Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-11-2013, 13:23   #41
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
kush do te besoje, le te besoje; kush nuk do, le te mos besoje...
Kjo po me pelqen
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2013, 13:27   #42
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Te gjithe njerezit pa dallim, fetare apo ateiste, bartin brenda vetes nje maske me dy fytyra.. Ajo eshte krijuar ashtu sic u krijuam edhe ne, ajo u krijua per ne. T'i themi fat apo fatkeqsi.. kjo nuk ka rendesi.. Rendesi ka qe njeren fytyre te asaj maske ne duhet ta zgjedhim se sben. Nje alternative e trete nuk na eshte mundesuar!!
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2013, 13:43   #43
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ana_gend Shiko postimin
Sero shto edhe 50 vjet komunizem kur frika u kthye ne institucion
Diskutimi Ana eshte,qe dhe mosndalimi i fese nuk do ndryshonte asgje ne sistemin komunist.Do ishte vetem nje gjysem lirie individuale,por edhe kjo liri do ishte prap e kontrolluar nga sistemi.
Nga ana filozofike,te thuash se feja i ben njerezit me te mire,eshte e pavertetuar,e ne pergjithsi eshte e gabuar.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2013, 15:35   #44
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Nga ana filozofike,te thuash se feja i ben njerezit me te mire,eshte e pavertetuar,e ne pergjithsi eshte e gabuar.
E njejta gje vlene edhe per ateizmin,(Me falni per perdorimin e kesaj gjuhe ->) "samo drugo pakovanje" thone sllavet!. Te thuash se ateizmi perfaqeson dijen, kjo eshte nje teori shume e gabuar !
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2013, 19:27   #45
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Kjo po me pelqen
po ateistet nuk e mendojne keshtu (nuk po flas per te gjithe).
jane mesuar me impunime ne kohe te xhaxhit e kete kerkojne ta praktikojne edhe ne vitin 2013.

dhe hipokrizia me e madhe eshte kur ateistet shqiptare te fshehur pas laicizmit, akuzojne ata qe e mendojne ndryshe duke i quajtur "ekstremiste". nderkohe qe ekstremistet e vertete jane ata.
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2013, 21:50   #46
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Lufte fetare. Lufton feja fene.

Fe Vs Fe qe ta perkthejme:- Ateizmi eshte fe.

Respekte per temen.

Konluzioni im per videon: Ateizmi beri nje lufte fetare te ''shenjte'' sepse i shikonte fete e tjera si konkurrente te forte. Dhe si e beri kete lufte? Duke vrare, plackitur, vjedhur, masakruar etj.

''Nuk qenka nje fe me e mire se fete e tjera''
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2013, 07:58   #47
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Lufte fetare. Lufton feja fene.

Fe Vs Fe qe ta perkthejme:- Ateizmi eshte fe.
Nqs ateizmi eshte fe, atehere feja cfare i bije te jete.. Ideologji?!
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2013, 08:07   #48
Slash
Rockstar
 
Avatari i Slash
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Slash ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Ne fund shumica apet si apet u kthy ne fe.

Qdo ideologji (idiotologji) ekstreme merr dikur fund. As "fanatizmi komunist" nuk eshte ken ma i mir si fanatizmi fetar.
Slash nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2013, 22:10   #49
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,466
Thanks: 1,683
Thanked 2,265 Times in 1,188 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Nqs ateizmi eshte fe, atehere feja cfare i bije te jete.. Ideologji?!
Feja eshte definicjoni I ideologjis/filozofis. Ne qoftese e shikojm fen monoteiste nga afer ose nese perdorim pak llogjik per te shpjeguar kete fenomen eshte e pa arsyeshme qe Zoti te ket kaq shume fe te ndryshme. Nese ka Zot ai eshte nje dhe njesoj per te gjith. Sepse nese scila fe ka te drejten te pervetesoj Zotin atehere eshte absurde te mendosh se feja eshte me shume se ideologji apo filozofi. Fakti qe njerezit ose nje vrup njerezish mundohen te pervetesojn Zotin derisa kan ber edhe krime te shemtuara ne emer te 'Tij' per mua eshte 'vertetim' se fej eshte dicka e shpikur nga njerezit. Kurse nese kjo fuqi supernatyale qe krijoj gjithcka dhe kontrollon gjithcka egziston me te vertet eshte mbi njeriun dhe nuk ka nevoj per institucjone madhore qe gezojn deri diku fuqi globale.

E njejta gje ndodh me Ateizmin e imponuar me force I cili vepron ose lufton fetaret ne te njejten menyre sic kan vepruar ose luftuar institucionet fetare afetaret per qindra vite. Ateizmi dhe feja nuk jane shume larg nga njeratjetra I vetmi ndryshim eshte se njera lufton tjetren duke u bazuar ne besimin se Zoti egziston apo jo. Pra ajo qe I ben te gjajshme te dy keto ideologji te skajshme eshte Besimi qe secila predikon.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2013, 22:33   #50
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,619
Thanks: 6,978
Thanked 8,229 Times in 5,265 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 386
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Mano ateizmi nuk eshte eksperiment ,por nje realitet.

i pelqen Gonit apo Admiralit

to be or not to be
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2013, 22:56   #51
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,466
Thanks: 1,683
Thanked 2,265 Times in 1,188 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Mano ateizmi nuk eshte eksperiment ,por nje realitet.

i pelqen Gonit apo Admiralit

to be or not to be
Drague...nga kenveshtrimi filizofik fjala 'rrealitet' eshte dicka shume subjektive, eshte aq subjektive sa c'eshte edhe 'normalja'. P.sh ne vendet e superperparuara te europes eshte normale qe burrat te martohen, kurse ne Shqiperi jhomoseksualiteti ne vetvete eshte abnormale e lere me martesa e burrave. Dhe do te etiketohemi si te tile derisa edhe ne te behemi 'normal' si 'ata'

C'eshte e verteta rrealiteti I perbashket egziston ashtu sic egziston edhe normalja e perbashket por ja qe disa kan aq fuqi sa qe ndrrojn ligjet e natyres sikur te ishin prona e tyre private. E quajn 'emancipim' 'perparim' 'civilizim'
Te pakten feja perdikon moral dhe nje sistem ligjesh qe detyron njerezite te jetojn me kemb ne tok brenda nje rrealiteti me norma dhe ligje te perbashketa qe ne thelb synojn mbarvajtjen dhe mireqenien e shoqeris. Pamvaresisht abuzimit qe eshte ber dhe akoma vazhdon ne behet ne emer te fes. Nuk duhet te harrojm se feja ka qen institucioni I par me te gjitha strukturat e nevojshme per te ndertuar nje shoqeri te perbashket qe ne sot e njohim si Shtet.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-11-2013, 18:39   #52
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Feja eshte definicjoni I ideologjis/filozofis. Ne qoftese e shikojm fen monoteiste nga afer ose nese perdorim pak llogjik per te shpjeguar kete fenomen eshte e pa arsyeshme qe Zoti te ket kaq shume fe te ndryshme. Nese ka Zot ai eshte nje dhe njesoj per te gjith. Sepse nese scila fe ka te drejten te pervetesoj Zotin atehere eshte absurde te mendosh se feja eshte me shume se ideologji apo filozofi. Fakti qe njerezit ose nje vrup njerezish mundohen te pervetesojn Zotin derisa kan ber edhe krime te shemtuara ne emer te 'Tij' per mua eshte 'vertetim' se fej eshte dicka e shpikur nga njerezit. Kurse nese kjo fuqi supernatyale qe krijoj gjithcka dhe kontrollon gjithcka egziston me te vertet eshte mbi njeriun dhe nuk ka nevoj per institucjone madhore qe gezojn deri diku fuqi globale.

E njejta gje ndodh me Ateizmin e imponuar me force I cili vepron ose lufton fetaret ne te njejten menyre sic kan vepruar ose luftuar institucionet fetare afetaret per qindra vite. Ateizmi dhe feja nuk jane shume larg nga njeratjetra I vetmi ndryshim eshte se njera lufton tjetren duke u bazuar ne besimin se Zoti egziston apo jo. Pra ajo qe I ben te gjajshme te dy keto ideologji te skajshme eshte Besimi qe secila predikon.
Pershendetje Mano,
Ti ke deri diku te drejte per ate qe e ke thene me larte, por une e kisha tjeter kund pointin!! Une, jo rastesisht e citova z.Alkomen dhe i bera nje pyetje te tille, sepse e di qe Alkoma eshte fetar dhe per fetarin feja nuk duhet te konsiderohet si ideologji, sepse nuk eshte e shpikur nga njerezit, e ateizmi eshte ideologji njerezore. Ideologjite e shpikura njerezore vijne e shkojne, ndersa fete mbeten. Kete nuk e them koke ne vete une, kete e thone te gjithe fetaret. E nqs Alkoma eshte fetar dhe nje ideologji te caktuar njerezore e konsideron si 'fe', atehere po i bie qe ai ka kundershtuar veten ne radhe te pare.

Ja Alkoma se nuk po te sjell ndonje reference te mendimit Islam rreth ideologjise dhe fese,, por me mire po te sjell nje fjalim te nje te krishteri imzot Anxhelo Skola te mbajtur ne Bejrut para 3 viteve qe te shohesh vete se cfare ka thene ai per ideologjine dhe fene:

Anxhelo Skola: "...Feja nuk duhet tė “infektohet” nga ideologjia. Feja pėrfundon nė fundamentalizėm kur nuk shihet qartė nyja ndėrmjet sė vėrtetės dhe lirisė, dhe kjo ndodh atėherė kur ideologjia politike kthehet nė parazit tė fesė, e instrumentalizon fenė pėr qėllimet e veta..."

Ja edhe linkun:

http://www.forumikatolik.net/archive...p/t-11766.html
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2013, 16:07   #53
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Pershendetje Mano,
Ti ke deri diku te drejte per ate qe e ke thene me larte, por une e kisha tjeter kund pointin!! Une, jo rastesisht e citova z.Alkomen dhe i bera nje pyetje te tille, sepse e di qe Alkoma eshte fetar dhe per fetarin feja nuk duhet te konsiderohet si ideologji, sepse nuk eshte e shpikur nga njerezit, e ateizmi eshte ideologji njerezore. Ideologjite e shpikura njerezore vijne e shkojne, ndersa fete mbeten. Kete nuk e them koke ne vete une, kete e thone te gjithe fetaret. E nqs Alkoma eshte fetar dhe nje ideologji te caktuar njerezore e konsideron si 'fe', atehere po i bie qe ai ka kundershtuar veten ne radhe te pare.

Ja Alkoma se nuk po te sjell ndonje reference te mendimit Islam rreth ideologjise dhe fese,, por me mire po te sjell nje fjalim te nje te krishteri imzot Anxhelo Skola te mbajtur ne Bejrut para 3 viteve qe te shohesh vete se cfare ka thene ai per ideologjine dhe fene:

Anxhelo Skola: "...Feja nuk duhet tė “infektohet” nga ideologjia. Feja pėrfundon nė fundamentalizėm kur nuk shihet qartė nyja ndėrmjet sė vėrtetės dhe lirisė, dhe kjo ndodh atėherė kur ideologjia politike kthehet nė parazit tė fesė, e instrumentalizon fenė pėr qėllimet e veta..."

Ja edhe linkun:

http://www.forumikatolik.net/archive...p/t-11766.html
Pershendetje Gon.
Edhe Mano ka te drejte edhe ti ke te drejte.
Vetem se duhet pare me thelle puna e fese.

Fjala Fe sot ka dy kuptime:

1. Ceremoni dhe rregulla te jashteme per te zbatuar ne praktike
2. Marrdhenie personale me Perendine, te vizitosh jetimet , te vejat ne pikellimet e tyre dhe ta ruash veten te paster nga bota (mekati)


Kuptimi nr 1 eshte nje ideologji e njeriut

Kuptimi nr 2 eshte Zbulese e Perendise.

Paqe e Zotit me ty.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2017, 05:11   #54
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Enver Hoxha luftoi gjithcka shqiptare,luftoi traditen,fene,manipuloi historine ne menyre qe ta percante ate popull,ta kontrollonte me kollaj dhe te garantonte pushtet te perjetshem. Ne fillim u luftuan shtresat qe konsideroheshi kundershtaret politike; balliste,zogiste,bajraktare,pronare tokash,tregtare te pasur,intelektuale keshtu me rradhe. Nje pjese e eleminoi,nje pjese u arratis,nje pjese me e vogel i sherbeu. Mepas vazhdoi spastrimi i te gjithe atyre komunisteve qe ishin edhe intelektuale dhe mund ti rrezikonin kursin kolonel Enver alabakut. Cdo 5 vjete dilnin armiq. Puna vajti deri atje sa u eleminuan te gjithe ata qe kishin kontribuar per luften partizane dhe qe i kishin sherbyer ne fakt me besnikeri Enverit dhe kauzes. Por le te kthehemi tek feja. Feja u luftua egersisht sepse ishte bastioni i fundit i patriotizmit dhe shqiptarise. te gjithe u persekutuan,por katoliket ishin ata qe u masakruan pa meshire gjoja me preteksin se ishin pro Vatikanit, Histori qe ne te gjithe i dime. beson apo nuk beson eshte dicka qe nuk duhet imponuar. Asnje vend ne bote nuk e ndaloi fene me kushtetute. Kjo coroditje,kjo humbje e vlerave,kjo batardi qe po i behet prones,natyres,kjo humbje identiteti,kjo mungese totale e jetes sociale,indiferentizmi dhe babzia,lakmia dhe cmira, kjo rini e droguar dhe e prostituuar,ky sistem qe shet e blen gjithcka qe nga diploma e deri tek titujt magjister,keto parti organizata private mafioze,kjo ikje masive nga Shqiperia, kane lidhje edhe me heqjen e fese doni apo nuk doni ta pranoni. Na eshte ndryshuar ADN arberore,por as kozmopolite nuk jemi. Nuk dime se ca jemi. vetem shajme e ofendojme e vrasim njeri tjetrin. Nuk do te kishte qene keshtu nese nuk do ishin shkaterruar religjionet tradicionale. te varfer ishin gjysherit tane por kishin nje fare njerzilleku. Sot eshte o Zot na ruaj. katastrofe.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2017, 10:58   #55
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,911
Thanks: 881
Thanked 1,671 Times in 980 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 166
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Me besimet e njerzve monistat bene gabimin me te madh duke shkaterru kisha dhe xhamia. Gjithsesi une nuk besoj t’kete qene nje eksperiment me shqiptaret ,por nje vendim qe e mori nje individ i cmendur.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2017, 12:18   #56
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,516
Thanks: 8,510
Thanked 6,557 Times in 2,754 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Me besimet e njerzve monistat bene gabimin me te madh duke shkaterru kisha dhe xhamia. Gjithsesi une nuk besoj t’kete qene nje eksperiment me shqiptaret ,por nje vendim qe e mori nje individ i cmendur.
AAO- shumicen e rasteve une ndjek me kenaqsi postimet e tua dhe ndaj te njejtin kenveshtrim pothuajse 99% te rasteve, por ne kete rast me duhet te precizoj disa gjera:
E para fare eshte qe nuk ka pasur asnje experiment alla-shqiptar persa i takon ketij fenomeni, pra ne luften kunder besimit fetar ne Shqiperi.
Ajo qe ndodhi ne Shqiperi bente pjese ne ideologjine komuniste te asaj kohe te perhapur ne mbare Evropen, sidomos ne ate Lindore, ideologji te cilen komunistat shqiptare (udheheqesit komuniste me sakte te themi, dhe jo ata te thjeshtit qe u binte bretku ne pune, dhe kane lene lesht neper vepra industriale anembane Shqiperise, sipas parimit: komunisti duhet te jete i pari ne sakrifica dhe i fundit ne pretendime ) e perqafuan me entusiazem kete ideologji, sepse bente pjese ne doktrinen baze te komunizmes, duke u udhehequr nga parimi baze i themeluesit te saj Karl Marx i cili thoshte qe :Feja eshte opium per popujt! Duke u nisur nga ky kendveshtrim fillestar, aty ku buron kjo qasje ndaj religionit dhe besimit fetar ne teresi, mund te themi qe komunistat shqiptare ishin ne linje me kusurin e te gjithe bashkeidealisteve te tjere ne mbare Evropen, pra ishte dicka "e natyrshme" mund te thuhet, dhe aspak nje invencion alla-shqiptar i yni. Kjo do te thote qe nuk mund ti rendojme me faj ata per dicka qe ishte mbare evropiane dhe sidomos ne kampin lindor! Kjo nuk do te thote ti justifikojme ata per katrahuren qe sollen ne ate vend, por thjesht ti japim hakun dhe pjesen e fajit qe meritojne, por aspak ti paraqisim apo ti pershkruajme ata si experimentues katile me popullin shqiptar persa i takon ketij argumenti specifik. Thjesht ata perqafuan nje doktrine te gabuar e cila barte me vete edhe kete realitet/qasje ndaj religionit.
E them kete sepse historia e Evropes Lindore qe perqafuan masivisht kete doktrine , tregoi qe edhe ne ato vende, religioni ishte i pare me shume dyshime dhe jo ne perputhje me doktrinen komuniste. Dihet mjaft mire qe ne ato vende kleri/religioni kishin kufizime, censure, mjft te madhe! Diferenca ndermjet nesh edhe tyre eshte qe ne e ndaluam me kushtetute besimin fetar, pra u shtyme deri ne extrem, por jo se vendet e tjera komuniste kishin qendrim asnjanjes apo miqesor ndaj klerit! Kleri katolik ka vuajtur shume ne ex-YU, Rusi,BG/RO/ etj etj, sepse shiheshin si bashkepuntore te fashizmit apo nazizmit (argument tjeter mjaft i diskutueshem edhe ky i fundit sidomos gjate papatit me Papa Pio XII). Pra thjesht dua te nxjerr idene qe komunistat shqiptare nuk ishin as me shume dhe as me pak te ndryshem sesa homologet e tyre ne mbare Evropen.
Detaj shume domethenes eshte edhe ky fakt, qe kleri katolik ne Vatikan nderhyri/loboi me te madhe prane fuqive te medha fitimtare te Luftes se II Boterore qe ne Itali apo Spanje gjate zgjedhjeve demokratike fill pas luftes, per ndryshimin e formes se regjimit, qe ne keto vende te mos instalohej nje regjim/qeverisje alla-komuniste lindore, ku kleri dhe religioni ishin ne collision te hapur me doktrinen komuniste!
Komunistet shqiptare te mbajne mbi vete pergjegjsine historike per miopine politike qe treguan asokohe, per perqafimin dhe aplikimin e nje ideologjie qe binte ndesh me ndjenjen religjoze te popullit shqiptar, traditen fetare shekullore te tij, por nuk mund ti akuzojme aspak per experimente antinjerezore ndaj popllit shqiptar (ne lidhje me kete aspekt qe po diskutojme, pra aspektit religioz),sepse ata bene egzaktesisht ate qe doktrina komuniste e perqafuar ne gjysmen e Evropes lypte asokohe, ate qe bene edhe homologet e tyre ne Evrope, diku me pak apo diku me shume!__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-12-2017, 18:53   #57
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,501
Thanks: 4,265
Thanked 7,044 Times in 2,411 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Po sic ju qepen njerezimit te shperndanin besimet e ndryshme fetare, e kane vrare e prere gjithe historise per ti vene ne udut, Enveri pati bindjen e tij qe ua imponoi me hir ose pahir.

Njesoj kjo pune. Sipas leverdis.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-12-2017, 18:57   #58
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,425
Thanks: 79
Thanked 333 Times in 231 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Sutlash me kryp.
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2019, 13:24   #59
dallas
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 116
Thanks: 18
Thanked 70 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Pėrgjigje e: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Pershendetje Mano,
Ti ke deri diku te drejte per ate qe e ke thene me larte, por une e kisha tjeter kund pointin!! Une, jo rastesisht e citova z.Alkomen dhe i bera nje pyetje te tille, sepse e di qe Alkoma eshte fetar dhe per fetarin feja nuk duhet te konsiderohet si ideologji, sepse nuk eshte e shpikur nga njerezit, e ateizmi eshte ideologji njerezore. Ideologjite e shpikura njerezore vijne e shkojne, ndersa fete mbeten. Kete nuk e them koke ne vete une, kete e thone te gjithe fetaret. E nqs Alkoma eshte fetar dhe nje ideologji te caktuar njerezore e konsideron si 'fe', atehere po i bie qe ai ka kundershtuar veten ne radhe te pare.

Ja Alkoma se nuk po te sjell ndonje reference te mendimit Islam rreth ideologjise dhe fese,, por me mire po te sjell nje fjalim te nje te krishteri imzot Anxhelo Skola te mbajtur ne Bejrut para 3 viteve qe te shohesh vete se cfare ka thene ai per ideologjine dhe fene:

Anxhelo Skola: "...Feja nuk duhet tė “infektohet” nga ideologjia. Feja pėrfundon nė fundamentalizėm kur nuk shihet qartė nyja ndėrmjet sė vėrtetės dhe lirisė, dhe kjo ndodh atėherė kur ideologjia politike kthehet nė parazit tė fesė, e instrumentalizon fenė pėr qėllimet e veta..."

Ja edhe linkun:

http://www.forumikatolik.net/archive...p/t-11766.html
Ateizmi nuk eshte ideologji. Eshte mosbesim i perallave fetare te cfardo sekti apo grupi fetar.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2019, 17:09   #60
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 425 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Eksperimenti me Ateizmin Shqipetar

ne fund te fundit Zoti ju ka bere ateiste
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur