Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-09-2019, 10:17   #81
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,947
Thanks: 6,854
Thanked 1,955 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Myslimanizmi nuk te Ruan identitetin, nuk te ruan traditen Shqiptare
Myslimanizmi te tjeterson, sepse buron nga arabet plus ndikimet anadollike
Fanatizmi i sotem mysliman eshte kopje e krishterizmit ne amerike para 100 vitesh, ose para 50 vitesh. Gruaja nuk kishte te drejten e punes, votes dhe as vozitjen e makines.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 10:47   #82
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,837
Thanks: 2,548
Thanked 2,534 Times in 1,319 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Re: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Dardani kishte qene mire.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 11:21   #83
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,947
Thanks: 6,854
Thanked 1,955 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Dardani kishte qene mire.
Kte e kam propozu prej shume vitesh. Biles kam prpozu qe edhe shqiperia te quhet dardani. Dardania.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 11:54   #84
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,799
Thanks: 11,207
Thanked 6,105 Times in 2,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Kte e kam propozu prej shume vitesh. Biles kam prpozu qe edhe shqiperia te quhet dardani. Dardania.
Ben, por pasi te jemi bashkuar si SHQIPERI.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 12:14   #85
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 802
Thanks: 430
Thanked 458 Times in 266 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Kam respekt per te gjitha fete, por te kesh 90% te popullsise te thote qe feja eshte pjese e rendesishme e jetes ne nje kohe dhe vend ku cdo gazetar dhe politikan flet vetem per patriotizem, Evrope dhe Amerike, tregon qarte qe ne Kosove politika (elita kosovare) dhe populli jane dy gjera krejt te ndryshme.

Ne Shqiperi, sipas gallupeve amerikane, kemi po aq besimtare sa Frenca dhe Gjermania (aty rreth 35%) dhe kur vjen puna te gjithe deputetet bejne kot sikur besojne ne fe. Sado poshterisra te jene keta politikanet tane, duket se e kuptojne rrymen e radikalizimit me mire se ata ne Kosove.

Ne Kosove mengjes dreke darge degjon per serbe e dardane, por faktet po flasin per mentalitet a-la-turk ne 90% te popullsise.

Sa te jene serbet armiku i te gjitheve, kosovaret do e tolerojne eliten e tyre... Nese ndonjehere vjen ajo dite e larget ku armiku nuk eshte serbi, jam i sigurt se kane me gjetur armikun midis njeri tjetrit ne nje vend ku pakica as qe e merr ne konsiderate shumicen derrmuese.

Kosova do palestinizohet per shume arsye, jo vetem per shkak te fese islame. Feja islame eshte nje efekt anesor i gjerave qe ndodhin ne Kosove. Por nese vendi, me ndihmen e ruseve dhe serbeve, vazhdon te izolohet dhe te varferohet, te kesh kaq mijera njerez qe besojne ne Islam do te thote qe ke nje burim te madh reaksioni sa nje krater... qe heret a vone do te shpertheje poshte kembeve.

Une jam pro bashkimit te Shqiperise me Kosoven sa me shpejt te jete e mundur. Por nese kalojne dhjete a njezet vjet, kam friken se Kosova dhe Shqiperia do jene tjetersuar shume njera nga tjetra. Shqiperia per 20 vjet do jete bere ose Kolumbi ose Kore e Veriut (ne rast reaksioni) kurse Kosova (ashtu si Tetova) do ngjaje me Palestine, nese gjerat nuk ndryshojne rrenjesisht.

Te flasesh per bashkim kombetar mbas 20 vjetesh eshte si te fusesh palestinezin dhe kolumbianin ne nje kasolle... jam i sigurt se askush nuk do e deshiroje bashkimin kombetar njezet vjet nga sot.
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 12:22   #86
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Anadolli centrale....nuk do ishte kec
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 13:20   #87
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,947
Thanks: 6,854
Thanked 1,955 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Kam respekt per te gjitha fete, por te kesh 90% te popullsise te thote qe feja eshte pjese e rendesishme e jetes ne nje kohe dhe vend ku cdo gazetar dhe politikan flet vetem per patriotizem, Evrope dhe Amerike, tregon qarte qe ne Kosove politika (elita kosovare) dhe populli jane dy gjera krejt te ndryshme.

Ne Shqiperi, sipas gallupeve amerikane, kemi po aq besimtare sa Frenca dhe Gjermania (aty rreth 35%) dhe kur vjen puna te gjithe deputetet bejne kot sikur besojne ne fe. Sado poshterisra te jene keta politikanet tane, duket se e kuptojne rrymen e radikalizimit me mire se ata ne Kosove.

Ne Kosove mengjes dreke darge degjon per serbe e dardane, por faktet po flasin per mentalitet a-la-turk ne 90% te popullsise.

Sa te jene serbet armiku i te gjitheve, kosovaret do e tolerojne eliten e tyre... Nese ndonjehere vjen ajo dite e larget ku armiku nuk eshte serbi, jam i sigurt se kane me gjetur armikun midis njeri tjetrit ne nje vend ku pakica as qe e merr ne konsiderate shumicen derrmuese.

Kosova do palestinizohet per shume arsye, jo vetem per shkak te fese islame. Feja islame eshte nje efekt anesor i gjerave qe ndodhin ne Kosove. Por nese vendi, me ndihmen e ruseve dhe serbeve, vazhdon te izolohet dhe te varferohet, te kesh kaq mijera njerez qe besojne ne Islam do te thote qe ke nje burim te madh reaksioni sa nje krater... qe heret a vone do te shpertheje poshte kembeve.

Une jam pro bashkimit te Shqiperise me Kosoven sa me shpejt te jete e mundur. Por nese kalojne dhjete a njezet vjet, kam friken se Kosova dhe Shqiperia do jene tjetersuar shume njera nga tjetra. Shqiperia per 20 vjet do jete bere ose Kolumbi ose Kore e Veriut (ne rast reaksioni) kurse Kosova (ashtu si Tetova) do ngjaje me Palestine, nese gjerat nuk ndryshojne rrenjesisht.

Te flasesh per bashkim kombetar mbas 20 vjetesh eshte si te fusesh palestinezin dhe kolumbianin ne nje kasolle... jam i sigurt se askush nuk do e deshiroje bashkimin kombetar njezet vjet nga sot.
20 vjet thua ti kur kosova ishte nen serbi tash 100 vjet, dhe nen presionin e shkumtarizimit dhe asimilimit me te madh ne historine e evropes dhe akoma nuk e humben gjuhen as kulturen shqiptare.

Nejse, fundja fundit une them se feja myslimane ne kosove vetem do rrisi popullsine e shqiptarve dhe do mbaj moralin familjar ne takt. Turqia pamvarsisht pucit te shtetit dhe marrdhenjeve shume te lekundara me perendimin ka patur rritje ekonomike, irani pamvarsiaht sanksioneve me te ashpra ekonomike ne bote ka shenuar rrijte ekonomike me te madhe se asnje vend. Ndersa vended myslimane oman qatar saudi arabia UAE etj jane vendet me te pasura ne bote dhe krimet me te uleta ne bote dhe divorcet me te uleta ne bote.
Edhe ne rusi republikat myslimane po perparojn me shume se kure ne historine e federates ruse ngaqe Putini ka mesuar diplomacine ti perkrahi tani myslimant qytetar rus duke mesuar nga gabimi i evropes qe i perbuz evropiant mysliman sic po ben evropa serbia dhe greqia ndaj shqiptarve dhe boshnjakve.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 14:16   #88
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,259
Thanks: 350
Thanked 630 Times in 458 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Opinioni im: Kosova duhet tė emėrtohet SHQIPĖRIA E VERIUT

Ri-emertimi i Kosoves aktualisht nuk i sherben Shqiptarizmes, as edhe esht ne rend te dites. Jan te tjera gjera qe kan perparsi si bashkimi doganor, "shkrirja" e kufirit, bashkimi monetar, etj. Nje nga perfitimet e futjes se Shqiperis ne BE eshte katalizator i ngushtimit te dallimeve ndermjet Shqiptareve, distancim prej influences serbe e neo-osmane.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur