Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-11-2018, 21:12   #21
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Po pate lek nuk ka si vendi yt.
je gabim, jane ca vende dhe popuj dhe shtete qe nuk te hyn leku ne pune.
do besh dush me uje ngjyr cokollate, do ikin dritat kur u do qefi, s'do gjesh vend ku te parkosh makinen, do te te gjoboje polici kot, do semuresh dhe s'ka lek qe te sheron ne ato spitalet e qelbura te shqiperise(perfshi privatet), do perballesh me korrupsion ne cdo zyre shteterore qe do te te bjere rasti...si dhe rrezikon seriozisht jeten prej ndonjerit ....hej ca ke qe shef ashu!
ushqimet jane helmuese, plot me toksina, duke filluar qe nga buka me miell serb, dhe fruta zarzavate me hormone.
keto duken si detaje te vogla, por ta bejne jeten sterre.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 21:28   #22
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,958
Thanks: 6,863
Thanked 1,956 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
je gabim, jane ca vende dhe popuj dhe shtete qe nuk te hyn leku ne pune.
do besh dush me uje ngjyr cokollate, do ikin dritat kur u do qefi, s'do gjesh vend ku te parkosh makinen, do te te gjoboje polici kot, do semuresh dhe s'ka lek qe te sheron ne ato spitalet e qelbura te shqiperise(perfshi privatet), do perballesh me korrupsion ne cdo zyre shteterore qe do te te bjere rasti...si dhe rrezikon seriozisht jeten prej ndonjerit ....hej ca ke qe shef ashu!
ushqimet jane helmuese, plot me toksina, duke filluar qe nga buka me miell serb, dhe fruta zarzavate me hormone.
keto duken si detaje te vogla, por ta bejne jeten sterre.
Do kisha jetu ne tirane pa makine hic per pak kohe, makina duket shume stress atje. Jam kurjoz sa ben nje apartament i vogel me qira ne tirane apo prishtine ne muaj?
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 21:29   #23
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 5,617
Thanks: 2,891
Thanked 2,885 Times in 1,605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Do kisha jetu ne tirane pa makine hic per pak kohe, makina duket shume stress atje. Jam kurjoz sa ben nje apartament i vogel me qira ne tirane apo prishtine ne muaj?
Fillojne minimumi 200-250 mije leke ne muaj....
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 21:32   #24
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,958
Thanks: 6,863
Thanked 1,956 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Venom Shiko postimin
Fillojne minimumi 200-250 mije leke ne muaj....
Nese jane afer qendres ku nuk duhet makina qenka goxha mire per nje kryeqytet evropian.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 21:33   #25
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 5,617
Thanks: 2,891
Thanked 2,885 Times in 1,605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Afer qendres fillojne mga 300 400 euro Kurt.


Sa per temen nese mendon se mund te hapesh dicka tenden e ke mundesi financiare nuk eshte aq gogol sa e bejne ketu edhe nese kthehesh.
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 21:39   #26
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,424 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
je gabim, jane ca vende dhe popuj dhe shtete qe nuk te hyn leku ne pune.
do besh dush me uje ngjyr cokollate, do ikin dritat kur u do qefi, s'do gjesh vend ku te parkosh makinen, do te te gjoboje polici kot, do semuresh dhe s'ka lek qe te sheron ne ato spitalet e qelbura te shqiperise(perfshi privatet), do perballesh me korrupsion ne cdo zyre shteterore qe do te te bjere rasti...si dhe rrezikon seriozisht jeten prej ndonjerit ....hej ca ke qe shef ashu!
ushqimet jane helmuese, plot me toksina, duke filluar qe nga buka me miell serb, dhe fruta zarzavate me hormone.
keto duken si detaje te vogla, por ta bejne jeten sterre.

Hera e PARE qe pashe njerez me maska ne fytyre ose me mbrojtese hundesh apo te organeve fymemarrese.Ne TIRON KJO, dhe jo ne hene,biles nuk ishin kineze,ruse apo xhapaneze.

Nje FAKTOR si shembull perse JO.Por ka dhe te tjere dhe nuk i dihet a do kthehem.Me deshire...........KURRE.Do isha HIPOKRIT.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg tirana-smog-696x385-1.jpg (20.2 KiloByte, 45 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 21:40   #27
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,540
Thanks: 8,561
Thanked 6,601 Times in 2,768 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Per ti lene shakate menjeane po them edhe une mendimin tim.

Neve qe jemi larguar fare te rinj ne moshe nga Shqiperia dhe jetojme prej shume e shume vitesh larg atij vendi duhet ti bejme hesapet mire per nje shperngulje te tille. Pike se pari, do te fusesh ne llogari aspektin ekonomik dhe monetar (leket- me shqip) pra nese jemi ne gjendje te sigurojme nje pune atje ne Shqiperi per te mbajtur veten dhe familjen. Teoria e hapjes se ndonje bisnesi privat (nqs disponon para te kursyera ne emigracion) vitet e fundit eshte zbehur shume, mundesite dhe shanset jane pakesuar shume, klima e bisnesit sipas raporteve te agjensive perkatese eshte perkeqsuar shume, burokracia dhe ryshfeti, taxat e larta te mbysin, konkurrenca e paligjshme dhe dallaveret, "gjobat e kriminelave" te nxijne jeten, shto ketu edhe probleme te tjera qe te dalin rruges atje... Shkurt fare: A jemi ne gjendje te ruajme edhe ne Shqiperi ate standart jetese qe kemi siguruar gjithe keto vite me pune ketu ne Perendim? Shprese ka ende, por veshtiresia eshte e madhe!
Se dyti, kush ka kalamoj neper shkolla e ka akoma me te pamundur, arsimi atje eshte i cunguar dhe do ishte krim sikur ti dergoje femijet atje dhe sidomos te nderronin gjuhe (shumica e kalamojve te emigranteve nuk flasin shqipen ose e flasin ate cale-cale) dhe shoke e shoqe klase, apo thjesht te nderronin habitat, impakt fatal per psiqiken e tyre te brishte!
E treta dhe jo me pak kryesore, a jemi gati neve menderisht (psikologjikisht) ta perballojme jeten atje? A mund te pershtatemi me mentalitetin dhe realitetin e ri shqiptar? E theksoj kete fakt sepse neve u larguam ne nje moshe shume te re, pra kur po formohej karakteri, dhe ky karakter fatkeqsisht apo fatmiresisht u formua ne Perendim dhe kjo mund te bjere ndesh me ate realitet dhe menyre te menduari dhe vepruari ne Shqiperi. Jo me kot sa here qe e vizitojme ate vend, ankohemi per cdo gje, per rruget e prishura, semaforet qe nuk respektohen, zhurma e madhe orar e pa orar, plehrat andej ketej, mungesa e sherbimeve apo e forces se ligjit, mentaliteti i shkrehjes ne pune qe verejme ne PTT, zyra shteti apo privati, etc etc..
Se fundi qe nuk do shume koment eshte sherbimi shendetsor qe ka sot Shqiperia, i cili natyrisht nuk ka krahasim me ate Perendimor.
Cdo njeri qe vendos te kthehet, mendoj qe duhet te fuse ne llogari keto gjera dhe pastaj ti jape drejtim ashtu sic gjykon me mire, sepse edhe me patriotizma dhe atdhedashuricka nuk jetohet!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 21:42   #28
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,424 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Nese jane afer qendres ku nuk duhet makina qenka goxha mire per nje kryeqytet evropian.
Ka pas NJONA nje dhome te KOMPLETUAR....i thashe: KAFSHE ke shpia qe ka BO LALA ske per te fut mo.200.000 si qera mujore
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 21:43   #29
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,958
Thanks: 6,863
Thanked 1,956 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Venom Shiko postimin
Afer qendres fillojne mga 300 400 euro Kurt.


Sa per temen nese mendon se mund te hapesh dicka tenden e ke mundesi financiare nuk eshte aq gogol sa e bejne ketu edhe nese kthehesh.
Jo nuk e kam mundesine, por edhe sikur nuk do hapja biznes, thjesht do merresha me kumar online,lol por problemi eshte se bejn shume me hile online, kam nja dy shoke italian poker players qe vetem ate pune bejn dhe ankohen se ka shume hile kur njokohesisht ato bejn hile,lol
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 21:44   #30
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,540
Thanks: 8,561
Thanked 6,601 Times in 2,768 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Hera e PARE qe pashe njerez me maska ne fytyre ose me mbrojtese hundesh apo te organeve fymemarrese.Ne TIRON KJO, dhe jo ne hene,biles nuk ishin kineze,ruse apo xhapaneze.

Nje FAKTOR si shembull perse JO.Por ka dhe te tjere dhe nuk i dihet a do kthehem.Me deshire...........KURRE.Do isha HIPOKRIT.
Mos fol me shume sepse e pashe vete para nja 4 javesh, qamet i zi ne Tirone dhe Durres, biles ky i fundit me keq akoma…. vinte qyteti ere plehra dhe plasmase te djegur nga mengjesi deri ne darke! U cmenda per Zotin, me gerricte fyti dhe me kullonin hundet spango gjith diten!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 21:51   #31
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Do kisha jetu ne tirane pa makine hic per pak kohe, makina duket shume stress atje. Jam kurjoz sa ben nje apartament i vogel me qira ne tirane apo prishtine ne muaj?
S'ke ku parkon ne ate kryeqytet plere, por nuk eshte zgjidhje as urbani, behesh sardele dhe te merret fryma, ne ato autobuse pa ajer te kondicionuar. smog i tmerrshem, behesh pa lare pas dy oresh qe del nga shtepia, shkon ne darke ne shtepi te besh dush, ca te shohesh! here here del uji i kuq i turbullt, here te tjera eshte uji i pastert dhe papritur iken uji, te ngelet shkuma ne trup.... je duke ngren darke, opa ikin dritat....te hipin nervat ne kulm dhe fillon dhe uleret dhe shan ne kupe te qiellit(dhe pse ne shtepi je vetem ti, por degjojne fqinjet) te gjith kush ka drejtuar kte vend qe nga koha e skenderbeut, me otomane, e me zog e me enver hoxh, e me fatos e sal e like flori e ram thonjpaprer, cte te dale nga goja, te nesmen te thot fqinji, ore ca kishe qe bertisje ashu se na trembe!!!!
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 21:56   #32
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Mos fol me shume sepse e pashe vete para nja 4 javesh, qamet i zi ne Tirone dhe Durres, biles ky i fundit me keq akoma…. vinte qyteti ere plehra dhe plasmase te djegur nga mengjesi deri ne darke! U cmenda per Zotin, me gerricte fyti dhe me kullonin hundet spango gjith diten!
lere mos e pyet lol. sa keq, qytet 2700 vjecar.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 21:58   #33
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,540
Thanks: 8,561
Thanked 6,601 Times in 2,768 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Venom Shiko postimin
Afer qendres fillojne mga 300 400 euro Kurt.


Sa per temen nese mendon se mund te hapesh dicka tenden e ke mundesi financiare nuk eshte aq gogol sa e bejne ketu edhe nese kthehesh.
ma shpjegon pak bitte, cfare mund te hapesh atje nqs ke mundesi financiare, biles sa mundesi finaciare duhet te kem mesatarisht qe te behem pjese dhe konkurrent ne tregun e bisnesit shqiptar?
Nqs e ke fjalen per fabrika apo aktivitet prodhues jemi jashte loje sepse shumica jone nuk disponon kapitale, por thjesht kursime. Ato tashme jane monopole qeveritaresh dhe drogmenesh.
Nqs e ke fjalen per klube, bar-kafe, pike ushqimore apo dyqon shapkash dhe legenash plastike, pike fast-food, restorante te nivelit mesatar dhe te perditshem, servis motorrash apo hekrash etj, servis celularesh etj, farmaci dhe ilace, etj etj sherbime te ndryshme, beoj qe prap jemi jasht loje sepse u ka bo tumllas gjithanej, sa nuk ke ku e hap, biles pa u zgjidh ceshtja e pronave, cdo investim te shkon per lesh. Ti si e mendon dhe cfare ideje ke?
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
border=
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 22:12   #34
lojrafationline
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: USA
Posts: 40
Thanks: 5
Thanked 12 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
lojrafationline do tė bėhet i njohur mjaft shpejtlojrafationline do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Po te ishte mire Shqiperia sigurisht qe do bente kuptim, por aktualisht gjendja nuk duket mikpritese.
lojrafationline nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 22:30   #35
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Per ti lene shakate menjeane po them edhe une mendimin tim.

Neve qe jemi larguar fare te rinj ne moshe nga Shqiperia dhe jetojme prej shume e shume vitesh larg atij vendi duhet ti bejme hesapet mire per nje shperngulje te tille. Pike se pari, do te fusesh ne llogari aspektin ekonomik dhe monetar (leket- me shqip) pra nese jemi ne gjendje te sigurojme nje pune atje ne Shqiperi per te mbajtur veten dhe familjen. Teoria e hapjes se ndonje bisnesi privat (nqs disponon para te kursyera ne emigracion) vitet e fundit eshte zbehur shume, mundesite dhe shanset jane pakesuar shume, klima e bisnesit sipas raporteve te agjensive perkatese eshte perkeqsuar shume, burokracia dhe ryshfeti, taxat e larta te mbysin, konkurrenca e paligjshme dhe dallaveret, "gjobat e kriminelave" te nxijne jeten, shto ketu edhe probleme te tjera qe te dalin rruges atje... Shkurt fare: A jemi ne gjendje te ruajme edhe ne Shqiperi ate standart jetese qe kemi siguruar gjithe keto vite me pune ketu ne Perendim? Shprese ka ende, por veshtiresia eshte e madhe!
Se dyti, kush ka kalamoj neper shkolla e ka akoma me te pamundur, arsimi atje eshte i cunguar dhe do ishte krim sikur ti dergoje femijet atje dhe sidomos te nderronin gjuhe (shumica e kalamojve te emigranteve nuk flasin shqipen ose e flasin ate cale-cale) dhe shoke e shoqe klase, apo thjesht te nderronin habitat, impakt fatal per psiqiken e tyre te brishte!
E treta dhe jo me pak kryesore, a jemi gati neve menderisht (psikologjikisht) ta perballojme jeten atje? A mund te pershtatemi me mentalitetin dhe realitetin e ri shqiptar? E theksoj kete fakt sepse neve u larguam ne nje moshe shume te re, pra kur po formohej karakteri, dhe ky karakter fatkeqsisht apo fatmiresisht u formua ne Perendim dhe kjo mund te bjere ndesh me ate realitet dhe menyre te menduari dhe vepruari ne Shqiperi. Jo me kot sa here qe e vizitojme ate vend, ankohemi per cdo gje, per rruget e prishura, semaforet qe nuk respektohen, zhurma e madhe orar e pa orar, plehrat andej ketej, mungesa e sherbimeve apo e forces se ligjit, mentaliteti i shkrehjes ne pune qe verejme ne PTT, zyra shteti apo privati, etc etc..
Se fundi qe nuk do shume koment eshte sherbimi shendetsor qe ka sot Shqiperia, i cili natyrisht nuk ka krahasim me ate Perendimor.
Cdo njeri qe vendos te kthehet, mendoj qe duhet te fuse ne llogari keto gjera dhe pastaj ti jape drejtim ashtu sic gjykon me mire, sepse edhe me patriotizma dhe atdhedashuricka nuk jetohet!
po qe per patriotizma, i kam nxjerr uj te zi un dhe ca te tjere, s'kemi lene pa germuar dokumenta, e autore, antike, e mesjetare, e moderne, ne disa gjuhe te huaja, por ceshtja eshte se kur vjen puna per te jetuar atje, nuk cahet te jetosh ne mizerabilitetin shqiptar. une e provova nje kohe te shkurter fare atje ne shqiperi, disa vite me pare, ja mbatha me vrap nga syt kembet.
jetohet atje me edi ramen, like floririn dhe sal berishen!!!! pu pu pu pu pu pu pu


mos na e vini re ju qe jetoni akoma ne shqiperi, thjesht shprehim ate qe ndjejme, dhe ju vete e dini qe atje eshte me keq se ne kabul.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 22:34   #36
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
ma shpjegon pak bitte, cfare mund te hapesh atje nqs ke mundesi financiare, biles sa mundesi finaciare duhet te kem mesatarisht qe te behem pjese dhe konkurrent ne tregun e bisnesit shqiptar?
Nqs e ke fjalen per fabrika apo aktivitet prodhues jemi jashte loje sepse shumica jone nuk disponon kapitale, por thjesht kursime. Ato tashme jane monopole qeveritaresh dhe drogmenesh.
Nqs e ke fjalen per klube, bar-kafe, pike ushqimore apo dyqon shapkash dhe legenash plastike, pike fast-food, restorante te nivelit mesatar dhe te perditshem, servis motorrash apo hekrash etj, servis celularesh etj, farmaci dhe ilace, etj etj sherbime te ndryshme, beoj qe prap jemi jasht loje sepse u ka bo tumllas gjithanej, sa nuk ke ku e hap, biles pa u zgjidh ceshtja e pronave, cdo investim te shkon per lesh. Ti si e mendon dhe cfare ideje ke?
nuk behet fjale te hapesh biznes atje pa u futur ne ingranazhet e qelbura te militantizmit te dhjere partiak, duhet te jesh nicja apo gete apo hegeli apo froidi i vangjush dakos? duhet dhe tu garantosh vota ketyre shkerdhatave.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 22:48   #37
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,540
Thanks: 8,561
Thanked 6,601 Times in 2,768 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lojrafationline Shiko postimin
Po te ishte mire Shqiperia sigurisht qe do bente kuptim, por aktualisht gjendja nuk duket mikpritese.
po te jap nje detaj te vogel por shume domethenes!
Ne fillimvitet '90 punoja ne nje fabrike ushqimore ketu ne vendin ku rri dhe kisha shume kolege ausländer sidomos nga Slovenija, Kroacia, Serbia, Bih, MK, Kosova, Italia, etj, dhe nje kroat (quhej Sasha) ishte shume mik i mire me mua dhe me thoshte dicka qe nuk e kam harruar ende edhe kesaj dite: Ju shqiptaret keni emigracion shume te vuajtur, eshte shume me i ndryshem sesa i yni, sepse juve kur largoheni nga vendi juaj nuk e ktheni me koken mbrapa sepse atje nuk keni lene asgje, asgje nuk kishit dhe asgje nuk late mbrapa, ndersa neve e kthejme koken pas, neve duam te kthehemi sa me shpejt ne vendin tone sepse dicka e kishim dhe e duam ende ate qe kishim atje ne vendin tone. Jo me kot neve punojme dhe cdo gje qe fitojme e harxhojme lirshem dhe leme menjeane vetem dicka te domosdoshme, (zivimo platu po platu- jetojme rroge per rroge e perkthyer shqip) ndersa ju kurseni dhe e privoni veten shume, deri ne extrem dhe sfilitje sepse keni qene dhe mbeteni shume nevojtare per cdo gje! Nuk kaluan shume vite dhe ai ne vitet 99 apo 2000 u kthye ne vend te vet pasi lufta kishte mbaruar dhe gjendja ishte qetesuar shume. Te njejten gje beri edhe nje slloven (Marijan e quanin) qe u shkeput nga emigracioni me gjithe gruan e cila kishte pune shume te mire ne Krankenhaus, dhe u kthyen ne Slloveni po rreth atyre viteve me sa kujtoj.
Ideja qe dua te ilustroj me keto dy shembuj te vegjel eshte qe besoj verberisht qe edhe shqiptaret te njejten gje do te benin pa hezitim sikur Shqiperia te merrte rruge per se mbari, por fatkeqsisht kjo gje nuk ndodhi dhe ja ku jemi ende pas 27 vitesh emigracion duke diskutuar ende te kthehem-te mos kthehem apo ata qe jane ne Shqiperi qe ende mendojne si tja mbathin nga ai vend!
Kam pasur shume kolege apo shoke nga vendet e ballkanit (emigracioni me i madh ne DE/AUT/CH/SWE/NOR/ etc) por tashme nuk kam me asnje! Te gjithe jane kthyer ne vendet e tyre qysh prej 2004 e kendej.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga BABA nga DURRSI : 04-11-2018 nė 22:51
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 22:54   #38
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 828
Thanks: 435
Thanked 465 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Ok, rrojshit te gjithe per pergjigjet.

Une ne SHBA kam 10 vjet. Me perpara kam jetuar nja 9 vjet ne Greqi dhe 1 vit ne Itali. Nga Greqia dhe Italia kam kujtime shume te mira (ne Greqi rrija ne nje ishull dhe me shume beja plazh sesa punoja, kurse ne Itali poashtu kalova shume bukur ne Firence). Ne SHBA erdha kryesisht per shkaqe shendetesore. Nuk ndihem aq i pershtatur ketu dhe nuk e kam shijuar jeten si ne Greqi dhe Itali. Megjithate me pelqen qe SHBA eshte vend liberal dhe punen e paguan mire. Ne Shqiperi e parashikoj veten me nje apartament me dy dhoma, nja njezet mije dollare ne arke, nje diplome nga Greqia, dy diploma nga SHBA, plus tre gjuhe te huaja. Nuk besoj se do kem shume problem per nje cfaredo pune ne Tirane. Me shume me tremb gjendja me shendetin publik ne Shqiperi.

Me qe Kurti me pyeti per mamane, nuk eshte vetem plaka ime qe eshte merzitur ketu, kam degjuar shume te thyer ne moshe qe nuk e duan fare Ameriken. Te kisha familje vete edhe nuk me plaste se cfare thote plaka, por une nuk kam bere familje dhe nuk jam shume entuziast per trashegimine time ne Amerike (pra nuk e di nese dua te bej femije qe do behen amerikane). Gjerat varen edhe nga qyteti ku jeton ne Amerike. Ne qytete si Bostoni edhe Nju Jorku mbase te medhenjte ndihen me mire (thjesht une nuk kam asnje deshire te vendosem ne ndonje qytet te madh amerikan, sepse atje emigrantet punojne shume per ta paguar shtepite dhe nuk kane ore te lira per veten, per familjen dhe per hobet... ).

Gjithsesi, ju falenderoj per postimet... uroj te me ndriconi

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 04-11-2018 nė 23:11
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 23:08   #39
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,918
Thanks: 15,603
Thanked 9,447 Times in 5,474 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 277
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

me mire shko ne ndonje qyteze atje por meqe behet fjalen per mamane nese kthehesh ne Shqiperi rrij sa me larg qyteteve te medha gjithashtu ...
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 23:11   #40
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,424 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
po te jap nje detaj te vogel por shume domethenes!
Ne fillimvitet '90 punoja ne nje fabrike ushqimore ketu ne vendin ku rri dhe kisha shume kolege ausländer sidomos nga Slovenija, Kroacia, Serbia, Bih, MK, Kosova, Italia, etj, dhe nje kroat (quhej Sasha) ishte shume mik i mire me mua dhe me thoshte dicka qe nuk e kam harruar ende edhe kesaj dite: Ju shqiptaret keni emigracion shume te vuajtur, eshte shume me i ndryshem sesa i yni, sepse juve kur largoheni nga vendi juaj nuk e ktheni me koken mbrapa sepse atje nuk keni lene asgje, asgje nuk kishit dhe asgje nuk late mbrapa, ndersa neve e kthejme koken pas, neve duam te kthehemi sa me shpejt ne vendin tone sepse dicka e kishim dhe e duam ende ate qe kishim atje ne vendin tone. Jo me kot neve punojme dhe cdo gje qe fitojme e harxhojme lirshem dhe leme menjeane vetem dicka te domosdoshme, (zivimo platu po platu- jetojme rroge per rroge e perkthyer shqip) ndersa ju kurseni dhe e privoni veten shume, deri ne extrem dhe sfilitje sepse keni qene dhe mbeteni shume nevojtare per cdo gje! Nuk kaluan shume vite dhe ai ne vitet 99 apo 2000 u kthye ne vend te vet pasi lufta kishte mbaruar dhe gjendja ishte qetesuar shume. Te njejten gje beri edhe nje slloven (Marijan e quanin) qe u shkeput nga emigracioni me gjithe gruan e cila kishte pune shume te mire ne Krankenhaus, dhe u kthyen ne Slloveni po rreth atyre viteve me sa kujtoj.
Ideja qe dua te ilustroj me keto dy shembuj te vegjel eshte qe besoj verberisht qe edhe shqiptaret te njejten gje do te benin pa hezitim sikur Shqiperia te merrte rruge per se mbari, por fatkeqsisht kjo gje nuk ndodhi dhe ja ku jemi ende pas 27 vitesh emigracion duke diskutuar ende te kthehem-te mos kthehem apo ata qe jane ne Shqiperi qe ende mendojne si tja mbathin nga ai vend!
Kam pasur shume kolege apo shoke nga vendet e ballkanit (emigracioni me i madh ne DE/AUT/CH/SWE/NOR/ etc) por tashme nuk kam me asnje! Te gjithe jane kthyer ne vendet e tyre qysh prej 2004 e kendej.
Kam nje femer gjernane apo kontrolloren e re te maqinerive.Quhet Zhanete,burrin e ka nga Tuzla(boshnjak).Ich liebe Tuzla(ajo),burri 4 dite dhe thote....kur do kthehemi.

Nuk e pyta per persene!!!!!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur