Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore > Shkrimtarė tė huaj

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-01-2014, 15:38   #21
Sopoti
Banned
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,965
Thanks: 5,172
Thanked 5,738 Times in 3,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Kur ėshtė ftohtė dhe bie shi
ti je mė e bukur
dhe dėbora mė sjell mė pranė buzėve tė tua.
E fshehta e brendshme, ajo qė s’lind kurrė,
ti je freskia, dhe unė jam me ty tani.
Nuk i shpjegoj dot vajtje ardhjet,
dhe papritur jam
askund pėrsėri. Brenda madhėshtisė
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 17:26   #22
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,859
Thanks: 1,536
Thanked 1,431 Times in 676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
Mendova qe Puhiza eshte Aida Bode


Nje njeri me mendje te kthjellet i tha Jezusit,
"Cila eshte barra me e rende per t'u mbajtur ne kete jete?"
"Oh, shpirt i shtrenjte," u pergjegj ai, "barra me e rende eshte zemerimi i Perendise,
nga i cili dhe Ferri dridhet sic dridhemi ne."
"Dhe c'na mbron nga zemerimi i Perendise?"
Tha Jezusi "Braktisja e menjehershme e zemerimit tend.

Rumi


Mrekullueshem tema e pergezime!
Faleminderit.
Meqe ra fjala, ja nje perkthim nga Aida Bode

Dhuratė
Nuk mund ta dish sa shumė kam kėrkuar
tė gjej njė dhuratė pėr ty.

Asgjė s’dukej e mirė.

Ē’kuptim ka tė sjell ar
nė njė minierė ari apo ujė nė oqean?

Ēdo gjė qė gjeja ishte
si tė sillja erėza nė Orient.

Nuk ka vlerė tė tė jap zemrėn dhe shpirtin
pasi ti i ke ato.

Kėshtu tė solla njė pasqyrė.
Shiko veten dhe kujtomė mua.

Pėrktheu: Aida Bode
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2014, 21:20   #23
Sopoti
Banned
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,965
Thanks: 5,172
Thanked 5,738 Times in 3,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Kam ardhur te te heq nga vetja jote e te te fut ne zemren time. Kam ardhur te nxjerr prej teje bukurine qe s'e dije kurre qe e kishe dhe te te ngre si nje lutje ne qiell.


~Rumi
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2014, 21:24   #24
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,629 Times in 1,038 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Puhiz merreshe me "filozofi"??
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2014, 21:37   #25
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,859
Thanks: 1,536
Thanked 1,431 Times in 676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Puhiz merreshe me "filozofi"??
Nuk me lidh profesioni fare me kete qe thoni ju
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2014, 21:41   #26
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,629 Times in 1,038 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Puhiza Shiko postimin
Nuk me lidh profesioni fare me kete qe thoni ju
S'ishte me kuptimin qe ishte profesion
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2014, 21:53   #27
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,859
Thanks: 1,536
Thanked 1,431 Times in 676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
S'ishte me kuptimin qe ishte profesion
As profesion as hobi aahhaah
P.s na sill dicka rreth temes
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2014, 21:59   #28
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,629 Times in 1,038 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Puhiza Shiko postimin
As profesion as hobi aahhaah
P.s na sill dicka rreth temes
skam lexuar ndonje veper te tij...di vetem per te
Me vjen keq
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2014, 04:04   #29
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,859
Thanks: 1,536
Thanked 1,431 Times in 676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Duke Kėrkuar Fytyrėn Tėnde

Qė nga fillimi i jetės time
Jam duke kėrkuar fytyrėn Tėnde
Por sot e pashė.
Sot e pashė tėrheqjen,
Bukurinė,
Mėshirėn e papėrshkruar
Tė fytyrės qė po e kėrkoja

Ditėn qė tė gjeta Ty.
Dhe ata qė dje mė qeshnin
Dhe mė fyenin
Tu vie keq
Qė nuk kėrkuan ashtu si kėrkova unė.

Jam mahnitur nga madhėria e bukurisė Tėnde
Dhe do tė dėshiroja tė shikoja me njėqind sy.
Zemra mė ėshtė djegur me pasion
Dhe e ka kėrkuar pėrherė
Kėtė bukuri tė mahnitshme qė tani e mbajė.

Mė vie turp ta quaj kėtė dashuri njerėzore
Dhe kam frikė nga Zoti ta quaj Hyjnore.
Era e aromės tėnde, sikurse flladi i mėngjezit
Erdhi tek qetėsia e kopshtit.
Mė fryve jetė tė re nė mua

Jam bėrė hija dhe rrezja jote e diellit.
Shpirti im thėrret nė ekstazė.
Ēdo fije nė qenien time ka rėnė nė dashuri me Ty.
Shkėlqimi Yt ka ndezur njė zjarr nė zemrėn time

Dhe e ke bėrė tė qartė pėr mua Tokėn dhe Qiellin.
Shigjeta ime e dashurisė arriti cakun.
Jam nė shtėpinė e mėshirės.
Dhe njė njė vend lutjesh zemra ime u bė.
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2014, 19:35   #30
Sopoti
Banned
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,965
Thanks: 5,172
Thanked 5,738 Times in 3,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Mos u shqetėso kur jeta tė kthehet pėrmbys. E ku e di ti se ajo anė qė ishe mėsuar ėshtė mė e mirė se kjo qė u kthye?


Rumi
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2014, 17:56   #31
Sopoti
Banned
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,965
Thanks: 5,172
Thanked 5,738 Times in 3,034 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Lamtumirat janė pėr ato tė cilėt dashurojnė me sy. Sepse ata, tė cilėt dashurojnė me zemėr e me shpirt, nuk njohin ndarje.

Rumi
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2014, 03:36   #32
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,946
Thanks: 1,240
Thanked 1,836 Times in 960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Puhiza Shiko postimin
Duke Kėrkuar Fytyrėn Tėnde

Qė nga fillimi i jetės time
Jam duke kėrkuar fytyrėn Tėnde
Por sot e pashė.
Sot e pashė tėrheqjen,
Bukurinė,
Mėshirėn e papėrshkruar
Tė fytyrės qė po e kėrkoja

Ditėn qė tė gjeta Ty.
Dhe ata qė dje mė qeshnin
Dhe mė fyenin
Tu vie keq
Qė nuk kėrkuan ashtu si kėrkova unė.

Jam mahnitur nga madhėria e bukurisė Tėnde
Dhe do tė dėshiroja tė shikoja me njėqind sy.
Zemra mė ėshtė djegur me pasion
Dhe e ka kėrkuar pėrherė
Kėtė bukuri tė mahnitshme qė tani e mbajė.

Mė vie turp ta quaj kėtė dashuri njerėzore
Dhe kam frikė nga Zoti ta quaj Hyjnore.
Era e aromės tėnde, sikurse flladi i mėngjezit
Erdhi tek qetėsia e kopshtit.
Mė fryve jetė tė re nė mua

Jam bėrė hija dhe rrezja jote e diellit.
Shpirti im thėrret nė ekstazė.
Ēdo fije nė qenien time ka rėnė nė dashuri me Ty.
Shkėlqimi Yt ka ndezur njė zjarr nė zemrėn time

Dhe e ke bėrė tė qartė pėr mua Tokėn dhe Qiellin.
Shigjeta ime e dashurisė arriti cakun.
Jam nė shtėpinė e mėshirės.
Dhe njė njė vend lutjesh zemra ime u bė.
Puhiza pershendetje...nuk e di kush e ka perkthyer kete por eshte nje perkthim i shkelqyer. Mua me pelqen shume Rumi. Para shume vitesh nje shok me dha librin "The Essential... Rumi". Fillimisht isha pak skeptik por kur e lexova gjeta gjera te mrekullueshme aty. Ajo qe me pelqen me teper nga Rumi eshte pershkrimi i tij per tingullin qe nxjer intrumenti Ney. Me pak fjale te mijat shkruan se tingulli i ketij instrumenti duhet te jete zeri i Zotit qe hyn ne subkoshiencen tone pa qen ne dieni te kesaj gjeje hic fare dhe manifeston veten nepermjet frymes dhe tingullit qe krijohet nga ky instrument. Une nuk jam besimtar por kur degjoj kete instrument eshte kollaj te besosh se eshte tingull hyjnore. Imagjino se si mund te krijohet nje tingull i tille thjesht duke 'fryre ne nje bosht druri me vrima' dhe fyelli eshte instrumenti me i vjeter ne bote...me sa di une.


https://www.youtube.com/watch?v=2RgqxwVfJcI
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2014, 04:04   #33
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,946
Thanks: 1,240
Thanked 1,836 Times in 960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

https://www.youtube.com/watch?v=eVAjHxWh7vU
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2014, 05:51   #34
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,859
Thanks: 1,536
Thanked 1,431 Times in 676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Mano, une te faleminderoj shume qe ndave me ne keto video fantastike. Edhe mua me pelqejne shume shkrimet e Rumit, eshte shume I vecante dhe I pa zevendesueshem ne stilin e tij. Duke nderlidhur boten materiale me ate shpirterore, vargjet e tij mbeten nder me relaxuesit nga ana mentale e shpirterore.


Unė jam aq i vogėl (saqė) menzi shihem.
Si ka mundėsi kjo dashuri e madhe tė jetė brenda meje?
Shiko sytė e tu, (edhe) ata janė tė vegjėl, por,
shohin gjėra tė mėdha.

~~ Xhelāludin Rumi
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2014, 05:53   #35
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,859
Thanks: 1,536
Thanked 1,431 Times in 676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Puhiza Shiko postimin
Duke Kėrkuar Fytyrėn Tėnde

Qė nga fillimi i jetės time
Jam duke kėrkuar fytyrėn Tėnde
Por sot e pashė.
Sot e pashė tėrheqjen,
Bukurinė,
Mėshirėn e papėrshkruar
Tė fytyrės qė po e kėrkoja

Ditėn qė tė gjeta Ty.
Dhe ata qė dje mė qeshnin
Dhe mė fyenin
Tu vie keq
Qė nuk kėrkuan ashtu si kėrkova unė.

Jam mahnitur nga madhėria e bukurisė Tėnde
Dhe do tė dėshiroja tė shikoja me njėqind sy.
Zemra mė ėshtė djegur me pasion
Dhe e ka kėrkuar pėrherė
Kėtė bukuri tė mahnitshme qė tani e mbajė.

Mė vie turp ta quaj kėtė dashuri njerėzore
Dhe kam frikė nga Zoti ta quaj Hyjnore.
Era e aromės tėnde, sikurse flladi i mėngjezit
Erdhi tek qetėsia e kopshtit.
Mė fryve jetė tė re nė mua

Jam bėrė hija dhe rrezja jote e diellit.
Shpirti im thėrret nė ekstazė.
Ēdo fije nė qenien time ka rėnė nė dashuri me Ty.
Shkėlqimi Yt ka ndezur njė zjarr nė zemrėn time

Dhe e ke bėrė tė qartė pėr mua Tokėn dhe Qiellin.
Shigjeta ime e dashurisė arriti cakun.
Jam nė shtėpinė e mėshirės.
Dhe njė njė vend lutjesh zemra ime u bė.

~*♥*Looking For Your Face - Rumi Poem ~*♥* (GIFT …: http://youtu.be/V7RNA84tmII
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2014, 05:55   #36
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,859
Thanks: 1,536
Thanked 1,431 Times in 676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Dhe ende, edhe pas gjithė kėsaj kohe,
dielli s’i tha tokės
"Ti mė detyrohesh mua"
Shih ēka ndodh me njė dashuri tė tillė.
Ajo ndriēon qiellin.”
~~ Rumi
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2014, 18:42   #37
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,946
Thanks: 1,240
Thanked 1,836 Times in 960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Puhiza Shiko postimin
Mano, une te faleminderoj shume qe ndave me ne keto video fantastike. Edhe mua me pelqejne shume shkrimet e Rumit, eshte shume I vecante dhe I pa zevendesueshem ne stilin e tij. Duke nderlidhur boten materiale me ate shpirterore, vargjet e tij mbeten nder me relaxuesit nga ana mentale e shpirterore.


Unė jam aq i vogėl (saqė) menzi shihem.
Si ka mundėsi kjo dashuri e madhe tė jetė brenda meje?
Shiko sytė e tu, (edhe) ata janė tė vegjėl, por,
shohin gjėra tė mėdha.


~~ Xhelāludin Rumi
Pershendetje Puhiza,

Bukuria e Rumit qendron tek thjeshtesia me te cilen ai shprehet. Dhe duket qa i ka perjetuar keto memonte kushedi per sa kohe, e ne cfar shkalle qe te arri te shprehet ne kete menyre. Ai eshte tamam 'Shirti Nomad' qe mundohet te kuptoj se ku eshte dhe se kudo qe shkon nuk ndjehet asnje here ne shtepine e vet! Eshte nji monolog i perjetshem...dhe ky monolog manifeston veten ne vargjet e tij ne te njejten menyre si ai mandon qe tingulli i Ney-it eshte zeri i 'Zotit'. Jane shkrime universale qe kan nje mesazh universal dhe gjithkush mund te identifkohet me to.

Kjo qe ker prure lart, e gjyrosur me te zeze, eshte fantastike...shume shume domethenese. Eshte e mrekullueshme...

P.s sa here lexoj Rumin sikur ndjej nje keqardhje per Njeriun...me duket si jetim, sikur ka nje enderr te vetme qe shfaqet ne menyra te ndryshme dhe burimi i kesaj enderre esthe deshira per te gjetur Nenen nje dite
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2014, 19:25   #38
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,946
Thanks: 1,240
Thanked 1,836 Times in 960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Kush flet me gojen time?

“…Kush eshte brenda veshit tim
qe ma degjon zerin
qe nxjerr fjale nga goja ime
qe shikon nepermjet syve te mi…"

Rumi
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2014, 00:30   #39
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,859
Thanks: 1,536
Thanked 1,431 Times in 676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Mesova te mendoj. Me pas mesova te mendoj brenda kornizave. Me pas mesova se per te menduar shendetshem duhet te shembeshin te gjitha kornizat.

Nje dite mesova te verteten. Dhe mesova qe e verteta ishte e hidhur . Me pas mesova se e hidhura ne dozen e duhur ashtu sic i jepte shije gjelles , ashtu i jepte shije dhe jetes .

Mesova qe cdo gjallese do ta shijoje vdekjen por shume pak prej tyre do ta shijojne jeten.

Rumi
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2014, 00:54   #40
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,629 Times in 1,038 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Jalal al Din-Rumi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Puhiza Shiko postimin
Mesova te mendoj. Me pas mesova te mendoj brenda kornizave. Me pas mesova se per te menduar shendetshem duhet te shembeshin te gjitha kornizat.

Nje dite mesova te verteten. Dhe mesova qe e verteta ishte e hidhur . Me pas mesova se e hidhura ne dozen e duhur ashtu sic i jepte shije gjelles , ashtu i jepte shije dhe jetes .

Mesova qe cdo gjallese do ta shijoje vdekjen por shume pak prej tyre do ta shijojne jeten.

Rumi
shume e vertete..
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur