Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-12-2018, 12:04   #141
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,779
Thanks: 263
Thanked 463 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Ja edhe tjetra, qe tregon se ē‘strukture jane dhe argat te kujt jane keta surratat. Tula injorantesh si dhakum anal fabetja dhe ai tjetri qe don veten, akoma me tul se butuli

Ish-agjenti jep detaje tė tmerrshme pėr Baton Haxhiun

Ish anėtari i shėrbimit inteligjent tė Kosovės, Naim Miftari, duke folur lidhur me deklaratat e Sali Berishės i cili akuzoi Thaēin dhe Haxhiun si miq nė ndarjen e Kosovės, ka thėnė se Berisha ka tė drejtė nė ato akuza dhe kjo vjen pėr shkak se Berisha ka qenė shumė vite njeriu kryesor i pushtetit shqiptar dhe ka pasur qasje nė shėrbimin inteligjent ushtarak dhe SHISH, prandaj sipas Miftarit, deklaratat e Berishės janė fjalė shumė serioze.

Ai gjithashtu thotė se edhe ZKZ G2 (Zbulimi dhe kundėr Zbulimi usharak), Policia e Kosovės dhe SHIK, nė tė cilin edhe ai vet bėnte pjesė, ka tė dhėna tė tilla,raporton bota sot.

“Sali Berisha kur i pėrmend lidhjet e Hashim Thaēit dhe Baton Haxhiut dhe Serbisė pėr ndarjen e Kosovės, ka tė drejt plotėsisht. Mos tė harrojmė se Sali Berisha ka qenė shumė vite njeriu kryesor i pushtetit shqiptar dhe ka pasur qasje nė shėrbimin inteligjent ushtarak dhe SHISH, prandaj janė fjalė shumė serioze.

Atė e arsyetoj se edhe tė dhėnat tona nga ZKZ (G2) e UĒK dhe TMK, pastaj policisė tė Kosovės dhe SHIK-ut se nuk ka kurrfarė dyshimi se Baton Haxhiu ka qenė para luftės bashkėpunėtor dhe postier koordinator i Ivica Stanishiēit, kryeshefit tė UDB-DBS Serbe, ndėrmjetėsues i takimeve nė Brezovicė nga shefi i UDB dhe ish liderėve komunistė shqiptarė tė Kosovės, pra Batoni ka qenė i rėndėsishėm dhe ėshtė edhe sot i rėndėsishėm edhe pėr UDB(BIA) dhe mik i profesionit tė Hashim Thaēit”, ka thėnė Miftari.

Ai thotė se presidenti Thaēi ėshtė rekrutuar si agjent nga DSGE franceze.

“Dihet mirė se lidhjet e presidentit tonė me qarqet dhe diagramet serbe ėshtė edhe i trashėguar familjarisht. Mos tė harrojmė se para luftės dhe gjatė luftės, vėllai i presidentit tonė ka qenė agjent i UDB-KOS dhe ka dėmtuar bukur shumė UĒK-nė dhe njerėzit kryesor tė luftės tė cilit ju kishin vrarė njerėzit kryesor tė luftės, pastaj pėrmes ndikimit direkt tė UDB nė DGSE Franceze presidentin tonė e kishin rekrutuar DGSE pėrmes agjentit dhe shefit edhe sot tė Hashim Thaēit, Denjear Arnaud i cili ėshtė dhėndėr serb, kurse zyrtarisht sot ėshtė parlamentar evropian (Arnaud nuk ka votuar pėr liberalizimin e Kosovės) dhe kėshillon edhe Vuēiēin edhe Thaēin”, ka shtuar ai.

http://m.albeu.com/lexo.php?kat=119&nr=435990
ish presidenti, ish krieministri, mbasi i dhjeu te gjitha, i di te gjitha "sekretet" si kofini pas te vjeli.

tani leh e dhjet njikohsisht dixhitalisht

Nuk e di a e ka miratuar digjitalisht ushtrin e Kosoves?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2018, 12:13   #142
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,121
Thanks: 2,946
Thanked 3,127 Times in 2,082 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
ish presidenti, ish krieministri, mbasi i dhjeu te gjitha, i di te gjitha "sekretet" si kofini pas te vjeli.

tani leh e dhjet njikohsisht dixhitalisht

Nuk e di a e ka miratuar digjitalisht ushtrin e Kosoves?
mos i shif gjerat si fan i nje skuadre politike. Ky po i thote gjerat dhe zhvillimet e demshme qe po pergatiten te ndodhin dhe nuk perfiton as politikisht e as financiarisht nga ato qe thote, thjeshte jep paralajmerim vetedijesimi.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2018, 12:21   #143
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 39,996
Thanks: 11,690
Thanked 10,403 Times in 6,308 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 545
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
mos i shif gjerat si fan i nje skuadre politike.
Shih kush e thotė kėtė, njė i pa anshėm fare.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 09-12-2018, 12:26   #144
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,121
Thanks: 2,946
Thanked 3,127 Times in 2,082 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Shih kush e thotė kėtė, njė i pa anshėm fare.
une jam neutral vetem per nje skuader beje tifozin
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 09-12-2018, 14:50   #145
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,779
Thanks: 263
Thanked 463 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
une jam neutral vetem per nje skuader beje tifozin
E ke sali berishen si me pas le tek "shpia e gjelbert", e pas asaj, ne ate "dixhitale" ... mos harro se hysni kapo ka pas nen hyqem shpin e gjelber e hallatet e tjera te partajs ku idhulli jot ka milituar per dekada.

Ēfar metamorfozash te hatashme!

Me mir jep opinion te qarte per ushtrin e Kosoves, se me te tjerat je i zhytur deri ne gryke ne m*t.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
i vjetėr 09-12-2018, 15:24   #146
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,121
Thanks: 2,946
Thanked 3,127 Times in 2,082 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
E ke sali berishen si me pas le tek "shpia e gjelbert", e pas asaj, ne ate "dixhitale" ... mos harro se hysni kapo ka pas nen hyqem shpin e gjelber e hallatet e tjera te partajs ku idhulli jot ka milituar per dekada.

Ēfar metamorfozash te hatashme!

Me mir jep opinion te qarte per ushtrin e Kosoves, se me te tjerat je i zhytur deri ne gryke ne m*t.
ta kam shkruar edhe ne rep une ty, opinionen tamam koqe kandari, qe agjekundi nuk ka mase matese.Opnionin une e kam thene ne teme, jo per te ber dhafa, por nga ajo qe miratimi, themelimi, formimi, ta quajne si ta dojne me keto kapacitete dhe me ate buxhet qe duan te bejne, nuk e ndryshon per asnje gje sigurine e Kosoves, perderisa aty eshte prezenca KFOR-it.


Nje ndryshim shume i vockel do ishte, sikur te mos kishe prezence KFOR-i. te shikish kush se ēfare dhafash do fliste nga aty, e kane pare dhe provuar keta njehere dhe budalleku me i madh i tyre, qe pas tere asaj qe ka ndodhur dhe kercenimeve te hapura qe i behen qofte territoriale, politike dhe ushtarake dhe nuk kane ndermarre asgje.Dhe ne fund, meqe vertet le pershtypjen sikur trap te ishe, pyete edhe dhakumin, shefin tende perse Kusov`s i duhet te beje ushtrine tani, nese ne vitin 1999 keta dolen me Uqka formacion, kush e nenshkruajti demobilizimin dhe transformimin e saj ?


Boshnjaket, ta zeme jane pjese e nje konfederate ne Bosnje, por ushtria e tyre ka ekzistuar ne kontinuitet qe nga lufta dhe strukturat e saja te tanishme.

Qashtu!
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2018, 16:08   #147
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,779
Thanks: 263
Thanked 463 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
ta kam shkruar edhe ne rep une ty, opinionen tamam koqe kandari, qe agjekundi nuk ka mase matese.

Opnionin une e kam thene ne teme, jo per te ber dhafa, por nga ajo qe miratimi, themelimi, formimi, ta quajne si ta dojne me keto kapacitete dhe me ate buxhet qe duan te bejne, nuk e ndryshon per asnje gje sigurine e Kosoves, perderisa aty eshte prezenca KFOR-it.

Nje ndryshim shume i vockel do ishte, sikur te mos kishe prezence KFOR-i. te shikish kush se ēfare dhafash do fliste nga aty, e kane pare dhe provuar keta njehere dhe budalleku me i madh i tyre, qe pas tere asaj qe ka ndodhur dhe kercenimeve te hapura qe i behen qofte territoriale, politike dhe ushtarake dhe nuk kane ndermarre asgje.

Dhe ne fund, meqe vertet le pershtypjen sikur trap te ishe, pyete edhe dhakumin, shefin tende perse Kusov`s i duhet te beje ushtrine tani, nese ne vitin 1999 keta dolen me Uqka formacion, kush e nenshkruajti demobilizimin dhe transformimin e saj ?

Boshnjaket, ta zeme jane pjese e nje konfederate ne Bosnje, por ushtria e tyre ka ekzistuar ne kontinuitet qe nga lufta dhe strukturat e saja te tanishme.

Qashtu!
Thovidhmat e tua nuk kan kurrfar kandari e vlere. Thjesht je kunder. Kjo e ka prapavijen, nuk do shum "trapllek" qe mos te kuptohet.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2018, 16:14   #148
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,121
Thanks: 2,946
Thanked 3,127 Times in 2,082 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Thovidhmat e tua nuk kan kurrfar kandari e vlere. Thjesht je kunder. Kjo e ka prapavijen, nuk do shum "trapllek" qe mos te kuptohet.
Dadhimi eshte ketu shume i madh nga ajo e nje injoranti si pune e jote dhe nga ana e tjeter e njerit, qe mundet edhe me shifra te detajuara ta pershkruaj, sa kushton dhe si formohet, ne njerez ne teknike, formacion dhe sa eshte efektiv dhe garantuese, kjo ushtri.

Pordhe me ēifteli folklori te tjerat jane, ato qe thua ti dhe ai yt shoku i temes mund te sjelli ai fotot e gjysmes se arsenalit te juesejes ne copy pajstaqe ketu.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2018, 16:50   #149
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,779
Thanks: 263
Thanked 463 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Dadhimi eshte ketu shume i madh nga ajo e nje injoranti si pune e jote dhe nga ana e tjeter e njerit, qe mundet edhe me shifra te detajuara ta pershkruaj, sa kushton dhe si formohet, ne njerez ne teknike, formacion dhe sa eshte efektiv dhe garantuese, kjo ushtri.

Pordhe me ēifteli folklori te tjerat jane, ato qe thua ti dhe ai yt shoku i temes mund te sjelli ai fotot e gjysmes se arsenalit te juesejes ne copy pajstaqe ketu.
Une injoranti arrij te kuptoj se ti ne asnje far menyre nuk do qe Kosova te kete forca te armatosura!
Zor se do t'ket Shqiptar t'vertet qe te dale kaq hapur kunder ngritjes se ushtris n'Kosov.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
i vjetėr 09-12-2018, 17:09   #150
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,121
Thanks: 2,946
Thanked 3,127 Times in 2,082 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Une injoranti arrij te kuptoj se ti ne asnje far menyre nuk do qe Kosova te kete forca te armatosura!
Zor se do t'ket Shqiptar t'vertet qe te dale kaq hapur kunder ngritjes se ushtris n'Kosov.

Bravo, meqe e pranove qe je qashtu. Kosova, me kete forme dhe kete menyre te ngritjes se ushtrise dhe me kapacitet qe deshiron ta ndertoje, mund ti kete te gjithe shqiptaret si pune e jote, qe plote entuziazme i gezohen kesaj ngjarje te madhe folkoristike, por nuk do doja qe ti vinte momenti te vi, ne Stankovec o ne Kukes, te ju gjuaj nga ana tjeter e telave ke kampi i refuēatave nga nje keks pllazma edhe ate dhe si shtyheni kush do e paguaj 20 ojra paqeten a dhakumit nje ratlluk qashtu srpski me ja hudhe kokes, qe ti dal pluhuri si mielle edhe ta pyes ku e ke Hashim Qilimtarin, qe te ka lene vetem ne rimorkio te traktorit

une e them haptas per dadhim nga folkloristet me ēifteli, qe keta qe po thone qe po bejne dhe po ngrisin ushtrine, po tallin bythen, duke menduar se keshtu fshihen pas hamerikaneve, ever.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2018, 17:27   #151
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,779
Thanks: 263
Thanked 463 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Bravo, meqe e pranove qe je qashtu. Kosova, me kete forme dhe kete menyre te ngritjes se ushtrise dhe me kapacitet qe deshiron ta ndertoje, mund ti kete te gjithe shqiptaret si pune e jote, qe plote entuziazme i gezohen kesaj ngjarje te madhe folkoristike, por nuk do doja qe ti vinte momenti te vi, ne Stankovec o ne Kukes, te ju gjuaj nga ana tjeter e telave ke kampi i refuēatave nga nje keks pllazma edhe ate dhe si shtyheni kush do e paguaj 20 ojra paqeten a dhakumit nje ratlluk qashtu srpski me ja hudhe kokes, qe ti dal pluhuri si mielle edhe ta pyes ku e ke Hashim Qilimtarin, qe te ka lene vetem ne rimorkio te traktorit

une e them haptas per dadhim nga folkloristet me ēifteli, qe keta qe po thone qe po bejne dhe po ngrisin ushtrine, po tallin bythen, duke menduar se keshtu fshihen pas hamerikaneve, ever.
Gur gur behet mur.

Ti di vetem te prishesh themele. U pagueke mire, mjaft mire. Ēfar thon vilat ne lalez?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
i vjetėr 09-12-2018, 20:13   #152
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 681
Thanks: 36
Thanked 110 Times in 97 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntorMbėrrijnė nė Prishtinė automjetet ushtarake amerikane pėr ushtrinė e Kosovės
GazetaExpress E diel, 09 Dhjetor 2018 20:3324 automjete ushtarake “Humvee” kanė ardhur nga Shtetet e Bashkuara, nė Kosovė.

Kėto mjete pritet tė jenė nė dispozicion tė Forcave tė Armatosura tė Kosovės, tė cilat pritet tė themelohen me miratimin e tri ligjeve nė Kuvendin e Kosovės, raporton kallxo.com.

Seanca pėr themelimin e Ushtrisė sė Kosovės ėshtė paraparė tė mbahet mė 14 dhjetor.

Nė pritje tė kėsaj dite, kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli, po qėndron nė Shtetet e Bashkuara.

Ditė mė parė ai ka vizituar automjete tė blinduara tė Ushtrisė amerikane nė shtetin e Iowas, pėr tė cilat flitet se do tė jenė pjesė e Forcave tė Armatosura tė Kosovės.

Nė korrik tė kėtij viti, Qeveria e Kosovės ka nėnshkruar kontratė pėr blerjen e 51 automjeteve tė blinduara ‘Humvee’.

Ceremonia ėshtė zhvilluar nė ambientet e kazermės sė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės dhe nė tė kanė marrė pjesė zyrtarė tė lartė vendorė dhe tė Ambasadės amerikane.
__________________
lista e injorimit: Pirati
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2018, 20:47   #153
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,121
Thanks: 2,946
Thanked 3,127 Times in 2,082 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Gur gur behet mur.

Ti di vetem te prishesh themele. U pagueke mire, mjaft mire. Ēfar thon vilat ne lalez?
Po, po gati qashtu, pika, pika behet shurre dhe e shef qe pantudhonat te jane bere qulle.

Edhe njeri po thote, qe po pagueke mire qashtu njejte diēka.

https://m.gazetaexpress.com/mobile/o...htimet-603014/

Ushtria nuk i mbulon dėshtimet

?IMER MUSHKOLAJ E premte, 07 Dhjetor 2018 10:50 Nisja e procesit tė transformimit tė FSK’sė nuk i mbulon dėshtimet lapidare tė kėsaj qeverie dhe tė tjerave para saj. Vendi vazhdon tė mbetet i izoluar, i korruptuar e pa zhvillim ekonomik. Ėshtė turp pėr kėdo qė pėrpiqet tė marrė merita nė kėtė situatė fatkeqe pėr qytetarėt

Liberalizimi i vizave, anėtarėsimi nė Interpol dhe transformimi i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK) ishin tri prioritete tė qeverisė, pėr tė cilat ishte thėnė se do tė kryhen sivjet.

Pasi dėshtoi Interpoli dhe liberalizimi i vizave, gjithė vėmendja ėshtė kthyer kah transformimi i FSK’sė, si njė pėrpjekje e fundit pėr t’i mbuluar dėshtimet e njėpasnjėshme nė qeverisjen e brendshme e nė politikėn e jashtme.

Ramush Haradinaj kishte premtuar se kosovarėt do tė lėviznin lirshėm nė Schengen tre muaj pasi ta marrė pushtetin. Kanė kaluar 15 muaj e me gjasė mund tė kalojnė edhe aq, derisa kjo tė ndodh.

Po ashtu, qeveritarėt ishin tė bindur se vendi do tė bėhej pjesė e Interpolit. Por, debakli nė Dubai ishte i turpshėm, krahasuar me entuziazmin e shprehur publikisht.

Ndėrkohė 14 dhjetori, dita e caktuar pėr kalimin nė Kuvend tė projektligjeve qė nisin procesin e transformimit tė FSK’sė po paraqitet si datė e rėndėsishme, madje edhe historike. Njė ngjarje qė synon t’i mbulojė dėshtimet e njėpasnjėshme - jo vetėm tė kėsaj qeverie.

Kosova thuajse ka vendnumėruar nė shumė fusha tė rėndėsishme pėr jetėn e qytetarėve. Aspak pėrparim nė zhvillimin ekonomik e zbutjen e papunėsisė, gjendje e njėjtė nė arsim, nė luftimin e korrupsionit e krimit tė organizuar. Hapa mbrapa nė politikėn e jashtme. Shėndetėsia ėshtė njė ndėr sektorėt e rrallė nė tė cilin shihen disa ndryshime tė prekshme. Nė vend se tė rritet zhvillimi ekonomik, janė rritur skemat pensionale. Qindra milionė derdhen nė llogari tė grupeve tė ndryshme tė shoqėrisė, qė nė njė periudhė tė caktuar, siē thuhet, kanė kontribuar pėr vendin. Janė rritur edhe pagat e privilegjet pėr zyrtarėt, sikurse dhe numri i tyre nė institucione.

* * *

Nė kohėn kur Beogradi po e vazhdon ofensivėn kundėr Kosovės, nė kohėn kur qytetarėt e Kosovės nuk po pėrfitojnė asgjė nga vullneti i treguar pėr dialog dhe nuk po shohin t’iu pėrmirėsohet jeta, pėr ta transformimi i FSK’sė vjen si njė dritė nė fund tė tunelit. Nė fund tė njė tuneli tė gjatė, nė tė cilin i kanė futur politikanėt e papėrgjegjshėm e tė korruptuar.

Ushtria ėshtė elementi ndėr mė tė rėndėsishmit e shtetėsisė dhe nuk duhet tė ketė asnjė rezervė tek vendimmarrėsit pėr votėn nė Kuvend. Dilemat duhet tė hiqen sidomos pas mbėshtetjes sė qartė amerikane.Por, ata qė mburren se po e krijojnė ushtrinė nuk duhet tė harrojnė se kanė dėshtuar nė tė gjitha fushat tjera. Nuk duhet tė harrojnė se kanė dėshtuar t’i liberalizojnė vizat, tė sjellin njohje tė reja pėr vendin, tė zhvillojnė ekonominė, tė luftojnė kurrupsionin, tė krijojnė kushte pėr sistem tė pavarur tė drejtėsisė, tė sigurojnė shėndetėsi e arsim cilėsor. Nuk duhet tė harrojnė se kanė dėshtuar t’i pėrmbushin premtimet e dhėna qytetarėve dhe pėr kėtė nuk marrin kurrfarė pėrgjegjėsie. Kanė dėshtuar ta bėjnė Kosovėn vend tė tė gjithėve, vend tė sigurt, me integritet e sovranitet.

FSK ėshtė njė tregim i suksesshėm, por nuk do tė ishte i tillė pa ndihmėn e aleatėve, nė radhė tė parė SHBA’sė e NATO’s. Ėshtė turp pėr kėdo qė pėrpiqet tė marrė merita pėr procesin e transformimit tė kėsaj trupe. Ėshtė turp pėr kėdo qė pėrpiqet t’i mbulojė dėshtimet lapidare me nisjen e kėtij procesi tė krijimit tė ushtrisė.

Nė vend se tė mburren, ata do tė duhej tė ishin nė shėrbim tė qytetarėve, e jo nė shėrbim tė vetes, familjarėve tė tyre e militantėve partiakė. Nė vend se tė mburren, ata do tė duhej tė krijonin kushte tė barabarta pėr tė gjithė qytetarėt.

* * *

Qytetarėt e Kosovės asnjėherė mė parė nuk janė ndjerė mė tė frustruar e mė tė zhgėnjyer se tash. Mė shumė se njė dekadė pas shpalljes sė pavarėsisė, shumica nga ta tė ardhmen e shohin jashtė vendit. Jo pėr fajin e tyre, por pėr fajin e klasės sė papėrgjegjshme e tė pangoput politike, pjesa mė e madhe e sė cilės nuk ka zgjedhur rrugė as mjete pėr tė pėrfituar, pėr tė zhvatur ēka ka mundur e ku ka mundur.

Sot, nė vend tė ēarjes sė izolimit ua ofrojnė ushtrinė, nė vend tė zhvillimit ekonomik ua ofrojnė ushtrinė, nė vend tė shėndetėsisė e arsimit mė tė mirė ua ofrojnė ushtrinė. Ushtrinė ua ofrojnė edhe nė vend tė shtetit tė ēkapur, drejtėsisė sė ēpolitizuar, sistemit tė pakorruptuar e varfėrisė sė zbutur.

Ushtria ėshtė elementi ndėr mė tė rėndėsishmit e shtetit, por nė rastin e Kosovės, procesi i krijimit tė saj nis nė njė moment tė vėshtirė. Pėr qytetarėt vjen si njė fije shprese se shteti po bėhet, e pėr politikanėt si njė fije shprese se dėshtimet e tyre do tė harrohen tė paktėn pėr njė kohė. Por jo, ushtria nuk i mbulon dot dėshtimet.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2018, 20:53   #154
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 681
Thanks: 36
Thanked 110 Times in 97 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntorSHBA pėr Ushtrinė i sjellin edhe 4 helikopterė. Javėve tė ardhshme vijnė blindat MRAP

Mė: 9 dhjetor 2018 Nė ora: 19:42


Raportohet se javėve tė ardhshme do tė nisėn edhe kontigjente tjera nga Ushtria Amerikane pėr Ushtrinė e Kosovės.

Kontigjenti i parė me pajisje ushtarake pėr Ushtrinė e Kosovės nga SHBA-ja tashmė ka mbėrritur nė Kosovė.

Ky kontigjent pėrfshinė 24 automjete tė blinduara amerikane tė tipit High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV), ndryshe tė njohura edhe si Humvee.

Raportohet se javėve tė ardhshme do tė nisėn edhe kontigjente tjera nga Ushtria Amerikane pėr Ushtrinė e Kosovės.

“Pjesė e kontigjenteve tjera do tė jenė pajisjet qė i ka parė nga afėr kryeparlamentari Veseli gjatė qėndrimit nė bazėn ushtarake tė Gardės Kombėtare tė Ioėas. Pra, do tė ketė automjete tė blinduara tė serisė sė fundit, siē janė blindat MRAP, tė rezistueshme ndaj minave dhe tė pėrshtatshme pėr betaje tė hapura nė territor tė vėshtirė”, kanė thėnė kėto burime.

Tutje ata thonė se kontigjentet me armatim nga Amerika do tė ndahen nė disa etapa, varėsisht nevojave dhe kapaciteteve humane qė ka Ushtria e Kosovės.

Njė fakt tjetėr i rėndėsishėm ėshtė se nė kėto kontigjente do tė jenė edhe katėr helikopterė.

“Kėta katėr helikopterė do tė vijnė njė nga njė nė dy vitet e ardhshme. Helikopterėt do tė pėrdoren nė bashkėpunim ndėrmjet Ushtrisė, Policisė dhe QKUK-sė”, raprtohet nė media.

Po ashtu merret vesh se shumica e kėtyre automjeteve tė blinduara, armatimit, helikopterėve janė donacion nga SHBA-tė pėr Kosovėn.__________________
lista e injorimit: Pirati
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2018, 23:07   #155
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 681
Thanks: 36
Thanked 110 Times in 97 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntorMjetet luftarake Amerikane qė do t’i dhurohen Kosovės
NATO dhe Bashkimi Europian(BE) kanė kritikuar kėtė synim tė Qeverisė sė Kosovės, poqė ambasadori i ri i SHBA-ve nė Kosovė e ka pėrkrahur transformimin e FSK-sė nė Ushtri.

Me 14 dhjetor, Forcat e Armatosura tė Kosovės (FSK) pritet tė transformohen nė Ushtri.

NATO dhe Bashkimi Europian(BE) kanė kritikuar kėtė synim tė Qeverisė sė Kosovės, poqė ambasadori i ri i SHBA-ve nė Kosovė e ka pėrkrahur transformimin e FSK-sė nė Ushtri.

Ballkani mbetet zonė shumė e tensionuar. Luftėrat ballkanike nė fillimin e shekullit XX dhe mė pastaj lufta 1991-1999 fuqizuan edhe mė shumė nacionalizmin destruktiv – botėkuptim qė karakterizon Gadishullin e Ballkanit.

Serbia ka armatim tė madh ushtarak. Ushtria serbe konsiderohet si njėra ndėr ushtritė mė tė fuqishmė nė Ballkan. Por, nė rast ndonjė destabilizimi; a do tė ketė Kosova mundėsi vetmbrotje?

Kryeparlamentari i Kosovės, Kadri Veseli nė vizitėn e tij nė SHBA ėshtė parė brenda mjeteve ushtarake qė SHBA pritet t’i dhurojė Kosovės pas transformimit tė FSK-sė nė Ushtri.


__________________
lista e injorimit: Pirati
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur