Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-11-2018, 15:15   #61
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 936 Times in 540 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
...sepse vet toka po kalon ne nje nivel me te larte te vibrimit qe mbas vitit 2012
Adam Kadmon- kam keto pyetje.

C'lidhje ka Adami me Kadmonin dhe perse zgjodhe pikerisht keta 'emra'?

Kete vitin 2012 e ke me te thene apo e ke gjetur vete? Po te jete e para, nuk ka nevoje te me japesh referenca, sepse eshte gabim. Po te jete e dyta, dua te degjoj se si e percaktove.

Cfare do te thote 'nivel i larte i vibrimit'? Cili eshte nivel i larte dhe cili i ulet? Cili eshte perkufizimi i 'vibrimit' ne kete konstekst?

Se fundi, cfare do te thote 'magji' ne kontestin e njohurive qe deklaron se ke?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 02-11-2018 nė 15:19
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 18:15   #62
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
Poseidon nje fare fuqie mendimi i tij Land.
E di, lol....
fuqia eshte tek impresioni dha lavazhi i trurit, dhe manipulimi me ca gjysem te verteta, duke shfrytezuar supersticionin njerezor.
Sic dihet ka shume njerez supersticioze, dhe keta maget(magjistaret) pikerisht keta lloj viktimash gjuajne. Supersticioni per shkak te injorances zhvillon fobi nga me te ndryshmet.
Ka qene dikur(eshte akoma por prapa dyerve te burgut) ne Itali nje maga e famshme, Vanna Marchi, kishte akses ne disa tv italiane te dores se dyte, shume e zgjuar, ja doli mbane te kapte shume viktima, kryesisht te shtreses se ulet kulturore te italianeve. Vanna beri krime shume te tmerrshme me anen e lavazhit te trurit, persona krejt te shendetshem i bindete se ishin te semure, zgjidhte momentin e duhur te sulmit final, dhe i shkaterronte nga parate. Kishte persona qe i kishin dhene Vannes mbi 100 mije euro(njerez qe shisnin shtepine e tyre, te tjere qe futeshin ne borxhe), por demi me i madh nuk ishte monetar dhe pse ne shume te medha, ishte fizik dhe shendetesor, kishte vertete dhe persona te semure, por nuk shkonin tek mjeku por tek Vanna. Tragjedi njerezore.Citim:
Mynyren si e trajton ,jam i bind qe e ty te pelqen ai gjykimi i tij i ftohte ,ne sensin dashamires (pozitiv),gje we bie ndesh me termin magjji.
Nuk me pelqen aspak gjykimi i tij, ketij tipit i ka rene rasti te degjoje ca terma shkencore, kerkon te beje pershtypje tek ata qe per disa shkenca nuk kane informacion, dhe ben sallate, shkence, filozofi, religjion, kimi me alkimi(njera eshte shkence e mirefillte tjetra pseudoshkence) dhe me spiritualitet. Per mua ky nuk i njeh shkencat fare, me gafat qe ben.

Citim:
Botkuptimi i Zet e Rex eshte i gjere,e mund t'a argumentojne vet se si e shohin.
Nuk e kam idene dhe nuk me intereson.


Postimi yt i pare ne kte teme me pelqeu, shume real. besoj se ke imunitet nga lavazhi i trurit, dhe nuk beson ne dokra supersticioni.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 18:17   #63
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 232
Thanks: 304
Thanked 96 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Smile Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adam Kadmon Shiko postimin

A mundemi te fitojme pasuri te pafundme monetare?
Po mundemi te fitojme aq shume sa parate do te jene te pavlera.


Nese njerzit gjejne ngushellim tek feja kultet organizatat apo Zoti, magjistaret nuk kane nevoje ter ngushellim sepse jetojne ne nje gjendje harmonie ku mbizoteron dashuria dhe lumturia larg ndjenjave te ulta. Me pak fjale magjistaret jane Zot te jetes te tyre dhe munden ta drejtojne ate.Ju uroj nje jete te lumtur !
Pėrshėndetje Adam,

pėr t'u mos zgjeruar pėr sė tepėrmi unė do tė kisha vetėm 2 pyetje
pėr ty:

1. Duke pasur parasysh se edhe ne nuk na vjen mirė kur dikush
na vjedh, e sidomos politikanėt djersėn e popullit. Pra po e zėmė
se pasurohem, si qėndron puna sė pari me ligjin: i ke tė pastra ato si
dhe me ndėrgjegjen (moralin)? - E din, ka njeri qė nuk dėshiron diēka
nėse s'i ka merituarė dhe qė tė mos mundet mandej tė flej rehat!

2. Si e konsideron jetėn dhe universin ti si magjistar qė ke arrijtur
njė nivel tjetėr tė them tė inteligjencės nė krahasim me tė tjerėt
"normal", qėndron dikush apo diēka pas kėtij krjimi, apo thjesht
gjithėēka rastėsi nga asgjėja?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ricky_ch : 02-11-2018 nė 18:20
ricky_ch ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 18:53   #64
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,004
Thanks: 15,466
Thanked 13,162 Times in 8,309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 704
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Adam, po pres te vazhdosh.
Ke vendosur tė bėhesh i pasur?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 19:30   #65
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,945
Thanks: 883
Thanked 1,494 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Na shastiset fare!Dy dite u largova nga forumi u be nami ketu.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 19:48   #66
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Na shastiset fare!Dy dite u largova nga forumi u be nami ketu.
Qeke martu me duket....
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 19:50   #67
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,004
Thanks: 15,466
Thanked 13,162 Times in 8,309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 704
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Na shastiset fare!Dy dite u largova nga forumi u be nami ketu.
Me magji u ktheve tani ti?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 20:00   #68
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,945
Thanks: 883
Thanked 1,494 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Qeke martu me duket....
Tu thaft goja !Ne maget nuk martohemi.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 20:02   #69
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,945
Thanks: 883
Thanked 1,494 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Me magji u ktheve tani ti?
Me autobus.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 20:05   #70
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,004
Thanks: 15,466
Thanked 13,162 Times in 8,309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 704
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Me autobus.
...tė magjepsur.

P.s. Mos ja fut kot, ku e mban tankun autobusi?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 20:07   #71
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adam Kadmon Shiko postimin
Ne artet ezoterike dhe okulte gjithesia universi apo vet egzistenca eshte entiteti kryesor apo sic e shohim ne me Numrin 1. Egzistenca ne vetvete eshte energji informative e ngjashme si nje vale zanore qe valezon me frekuenca te ndryshme ne formen e nje muzike.
Egzistenca ne vetvete nuk ka as kohe as hapsire ndaj pershtatet shume mire dhe shpjegohet me fiziken kuantike. Dhe vet universi nuk ka as kohe dhe as hapsire por ne mundemi ti perjetojme keto dukuri sepse shqisat tona per te zberthyer matriksin perdorin kete iluzjon. Njesoj sic shikojme nje filem ne nje monitor 3D ku per nje moment na duket sikur vertet jemi pjese e ngjarjes edhe pse iluzjoni optik eshte ndricimi i matriksit ne pixels te monitorit digital
Me poshte po sjell nje leksion astrofizikanit me brilliant qe ka njohur ndonjehere njerezimi, dituria njerezore me Hawking ka arritur maksimumin e vet.
Nese di anglisht, mund ta lexosh dhe te perfitosh njohuri te sakta persa i perket universit, te ndryshme, nga ato okulte dhe ezoterike.


The Origin of the Universe

Can you hear me?

According to the Boshongo people of central Africa, in the beginning, there was only darkness, water, and the great god Bumba. One day Bumba, in pain from a stomach ache, vomited up the sun. The sun dried up some of the water, leaving land. Still in pain, Bumba vomited up the moon, the stars, and then some animals. The leopard, the crocodile, the turtle, and finally, man.

This creation myth, like many others, tries to answer the questions we all ask. Why are we here? Where did we come from? The answer generally given was that humans were of comparatively recent origin, because it must have been obvious, even at early times, that the human race was improving in knowledge and technology. So it can't have been around that long, or it would have progressed even more. For example, according to Bishop Usher, the Book of Genesis placed the creation of the world at 9 in the morning on October the 27th, 4,004 BC. On the other hand, the physical surroundings, like mountains and rivers, change very little in a human lifetime. They were therefore thought to be a constant background, and either to have existed forever as an empty landscape, or to have been created at the same time as the humans. Not everyone, however, was happy with the idea that the universe had a beginning.

For example, Aristotle, the most famous of the Greek philosophers, believed the universe had existed forever. Something eternal is more perfect than something created. He suggested the reason we see progress was that floods, or other natural disasters, had repeatedly set civilization back to the beginning. The motivation for believing in an eternal universe was the desire to avoid invoking divine intervention to create the universe and set it going. Conversely, those who believed the universe had a beginning, used it as an argument for the existence of God as the first cause, or prime mover, of the universe.

If one believed that the universe had a beginning, the obvious question was what happened before the beginning? What was God doing before He made the world? Was He preparing Hell for people who asked such questions? The problem of whether or not the universe had a beginning was a great concern to the German philosopher, Immanuel Kant. He felt there were logical contradictions, or antimonies, either way. If the universe had a beginning, why did it wait an infinite time before it began? He called that the thesis. On the other hand, if the universe had existed for ever, why did it take an infinite time to reach the present stage? He called that the antithesis. Both the thesis and the antithesis depended on Kant's assumption, along with almost everyone else, that time was Absolute. That is to say, it went from the infinite past to the infinite future, independently of any universe that might or might not exist in this background. This is still the picture in the mind of many scientists today.

However in 1915, Einstein introduced his revolutionary General Theory of Relativity. In this, space and time were no longer Absolute, no longer a fixed background to events. Instead, they were dynamical quantities that were shaped by the matter and energy in the universe. They were defined only within the universe, so it made no sense to talk of a time before the universe began. It would be like asking for a point south of the South Pole. It is not defined. If the universe was essentially unchanging in time, as was generally assumed before the 1920s, there would be no reason that time should not be defined arbitrarily far back. Any so-called beginning of the universe would be artificial, in the sense that one could extend the history back to earlier times. Thus it might be that the universe was created last year, but with all the memories and physical evidence, to look like it was much older. This raises deep philosophical questions about the meaning of existence. I shall deal with these by adopting what is called, the positivist approach. In this, the idea is that we interpret the input from our senses in terms of a model we make of the world. One can not ask whether the model represents reality, only whether it works. A model is a good model if first it interprets a wide range of observations, in terms of a simple and elegant model. And second, if the model makes definite predictions that can be tested and possibly falsified by observation.

In terms of the positivist approach, one can compare two models of the universe. One in which the universe was created last year and one in which the universe existed much longer. The Model in which the universe existed for longer than a year can explain things like identical twins that have a common cause more than a year ago. On the other hand, the model in which the universe was created last year cannot explain such events. So the first model is better. One can not ask whether the universe really existed before a year ago or just appeared to. In the positivist approach, they are the same. In an unchanging universe, there would be no natural starting point. The situation changed radically however, when Edwin Hubble began to make observations with the hundred inch telescope on Mount Wilson, in the 1920s.

Hubble found that stars are not uniformly distributed throughout space, but are gathered together in vast collections called galaxies. By measuring the light from galaxies, Hubble could determine their velocities. He was expecting that as many galaxies would be moving towards us as were moving away. This is what one would have in a universe that was unchanging with time. But to his surprise, Hubble found that nearly all the galaxies were moving away from us. Moreover, the further galaxies were from us, the faster they were moving away. The universe was not unchanging with time as everyone had thought previously. It was expanding. The distance between distant galaxies was increasing with time.

The expansion of the universe was one of the most important intellectual discoveries of the 20th century, or of any century. It transformed the debate about whether the universe had a beginning. If galaxies are moving apart now, they must have been closer together in the past. If their speed had been constant, they would all have been on top of one another about 15 billion years ago. Was this the beginning of the universe? Many scientists were still unhappy with the universe having a beginning because it seemed to imply that physics broke down. One would have to invoke an outside agency, which for convenience, one can call God, to determine how the universe began. They therefore advanced theories in which the universe was expanding at the present time, but didn't have a beginning. One was the Steady State theory, proposed by Bondi, Gold, and Hoyle in 1948.

In the Steady State theory, as galaxies moved apart, the idea was that new galaxies would form from matter that was supposed to be continually being created throughout space. The universe would have existed for ever and would have looked the same at all times. This last property had the great virtue, from a positivist point of view, of being a definite prediction that could be tested by observation. The Cambridge radio astronomy group, under Martin Ryle, did a survey of weak radio sources in the early 1960s. These were distributed fairly uniformly across the sky, indicating that most of the sources lay outside our galaxy. The weaker sources would be further away, on average. The Steady State theory predicted the shape of the graph of the number of sources against source strength. But the observations showed more faint sources than predicted, indicating that the density sources were higher in the past. This was contrary to the basic assumption of the Steady State theory, that everything was constant in time. For this, and other reasons, the Steady State theory was abandoned.

Another attempt to avoid the universe having a beginning was the suggestion that there was a previous contracting phase, but because of rotation and local irregularities, the matter would not all fall to the same point. Instead, different parts of the matter would miss each other, and the universe would expand again with the density remaining finite. Two Russians, Lifshitz and Khalatnikov, actually claimed to have proved, that a general contraction without exact symmetry would always lead to a bounce with the density remaining finite. This result was very convenient for Marxist Leninist dialectical materialism, because it avoided awkward questions about the creation of the universe. It therefore became an article of faith for Soviet scientists.

When Lifshitz and Khalatnikov published their claim, I was a 21 year old research student looking for something to complete my PhD thesis. I didn't believe their so-called proof, and set out with Roger Penrose to develop new mathematical techniques to study the question. We showed that the universe couldn't bounce. If Einstein's General Theory of Relativity is correct, there will be a singularity, a point of infinite density and spacetime curvature, where time has a beginning. Observational evidence to confirm the idea that the universe had a very dense beginning came in October 1965, a few months after my first singularity result, with the discovery of a faint background of microwaves throughout space. These microwaves are the same as those in your microwave oven, but very much less powerful. They would heat your pizza only to minus 271 point 3 degrees centigrade, not much good for defrosting the pizza, let alone cooking it. You can actually observe these microwaves yourself. Set your television to an empty channel. A few percent of the snow you see on the screen will be caused by this background of microwaves. The only reasonable interpretation of the background is that it is radiation left over from an early very hot and dense state. As the universe expanded, the radiation would have cooled until it is just the faint remnant we observe today.

Although the singularity theorems of Penrose and myself, predicted that the universe had a beginning, they didn't say how it had begun. The equations of General Relativity would break down at the singularity. Thus Einstein's theory cannot predict how the universe will begin, but only how it will evolve once it has begun. There are two attitudes one can take to the results of Penrose and myself. One is to that God chose how the universe began for reasons we could not understand. This was the view of Pope John Paul. At a conference on cosmology in the Vatican, the Pope told the delegates that it was OK to study the universe after it began, but they should not inquire into the beginning itself, because that was the moment of creation, and the work of God. I was glad he didn't realize I had presented a paper at the conference suggesting how the universe began. I didn't fancy the thought of being handed over to the Inquisition, like Galileo.

The other interpretation of our results, which is favored by most scientists, is that it indicates that the General Theory of Relativity breaks down in the very strong gravitational fields in the early universe. It has to be replaced by a more complete theory. One would expect this anyway, because General Relativity does not take account of the small scale structure of matter, which is governed by quantum theory. This does not matter normally, because the scale of the universe is enormous compared to the microscopic scales of quantum theory. But when the universe is the Planck size, a billion trillion trillionth of a centimeter, the two scales are the same, and quantum theory has to be taken into account.

In order to understand the Origin of the universe, we need to combine the General Theory of Relativity with quantum theory. The best way of doing so seems to be to use Feynman's idea of a sum over histories. Richard Feynman was a colorful character, who played the bongo drums in a strip joint in Pasadena, and was a brilliant physicist at the California Institute of Technology. He proposed that a system got from a state A, to a state B, by every possible path or history. Each path or history has a certain amplitude or intensity, and the probability of the system going from A- to B, is given by adding up the amplitudes for each path. There will be a history in which the moon is made of blue cheese, but the amplitude is low, which is bad news for mice.

The probability for a state of the universe at the present time is given by adding up the amplitudes for all the histories that end with that state. But how did the histories start? This is the Origin question in another guise. Does it require a Creator to decree how the universe began? Or is the initial state of the universe, determined by a law of science? In fact, this question would arise even if the histories of the universe went back to the infinite past. But it is more immediate if the universe began only 15 billion years ago. The problem of what happens at the beginning of time is a bit like the question of what happened at the edge of the world, when people thought the world was flat. Is the world a flat plate with the sea pouring over the edge? I have tested this experimentally. I have been round the world, and I have not fallen off. As we all know, the problem of what happens at the edge of the world was solved when people realized that the world was not a flat plate, but a curved surface. Time however, seemed to be different. It appeared to be separate from space, and to be like a model railway track. If it had a beginning, there would have to be someone to set the trains going. Einstein's General Theory of Relativity unified time and space as spacetime, but time was still different from space and was like a corridor, which either had a beginning and end, or went on forever. However, when one combines General Relativity with Quantum Theory, Jim Hartle and I realized that time can behave like another direction in space under extreme conditions. This means one can get rid of the problem of time having a beginning, in a similar way in which we got rid of the edge of the world. Suppose the beginning of the universe was like the South Pole of the earth, with degrees of latitude playing the role of time. The universe would start as a point at the South Pole. As one moves north, the circles of constant latitude, representing the size of the universe, would expand. To ask what happened before the beginning of the universe would become a meaningless question, because there is nothing south of the South Pole.

Time, as measured in degrees of latitude, would have a beginning at the South Pole, but the South Pole is much like any other point, at least so I have been told. I have been to Antarctica, but not to the South Pole. The same laws of Nature hold at the South Pole as in other places. This would remove the age-old objection to the universe having a beginning; that it would be a place where the normal laws broke down. The beginning of the universe would be governed by the laws of science. The picture Jim Hartle and I developed of the spontaneous quantum creation of the universe would be a bit like the formation of bubbles of steam in boiling water.

The idea is that the most probable histories of the universe would be like the surfaces of the bubbles. Many small bubbles would appear, and then disappear again. These would correspond to mini universes that would expand but would collapse again while still of microscopic size. They are possible alternative universes but they are not of much interest since they do not last long enough to develop galaxies and stars, let alone intelligent life. A few of the little bubbles, however, grow to a certain size at which they are safe from recollapse. They will continue to expand at an ever increasing rate, and will form the bubbles we see. They will correspond to universes that would start off expanding at an ever increasing rate. This is called inflation, like the way prices go up every year.

The world record for inflation was in Germany after the First World War. Prices rose by a factor of ten million in a period of 18 months. But that was nothing compared to inflation in the early universe. The universe expanded by a factor of million trillion trillion in a tiny fraction of a second. Unlike inflation in prices, inflation in the early universe was a very good thing. It produced a very large and uniform universe, just as we observe. However, it would not be completely uniform. In the sum over histories, histories that are very slightly irregular will have almost as high probabilities as the completely uniform and regular history. The theory therefore predicts that the early universe is likely to be slightly non-uniform. These irregularities would produce small variations in the intensity of the microwave background from different directions. The microwave background has been observed by the Map satellite, and was found to have exactly the kind of variations predicted. So we know we are on the right lines.

The irregularities in the early universe will mean that some regions will have slightly higher density than others. The gravitational attraction of the extra density will slow the expansion of the region, and can eventually cause the region to collapse to form galaxies and stars. So look well at the map of the microwave sky. It is the blue print for all the structure in the universe. We are the product of quantum fluctuations in the very early universe. God really does play dice.

We have made tremendous progress in cosmology in the last hundred years. The General Theory of Relativity and the discovery of the expansion of the universe shattered the old picture of an ever existing and ever lasting universe. Instead, general relativity predicted that the universe, and time itself, would begin in the big bang. It also predicted that time would come to an end in black holes. The discovery of the cosmic microwave background and observations of black holes support these conclusions. This is a profound change in our picture of the universe and of reality itself. Although the General Theory of Relativity predicted that the universe must have come from a period of high curvature in the past, it could not predict how the universe would emerge from the big bang. Thus general relativity on its own cannot answer the central question in cosmology: Why is the universe the way it is? However, if general relativity is combined with quantum theory, it may be possible to predict how the universe would start. It would initially expand at an ever increasing rate.

During this so called inflationary period, the marriage of the two theories predicted that small fluctuations would develop and lead to the formation of galaxies, stars, and all the other structure in the universe. This is confirmed by observations of small non uniformities in the cosmic microwave background, with exactly the predicted properties. So it seems we are on our way to understanding the origin of the universe, though much more work will be needed. A new window on the very early universe will be opened when we can detect gravitational waves by accurately measuring the distances between space craft. Gravitational waves propagate freely to us from earliest times, unimpeded by any intervening material. By contrast, light is scattered many times by free electrons. The scattering goes on until the electrons freeze out, after 300,000 years.

Despite having had some great successes, not everything is solved. We do not yet have a good theoretical understanding of the observations that the expansion of the universe is accelerating again, after a long period of slowing down. Without such an understanding, we cannot be sure of the future of the universe. Will it continue to expand forever? Is inflation a law of Nature? Or will the universe eventually collapse again? New observational results and theoretical advances are coming in rapidly. Cosmology is a very exciting and active subject. We are getting close to answering the age old questions. Why are we here? Where did we come from?

Thank you for listening to me.


Stephen Hawking
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 20:08   #72
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,295 Times in 2,411 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ke vendosur tė bėhesh i pasur?
Ta bej nje xhiro me Range Rover te ri kur te me bie rruga kah Fiėri.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 20:11   #73
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,945
Thanks: 883
Thanked 1,494 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
...tė magjepsur.

P.s. Mos ja fut kot, ku e mban tankun autobusi?
Tankun e rimorkiova mbrapa autobusit,po ishte nje grua me dhimbje koke atje dhe ia futi shoferit me grusht se nuk ndaloi ne station dhe desh na hodhi nga ura..
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 20:11   #74
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,004
Thanks: 15,466
Thanked 13,162 Times in 8,309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 704
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Ta bej nje xhiro me Range Rover te ri kur te me bie rruga kah Fiėri.
Mezi po pres.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 20:17   #75
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,295 Times in 2,411 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Mezi po pres.
Te rroft bicikleta ty. As pedalen akoma nuk ia rregullove, e cmende gjithe qytetin kling kling ne ora 7:30 mengjes.

Per cfare ishte tema tha?
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 20:26   #76
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,004
Thanks: 15,466
Thanked 13,162 Times in 8,309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 704
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Te rroft bicikleta ty. As pedalen akoma nuk ia rregullove, e cmende gjithe qytetin kling kling ne ora 7:30 mengjes.

Per cfare ishte tema tha?
Mua vetėm atje te pjesa qė bėn aq shumė para sa nuk ke ē'tė bėsh me to mė ngelėn sytė, gjė tjetėr nuk lexova.
border=
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 20:48   #77
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,730
Thanks: 15,505
Thanked 9,378 Times in 5,428 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 275
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Ron ma thuaj pak shpejt e shpejt ca ka thene Stephen Hawking … se pertoj me thene te drejten me duket shume e gjat lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 21:24   #78
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Posts: 5,607
Thanks: 7,339
Thanked 3,148 Times in 1,452 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 210
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ore edlin ky Nadiri sikur do hidhej nga 15 katėshi, u hodh gjė?
__________________
The problem is, you think you have time.
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 21:28   #79
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,954
Thanks: 1,364
Thanked 2,251 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga *ARiel* Shiko postimin
Jo po s'beson Akrepi....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 21:29   #80
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,004
Thanks: 15,466
Thanked 13,162 Times in 8,309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 704
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga *ARiel* Shiko postimin
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur