Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-10-2018, 23:12   #21
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
ah, pse mer cun mekaniken e kuanteve ti e di alkimi

hajt se me ke dale ne shteg, flasim per quantet e per ca te dush ti, por te garantoj se nuk ka asgje magjike


ka vetem nje konflikt te relativitetit te pergjithshem me kuantet, ose me ndryshe, ligjet qe vlejne ne makrokozmos dalin jashte loje ne mikrokozmos(boten e kuanteve).
dmth nuk ka vlere as above(macrocosmos) so below(microcosmos). konflikti eshte akoma i pazgjidhur nderkohe qe ligjet duhet te jene te njejta ne te dy botet, ti nese ke zgjedhur zgjidhjen, jepe, do te te coj te fitosh cmimin nobel ne astrofizike.
Me vjen keq te te them sepse nuk dua te te ve ne siklet por perpara se te flas une kam studjuar dhe jam njohes i mire i fizikes kimise biologjise dhe psikologjise sepse lexoj te pakten nje liber ne dite. E kam me kollaj te te dergoj nje liber shkencor por me beso do cuditesh sepse ju te gjithe jeni mesuar te lexoni librat shkollore dhe dokumentaret shkencore te cilet nuk e tregojne te verteten ose tregojne nje fraksion shume te vogel per arsye sepse nuk duhet ta dini ose nuk jeni gati ta dini por shume zbulime shkencore jane hamendesime dhe ka pasaktesira ekstreme.

Nje shembull i thjeshte dhe elementar.
E di qe fotoni eshte dhe grimce dhe vale besoj ? Por ti nuk e di qe fotoni ka dhe nje grimce negative qe quhet antifoton dhe nuk e di qe fotoni nuk leviz me shpejtesine e drites por qendron ne vend pasi hapsira nuk egziston per fotonin sepse fotoni eshte energji. Manipulimi i fotoneve dhe antifotoneve na mundeson shikiminnne te shkuaren dhe ne te ardhmen. Ty nuk ti thone ne shkolle keto por i ke ne cdo liber shkencor modern. Pyet njehere pse nuk i ke deghuar me pare dhe do cuditesh sepse nuk je gati ti dish do te te thone sepse ska pse te duhen.
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2018, 23:16   #22
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ke nje gure 100 gram si sfere.Fryji apo beji magji po levizi.
Ne forme katrore ske SHANCE.
Pse po levizi do besosh ne magji ? Nuk ka rendesi nese beson apo jo nuk eshte qellimi im te te mbush mendjen mundet thjeshte dhe te qeshesh me mua dhe do te gezohesha vertete sepse do ti falja gezim ketij forumi.
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2018, 23:19   #23
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adam Kadmon Shiko postimin
Me vjen keq te te them sepse nuk dua te te ve ne siklet por perpara se te flas une kam studjuar dhe jam njohes i mire i fizikes kimise biologjise dhe psikologjise sepse lexoj te pakten nje liber ne dite. E kam me kollaj te te dergoj nje liber shkencor por me beso do cuditesh sepse ju te gjithe jeni mesuar te lexoni librat shkollore dhe dokumentaret shkencore te cilet nuk e tregojne te verteten ose tregojne nje fraksion shume te vogel per arsye sepse nuk duhet ta dini ose nuk jeni gati ta dini por shume zbulime shkencore jane hamendesime dhe ka pasaktesira ekstreme.

Nje shembull i thjeshte dhe elementar.
E di qe fotoni eshte dhe grimce dhe vale besoj ? Por ti nuk e di qe fotoni ka dhe nje grimce negative qe quhet antifoton dhe nuk e di qe fotoni nuk leviz me shpejtesine e drites por qendron ne vend pasi hapsira nuk egziston per fotonin sepse fotoni eshte energji. Manipulimi i fotoneve dhe antifotoneve na mundeson shikiminnne te shkuaren dhe ne te ardhmen. Ty nuk ti thone ne shkolle keto por i ke ne cdo liber shkencor modern. Pyet njehere pse nuk i ke deghuar me pare dhe do cuditesh sepse nuk je gati ti dish do te te thone sepse ska pse te duhen.
u binda plotesisht, deshtove si magjistar and all knowing.

ku e di ti cfar di une? apo c'libra lexoj dhe kam lexuar une?
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2018, 23:24   #24
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
shoh nje lloj panteizmi tek ty lol, ti je kudo e kurdo. di gjithcka. you're omniscient, omnipresent, probably all seeing eye.
Po ne nje fare menyre po. Njekohesisht krijoj realitetin tim qe me pershtatet ne hapsiren e influences time qe do te thote : U futa qellimisht ne forum sepse e dija qe do me pergjigjeshit dhe do me kundershtonit sepse e kerkova une nje gje te tile jo se ju vepruat rastesisht. Ndersa ju me perdorni mua si menyre informacioni per veten tuaj edhe pse per mendjen tuaj fjalet e mia jane pa kuptim ne subkoshience po pyesni dhe regjistroni cdo gje qe une duhet tju them.
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2018, 23:28   #25
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
u binda plotesisht, deshtove si magjistar and all knowing.

ku e di ti cfar di une? apo c'libra lexoj dhe kam lexuar une?

Di vetem ato qe nuk ke lexuar sepse nese te pyes ne cilen bibloteke i merr librat nuk di te me pergjigjesh. Magjistaret ndjekin nje bibloteke dhe duhet te lexojne mbi 500 faqe ne dite ose e tene ndryshte 3.5 ore studim literature dhe abonim vjetor ne biblotekat elektronike.

Per arsye sigurie to te dergoj nje link me 5000 libra bashkohore te literatures boterore te cilat ne i lexojme thjeshte per qejf https://drive.google.com/folderview?...VloMFN5c3Q0Ykk jane ne gjuhen italiane sepse perdorim shume gjuhen latine por biblotekat tona zoterojne me miljona libra dhe ky eshte nje shembull qe tregon qe nuk bejme shaka por mesojme vertete.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adam Kadmon : 31-10-2018 nė 23:33
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2018, 23:30   #26
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

dmth pyetjes se a ka antifotone?

po plako, ka antifotone, vetem se ketu zhgenjimi eshte se antifotonet dhe fotonet jane te njejtat grimca. disa grimca jane ne fakt ne vetvete antigrimcat e tyre.
grimcat qe ne te njeten kohe jane dhe antigrimca jane sepse ato jane elektrikisht neutrale(pa ngarkese elektrike).
nje neutron nuk mund te jete antineutron ne te njejten kohe(dhe pse duket pa ngarkese) sepse eshte i perbere nga kuarket, dhe antineutroni perbehet nga antikuarket.

do akoma me per fotonet, apo gluonet, a ca do tjeter?


deshtove magjistar, nuk ka nje grimce negative qe quhet antifoton.

ka foton dhe antifoton, ne te njejten kohe, pa asnje lloj ngarkese.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2018, 23:32   #27
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adam Kadmon Shiko postimin
Po ne nje fare menyre po. Njekohesisht krijoj realitetin tim qe me pershtatet ne hapsiren e influences time qe do te thote : U futa qellimisht ne forum sepse e dija qe do me pergjigjeshit dhe do me kundershtonit sepse e kerkova une nje gje te tile jo se ju vepruat rastesisht. Ndersa ju me perdorni mua si menyre informacioni per veten tuaj edhe pse per mendjen tuaj fjalet e mia jane pa kuptim ne subkoshience po pyesni dhe regjistroni cdo gje qe une duhet tju them.
jo mo shoku, deri tashi ke bere gafa. pretendove qe njeh shkelqyeshem mekanike kuantike dhe bere nje gafe me antifotonin me ngarkese negative!!!!
nuk te perdor per informacion, ti i di gjerat gabim.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 31-10-2018 nė 23:36
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2018, 23:40   #28
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
jo mo shoku, deri tashi ke bere gafa. pretendove qe njeh shkelqyeshem mekanike kuantike dhe bere nje gafe me antifotonin me ngarkese negative?
nuk te perdor per informacion, ti i di gjerat gabim.
antifotoni eshte e kunderta e fotonit. Njesoj sic themi materje antimaterje

Fotoni leviz ne eter jo ne materie.

Megjithate nuk dua te te mbush mendjen ndoshta sje gati ti mesosh ose nuk te duhen.

Mos u merzit me mua nuk kam qellim te te merzis po nuk beson une nuk merzitem me ty ndaj le te jete nje diskutim i thjeshte shoqeror.
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2018, 23:45   #29
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
dmth pyetjes se a ka antifotone?

po plako, ka antifotone, vetem se ketu zhgenjimi eshte se antifotonet dhe fotonet jane te njejtat grimca. disa grimca jane ne fakt ne vetvete antigrimcat e tyre.
grimcat qe ne te njeten kohe jane dhe antigrimca jane sepse ato jane elektrikisht neutrale(pa ngarkese elektrike).
nje neutron nuk mund te jete antineutron ne te njejten kohe(dhe pse duket pa ngarkese) sepse eshte i perbere nga kuarket, dhe antineutroni perbehet nga antikuarket.

do akoma me per fotonet, apo gluonet, a ca do tjeter?


deshtove magjistar, nuk ka nje grimce negative qe quhet antifoton.

ka foton dhe antifoton, ne te njejten kohe, pa asnje lloj ngarkese.
Nuk te thash qe ka antifoton kot te thash nje gje qe nuk e dije sepse jo te gjithe e dine per arsye se duhet rishkruar fizika sepse jane dhene me qindra cmime nobel dhe si perfundim po mesojme gjera qe dihen qe ne egjiptin e lashte.

Qellimi im nuk eshte fizika
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2018, 23:47   #30
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adam Kadmon Shiko postimin
antifotoni eshte e kunderta e fotonit. Njesoj sic themi materje antimaterje

Fotoni leviz ne eter jo ne materie.

Megjithate nuk dua te te mbush mendjen ndoshta sje gati ti mesosh ose nuk te duhen.

Mos u merzit me mua nuk kam qellim te te merzis po nuk beson une nuk merzitem me ty ndaj le te jete nje diskutim i thjeshte shoqeror.
jo shoku jo, i di gjerat shume gabim, mos u hidh dege me dege kot me matter and antimatter.

qe te mesosh nje gje fillestare, kur dy fotone(te cilat jane antifotone ne te njeten kohe, dhe pse duket paradoksale, nuk ka hic paradoksalitet) te cilat jane neutrale elektrikisht(pa ngarkese) perplasen me njeri tjetrin, prodhojne gjithmone nje cift me ngarkese, i cili eshte elektron dhe pozitron(ky eshte antielektron sepse ka ngarkese te kundert me elektronin). kjo perplasje ndodh rendom ne boten e grimcave.

e more vesh tashi.

dhe nje gje tjeter, kuantet nuk jane llogje fjalesh apo lojra fjalesh.

ti fole per nje antifoton me energji negative.

nuk ekziston

ulu ne vend

dysh
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2018, 23:53   #31
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Dyshi eshte dualiteti, dualiteti tokesor. Dyshi eshte problemi sepse nga njeshi u kthyem ne 2 dhe po tentojme te kthehemi tek njeshi tek Ati ose tek Zoti sic thote feja.

Po kjo ishte pergjigjia qe prisja ku numer ka te thote shume ne simbologjine e vet.
Ti nuk me vleresove mua por tregove numrin qe donte te me dergonte shpirti yt Soul.
border=
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 00:10   #32
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adam Kadmon Shiko postimin
Dyshi eshte dualiteti, dualiteti tokesor. Dyshi eshte problemi sepse nga njeshi u kthyem ne 2 dhe po tentojme te kthehemi tek njeshi tek Ati ose tek Zoti sic thote feja.

Po kjo ishte pergjigjia qe prisja ku numer ka te thote shume ne simbologjine e vet.
Ti nuk me vleresove mua por tregove numrin qe donte te me dergonte shpirti yt Soul.
jo pa qellim te cova tek dyshi, dhe pse e bera me shaka qe te bije ne gracken sikur une jam mesues dhe te ul ne bange dhe nuk te ve kater por dysh.
nuk jam mesues dhe aspak i prere si mesues sepse kam takt pedagogjik zero, jam shum i dhunshem verbalisht, me fjale.

shikoj se qenke djale i zgjuar, e kape domethenien e fshehur te dyshit.

meqenese the qe di dhe nga filozofia, nga do e fillojme me filozofine dualiste? nga Plato, apo Rene Dekarti?! i cili pretendon se mendja nuk eshte fizike dhe rrjedhimisht substance jo hapesinore(dhe ne kete pike ka te drejte, mesa duket).
Platoni besonte ne metempsikozis, migrimin e nje shpirti(quaje mendje po deshe) ne nje trup te ri fizik.


lufta e perjetshme filozofike, cila eshte primare, materia apo ideja? nuk eshte zgjidhur akoma bindshem, te gjitha zgjidhjet futin uje ne te katra anet.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 01-11-2018 nė 00:15
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 00:38   #33
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,730
Thanks: 15,505
Thanked 9,378 Times in 5,428 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 275
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

po te lexosh midis rrjeshtave ka info interesante , por kur permendet kabbalah kam dyshimet e mia …(energji negative)
un per vete I besoj teorive te zonjes qe ka kete website …http://www.toveje.dk/
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 08:13   #34
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Filozofia e alkimise okultizmit dhe e ezoterise bie ne kundershtim me llogjiken e thjeshte njerezore bie ne konflikt.

Mendja njerzore e thjeshte eshte drejtues i njeriut dhe ne identifikohemi me te me inelektin dhe mendimet tona.

Nje magjistar identifikohet me shpirtin e vet jo me mendjen sepse mendja ose truri nuk loz rolin paresor te drejtimit te jetes por i sherben magjistarit me perulesi si nje sherbetor.

Ndryshimi i shpirtit me trurin eshte gjigand por po ju them vetem qe shpirti ndjek misjonin e vet ne univers qe eshte nje misjon hyjnor ndersa truri ndjek rregullat e mbijeteses organike te qenjeve te gjalla. Mendja lufton per mbijetese qe trupi te vdese mbi 84 vjec ndersa shpirti eshte i perjetshem dhe nuk lufton te mbijetoje nuk ka panik ne te nuk ka frike nuk ka pasiguri.

Nje magjistar mundet ti transformoj ndjenjat nje njeri behet varres i ndjenjave te cilat justifikohen nga truri si te mireqena.

Do tromditeshit nese do ju thosha qe as koha dhe as hapsira nuk egziston dhe qe nje njeri mundet ti modifikoje te dyja sipas deshires. Por jo me ane te trurit dhe intelektit. Sdo me besonit nese do ju thosha qe mundeni te ndryshoni rrenjesisht jeten tuaj sipas deshires por mendja juaj ju ben viktime dhe ju sileni si viktima prisni te viktimizoheni nga cdo fuqi me larte se ju duke akuzuar shtetin bankat organizatat kriminelet terroristet si fajtore te vuajtjeve tuaja por ju te gjithe pervec shume pak njerzve e deshironi te jeni dhe te jetoni si nje viktime sepse keshtu do mendja juaj te luftoni per te mbijetuar.

Zemra juaj nuk do qe ju te viktimizoheni por ju ndiqni mendjen dhe jo zemren. Ju keni frike te hapni zemren sepse do shihni ne te realitetin ku jeni futur.

Shpirti ka mencurine e nje hyjnie dashurine e pafund dhe lumturine. Truri eshte nje ushtar i futur ne nje llogore ku lufton pa asnje qellim do vetem te mbetet gjalle te haje ushqim te shumohet dhe te vdese pa lene gjurme.

Shume prej jush do me marin per nje te marre per nje sharlatan nje injorant apo thjeshte do qeshe e sdo futet kurre ne kete teme. Kete mundem ta parashikoj dhe e parandjej por ndryshe nga ju une nuk vuaj nga ndjenja e talljes ofendimi apo sharjet ndaj jam i qete te ndjek qellimin tim per tre njerez qe po me presin.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adam Kadmon : 01-11-2018 nė 08:26
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 08:38   #35
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Shume prej shkencetarve dhe dijetarve me te degjuar te shkences kane qene dhe jane ndjekes te arteve antike te diturise si alkimia ezoteria okultizmi etj.

Shume prijes shpirterore te cdo feje boterore si Jezusi Buda dhe udheheqesit islamike kishin njohuri dhe zoteronin artet dhe filozofine alkimike ezoterike dhe okultiste ne jetet e tyre.

Ata ishin magjistare te mirefillte dhe shembuj kane dhene plot. Por e keqja eshte se njerzit magjine e shikojne si dicka te ndaluar si dicka pa vlere si dicka jashte mode jo fetare dhe te demshme. Por besomeni magjistaret me te medhenj te botes jane ndjekes te jezusit Abrahamit Budes etj dhe keta jane mesuesit e njerezimit dhe cdo magjistar studjon dhe praktikon mesimet e tyre.

Feja dhe institucionet fetare nuk kane lidhje me drejtuesit shpirteror ndaj ka nje kontradite midis arteve antike dhe fese moderne.
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 08:43   #36
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,517
Thanks: 1,866
Thanked 1,716 Times in 1,073 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

E ke futur veten ne nje qorrsokak saqe as shpirti jot s'te ben pune, se trurin e morem vesh qe qenka destinuar te vdese pa lene gjurme lol

PS. Po me presjet ke bere sherr?
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 08:47   #37
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Magji ka si qellim ngritjen e njeriut ne nivelet me te larta te egzistences deri ne bashkim me Atin ose njeshin dhe ndjek misjonin e illuminimit te shpirtit.

Magjia nuk eshte nje fe por eshte nje filozofi e cila synon ne modifikimin e botes ku jetojme per nje ngritje shpirterore. Magjia thyen barrjerat tokesore e ben te pamunduren te mundur. E ben viktimen te jet zot i vetvetes dhe te vendose se si ta jetoje jeten sipas deshires se zemres se vet. Magjia nuk eshte moraliste nuk nuk e njeh dualitetin e mire dhe e keqe sepse arrin te transformoje gjithcka ne dashuri dhe lumturi.

Por prej saj shume pak veta do perfitojne per fatin e keq por brezat e rinj qe do te vine ne te ardhmen do te jene me te hapur dhe me te afte te jetojne nje jete shume here me te mire.
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 11:29   #38
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Posts: 5,607
Thanks: 7,339
Thanked 3,148 Times in 1,452 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 210
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
shoh nje lloj panteizmi tek ty lol, ti je kudo e kurdo. di gjithcka. you're omniscient, omnipresent, probably all seeing eye.
Dhe ne persona te ndryshem njekohesisht
__________________
The problem is, you think you have time.
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 11:47   #39
Sopoti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,967
Thanks: 5,177
Thanked 5,759 Times in 3,036 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 209
Sopoti ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

E dija qe jeta modifikohet vec me pune,qe ta kesh me te lehte ate.

Ne c'stad dije duhet te kem ta modifikoj me mire kete rrjedhen e jetes (pa lodhje shume) ?
__________________
Muzika asht liri, kulturė, fe, magji e mistikė.
Gjergj Fishta!
------------------------------------
''Njeriun,,sa pak e gjej te njeriu!
V Zhiti.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 11:57   #40
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,939
Thanks: 10,242
Thanked 9,587 Times in 4,724 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 321
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Kjo me duket gje e mire per ushqimin e shpirtit dhe menyren e pasur se si ndihet nje shpirt i mbushur me kaq njohuri. Problemi fillon kur keto qe ky person ndjen ne cfare i sherbejne ne ditet e perditshme?

Jeta na ka dhene si mesim qe ne ēerdhe, kopesht e me pas ne klase te pare se, nqs nuk meson librat nuk mund te jesh nxenes i mire.. kur ke keto arritje dhe me pas dipllomohesh ath keto i ve ne funksion te nje pune me te ardhura.. pra, fitoren e lekut dhe e dime mire se me leke blen gjithcka qe ka ne treg.

Nuk njoh ndonje une deri me tani qe te fitoj leke duke qene i pasur ne shpirt.
ndoshta e mira vjen vetem nese i ve keto ne sherbim te dickaje.. si psh, te behesh fizikant, psikolog, etc.. ath po keto te hyjne ne pune.. kurse ne te tjerve sna hyn me ne pune se po plakemi
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur