Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-11-2018, 21:32   #81
Sopoti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,967
Thanks: 5,177
Thanked 5,759 Times in 3,036 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 209
Sopoti ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Mendoj se tema meriton te rrije brenda kornizave ,sikurse e ka paraqitur autori.
Tjeter gje ne pajtohet a jo secili.
__________________
Muzika asht liri, kulturė, fe, magji e mistikė.
Gjergj Fishta!
------------------------------------
''Njeriun,,sa pak e gjej te njeriu!
V Zhiti.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 21:44   #82
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,961
Thanks: 1,365
Thanked 2,252 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Nė Itali ka qėnė njė personazh i tillė qė vetėquhej Adam Kadmi, ka blogje programe tv bile ka botuar edhe libra...
Pyetja ime ėshtė... nėse bėhet fjalė pėr tė njėjtin personazh apo ē'farė....?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 21:54   #83
Sopoti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,967
Thanks: 5,177
Thanked 5,759 Times in 3,036 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 209
Sopoti ka mbyllur reputacionin
Smile Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Nė Itali ka qėnė njė personazh i tillė qė vetėquhej Adam Kadmi, ka blogje programe tv bile ka botuar edhe libra...
Pyetja ime ėshtė... nėse bėhet fjalė pėr tė njėjtin personazh apo ē'farė....?
Ai e specifikon.
Perzgjodhi kete nickname si me i pershtatshmi emer per mesazhin e percjelle.
Me c'kuptova une ,behet fjale per te njejten udhe nqs mjnd ta quaj te tille.

Si Zarathustra i Nietzche ,ku mori frymezim te ai (profeti )i dikurshem.
__________________
Muzika asht liri, kulturė, fe, magji e mistikė.
Gjergj Fishta!
------------------------------------
''Njeriun,,sa pak e gjej te njeriu!
V Zhiti.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 22:02   #84
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,961
Thanks: 1,365
Thanked 2,252 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Mendoj se ėshtė njė personazh i stisur pėr tė prezantuar nė mėnyrė mediatike tė gjitha kėto teori konspiracioni... e megjithatė nė intervistėn e tijė del si personazh real... mund tė jetė edhe ndonjė grup... tip anonimus... ēa s'bėn vaki
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 22:10   #85
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Kjo quhet..


EFICENCE...dhe magot skane SHANCE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 22:18   #86
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga *ARiel* Shiko postimin


priceless
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 22:19   #87
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 938 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
Me poshte po sjell nje leksion astrofizikanit me brilliant qe ka njohur ndonjehere njerezimi, dituria njerezore me Hawking ka arritur maksimumin e vet.
Nese di anglisht, mund ta lexosh dhe te perfitosh njohuri te sakta persa i perket universit, te ndryshme, nga ato okulte dhe ezoterike.


The Origin of the Universe

Can you hear me?

According to the Boshongo people of central Africa, in the beginning, there was only darkness, water, and the great god Bumba. One day Bumba, in pain from a stomach ache, vomited up the sun. .......Cosmology is a very exciting and active subject. We are getting close to answering the age old questions. Why are we here? Where did we come from?

Thank you for listening to me.


Stephen Hawking
Se paku ku djali kopjon andej dhe del ketej. Kurse ti po trumbetoke prifterinjte meoderne te 'shkences'.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 22:47   #88
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Ron ma thuaj pak shpejt e shpejt ca ka thene Stephen Hawking … se pertoj me thene te drejten me duket shume e gjat lol
shpejt e shpejt nuk kuptohet, duhet ta lexosh nga fillimi ne fund.

ka nje tjeter veper te tij madheshtore, eshte dhe ne youtube si audiobook.
e kam degjuar disa here, ai ka qene(R.I.P) mendja me e ndritur qe ka njohur njerezimi ndonjehere.po te jap dhe nje kenge, per qejf kjo...fillon me fjalet e Stephen Hawking.

Pink Floyd kane qene fansa te medhenj te tij, e adhuronin.

magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 22:50   #89
ThegreatGatsby
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 2,542
Thanks: 968
Thanked 578 Times in 358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
ThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Abracadabra beji me Lekė tė gjithė anėtarėt e kėtij forumi dhe jo vetėm o I madhi Skėnderbe! Amin!
__________________
G.R Lucrative Innovations & CO.
ThegreatGatsby nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 22:58   #90
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Se paku ku djali kopjon andej dhe del ketej. Kurse ti po trumbetoke prifterinjte meoderne te 'shkences'.
shkenca nuk ka prifterinj.

kot e ve ne thonjza shkencen, nese ty te duket shkence alkimia dhe astrologjia, nuk kemi ca diskutojmefjala bie, cfar ka te gabuar aty "prifti"Hawking vere ne dukje, nxirr teorine tende, arsyetoje pse eshte e gabuar ajo qe thote Hawking...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 02-11-2018 nė 23:10
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 23:16   #91
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Adam Kadmon- kam keto pyetje.

C'lidhje ka Adami me Kadmonin dhe perse zgjodhe pikerisht keta 'emra'?

Kete vitin 2012 e ke me te thene apo e ke gjetur vete? Po te jete e para, nuk ka nevoje te me japesh referenca, sepse eshte gabim. Po te jete e dyta, dua te degjoj se si e percaktove.

Cfare do te thote 'nivel i larte i vibrimit'? Cili eshte nivel i larte dhe cili i ulet? Cili eshte perkufizimi i 'vibrimit' ne kete konstekst?

Se fundi, cfare do te thote 'magji' ne kontestin e njohurive qe deklaron se ke?


Mjeshtrit e arteve antike te cilet rriten ne anen shpirterore ne nje nivel me te larte se njeriu i thjeshte e kane te veshtire te identifikohen sepse ne ta mbizoteron shpirti ose Soul ndersa truri mendja dhe truri nuk luajne me rolin primar por sekondar ata i sherbejne shpirtit nuk e drejtojne ate. Shpirti nuk komunikon me gjuhen verbale por me ane te intuites simbolikes emocioneve etj ku perfshien telepatia komunikimet nderdimensionale e shume te tjera. Truri dhe Egoja jone takosore kane tendencen e identifikimit me emer mbiemer shtetesi kombesi profesion me hoby etj. Por per shpirtin e njeriut keto nuk kane rendesi skane vlere sepse ai eshte i perjetshem dhe gjate mijra e mijra vjeteve ne te shkuaren e ne te ardhmen nuk e ka te thjeshte te gjeje nje emer dhe te thote une quhem keshtu jam shqiptar dhe punoj si artist. Shpirti mundet te jete cdo gje dhe si ve dot nje etikete ta kete si emer . Emrin Adam Kadmon e zgjodha qellimisht sepse ka simboliken e njeriut te pare primondial te Adamit i cili zbriti ne toke per te jetuar. Eshte thjeshte simbolike sic perdorin piratet e webit Anonimus.

Sipas Astreologjise ka 12 epoka ku cdo epoke ka nje gjatesi afersisht 2160 vjet . Sipas Astrologjise ky eshte momenti i ndryshimit t. Ne kete moment ne jemi brezi i fundit i epokes se Peshqeve qe eshte simbolika e kristjanizmit dhe e simbolit te jezusit ku mbizoteron superioriteti mashkullor. Brezi i ri qe ka lindur mbas vitit 2012 ben pjese ne epoken e ujorit qe ne vetvete i jep superioritet femerores dhe pikerisht ne kete epoke dhe ne kete brez kane limdur dhe po limdin princat shpirterore qe do udheheqin njerzimin ne vazhdim.
Nga viti 2012 deri ne vitin 2600 quhet periudha tranzitore e ndryshimit te epokave dhe pikerisht ne kete vit fusha gravitacionale e tokes per shkak te ndryshimit te kendit me diellin dhe uljes se shpejtesise se rretullimit do ndryshoj kahet e fushes magnetike dhe do kemi 13 muaj ne vit sepse do ti shtohen vitit 12 dite. Por keto jane probleme te astrofizikes dhe nuk kane ndonje rendesi specifike.

Universi sic e njohim ne eshte i formuar nga grimca energjie te cilat vibrojne ne menyre te tille frekuence qe mbartin informacion njesoj si tingulli i nje istrumenti muzikor. Kur ky nivel vibrimi ndryshon ndryshon edhe informacioni. Te jesh ne harmoni eshte njesoj si te bashkosh dy tinguj muzikor brenda nje orkestre pa krijuar zhurme por muzike. Pershembull ne sinfonine e bethovenit te shtohet tingulli i nje vjoline themi qe ka vibrim dhe informacion ne harmoni me orkestren. Nese fusim zhurme e birbilit te trajnierit te futbollit ne nje orkester nuk do kemi harmoni sepse birbili nuk ka informacion muzikor dhe as frekuence te perafert me vijolinen.

Magjia eshte e veshtire te kuptohet si koncept sepse njerzit real e kane te shtremberuar idene. Disa e quajne magji kur shikojne nje magjistar disa e quajne mrekulli kur shohin nje figure fetare disa e quajne rastesi apo kocidence sic jane skeptiket.

Po perpiqem te shpjegoj shkurtimisht cfare eshte universi per njerzit shpirterore sipas arteve antike.

Ne jetojme ne nje univers i krijuar nga energjia pa kohe dhe pa hapsire nuk egziston as e shkuara as e ardhmja nuk egziston as hapsira qe njohim ne ne 3D. Te gjitha keto koha dhe hapsira jane nje iluzjon qe trupi yne mentale i perdor per tu orientuar dhe per te pasur me te lehte deshifrimin e informacionit shqisor i cili i vjen si energji elektrike nga receptoret. Pra ne jetojme brenda mendimit tone ne nje iluzion 4D lartesi gjatesi thellesi dhe kohe. Pervec se jetojme ne nje iluzjon mental shpirti yne jeton dhe eshte i bllokuar brenda trupit tone ne nje gjendje gjumi. Psh njesoj si nje astronaut qe fle brenda kostumit hapsinor. Kostumi hapsinor shikon se ka kamera degjon perpunon informacion dhe jeton ne nje fare menyre por eshte i destinuar ti sherbeje astronautit kur ai te zgjohet. Ky eshte rizgjimi i shpirtit ne boten fetare ku shpirti merr ne dore trupin. Dhe ne e perdorim kur themi njeri i zgjuar qe nenkupton me nje mendje te hapur mbi normalen jo i zgjuar ne mengjes por i zgjuar ne jete.

Eshte nje koncept shume i nderlikuar per tu kuptuar. Por fatmiresisht filmi i famshem Matrix shpreh kete kuptim te realitetit dhe jo pa qellim regjizori ndertoi kete skenar ai nuk e krijoj filmin ai mori informacione te gatshme nga filozofia esoterike dhe okultiste. Ndersa filmi Harry Potter shpreh konceptin qe njerzit e thjeshte kane per magjine dikush qe praktikohet me nje shkop magjik dhe transformon njerzit ne bretkosa.

Cdo njeri jeton brenda sferes se vet te influences ne nje univers plot me sfera te tjera te mbivendosura qe krijojne nje multivers. Me thjeshte cdo njeri jeton brenda universit te vet ku ka influence dhe bashkvepron me universet e tjere fqinj. Cdo njeri pa perjashtim ka fuqi ta ndryshoje dhe te modifikoje universin e vet pa ndikuar tek te tjeret. Pra nese une bej nje ndryshim dhe me pelqen apo pranoj qe forca e gravitetit nuk me pelqen ajo nuk do egzistoje ne universin tim. Por universi fqinj bashkevepron me ty por ndikohet vetem nese personi qe e drejton vendose ti bashkohet realitetit tend per te hequr gravitetin ose jo por natyra eshte ne nje harmoni shume te bukur ku nuk ndodh asnjehere perplasie. Cdo njeri i percepton gjeraat ndryshe psh ngjyren e kuqe une e perceptoj jeshilen ndrsa dikush thote qe jeshilja eshte bluja sepse keshtu kemi vendosur ti emertojme ne trurin tone. Ne nuk percaktojme njesoj gjerat sepse nuk jetojme ne te njejtin vend. Iluzjoni mund te modifikohet lehtesisht si modifikimi ne nje ender nese arime te behemi koshient brenda ne ender. Nese ne ender shohim nje qen qe do te na kafshoje dhe ne moment behemi koshient qe jemi ne ender nuk kemi frike por e transformojme qenin ne nje dele dhe paniku iken keshtu eshte dhe bota jone ne nuk jemi te vetedijshem dhe trupi yne biologjik eshte nje kostum kozmik i nje astronauti qe po fle brenda nesh.

Shembull konkret jezusi ndaloj stuhine dhe eci mbi uje. Ai beri mrekulli apo magji eshte e njejta gje. Jezusi vendosi ne universin tim une dua te ndodhe keshtu qe te bej qellimin tim dhe ashtu u be. Ndersa apostujt qe tentuan te ecnin ne uje ecen disa hapa dhe u zhyten me pas ne te sepse pranuan rregullat e Jezusit me besim por dyshuan dhe nuk ishin te vendosur ti mbanin ato rregulla apo jo dhe u hutuan dhe u zhyten ne uje.

Pyetjes a mundem te bej magji mrekulli ? Po mundem por keto magji nuk i sherbejne Egos time dhe as mendjes por shpirtit pasi shpirti e ka fuqine e ndryshimit te universit ku jetoj. Une thjeshte deshiroj dicka me shpirt dhe ajo realizohet. Deshiroj nje pune te qete me pak ore ne dite dhe page te kenaqeshme dhe ajo realizohet normalisht. Mendja ime nuk mundet ti kerkoje shpirtit nje Ferrari qe te plotesoj nevojat e Egos sepse shpirti e drejton njeriun jo e kunderta por shpirti nuk ka deshira te cuditshme psh tapata fluturues apo xhinde qe dalin nga llampa. Po ju jap nje shembull praktik nga jeta ime. Isha i lodhur fizikisht deshirova te beja pushim perdora mandra nje lloj lutje. Ne kulmin e punes puna u pezullua per nje arsye te rendomte kisha kater dite kohe te pushoja por doja me shume keshtu qe perdora tekniken e zgjatjes se kohes qe ne nje fare menyre ben qe ato 4 dite te te duken 4 muaj duke ngadalesuar kohen nje lloj meditimi aktiv. Mbas 4 ditesh vajta ne pune si nje jeri i ri i lumtur dhe i gezuar dhe punova me pasjon tere javen ne vazhdim. A mundet ndonje nga ju te beje 4 muaj pushim per 4 dite brenda ne pune. Por kjo ka ndodhur ne universin tim koleget e mi te punes kaluan 4 dite stres qe puna te mos pezullohej ata se kuptuan qe e kisha krijuar une dhe sdo e kuptonin dot sepse nuk jane te destinuar te shikojne pertej mendjes se tyre.

Magjistaret kane aftesi psiqike parashikimin e te ardhmes shikimi ne distance komunikimi me entitetet astrale telepati intuite mund te ndikojne ne psikiken e individeve kane fuqi hipnotike etj dhe une i zoteroj jo vetem une por dhe ju por ju nuk jeni koshient e vetmja e keqe eshte se shpirti im nuk do qe une te jap spektakel apo show sepse e urren famen shpirti ndjek qellimin e vet jo egon time.

Shtesat me te larta te koshiences kane aftesi te manipulojne materien ne menyrat me te cuditshme psh kemi Nicola Tesla po te lexoni veprat e tij do e kuptoni qe ai eshte qenje shpirterore qe krijonte nga hici fuqi te paimagjinueshme psh rrjedhjen e elektricitetit ne ajer pa ndihmen e kabllove telekomunikacionin astral me ane te elektronikes makinen e kohes e shume te tjera disa i thone kesaj shkence por harojne qe nje magjistar i atij niveli nuk shpik objekte por ligje te universit.

Magjistaret kane fuqi te levizin kombe te ndryshojne boten te jene te padukshem dhe te panjohur por ata jane qenje shpirterore dhe jo njerez te thjeshte ne siellje dhe mendime. Dallohen nga vullneti dhe perkushtimi per realizimin e qellimit qe kane ne shpirt nuk njohin pengesa nuk ndalojne asnjehere dhe nuk vdesin kurre vdes trupi fizik por jo shpirti i tyre ai jeton pergjithmone.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adam Kadmon : 02-11-2018 nė 23:31
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 23:21   #92
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 938 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Hawking nuk ka gabuar gje, as ka zbuluar/ndryshuar gje. Great marketing on his part.

Citim:
kot e ve ne thonjza shkencen, nese ty te duket shkence alkimia dhe astrologjia, nuk kemi ca diskutojme
Nuk vura ne thonjeza shkencen, por ate te Hawking. Ti as ke idene se cfare kishte thene ky djali aty, e edhe ky nuk duket se ja ka shume idene edhe vete se cfare po thote. E ne sa ka marre akses diku, te siguroj qe nuk vete dot me tej, pa u qeruar nga konceptet tokesore e materiale qe jane te qarta ne postimin e pare.

Une di kush dezinjoi kohen sipas levizjes se planeteve dhe hodhi bazat e shkences. Kam lexuar me laps postulatet e tij dhe nuk shikoj asgje misterioze ne teknologjine e larte e cila pershkruhej me fjale te sakta por me nje nivel te ulet te dijes aso kohe. Pasi kam thene kete, mund te shtoj se fjalet qe ke perdorur ne postin me lart, pershkruaj ate qe une identifikoj si anijen kozmike me nje tenxhere fluturuese. Prandaj nuk te marr dot seriozisht.

E me qe ra fjala tek fluturimet, nje mbret i fuqishem i Nepalit ne nje kohe te pacaktuar BC , i kishte kerkuar keshillatere dhe inxhiniereve te tij t'i konstruktonin nje makine fluturuese. Ata i thane qe nuk mund te gjejne makine fluturuese, por nuk munden ta ndertojne sepse sekretin e tyre e kane vetem Jonianet.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 23:42   #93
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Ron po harxhon energji mos u lodh per tmu kundervene mua e ndjej qe te kam prekur ne Ego nuk dyshoj qe je inteligjent te me falesh qellimi im te shkruaj ne kete forum eshte i percaktuar dhe ti nuk me ndalon dot dhe mundimi yt kundervenes po te konsumon po te lodh. 99.99 % e atyre qe do lexojne shkrimet e mia do me marrin per nje te marre dhe do qeshin kete une e di por ti vet ske pse te vihesh ne siklet ty nuk po te gjykon njeri per dijet e tua ndaj mos e gjyko veten qe sme ke thene ate apo kete mos e lodh zemren tende me kete ndjenje urrejtje.

Do shkruaj dhe per energjine se si e fitojme si e shperdorojme si vampirizojemi nga te tjeret dhe si te ruhemi apo si ta magazinojme energjine jetesore ose bioenergjine qe e ka cdokush.
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 23:49   #94
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 938 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Lere Ronin, se po te kishe qartesine qe pershkruan se ke, nuk do shkruaje keto qe shkrove per te.

Bere nja pyetje, pse je quajtuar Adam Kadmon. E kam lexuar pergjigjen qe ke dhene. Eshte shume e pergjithsme. Ne se me lejon, dua te di se si te percakton ty Adami ose Kadmoni ose te dy. Po te me sqarosh disi kete, do kuptoj pse nuk ke zgjedhur, te themi Dardanin. Edhe une nuk e zgjodha Dardanin rastesisht.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 03-11-2018 nė 00:07
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 23:51   #95
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Hawking nuk ka gabuar gje, as ka zbuluar/ndryshuar gje. Great marketing on his part.Nuk vura ne thonjeza shkencen, por ate te Hawking. Ti as ke idene se cfare kishte thene ky djali aty, e edhe ky nuk duket se ja ka shume idene edhe vete se cfare po thote. E ne sa ka marre akses diku, te siguroj qe nuk vete dot me tej, pa u qeruar nga konceptet tokesore e materiale qe jane te qarta ne postimin e pare.

Une di kush dezinjoi kohen sipas levizjes se planeteve dhe hodhi bazat e shkences. Kam lexuar me laps postulatet e tij dhe nuk shikoj asgje misterioze ne teknologjine e larte e cila pershkruhej me fjale te sakta por me nje nivel te ulet te dijes aso kohe. Pasi kam thene kete, mund te shtoj se fjalet qe ke perdorur ne postin me lart, pershkruaj ate qe une identifikoj si anijen kozmike me nje tenxhere fluturuese. Prandaj nuk te marr dot seriozisht.

E me qe ra fjala tek fluturimet, nje mbret i fuqishem i Nepalit ne nje kohe te pacaktuar BC , i kishte kerkuar keshillatere dhe inxhiniereve te tij t'i konstruktonin nje makine fluturuese. Ata i thane qe nuk mund te gjejne makine fluturuese, por nuk munden ta ndertojne sepse sekretin e tyre e kane vetem Jonianet.
kam ide te sakte se cfar ishte duke thene djali aty, ti kerkoje te dije nivelet e larta dhe te ulta te vibrimit, dhe ku e kishte fjalen ky djali(Adami i forumit tone).
ja ta them une ne vend te tij. sipas ezoteristeve dhe okultisteve, truri njerezor vepron ose vibron ne disa vale,
Delta wave – (0.1 – 3 Hz)
Theta wave – (4 – 7 Hz)
Alpha wave – (8 – 15 Hz)
Mu wave – (7.5 – 12.5 Hz)
SMR wave – (12.5 – 15.5 Hz)
Beta wave – (16 – 31 Hz)
Gamma wave – (32 – 100 Hz)
dhe kjo eshte e sakte, kur njerezit jane zgjuar truri njerezor vepron me valet me frekuence te larte, si alfa, beta dhe gama etj, mirepo kjo sipas okultisteve nuk perputhet me vibracionin e universit i cili eshte ne valet theta, dhe per kete shkak, truri njerezor ne gjendje te zgjuar nuk e kupton dot universin. valet theta dhe ato delta, vibrojne kur njeriu fle gjume...me ato vale truri sheh dhe endrrat, dhe ketu futet ne loje okultizmi.....gjithashtu me vale theta truri njerezor vibron ne te ashtuquajturen 'no thought' meditation qe e perdorin budistet.tjeter. po thua se ti e di kush dizenjoi kohen sipas levizjes se planeteve. une di si eshte krijuar sistemi diellor dhe planetet perfshire token.
pra na thuaj cfar di?!

cilin sekret dikan jonianet(greket), apo javanet(keshtu i quajne hebrenjte greket)? dhe nuk e ditkemi ne!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 03-11-2018 nė 00:16
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 23:54   #96
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

persa i perket ketij djalit, adam kadmonit, e siguroj se di shume me teper per kabalane dhe adam kadmonin apo elionin sesa ky.
gjithsesi duke konfrontuar kabalane me shkencen.
kabalahja me rezulton bullshit.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2018, 00:01   #97
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 938 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
kam ide te sakte se cfar ishte duke thene djali aty, ti kerkoje te dije nivelet e larta dhe te ulta te vibrimit, dhe ku e kishte fjalen ky djali(Adami i forumit tone).
1, ja ta them une ne vend te tij. sipas ezoteristeve dhe okultisteve, truri njerezor vepron ose vibron ne disa vale,
Delta wave – (0.1 – 3 Hz)
Theta wave – (4 – 7 Hz)
Alpha wave – (8 – 15 Hz)
Mu wave – (7.5 – 12.5 Hz)
SMR wave – (12.5 – 15.5 Hz)
Beta wave – (16 – 31 Hz)
Gamma wave – (32 – 100 Hz)
dhe kjo eshte e sakte, kur njerezit jane zgjuar truri njerezor vepron me valet me frekuence te larte, sia alfa, beta dhe gama etj, mirepo kjo sipas okultisteve nuk perputhet me vibracionin e universit i cili eshte ne valet theta, dhe per kete shkak, truri njerezor ne gjendje te zgjuar nuk e kupton dot universin. valet theta dhe ato delta, vibrojne kur njeriu fle gjume...me ato vale truri sheh dhe endrrat, dhe ketu futet ne loje okultizmi.....gjithashtu vale theta truri njerezor vibron ne te ashtuquajturen 'no thought' meditation qe e perdorin budistet.tjeter. po thua se ti e di kush dizenjoi kohen sipas levizjes se planeteve. une di si eshte krijuar sistemi diellor dhe planetet perfshire token.
2.pra na thuaj cfar di?!

3.cilin sekret dikan jonianet(greket), apo javanet(keshtu i quajne hebrenjte greket)? dhe nuk e ditkemi ne!

Tani, nuk kuptoj pse duhet te merremi bashke.

1.Ai tha se qe ne 2012 toka vibron me shume. Toka, planeti. Per cfare po flet me lart?!

2.Nuk hapa une temen, as kisha ne plan te tregoja gje.

3. Kush te ka thene ty se greket/arvanitet nuk jane te njejte me shqiptaret? Me eshte shqepur goja duke thene ka 3 vjet se greket jane shqiptaret ortodokse, ndersa albanet jane ata te feve te tjera, kryesisht muslimane. Plani ishte te reduktojne numrin e shqiptareve dhe ja arriten. Tani vrasim njeri-tjetrin.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 03-11-2018 nė 00:06
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2018, 00:05   #98
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adam Kadmon Shiko postimin
Ron po harxhon energji mos u lodh per tmu kundervene mua e ndjej qe te kam prekur ne Ego nuk dyshoj qe je inteligjent te me falesh qellimi im te shkruaj ne kete forum eshte i percaktuar dhe ti nuk me ndalon dot dhe mundimi yt kundervenes po te konsumon po te lodh. 99.99 % e atyre qe do lexojne shkrimet e mia do me marrin per nje te marre dhe do qeshin kete une e di por ti vet ske pse te vihesh ne siklet ty nuk po te gjykon njeri per dijet e tua ndaj mos e gjyko veten qe sme ke thene ate apo kete mos e lodh zemren tende me kete ndjenje urrejtje.

Do shkruaj dhe per energjine se si e fitojme si e shperdorojme si vampirizojemi nga te tjeret dhe si te ruhemi apo si ta magazinojme energjine jetesore ose bioenergjine qe e ka cdokush.
aha, je gabim shoku, ne forum shkruaj per zbavitje, nuk po harxhoj asnje lloj energjie, por meqenese jemi tek n/forumi ateist dhe agnostik, dhe une vetkategorizohem si i tille, e kam zakon qe prej vitesh qe kundershtoj the intruders, fetare te llojeve te ndryshem, okultiste, ezoteriste, spiritualiste, magjistare etj.
mos e vra mendjen, nuk me prek dot ne ego, se pari, e kam egon ne nivele normale, shume shume here nuk jam aspak egoist, dhe se dyti egoja ime eshte rrahur me vaj e me uthull per tu prekur.

hej, gabon kur mendon se te urrej.
nuk urrej kurre askend, urrejtja te erreson gjykimin.

plus qe nuk ke dhene asnje shkak te urrehesh, eshte absurde nese mendon keshtu.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2018, 00:10   #99
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Tani, nuk kuptoj pse duhet te merremi bashke.

1.Ai tha se qe ne 2012 toka vibron me shume. Toka, planeti. Per cfare po flet me lart?!

2.Nuk hapa une temen, as kisha ne plan te tregoja gje.

3. Kush te ka thene ty se greket/arvanitet nuk jane te njejte me shqiptaret? Me eshte shqepur goja duke thene ka 3 vjet se greket jane shqiptaret ortodokse, ndersa albanet jane ata te feve te tjera, kryesisht muslimane. Plani ishte te reduktojne numrin e shqiptareve dhe ja arriten. Tani vrasim njeri-tjetrin.
a fole se ti e di kush dizenjoi kohen sipas levizjes se planeteve? konstrukt mendimi pa shume kuptim ky, sipas meje. Si mund te dizenjohet koha?

po ja, une pershembull nuk jam as ortodoks as musliman as katolik, cfar kombesie i bie te jem?


ti leme se cfar jane jonianet apo javanet sepse e di mire cfar jane, nuk di cfar sekreti dine?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 03-11-2018 nė 00:12
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2018, 00:11   #100
Adam Kadmon
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: Amsterdam
Posts: 92
Thanks: 12
Thanked 35 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Adam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejtAdam Kadmon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Lere Ronin, se po te kishe qartesine qe pershkruan se ke, nuk do shkruaje keto qe shkrove per te.

Bere nja pyetje, pse je quajtuar Adam Kadmon. E kam lexuar pergjigjen qe ke dhene. Eshte shume e pergjithsme. Ne se me lejon, dua te di se si te percakton ty Adami ose Kadmoni ose te dy. Po te me sqarosh disi kete, do kuptoj pse nuk ke zgjedhur, te themi Dardanin. Edhe une nuk e zgjodha Dardanin rastesisht.
Adam Kadmon eshte cdonjeri prej nesh eshte njeriu me njerezor qe eshte i privuar nga memorja e historikut familjar. Eshte ai qe nuk ka manjetizem dhe nuk terheq asnje event qe nuk ploteson deshiren e tij.

Do te thote ne gjuhen e thjeshte pa simbolizma.
Eshte njeriu i pare i paster i pa ndikuar nga influenca e njerzve te tjere i cili ndertoj universin e tij sipas deshires se tij pa e kopjuar pa u ndikuar. Ne Adamin nuk kishte nje ndikim te paraardhesve ne pemen familjare. Sepse ne okultizem trashigimia familjare e sferes emotive trashegohet ne shume breza psh ne themi i ka ngjare gjyshit ne siellje por pervec sielljes nje femije trashegon brenga bllokime trauma te cilat i manifeston ne jeten e vet. Paraardhesit ndikojne deri ne 4 breza por edhe ne 20 breza. Nje shembull konkret nga okultizmi nese nje femije vdes brenga e familjes kalon ne bresa dhe brezi i trete e has si problem ne fushen emotive ose emocionale dhe nga frika nuk ka femije sepse ndjen dhimbjen e gjyshes ne subkoshiencen e vet dhe trupi reagon me ane te hormoneve kur ndikohet nga nje ndjenje paniku.

Keto te dhena te breznive shenohen ne ADN ne ate 90% te A DN qe quhet A DN pa vlere sepse shkenca akoma nuk e di perse sherben por okultizmi e njeh mire fushen e trashigimise. Adami kishte ADN te paster pa probleme pa ndikime sado qe kishte vete 10 % ne krahasim me ne kod gjenetik. Ndaj jetoj gjate mbi 1000 vjet sepse skishte semundje skishte anomali ishte perfekt edhe pse ishte njeri si ne.

Simbolika e Adamit tregon se Adami eshte nje njeri i lire nga problemet sepse eshte njeriu i pare ose ndryshe Primondial njeriu 100 % pa probleme ai qe shijoj parajsen tokesore dhe njeh personalisht krijuesin e vet.

Simbolika eshte nje fushe shume e gjere dhe duhet shume durim ta kuptosh dhe ta studjosh. Por une e vendosa kete emer jo nga prezatuesi italian i emisjonit Enigma edhe pse e njoh shume mire dhe kam lexuar librat e tij dhe degjuar muziken qe ai krijon. Me duhej nje emer universal qe te mos perdorja identitetin tim dhe brenda 3 sekondave gjeta kete emer. Ne fakt kisha dhe nje opsion te dyte nje numer nga gjeometria e shenjte ose me thjeshte numri Pi 3.14 i Fibonacit por pati nje konflikt simbolesh ne sistemin e forumit dhe e zendesova me Adam nuk kisha ndonjengje tjeter ne mendje sinqerisht nuk kam menduar gjate per nje veprim kaq te thjeshte.

Une lexoj ne Latinisht dhe ne Italisht shumicen e teksteve pasi shumica e teksteve jane shkruar ne gjuhet latine dhe e kam te veshtire te shprehem dhe qarte ne gjuhen shqipe sepse shpesh kuptim kane ne gjuhen e origjines shume simbole dhe duhen shpjegime dhe per nje fjale.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adam Kadmon : 03-11-2018 nė 00:34
Adam Kadmon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur