Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-02-2015, 12:53   #21
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,799
Thanks: 11,207
Thanked 6,105 Times in 2,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sorkadhe_Kelcyre Shiko postimin
Sa keq kur njeriu s'di te ndaje cilesine nga turbullira

Ideja e hedhur ne kete teme eshte jo imagjinare por mese e vertete, pasi nuk eshte imagjinate qe Kosova eshte krahine e Shqiperise dhe si e tille duhet te kete nje emer shteti e jo krahine per tu njohur ne bote e me pas per t'iu bashkangjitur natyrshem trungut te saj meme.

Bota e gjitha kerkon realista mbi ndryshimin akut te gjendjes se keqe politiko-ekononmike ne shtete te shumta. Por ideologet kurre s'i ka percmuar sic po e beni ju me paturpesine ne krahasimin e emrit hyjnor Shqiperi me emrin e nje personi Hatixhe.

Tė faleminderit mike e cmuar. Po. Ky pra ėshtė kuptimi i kėsaj teme - ideje.


Fatkeqėsisht Hatixhet s'i kuptojnė kėto ose s'duan t'i kuptojnė! Punė e tyre.

Sa tė kemi metalitet Hatixhesh, kėshtu do t'i kemi punėt!

Duhet tė binden Hatixhet se Kosova ėshtė krahinė shqiptare, por jo e Serbisė.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 14:13   #22
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,799
Thanks: 11,207
Thanked 6,105 Times in 2,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga projekti21_dk Shiko postimin


Opinioni im

SHTETI YNĖ DUHET TĖ RIEMĖRTOHET,
DUHET TĖ KETĖ TJETĖR EMĖRTIMĒdo shtet ėshtė emėrtuar sipas pupullsisė ( kombeve) shumicė qė jetojnė nė tė dhe jo sipas rajonit; kėshtu nga popullata/kombi shumicė bullgar quhet shteti nacional Bullgari, serb – Serbi ( dhe nuk quhet Shumadi, sipas njė rajoni atje), grek – Greqi, gjerman – Gjermani, kroat – Kroaci, slloven – Slloveni etj…

Atėherė Kosovės pse t’i bėhet kjo padrejtėsi?

Kosova duhet tė quhet SHQIPĖRI E VERIUT

Shėnim 1. ( gjithmonė sipas mendimit tim) Emėrtimi Kosovė ėshtė pagėzimi qė na e ka bėrė okupatori. Ai, natyrisht, pėr ta fshehur para botės okupimin qė i kishte bėrė njė pjese tė kombit shqiptar, nuk do ta quante kėtė pjesė Shqipėri ( as e Veriut as e Jugut, as E madhe as e Vogėl ), por sipas rajoneve tė saj: Rrafshi i Kosovės, Drenicė, Llap, Dukagjin ( Metohi ), Pashtrik, Podrimje ( Anadrini) dhe shih ti zgjodhi emėrtimin Kosovo i Metohija ( Kosovė dhe Metohi – Dukagjin ). Pas 1974 quhet vetėm Kosovė, por gjithmonė sipas propozimit tė okupatorit.

Shėnim 2. Vijimėsia ( tani ) e ruajtjes sė emėrtimit Kosovė dhe Metohi, pas 1974 Kosovė tregon vijmėsinė e “dėgjueshmėrisė” dhe lojalitetin ndaj okupatorit.

Shėnim 3. Ruajtja e emėrtimit Kosovė, po sjell tri gjėra tė kėqia:

a. po lė hapėsirė qė shkjetė ende vendin tonė ta quajnė Kosovo i Metohija ( sepse kėshtu na e kanė quajtur vendin dikur, d.m.th. s’kemi pse zemėrohemi se ky ka qenė njė fakt )

b. po ia lidh duart Serbisė pėr tė na pranuar, sepse ajo ende nė kushtetutėn e saj e konsideron tė veten Kosovėn dhe Metohinė ( Ta ndihmojmė pra Serbinė – t’i dalim nga Kushtetuta!!!)

c. ajo mė e kqeja, ky emėrtim ka bėrė qė tė lind njė komb i shpifur, i paqenė – kosovar, ku secili shqiptar( pėrvec lojalistėve ) ndihet i fyer nėse quhet kėshtu. ( Po flas pėr veten time tash: pėrkatėsia ime kombėtare ėshtė – shqiptar, ndėrkaq sipas rajonit jam – drenicak, por, jo, kurrė kosovar!)

Emėrtimi SHQIPĖRI E VERIUT ( ose SHQIPĖRIA VERIORE ) ka kėto tė mira:

1. shkėput lidhjen shekullore me okupatorin – Serbinė.
2. Ndihmon Serbinė pėr ta njohur pavarėsinė e njė shteti kombėtar. ( Fundja deshi, s’deshi ajo ti vetė po i del nga Kushtetuta. Le ta bajė ai nė kushtetutė sa tė dojė Kosovo i Metohija )
3. bėn qė shqiptarėt tė ndihen ata qė janė. ( Lojalėve do t’u mbetej vetėm si kujtim “kombi” i shpifur kosovar )
4. krijohet lidhje direkt dhe kthim kah e mbara – kah Shqipėria ( Vetėm dy Shqipėri mund ta bėjnė NJĖ qė ndėr ne njihet si BASHKIMI KOMBĖTAR )

A kemi tė drejtė pėr kėtė?
Po. Plotėsisht. Emėrtimi po vjen sipas popullatės shumicė – shqiptare. ( Do tė isha plotėsisht dakord, ta zėmė, nėse popullsi shumicė tė ishin goranėt, vendi tė quhej GORĖ )

Atėherė si tė realizohet kjo?
Fare lehtė. Me njė referendum.

P.S. Unė besojė se edhe faktori ndėrkombėtar nuk do ta kundėrshtojė kėtė ide, sepse nuk ka asgjė kontestuese. Natyrisht na duhet pak diplomaci e menēuri pėr t’i bindur dhe pėr ta realizuar kėtė.
Ue, brenda 10 orėsh qenka vizituar nga: 3.300 people reached
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 15:11   #23
Probe
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 22
Thanks: 4
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Probe do tė bėhet i njohur mjaft shpejtProbe do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Cili eshte dallimi mes 'hatixhes' dhe 'atdheut ekstrakt'?
Probe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 16:14   #24
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,068
Thanks: 834
Thanked 3,150 Times in 1,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Nuk eshte ide e keqe emri, Adem Gashi, populli qe po ik, nuk po ik nga emri i shtetit, por po ik nga emri HAJNI dhe VARFERI.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 18:32   #25
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 20
Thanked 65 Times in 58 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga projekti21_dk Shiko postimin


Tė faleminderit mike e cmuar. Po. Ky pra ėshtė kuptimi i kėsaj teme - ideje.


Fatkeqėsisht Hatixhet s'i kuptojnė kėto ose s'duan t'i kuptojnė! Punė e tyre.

Sa tė kemi metalitet Hatixhesh, kėshtu do t'i kemi punėt!

Duhet tė binden Hatixhet se Kosova ėshtė krahinė shqiptare, por jo e Serbisė.
e dashur Hatixhe
A po e keni problem me i kthy dinarte ne franga, kur po e merrni rrogen?
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 19:34   #26
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Ideja eshte e pelqyshme,por kush do ta beje kete,nje ide e tille per tu jetsuar kerkon shume angazhim,si ide ,s'pari nuk egziston ne konceptin e qeverise\ve se kosoves,as edhe shqipise,dhe aq me pak ne mendsine dhe kulturen e popullit;pastaj eshte edhe ajo qe tha Teran,kushtetuta e Kosoves e cila nuk e specifokon kosoven si shtet i shqiptarve,perndryshe per te bere te tille duhet ndrohet kushtetuta,,ēdo tentative e ndrimit te kushtetutes nenkupton ndarjen e kosoves,pra separatizem te sebve ne veri,aq me keq qe ne qeveri kemi ca njerz
me moral te ulte politik,qe ne bisedime me serbet kane hyre pa kushte
paraprake,dhe ēdo ruand i bisedes me palen serbe, ka krijur disavantazh per palen shqiptare.

Adem,besoj qe nuk ka shqiptare qe sdo ti pelqeje nje ide e till,jo se dua te beje moral dikujt ketu,por per te qene objektiv,idet e medha per tu bere realitet duan njerz me vizion dhe strategji qe dine si behen gjerat,pra shteti,qe qytetari
te ndjej veten komod dhe kranar,e jo keshtu si ndodhe,inferiore ne shtetin e tij nga mos arritja e kushteve elementare per nje jete normale,...

PS: megjithate une jam optimist,asaj rruge jeni nisur,kemi ca peripecira rruges,po do i tekalojme,mos ne ,brazave duhet trasuar idea e bashkimit dhe faktorizimit te nje shteti te njemend dhe te bashkuar.
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 20:25   #27
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,799
Thanks: 11,207
Thanked 6,105 Times in 2,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
Nuk eshte ide e keqe emri, Adem Gashi, populli qe po ik, nuk po ik nga emri i shtetit, por po ik nga emri HAJNI dhe VARFERI.
emėrtimi nuk ka lidhje me situatėn. Kėtė ide e kam pasur ngahera por j qė mbrėmė i erdhi kismet pėr psotim.

Shtetin e vrau Cimilimi ( dmth Hashimi ). Besoj sė shpejti ka pėr t'u pėrgjigjur pėr kėtė. As edhe shkjetė nuk e kanė degraduar kaq keq Shqipėrinė Veriore sa ky!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2015, 20:27   #28
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,799
Thanks: 11,207
Thanked 6,105 Times in 2,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej - Hatixhja Shiko postimin
e dashur Hatixhe
A po e keni problem me i kthy dinarte ne franga, kur po e merrni rrogen?
Jo Hatixhe hanėm, unė nuk di si duket dinari
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2015, 00:25   #29
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 20
Thanked 65 Times in 58 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Dmth s'e paskeni problem.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2015, 17:45   #30
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,799
Thanks: 11,207
Thanked 6,105 Times in 2,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin


Opinioni im

SHTETI YNĖ DUHET TĖ RIEMĖRTOHET,
DUHET TĖ KETĖ TJETĖR EMĖRTIMĒdo shtet ėshtė emėrtuar sipas pupullsisė ( kombeve) shumicė qė jetojnė nė tė dhe jo sipas rajonit; kėshtu nga popullata/kombi shumicė bullgar quhet shteti nacional Bullgari, serb – Serbi ( dhe nuk quhet Shumadi, sipas njė rajoni atje), grek – Greqi, gjerman – Gjermani, kroat – Kroaci, slloven – Slloveni etj…

Atėherė Kosovės pse t’i bėhet kjo padrejtėsi?

Kosova duhet tė quhet SHQIPĖRI E VERIUT

Shėnim 1. ( gjithmonė sipas mendimit tim) Emėrtimi Kosovė ėshtė pagėzimi qė na e ka bėrė okupatori. Ai, natyrisht, pėr ta fshehur para botės okupimin qė i kishte bėrė njė pjese tė kombit shqiptar, nuk do ta quante kėtė pjesė Shqipėri ( as e Veriut as e Jugut, as E madhe as e Vogėl ), por sipas rajoneve tė saj: Rrafshi i Kosovės, Drenicė, Llap, Dukagjin ( Metohi ), Pashtrik, Podrimje ( Anadrini) dhe shih ti zgjodhi emėrtimin Kosovo i Metohija ( Kosovė dhe Metohi – Dukagjin ). Pas 1974 quhet vetėm Kosovė, por gjithmonė sipas propozimit tė okupatorit.

Shėnim 2. Vijimėsia ( tani ) e ruajtjes sė emėrtimit Kosovė dhe Metohi, pas 1974 Kosovė tregon vijmėsinė e “dėgjueshmėrisė” dhe lojalitetin ndaj okupatorit.

Shėnim 3. Ruajtja e emėrtimit Kosovė, po sjell tri gjėra tė kėqia:

a. po lė hapėsirė qė shkjetė ende vendin tonė ta quajnė Kosovo i Metohija ( sepse kėshtu na e kanė quajtur vendin dikur, d.m.th. s’kemi pse zemėrohemi se ky ka qenė njė fakt )

b. po ia lidh duart Serbisė pėr tė na pranuar, sepse ajo ende nė kushtetutėn e saj e konsideron tė veten Kosovėn dhe Metohinė ( Ta ndihmojmė pra Serbinė – t’i dalim nga Kushtetuta!!!)

c. ajo mė e kqeja, ky emėrtim ka bėrė qė tė lind njė komb i shpifur, i paqenė – kosovar, ku secili shqiptar( pėrvec lojalistėve ) ndihet i fyer nėse quhet kėshtu. ( Po flas pėr veten time tash: pėrkatėsia ime kombėtare ėshtė – shqiptar, ndėrkaq sipas rajonit jam – drenicak, por, jo, kurrė kosovar!)

Emėrtimi SHQIPĖRI E VERIUT ( ose SHQIPĖRIA VERIORE ) ka kėto tė mira:

1. shkėput lidhjen shekullore me okupatorin – Serbinė.
2. Ndihmon Serbinė pėr ta njohur pavarėsinė e njė shteti kombėtar. ( Fundja deshi, s’deshi ajo ti vetė po i del nga Kushtetuta. Le ta bajė ai nė kushtetutė sa tė dojė Kosovo i Metohija )
3. bėn qė shqiptarėt tė ndihen ata qė janė. ( Lojalėve do t’u mbetej vetėm si kujtim “kombi” i shpifur kosovar )
4. krijohet lidhje direkt dhe kthim kah e mbara – kah Shqipėria ( Vetėm dy Shqipėri mund ta bėjnė NJĖ qė ndėr ne njihet si BASHKIMI KOMBĖTAR )

A kemi tė drejtė pėr kėtė?
Po. Plotėsisht. Emėrtimi po vjen sipas popullatės shumicė – shqiptare. ( Do tė isha plotėsisht dakord, ta zėmė, nėse popullsi shumicė tė ishin goranėt, vendi tė quhej GORĖ )

Atėherė si tė realizohet kjo?
Fare lehtė. Me njė referendum.

P.S. Unė besojė se edhe faktori ndėrkombėtar nuk do ta kundėrshtojė kėtė ide, sepse nuk ka asgjė kontestuese. Natyrisht na duhet pak diplomaci e menēuri pėr t’i bindur dhe pėr ta realizuar kėtė.

Pa politikė-
Ajo qė ka thėnė Edi Rama mund tė realizohet pa zhurmė vetėm nėse emėrtimi lokal - krahinor KOSOVĖ merr emėrtimin qė e meriton SHQIPĖRI E VERIUT
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2015, 21:05   #31
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,259
Thanks: 350
Thanked 630 Times in 458 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Emertimi keshtu apo ashtu nuk lehteson apo faciliton bashkimin ... kjo eshte thjesht nje "furēe" per te pritur nje shekull per tu bere bashkimi.

Bashkimi behet i prekshem, real dhe i nevojshem/domoskoshem kur "piqen" e plotesohen kushtet politike/ekonomike/shoqerore/kulturore. Po te merret shembulli i bashkimit te dy Gjermanive, duhet patur parasysh superioriteti i Gjermanise Perendimore ndaj asaj Lindore, pelqimi i botes perendimore, dhe renia e dhembeve te Bashkimit Sovietik.

Kushtet tona (R.SH. e Kosove) jane te ndryshme, me nje te perbashket - pelqimi i Europes dhe Amerikes. Momenti me i volitshem per bashkim do te jete ne prag te antarsimit ne BE. Ndrysh do te shtyhet ne kalendat greke.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2015, 02:01   #32
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,799
Thanks: 11,207
Thanked 6,105 Times in 2,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fehmikaciu Shiko postimin
Projekti te ne thojn : "Mos u kap per gjethi por kapu per rrenje...",nuk mendoj qe ishte etap e erret por etap e lavdishme e nje populli nga legjendat,duhet te jemi krenar per kete sepse kur kemi qen ne ketu nuk ka pas popuj si : Grek,italian apo keta popuj qe i njohim ne tani , sidomos gjuha shqipe qe kemi trashiguar nga keta popuj mitik eshte nje arsye me shum qe ZOTI KA FOLUR NE FILLIM SHQIP!!!! dhe qoft i lavduar emri i tije..
Pėrshėndetje dhe respekt Fehmi pėr kontributin e dhėnė.
Sipas mendimit tim gjithė ato fise ilire qė territori njihej si Iliri dhe banorėt e saj quheshin ilirė, sot flasin shqip dhe quhen shqitarė dhe vendi quhet ( dhe do tė duhej tė quhej) SHQIPĖRI.

Kur i janė berė padrejtėsitė kėtij populli, duke i ndarė padrejtėsisht qė aty edhe padrejtėsisht i emėrojnė emėrvendet e tyre, sipas krahinave dhe jo sic do tė duhej tė quheshin. Dihet pse i kanė quajtur kėshtu pėr ta fshehur krimin e bėrė. Cdo ""hallakamė" qė kemi bėrė, bota e ka marrė se po bėhet dicka nė njė krahinė tė Jugosllavisė. Po tė ishte quajtur Shqipėri ndryshe do tė kishte tingėlluar!

__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2015, 15:21   #33
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Wink Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postiminKushtet tona (R.SH. e Kosove) jane te ndryshme, me nje te perbashket - pelqimi i Europes dhe Amerikes. Momenti me i volitshem per bashkim do te jete ne prag te antarsimit ne BE. Ndrysh do te shtyhet ne kalendat greke.
Analize e bukur kjo....por prit dhe disa vjet...........mendoj!
Kushtet po digjen apo jane pjekur me kohe
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2015, 18:13   #34
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,295 Times in 2,411 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Beje ore shtetin.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Bone Shtetin, Shtetin bone!
Me ngjite emna din gjithkush.
lol

Fiks.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2015, 07:55   #35
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Ēudi qysh nuk pasna shkru kurrgjo edhe une n'kete teme!!
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2015, 14:06   #36
Eliot
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 925
Thanks: 3
Thanked 17 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Eliot ka mbyllur reputacionin
Re: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Porn-turbofolk.
Po shitet shume koheve te fundit.
Eliot nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2015, 15:07   #37
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,945
Thanks: 883
Thanked 1,494 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

une them qe shqiperia te quhet kosova e jugut
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2015, 15:39   #38
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,166 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
une them qe shqiperia te quhet kosova e jugut
Ndersa une them qe plave e guci ta quajme kosova perendimore, lindoren e kemi ...

Plasi sherri, Hoxhe drache efendija...
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2015, 15:41   #39
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,166 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Ēudi qysh nuk pasna shkru kurrgjo edhe une n'kete teme!!
Hahaha Gon, si nuk po t`bie gje n`mend...
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2015, 15:54   #40
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,140
Thanks: 4,383
Thanked 4,860 Times in 1,871 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Ēudi qysh nuk pasna shkru kurrgjo edhe une n'kete teme!!
Haha,ke harrua qe ka ,,pastrues''k'tu....!?
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur