Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-12-2018, 15:56   #121
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 36,846
Thanks: 17,803
Thanked 22,861 Times in 8,831 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 525
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Femijet tane nuk do lozin kumar kurr, pa merak..lol
jo do lozin me bore ne maj te malit
patriote kujdesu lol
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2018, 17:20   #122
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 828
Thanks: 435
Thanked 465 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Dyzet mije te vdekur nga armet, brenda vitit. Shqiptaret thone se po votojne Trampin te gjithe, ngaqe u ka falur 50 dollare ne muaj me taksat...

https://www.cnn.com/2018/12/13/healt...cdc/index.html
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2018, 17:58   #123
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Dyzet mije te vdekur nga armet, brenda vitit. Shqiptaret thone se po votojne Trampin te gjithe, ngaqe u ka falur 50 dollare ne muaj me taksat...

https://www.cnn.com/2018/12/13/healt...cdc/index.html
Paske gjetur CNN pėr t'u informuar ti?

Ėshtė njėsoj si tė dėgjosh lajmet nė top-channel ose nė Klan.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2018, 18:00   #124
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,186
Thanks: 691
Thanked 528 Times in 372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Dyzet mije te vdekur nga armet, brenda vitit. Shqiptaret thone se po votojne Trampin te gjithe, ngaqe u ka falur 50 dollare ne muaj me taksat...

https://www.cnn.com/2018/12/13/healt...cdc/index.html
Jo te gjith,un e xhina nuk e kemi votu ,ndoshta per 50.000 kash ishim mendu me votu
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2018, 18:17   #125
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,806
Thanks: 3,167
Thanked 2,119 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Paske gjetur CNN pėr t'u informuar ti?

Ėshtė njėsoj si tė dėgjosh lajmet nė top-channel ose nė Klan.
Sorry but I couldn’t resist.

__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2018, 18:23   #126
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,166 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Kudo te rritet femija, ai do te marr edukaten e familjes se tij...
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2018, 18:31   #127
Metarch
homo aspirans
 
Avatari i Metarch
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Posts: 89
Thanks: 13
Thanked 47 Times in 28 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Metarch ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Nuk e di pse eshte mbyll tema e shqipove ne amerike.
Eshte film horror nese femija jot shkon ne shkolla publike ne amerike. Keshtu jane gjithe shkollat publike. Turli rracah, turli prindersh te degjenruar. Femij mut. Rrac mut.
Para 10 vitesh kur jetoja ne kaliforni nje burr 50 vjecar vinte ne tavoline pokerit cdo dite nga ora 5-6 e darkes, gati qante ne tavoline cdo dite. Kishte nje urrejtje aq te thelle per femijet amerikan zezak te bardh te gjithe bashke saqe isha i bindur se do bente ndonje terror brenda muajit.
Edhe kjo e shkreta duket mesuese e mire por ja kane bere jeten verem kopilat amerikan dhe toleranca e cdo rrace demokracia amerikane.
https://www.youtube.com/watch?v=-SRC...&feature=share
Mos u bej merak Kurt se pjellat e shqiptarve jane per qafe me llumet e Amerikes, thu jane vllazen. Jane te shkathet qafirat.
Metarch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2018, 18:35   #128
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther Shiko postimin
Sorry but I couldn’t resist.

Eeeewww...is that Polosi?
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2018, 18:44   #129
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,102
Thanks: 11,737
Thanked 9,674 Times in 6,182 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther Shiko postimin
Sorry but I couldn’t resist.

E paska pallton frimato Pelosi....nuk i del rroga te shretes e ca heq me myll 15dicin.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2018, 19:14   #130
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,278
Thanks: 1,894
Thanked 2,095 Times in 1,574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Eeeewww...is that Polosi?
Pallocki me Klocka Puloski
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2019, 15:40   #131
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,424 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Vetem pollica mos i bani....aman


Ka hulumtime per prejardhjen e bojsit?????????????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2019, 12:47   #132
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,278
Thanks: 1,894
Thanked 2,095 Times in 1,574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Maga........lol
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2019, 12:36   #133
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 828
Thanks: 435
Thanked 465 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

Dikur, filozofi Herbert Marcuse krahasoi Ameriken me Gjermanine e Hitelrit. Disa thane qe Marcuse e teproi, por ky shkrimi me poshte flet qarte sesi brezat e rinj ne Amerike po kultivohen pa piken e ndjenjes dhe meshires per tjetrin...

https://www.npr.org/2019/04/15/71224...=pocket-newtab
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2019, 07:34   #134
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,424 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nese rrisni femije ne Amerike...

SHBA: Vetėvrasjet, vdekja nga alkooli dhe droga nė shkallėn mė tė lartė.

Sipas raportit tė fundit tė organizatės sė politikės shėndetėsore TFAH me bazė nė Washington, pothuajse gjysma e kėtij numri tė vdekjeve ishin rezultat i mbidozave tė drogės.

Raporti alarmues “Keqpėrdorimi i alkoolit dhe drogės, si dhe vetėvrasjet – njė ndikim shkatėrrues” tėrhoqi vėmendjen te ndikimet negative tė rritjes sė alkoolit, drogės dhe vetėvrasjeve nė tė gjitha grupmoshat dhe komunitetet, veēanėrisht tek tė rinjtė nė tė njėzetat e tyre dhe nė fillim tė tė tredhjetave.

Raporti thotė se numri i vdekjeve tė tė rinjve tė rritur gjatė dy dekadave tė fundit ėshtė rritur me 400 pėr qind, nxitur nga kriza opioide.

Sipas Institutit Kombėtar tė Abuzimit tė Drogės, ēdo ditė mė shumė se 130 persona nė SHBA vdesin nga mbidoza e opiodeve pėrfshirė dhimbjet me recetė, heroina dhe opioidet sintetike si fentanil.

Qendrat pėr kontrollin dhe parandalimin e sėmundjeve vlerėsojnė se ngarkesa totale ekonomike e keqpėrdorimit opioid me recetė vetėm nė SHBA ėshtė 78,5 miliardė dollarė nė vit, duke pėrfshirė koston e kujdesit shėndetėsor, produktivitetin e humbur, trajtimin e varėsisė ndaj drogės dhe pėrfshirjen e drejtėsisė penale.

Hulumtimi i organizatės TFAH sugjeroi qė masat urgjente “bazuar nė dėshmi” duhet tė nisin pėr tė trajtuar “valėn kombėtare tė baticave tė vdekjeve tė dėshpėrimit” midis personave tė lindur mes viteve 1981 dhe 1996.

Raporti po ashtu pėrmendi disa sfida tė personave tė lindur nė kėto vite, tė tilla si kriza opioide, kostot e larta tė arsimit dhe banimit, si dhe hyrja nė tregun konkurrues tė punės nė njė ekonomi tė avashtė.

01:13 | 15 Qershor 2019.

Burimi per kete rast - arbresh.info.

Vetem lajme te sakta.

Shpėrndaje nė rrjete sociale.

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur