Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-02-2015, 00:56   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,818
Thanks: 11,238
Thanked 6,125 Times in 2,891 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUTOpinioni im

SHTETI YNĖ DUHET TĖ RIEMĖRTOHET,
DUHET TĖ KETĖ TJETĖR EMĖRTIMĒdo shtet ėshtė emėrtuar sipas pupullsisė ( kombeve) shumicė qė jetojnė nė tė dhe jo sipas rajonit; kėshtu nga popullata/kombi shumicė bullgar quhet shteti nacional Bullgari, serb – Serbi ( dhe nuk quhet Shumadi, sipas njė rajoni atje), grek – Greqi, gjerman – Gjermani, kroat – Kroaci, slloven – Slloveni etj…

Atėherė Kosovės pse t’i bėhet kjo padrejtėsi?

Kosova duhet tė quhet SHQIPĖRI E VERIUT

Shėnim 1. ( gjithmonė sipas mendimit tim) Emėrtimi Kosovė ėshtė pagėzimi qė na e ka bėrė okupatori. Ai, natyrisht, pėr ta fshehur para botės okupimin qė i kishte bėrė njė pjese tė kombit shqiptar, nuk do ta quante kėtė pjesė Shqipėri ( as e Veriut as e Jugut, as E madhe as e Vogėl ), por sipas rajoneve tė saj: Rrafshi i Kosovės, Drenicė, Llap, Dukagjin ( Metohi ), Pashtrik, Podrimje ( Anadrini) dhe shih ti zgjodhi emėrtimin Kosovo i Metohija ( Kosovė dhe Metohi – Dukagjin ). Pas 1974 quhet vetėm Kosovė, por gjithmonė sipas propozimit tė okupatorit.

Shėnim 2. Vijimėsia ( tani ) e ruajtjes sė emėrtimit Kosovė dhe Metohi, pas 1974 Kosovė tregon vijmėsinė e “dėgjueshmėrisė” dhe lojalitetin ndaj okupatorit.

Shėnim 3. Ruajtja e emėrtimit Kosovė, po sjell tri gjėra tė kėqia:

a. po lė hapėsirė qė shkjetė ende vendin tonė ta quajnė Kosovo i Metohija ( sepse kėshtu na e kanė quajtur vendin dikur, d.m.th. s’kemi pse zemėrohemi se ky ka qenė njė fakt )

b. po ia lidh duart Serbisė pėr tė na pranuar, sepse ajo ende nė kushtetutėn e saj e konsideron tė veten Kosovėn dhe Metohinė ( Ta ndihmojmė pra Serbinė – t’i dalim nga Kushtetuta!!!)

c. ajo mė e kqeja, ky emėrtim ka bėrė qė tė lind njė komb i shpifur, i paqenė – kosovar, ku secili shqiptar( pėrvec lojalistėve ) ndihet i fyer nėse quhet kėshtu. ( Po flas pėr veten time tash: pėrkatėsia ime kombėtare ėshtė – shqiptar, ndėrkaq sipas rajonit jam – drenicak, por, jo, kurrė kosovar!)

Emėrtimi SHQIPĖRI E VERIUT ( ose SHQIPĖRIA VERIORE ) ka kėto tė mira:

1. shkėput lidhjen shekullore me okupatorin – Serbinė.
2. Ndihmon Serbinė pėr ta njohur pavarėsinė e njė shteti kombėtar. ( Fundja deshi, s’deshi ajo ti vetė po i del nga Kushtetuta. Le ta bajė ai nė kushtetutė sa tė dojė Kosovo i Metohija )
3. bėn qė shqiptarėt tė ndihen ata qė janė. ( Lojalėve do t’u mbetej vetėm si kujtim “kombi” i shpifur kosovar )
4. krijohet lidhje direkt dhe kthim kah e mbara – kah Shqipėria ( Vetėm dy Shqipėri mund ta bėjnė NJĖ qė ndėr ne njihet si BASHKIMI KOMBĖTAR )

A kemi tė drejtė pėr kėtė?
Po. Plotėsisht. Emėrtimi po vjen sipas popullatės shumicė – shqiptare. ( Do tė isha plotėsisht dakord, ta zėmė, nėse popullsi shumicė tė ishin goranėt, vendi tė quhej GORĖ )

Atėherė si tė realizohet kjo?
Fare lehtė. Me njė referendum.

P.S. Unė besojė se edhe faktori ndėrkombėtar nuk do ta kundėrshtojė kėtė ide, sepse nuk ka asgjė kontestuese. Natyrisht na duhet pak diplomaci e menēuri pėr t’i bindur dhe pėr ta realizuar kėtė.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 01:11   #2
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,697
Thanks: 5,586
Thanked 11,572 Times in 3,896 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Shume dakrd me ty , mik projekti.

Do te duhet te ngrihet nje strategji per propozimin se si duhet bere. Duhet zgjedhur momenti i pershtatshem por edhe njeriu i pershtatshem per ta ngritur idene. Gjithmone duke luajtur ne menyre qe te jemi pothuajse te sigurt se do te kemi nje miratim..
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 01:12   #3
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,428 Times in 6,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga projekti21_dk Shiko postimin


Opinioni im

SHTETI YNĖ DUHET TĖ RIEMĖRTOHET,
DUHET TĖ KETĖ TJETĖR EMĖRTIMĒdo shtet ėshtė emėrtuar sipas pupullsisė ( kombeve) shumicė qė jetojnė nė tė dhe jo sipas rajonit; kėshtu nga popullata/kombi shumicė bullgar quhet shteti nacional Bullgari, serb – Serbi ( dhe nuk quhet Shumadi, sipas njė rajoni atje), grek – Greqi, gjerman – Gjermani, kroat – Kroaci, slloven – Slloveni etj…

Atėherė Kosovės pse t’i bėhet kjo padrejtėsi?

Kosova duhet tė quhet SHQIPĖRI E VERIUT

Shėnim 1. ( gjithmonė sipas mendimit tim) Emėrtimi Kosovė ėshtė pagėzimi qė na e ka bėrė okupatori. Ai, natyrisht, pėr ta fshehur para botės okupimin qė i kishte bėrė njė pjese tė kombit shqiptar, nuk do ta quante kėtė pjesė Shqipėri ( as e Veriut as e Jugut, as E madhe as e Vogėl ), por sipas rajoneve tė saj: Rrafshi i Kosovės, Drenicė, Llap, Dukagjin ( Metohi ), Pashtrik, Podrimje ( Anadrini) dhe shih ti zgjodhi emėrtimin Kosovo i Metohija ( Kosovė dhe Metohi – Dukagjin ). Pas 1974 quhet vetėm Kosovė, por gjithmonė sipas propozimit tė okupatorit.

Shėnim 2. Vijimėsia ( tani ) e ruajtjes sė emėrtimit Kosovė dhe Metohi, pas 1974 Kosovė tregon vijmėsinė e “dėgjueshmėrisė” dhe lojalitetin ndaj okupatorit.

Shėnim 3. Ruajtja e emėrtimit Kosovė, po sjell tri gjėra tė kėqia:

a. po lė hapėsirė qė shkjetė ende vendin tonė ta quajnė Kosovo i Metohija ( sepse kėshtu na e kanė quajtur vendin dikur, d.m.th. s’kemi pse zemėrohemi se ky ka qenė njė fakt )

b. po ia lidh duart Serbisė pėr tė na pranuar, sepse ajo ende nė kushtetutėn e saj e konsideron tė veten Kosovėn dhe Metohinė ( Ta ndihmojmė pra Serbinė – t’i dalim nga Kushtetuta!!!)

c. ajo mė e kqeja, ky emėrtim ka bėrė qė tė lind njė komb i shpifur, i paqenė – kosovar, ku secili shqiptar( pėrvec lojalistėve ) ndihet i fyer nėse quhet kėshtu. ( Po flas pėr veten time tash: pėrkatėsia ime kombėtare ėshtė – shqiptar, ndėrkaq sipas rajonit jam – drenicak, por, jo, kurrė kosovar!)

Emėrtimi SHQIPĖRI E VERIUT ( ose SHQIPĖRIA VERIORE ) ka kėto tė mira:

1. shkėput lidhjen shekullore me okupatorin – Serbinė.
2. Ndihmon Serbinė pėr ta njohur pavarėsinė e njė shteti kombėtar. ( Fundja deshi, s’deshi ajo ti vetė po i del nga Kushtetuta. Le ta bajė ai nė kushtetutė sa tė dojė Kosovo i Metohija )
3. bėn qė shqiptarėt tė ndihen ata qė janė. ( Lojalėve do t’u mbetej vetėm si kujtim “kombi” i shpifur kosovar )
4. krijohet lidhje direkt dhe kthim kah e mbara – kah Shqipėria ( Vetėm dy Shqipėri mund ta bėjnė NJĖ qė ndėr ne njihet si BASHKIMI KOMBĖTAR )

A kemi tė drejtė pėr kėtė?
Po. Plotėsisht. Emėrtimi po vjen sipas popullatės shumicė – shqiptare. ( Do tė isha plotėsisht dakord, ta zėmė, nėse popullsi shumicė tė ishin goranėt, vendi tė quhej GORĖ )

Atėherė si tė realizohet kjo?
Fare lehtė. Me njė referendum.

P.S. Unė besojė se edhe faktori ndėrkombėtar nuk do ta kundėrshtojė kėtė ide, sepse nuk ka asgjė kontestuese. Natyrisht na duhet pak diplomaci e menēuri pėr t’i bindur dhe pėr ta realizuar kėtė.
Do ju ngelet hatri <dardaneve> per emertimin!
Sa per nderkombetaret....do presim dhe disa vjet....mendoj!
Per mua le te gjejne nje emer qe eshte.....Shqiptaria,Iliria,Dardania keto kam.
Sepse pastaj kthehemi,BRD-DDR,Vietnam,Kore,Jemen dhe cfare mund te kete me si histori!
Besoj nuk me keqkupton?
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 01:15   #4
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 20
Thanked 65 Times in 58 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Beje ore shtetin.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 01:24   #5
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,818
Thanks: 11,238
Thanked 6,125 Times in 2,891 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Do ju ngelet hatri <dardaneve> per emertimin!
Sa per nderkombetaret....do presim dhe disa vjet....mendoj!
Per mua le te gjejne nje emer qe eshte.....Shqiptaria,Iliria,Dardania keto kam.
Sepse pastaj kthehemi,BRD-DDR,Vietnam,Kore,Jemen dhe cfare mund te kete me si histori!
Besoj nuk me keqkupton?

Jo SystemA, qoftė larg.
Te them seriozisht unė i cmoj mendimet tua.
Unė nuk desha ta ngarkoja shkrimin, se desha t'i pėrmendja edhe kėto shtete. Pastaj varet prej nesh a do tė bėhemi/jemi si Koretė ( 2 ), apo do ndjekim rrugėn e gjermanėve.
Pastaj mė lehtė bashkohen dy shtete me njė emėr ( dy Shqipėri natyrale) se njė Kosovė e njė Shqipėri.
Desha pastaj tė pėrmend edhe njė rast tjetėr - ndėrrim emri shteti Cejlon ( Shri Lankė ), por nuk desha ta ngarkoja shkrimin.
U mundova tė them shumė, me pak fjalė!

Respekt, SystemA
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 01:27   #6
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,590
Thanked 2,143 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Beje ore shtetin.
cilin shtet ?

.. 500 000 veta kan ik nga Kosova per nje afat shum te shkurt..


p.s. i di rastet per te cilat mundem me deshmue se ne kohen e Titos , asht fjala per vietet e 70-a , njerzit kan refuzue qe te shkojn me punue ne Gjermani .
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 01:44   #7
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,818
Thanks: 11,238
Thanked 6,125 Times in 2,891 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Beje ore shtetin.
Do e bėjmė, por jo me kėta "kosovarėt" ( e kam fjalėn pėr kėtė komin e shpifur )qė edhe opingat t'i hanė e t'i vjedhin.
Do e bėjmė me shqiptarė!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 01:45   #8
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,818
Thanks: 11,238
Thanked 6,125 Times in 2,891 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Ue
ky shkrim qenka botuar edhe kėtu:

http://www.shqiperiaebashkuar.info/2...peria-veriore/
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 01:49   #9
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,590
Thanked 2,143 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

tė lumt Adem Patrioti

http://www.shqiperiaebashkuar.info/2...peria-veriore/
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 02:01   #10
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 20
Thanked 65 Times in 58 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
cilin shtet ?

.. 500 000 veta kan ik nga Kosova per nje afat shum te shkurt..


p.s. i di rastet per te cilat mundem me deshmue se ne kohen e Titos , asht fjala per vietet e 70-a , njerzit kan refuzue qe te shkojn me punue ne Gjermani .
Po pra. Atehere ckafit pra po don me i ngjit emen ky shoki qi ta paska ba llajk pa e dite as cka po lexon.

A i paska zgjidhe ky krejt problemet reale, qi s'paska mbete tjeter vec problemeve imagjinare, qysh me ia lane emnin.
Hatixhe leja Hatixhe.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 02:05   #11
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Su ngopem kurre me patriotizma folklorik neve...
Kujt sja ka qefi nje Shqiperi te madhe te bashkuar po u beme bashke neve ju ngelet hatri atyre te Presheves po erdhen ata duhet te vine se sbene edhe Shqipet e Maqedonise pastaj nuk gucojme te lejojme pjesen epirit kjo po i bie duhet te nderrohet komplet harta e ballkanit...
Jam per nje shqiperi te forte te ju dal zot shqiptareve ku do qe jane jo si kjo qe eshte tani qe mezi mban veten ...Per nje Kosove te pavarur do me behj qefi te ishim te varur nga Tirana se nese jo per gje politikanet i kan me te zgjuar se ne sa ketu e ne Kine largas...Sot ska nevoje per kufinje me kerkund u shkri europa nuk merret vesh ku eshte kufiri mes gjermanise e zvicres e austrise etj na bashkohem vetem nese krijojme raporte ekonomike leverdishme per njera tjetren......
Une jam qe diplomacin me jav lon politikanve nga shqiperia jan me te zgjuar te ne hiq nje Rexhep Qosja qe nxit debat me qellim tjerte intelektual te vjen zor me i pa ne TV......

Europa po i Heq kufinjet ma merr mendja ska me shku dekada kur krejt shqiptarte kane me kone te bashkum ne evrope,por ma me rendesi se bashkimi fizik oshte me rendesi qe shqiptari ne gjermani ose ne austri apo itali me u ndje i mbrojtun edhe i perfaqesum nga shteti i vet e jo me ju dashte medoemos me marre pasaporte te huaj se keta tonet duhen dy vjet te te rregullojne nje dokument...


Shneten burra
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 02:16   #12
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 20
Thanked 65 Times in 58 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Bone Shtetin, Shtetin bone!
Me ngjite emna din gjithkush.

Qyr kur t'vjen tjetri te thote "du me ia ngjite Nafije, se Hatixhe nuk po me pelqen."
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 04:33   #13
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,635
Thanks: 6,990
Thanked 8,236 Times in 5,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Bone Shtetin, Shtetin bone!
Me ngjite emna din gjithkush.

Qyr kur t'vjen tjetri te thote "du me ia ngjite Nafije, se Hatixhe nuk po me pelqen."
a bon me ta dhon nji llajk?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 07:32   #14
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,889
Thanks: 765
Thanked 472 Times in 282 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

*

Ideja, si die, nuk eshte e keqe. Por dhe eshte permendur me heret. Eshte permendur edhe ne raste qe kane qene me te volitshme se sot. Kurse sot ka prioritete te tjera, kurse kjo ide eshte nder te fundit per momentin.

Tani per tani ceshtje kryesore eshte: "To be or not to be"/ Te jesh apo te mos jesh (shtet).

*

Ceshtja e emertimit te Kosoves eshte dashur te vendosej ne mbledhjen e AVNOJ-it. Meqe nuk eshte vendosur, per nje kohe goxha te gjate e kemi mbajtur dhe nje emertim shtese - Metohi. Gjegjesisht Kosove e Metohi...Ka zgjatur goxha shume (disa decenie...der ne Kushtetuten e 74_es) deri sa eshte larguar ky "bishti" Metohi.

*
Z. Adem Gashi na thot se zgjidhja eshte fare e lehte: me Referendum.

Me sa di une Kosoves, me Kushtetuten e Ahtisaarit nuk i lejohet referendumi. Pra, zgjidhja nuk eshte fare e lehte.
Cfare tutje? Ceshtjen duhet shtruar ne Kuvend: ose per ndryshimin e Kushtetutes se Ahtisaarit ose per te vendosur drejtepersedrejti Kuvendi i Kosoves mbi kete ceshtje.
Perseri eshte e pamundur. Sepse kete nuk e lejon ne asnje menyre pakica serbe, me te drejten e sej te VETOS.

*

Sic thash me lart, Kosova per momentin ka prioritete. Keshtuqe, nese do te duhej bere Referendum per dicka, prioritet Nr. 1 do te kishte qene Referendumi per bashkim me Shqiperine. Ne kete menyre do te zgjidhej vetvetiu kjo ideja e z. Gashi.


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 08:14   #15
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 467 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Kosova e ka emrin e vet nga antika dhe quhet DARDANIA SI KRAHIN SHQIPETARE
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 11:14   #16
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,818
Thanks: 11,238
Thanked 6,125 Times in 2,891 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fehmikaciu Shiko postimin
Kosova e ka emrin e vet nga antika dhe quhet DARDANIA SI KRAHINė SHQIPETARE
Antikė, ... i thonė 2000 e kusur vite mė parė!
Etapė shumė e errėt!!

Dardania krahinė shqiptare nė antikė!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 11:28   #17
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,756
Thanks: 806
Thanked 787 Times in 352 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Autobusi..do ti shkonte me shume
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 11:34   #18
Mr. E
V.I.P
 
Avatari i Mr. E
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 3,712
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Mr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Kosoves i jane bere padrejtesi qe ne momentin qe u shpall pavaresia e Shqiperise dhe Kosova mbeti jashte saj. Nga ky moment fillojne e rrjedhin edhe padrejtesite e tjera. Nuk kam asgje kundra kesaj nisme, por puna e emertimit eshte nje padrejtesi shume e vogel ne rraport me padrejtesite e tjera qe ka pesuar Kosova dhe Shqiptaret e Kosoves. E njejta gje vlen edhe per Shqiptaret qe banojne ne Maqedoni.
Mr. E nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 11:36   #19
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 467 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga projekti21_dk Shiko postimin
Antikė, ... i thonė 2000 e kusur vite mė parė!
Etapė shumė e errėt!!

Dardania krahinė shqiptare nė antikė!
Projekti te ne thojn : "Mos u kap per gjethi por kapu per rrenje...",nuk mendoj qe ishte etap e erret por etap e lavdishme e nje populli nga legjendat,duhet te jemi krenar per kete sepse kur kemi qen ne ketu nuk ka pas popuj si : Grek,italian apo keta popuj qe i njohim ne tani , sidomos gjuha shqipe qe kemi trashiguar nga keta popuj mitik eshte nje arsye me shum qe ZOTI KA FOLUR NE FILLIM SHQIP!!!! dhe qoft i lavduar emri i tije..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 12:25   #20
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,697
Thanks: 5,586
Thanked 11,572 Times in 3,896 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Bone Shtetin, Shtetin bone!
Me ngjite emna din gjithkush.

Qyr kur t'vjen tjetri te thote "du me ia ngjite Nafije, se Hatixhe nuk po me pelqen."
Sa keq kur njeriu s'di te ndaje cilesine nga turbullira

Ideja e hedhur ne kete teme eshte jo imagjinare por mese e vertete, pasi nuk eshte imagjinate qe Kosova eshte krahine e Shqiperise dhe si e tille duhet te kete nje emer shteti e jo krahine per tu njohur ne bote e me pas per t'iu bashkangjitur natyrshem trungut te saj meme.

Bota e gjitha kerkon realista mbi ndryshimin akut te gjendjes se keqe politiko-ekononmike ne shtete te shumta. Por ideologet kurre s'i ka percmuar sic po e beni ju me paturpesine ne krahasimin e emrit hyjnor Shqiperi me emrin e nje personi Hatixhe.
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur