Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-12-2018, 15:08   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,799
Thanks: 11,207
Thanked 6,105 Times in 2,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
( Urime Ushtri e Kosovės, urime...) Ushtri e Paqes

Tashmė ka mbetur edhe njė ditė deri te miratimi i ligjit pėr krijimin e ushtrisė.
Ky lajm kudo u prit me ngazėllim. Shumėkush kėtė gėzim tė papėrshkruar e paraqiti me sa diti me art, me mjete tė ndryshme shprehėse: vjersha, kėngė ...

Po kėshtu veproi edhe shkrimtari drenicak, Agim Gashi, i cili jeton dhe vepron nė Francė, por kurdoherė i mishėruar me Kosovėn.


Dienstag, 11. Dezember 2018

Agim Gashi -

Ushtri e Paqės


(Ushtrisė sė Kosovės)

Sa brezave qė shkuan
qel iu mbetėn sytė,
- qė tė shohin ty
kur tė vjenė kjo ditė!

Sa ushtrit anmike
qe erdhėn deri sot,
- na sollėn veq frikė
na sollen veq lot'!

Mė qizmja anmike
s'mundet me na shkelė,
- se lakmit e tyre
nė fyt kanė m'iu ngelė.

- Sot nga gėzimi
lotėt na rrjedhin n'faqe,
Urime Ushtria e Kosovės,
- Ushtri qė sjell paqe!

Francė,11.12.'18

P.S. Nuk kam ndėrhyrė fare nė redaktim tė poezisė.
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 12-12-2018 nė 15:18
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-12-2018, 22:06   #2
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,799
Thanks: 11,207
Thanked 6,105 Times in 2,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Urime Ushtri e Kosovės, urime...) Ushtri e Paqes

URIME KRIJIMI I USHTRISĖ SĖ KOSOVĖS

* Unė nė kėtė punim timin nuk kam zgjedhur foto pamje ushtarake, kam kapur njė moment tjetėr, kam kapur ligjin, ku ligjėrisht, sot mė 14 dhjetor u miratua ligji pėr themelimin e ushtrisė sė Kosovės - ushtri e paqes, sic tha kryeministri, ushtri e cila do tė ruajė sovranitetin territorial tė Kosovės.

Urime tė gjithėve!
Urime Kosovė!

__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2018, 09:22   #3
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,613
Thanks: 4,271
Thanked 4,590 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Urime Ushtri e Kosovės, urime...) Ushtri e Paqes

Demke urime uqka e re ne Kosove eshte bere adet nga nje uqke me ndreqe ne 5 vjet
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2018, 09:38   #4
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,615
Thanks: 6,971
Thanked 8,224 Times in 5,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 386
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Urime Ushtri e Kosovės, urime...) Ushtri e Paqes

Urime Kosove

ps. lista injorimit; Pirati dhe .........
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2018, 09:45   #5
Rimi.
arapēiu
 
Avatari i Rimi.
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: perball komshiut
Posts: 5,064
Thanks: 6,569
Thanked 2,514 Times in 1,345 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 95
Rimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Urime Ushtri e Kosovės, urime...) Ushtri e Paqes

Urime Urime.
__________________
Il miglior modo di credere nell' aldila e non rompere
il cazzo nell' aldiqua.
Rimi. nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2018, 09:50   #6
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,613
Thanks: 4,271
Thanked 4,590 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Urime Ushtri e Kosovės, urime...) Ushtri e Paqes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Urime Kosove

ps. lista injorimit; Pirati dhe .........
Ehe, te gjithe qe i kam ne liste injorimi i kam ngjitur te mrroklla portofolja pdhus zhapiun e gjyemngordhur te duket LaCoste brend. edhe ne anen tjeter te portofoles me laps kimik te shkruar: mos e prek uqka
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
border=
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2018, 10:28   #7
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: ( Urime Ushtri e Kosovės, urime...) Ushtri e Paqes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Ehe, te gjithe qe i kam ne liste injorimi i kam ngjitur te mrroklla portofolja pdhus zhapiun e gjyemngordhur te duket LaCoste brend. edhe ne anen tjeter te portofoles me laps kimik te shkruar: mos e prek uqka
Thone qe do bajme nje sulme,ne Presheven do e marrim....po na e dhane
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2018, 10:49   #8
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,613
Thanks: 4,271
Thanked 4,590 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Urime Ushtri e Kosovės, urime...) Ushtri e Paqes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SturmFÜHRER Shiko postimin
Thone qe do bajme nje sulme,ne Presheven do e marrim....po na e dhane
Ke do marrin keta? te rrine sa jane hamerikont aty, se pastaj do kalojne refuqati matane nga Muqibaba pdhus taksirat me u dhene nga nje pllazma keks o batanije per te ikur ke maqedoncat dhe duke pritur ballonat e radhes per juesej, canada e qashtu kush do vie ti marre. Une do ik ti marr pastaj dy Humadijet e hamerikonve si furgona dhe do i transferoj matane kufirit po nuk paten ojrat me vete drejte e ke punkti i serbeve i dorezoj kontrolloni icik keta a kane leke me vete, se ika ti marre edhe ca tjere
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
border=
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-12-2018, 20:38   #9
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,452
Thanks: 266
Thanked 444 Times in 342 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: ( Urime Ushtri e Kosovės, urime...) Ushtri e Paqes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Tashmė ka mbetur edhe njė ditė deri te miratimi i ligjit pėr krijimin e ushtrisė.
Ky lajm kudo u prit me ngazėllim. Shumėkush kėtė gėzim tė papėrshkruar e paraqiti me sa diti me art, me mjete tė ndryshme shprehėse: vjersha, kėngė ...

Po kėshtu veproi edhe shkrimtari drenicak, Agim Gashi, i cili jeton dhe vepron nė Francė, por kurdoherė i mishėruar me Kosovėn.


Dienstag, 11. Dezember 2018

Agim Gashi -

Ushtri e Paqės


(Ushtrisė sė Kosovės)

Sa brezave qė shkuan
qel iu mbetėn sytė,
- qė tė shohin ty
kur tė vjenė kjo ditė!

Sa ushtrit anmike
qe erdhėn deri sot,
- na sollėn veq frikė
na sollen veq lot'!

Mė qizmja anmike
s'mundet me na shkelė,
- se lakmit e tyre
nė fyt kanė m'iu ngelė.

- Sot nga gėzimi
lotėt na rrjedhin n'faqe,
Urime Ushtria e Kosovės,
- Ushtri qė sjell paqe!

Francė,11.12.'18

P.S. Nuk kam ndėrhyrė fare nė redaktim tė poezisė.
Qofsh mire o De Masha, por thuaji ketij Gashit, qe nuk rritet burrnia shqiptare me poezi pederastesh dhe magjypesh.

Cfare jane keto poezi viktimash mor burr??

Dhe gjeja me e rendesishme, '' ushtria e kosoves'' apo Ushtria ne teresi nuk eshte per paqe sic thote ky me kete poezi pederash.

Ushtria eshte per te lare hesapet, dhe per te vendosur kushtet dhe interesat e tua me force.

Cfare jane keto terma feminore '' ushtri e paqes'' se lan nam pash nderin.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-12-2018, 20:39   #10
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,910
Thanks: 7,740
Thanked 6,511 Times in 2,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 206
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Urime Ushtri e Kosovės, urime...) Ushtri e Paqes

Hahahah ...


PAX DARDANIA.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 18-12-2018 nė 20:58
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-12-2018, 21:25   #11
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,799
Thanks: 11,207
Thanked 6,105 Times in 2,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: ( Urime Ushtri e Kosovės, urime...) Ushtri e Paqes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Qofsh mire o De Masha, por thuaji ketij Gashit, qe nuk rritet burrnia shqiptare me poezi pederastesh dhe magjypesh.

Cfare jane keto poezi viktimash mor burr??

Dhe gjeja me e rendesishme, '' ushtria e kosoves'' apo Ushtria ne teresi nuk eshte per paqe sic thote ky me kete poezi pederash.

Ushtria eshte per te lare hesapet, dhe per te vendosur kushtet dhe interesat e tua me force.

Cfare jane keto terma feminore '' ushtri e paqes'' se lan nam pash nderin.
Me siguri i ėshtė referuar asaj qė kanė thėnė krerėt mė tė lartė tė shtetit qė nga komandanti suprem i FARK.

Edhe unė e di ushtrinė si forcė qė mbron lirinė dhe sovranitetin e shtetit.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-12-2018, 17:36   #12
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,452
Thanks: 266
Thanked 444 Times in 342 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: ( Urime Ushtri e Kosovės, urime...) Ushtri e Paqes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Me siguri i ėshtė referuar asaj qė kanė thėnė krerėt mė tė lartė tė shtetit qė nga komandanti suprem i FARK.

Edhe unė e di ushtrinė si forcė qė mbron lirinė dhe sovranitetin e shtetit.
Nuk e di i kujt eshte referuar ai, por eshte '' poezi'' feminore dhe idioteske ,e cdo aspket, kete di te them une.

IQ dhe burrnia e shqiptareve vetem ulet me cdo vit
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2019, 21:49   #13
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,799
Thanks: 11,207
Thanked 6,105 Times in 2,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: ( Urime Ushtri e Kosovės, urime...) Ushtri e Paqes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Nuk e di i kujt eshte referuar ai, por eshte '' poezi'' feminore dhe idioteske ,e cdo aspket, kete di te them une.

IQ dhe burrnia e shqiptareve vetem ulet me cdo vit
Jo te gjithe kane stil te larte shkrimi. Me e mlite eshte nje poezi femijerore, por e sinqerte, se nje poezi me stil te larte, por hipokrite!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2019, 04:52   #14
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,799
Thanks: 11,207
Thanked 6,105 Times in 2,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: ( Urime Ushtri e Kosovės, urime...) Ushtri e Paqes

Kėshtu dikur i kėndohej ushtrisė popullore...

__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur