Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-03-2014, 13:23   #41
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 153
Thanked 755 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Nuk asht hipoteze asht fakt o kanin. Deri me tash te gjitha "damet" qe i kan mvesh mariuanes kan dal rrena. Po te lexosh qfar thoshin per mariuanen ne dekadad e kalume thoshe kjo asht edhe ma e damshme se heroina po sot te gjitha jan hedh posht. Mrena 2025 marjuana do jet e legalizume ne shumicen e veneve perendimore
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2014, 13:42   #42
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,902
Thanks: 767
Thanked 1,003 Times in 353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

derjans pak me gjere dhe gjate per vlerat e saj te lutem.
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2014, 13:53   #43
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 153
Thanked 755 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

ana gend futu ne google dhe i ke sa gjat e gjon vlerat e saj duke fillu nga perdorimi ne mas i pacienteve qe vujn prej kancerit deri ke ato qe kan glaucoma.

Gjith kto shtete qe e kan legalizu ose jan ne proces te legalizimit nuk jan aq budallej jo
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2014, 13:54   #44
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,902
Thanks: 767
Thanked 1,003 Times in 353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
ana gend futu ne google dhe i ke sa gjat e gjon vlerat e saj duke fillu nga perdorimi ne mas i pacienteve qe vujn prej kancerit deri ke ato qe kan glaucoma.

Gjith kto shtete qe e kan legalizu ose jan ne proces te legalizimit nuk jan aq budallej jo
nuk na duhen gjithe ato shtete na mjafton te furnizojme vetem Hollanden dhe mbaron puna.
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2014, 13:58   #45
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 153
Thanked 755 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Ne amerik mbi 25 shtete e kan legalizu po te kesh recet nga mjeku kurse dy shtete e kan legalizu plotsisht

Te vetmet qe po rezistojn pak jan ato shtete qe kan hala biblen si kushtetut si puna e mississipit e alabames
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2014, 14:29   #46
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Pse mos me legalizu se kuptoj nese legalizohet do perdoret me pak njerezit jane te prire te marrin ate qe eshte e ndaluar.
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2014, 14:37   #47
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,945
Thanks: 883
Thanked 1,494 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

une jam per legalizimin e rukoles
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 12:11   #48
Nova_Design
V.I.P
 
Avatari i Nova_Design
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 2,484
Thanks: 0
Thanked 233 Times in 178 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Marijuana duhet ndaluar kategorikisht
te perdoret.
Marijuana ndikon keq dhe demton:
1.Mushkerite duke shkaktuar kancer
2.Demton zemren
3.Demton kockat
4.Demton melcine
5.Jep efekt shume te keq ne lekure
6.Demton/prish dhembet
Problemi eshte se marijuana krijon raport dependencie,ndervartesie.
personi qe e perdor dy apo tre here do kerkoje perseri ta perdore,nuk mund te jetoje dot pa e perdorur dhe e ka pothuaj te pamundur ta leje.Problem tjeter eshte abuzimi me marijuanen.Personat qe i perdorin per te kerkuar me shume eksitim/kenaqsi nga marijuana e rritin dozen e perdorimit qe shkakton efekte shume te keqia ne shendetin deri ne vdekje.Problem tjeter eshte se ajo nqs legalizohet do blehet dhe perdoret nga femijet qe eshte me pasoja jashtezakonisht te keqia,pasi demton organet si me lart si dhe frenon rritjen e kalamajve.frenon rritjen ne gjatesi dhe shtimin ne peshe.
Marijuana ndikon jashtezakonisht keq ne humbjen e memorjes.Nqs kalamajte e shkollave do perdorin marijuana ato do harrojne shpejt ate qe kane degjuar ne klase,do harrojne shpejt ate qe kane lexuar dhe do dalin keq me provime,do ngelen ne klase.
Efekti i marijuanes po te legalizohet do jete shume negativ, masiv per studentet ne shkolla dhe behet problem serioz kombetar.
Problem tjeter eshte perdorimi i marijuanes nga grate qe ka efekt shume te keq ne lindjen e femijeve.Efekti i marijuanes mund te jete
1.Deshtime ne lindje
2.Femije te lindur me probleme shendetsore
3.Lindje me difekte fizike te foshnjes
====
Perjashtim bejne ne perdorim vetem spitalet ku marijuana perdoret per qellime per te eleminuar dhimbjet e pacienteve,perdorimi i saj eshte ne doza shume shume te vogla dhe shume i kontrolluar nga infermiere/mjeke.

Kush pin marijuana eshte idiot,pike.
Eshte idiot pasi perfitim shendeti nuk ka,shendeti do perkeqesohet.Ate leke qe e fiton me pune do i leje neper doktora dhe duke blere marijuana.
Do shkaterroje financiarisht veten dhe familjen
Do punoje per doktoret,ate para qe do fitoje duke punuar do e leje neper doktora,kura,analiza,detoksifikim etj.
Une nuk shkoj te punoj dhe leje leket neper doktora.....
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 12:18   #49
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,242
Thanks: 352
Thanked 2,592 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

jam dakord me legalizimin.
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 12:40   #50
Sopoti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,967
Thanks: 5,177
Thanked 5,759 Times in 3,036 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 209
Sopoti ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Me mire fute hunden ne uje,se sa ta futesh ate ne pune te tjereve thojne.

Sa viktima i sheh konsumatoret e saj,pa pike energjie,nje sy perendimin,edhe nje sy lindjen.

Gozhde nen kembe s'me hyn nga kjo,por s'di efekshmerine e saj pervec se i ke rruges haptazi viktimat e kohes .
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 12:43   #51
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,242
Thanks: 352
Thanked 2,592 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
....dhe Unė,
Madje, kryeqyteti...nga tėrma` tė zhvendoset tėrpo`.
s'te kuptova Meri
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 12:47   #52
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,242
Thanks: 352
Thanked 2,592 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

po kur e dije, ta kishe formuluar ndryshe

mos ta shqetesojme Akrepin, jo...

e kuptova, e kuptova. ma mori mendja qe mund te kishte ndonje lidhje me lazaratin, por s'isha e sigurte. merci

(Meri, i rashe deres por s'e hapi njeri andej )
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 13:08   #53
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Arrow Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Nova_Design Shiko postimin
Marijuana duhet ndaluar kategorikisht
te perdoret.
Marijuana ndikon keq dhe demton:
1.Mushkerite duke shkaktuar kancer
2.Demton zemren
3.Demton kockat
4.Demton melcine
5.Jep efekt shume te keq ne lekure
6.Demton/prish dhembet
Problemi eshte se marijuana krijon raport dependencie,ndervartesie.
personi qe e perdor dy apo tre here do kerkoje perseri ta perdore,nuk mund te jetoje dot pa e perdorur dhe e ka pothuaj te pamundur ta leje.Problem tjeter eshte abuzimi me marijuanen.Personat qe i perdorin per te kerkuar me shume eksitim/kenaqsi nga marijuana e rritin dozen e perdorimit qe shkakton efekte shume te keqia ne shendetin deri ne vdekje.Problem tjeter eshte se ajo nqs legalizohet do blehet dhe perdoret nga femijet qe eshte me pasoja jashtezakonisht te keqia,pasi demton organet si me lart si dhe frenon rritjen e kalamajve.frenon rritjen ne gjatesi dhe shtimin ne peshe.
Marijuana ndikon jashtezakonisht keq ne humbjen e memorjes.Nqs kalamajte e shkollave do perdorin marijuana ato do harrojne shpejt ate qe kane degjuar ne klase,do harrojne shpejt ate qe kane lexuar dhe do dalin keq me provime,do ngelen ne klase.
Efekti i marijuanes po te legalizohet do jete shume negativ, masiv per studentet ne shkolla dhe behet problem serioz kombetar.
Problem tjeter eshte perdorimi i marijuanes nga grate qe ka efekt shume te keq ne lindjen e femijeve.Efekti i marijuanes mund te jete
1.Deshtime ne lindje
2.Femije te lindur me probleme shendetsore
3.Lindje me difekte fizike te foshnjes
====
Perjashtim bejne ne perdorim vetem spitalet ku marijuana perdoret per qellime per te eleminuar dhimbjet e pacienteve,perdorimi i saj eshte ne doza shume shume te vogla dhe shume i kontrolluar nga infermiere/mjeke.

Kush pin marijuana eshte idiot,pike.
Eshte idiot pasi perfitim shendeti nuk ka,shendeti do perkeqesohet.Ate leke qe e fiton me pune do i leje neper doktora dhe duke blere marijuana.
Do shkaterroje financiarisht veten dhe familjen
Do punoje per doktoret,ate para qe do fitoje duke punuar do e leje neper doktora,kura,analiza,detoksifikim etj.
Une nuk shkoj te punoj dhe leje leket neper doktora.....
Le ta perdorin,pastaj efektet do i kqyrin me vone.

Pasandaj do fluturojne....ne varr.
PS: e ngaterrojne me cajin do te tjere.
@YOKO
Ka nje film me ate Tom Cruiss....mormonin
ma rifresko.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 13:29   #54
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,971 Times in 1,330 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

po u legalizua do e bejme kafen e rrakine vet....ne shtepi....
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 14:02   #55
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Photoshop Shiko postimin
po u legalizua do e bejme kafen e rrakine vet....ne shtepi....
MIRE e KE.
Keta kufomat neser duan overdosis...
Mbasneser marrin buqeta me lule...si dhe qiri te shuar.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 18:57   #56
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Pse joo ,jo veq te marihuanes kush do vlla mu bo druu pse jooo....


Verq Methamina isha kon kunder
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2014, 22:22   #57
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 36,818
Thanks: 17,763
Thanked 22,813 Times in 8,814 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 525
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
qe kur gjyshet tona e perdornin per te qetesuar femijet, per ti vene ne gjume, kur qanin pa pushim. eshte e degjuar kjo nuk eshte se ja fut kote ky shkruesi artikullit.

per pjesen tjeter eshte mendimi jot personal skam cfare te shtoj apo heq. edhe pse pak a shume edhe une ashtu e mendoj. ne fakt une artikullin e kam sjelle sepse jam kunder por gjithsesi mendoj se duhet pare edhe mendimi pro dhe meqe jemi ne nje forum te diskutohet.
artikulli ne fakt eshte i dobet por ka arguementa dhe arsyetime vertet serioze per sa i takon legalizimit. ndoshta dikush tjeter mund te na ndihmoje me shume ne kete aspekt.
hmm se kisha degjuar kete :/// po mundohem te kujtoj cila semundje e ndihmon dike duke pire marijuana por sme kujtohet …nejse jam kundra legalizimit te marjuanes, por jam dakort me ty qe nuk shkakton aq shume deme sesa cigaria
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-04-2014, 17:03   #58
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Nova_Design Shiko postimin
Marijuana duhet ndaluar kategorikisht
te perdoret.
Marijuana ndikon keq dhe demton:
1.Mushkerite duke shkaktuar kancer
2.Demton zemren
3.Demton kockat
4.Demton melcine
5.Jep efekt shume te keq ne lekure
6.Demton/prish dhembet
Problemi eshte se marijuana krijon raport dependencie,ndervartesie.
personi qe e perdor dy apo tre here do kerkoje perseri ta perdore,nuk mund te jetoje dot pa e perdorur dhe e ka pothuaj te pamundur ta leje.Problem tjeter eshte abuzimi me marijuanen.Personat qe i perdorin per te kerkuar me shume eksitim/kenaqsi nga marijuana e rritin dozen e perdorimit qe shkakton efekte shume te keqia ne shendetin deri ne vdekje.Problem tjeter eshte se ajo nqs legalizohet do blehet dhe perdoret nga femijet qe eshte me pasoja jashtezakonisht te keqia,pasi demton organet si me lart si dhe frenon rritjen e kalamajve.frenon rritjen ne gjatesi dhe shtimin ne peshe.
Marijuana ndikon jashtezakonisht keq ne humbjen e memorjes.Nqs kalamajte e shkollave do perdorin marijuana ato do harrojne shpejt ate qe kane degjuar ne klase,do harrojne shpejt ate qe kane lexuar dhe do dalin keq me provime,do ngelen ne klase.
Efekti i marijuanes po te legalizohet do jete shume negativ, masiv per studentet ne shkolla dhe behet problem serioz kombetar.
Problem tjeter eshte perdorimi i marijuanes nga grate qe ka efekt shume te keq ne lindjen e femijeve.Efekti i marijuanes mund te jete
1.Deshtime ne lindje
2.Femije te lindur me probleme shendetsore
3.Lindje me difekte fizike te foshnjes
====
Perjashtim bejne ne perdorim vetem spitalet ku marijuana perdoret per qellime per te eleminuar dhimbjet e pacienteve,perdorimi i saj eshte ne doza shume shume te vogla dhe shume i kontrolluar nga infermiere/mjeke.

Kush pin marijuana eshte idiot,pike.
Eshte idiot pasi perfitim shendeti nuk ka,shendeti do perkeqesohet.Ate leke qe e fiton me pune do i leje neper doktora dhe duke blere marijuana.
Do shkaterroje financiarisht veten dhe familjen
Do punoje per doktoret,ate para qe do fitoje duke punuar do e leje neper doktora,kura,analiza,detoksifikim etj.
Une nuk shkoj te punoj dhe leje leket neper doktora.....
Po ju pergjigjem me pergjigjen tek tema e Dezintoksimit nga Krimi:

Nje grafike me poshte do ilustroj se cfare aplikimesh ka bima e marjuanes, dhe qeveria shqiptare ben mire te mendoj seriozisht se si ta ktheje kete industri ne fitim dhe te kolektoj taksa. Mirepo shume gjera jane ceshtje mentaliteti. Lubonja dhe te tjere i perkasin nje mentalitet fiks qe hiqet si dinamik. Shqiperia ka nevoje per te tjera gjera jo per te demonizuar x apo y rajon. Lubonja nuk e ka idene nga ekonomia apo tregu, qe faktikisht te leverdis shume me teper te institucionalizosh marjuanen dhe ti risesh cilesine per te kapur kontrata me gjigantet farmaceutike dhe jo te luftosh cdo gje dhe te rifillosh nga zero dhe nuk ka se si ta kete.

Rroba nga bima e Marjuanes:
http://www.prana.com/men/collections/hemp.html

Ja dhe ne relacion me pambukun dhe nevojat ujore:


------------

Duhet thene se tek ne gjerat funksionojne per se prapthi. Jemi nje nga vendet me me shume jurista ne bote, por si nuk doli njeri te shkoj atje ne Lazarat apo ku prodhohen bimet e t'ju thote, more zoterinj te dashur, ulni pushket, hajde ulemi ketu dhe te lobojme qeverine shqiptare per ta legalizuar kete bime, dhe kete duhet ta mbeshtesi vete populli, pasi dihet qe prapa afereve qendron po vete qeveria qe i leverdis biznesi ne te zeze qe mos taksohet gje. Korrupsioni nuk eliminohet vetem duke shembur pallate e duke shpallur te jashteligjshme cdo gje, por edhe duke gjetur nje rruge organike te ndermjetme qe sjell zhvillim. Koncepti mbi marjuanen po ndryshon dhe do ndryshoj pasi aplikimet nuk kufizohen vetem tek berja dru, por edhe ne industrine e gjere.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2014, 02:37   #59
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,911 Times in 2,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Jam pro legalizimit dhe perdorimit te marijuanes.
Nuk eshte ajo me e demshme, se over the counter painkillers.
Industria farmaceutike po e mban US ( nuk e di per pjesen tjeter te planetit) gjithmone te semure. Merr nje ilac te rekomanduar nga doktori per x semundje, dhe pas nje viti te shtohet edhe nje y semundje nga efekti anesor i tij, qe kerkon nje tjeter ilac, i cili shkakton z semundje …e keshtu me radhe.
Po edhe marijuana qe do te legalizohet, s'do te jete organike. Mbase do ta rrisin sa nje plep te larte, per qellime fitimi.
Kur e mendon qe vetem nje jete ke, tmerrohesh.
Kaq kisha.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2014, 02:43   #60
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

lol, weed jep deme te parikthyeshme ne tru, ti si te duash.

me mire preferoj te vdes nga mushkerite(tymi i cigares) sesa i cmendur

kunder legalizimit.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur