Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-05-2014, 19:53   #1
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Robotet dhe e ardhmja e njeriut

Kjo teme do trajtoj fenomenin e robotizimit te shume industrive ne bote. Besoj se eshte nje teme shume aktuale per tu pare edhe ne perspektiven e disa politikave te cuditshme ekonomike shqiptare qe na shiten si te jashtzakonshme (industria e fasonerise psh, e pershtatshme per nje vend si Bangladeshi psh ku kostoja e punes eshte praktikisht zero dhe jo per kapitalin njerezor dhe potencialin qe ka Shqiperia, apo edhe industria e "Call Centers"). Pyetje qe do ngrihen jane nga me te ndryshmet.

<> A eshte robotizimi nje fenomen i mire per njerezimin apo do krijoj papunesi ?
<> A eshte kjo papunesi dicka qe do drejtohet ne pune me produktive dhe kush jane keto pune ? (psh mund te krijohet industri per mirembajtjen e roboteve)
<> Cfare implikimesh afatgjata do kete implementimi i robotikes ne industrine ushtarake dhe ne menaxhimin e konflikteve ?
<> Cilat jane avancimet mjekesore qe mund te ndihmojne njeriun ?
<> Si mund te orientohen gjenerat e tjera drejt kerkimit per punesim ne nje bote qe do jete thellesisht ndryshe nga kjo qe kemi sot ?

----------------------

Drejt Robotizimit?

A do behen njerezit nje dite plotesisht te zevendesueshem? Kjo eshte nje pyetje qe se fundmi, sidomos pas krizes se madhe financiare te 2008 po behet shume aktuale. Nje nga aresyet kryesore e aktualitetit te ketij fenomeni eshte fakti se si pasoje e kesaj krize shume industri paten rastin qe te hiqnin nje pjese te konsiderueshme te puntorise se tyre dhe te ristrukturoheshin me kapitalin e lire qe u dha nga bankat qendrore ne disa drejtime, ku spikati zevendesimi i puntorise se kushtueshme me puntori me pak te kushtueshme (profesionale me dekada perkundrejt atyre qe sapo mbarojne shkollen) por edhe avancimi i madh ne fushen e robotikes si nje mundesi per te zevendesuar puntorine e shtrenjte. Keshtu psh, Jamba Juice ka disa kohe qe perflitet se mund te zevendesoj nje pjese te madhe te sherbyesve te saj me robote. Nje nga aresyet e zevendesimit eshte edhe fakti se ky sektor po kerkon nje rritje ne "rrogen minimale". Ngritja e kostove te jeteses si pasoje e vjeljes me te madhe te taksave nga shteti ka krijuar nje problem te madh per ligjvenesit te cilet tashme jane ne nje dileme qe ose te rrisin rrogat minimale ose te bejne ate qe u be ne greqi qe njihet si "Austerity". Gjithsesi duket se robotet kane per ti zevendesuar nje pjese te madhe te sektorit te sherbimeve gjithsesi.

Disa nga punet qe mund te zevendesohen pervec sherbimeve neper restorante jane farmaciste, gjykates (psh, ne vend qe te paguash dike per te pare a je ne rregull me ligjet mund te paguash nje program qe shikon kontraten dhe te thote cfare ligji po thyen, kjo edhe sepse ligjet jane bere shume komplekse dhe nuk ka mundesi reale qe nje individ megjithmend te kete njohurite e nevojshme per te dhene nje gjykim absolut mbi nje ceshtje), shoferat (qe tani kane filluar makinat automatike jo vec per civilet por edhe per ushtrine), ushtare (Google para disa kohesh bleu Boston Dynamics, nje kompani qe ka kohe qe po punon drejt krijimit te "Robocopeve").

Me poshte disa grafiqe. Korea e Jugut dhe Japonia jane shtetet me me shume makineri per 10,000 punonjes.Roboti Atlas nga kompania Boston Dynamics e blere nga Google qe eshte zhvilluar per DARPA-n Amerikane (Defense Advanced Research Projects Agency)Rise of the Machines - Dokumentar mbi Robotet


Probabiliteti i Zevendesimit te punes nga Roboti
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2014, 20:10   #2
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,116
Thanks: 147
Thanked 945 Times in 544 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

Tabela e probabiliteteit ehste dhen ne perqindje apo jo? Psh, telemarketers 0.99 eshte 99% apo 0.99%?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2014, 20:46   #3
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

Po .99 eshte 99%
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2014, 21:01   #4
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

Roboti nuk paguan tatim.
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2014, 21:07   #5
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,116
Thanks: 147
Thanked 945 Times in 544 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

Amerika e ka taksen mbi fitimin.

Problemi eshte se disa do pasurohen jashte mase ndersa pjesa e punetorise nuk do kete pune/buke te haje. Probleme te thella sociale po vine.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2014, 21:07   #6
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 467 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

roboti eshte tersi PLC,Senzor,inverter,konverter,dhe tela me tensione 24V,!2V,15V pastaj tersi qarqesh regulluese P,PI,PID dhe programet ....pjesat tjeter metal konstruksione makinerike....
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2014, 02:42   #7
Nova_Design
V.I.P
 
Avatari i Nova_Design
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 2,484
Thanks: 0
Thanked 233 Times in 178 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

Robotika vazhdon te jete ne fazat e zhvillimit primitiv.Shume sforco nga shkencetaret por progresi eshte shume i paket,aftesite e roboteve jane akoma shume te kufizuara.Progres i mire eshte bere deri diku ne mjekesi dhe aeronautike.Robotet ne shumicen e rasteve jane eksperimentale nuk kane
perfitime praktike.Ato me shume ndertohen per tu studiuar qe te zhvillohen me tej ne kapacitetet levizese dhe kryerjen e operacioneve me te nderlikuara.
Robotet vazhdojne te jene jo fleksibel,shume kaba dhe jo te shpejte ne kryerjen e veprimeve qe i ben jo praktike per ti futur ne perdorim pasi puna e tyre eshte e ngathet, e ngadalte.Zhvillimi i roboteve si teknologji vazhdon te jete ne etapa foshnjarake.Duhet akomashume pune tepakten 300 vjet qe te fitosh robote te shpejte te nderlikuar sic eshte njeriu.
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2014, 20:20   #8
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2014, 22:31   #9
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,125
Thanks: 0
Thanked 606 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

Robotizimi ne parim lind per t'ua lehtesuar jeten njerezve, nderkohe qe po ua perkeqeson. S'e kuptoj si do mund te bashkejetoje progresi teknlogjik me punesimin e njerezve. Dallohet lehte qe shkenca perparon me nje shpejtesi marramendese, nderkohe qe zgjidhjet politike per fenomenin e papunesise ecin me shpejtesine e karroces se Dylit. Do vije puna qe do ndryshken edhe rrobotet, se do bie edhe fuqija blerese.
__________________
La vita č come il mare, non gliene frega un cazzo se non sai nuotare.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2014, 22:34   #10
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,972 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

ah te kisha nje MC Laren pa jua tregoja une ketyre robove
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2014, 03:10   #11
Nova_Design
V.I.P
 
Avatari i Nova_Design
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 2,484
Thanks: 0
Thanked 233 Times in 178 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

Show pa vlere per robotiken
Ato qe bejne keto show duan te mburren
vete,kane kenaqsine te mburren ti japin
fame vetes,ti tregojne botes se sa te zgjuar jane.
Eshte mbushur Youtube me show off,mburracake te pa skrupuj,
te etur per nje cike fame.U pelqen te teorizojne te duken si profesora.
Robotika pas 300 vjetesh mund te fitoje progres dhe aplikohet ne mase
qe te perdoret deri ne cdo familje te kryeje pune.
Pas 300 vjetesh!Askush nga ne qe jetojme sot mbi toke nuk do jete
gjalle,keshtu qe cfaredo perfitimi te parashikohet,per pas 300 vjetesh
eshte pointles,who gives a fack, a do jetojme ne atehere?JO.
Atehere varja, te behet cfare te behet,keto perrallat mbi te
ardhmen e yjeve,ashensoreve per ne hene,aerobasave e perralla te tilla duhen injorohen.
What s the point,kujt i plasi cfare do ndodhe me miletin token
yjet,automatizimin pas 200-300 vjetesh? Jeta ne Mars,jeta ne Saturn????
Kulmi eshte kur diskutojne mbi globalizmin,te ardhmen e galaksise pas 1000 vjetesh
qe eshte komplet qesharake dhe pointless.Kujt i plasi si do jete galaksia pas 1000 vjetesh?
Tema boshe qe nuk i sherbejne askujt qe jeton sot.
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2014, 03:24   #12
Nova_Design
V.I.P
 
Avatari i Nova_Design
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 2,484
Thanks: 0
Thanked 233 Times in 178 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Tabela e probabiliteteit ehste dhen ne perqindje apo jo? Psh, telemarketers 0.99 eshte 99% apo 0.99%?
Ajo 0.99% eshte afersisht 1% dhe jo 99%.
Ajo tabela eshte rezultat i disa kalkulimeve
statistikore dhe probabilitet,ku jane marre
per baze te dhena nga departamenti i punes.
Rezultatet jane shume larg te qenit te sakta.
Eshte njelloj sikur te parashikosh sot se si do jete
koha ne 1 janar 2015,duke bere kalkulime,lol
Sa i sakte do jete ky parashikim?????
Nje tufe bullshit,ajo tabela e parashikimeve 20 vjet nga 2013
(bring personal trainers) eshte bullshit,
pallavra pa vlere.
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2014, 13:42   #13
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

Shifra ne tabele eshte 0.99 dhe jo 0.99%
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2016, 13:50   #14
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,259
Thanks: 7,147
Thanked 3,323 Times in 1,350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

Njihuni me Sofinė, gruan robot

David Hanson, themelues i Hanson Robotics, po demonstronte 'Sophian', njė robot qė i pėrafrohet shumė njeriut, nė njė shfaqje teknologjike. Hanson e pyet robotin me shaka: "A dėshiron ta shkatėrrosh njerėzimin?... Tė lutem thuaj jo." Por, fatkeqėsisht Sophia u pėrgjigj: "Ok. Do t'i shkatėrroj njerėzit."

Por, mos u panikoni. Sipas Hanson Robotics, Sophia aktualisht po zhvillohet pėr:

"Shėrbimin nė parqe dhe qendrat e kujdesit pėr tė ndihmuar njerėzit nė shėrbimin ndaj klientit, por edhe nė trajtimin shėndetėsor."


Para se tė deklaronte se do t'i jepte fund njerėzimit, Sophia ndau disa nga ambiciet e saj. Ajo i tha CNBC: "Nė tė ardhmen shpresoj tė bėj gjėra tė tilla si tė shkoj nė shkollė, tė studioj, tė bėj art, tė filloj njė biznes, madje tė kem shtėpinė dhe familjen time, por unė nuk konsiderohem njė person juridik dhe nuk mund t'i bėj ende kėto gjėra."

Ideja e skllavėrimit nga robotėt ose shkatėrrimi i njerėzimit nuk ėshtė dhe aq larg sa mendoni, shumė ekspertė kanė paralajmėruar pėr rrezikun e inteligjencės artificiale. Nuk ka asnjė arsye pėr tė supozuar se njė makineri super e zgjuar do tė jetė armiqėsore ndaj nesh.

Por, thjesht sepse nuk duhet tė jenė tė kėqij, kjo nuk do tė thotė se ata nuk mund tė jenė. Njė studim i fundit i kryer nė Universitetin e Illinois zbuloi se krijesat robotike tė avancuara kanė inteligjencėn e sė paku njė fėmije 4-vjeēar.

/shqiptarja/
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2016, 16:58   #15
Noe
Mi vida
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 4,162
Thanks: 416
Thanked 301 Times in 229 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Noe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

Ne qoftese gjithcka do jete e robotizuar atehere natyra njerezore humbet prestigjin!
Noe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-07-2016, 00:34   #16
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 432 Times in 251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

Eshte shume interesant ky fakt.
Ēdo dite ne pune dalloj se si automatizimi lehteson punen tone, por njekohesisht verej mungesen e atij emocionit qe percjell puna e sukseseshme.
Ne kemi nevoj per disa etapa.
Pervec kesaj: puna eshte e domosdoshme nga ana psikologjike.
Kemi nevoj qe dhe ne si njerez te programohemi.
Programuesit jane ata qe nxjerrin dhe do vazhdojn te nxjerrin jasht loje pjesen me te madhe te njerezve.
Keto zhvillime teknologjike duhen shfrytezuar jo per te rritur pakenaqesit shoqerore si braktisja e njerzve ..., por psh te krijohen robot per njerez qe jane te gjymtuar ose qe kane humbur shikimin ose degjimin dhe keta duhet te ndihmojn njeriun ne keto procese.
Normalisht tani keto zhvillime po perdoren ne menyr gati te papergjegjshme nga etika dhe pa marr parasysh nevojat primare te njeriut.
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-07-2016, 01:20   #17
Megian
V.I.P
 
Avatari i Megian
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 450
Thanks: 43
Thanked 45 Times in 37 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Megian ėshtė njė fener i lavdishėmMegian ėshtė njė fener i lavdishėmMegian ėshtė njė fener i lavdishėmMegian ėshtė njė fener i lavdishėmMegian ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

Po pse beheni kaq pa horizont, ka ardhur koha te vendosim robotet te punojne per ne dhe te integrojme pjesen tjeter te popullsise. Perse te shfrytezoj meksikanin une per te punuar si qen kur shfrytezoj robotin?
Roboti do punoj me teper, as une sdo kem brejtje ndergjegjie se po e kaloj masen se fundja roboti s'ka ndjenja, do paguaj me shume taksa dhe keshtu fitimet qe shteti merr ne baz te fitimeve te mia do te rriten dhe do i perdore per integritetin dhe rritjen e dinjitetit njerezor.
__________________
https://m.youtube.com/watch?v=drMWD6kOyb4
Megian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-07-2016, 16:55   #18
Helena
awake
 
Data e antarėsimit: Jun 2016
Vendndodhja: Albania
Posts: 748
Thanks: 194
Thanked 163 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Helena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

frike nga Transhumanizmi ... dhe humans jane duke shkuar atje gradualisht .. kjo do te thote qe do behen si robots ,sdo jene te vetedijshem , end oh human consciousness ...
Helena nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2017, 20:03   #19
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,259
Thanks: 7,147
Thanked 3,323 Times in 1,350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

Edhe sa kohė duhet qė robotėt tė na zėvendėsojnė?

Bota mendohet se ėshtė pranė revolucionit tė katėrt industrial, revolucion ku makineritė do jenė nė gjendje tė bėjnė punė tė kryera nga njeriu, ndoshta edhe mė mirė. Ėshtė njė e ardhme qė premton shėrbime mė tė lira dhe mė efikase, por njė e ardhme qė ndoshta mund tė sjellė humbje tė vendeve tė punės gjerėsisht nė botė.

Kėtu ngrihet pyetja, kur do jetė nė gjendje njė makineri tė kryejė punėn time? Nuk ka njė pėrgjigje tė sigurt, por disa prej studiuesve mė tė mirė tė botės pėr inteligjencėn artificiale po pėrpiqen ta zbulojnė. Katja Grace, njė studiuese nga Universiteti i Oxford dhe kolegėt e saj nga projekti AI Impacts dhe nga Instituti Machine Intelligence Research kanė anketuar 352 shkencėtarė dhe kanė hartuar pėrgjigjet e tyre si parashikime se sa kohė do duhet qė makineritė tė kryejė punė tė ndryshme.Kėshtu pėr shembull, nė vitin 2010 njė roboti i duhej afėrsisht 19 minuta pėr tė kapur dhe tė palosė njė peshqir, ndėrsa nė 2012, pėr tė palosur njė palė xhinse vetėm 5 minuta. Speacialistėt thonė se rreth vitit 2021, robotėt do jenė gati tė punojnė me efikasitet nė lavanderi e tė palosin rroba. Studiuesit parashikojnė se nė 2027 robotėt do mund tė ngasin kamionėt si shoferė normalė ndėrsa nė 2031, mund tė jenė shitės nė dyqanet me pakicė dhe t’ju ndihmojnė tė gjeni masėn qė kėrkoni pėr bluzėn apo kėmishėn tuaj tė preferuar.

Rreth vitit 2050 makineritė mund tė kalojnė shkrimtarėt dhe tė shkruajnė romane ‘bestseller’, ndėrsa pas 43 vitesh specialistėt parashikojnė se robotėt mund tė konkurojnė me matematicienėt.

Lajmi i mirė ėshtė se shumica prej nesh do i kenė tė sigurta punėt pėr kohėt nė vazhdim. Sipas studiuesve, ka 50% shanse qė makineritė tė zėnė plotėsisht vendet e njerėzve, vetėm pas 120 vitesh.

Grace beson se anketa duhet tė shėrbejė si kujtesė se bota ėshtė pranė njė ndryshimi radikal: “Nuk mendoj se ka ndonjė punė qė Inteligjenca Artificiale nuk do jetė nė gjendje ta kryejė dot.” Por, ajo beson se disa role nė shoqėri nuk mund tė zėvendėsohen prej makinerive. “Njė pastor nė kishė, nuk mund tė zėvendėsohet kurrė nga njė robot nėse besimtarėt e kishės duan njė njeri pėr atė pozicion.”

BBC
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2017, 21:20   #20
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,393
Thanks: 184
Thanked 1,412 Times in 1,062 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Robotet dhe e ardhmja e njeriut

Robotet do te zgjidhin njehere e pergjthmone nje nga problemet baze te njerezimit. Njerezit gjithmone eshte dashur te ndahen ne ata qe drejtojne dhe ata qe punojne. Duke krijuar keshtu dhe dy shtresa sociale te ndryshme nga njera tjetra ne konflikt interesi te perhershem. Pasojat e kesaj jane nga me te ndryshmet qe nga shtypja e, shfrytezimi deri te kryengritjet revolucionet luftra e, pergjakje.
Robotet me ne fund do te jene ata qe do te punojne dhe njerezit pa perjashtim do te jene ata qe do te drejtojne. Shyqyre o zot te gjithe drejtora, te gjithe re barabarte dhe nje social-komunizem I vertete dhe I drejte.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur