Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-11-2013, 02:18   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,110
Thanks: 11,542
Thanked 6,271 Times in 2,983 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Kėmbim pėrvojash - mėsojmė nga tė tjerėt: NĖ DANIMARKĖ DO TĖ VOTOHET VETĖM NJĖ DITĖ

Kėmbim pėrvojash - mėsojmė nga tė tjerėt
NĖ DANIMARKĖ DO TĖ VOTOHET VETĖM NJĖ DITĖEdhe nė Danimarkė, sivjet, mė 19 nėntor do tė mbahen zgjedhjet rejonale e komunale. Personi qė do tė marrė pjesė nė zgjedhje ( votuesi ) merr nje kartelė ku njoftohet hollėsisht se ku do tė shkojė, vendin e tavolinės pėr votim si dhe numrin e regjistrit.....

Ja si duket njė fletėftesė pėr votim.

P.S. Mbaj mend kur nė zgjedhjet e para katėr vitesh votuam - e gjithė ceremonia zgjati 1 ditė. Tė nesėrmen u harrua se dje kishte zgjedhje.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2013, 01:17   #2
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,110
Thanks: 11,542
Thanked 6,271 Times in 2,983 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
si shkoi votimi nė qytetin e Videbękut

KĖMBIM PĖRVOJE – TĖ MĖSOJMĖ NGA TĖ TJERĖT

nė foto: kabinė votimi:

Danimarkė: Si u votua nė vendvotimin nė Videbęk

Videbęk, mė 19 nėntor 2013

Videbęku deri para 3-4 vitesh ishte komunė me vete, mirėpo danezėt pėr tė kyrsyer shtetin nga adminstrata e tepėrt vendosėn qė nė shumicėn e vendeve tė ”shkrijnė” nga 3-4 komuna nė njė. Tashmė u bashkuan qytetet Ringkųbing, Skjern dhe Videbęk nė njė komunė tė vetme.

Si u votua nė Videbęk?
Paraprakisht secili votues, sė pakut njė javė mė parė ka marrė njė fletėnjoftim pėr votim, nė tė cilin ėshtė shkruar vendi ku do tė votohet, koha dhe munri i regjistrit. Sot vendvotimi ėshtė hapur nė orėn 9:00 tė mėngjesit, nė njėrėn nga sallat e hotelit tė qytetit. Unė shkova nga ora 10:30, nė cilėsinė e gazetarit nga Radio Projekti. Personeli, pasi mori vesh qėllimin e ardhjes sime u tregua shumė i kulturuar, mė priten si gjithė gazetarėt e tjerė, bile u erdhi mirė qė njė i huaj do tė shkruante pėr ta. Natyrisht ata nuk e ditėn qėllimin e mirėfilltė tė vizites sime. Unė fare nuk isha i interesuar se cila parti a cili kandidat do tė fitonte. Qėllimi parėsor imi ishte tė shihja ecurinė e punės.

E, ē’t’ju them o miq! Gjithēka e qetė. Me shumė kurreshtje hapja sytė mos po shihja ndonjė “spray” a “bateri” tė djallit e lyerje gishtash. As nė korridor nuk kishte pėrcjellės e ciceronė. As te kabinat e votimit nuk kishte njerėz qė t’i flisnin dikujt voto pėr kėtė a pėr atė. U thellova nė mendime dhe pėr njė moment thashė: Po, prandaj ua ka dhėnė Zoti kėtyre!

Nuk mė mjaftoi kaq. “T’i provokoj pak”- thashė me vete. Pashė njė grua qė po i ndihmonte njė votueseje handikape. U afrova. Pasi mbaroi punė me tė erdhi te unė: Me se mund tė tė ndihmoj? Fola unė dicka derisa erdha te ajo “intriga – provokimi” qė mendova: “Unė shpreh dėshirėn qė tė vij nė Partinė tuaj” ( nuk po ia pėrmend emrin partisė ). Prisja qė ajo tė mė thoshte: o, eja, partia jonė ėshtė mė e mira e ku ta di unė, por pėr habi mė dha kėtė pėrgjigje: “mirė, pėr kėtė mund tė bisedojmė njė tjetėr ditė. Sot ka zgjedhje!”. Kėtu nuk mė feksi!

Shkova tė tjetri qė po rrinte te kutitė e votimit, qė njiheshim si figura me njėri-tjetrin e qė ishte njėri nga kryesorėt nė kėtė komision zgjedhur. Pas bukur shumė do fjalėsh po e pyes:

- po, ka ngjarė ndonjėherė qė pas afatit tė votimi, gjatė numėrimit tė votave tė dalin mė shumė vota se votues?

M’i zgudulloi sytė i biri i qenit!

-Ē’ne- mė tha!
- Po helbete tė vjedhė dikush votėn, tė votojė 2-3 herė!
- Nga je? – mė pyeti

Hė! Rashė prej provimit.
Natyrisht aty ku ka shtet, ku respektohet ligji gjithmonė dhe gjithkush bie prej provimit.
Vetem nė shtetet pa shtet e pa ligje ndodhin gjera tė tilla. Nė shtetet ku pushtetarėt vetė vjedhin.
Atėherė thashė me vete: qe besa s’tė tregova.

- Po shkoj nė punė tash dhe pas punės marr gruan dhe vijmė e votojmė.

***
Nė mbrėmj, nga ora 19:00 shkuam pėr tė votuar. Kishte shumė njerėz. Pritem nė radhė. Unė si ngahera kurreshtar mos po shoh gjė tė keqe. Hic. Duke e kthyer pėr nė shtėpi po lutesha: O Zot bėje edhe nė Kosovė sikur kėtu: rregull, mirėqenie, reahti, prosperitet. lumturi....

Si duket kjo lutje mė kishte dalė edhe pak mė zė, sepse ndėrhyri gruaja qė e kisha pėrkrahė:
- Lumi ti pėr veti, o Adem
- Po, pse moj plakė?
- Paj qė po tė bjen ndėrmend me ra shehadet e po i lutesh Zotit orė e ēast!
- S’di a po mė bahet kabull lutja, oj plakė!
- Amin ishalla, - tha plaka ...
Ne vazhduam rrugėn nė heshje, pa folur deri nė shtėpi.

P.S. Shkrimin tjetėr gazetarsek do ta publikoj pas numėrimit tė votave. Po ndoshta nuk ėshtė aq interesant. Besoj edhe ju keni qenė mė tė interesuar tė dini pėr ecurinė e votimit, sesa pėr rezultatet.

po qe i ineteresaur pėr tė parė edhe fotografi nga votimi kliko kėtu
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2013, 01:30   #3
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,434
Thanks: 2,628
Thanked 2,159 Times in 820 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėmbim pėrvojash - mėsojmė nga tė tjerėt: NĖ DANIMARKĖ DO TĖ VOTOHET VET

ne Gjermani shkojn te gjith se bashku te votojnė.. edhe askujt nuk i i ntereson se per kend voton ..

ne Kosovė duhet pa tjeter me votue per PDK , se ka pasoja nese nuk e ke ber ate ...
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2013, 01:32   #4
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,110
Thanks: 11,542
Thanked 6,271 Times in 2,983 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėmbim pėrvojash - mėsojmė nga tė tjerėt: NĖ DANIMARKĖ DO TĖ VOTOHET VET

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
ne Gjermani shkojn te gjith se bashku te votojnė.. edhe askujt nuk i i ntereson se per kend voton ..

ne Kosovė duhet pa tjeter me votue per PDK , se ka pasoja nese nuk ke e ke ber ate ...
Tjetra: paramendo sot ditė pune!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2013, 01:36   #5
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,371
Thanks: 1,913
Thanked 2,147 Times in 1,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėmbim pėrvojash - mėsojmė nga tė tjerėt: NĖ DANIMARKĖ DO TĖ VOTOHET VET

po per shqiperine nuk u lute?
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2013, 01:41   #6
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,110
Thanks: 11,542
Thanked 6,271 Times in 2,983 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėmbim pėrvojash - mėsojmė nga tė tjerėt: NĖ DANIMARKĖ DO TĖ VOTOHET VET

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
po per shqiperine nuk u lute?
Ke tė drejtė thirsty. Njeriu shpesh tjetėr flet e tjetėr mendon. Besoj e dini unė cilindo truall shqiptar qė pėrmendi nė mendje e kam shqipėrinė natyrale.

Vėrtet, Shqipėria Natyrale u ka shumė borxhe trojeve tjera shqiptare. Ajo deri tash i ka dhėnė, sic thonė shkodranėt "uji tė keq" gjithė cėshtjes kombėtare - shqiptarizmės. Tė shohim tash e mbarpa si do te shkojė puna pasi u largua shpellari!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-11-2013, 12:48   #7
Alti Elezi
Anėtar
 
Avatari i Alti Elezi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 83
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Alti Elezi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kėmbim pėrvojash - mėsojmė nga tė tjerėt: NĖ DANIMARKĖ DO TĖ VOTOHET VET

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga projekti21_dk Shiko postimin
Ke tė drejtė thirsty. Njeriu shpesh tjetėr flet e tjetėr mendon. Besoj e dini unė cilindo truall shqiptar qė pėrmendi nė mendje e kam shqipėrinė natyrale.

Vėrtet, Shqipėria Natyrale u ka shumė borxhe trojeve tjera shqiptare. Ajo deri tash i ka dhėnė, sic thonė shkodranėt "uji tė keq" gjithė cėshtjes kombėtare - shqiptarizmės. Tė shohim tash e mbarpa si do te shkojė puna pasi u largua shpellari!
Pse projekt 21 vetem shpellari e ka fajin???
Po pse ai qe vodhi lopen nuk kishte faj???
Projekt 21,ska faj as shpellari e as katundari,e as bujku,fajin e ka toka ku mbillet Produkti,ai stan ate bulmet ka.
Shpellari qe thua ti nuk eshte vecse nje ushtar i rendomte i PARISE,nuk ka byth shpellari te beje gangon kur e hane nga veshet ata qe e kane vene aty,apo jo si thu??
Ndersa per votimet une mendoj se Shqiptareve u duhet ngulur nga nje gozhde ne dore,se ashtu e kuptojne qe po votojne dhe per ke duhet ta japin voten.
Alti Elezi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2014, 18:17   #8
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,110
Thanks: 11,542
Thanked 6,271 Times in 2,983 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėmbim pėrvojash - mėsojmė nga tė tjerėt: NĖ DANIMARKĖ DO TĖ VOTOHET VET

8 qershori po vjen.
Tė mėsojmė nga tė tjerėt!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2014, 02:03   #9
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,110
Thanks: 11,542
Thanked 6,271 Times in 2,983 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėmbim pėrvojash - mėsojmė nga tė tjerėt: NĖ DANIMARKĖ DO TĖ VOTOHET VET

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga projekti21_dk Shiko postimin
8 qershori po vjen.
Tė mėsojmė nga tė tjerėt!
dje njė javė!

Ma merr mendja ėshtė me interes tė lexohet.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2018, 14:44   #10
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,110
Thanks: 11,542
Thanked 6,271 Times in 2,983 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: si shkoi votimi nė qytetin e Videbękut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
KĖMBIM PĖRVOJE – TĖ MĖSOJMĖ NGA TĖ TJERĖT

nė foto: kabinė votimi:

Danimarkė: Si u votua nė vendvotimin nė Videbęk

Videbęk, mė 19 nėntor 2013

Videbęku deri para 3-4 vitesh ishte komunė me vete, mirėpo danezėt pėr tė kyrsyer shtetin nga adminstrata e tepėrt vendosėn qė nė shumicėn e vendeve tė ”shkrijnė” nga 3-4 komuna nė njė. Tashmė u bashkuan qytetet Ringkųbing, Skjern dhe Videbęk nė njė komunė tė vetme.

Si u votua nė Videbęk?
Paraprakisht secili votues, sė pakut njė javė mė parė ka marrė njė fletėnjoftim pėr votim, nė tė cilin ėshtė shkruar vendi ku do tė votohet, koha dhe munri i regjistrit. Sot vendvotimi ėshtė hapur nė orėn 9:00 tė mėngjesit, nė njėrėn nga sallat e hotelit tė qytetit. Unė shkova nga ora 10:30, nė cilėsinė e gazetarit nga Radio Projekti. Personeli, pasi mori vesh qėllimin e ardhjes sime u tregua shumė i kulturuar, mė priten si gjithė gazetarėt e tjerė, bile u erdhi mirė qė njė i huaj do tė shkruante pėr ta. Natyrisht ata nuk e ditėn qėllimin e mirėfilltė tė vizites sime. Unė fare nuk isha i interesuar se cila parti a cili kandidat do tė fitonte. Qėllimi parėsor imi ishte tė shihja ecurinė e punės.

E, ē’t’ju them o miq! Gjithēka e qetė. Me shumė kurreshtje hapja sytė mos po shihja ndonjė “spray” a “bateri” tė djallit e lyerje gishtash. As nė korridor nuk kishte pėrcjellės e ciceronė. As te kabinat e votimit nuk kishte njerėz qė t’i flisnin dikujt voto pėr kėtė a pėr atė. U thellova nė mendime dhe pėr njė moment thashė: Po, prandaj ua ka dhėnė Zoti kėtyre!

Nuk mė mjaftoi kaq. “T’i provokoj pak”- thashė me vete. Pashė njė grua qė po i ndihmonte njė votueseje handikape. U afrova. Pasi mbaroi punė me tė erdhi te unė: Me se mund tė tė ndihmoj? Fola unė dicka derisa erdha te ajo “intriga – provokimi” qė mendova: “Unė shpreh dėshirėn qė tė vij nė Partinė tuaj” ( nuk po ia pėrmend emrin partisė ). Prisja qė ajo tė mė thoshte: o, eja, partia jonė ėshtė mė e mira e ku ta di unė, por pėr habi mė dha kėtė pėrgjigje: “mirė, pėr kėtė mund tė bisedojmė njė tjetėr ditė. Sot ka zgjedhje!”. Kėtu nuk mė feksi!

Shkova tė tjetri qė po rrinte te kutitė e votimit, qė njiheshim si figura me njėri-tjetrin e qė ishte njėri nga kryesorėt nė kėtė komision zgjedhur. Pas bukur shumė do fjalėsh po e pyes:

- po, ka ngjarė ndonjėherė qė pas afatit tė votimi, gjatė numėrimit tė votave tė dalin mė shumė vota se votues?

M’i zgudulloi sytė i biri i qenit!

-Ē’ne- mė tha!
- Po helbete tė vjedhė dikush votėn, tė votojė 2-3 herė!
- Nga je? – mė pyeti

Hė! Rashė prej provimit.
Natyrisht aty ku ka shtet, ku respektohet ligji gjithmonė dhe gjithkush bie prej provimit.
Vetem nė shtetet pa shtet e pa ligje ndodhin gjera tė tilla. Nė shtetet ku pushtetarėt vetė vjedhin.
Atėherė thashė me vete: qe besa s’tė tregova.

- Po shkoj nė punė tash dhe pas punės marr gruan dhe vijmė e votojmė.

***
Nė mbrėmj, nga ora 19:00 shkuam pėr tė votuar. Kishte shumė njerėz. Pritem nė radhė. Unė si ngahera kurreshtar mos po shoh gjė tė keqe. Hic. Duke e kthyer pėr nė shtėpi po lutesha: O Zot bėje edhe nė Kosovė sikur kėtu: rregull, mirėqenie, reahti, prosperitet. lumturi....

Si duket kjo lutje mė kishte dalė edhe pak mė zė, sepse ndėrhyri gruaja qė e kisha pėrkrahė:
- Lumi ti pėr veti, o Adem
- Po, pse moj plakė?
- Paj qė po tė bjen ndėrmend me ra shehadet e po i lutesh Zotit orė e ēast!
- S’di a po mė bahet kabull lutja, oj plakė!
- Amin ishalla, - tha plaka ...
Ne vazhduam rrugėn nė heshje, pa folur deri nė shtėpi.

P.S. Shkrimin tjetėr gazetarsek do ta publikoj pas numėrimit tė votave. Po ndoshta nuk ėshtė aq interesant. Besoj edhe ju keni qenė mė tė interesuar tė dini pėr ecurinė e votimit, sesa pėr rezultatet.

po qe i ineteresaur pėr tė parė edhe fotografi nga votimi kliko kėtu
Hė... temė interesante paska qenė!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 23:52   #11
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,110
Thanks: 11,542
Thanked 6,271 Times in 2,983 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: si shkoi votimi nė qytetin e Videbękut

Besoj edhe ne, kėtė herė vetėm njė ditė do tė votojmė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
KĖMBIM PĖRVOJE – TĖ MĖSOJMĖ NGA TĖ TJERĖT

nė foto: kabinė votimi:

Danimarkė: Si u votua nė vendvotimin nė Videbęk

Videbęk, mė 19 nėntor 2013

Videbęku deri para 3-4 vitesh ishte komunė me vete, mirėpo danezėt pėr tė kyrsyer shtetin nga adminstrata e tepėrt vendosėn qė nė shumicėn e vendeve tė ”shkrijnė” nga 3-4 komuna nė njė. Tashmė u bashkuan qytetet Ringkųbing, Skjern dhe Videbęk nė njė komunė tė vetme.

Si u votua nė Videbęk?
Paraprakisht secili votues, sė pakut njė javė mė parė ka marrė njė fletėnjoftim pėr votim, nė tė cilin ėshtė shkruar vendi ku do tė votohet, koha dhe munri i regjistrit. Sot vendvotimi ėshtė hapur nė orėn 9:00 tė mėngjesit, nė njėrėn nga sallat e hotelit tė qytetit. Unė shkova nga ora 10:30, nė cilėsinė e gazetarit nga Radio Projekti. Personeli, pasi mori vesh qėllimin e ardhjes sime u tregua shumė i kulturuar, mė priten si gjithė gazetarėt e tjerė, bile u erdhi mirė qė njė i huaj do tė shkruante pėr ta. Natyrisht ata nuk e ditėn qėllimin e mirėfilltė tė vizites sime. Unė fare nuk isha i interesuar se cila parti a cili kandidat do tė fitonte. Qėllimi parėsor imi ishte tė shihja ecurinė e punės.

E, ē’t’ju them o miq! Gjithēka e qetė. Me shumė kurreshtje hapja sytė mos po shihja ndonjė “spray” a “bateri” tė djallit e lyerje gishtash. As nė korridor nuk kishte pėrcjellės e ciceronė. As te kabinat e votimit nuk kishte njerėz qė t’i flisnin dikujt voto pėr kėtė a pėr atė. U thellova nė mendime dhe pėr njė moment thashė: Po, prandaj ua ka dhėnė Zoti kėtyre!

Nuk mė mjaftoi kaq. “T’i provokoj pak”- thashė me vete. Pashė njė grua qė po i ndihmonte njė votueseje handikape. U afrova. Pasi mbaroi punė me tė erdhi te unė: Me se mund tė tė ndihmoj? Fola unė dicka derisa erdha te ajo “intriga – provokimi” qė mendova: “Unė shpreh dėshirėn qė tė vij nė Partinė tuaj” ( nuk po ia pėrmend emrin partisė ). Prisja qė ajo tė mė thoshte: o, eja, partia jonė ėshtė mė e mira e ku ta di unė, por pėr habi mė dha kėtė pėrgjigje: “mirė, pėr kėtė mund tė bisedojmė njė tjetėr ditė. Sot ka zgjedhje!”. Kėtu nuk mė feksi!

Shkova tė tjetri qė po rrinte te kutitė e votimit, qė njiheshim si figura me njėri-tjetrin e qė ishte njėri nga kryesorėt nė kėtė komision zgjedhur. Pas bukur shumė do fjalėsh po e pyes:

- po, ka ngjarė ndonjėherė qė pas afatit tė votimi, gjatė numėrimit tė votave tė dalin mė shumė vota se votues?

M’i zgudulloi sytė i biri i qenit!

-Ē’ne- mė tha!
- Po helbete tė vjedhė dikush votėn, tė votojė 2-3 herė!
- Nga je? – mė pyeti

Hė! Rashė prej provimit.
Natyrisht aty ku ka shtet, ku respektohet ligji gjithmonė dhe gjithkush bie prej provimit.
Vetem nė shtetet pa shtet e pa ligje ndodhin gjera tė tilla. Nė shtetet ku pushtetarėt vetė vjedhin.
Atėherė thashė me vete: qe besa s’tė tregova.

- Po shkoj nė punė tash dhe pas punės marr gruan dhe vijmė e votojmė.

***
Nė mbrėmj, nga ora 19:00 shkuam pėr tė votuar. Kishte shumė njerėz. Pritem nė radhė. Unė si ngahera kurreshtar mos po shoh gjė tė keqe. Hic. Duke e kthyer pėr nė shtėpi po lutesha: O Zot bėje edhe nė Kosovė sikur kėtu: rregull, mirėqenie, reahti, prosperitet. lumturi....

Si duket kjo lutje mė kishte dalė edhe pak mė zė, sepse ndėrhyri gruaja qė e kisha pėrkrahė:
- Lumi ti pėr veti, o Adem
- Po, pse moj plakė?
- Paj qė po tė bjen ndėrmend me ra shehadet e po i lutesh Zotit orė e ēast!
- S’di a po mė bahet kabull lutja, oj plakė!
- Amin ishalla, - tha plaka ...
Ne vazhduam rrugėn nė heshje, pa folur deri nė shtėpi.

P.S. Shkrimin tjetėr gazetarsek do ta publikoj pas numėrimit tė votave. Po ndoshta nuk ėshtė aq interesant. Besoj edhe ju keni qenė mė tė interesuar tė dini pėr ecurinė e votimit, sesa pėr rezultatet.

po qe i ineteresaur pėr tė parė edhe fotografi nga votimi kliko kėtu
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur