Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-01-2014, 20:41   #1
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,393
Thanks: 184
Thanked 1,412 Times in 1,062 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Legalizimi i marjuanes.

Sa herė qė dėgjoj lajme pėr sekuestrim tė hashashit nė Shqipėri dhe arrestimet pėrkatėse mė shkon mendja te mundėsia e liberalizimit tė pėrdorimit tė kėsaj droge atje.

Tradicionalisht shqiptarėt e kanė pėrdorur hashashin si mjet qetėsues, ose pėr tė reshtur fėmijėt. Nuk di tė ketė pasur ndonjėherė problem nė lidhje me kėtė, as paragjykime ose alarmizma.

Nga ana tjetėr, drogat gjithnjė e kanė shoqėruar njeriun dhe do ta shoqėrojnė; nuk besoj se pėrdorimi i tyre do tė mund tė rregullohet ndonjėherė me ligj. I vetmi rezultat i qėndrueshėm i ligjit ėshtė kontrolli i rreptė mbi paranė qė lidhet me qarkullimin e drogave.

Nė Shqipėri, pėr arsye tė ndryshme, njerėzit priren tė pėrdorin kryesisht duhan dhe alkool si droga. Duhani dėmton shėndetin dhe nė pėrgjithėsi i kushton shoqėrisė shtrenjtė; por pėr nga dėmi nuk mund tė krahasohet me alkoolin.

Nuk di nėse ka statistika pėr korrelacionin midis alkoolit dhe kriminalitetit nė Shqipėri, duke pėrfshirė edhe aksidentet automobilistike. Megjithatė, di qė pėrdorimi i alkoolit konsiderohet normal.

Pėrkundrazi, nėn ndikimin edhe tė prohibicionizmit hipokrit tė vendeve perėndimore, pėrdorimi i hashashit (ose i marijuanės, ose i kėrpit) konsiderohet si tabu.

Mirėpo, pėr nga efektet, hashashi ėshtė jashtėzakonisht mė beninj sesa alkooli. Nuk indukton agresivitet, as shfrenim, as dihet t’u hapė rrugėn drogave tė tjera serioze, si kokaina, heroina, pavarėsisht nga ē’thonė filistinėt.

Ka shumė arsye qė Perėndimi – Evropa dhe Amerika – mundohen ta kontrollojnė pėrdorimin e hashashit nė mėnyrė policore. Kėtu nuk ėshtė vendi tė analizoj ato arsye. Por njė gjė duhet tė jetė e qartė: arsyet janė politike dhe kulturore, jo shkencore.

Dėmi social i politikave prohibicioniste tė hashashit ėshtė mė i rėndė sesa dėmet eventuale tė hashashit vetė. Njerėzit pėrzihen nė tregtinė me shumicė tė kėsaj droge dhe pėrfundojnė burgjeve. Njėkohėsisht, adoleshentėt qė e provojnė hashashin, kanė njė ndjenjė faji krejt tė shpėrpjestuar, dhe kujtojnė se kanė shkarė pėrfundimisht drejt zvetėnimit moral.

Propozimi im nuk ėshtė aspak origjinal, sado i ēuditshėm tė tingėllojė: le tė liberalizohet pėrdorimi i hashashit nė Shqipėri.

Pėr kėtė, mjafton tė ndjekim legjislacionin e njė vendi mik si Hollanda. Hashashi pėr bukuri mund tė tregtohet dhe tė konsumohet nė “coffee shops” tė pajisura me licensė nga shteti.

Atyre qė ende mund tė skandalizohen sinqerisht me kėtė propozim, u kujtoj se parlamenti shqiptar vetėm pak javė mė parė diskutoi seriozisht licensat e kumarit – njė ves social i neveritshėm, qė shkatėrron familjet dhe u hap rrugėn gjithfarė lloj krimeve tė tjera.

Nuk ka asnjė arsye morale qė tė pengojė liberalizimin dhe praktikisht depenalizimin e hashashit nė Shqipėri. Kultura shqiptare tradicionalisht e pranon kėtė drogė. Shkenca serioze e klasifikon si praktikisht tė padėmshme, nė rrafshin social.

Ndoshta hashashi mund t’i mbajė njerėzit larg nga alkooli, pa pėrmendur kumarin.

Nga ana tjetėr, liberalizimi do tė gjallėrojė sė tepėrmi turizmin e huaj. Kush ka qenė nė Amsterdam, do ta kuptojė pėr se e kam fjalėn.

Tė ardhurat qė mund tė vjelė shteti nga taksimi i lokaleve ku tregtohet dhe konsumohet hashashi, pa llogaritur boom-in e tė ardhurave nga hotelet, restorantet dhe nė pėrgjithėsi tregtia me pakicė, mund tė zgjidhin shumė kokėēarje tė buxhetit, dhe jo vetėm bashkiak, tė qyteteve tė mėdha.

Evropa doemos nuk do ta pranojė kėtė… Po Evropa tanimė nuk na ka pranuar gjithsesi, me hashash dhe pa hashash. Le t’i bėjmė pak presion, tha.

* * *

Lufta qė i bėjnė pėrdorimit dhe tregtisė sė drogave qeveritė e shteteve tė veēanta dhe organizmat ndėrkombėtare ėshtė gjithnjė e motivuar politikisht.

Histeria kundėr duhanit ka tė bėjė edhe me kostot shumė tė larta tė kurimit tė efekteve anėsore tė duhanit ndaj shėndetit tė pleqve. Kanceri nė mushkėri kushton miliona pėr t’u kuruar. Pėrkundrazi, nė atė moshė kur shfaqet kryesisht kanceri, infarkti i miokardit zakonisht tė lė nė vend.

Kush ka nge dhe kuriozitet, mund tė shkojė nė bibliotekė dhe tė lexojė se ē’thuhej pėr alkoolin nė SHBA, gjatė kohės sė prohibicionizmit.

Ne tė gjithė kėtu jemi mėsuar t’i marrim fjalėt e ekspertėve si gjithnjė tė mirėqena dhe objektive, por historia ka treguar se nuk ka qenėr mė besnikė e tellallė tė autoriteteve sesa ekspertėt qeveritarė tė tė gjitha ngjyrave.

Pėr dėmet e hashashit janė bėrė studime e me zell tė madh, por nuk kanė gjetur dot gjė akoma. Hashashi dėmton mushkėritė ndoshta njėlloj si duhani, mirėpo nuk mund tė pish hashash me atė intensitet qė pi duhan!

Thuhet edhe se hashashi shkakton njėfarė ulje tė ambicjes dhe tė agresivitetit, ndėr ata qė e pėrdorin pėr kohė tė gjatė. Unė vetė nuk i besoj asnjė fjale nga ato qė thonė agjencitė qeveritare dhe ndėrkombėtare pėr hashashin.

Nė SHBA plagė e vėrtetė sociale nuk ėshtė hashashi, por mbushja e burgjeve me tregtarė tė vegjėl tė hashashit. Pėr fat tė keq, ka njė industri burgjesh, qė majmet mbi tė ardhmet e shkatėrruara tė kėtyre qyqarėve.

Pa folur pėr paratė e taksapaguesve.

Pikėrisht nė njė atmosferė ku mund tė pėrfundosh nė birucė pėr zotėrim sasirash qesharake tė marijuanės, SHBA lejon pėr shtatė palė qejfe kumarin e organizuar nė Las Vegas, Atlantic City e nė gjithė kazinotė e tjera ngritur nė trojet e rezervateve indiane.

Nėse krahasohet njė “dude” qė trulloset pak me hashash nė njė stol parku, dhe njė tjetėr “dude” qė vete lė nė tryezat e blackjack-ut, nė Atlantic City, krejt rrogėn e pesėmbėdhjetėditėshit, cila sjellje do tė ishte pėr t’u censuruar nga shteti?

Apo vallė shtetit iu bėka mė shumė vonė pėr “shėndetin” e pėrdoruesve tė hashashit, sesa pėr familjet e kumarxhinjve?

Edhe interesat e kompanive farmaceutike duan marrė parasysh. Kėto kompani janė nga mė tė fuqishmet nė botėn mbarė, dhe tregu potencial i medikamenteve ėshtė mė premtuesi. Lėndėt psikotrope, ose barnat e pėrdorur pėr mjekimin e ērregullimeve psikike – neuroza, depresion, mani, psikoza – sigurojnė qė tani fitime pėrrallore. Po aq fitimprurės janė edhe analgjezikėt narkotikė, tė tillė si Vicodin, e tė tjera tė ngjashme.

Kam frikė se hashashi do t’ua rrėmbente kėtyre njė pjesė tė tregut.

Pa llogaritur tė gjithė ata qė nxjerrin fitimet e tyre njėlloj pėrrallore nga vetė tregtia e paligjshme e hashashit, me shumicė e me pakicė. Pėr kėta, legjislacioni aktual ėshtė formula e parajsės.

Legalizimi i hashashit nė vendet perėndimore pengohet nga dy faktorė themelorė: (1) rezistenca e forcave konservatore ose tė keqinformuara ose thjesht tė gėnjyera dhe (2) interesat ekonomike tė lidhura me penalizimin e pėrdorimit dhe tregtisė sė asaj droge. [2004]
http://xhaxhai.wordpress.com/obobo/te-lejohet-hashashi/

Artikulli eshte i vjeter i vitit 2004 por eshte ende nje ceshtje aktuale.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2014, 20:49   #2
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,158
Thanks: 6,137
Thanked 6,585 Times in 3,232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin

Tradicionalisht shqiptarėt e kanė pėrdorur hashashin si mjet qetėsues, ose pėr tė reshtur fėmijėt..

Nga ana tjetėr, liberalizimi do tė gjallėrojė sė tepėrmi turizmin e huaj. Kush ka qenė nė Amsterdam, do ta kuptojė pėr se e kam fjalėn.
- Qekur qenkemi njohur Tradicionalisht ,per perdorimin e hashashit-???


Liberalizimi do gjalleroje turizmin , eshte vertet per te kafshuar gjuhen , nga shkrime te tilla.... uffff
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2014, 20:52   #3
Rimi.
arapēiu
 
Avatari i Rimi.
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: perball komshiut
Posts: 5,064
Thanks: 6,569
Thanked 2,514 Times in 1,345 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 95
Rimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

more djale...me te liberalizuar se kaq e do ti....??
ku don me e ble? ku do me e shit ? mjafton ta kerkosh ne te vjen dhe me kamarier ....ma shum se kaq te liberalizume do.....
__________________
Il miglior modo di credere nell' aldila e non rompere
il cazzo nell' aldiqua.
Rimi. nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2014, 21:20   #4
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,393
Thanks: 184
Thanked 1,412 Times in 1,062 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
- Qekur qenkemi njohur Tradicionalisht ,per perdorimin e hashashit-???


Liberalizimi do gjalleroje turizmin , eshte vertet per te kafshuar gjuhen , nga shkrime te tilla.... uffff
qe kur gjyshet tona e perdornin per te qetesuar femijet, per ti vene ne gjume, kur qanin pa pushim. eshte e degjuar kjo nuk eshte se ja fut kote ky shkruesi artikullit.

per pjesen tjeter eshte mendimi jot personal skam cfare te shtoj apo heq. edhe pse pak a shume edhe une ashtu e mendoj. ne fakt une artikullin e kam sjelle sepse jam kunder por gjithsesi mendoj se duhet pare edhe mendimi pro dhe meqe jemi ne nje forum te diskutohet.
artikulli ne fakt eshte i dobet por ka arguementa dhe arsyetime vertet serioze per sa i takon legalizimit. ndoshta dikush tjeter mund te na ndihmoje me shume ne kete aspekt.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2014, 21:29   #5
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,158
Thanks: 6,137
Thanked 6,585 Times in 3,232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Nuk e paskam degjuar noj here, qe gjyshet tona e kane perdorur, mbase me ndonje emer tjeter ...
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2014, 22:09   #6
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,428 Times in 6,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Wink Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Nuk e paskam degjuar noj here, qe gjyshet tona e kane perdorur, mbase me ndonje emer tjeter ...
I kane perdorur si caj.Biles dhe shteti i mblidhte me thase ne zona te caktura ku u rriste si bime.
Edhe une me vone e morra vesh se cfare ishte.
Le ta legalizojne dhe koken hengshin
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2014, 22:12   #7
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,158
Thanks: 6,137
Thanked 6,585 Times in 3,232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Mbase ne forme caji, nuk sjell te njentin efekt si cigarja....

E ke provuar caj ,SystemA?

Ps... Mire e ke ti , por k'to thjeshte shkruajne.. s'kane krrice per legalizime te tilla .
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2014, 22:28   #8
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,428 Times in 6,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Wink Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Mbase ne forme caji, nuk sjell te njentin efekt si cigarja....

E ke provuar caj ,SystemA?

Ps... Mire e ke ti , por k'to thjeshte shkruajne.. s'kane krrice per legalizime te tilla .
Nuk e di efektin apo ndryshimin.
Nuk mbaj mend ta kem provuar si caj,por do pyes NJEREN.
Diku jo larg nga Kanina u mblidhte si bime ose gjethe me mire,pastaj u thante(e pare me sy kjo,dhe jo me te thena) dhe e blinte shteti i dikurshem.
8 leke te vjetra ne ore merrnin fshataret e shkrete/a dhe ju ngjisnin malit.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2014, 22:32   #9
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Re: Legalizimi i marjuanes.

Si ēdo gje, fitimprurese o e kontrabanduar, qe shteti nuk harin o nuk do ta kontolloje,eshte e mire te legalizohet o te liberalizohet.
E kontrollon dhe me teper e mbi te gjitha vendos dhe nje fare barazie.Nuk mund ti thuash fshatarit;ti mbill domate e jonē, e ai ne Lazarat o fshat tjeter te mbjelli mariuan.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2014, 22:35   #10
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,393
Thanks: 184
Thanked 1,412 Times in 1,062 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Nuk e di efektin apo ndryshimin.
Nuk mbaj mend ta kem provuar si caj,por do pyes NJEREN.
Diku jo larg nga Kanina u mblidhte si bime ose gjethe me mire,pastaj u thante(e pare me sy kjo,dhe jo me te thena) dhe e blinte shteti i dikurshem.
8 leke te vjetra ne ore merrnin fshataret e shkrete/a dhe ju ngjisnin malit.
prandaj jam kaq tap une
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2014, 23:06   #11
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,393
Thanks: 184
Thanked 1,412 Times in 1,062 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Si ēdo gje, fitimprurese o e kontrabanduar, qe shteti nuk harin o nuk do ta kontolloje,eshte e mire te legalizohet o te liberalizohet.
E kontrollon dhe me teper e mbi te gjitha vendos dhe nje fare barazie.Nuk mund ti thuash fshatarit;ti mbill domate e jonē, e ai ne Lazarat o fshat tjeter te mbjelli mariuan.
nuk eshte se eshte keq si llogjik. ne fund te fundit "e liberalizuar" eshte. ndoshta legalizimi de juro do sillte dhe perfitime dhe me shume kontroll.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2014, 23:24   #12
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Re: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
nuk eshte se eshte keq si llogjik. ne fund te fundit "e liberalizuar" eshte. ndoshta legalizimi de juro do sillte dhe perfitime dhe me shume kontroll.
Nuk diskutohet qe do sillte me shume fitime per shtetin,e ku shteti ka fitim do kete dhe me shume kontroll;ekonomik,shendetsor,etik o moral.
Periudha e ndalimit te alkolit ne Amerike mund te meret si shembull,o nje shembull tjeter banal eshte shitja (private) e biletave te sportit jashte stadjumeve,ku personin mund ta bleje e ta shesi nje bilete sa here te doje.Diēka qe nuk e kontrollon dot eshte e mire ta legalizosh o liberalizosh.
Liberalizimi,ne kuptimin e te drejtes se mbjelljes.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2014, 23:27   #13
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,393
Thanks: 184
Thanked 1,412 Times in 1,062 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Nuk diskutohet qe do sillte me shume fitime per shtetin,e ku shteti ka fitim do kete dhe me shume kontroll;ekonomik,shendetsor,etik o moral.
Periudha e ndalimit te alkolit ne Amerike mund te meret si shembull,o nje shembull tjeter banal eshte shitja (private) e biletave te sportit jashte stadjumeve,ku personin mund ta bleje e ta shesi nje bilete sa here te doje.Diēka qe nuk e kontrollon dot eshte e mire ta legalizosh o liberalizosh.
Liberalizimi,ne kuptimin e te drejtes se mbjelljes.
po por problemi eshte se keshtu me kete llogjik i bie te liberalizojme te gjitha edhe ato te rendat.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2014, 23:44   #14
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Jam pro legalizimit jo veq te marihuanes por te te gjithave gjerat e ndaluara terheqin me shume interesim ,keshtu qe lejoje kush do le ta merr .
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2014, 23:49   #15
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
po por problemi eshte se keshtu me kete llogjik i bie te liberalizojme te gjitha edhe ato te rendat.
E para,nuk jane njesoj, mariuana me drogat e tjera.E dyta,dhe ti legalizosh te "rendat",mundet vertet te shtohet konsumimi (gje qe duhet vertetuar),por do ulet krimi e kontrabanda qe ato sjellin.

Te rendat,eshte nje problem disi me i gjere,se hyne dhe sintetiket dhe efektet qe kane mbi shendetin..etj etj.Ndersa mariuna,si prodhim shqiptar,duhet legalizuar e liberalizuar.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2014, 23:51   #16
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
E para,nuk jane njesoj, mariuana me drogat e tjera.E dyta,dhe ti legalizosh te "rendat",mundet vertet te shtohet konsumimi (gje qe duhet vertetuar),por do ulet krimi e kontrabanda qe ato sjellin.

Te rendat,eshte nje problem disi me i gjere,se hyne dhe sintetiket dhe efektet qe kane mbi shendetin..etj etj.Ndersa mariuna,si prodhim shqiptar,duhet legalizuar e liberalizuar.

Po sme duket problem do kete me pak filantrop te pakten fiton shteti diqka me shume se ashhtu keshtu ato nuk ndalen...

Per mendimin Cocaina eshte super vetem varet a ta mban xhepi..Le te legalizojne te pakten dikush te kete energji te beje diqka me teper
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2014, 00:06   #17
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,590
Thanked 2,143 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
E para,nuk jane njesoj, mariuana me drogat e tjera.E dyta,dhe ti legalizosh te "rendat",mundet vertet te shtohet konsumimi (gje qe duhet vertetuar),por do ulet krimi e kontrabanda qe ato sjellin.

Te rendat,eshte nje problem disi me i gjere,se hyne dhe sintetiket dhe efektet qe kane mbi shendetin..etj etj.Ndersa mariuna,si prodhim shqiptar,duhet legalizuar e liberalizuar.
nja dy persona anonim nga fshati Lazarat , ishin kunder legalizimit .. kshtu qe kjo pytje mbetet e hapur per sezonin e ardhshem afat'gjat , 5 vjeqre..
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2014, 00:10   #18
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xhebraili Shiko postimin
Po sme duket problem do kete me pak filantrop te pakten fiton shteti diqka me shume se ashhtu keshtu ato nuk ndalen...

Per mendimin Cocaina eshte super vetem varet a ta mban xhepi..Le te legalizojne te pakten dikush te kete energji te beje diqka me teper
Ashtu eshte.Si teori,shteti kuron nje qe semuret nga duhani o alkoli...por jane para qe shpenzon nga vetet taksat e alkolit o duhanit.Gje qe nuk mund te thuhet per perdoruesit e droges.

Ne rastin e drogave,eshte ulja e krimit,fitimi me i madh i shtetit.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2014, 00:12   #19
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Po ketu behen engjuj vdesin nga alkooli sbehet e madhe ,.,...
vdesin nga cigarja sbehet ku me dit sa e madhe vdiq nga droga edhe e shfaqin si epidemi...


Legalizo le te merr shteti taksat ta dije shteti se qekaq shitet edhe jan keta persona qe me vullnet te tyre duan te bejne vetes keq..

Personalisht mendoj se Cocaina ste ben deme perkundrazi te jep shume me teper energji edhe te krijon ate mentalitetin e fituesit.,.
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2014, 00:15   #20
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
nja dy persona anonim nga fshati Lazarat , ishin kunder legalizimit .. kshtu qe kjo pytje mbetet e hapur per sezonin e ardhshem afat'gjat , 5 vjeqre..
Se ku lexova nje artikull Busave,edhe ishte shkruar:"Punonjesit shtaxhonal(stinor) ne Lazarat" Po nuk kishte lidhje me drogen,ishte nje vrasje a aksident...Por per nje njeri qe nuk e di se ēfar prodhon Lazarati,"punonjes staxhonal",te jep pershtypjen se Lazarati eshte vendi i punonjesve turistik.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur