Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-11-2015, 15:27   #1
XhaGradeci
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 17
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
XhaGradeci ėshtė nė rrugė tė mbarė
Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?Me aq sa njoh shqiptarėt nuk mė janė dukur aspak fetarė. Por edhe tė bėj biseda pėr fenė nuk mė ka rastisur qė ta di saktė.

Censusi i 2011 qė nxorri 2.5% ateistė edhe 13.79% tė padeklaruar por tė njohur tė mi dhe ca lajme qė lexova thonin se shpesh anketuesit nuk i pyesnin pėr fe apo i shėninin fenė sipas familjes/origjinės.

Si mendoni ju? Po rriten apo po ulen ateistėt si pėrqindje?
XhaGradeci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2015, 15:37   #2
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,321 Times in 1,533 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 353
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Po....zgjaten.
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2015, 15:39   #3
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,098
Thanks: 15,556
Thanked 13,200 Times in 8,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 708
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Po....zgjaten.
Qudi, pse kisha pėrshtypjen se po zgjeroheshin?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2015, 15:39   #4
XhaGradeci
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 17
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
XhaGradeci ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Po....zgjaten.
Tė drejtė ke, unė jam 1,85 m pėr vete.
XhaGradeci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2015, 15:41   #5
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,612
Thanks: 13,595
Thanked 7,556 Times in 4,800 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga XhaGradeci Shiko postimin
Tė drejtė ke, unė jam 1,85 m pėr vete.
Qenke ateist I shkurter
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2015, 15:43   #6
XhaGradeci
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 17
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
XhaGradeci ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Qenke ateist I shkurter
E shoh vetem mė shumė si panteist. Nuk qahem nga gjatėsia pėr fat tė mirė.
XhaGradeci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2015, 15:46   #7
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,612
Thanks: 13,595
Thanked 7,556 Times in 4,800 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga XhaGradeci Shiko postimin
E shoh vetem mė shumė si panteist. Nuk qahem nga gjatėsia pėr fat tė mirė.
Pse kam pershtypjen qe te kam lexuar dhe me pare ketu
Por me maske tjeter
Qenke zgjatur
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2015, 15:46   #8
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,280
Thanks: 1,894
Thanked 2,098 Times in 1,575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Qenke ateist I shkurter
po ti sa je, 2 metroshe?
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2015, 15:49   #9
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,098
Thanks: 15,556
Thanked 13,200 Times in 8,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 708
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
po ti sa je, 2 metroshe?
Ajo nuk ėshtė ateiste kshu qė nuk ka rėndėsi gjatėsia.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2015, 15:53   #10
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,612
Thanks: 13,595
Thanked 7,556 Times in 4,800 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Une akoma po rritem thirsty
Akrepi
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2015, 15:56   #11
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,280
Thanks: 1,894
Thanked 2,098 Times in 1,575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Une akoma po rritem thirsty
Akrepi
baby vogel
how cute

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ajo nuk ėshtė ateiste kshu qė nuk ka rėndėsi gjatėsia.
me fal ke te drejt
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2015, 16:02   #12
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga XhaGradeci Shiko postimin
Me aq sa njoh shqiptarėt nuk mė janė dukur aspak fetarė. Por edhe tė bėj biseda pėr fenė nuk mė ka rastisur qė ta di saktė.

Censusi i 2011 qė nxorri 2.5% ateistė edhe 13.79% tė padeklaruar por tė njohur tė mi dhe ca lajme qė lexova thonin se shpesh anketuesit nuk i pyesnin pėr fe apo i shėninin fenė sipas familjes/origjinės.

Si mendoni ju? Po rriten apo po ulen ateistėt si pėrqindje?
Censusi i p'i'dh'i't. As mua, as familjaret e mi dhe as edhe nje te vetmin nga e gjithe shoqeria ime nuk eshte intervistuar. Pas rezultateve te censusit, kam mare ne telefon thuajse gjithe te afermit dhe miqt e mi ane e mban Shqiperise dhe asnjeri nuk e kishte idene e nje interviste "censusi" te tille. Se ku i marin keto perfundim ???!!!!!!!!!
__________________
Nuk ėshtė shenjė e mirė kur je keq !!
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2015, 16:32   #13
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,054
Thanks: 332
Thanked 340 Times in 240 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Mendoj qė agnostikė janė mbi 60-70% e shqiptarėve nė Shqipėri, ateistė ndoshta 10-20%, kurse fetarėt diku te 5-10%.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2016, 12:32   #14
COB
IllyrianMuslim
 
Avatari i COB
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 885
Thanks: 34
Thanked 82 Times in 55 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
COB ka njė atmosferė spektakolareCOB ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Shqipėria duhet tė studiohet mirė pėr nga aspekti fetar nė proporcion me komunizmin. Mund tė jetė tezė doktore tė ndonjė filozofi ose sociologu.

Mė intereson pėrqindja e Ateistėve para Enver Hoxhės. Ose kur u krijua shteti Shqiptar, si ishte pėrkatėsia atėherė, a kishte vallė ateist nė atė kohė ?
COB nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2016, 21:47   #15
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,428 Times in 6,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga COB Shiko postimin
Shqipėria duhet tė studiohet mirė pėr nga aspekti fetar nė proporcion me komunizmin. Mund tė jetė tezė doktore tė ndonjė filozofi ose sociologu.

Mė intereson pėrqindja e Ateistėve para Enver Hoxhės. Ose kur u krijua shteti Shqiptar, si ishte pėrkatėsia atėherė, a kishte vallė ateist nė atė kohė ?
80 % ishin te pa zene me shkolle!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2016, 22:02   #16
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,242
Thanks: 352
Thanked 2,592 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga XhaGradeci Shiko postimin


Me aq sa njoh shqiptarėt nuk mė janė dukur aspak fetarė. Por edhe tė bėj biseda pėr fenė nuk mė ka rastisur qė ta di saktė.

Censusi i 2011 qė nxorri 2.5% ateistė edhe 13.79% tė padeklaruar por tė njohur tė mi dhe ca lajme qė lexova thonin se shpesh anketuesit nuk i pyesnin pėr fe apo i shėninin fenė sipas familjes/origjinės.

Si mendoni ju? Po rriten apo po ulen ateistėt si pėrqindje?
ne nje vend te varfer ateistet do jene gjithnje te pakte ne numer. normalisht ne rrethana te veshtira njeriu do kerkoje gjithmone mbeshtetje tek dicka qe largon pergjegjesine nga vetja. e ku me mire se tek nje qenie e mbinatyrshme per te mbajtur gjalle shpresen?
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2016, 16:25   #17
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,428 Times in 6,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Politika dhe kisha(+xhamia nga mua) jane e njejta gje.
Ato e mbajne popules ne INJORANCE.

Robert Nesta MARLEY.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2016, 16:33   #18
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,847
Thanks: 2,556
Thanked 2,539 Times in 1,322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga broken_smile Shiko postimin
ne nje vend te varfer ateistet do jene gjithnje te pakte ne numer. normalisht ne rrethana te veshtira njeriu do kerkoje gjithmone mbeshtetje tek dicka qe largon pergjegjesine nga vetja. e ku me mire se tek nje qenie e mbinatyrshme per te mbajtur gjalle shpresen?
Ka edhe me shume parametra te cilet duhen marre parasysh cherry.

Nje nder ta mund te jete: kjo
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2016, 17:21   #19
Tj Tweedle
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2015
Posts: 837
Thanks: 89
Thanked 99 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Tj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėm
Re: Ka shumė ateistė/agnostikė nė Shqipėri?

Aty ku hyn dija dhe shkenca, ateizmi/agnosticimi shtohet dhe besimi fetar dobesohet, nuk ka asnje dyshim. Bota drejt asaj po shkon dhe nuk ka rruge tjeter.
Dikush mundet te besoje ne menyre filozofike qe mund te ekzistoje nje force e panjohur etj. Nuk do te kishte asnje problem. Ne fund te fundit, te panjohura do te kete gjithmone. Mund te jesh deist, spiritual pa problem.

Por te besosh qe dikujt ne toke i foli zoti ne vesh dhe na caktoi urdheresa, kjo mund te hahet dhe kjo tjetra jo. Femra duhet te vishet keshtu e ashtu, etj dokra: a ka fyerje me te madhe te llogjikes te besohen keto gjera? Sinqerisht cuditem sesi nje person plotesisht i shendoshe menderisht dhe me llogjike normale mund te besoje mitologji 2000 vjecare (apo 1400) qe per me teper nuk jane as origjinale por kopje e koheve me te shkuara.
__________________
.. they're all one girl to me
Tj Tweedle nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2016, 18:05   #20
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,242
Thanks: 352
Thanked 2,592 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Comunero Shiko postimin
Ka edhe me shume parametra te cilet duhen marre parasysh cherry.

Nje nder ta mund te jete: kjo
sigurisht qe ka edhe faktore te tjere qe mund te ndikojne, dhe une permenda me te rendesishmin qe eshte mjerimi i cili ecen paralelisht me injorancen. por gjerat ne kete rast duhen kontestualizuar, perndryshe nuk ka kuptim te diskutohet. ti shume mire mund te me kishe kundershtuar edhe duke thene "c'po thua? italia, vendi i vatikanit, vendi ku me shume se trecereku i popullsise jane fetare ose te pakten kane nje origjine te tille, te duket me e varfer se shqiperia meqenese ka me shume fetare?". por fakti se italia eshte e tille eshte pasoje e se kaluares, dhe fakti se mbeti keshtu eshte pasoje e ndjekjes nga nje ane te tradites dhe nga ana tjeter te interesit.
artikulli qe ti solle si shembull ka per qellim te shpjegoje lindjen e "civilisation" ne nje kohe kur ajo nuk njihej as ne menyre indirekte. dhe jo me kot ne eksperimentin e provuar nga sociologet, testohen pikerisht keto kategori njerezish me keto prejardhjesh: "including plant cultivators on the South Pacific island of Tanna, wage laborers on Fiji and in Brazil, herders and wage laborers in Siberia and East African hunter-gatherers", per te rikrijuar pak a shume rrethanat e ngjashme me te kaluaren. nuk mund te perdoren te njejtat arsye ne boten e sotme, ku tashme eshte e ditur edhe ne vendet me te varfra qe toka nuk eshte e sheshte dhe rrufete nuk bien nga dora e zemeruar e Zeusit.
nese ne te kaluaren feja ishte nje menyre per te mbajtur nen kontroll sjelljet dashakeqese te njerezve ne rolin e gogolit qe nese nuk ben keshtu si them une do perfundosh ne ferr, tani kemi konceptin e drejtesise te aplikuar ne gjykata ku mbizoteron llogjika dhe bonsensi.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur