrim i produktit:

Pas shkarkimit dhe instalimit, me rastin e aktivizimit tė softuerit, do vėreni qė Community 2017 ėshtė trial apo ndryshe thėnė , mund tė pėrdoret pėr 30 ditė. Nėse jeni vetėm kureshtar nuk duhet tė regjistroni produktin, mirėpo nėse dėshironi pėrdorim tė mėtejmė, atėherė duhet ta regjistroni.

Mėnyra e regjistrimit

Regjistrimi ėshtė fare i thjeshtė;

1-Krijo njė email adresė nė hotmail-nėse keni email nė hotmail-vepro kėshttu

2-Hap softuerin Visual Studio Community dhe shko nė butonin Help (Ndihmė)

3-Kliko nė Register Product

4-Me klikim hapet njė dritare e re me titull Personalization Account

5-Mė pas kliko nė nyjen/link me emrin: Manage Visual Studio profile

6-Kur klikon nė atė nyje/link Visual Studio Community konektohet automatikisht me email adresė/profilin dhe produkti regjistrohet me tė dhėnat tua nga posta elektronike/emaili.

Proēedura pėrfundon kėtu.

https://visualstudio.microsoft.com/d...ress-windows-8


Menaxho tė gjitha postat elektronike/ email adresat njėkohėsisht
(Klienti me email/email client)

Pėrkufizimi - Ēfarė do tė thotė Klienti me Email?

Klienti me e-mail ėshtė njė aplikacion desktop qė mundėson konfigurimin e njė ose mė shumė adresave tė postės elektronike pėr tė marrė, lexuar, kompozuar dhe dėrguar mesazhe elektronike nga ajo adresė e-mail pėrmes ndėrfaqes desktop. Ai siguron njė ndėrfaqe qendrore pėr marrjen, kompozimin dhe dėrgimin e emaileve tė adresave tė emailit tė konfiguruar.

Klienti me e-mail njihet edhe si lexues i e-mail ose agjent i postės elektronike. Kėtu nė lidhjet/nyjet(links) e mė poshtme gjen ca nga to qė mund tė pėrdorni dhe ju them qė me tė eliminon nevojėn e hapjes sė mė shumė faqeve pėr tė lexuar apo dėrguar postė elektronike / emaile. Po kėto funksione i gjen edhe nė celularėt.

https://www.emclient.com/

https://www.getmailbird.com/

https://www.opera.com/computer/mail


Affinity Publisher

Ē`ėshtė Affinity Publisher?

Botuesi Affinity / Affinity Publisher ėshtė njė aplikacion i fuqishėm i Botimeve pėr Desktop (DTP) qė ju lejon tė krijoni, publikoni dhe shpėrndani botime elektronike ose tė shtypura.
Produkti ka njė pėrzgjedhje mbresėlėnėse tė koncepteve dhe tipareve tė nivelit profesional-nivel qė kanė pėr qėllim shtyrjen e kufijve tė pėrvojės suaj DTP. Ky ėshtė njė BETA version(version testues pėr korrigjim tė gabimeve eventuale) dhe d.m.th qė. nė tä ardhmen mund tė ndryshona nga versioni pa pagesė nė atė me pagesė.
Regjistrohu – nė postėn ektronike / email adresėn do ju dėrgohet lidhja/linku pėr shkarkim.

https://affinity.serif.com/en-gb/publisher/


Antivirus -360 Total Security


Ca veēori:

Zbulimi nė kohė reale
Teknologjia Cloud zbulon variante tė fundit tė Ransomware nė kohė reale
Bllokimi Inteligjent
Monitorimi inteligjent i sjelljes pėr tė identifikuar ēdo rrėmbim dokumentesh
Mbrojtėsi i dokumentit
Kopjim automatik i dokumenteve tuaja pėr mbrojtje nga ndėrhyrjet/modifikimet e jashtme

http://www.360totalsecurity.com/


Winpatrol


Mbroni kompjuterat tuaj personal nga Ransomware, Maluer/Malware, Kėrcėnimet zero Day dhe mė shumė me WinPatrol WAR. WinPatrol WAR pėrdor motorin e fuqishėm tė inteligjencės artificiale pėr t'i dhėnė ransomware dhe Maluer/Malware njė dozė tė ilaēit tė tyre dhe t'i bllokojė ato para se tė mund tė infektojnė.

https://www.winpatrol.com/


Ueb Shfletues (Web Browser) Alternativ

Vivaldi


Ja diēka ndryshe. Ne tė gjithė shpenzojmė ndoshta shumė mė tepėr kohė duke pėrdorė shfletuesit e internetit, dhe Vivaldi dėshiron ta bėjė kėtė si njė eksperiencė tė kėndshme dhe personale aq sa mund tė jetė e mundur.I tėrė stili dhe struktura e ndėrfaqes sė saj ėshtė e bazuar nė njė njė sistem tė integruar tė mbajtjes sė shėnimeve, ku mund tė vendosni faqet e internetit si panele anėsore ndėrsa pėrdorni dritaren kryesore pėr tė bėrė shfletimin tuaj kryesor dhe ne e pėlqejmė teknologjinė e saj inovative tė vendosjes sė skedarėve, tė cilėt ju lejon tė gruponi skedar dhe t'i lėvizni pėr tė shmangur grumbullimi qė aq shpesh dėmton shfletues tė tjerė.

https://vivaldi.com/


Maxthon Cloud Browser


Faqja e Maxthon Cloud Browser mburret me 670 milion pėrdorues, por shumica e njerėzve nuk kanė dėgjuar pėr tė. Maxthon ėshtė i mbushur me karakteristika tė reja qė nuk do tė gjeni diku tjetėr, duke mbėshtetur mė shumė se 800 zgjatime (extensions) - dhjetė herė mė shumė se Edge shfletuesi i Microsoftit - dhe ėshtė nė dispozicion pėr desktop(laptop) dhe celular.

http://www.maxthon.com/


Firefox Nightly


Shfletuesi i ri i Mozila Firefox. Firefox Nightly, (versioni i ri testues) ėshtė njė platformė e paqėndrueshme e testimit dhe zhvillimit. Nightly dėrgon tė dhėna nė Mozilla - dhe nganjėherė partnerėt e Firefox-it pėr tė ndihmuar pėr trajtim tė problemeve dhe testim tė ideve tė reja.

https://www.mozilla.org/en-US/firefo.../releasenotes/

Dhe ca tė tjera…..

https://sourceforge.net/projects/tor-browser.mirror/

http://www.palemoon.org/#

https://www.nicolascoolman.com/


MailStore Home®


MailStore Home 11MailStore Home ju lejon tė arkivoni emailin tuaj privat nga pothuajse ēdo burim tė postės elektronike dhe tė kėrkoni pėrmes tyre shumė shpejt. Ju kurrė nuk do tė humbisni email pėrsėri.

https://www.mailstore.com/en/products/mailstore-home/


Uindovs/Windows 95


Historia e Windows 95-

Uindovs 95 prezantohet nė dy mėnyra:

1-Nė formė tė njė faqejje nga ku aktivizohohet

COMPAQ DeskPro 386, 4Mb RAM, IBM VGA

Me nisjen e faqes shfaqet njė mezash qė lajmėron se faqjja ka gabim/error. Citim:
Computer: Unable to load machine state from server (error 404: <!DOCTYPE html>

Edhepse shfaqet mesazhi qė informon pėr gabim nė faqe injoro informatėn dhe Kliko nė OK.Prisni ca sekonda 10-15 dhe do vėreni nisjen e sistemit operativ Uindovs 95.

https://www.pcjs.org/blog/2015/09/21/

2-Dhe nė formė tė .exe skedarit.

Emėrtues i pėrbashkėt i kėtyre mėnyrave tė aktivizimit tė Win.95 ėshtė qė tė gjitha pjesėt funksionojnė siē duhet, me pėrjashtim tė Internet Explorer i cili nuk ka funksionim nga shkaku i evolucionit tė tij deri nė ditėt tona.

Fikja apo ē`aktivizimi i Win.95 (i .exe skedarit)Kur dėshiron mbylljen e programit Windows 95 do vėresh qė shigjeta apo miu nuk mund tė lėvizė tek shenja X pėr mbyllje ose nga butoni Start-Shut Down.

Mbyllja realizohet kėshtu;

Shtyp njėkohėsisht 3 butona CTRL+ALT+DEL> do vėreni qė shfaqet njė faqe e re(Splash Screen) .
Kliko alternativėn Task Manager (shiko fig. mė lart). Kur hapet faqja e re shėno me miun Windows 95 dhe kliko me anėn e djatht tė miut. Nga Paneli i shfqaur zgjedh alternativėn pėr fikje tė programit.


https://download.cnet.com/blog/downl...the-nostalgic/
https://github.com/felixrieseberg/windows95/releases


Njė kuriozitet

A keni njohuri qė trashigimtar i Windows XP nuk qe Windows Vista, por njė sistem operativ i ngjajshėm me Windows Vista?! Mė mirė tė themi diē ndėrmjet Windows XP dhe Windows Vista. Emri i tij qe Windows Longhorn.Nėse dėshiron testimin tė Longhorn-it lexo dhe shkarko nga lidhja/faqjja e mė poshtme..

Instalimi dhe testimi
(Shkarkohet nė formė/standard tė .ISO skedarit. E mbėshtjellur/ngjeshur me zip softuer. Po aty gjen edhe ēelsin-nė READ ME- apo kodin e softuerit Windows Longhorn)

Ky sistem operativ, pak i njohur, mund tė testohet nė 3 mėnyra:

1-Nėse keni ndonjė kompjuter tė vjetėr qė nuk e pėrdor si kompjuter primar/kryesor-i pėrditshėm-E instalon aty si sistem tė “ri” operativ.

2-Instalim pėrmes apo mė mirė , mė qartė, instalim nė Makinėn Virtuale/Virtual Machine

3-Instalim duke krijuar apo ndarė Hard Diskun nė pjesė/partition, por nuk sygjerohet pėr fillestar apo persona qė kanė njohuri tė kufizuar nė lidhje me sistemet operative..

Ndalemi vetėm nė pikėn e dytė; pra instalim pėrmes Makinės Virtuale.

Makina Virtuale ėshtė njė softuer (sqarim tė detajuar gjen nė kėtė temė mė lart) ku nė brėndėsi mund tė instalohet njė apo mė tepėr sisteme operative tė Uindovs-it apo Linux-it njėkohėsisht. Dhe kėto sisteme operative funksionojnė apo aktivizohen vetėm nga brėndėsia e Makinės Virtuale dhe nuk ndikon fare nė sistemin operativ qė keni tė instaluar ju (qė e pėrdor ēdo ditė) . Me fikjen e Makinės Virtuale ē`aktivizohet sistemi operativ i instaluar brėnda saj-pra ē“aktivizohet Windows Longhorn brėnda Makinės Virtuale.

Windows Longhorn 32 dhe 64 bit

http://allpcworld.com/microsoft-wind...oad-32-64-bit/

Mėnyra e instalimitMakina Virtuale


https://www.virtualbox.org/


Photomath

Photomath ėshtė njė aplikacion pėr tė gjithė ata qė kanė nevojė pėr ndihmė nė zgjidhjen e problemeve komplekse nė matematikė. E veēanta e Photomath ėshtė se ju mjafton vetėm ta skenoni ekuacionin apo problemin qė doni tė zgjidhni me anė tė kamerės sė celularit tuaj, dhe vetėm pėr pak sekonda ajo prezanton rezultatin.

https://photomath.net/en/


Kalkulatriēe e pėrparuar(Advanced)

Ja njė vegėl e pėrparuar pėr pėrllogaritje qė shpėrndahet falas….
Llogaritėsi shkencor me precision arbitrar, portret, panoramė dhe pamje tė zgjeruar, pjesė dhe numra periodikė mbėshtetės dhe shumė funksione.
Pėr funksionim normal tė kalkulatriēes, kompjuteri juaj duhet tė ketė nė dispozicion/ tė instaluar Java skript.JAVA ėshtė platforma pėr eksplorimin e ndėrfaqeve dixhitale, hartimin e aplikacioneve mė tė mira nė botė dhe zhbllokimin e inovacionit kudo - nga garazhet nė organizatat globale.
Nėse nuk e keni tė instaluar Java skriptin, shkarkoni nga kėtu: https://www.java.com/en/

http://hiperdevelopment.wixsite.com/hipercalc


DriverHub

DriverHub skenon shpejt kompjuterin pėr ēdo drejtues(driver) tė vjetėr, pastaj gjen, shfaq, shkarkon dhe instalon drejtuesit mė aktualė qė janė tė disponueshėm nė bazat e drejtuesve (drivers database) pra vėndi ku vendosen versionet e fundit tė drejtuesve. Siē e dini, tė paturit e njė drejtuesi tė vjetėr mund tė shkaktojė shumė lloje tė problemeve qė mund tė pengojnė nė mėnyrė drastike performancėn e kompjuterit tuaj.Me rėndėsi jetike , ėshtė sigurimi/shkarkimi i drejtuesve tė fundit(mė tė ri) nė kompjuter pėr ta mbajtur atė nė mėnyrė tė pėrsosur tė funksionimit, si dhe pėr qėllime sigurie. Bėrja e procesit tė vlerėsimit tė sistemit tuaj pėr drejtuesit e vjetėruar bėhet thjeshtė me DriverHub.

https://www.drvhub.net/


Riparues tė Zip skedarėve tė dėmtuar


Aplikacionet janė programe tė plota dhe pa kosto/freeware qė shėrbejnė pėr tė zgjidhur tė gjitha problemet e pėrdoruesit nė lidhje me riparimin e Zip skedarėve.Aplikacionet rimėkėmbin skedarėt e dėmtuar dhe tė korruptuar Zip. Shkarko pa kosto Zip Riparues pėr tė rimarrė, rivendosur dhe riparuar Uindows Zip skedar tė dėmtuar Para pėrdorimit tė tyre, lexo me kujdes udhėzimet.

https://www.bitrecover.com/free/zip-repair/

https://www.diskinternals.com/zip-repair/

http://leelusoft.altervista.org/zip2fix.html

http://www.essentialdatatools.com/pr.../objectfixzip/


FastStone Image Viewer

FastStone Image Viewer ėshtė njė shfletues, konverttues dhe redaktor i shpejtė, i qėndrueshėm, i lehtė pėr t'u pėrdorur. Ka njė koleksion tė mirė karakteristikash qė pėrfshijnė shikimin e imazhit, menaxhimin, krahasimin, heqjen e syve tė kuq, dėrgimin me email, ridimensionimin, prerjen, retushimin dhe rregullimet e ngjyrave. Modaliteti i saj i ri, por intuitiv me ekran tė plotė siguron qasje tė shpejtė nė informacionin EXIF, shfletuesin e tablove dhe funksionet kryesore nėpėrmjet shiritave tė veglave tė fshehura qė shfaqen kur miu i prek njė nga katėr skajet e ekranit.

http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm


SourceForge


SourceForge ėshtė burim i komunitetit Open Source i dedikuar pėr tė ndihmuar projektet me burim tė hapur(Open source) tė jenė sa mė tė suksesshėm qė tė jetė e mundur. Ndihmojnė tė krijojmė njė burim tė parė pėr zhvillimin dhe shpėrndarjen e softuerit me kod tė hapur.
Me mjetet qė dhurojnė, zhvilluesit nė SourceForge krijojnė softuer tė fuqishėm nė mbi 430,000 projekte; aty gjen mbi 3.7 milionė pėrdorues tė regjistruar. Open Source ka mbi 33 milionė vizitorė dhe shėrben mė shumė se 4.5 milionė shkarkime softuerėsh nė ditė. E po, kėta janė krijuesit Amerikanė dhe aleatėt e tjerė perėndimor, miqtė tanė, qė shpėrndajnė dritė dhe progres nė botė....imagjino ē`bėn lindja...a ndihmojė ata sa na ndihmon perėndimi....

https://sourceforge.net/

https://sourceforge.net/directory/os:windows/


Bota e shkencės dhe teknikės


Industria e ardhmėrisė ėshtė kėtu, fare pranė nesh......Njė hap larg lidhjes sė kompjuterit me trurin e njeriut

https://www.flurudha.com/2018/09/nje...rin-e-njeriut/

Inteligjenca Artificiale (IA)
- bėn njė hap mė tej-Fytyra juaj, zėri dhe mediat sociale mund tė jenė analizuar tashmė nga IA pėr tė pėrcaktuar nėse jeni tė pėrshtatshėm pėr punėn tuaj tė ardhshme. 500 kompani Amerikane pėrdorin mjete qė vendosin inteligjencėn artificiale pėr pėrzgjedhje tė kandidatėtve pėr vėndin e punės.

https://www.wsj.com/video/series/mov...366CF?mod=e2fb

Amazon dhe Microsoft do tė hapin qendra tė inteligjencės artificiale nė Shanghai

http://www.bota.al/2018/09/amazon-dh...e-ne-shanghai/

Kontrollim i TV-sė nėpėrmjet zėrit (voice control)

https://www.techradar.com/news/amazo...ews-and-rumors

https://www.cnet.com/videos/amazons-...ee-tv-control/

https://www.cnet.com/videos/amazon-f...hdr-streaming/


Tani mund tė komunikoni/flisni me Google-Asistenti juaj dixhital

Amazon Echo Show dhe Google Home

Me kėto vegla fantastike ju mund tė konektoni paisjet e shtėpisė; kuzhinė, TV-nė, celularin dhe internetin.Ju konektoheni me Google me zėrin tuaj, mund tė parashtroni pyetje apo tė kėrkoni informata, dėgjoni muzikė, lozni lojra-pyetje pėrgjigje, poashtu mund tė konektoni nurmat telefonik dhe bėni thirrje pa prekur fare celularin....Nuk ėshtė larg dita kur zėri yt do mundėson edhe aktivizimin apo fikjen e kompjuterit-komandoja ėshtė e thjesht butoni i kompjuterit konektohet me Amazon Echo ....Tani pėr tani paisjet funksionojnė vetėm nė gjuhėn angleze-por mund tė pėrshtaten edhe nė gjuhėn shqipe...


Ja ku mund tė blihet Amazon Echo Show:

https://www.amazon.co.uk/All-New-Ech...3210MFK618Y3MB

https://www.amazon.co.uk/All-new-Ech...S5Z158P3HEFYS2

https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb...ds=Google+Home


Nė Dardani policia vėzhgon komunikacionin rrugor me dron….


Nė Shqipėri-Pilotimi i kamerave tė trupit


Tė ecim nė njė hap me kombet tjera....

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 01-10-2018 nė 09:05
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rrjeti pėlqehet nga
i vjetėr 21-11-2018, 23:15   #29
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 272
Thanks: 46
Thanked 164 Times in 97 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Herėn tjetėr (brėnda disa javėsh) ndėr tė tjera mund tė lexoni

1-Pėrkthim dhe pėrshtatje e softuereve nė gjuhėn shqype, metoda e punės

2-Bllokim i pėrgjimeve tė celularit-Edward Snowden pėrdor metodėn e njėjtė: https://edwardsnowden.com/3.Mbrojtje nga vjedhjet e paisjeve elektronike

4-Fluturime autonome pa pilot-aeroplanėt dhe helikopterėt nė tė ardhmen e afėrt do drejtohen pa pilot , me ndihmėn e inteligjencės artificiale

Dhe shumė informata tė reja....
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rrjeti pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur