Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-11-2018, 22:16   #241
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Sa isha martu kthehem nga puna i Lodh gjej ne shpi dy gra tu Bo muhabet me grune me gishta .aman me thote mos i nxirr jashte se eshte turp.
Ok i thashe und jom myslimon.allahu akber
tall sumen me testimoni di geova ti tall, ti je kokerr ateisti


o dio mio

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 05-11-2018 nė 22:19
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 22:23   #242
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Adnan ups Adam desha te them (mu ka fiksu ky dreq emri si Adnan Pinxho Kapella) per Zotin je shume njeri i bute.
Shaka boj mos ma merr per ters, ti je i ri ne kete forum edhe nuk me njef ndersa keta te vjetrit ma njofin tipin qe du vetem gallate.

Te uroj shnet e pare ke baba, ene mos ma nga ronin se ai osht myslimon i nershem, bo hesap qe ene kur hec rruges, hec kadale qe mos i mshoje fort tokes… upsss harrova apo s'pi birra ti se nuk e lejo religjoni mgja

Qyfyre bojm o Adam, se e qeshura te zgjat jeten.
esht vertet njeri i but lol, nuk fyen asnjeher. ne bejm gallat ndonjeher por ky kujton gabimisht se nervozohemi lol.

njesoj si ktu ne amerik, sa her shkojm ne starbucks per te pi ndonje gje me kta miqt shqiptar qe njoh, ne sic e kemi tonin e zerit te larte kur flasim per qef, vjen ajo e barit na thot anglisht ore ca keni qe ziheni gjithmone sa her vini ketu

filloj tja shpjegoj une me qetesi, qe ne nuk zihemi, por intonacioni i gjuhes sone shqipe eshte i tille, dhe kur flasim normalisht bile miqesisht, dukemi sikur zihemi.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 22:25   #243
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,516
Thanks: 8,510
Thanked 6,557 Times in 2,754 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
esht vertet njeri i but lol, nuk fyen asnjeher. ne bejm gallat ndonjeher por ky kujton gabimisht se nervozohemi lol.

njesoj si ktu ne amerik, sa her shkojm ne starbuck per te pi ndonje gje me kta miqt shqiptar qe njoh, ne sic e kemi tonin e zerit te larte kur flasim per qef, vjen ajo e barit na thot anglisht ore ca keni qe ziheni gjithmone sa her vini ketu

filloj tja shpjegoj une me qetesi, qe ne nuk zihemi, por intonacioni i gjuhes sone shqipe eshte i tille, dhe kur flasim normalisht bile miqesisht, dukemi sikur zihemi.
mirpo ne fund zihemi se kush te paguje tavolinen, pra zihemi qe zihemi..
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 22:28   #244
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
mirpo ne fund zihemi se kush te paguje tavolinen, pra zihemi qe zihemi..


ca tboj un ty.

ti do dru sa her qe flet.
noj dit do mushim breket me vertet nga e qeshura
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 23:28   #245
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Ju deshironi qe tju jepeni enderrave ditore. Pamjet dhe skenat mė tė bukura shfaqen nė ekranin tuaj tė brendshėm(shpirti) dhe ju jeni tė lumtur.Rastėsisht, verejtja ėshtė diēka shumė reale pėr ju. Ju ndjeni dhe........ ndjeni saktėsisht se ēfarė po bėjnė me ju skenat dhe gėzon ēdo moment tė saj.Pėr shkak tė aftėsive tuaja tė forta vizuale, mund tė bėhen edhe njė realitet.Ndonjėherė njė fantazi ėshtė aq e bukur sa vetėm me vėshtirėsi mund te "zgjoheni". Duke u kthyer nė realitet ndonjėherė mund tė jetė shumė e vėshtirė,ose zbret me kembe ne toke.

Pika 5 - Ju jeni nje DayDREAMER.

@Baba ka Durrsi....Wie kann man Magie erlernen?

Studium.

Das Wissen des Magiers umfaßt u.a. Mythologie, Psychologie, Astrologie, Astronomie, Theologie, vergleichende Religionswissenschaft, Geschichte, Naturphilosophie, Zahlenmystik, Mathemathik, Physik, Chemie, Biologie, Botanik, Geologie, Architektur, Physiologie und so viele zusätzliche Sprachen wie man nur lernen kann.

E PAMUNDUR....edhe vete jezu krishti si kishte keto aftesi, ne gjeti....KLLUFA.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga SystemA : 05-11-2018 nė 23:30
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 23:53   #246
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
E PAMUNDUR....edhe vete jezu krishti si kishte keto aftesi, ne gjeti....KLLUFA.


.............................
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2018, 07:01   #247
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ju deshironi qe tju jepeni enderrave ditore. Pamjet dhe skenat mė tė bukura shfaqen nė ekranin tuaj tė brendshėm(shpirti) dhe ju jeni tė lumtur.Rastėsisht, verejtja ėshtė diēka shumė reale pėr ju. Ju ndjeni dhe........ ndjeni saktėsisht se ēfarė po bėjnė me ju skenat dhe gėzon ēdo moment tė saj.Pėr shkak tė aftėsive tuaja tė forta vizuale, mund tė bėhen edhe njė realitet.Ndonjėherė njė fantazi ėshtė aq e bukur sa vetėm me vėshtirėsi mund te "zgjoheni". Duke u kthyer nė realitet ndonjėherė mund tė jetė shumė e vėshtirė,ose zbret me kembe ne toke.
Ke te drejte deri diku miku im. Eshte tipike e nje viktime te qeshe nga halli quhet maske qe mbahet zakonisht ne ambientet publike ku do te tregosh se je i perfshire nga lumturia. Ajo qe po te pohoj eshte se njerzit gjate gjithe kohes jane ne nje gjume hipnotik brenda nje endere ku jane zgjuar dhe nese arrin te dalesh nga kjo ender atehere e sheh realitetin. Por ky realitet nuk te duket makaber por shume i bukur sepse mundesh ta ndryshosh ke forcen dhe nuk ke me friken e nje viktime. Sepse universi miku im eshte gjeja me e bukur.
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2018, 07:18   #248
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Ve re se shume vete kane frike apo ndrojtje te shkruajne ne kete teme te forumit. Disa me shkruajne privatisht te mos behen publike e disa i qendrojne larg nga nje frike e brendshme pasigurie.

Eshte e vertete qe te perballesh me realitetin eshte e dhimbshme sepse ju krahasoni maskat me fytyren e vertete dhe shihni diferencen por mos u deshperoni ju mundeni te beheni me te bukur se maska juaj.

Mund te shkruani lirshem nuk eshte nevoja ne privat jepni mendimin tuaj edhe pa argumenta e crendesi ka te vertetoni dicka qe e ndjeni. Nuk eshte e nevojshme te me pyesni mua nese jeni i perzgjedhur nese ju e dini vete nese duhet apo jo te ndryshoni jeten tuaj.

Une ata qe po kerkoj jane ata qe me urrejne me shume jane rebele shume te zgjuar dhe nuk ndjejne nevojen per para ata shperfillin cdo lloj ligji apo cdo lloj feje. Nuk po me presin duke qare ne vuajtje sepse nuk jane viktima jane te destinuar te ndricojne dhe kane shume rezatim edhe sot. Nese do i shihnit ne rruge do ta kuptonit dhe do thoshit ja si ai dua te jem.

Por dhe ju mund te merrni kete fuqi sepse kushdo mund ta marre dhe eshte e aksesueshme sepse qellimi juaj ne kete bote nuk eshte te ushqeheni dhe te riprodhoheni e me pas te vdisni.
Une nuk i perkas asnje sekti asnje organizate fetare asnje organizate shteterore asnje grupi terorist asnjegje prej gjeje. Jam nje njeri pjese e ketij universi qe kam zgjedhur te jetoj jeten time sipas deshires time i pavarur i pa ndikuar dhe i lire nga cdo zinxhir politik ekonomik fetar shoqeror etj etj.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adam Kadmon : 06-11-2018 nė 08:09
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2018, 07:22   #249
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,972 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Nje iniciative ceremoniale eshte vetem nje masturbim mendor i lidhur me personalitetin dhe egon qe duhet vetem te njihet si nje mjet. A jeni aq i sigurt sa keni me te vertete ate shpirt te bekuar? Apo eshte vetem nje embrion i paqellimte?


p.s. nje "shpirt i lire" nuk shkruan ne forume, jeton jeten
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2018, 07:36   #250
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Dikush me pyeti si ndihesh kur jeton si nje magjistar ?

Shume bukur shume i lumtur. Jetoj i qete dhe i lire ne nje bote ku cdo deshire me plotesohet ne nje bote ku cdo ngjarje arij ta parashikoj ne nje bote ku njerzit mund ti kuptoj si nje liber i hapur ne nje bote ku skam frike nga vdekja ne nje bote ku cdo ndjenje qe ndjej eshte shume e bukur ne nje bote ku cdo mbremje pres me gezim mengjesin e nje dite te re njesoj si nje femije qe pret dhuratat e ditelindjes,.

Dhe nuk jam i marre as skizofren nuk vuaj nga asnje lloj depresioni sepse mendja ime punon shume mire edhe pse ndryshe nga juaja ajo ben ate cka une e urdheroj nuk kam nevoje per mendimet e saj te trembura. Jeta eshte shume e bukur per ta jetuar.

Njerzit ne jeten e perditshme te cilet sme njohin e ndjejne prezencen time edhe pse ne paraqitje jam shume normal ata ndjejne rrezatimin dhe me shohin me habi disa ndjejne zemren ne kraharorin e tyre qe rreh fort disa djersiten disa pushtohen nga ndjenjante forta por shkaku nuk jam une eshte shpirti i tyre qe eshte rroberuar ne zemrat e tyre per kete arsye shpesh here eci midis tyre si nje i padukshem nga ndjenjat e tyre. E keni vene re kur nje njeri me fame boterore thote nje shprehje dhe ne e ndjejme ne zemer pomketa jane ata qe kane shpirt dhe pikerisht shpirti juaj e kupton dhe nis zemra te rahe me fort.

Ndryshimi tjeter eshte sepse mendimet e mia dhe menyra e te shprehurit bie ne kundershtim me njeriun normal dhe te jesh normal do te thote te jesh i zakonshem dicka prej fabrikes jo nje veper arti por nje i rendomte. Mendimet e mia nuk jane te ndikuara nga feja morali kushtetuta nuk ndikohen nga shoqeria as nga kultura nga asnje nga keto stampa te mendimit. Flet vetem zemra ime e cila komunikon me nje koshience globale e cila ne vetvete eshte e lidhur me te kaluaren dhe te ardhmen edhe pse keto nuk egzistojne por per te krijuar ju idene.

E dini qe zemra ka 40 miljon neurone qe sherbejne per komunikimin midis shpirtit dhe trurit. E dini qe cdo neuron mund te akumiloje informacion ne kodin e tij genetik ta magazinoje dhe ta perpunoje. E merni me mend qe trupi une i gjithi ka aftesi me shume se truri juaj. Por keto nuk jua thone ne shkolle edhe pse informacion ka plot. Nuk jua thone sepse ju duhet te mesoni te mos mendoni vetem keshtu mund te jeni skllever te kualifikuar.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adam Kadmon : 06-11-2018 nė 08:07
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2018, 07:38   #251
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Nje iniciative ceremoniale eshte vetem nje masturbim mendor i lidhur me personalitetin dhe egon qe duhet vetem te njihet si nje mjet. A jeni aq i sigurt sa keni me te vertete ate shpirt te bekuar? Apo eshte vetem nje embrion i paqellimte?


p.s. nje "shpirt i lire" nuk shkruan ne forume, jeton jeten
Kjo shprehje eshte e te madhit Salvatore Brizzi nje magjistar italian ne mos gaboj.
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2018, 07:47   #252
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Nje ngjarje argetuese dhe komike qe ka ndodhur gjate nje konference ne londer.

Nje individ i drejtohet nje magjistari dhe i thote.
Nese ke vertet fuqi magjike me transformo ne nje lepur sic ben cdo pregjistator.
Magjistari u mendua dhe nuk foli.
Djali ju kthye perseri he pra apo nuk mundesh.
E keqja mor djale i thote magjistari eshte se ti je lepur ne syte e mi dhe do shume pune qe te behesh nje njeri por une nuk te ndihmoj dot nese truri yt prej lepuri me ben te tilla pyetje.
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2018, 08:00   #253
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Po ju tregoj nje tjeter histori reale ku mund te kuptoni menyren se si simbolika e perditshme tregon gjendjen tuaj.

Nje student i shkencave sociale pyet nje te iluminuar i cili ishte petagog i shkencave okulte qe ti shpjegonte se si arinte te deshifronte simboliken.

Personi i iluminuar i tha : me thuaj cfare bere dje te te them ckuptim ka jeta jote deri me sot.

Studenti filloj : asnje gje te vecante vajta tek motra dhe nipi me tha ti blija nje akullore por sapo motra e pa na bertiti te dyve atehere nipi me kerkoj te luanim perjashta por une isha i lodhur dhe i tregova nje pralle dhe ate e zuri gjumi.

Njeriu i urte nisi shpjegimin.
Femija simbolizon shpirtin tend sepse femija eshte qenia qe e ka me te afert kontaktin me atin ose universin. Kur ai kerkoj qe ti ta embelsoje me ndjenjat supreme per te shijuar boten truri yt paranojak i vensosi kufi duke i ndrydhur ndjenjat. Kur shpirti yt kerkoj te luante dhe loja personifikon punen talentin dhe gjithcka ne bejme ne bote sepse femija me ane te lojes krijon teston dhe provon boten ti i the qe nuk mundesh sepse ndihesh i lodhur nga kjo bote. E kishe me te lehte ti tregoje nje perralle qe eshte nje genjeshter e embel qe shpirti yt te flinte gjume brenda teje sesa te shijoje boten bashke me te.

Studenti u ngrit ne kembe dhe iku te gjithe te tjeret mbajten shenim dhe e kuptuan qe simbolika eshte midis nesh por nuk e kuptojme sepse ne e gjykojme nuk duam ta shikojme.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adam Kadmon : 06-11-2018 nė 08:02
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2018, 09:27   #254
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Nje person me shkruan :
Adam leri pallavrat por na be ndonje magji te gjejme ndonje pune te fitojme ndonje leke se eshte bere keq puna.


Pergjigjia eshte e thjeshte mund ti bej moral e mund ti shpjegoj filozofi socialogji etike e shume e shume por me mire po tregoj nje pjese te jetes time se si fillova punen time te pare dhe kush do mund ta aplikoje dhe ne jeten e vet. Se asaj kohe ende nuk mundesha te beja magji te perdorja hipnozen apo truke te subkoshiences.

Shume e shume vite me pare kur isha ende shume i ri sapo mbarova fakultetin tim te pare dhe u diplomova vendosa te punoj sepse nuk mund te jetoja ne kurriz te prinderve edhe pse nuk eshte dicka e keqe, doja te sfidoja veten me kete pergjegjsi.

U nisa rruges dhe vendosa me hamendje te gjej nje biznes dhe do futesha pikerisht tek biznesi i 7 gjate asaj rruge te cilin nuk e dija cfare ishte. Sapo mberita e pashe qe ishte nje ndermarie prodhuese. U futa brenda dhe kerkova te takohem me administratorin.

Sapo u takuam i thashe qe isha ne kerkim te nje vendi pune cfardo. Ai ma preu shkurt se nuk kishte nevoje per puntore dhe mund te lija numerin tim te celularit edhe pse atehere nuk kisha nje celular.

Ju luta te me jepte nje pune jo te me paguante sepse kisha nevoje per pune dhe me pelqente te punoja aty por ai vazhdonte te kembengulte qe skishte pune ndersa une i lutesha. Ai qeshi dhe me ironi me tha ose mer fshesen ose lopaten. Une zgjodha fshesen dhe atij spo i besohej qeshi aq shume sa nisi dhe te qante nga gezimi. Gjithsesi deshte te argetohej dhe une nisa te pastroja deri ne oren 4 sipas orarit zyrtar dhe degjoja te gjithe qe qeshnin dhe kjo me gezoj sepse dita e pare filloj kaq kendshem.

Ne pastrim vazhdova tre dite deri sa pastrusja u ankua se meqe isha cun i ri te ndryshoja profil se ishte turp kush me shikonte mua duke pastruar xhamat megjithse kishte frike se mos i zija vendin e punes. U futa punetor i thjeshte ne prodhim dhe pervec punes beja dhe pastrimet e makinerive meqe e kisha si talent me thoshin.

Per te qene mire nisa ta dashuroja punen qe beja e beja me shpirt me kujdes dhe me pasjon dhe keshtu vazhdoj nje muaj ku une punoja me me vrull edhe jashte orarit pa u ankuar asnjehere edhe pse nuk u pagova asnje qindarke.

Muajn e dyte i vajta ne zyre administratorit dhe ju luta te vazhdoja perseri te punoja pa pagese sepse e dashuroja punen qe beja. Ai qeshi dhe me dha leje te vazhdoja duke me thene idjote si ty te kisha do ishte me mire. Koleget e mij te punes ishin shume te mire edhe pse me shikonin si nje idjot ata me deshen aq shume sa me linin te beja dhe punet e tyre dhe me thoshin ti punon qe punon falas po te japim te besh dhe punen tone dhe une e pranoja. As kete muaj nuk u pagova edhe pse u mundova shume fizikisht.

Nga mesi i muajt te trete me therasin ne zyre dhe shefi im me thote se kishin mare vesh qe isha i diplomuar dhe nje student shume i mire qe zoteroja disa gjuhe por spo e kuptonin si ishte puna ime qe isha aq shume idjot sa te vazhdoja te punoja pa leke sepse mund te punoja ne vende me te mira se aty. I thash thjeshte qe e dashuroja punen qe beja dhe per momentin ushqehesha nga prinderit ndaj skishte ndonje problem mund te mbijetoja.

Administratori kembenguli qe te paguesha qe prej asaj dite dhe ne vazhdim dhe zyrtarisht mbas 2 muaj e gjysem une paguesha 1000 leke te rinj ne dite pune. Por meqe une punoja shume duke bere dhe punen e te tjerve i njihja te gjitha proceset e punes me bene nje oferte qe te behesha shef i repartit te prodhimit si pune pergjegjesi per punen por qe te isha dhe punetor i zakonshem njekohesisht dhe pranova nderkohe paga ime shkoi 1500 leke te rinj meqe do veja nje ore me heret e do ikja 2 ore me vone pasi te pastroja repartin.

Perkushtimi im kembengulja dhe kerkesat qe kisha ishin shume te larta dhe kerkova te hiqeshin nga puna te gjithe ata qe nuk e benin punen me deshire. Shefi im u cudit fillimisht por me degjoj dhe pushoj tre prej kolegeve te cilet nisen te me urrenin qe ju kisha vjedhur punen ne fakt ata ma dorezuan mua sepse ju interesonte vetem rroga jo puna por nuk e kuptuan por gjithsesi gjeten pune tjeter aty afer dhe nuk besoj se ftonin ndokend tu bente punen e tyre.

Mbas rreth 5 muajsh me ofruan te ritesha ne detyre ose me mire nje grade me poshte administratorit meqense dija mire gjuhet e huaja kompjuterin dhe mund te komunikoja me klientet sepse njihja tere sekretet e produktit dhe punes qe benim plotesoja dokumentat e doganave dhe gjeja kliente te rinj per shitjen nderkohe paga ime shkoj automatikisht 2500 Leke te rinj ne dite.

Nderkohe vura re se asnje nuk tallej me me mua dhe nuk quhesha me idjot por disa thoshin qe isha i poshter e disa qe isha i zgjuar. gjithsesi ne fund te vitit une cova ne shtepi mjaftueshem para per te justifikuar jetesen time me prinderit ose me mire 100% te pagave.

Diten qe vendosa te ikja jashte shtetit per studime te metejshme te gjithe me lot ne sy me percollen me dashuri duke me thene qe mos ti haroja kurre dhe ti vizitoja sa here te mundesha.

Me pak fjale miq ne nje histori kaq te paimagjinueshme per llogjiken tuaj e gjeni dot sekretin tim? Une nuk kisha Ego nuk identifikohesha me EGON e semure te mendjes dhe nuk ndikohesha nga ndjenjat e uleta te xhelozise dhe cmires inatit dhe hakmarrjes thjeshte qeshja kur te tjeret qeshnin me mua sepse ishte argetuese menyra se si ata i shikonin gjerat dhe zbaviteshin. Nuk e kisha mendjen tek parate por si te beja punen time sa me mire sepse ajo quhej puna ime dhe jo e tjetrit aty identifikohesha une asnje tjeter. Parate vine vete nuk ke pse ti ndjekesh per ti kapur eshte kaq e thjeshte kur perdor zemren dhe jo mendjen.

Ju do thoshnit te eci po mos te te paguanin? Do e kuptoja qe nuk isha i afte per ate pune, do e pranoja humbjen dhe do e provoja te kompania tjeter e kush nuk ka nevoje per nje qe punon per nje qe e shikon punen si te jet puna e tij. Te gjithe te lusin po te jesh puntor vetem se asnje nuk te lut nese je interesaxhi dhe kerkon parate para se te punosh.

Tani jam i rritur dhe krijoj punet e mia nuk kam me nevoje te punesohem por gjithsesi perpiqem te punoj sa me shume edhe pa pagese per komunitetin e dembelave qe ata te jene te lumtur ne gjendjen e tyre vegjetative si lule qe nuk bejne fruta.
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2018, 09:36   #255
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,972 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adam Kadmon Shiko postimin
Kjo shprehje eshte e te madhit Salvatore Brizzi nje magjistar italian ne mos gaboj.
Magjia megjithate eshte e demshme, sepse funksionon pertej ndergjegjes sone, perdor teknika kontrolli mendor, funksionon mbi injorancen e mendjes, dhe me fjale te tjera magjia nuk eshte vecse energji dhe eshte e shpjegueshme nga ana shkencore nga ai qe di se si funksionon mendja. Magjia perdoret per kontrollin e mendjeve te njerezve, pra eshte joetike. Ndergjegjesimi nuk ka nevoje per magji dhe nuk mund te sulmohet nga magjia ne asnje menyre, sepse ndergjegjesimi eshte jashte universit, eshte e shkeputur.


p.s. s'ka rendesi gabimi se njeriu prej tij meson
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2018, 09:55   #256
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Magjia megjithate eshte e demshme, sepse funksionon pertej ndergjegjes sone, perdor teknika kontrolli mendor, funksionon mbi injorancen e mendjes, dhe me fjale te tjera magjia nuk eshte vecse energji dhe eshte e shpjegueshme nga ana shkencore nga ai qe di se si funksionon mendja. Magjia perdoret per kontrollin e mendjeve te njerezve, pra eshte joetike. Ndergjegjesimi nuk ka nevoje per magji dhe nuk mund te sulmohet nga magjia ne asnje menyre, sepse ndergjegjesimi eshte jashte universit, eshte e shkeputur.


p.s. s'ka rendesi gabimi se njeriu prej tij meson
Elian nuk egziston etika eshte shpikje e kishes. Pyet njehere romaket pse nuk u gjykuan kur vrane Jezusin apo jezusi donte te vetvritej ku eshte etika ku eshte e mira dhe e keqia. Pse perandoria romake nuk u akuzua asnjehere qe vrau e preu te krishtere apo ashtu ishte me mire ne ate kohe?

Une nuk bej Etike dhe as Moralistin nuk kam nevoje per ndjenja viktimash nuk akuzoj te tjeret se me kane shtypur kur vet vete te shtypem se keshtu me pelqen.

O zot duhen zbatuar ligjet se eshte joetike te vrasesh pastaj degjoj qe atdhedashuria te shtyn te vrasesh fqinjin ne nje lufte per drejtesi dhe te quhesh hero.

Hero Hitleri per gjermanet se vrau me miljona hebrenj
Hero presidenti amerikan qe hodhi bomben atomike qe vrau me miljona japoneze.

Po te keqinjt kush jane apo jeni ju qe maksimumi beni pis duke flakur letrat e karameleve pertoke.
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2018, 09:56   #257
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Ju thoni pse Adami ngul kembe te Egua? Pse ai thote mos e perdor trurin?
mos eshte gje idjot si do jetojme ne pa trurin tone te dashur si do jetojme pa Egon qe mezi e kemi zbukuruar kaq shume.

Po miq te dashur pikerisht ketu ngul kembe. Makina juaj biologjike qe ju e quani trupi njerzor eshte programuar te mbijetoje dhe programi i mbijeteses eshte ne trurin tuaj. Pra ju jeni nje makineri me nje software mbijetese qe do te ushqehet te jete ngrohte te shumohet dhe te kullose neper lendina nje si tip kafshe e ngjashme me lopen edhe pse lopa ka me shume aftesi se ju.

Egoja eshte nje maske edhe pse nuk kemi nje por me qindra ego e me qindra maska. Kjo maske na genjen sepse shikohemi ne pasqyre te maskuar dhe themi sa bukur qe dukemi.

Pra nje tru i pushtuar nga paniku per mbijetese dhe nje iluzjon i te qenit mire ju ben skllavin e perkryer. Truri nuk eshte inteligjent ju genjejne ai ben vetem ate qe eshte programuar dhe ata qe ju drejtojne ju ata individe qe ju i quani politikane udheheqes etj etj e njohin gjuhen e programimit dhe ju mbajne ne kete gjendje duke ju shetitur kullote me kullote si delet.

Zgjimi i shpirtit ne zemer ju heq litarin nga qafa atehere softwari tuaj ne tru nuk ka me rendesi sepse mund te jetosh nuk ke nevoje te mbijetosh nuk ke nevoje per frike per te jetuar i lire frika perdoret vetem per roberine. Atehere e kupton qe nuk te duhen as maskat e Egos e crendesi ka te dukesh bukur ne syte e viktimave te tjera kur vet nga brenda ndihesh si deshtak.

Inteligjenca vjen kur shpirti juaj lidhet me koshiencen globale nje rrjet me informacion te paimagjinueshem dhe atehere ju do jeni me i zgjuar se Anjshtanji nese keni qejf te mereni me fizike dhe me i urte se Jezusi po do mereni me psikologji.
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2018, 09:59   #258
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,972 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adam Kadmon Shiko postimin
Elian nuk egziston etika eshte shpikje e kishes. Pyet njehere romaket pse nuk u gjykuan kur vrane Jezusin apo jezusi donte te vetvritej ku eshte etika ku eshte e mira dhe e keqia. Pse perandoria romake nuk u akuzua asnjehere qe vrau e preu te krishtere apo ashtu ishte me mire ne ate kohe?

Une nuk bej Etike dhe as Moralistin nuk kam nevoje per ndjenja viktimash nuk akuzoj te tjeret se me kane shtypur kur vet vete te shtypem se keshtu me pelqen.

O zot duhen zbatuar ligjet se eshte joetike te vrasesh pastaj degjoj qe atdhedashuria te shtyn te vrasesh fqinjin ne nje lufte per drejtesi dhe te quhesh hero.

Hero Hitleri per gjermanet se vrau me miljona hebrenj
Hero presidenti amerikan qe hodhi bomben atomike qe vrau me miljona japoneze.

Po te keqinjt kush jane apo jeni ju qe maksimumi beni pis duke flakur letrat e karameleve pertoke.
Njerezit nuk jane ndalur se shikuari magjine ne vetvete dhe ne natyren qe e rrethon, por te kastruar si qente nga horroret te quajtura shkenca, tashme patetike dhe te vjeteruara, te cilave vertet nuk mund t'u besosh me, sidomos si menyre regjimi falso.
Ne jemi armiku me i hidhur dhe me i pameshirshem qe nese godasim dhe eleminojme mendimet nga te gjitha frikerat dhe paranojat e padobishme do shfaqet e bukura dhe magjikja qe eshte e natyrshme dhe e pandare ne veten tone. E kam nga eksperienca. Jemi ne me mendimet tona toksike dhe vibrime te uleta qe ushqejme forumin dhe administratoret idiote qe na "sherbejne", saqe do te duhej nje ndryshim i pergjithshem mendimi dhe nje vetedije e shendoshe me teper per te zhdukur gjithcka, domethene ate qe na ndan nga bashkimi me te GJITHEN.

p.s. hedh bast qe Hitleri nuk ka vrare as edhe nje njeri me doren e vet...Me urdhera te vras edhe une dhe mbase "hyjnizohem"
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2018, 10:10   #259
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Morali Morali kur ju kam thene qe duhet te beni vrasje. Une e denoj vrasjen me shume se ju sepse nje i vdekur i heq mundesine shpirtit te evuloje dhe keshtu egzistences i duhet ta provoje perseri tek nje person tjeter.

Ke quani moral qe duhen ndihmuar te paaftet se nuk kane mundesi fizike ? Ata jane me te fuqishem se ju edhe pse nuk levizin dot por ne shpirt jane me te formuar sepse e pranojne veten dhe e shijojne jeten edhe ne karoce. Ata po qe munden tju bejne moral juve cunave te hedhur e te zgjuar e te bukur e te ditur se si shijohet jeta.

Ai eshte i keq se nuk i dha leke varfanjakut ne nevoje. E perse duhet ti jape ? sepse ai nuk do te punoje, se nuk gjen pune, se bota e ka inat dhe do ta shikoje te rrenuar ? Por deri sa ai ka zgjedhur ate rruge te jete i varfer pse duhet ta bejme te pasur e ti prishim endren.

Une nuk enderoj te jem i varfer dhe ka njeqind menyra te jem i pasur apo te pasurit nuk kane moral moralin e kane vetem viktimat ? Harova vetem deshtaket qajne ankohen sepse nuk ju pelqen gjendja e tyre dhe faji eshte i atyre qe jetojne te lumtur i atyre qe jane te pasur.

Se deshtaket jane te zgjuar po si kupton njeri dhe te pasurit jane budallenj qe nuk i kuptojne varfanjaket se sa ata vuajne ?

Me dore ne zemer e lot e qurra !

Kur do zgjoheni te jetoni si njerez jo si skllever. Ligjet i beni ju nuk jua japin te tjeret ne bote nuk ka te keqija dhe te mira ka vetem te mira te keqijat jane ato te mira qe ju nuk i kapni dot.
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2018, 10:18   #260
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,949
Thanks: 883
Thanked 1,494 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Po ligjet e shtetit si i anashkalon ti shoku se s'te kam pyetur?
shoku_tanku ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur