Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-07-2019, 21:51   #1
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,117
Thanks: 0
Thanked 450 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan Bushati

Kam njėzet e njė vite qė jetoj nė SHBA dhe mbajė dy shtetėsi, atė shqiptare dhe amerikane. Por fatkeqėsisht nuk e paskam ditur se Shqipėria qenkėrka mbretėri dhe se mbreti quhet Matthews Palmer. Ai qė kėtu nga SHBA urdhėron qė ky dekret i Presidentit tė Shqipėrisė tė zbatohet dhe ky tjetri tė mos zbatohet. Cudi e madhe pėr mosdijen time, por cudi akoma mė e madhe pėr politikanėt e shtetarėt shqiptarė qė s’mund tė bėjnė politikė pėr vendin e tyre dhe s’mund tė qeverisin pa mbret?!!
Shkėlqesia juaj Palmer, me intervistės qė i dhatė VOA-sė, na treguat se keni njohuri fare tė cekta pėr kauzėn, veprimtarinė e opozitės shqiptare nė kėto gjashtė vitet e fundit dhe shkaqet e lėnies mandateve, daljes nė demostrata dhe mos hyrjes ne zgjedhjet vendore mė 30 qershor 2019 etj. Ju thatė se nuk ka asgjė jo normale nė qoftė se nuk voton njera palė! Po pse kėtu nė SHBA kritikohet Koreja e Veriut qė voton me njė kandidat? Ose, kėtu nė SHBA a ka ndodhur ndonjė herė qė tė mund tė bėhen zgjedhjet vendore me njė kandidat? Nėse jo, pse njė fars e tillė duhet tė bėhet nė vendlindjen time qė e ka emrin Shqipėri dhe qė ju u bėtė shtytėsi e mbėshtetėsi kryesor i kėtij neokomunizmi? Kjo ėshtė pėrgjegjėsia juaj si shtetar nė Administratėn Amerikane, qė me brutalizėm tė merrni nėpėrkėmbė dekretet e Presidentit tė Shqipėrisė dhe vullnetin e mė shumė se gjysmės sė popullatės shqiptare (opozitės)? Si taksapagues amerikan, unė protestoj ashpėr kundėr qėndrimeve tuaja tė njėanėshme , tė pa drejta, madje gjykoj edhe tė pa nderėshme.
Nuk ju kam dėgjuar( Shkėlqesia Juaj Palmer), tė flisni asnjė fjalė tė vetme pėr kanabizimin e gjithė Shqipėrisė, pėr sjelljen e kriminelėve nė Parlament, nė institucionet shtetėrore qėndrore e lokale, pėr lidhjet e qeverisė sė Edi Ramės me bandat kriminale, pėr korrupsionin galopant, pėr vjedhjen e vėrtetuar tė zgjedhjeve nė Peshkopi e ato qendėrore tė 2017-tės!? Apo e keni mik Edi Ramėn dhe s’mund ti thoni kėto gjėra qė unė pėrmenda mė lart?
Por ju kam dėgjuar ( nė 2017-tėn) ti thoni Lulzim Bashės: po vure edhe njė presje nė dokumentin bashklidhur do ta quaj refuzim dhe do tė keni gjithė pėrgjegjėsinė pėr tė ardhmen. Ashtu sic e trysnuat nė intervistė (e sipėr pėrmendur) se mund tė shpallet non grata,organizatė e zezė apo edhe terroriste!!?
A e shihni ju Palmer se demokracia nė Shqipėri ėshtė nė buzė tė humnerės dhe pėrplasja civile mund tė bėhet realitet? A e shihni ju dhe vartėsit tuaj nė Tiranė se Shqipėria ėshtė kthyer nė njė shtet tė tipit totalitar edhe me mbėshtetjen tuaj? A keni pėrgjegjesi edhe ju qė Shqipėria pėr mė shumė se njė vit e gjysėm ėshtė pa Gjykatė Kushtetuese, pa Gjykatė tė Lartė dhe pa njė Prokurori funksionale? Pse ju e filluat reformėn nė drejtėsi nga lart duke krijuar kėtė paralizė tė pėrgjithėshme institucionale? A ishit ju ata qė morėt pėrsipėr drjetimin dhe menaxhimin e kėsaj reforme? A e ndjeni vehten ndopak fajtorė pėr kėtė katraurė qe gatuat?
Kėto qė po ju a them juve publikisht nė kėtė shkrim, ju a kam bėrė me dije mė parė edhe kolegėve tė mi amerikan nė Partinė Republikane. Nė tė njejtėn kohė jam duke shpresuar qė ta shohim njeri-tjetrin nė sy, nė njė debat nė Komisionin e Jashtėm tė Kongresit Amerikan duke ju treguar ligjvėnėsve se si njė shtetar amerikan transformohet nė njė “mbret” pėr njė vend tė vogėl sic ėshtė Shqipėria. Por kjo Shqipėria e vogėl nuk aq e “vogėl” sa e imagjinon Palmeri, por ėshtė dashamiri mė i madh i amerikanėve nė botė. Palmer-at shkojnė e vijnė, por miqėsia shqiptaro-amerikane i ka rrėnjėt larg qė me Presidentin Willson njėqind vite mė parė.

https://www.voal.ch/shkelqesise-mire...sllan-bushati/
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 16:31   #2
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,117
Thanks: 0
Thanked 450 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHKĖLQESISĖ (MĖ MIRĖ LARTMADHĖRISĖ) SĖ TIJ MATTHEWS PALMER – Nga ASLLAN

“SHBA ėshtė duke ‘kryer vetėvrasje’ duke promovuar ideale qė dėshtuan nė vendin tim”- Avokati shqiptar jehonė tė gjerė nė Amerikė

Njė avokat qė iku nga Shqipėria komuniste bėri deklarata tė forta kundėr njė grupi opinionistėsh tė New York Times, i cili pretendonte se Amerika tani ėshtė “Ok”!

Video detajoi renditjen e Shteteve tė Bashkuara nė mesin e vendeve tė tjera tė zhvilluara, duke argumentuar se SHBA-ja “ishte e madhe”, por korrupsioni publik, problemet e zgjedhjeve dhe ēėshtje tė tjera kanė bėrė qė Shtetet e Bashkuara tė lėvizin mė pranė vendeve nė zhvillim.

Peter Lumaj tha pėr “Fox News”, se baza mbi tė cilėn u themelua Amerika ėshtė ajo qė e bėn vendin tonė tė ndryshėm nga pjesa tjetėr.

“Besimi tek Amerika bazohet tek liria, mbi tė cilėn qėndrojnė dokumentet themelore tė kėtij vendi”, tha ai.

“Pėr shkak tė lirisė, ne kemi zhvilluar kombin mė tė madh nė Tokė”, u shpreh ai.

Lumaj shpjegoi se babai i tij vdiq nė njė kamp pėrqendrimi nė mėnyrė qė bijtė e tij tė mund tė jetonin nė liri.

Ai kaloi nėntė muaj nė kampet e ndryshme tė refugjatėve derisa mbėrriti nė Amerikė.

“Fakti qė ne donim atė qė Shtetet e Bashkuara kishin pėr tė ofruar, atė liri, atė mundėsi, ne ishim tė gatshėm tė sakrifikonim ēdo gjė dhe gjithēka qė mundėm qė tė kishim pėr tė ardhur kėtu dhe tė jetonim ėndrrėn amerikane”, tha ai.

Lumaj vazhdoi studimet pėr fakultetin juridik derisa u bashkua me administratėn e kryebashkiakut Rudi Giuliani tė New York City,

Avokati shprehu shqetėsimin e tij pėr shtyrjen drejt socializmit tė Shteteve tė Bashkuara, duke thėnė se kombi ynė ėshtė duke “kryer vetėvrasje” duke promovuar tė njėjtat ideale qė dėshtuan nė vendin e tij.

“Unė jam duke jetuar ėndrrėn amerikane dhe kėshtu janė qindra e qindra mijėra njerėz qė kanė ikur nga Evropa Lindore”,vazhdoi ai.

360grade.al

https://360grade.al/269638/shba-esht...re-ne-amerike/
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 17:01   #3
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,272
Thanks: 353
Thanked 636 Times in 463 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHKĖLQESISĖ (MĖ MIRĖ LARTMADHĖRISĖ) SĖ TIJ MATTHEWS PALMER – Nga ASLLAN

Asllan Bushati jetoka ne SHBA e flet sikur vjen nga planeti Mars - edhe sikur 2100 vjet te jetoje ne SHBA nuk ka per t'mar vesh gje per politiken amerikane. Po te doj kush mund t'i sjell argumenta qe hedhin posht cilindo pretendim te tij. Sa per dijeni, roli i tij si ushtarak ne katrahuren e '97 esht totalisht kontravers.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 17:52   #4
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,117
Thanks: 0
Thanked 450 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHKĖLQESISĖ (MĖ MIRĖ LARTMADHĖRISĖ) SĖ TIJ MATTHEWS PALMER – Nga ASLLAN

‘Njė bisedė te kafe Skrapari’, Godet serish Avni Delvina

10:39, 03/07/2019
Situatės sė nxehtė politike edhe nė Shqipėri po edhe nė Kosovė grafisti i njohur Avni Delvina i ka kushtuar njė punim tė tij.

Ja postimi i tij i plotė shoqėruar edhe me fotomontazhin pikantNga Avni Delvina, piktor i njohur shqiptar

Grafikė nga cikli “Njė bisedė te Kafe Skrapari””

Nė grafikė jepet njė bisedė treshe midis prof. Plasarit, presidentit Meta nė rolin e baristit pėr kafen qė i ka premtuar filantropit, dhe filantropi Soros….Ata tė dy i thonė filantropit, se do bėnte mirė tė largohej nga Shqipėria…Sa i kollajshem duket ky vend, aq i vėshtirė ėshtė.

Nė Shqipėri tė presin si mbret dhe tė largojnė si barbon. Prandaj, sa pa u hap loja keq, duhet t’ja mbathesh. Do tė tė duket Hungaria lule…..Shqiptari ėshtė belaēi nga natyra dhe zevzek i madh. Dhe profesori vazhdon, se edhe pėr kėtė baristin nga Skrapari qė bėri dje njė deklaratė historike, njė pjesė e shqiptarėve do mėrziten.

Do mėrziten jo me deklaratėn, por me kurajon qė ai tregoi. I kam thėnė edhe unė me kohė kėto opinione pėr ty, por thėniet e mia nuk ju interesojnė, sepse unė jam thjesht njė prof…

Image

https://www.syri.net/politike/264821...-avni-delvina/
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 17:55   #5
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,117
Thanks: 0
Thanked 450 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHKĖLQESISĖ (MĖ MIRĖ LARTMADHĖRISĖ) SĖ TIJ MATTHEWS PALMER – Nga ASLLAN

Ky shkrim s'eshte per ty dujs, po per ata shqiptare qe jetojne ne amerike, dhe qe kane heq nen kurrizin e tyre, komunizmin, per ata nese ka te tille, qe i jane ngritur gjysherit dhe prinderit kunder regjimit komunist te tiranes, packa se kim filbi i tradhtonte.

Ja bere biografine asllanit.

Do e marrsh vizen nga konsulli i pergjithshem.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 18:00   #6
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,117
Thanks: 0
Thanked 450 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHKĖLQESISĖ (MĖ MIRĖ LARTMADHĖRISĖ) SĖ TIJ MATTHEWS PALMER – Nga ASLLAN

Krimet e komunizmit, ē'do ndodhė mė 8 korrik tek Ligjet?! Braho ha llafin, gatitet sulmi pėr asgjėsimin e Institutit

10:13, 03/07/2019
Nga Kastriot Dervishi.

Nė ditėn e rrenave, deputeti Spartak Braho deklaroi se do votonte kundėr rezolutės pėr veprimtarinė e Institutit pėr Studimin e Krimeve dhe Pasojave tė Komunizmit (ISKK) se ky institut ishte kthyer nė “degė tė Ballit Kombėtar”, sepse ishte prekur nga njė libėr i 5 viteve mė parė i Ēelo Hoxhės pėr krimet e komunistėve gjatė luftės.


Kaluan ditė dhe ndaj ISKK-sė u hodhėn gjithė rrangallat e ndryshket e komunizmit.


Mirėpo ēfarė ndodhi pasi mbaroi furia e sulmeve tė rakitikėve tė regjimit komunist? Braho hėngri fjalėn dhe votoi pro rezolutės mė 23 maj 2019.

Por sigurisht pas njė dredhie komuniste.

Projektit tė rezolutės iu bėnė tre shtesa dhe ISKK u trajtua si tė ishte agjenci sekrete, mė e madhe se SHISH-i madje, e krahasueshme me CIA-n nga veprimtaria.

Pak ditė mė vonė u paraqit njė projektligj i cili synon tė legjitimojė krimet e komunistėve gjatė luftės si dhe tė vendosė kushtin e certifikatės sė sigurisė pėr punonjėsit e ISKK-sė. Askush prej propozuesve tė ligjit nuk ka idenė se ēfarė informacioni administron ISKK-ja.

Tė kėrkosh ēertifikatė sigurie pėr punonjės qė nuk administrojnė e prodhojnė informacion tė klasifikuar, sigurisht ėshtė shkelje ligji.
Nė mėnyrė private punonjėsit mund tė kėrkojnė ēertifikatė sigurie, por kurrsesi nuk mund tė detyrohen me ligj.

Kush pajiset me ēertifikatė sigurie, e parashikon ligji pėr informacion e klasifikuar dhe VKM-tė pėrkatėse.

Meqė DSIK-nė (Drejtoria e Sigurimit tė Informacionit tė Klasifikuar) e ka qeveria, duket sheshit qė do bėjnė naze dhe do tė godasin ISKK-nė nėpėrmjet DSIK-sė, nė tė cilėn Vetingun e bėjnė oficerėt e Sigurimit; tė lindur me Traktatin e Varshavės, do na hiqen si dashnorė tė NATO-s.

Kėta na dinė budallenj ne qė nuk i kuptojmė kėto lojėra tė trasha?!

Pikėsėpari duhej DSIK tė kundėrshtonte precedentin qė detyron njė institucion qė nuk administron e prodhon informacion tė klasifikuar tė pajiset me ēertifikatė sigurie.

Pėr aq kohė sa DSIK nuk kundėrshton ėshtė bashkėfajtore nė kėtė lojė tė pisėt me skenaristė mediokėr.

Vetė DSIK ka praktika tė mėparshme shumė interesante qė ka harruar ti rilexojė pėr kėtė ēėshtje.

Jam kureshtar se si do ta kapėrdijė nė Komisionin e Ligjeve mė 8 korrik kėtė shkelje ligjore njė prej juristeve mė tė njohura, relatore e projektligjit, Klotilda Bushka.

Sigurisht nuk besoj se do kuptojnė gjė deputetėt e shumicės mė 11 korrik, sepse ata nė raste tė tilla janė njė bllok mishtor pa formė qė as kuptojnė pėr ēfarė bėhet fjalė.

Ēertifikata e sigurisė nuk ka lidhje me “besueshmėrinė” sikurse kanė shkruar relatorėt e projektligjit, por ėshtė dokument pėr personat qė qarkullojnė dhe administrojnė informacion tė klasifikuar.

© SYRI.net
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 18:08   #7
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,272
Thanks: 353
Thanked 636 Times in 463 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHKĖLQESISĖ (MĖ MIRĖ LARTMADHĖRISĖ) SĖ TIJ MATTHEWS PALMER – Nga ASLLAN

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Ky shkrim s'eshte per ty dujs, po per ata shqiptare qe jetojne ne amerike, dhe qe kane heq nen kurrizin e tyre, komunizmin, per ata nese ka te tille, qe i jane ngritur gjysherit dhe prinderit kunder regjimit komunist te tiranes, packa se kim filbi i tradhtonte.

Ja bere biografine asllanit.

Do e marrsh vizen nga konsulli i pergjithshem.
Kjo esht e keqja e madhe - kauzen e anti-komunizmit ende e kan doganier si ti e ish-sekretar partie si asllani, ne cilendo an te oqeanit qofshin ... beji t'fala doktorit
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 18:12   #8
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,117
Thanks: 0
Thanked 450 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHKĖLQESISĖ (MĖ MIRĖ LARTMADHĖRISĖ) SĖ TIJ MATTHEWS PALMER – Nga ASLLAN

Ish drejtori i VOA/ 30 Qershori poshtėrsi e qeverisė dhe turp i ndėrkombėtarėve

23:33, 03/07/2019
Nga Frank Shkreli, ish-Drejtor i VOA-s pėr Euroazinė

Ja erdhi dhe shkoi edhe 30 qershori i “votimeve” tė Edi Ramės, sepse zgjedhje kėto nuk mund tė quhen, bazuar nė asnjė standard ndėrkombėtar. Gjatė viteve, nėpėrmjet shkrimeve modeste, jam pėrpjekur tė shpreh mendimet e mia modeste – pėr mirė e pėr keq – mbi zhvillimet politike tė kėtyre 3-dekadave post-komunizėm nė Shqipėri, nė Kosovė dhe anė e mbanė trojeve shqiptare. Prandaj, kėsaj radhe, nuk dua tė pėrsėris zhgėnjimet e mia tė njohura, nė lidhje me klasėn aktuale politike dhe mungesėn e zhvillimeve tė njė demokracie tė vėrtetė nė trojet tona shumė tė vuajtura. Sepse po tė bėja njė gjė tė tillė, do tė mėrzisja, jo vetėm lexuesin por edhe veten time. Prandaj, me kėtė rast, dua tė shpreh, shkurtimisht, zhgėnjimin tim personal mbi votimet e fundit nė Shqipėri – nė pėrputhje, pak a shumė me reagimet e shprehura nė media nga disa kolegė tė mi tė nderuar nga Amerika, si Profesor Sami Repishti, Profesor Nikolla Pano dhe Dejvid Filips. Nė qoftė se kėto fjalė tė mia mund t’iu duken pakėz si tė ashpra, iu kėrkoj falje, por dalin nga zemra e njė shqiptaro-amerikani, i cili e do Kombin e vet, dhe qė mendon dhe beson, se Kombi shqiptar – pas njėrės prej diktaturave mė tė egra komuniste nė botė – meriton shumė mė mirė se kaq. Nė tė vėrtetė unė jam zhgėnjyer edhe nga mos reagimet e diasporės e, sidomos komunitetit shqiptaro-amerikan nė lidhje me gjendjen e krijuar nė Shqipėri. U garantoj se po tė ishte imponuar kjo gjendje sot nga tė huajt – nga sllavi, greku, turku ose italiani – shqiptarėt e Amerikės do i shikoje me pllakata nė protesta para Kongresit tė Shteteve tė Bashkuara dhe Shtėpisė sė Bardhė. Por ē’tė bėjmė tani, tė protestojmė para botės, shqiptari kundėr shqiptarit?!


Si mund tė quhen zgjedhje, votimet me njė pjesėmarrje prej mė pak se 20% e shqiptarėve qė kanė tė drejtė vote, ndėrkohė qė nė shumicėn e rasteve, kandidatėt socialistė ishin pa asnjė kundėrshtar?
Ēfarė qeverie, kudo qoftė, do tė ndihej krenare pėr organizimin e njė spektakli tė tillė tė shėmtuar?


Organizimi i tyre ishte i turpshėm dhe mbrojta e atij procesi, nga nivelet mė tė larta tė qeverisė dhe tė partisė nė pushtet, ėshtė njė ofendim i inteligjencės sė shqiptarėve por edhe i ndėrkombėtarėve, pėr tė mos thėnė poshtėrsi pėr vetė procesin.

Ky ishte njė ushtrim i kotė politik, krejtėsisht pa asnjė vlerė. Njė humbje e madhe pėr qeverinė dhe kryeministrin e saj! As opozita tė mos festojė, se nuk ishte fitore as pėr opozitėn e bashkuar. Mos mendoni se shumicėn e 80% tė shqiptarėve qė nuk votuan tė dielėn qė kaloi, i kini me vete, sepse unė e di dhe ju e dini mirė se nuk janė as me ju. Duhet ta dini gjithashtu se populli shqiptar ėshtė lodhur me tė gjithė ju. Fatkeqėsisht, me kėto votime, kjo klasė politike i mbetet besnik trashėgimisė sė saj edhe pas 30-vjet post-komunizėm: e “fikur dhe e koritur”, para Kombit dhe para botės.

Ē’tė them pėr ndėrkombėtarėt dhe reagimin e tyre me kėtė rast, pėrfshirė atė tė OSBE/ODIHR-it?

Unė dua tė rrėfej se qė nga viti 1989 e kėtej, si pjesė e punės kam ndjekur me kujdes dhe pėr nga afėr misionet e OSBE-sė anė e mbanė botės ish-komuniste dhe kam pasur gjithmonė respektin mė tė madh pėr punėn e tyre. Kam pasur fatin, madje, tė jem edhe disa herė anėtar i delegacioneve pėr mbikėqyrjen e zgjedhjeve nė vendet ish-komuniste, pėrfshirė edhe delegacionin e parė tė Departamentit Amerikan tė Shtetit nė zgjedhjet e para pluraliste nė mars/prill 1991 nė Shqipėri. Megjithėse me shumė tė meta dhe mungesa serioze standardesh, me keqardhje mė duhet tė them se organizimi i atyre zgjedhjeve nga regjimi i Ramiz Alisė, pothuaj 30-vjet mė parė, i plotėsonte mė shumė standardet e zgjedhjeve tė pėrcaktuara nga OSBE-ja, nė krahasim me votimet e organizuara nga qeveria Rama tė dielėn qė kaloi – tre dekada pas shembjes sė komunizmit.

Prandaj, deklarata e delegacionit tė OSBE-sė tė hėnėn qė kaloi ishte zhgėnjyese, nė krahasim me ato qė vėrtetė duhej tė thoshin pėr votimet vendore nė Shqipėri. Konstatuat se ishin tė qeta! Ėshtė ky njė prej standardeve, por tė qeta ishin zgjedhjet edhe nė kohėn e komunizmit, por a mund tė thoni se kėto ishin tė lira, tė drejta dhe demokratike – standardet kryesore pėr cilėsimin e zgjedhjeve nė njė vend qė e quan veten demokratik dhe anėtar i NATO-s?! Unė nuk dua t’ju mėsoj ju tė nderuar Zonja e Zotėri, se cili duhej tė kishte qenė raporti i juaj paraprak pėr kėto zgjidhje, sepse ju jeni ekspertėt ndėrkombėtarė.

Por dua t’ju pyes:

Nė cilin vend tjetėr tė Evropės do e pranonin procesin e zhvillimit tė votimeve si ky qė u mbajt nė Shqipėri fund javėn qė kaloi,

me njė pjesėmarrje mė pak se 20% dhe
nė shumicėn e rasteve vetėm me paraqitjen e kandidatit tė Partisė Socialiste – pa kundėrshtar?

Demokratike ishin kėto?!

Unė si shtetas amerikan prej pothuaj gjysmė shekulli dhe si njė shqiptaro-amerikan qė, pėr arsye tė ish-detyrės, kam pasur fatin tė bashkėpunoj gjatė karrierės sime me shumė diplomatė amerikanė, jo vetėm nė Shqipėri, por anė e mbanė botės dhe pėr tė cilėt kam zhvilluar dhe ruaj gjithnjė respektin mė tė madh pėr punėn e tyre nė rrethana shpesh tė vėshtira – mė habiti edhe reagimi i Ambasadės Amerikane nė Tiranė pėr kėto votime, ashtu siē ka habitur edhe shumė shqiptaro-amerikanė me tė cilėt kam biseduar kohėt e fundit, e tė cilėt janė shumė tė shqetėsuar me zhvillimet e fundit atje, e sidomos me reagimet/mosregaimet ndėrkombėtare ndaj atyre zhvillimeve.

“Zėri i Amerikės” nė gjuhėn shqipe, citon deklaratėn e Ambasadės Amerikane nė Tiranė, sipas tė cilės, “Shtetet e Bashkuara mirėpresin pėrfundimet e misionit vėzhgues tė ODIHR-it, sipas tė cilave votimet bashkiake tė 30 qershorit u zhvilluan, pėrgjithėsisht nė mėnyrė tė qetė dhe tė rregullt, si dhe dhanė njė vlerėsim tė pėrgjithshėm pozitiv pėr numėrimin e votave”, thekson deklarata e cituar nga VOA shqip. “Ne pranojmė, megjithatė, ashtu siē e vuri nė dukje edhe misioni i ODIHR-it, se ngėrēi dhe polarizimi politik kontribuan pėr zgjedhje nė tė cilat votuesit nuk kishin njė zgjedhje kuptimplotė. Pavarėsisht pengesave, populli shqiptar – qoftė ata qė morėn pjesė nė zgjedhje, ashtu edhe ata qė abstenuan – ushtruan tė drejtėn e tyre demokratike nė mėnyrė paqėsore dhe ne i pėrgėzojmė pėr kėtė”. Deklarata e Ambasadės dakordėsohet gjithashtu me OSBE/ODIHR-in se, “Ata qė dėshirojnė tė sfidojnė rezultatin e zgjedhjeve”, duhet tė presin njė ent juridik qė, sot pėr sot, nuk ekziston, “Gjykatėn Kushtetuese, e cila shpresojmė se do tė ngrihet sė shpejti, me gjykatės tė cilėt kanė kaluar njė proces rigoroz vetingu”, thuhet nė atė deklaratė.

Reagimet e ndėrkombėtarėve ndaj votimeve tė sė dielės nė Shqipėri po konsiderohen nga shumė ekspertė brenda dhe jashtė Shqipėrisė si mbėshtetje prej tyre e njė procesi ilegal dhe jashtė standardeve ndėrkombėtare. Njė mik i imi kėtu nė Amerikė mė solli ndėr mend kohėn e fashizmit kur Italia dėrgonte nė Shqipėri njerėz gjysmakė, sidomos nė fushėn e mjekėsisė, duke i arsyetuar si, “e buono per Albania”.

A mendojnė ndėrkombėtarėt se qeveria qė kanė shqiptarėt, “e buono pėr Albania”, sepse kaq meritojnė shqiptarėt?

Pse deklaratat e juaja mbi aktualitetin politik nuk pasqyrojnė tė vėrtetėn e zhvillimeve nė atė vend, pėrfshirė korrupsionin nė tė gjitha nivelet?
Thoni tė vėrtetėn! Kaq presin shqiptarėt prej jush.

Unė nuk e kuptoj, se pse duhet tė pritet dy muaj qė OSBE/ODIHR tė lėshojė njė raport mbi kėto votime, kur ėshtė tejet e qartė se ēfarė ndodhi, jo vetėm nė sytė e ndėrkombėtarėve, por mbi tė gjitha, populli shqiptar e sheh mirė se ē’po ndodh nė vendin e tij dhe janė duke votuar mė kėmbė, duke u larguar vazhdimisht nga trojet e veta mijėravjeēare.

Nė qoftė se ndėrkombėtarėt nuk mund tė ndihmojnė gjendjen, atėherė do i kėshilloja qė tė pakėn mos ta ndėrlikojnė edhe mė keq se ē’ėshtė, me deklaratat e tyre ose gjysmė deklarata, tė cilat nuk pasqyrojnė realitetin e gjendjes nė Shqipėri! Mė mirė heshtni fare! Sepse nė fund tė fundit, ėshtė kjo njė gjendje e krijuar nga vetė klasa aktuale politike dhe ėshtė detyrė dhe pėrgjegjėsi morale dhe atdhetare e saj, qė sa mė shpejt – nėpėrmjet dialogut politik dhe me pjesėmarrje tė gjerė edhe tė shoqėrisė – tė dalė nga ky qorrsokak politik, para se tė bėhet vonė – me qėllim tė mėnjanimit tė njė fatkeqėsie kombėtare, pėrballė tė cilės gjendet sot Kombi Shqiptar – falė papėrgjegjėsisė sė saj politike dhe kombėtare.

Klasa politike shqiptare duhet qė sa mė shpejt tė marrė pėrgjegjėsitė e veta pėr gjendjen e krijuar nė vend dhe, ndėrkombėtarėt duhet gjithashtu tė reflektojnė thellė pėr rolin e tyre gjatė kėtyre dekadave – ashtu qė i vetmi fitues tė jetė Kombi Shqiptar nė marrėdhėnie tė ngushta dhe tė pėrhershme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe me aleatėt e tjerė atlantiko-veriorė.

Koha ėshtė tani, jo nesėr, jo pas nesėr, jo dy muaj pas sodit, nė pritje tė njė raporti tė OSBE-sė, jo kur tė krijohet ky ose ai ent juridik ose politik!

Shqiptarėt kanė pritur mjaft dhe janė tė lodhur. Por shqiptarėt presin njė fillim tė ri. Nė qoftė se jeni shqiptarė, dialogu gjithėpėrfshirės pėr njė fillim tė ri duhej tė kishte filluar dje – nė interesin madhor tė KOMBIT!

© SYRI


Komentet
Shqiptari04/07/2019 09:51
Bravo te qofte z. Shkreli. Tamam shqiptar patriot i vertete. Por kete leter duhet t'ua dergoni Shtepise Bardhe dhe personalisht z. Trump, DASH, BE, Komisionit Evropian, OSBE/ODIHR, Komisionit te Venecias, Gjykates Nderkombetare te te Drejtave te Njeriut, Qeverive te vendeve te BE sidomos Qeverive italiane dhe gjermane, te cilat duhet te ndihet me te turperuara per diplomatet e rraces se tyre qe kane derguar ne emer te BE dhe OSBE. Biles Soreca, Vlahutin, Lu, Ones dhe Borchardt duhet te hetohen per bashkepunim ne krim kushtetues ne dem te Shqiperise dhe popullit shqiptar dhe tu behet nje veting rigoroz per pasurite qe mund te kene krijuar gjate ushtrimit te detyrave te tyre si ambasadore. Ata te turperojne! Shpresoj dhe besoj tek drejtesia nderkombetare!
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 18:16   #9
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,117
Thanks: 0
Thanked 450 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHKĖLQESISĖ (MĖ MIRĖ LARTMADHĖRISĖ) SĖ TIJ MATTHEWS PALMER – Nga ASLLAN

Media amerikane: Si Rama po shkatėrron drejtėsinė dhe po shet Kosovėn me bekimin e George dhe Alex Soros

23:06, 03/07/2019
Reforma nė drejtėsi nė Shqipėri ėshtė lojė e Edi Ramės, qė pėrmes George Soros, kėrkon tė kapė totialisht sistemin e drejtėsisė nė Shqipėri.

Kėshtu shkruan nė njė artikull tė sajin portali amerikan, Creative Destruction Media.

LEXO EDHE:
‘Merkel nuk e do mė Ramėn’/ ZDF: ‘Lidhjet e Mafias me politikėn po bllokojnė integrimin e Shqipėrisė’
“Qeveria e Rama ka punuar pėr tė shkatėrruar procesin kushtetues nė Shqipėri duke e bėrė Gjykatėn Kushtetuese tė pafuqishme nėpėrmjet tė ashtuquajturės "reformė gjyqėsore", shkruhet nė artikull.


Gjithashtu, artikulli shton se djali i George Soros, Alex Soros po punon pėr planin e shkėmbimit tė territoreve mes Kosovės dhe Serbisė.

Pjesė nga artikulli i Creative Destruction Media:

Qeveria e Rama ka punuar pėr tė shkatėrruar procesin kushtetues nė Shqipėri duke e bėrė Gjykatėn Kushtetuese tė pafuqishme nėpėrmjet tė ashtuquajturės "reformė gjyqėsore".

Kohėt e fundit u shfaqėn kaseta audio e zyrtarėve nė qeverinė e Rama duke folur me figura tė krimit tė organizuar nė vend pėr tė blerė vota nė zgjedhjet e fundit nė mbarė vendin. Ky zbulim nxiti trazira masive tė civilėve dhe partia opozitare kėrkoi dorėheqjen e Rama dhe mbajtjen e zgjedhjeve tė reja.

Rama ėshtė njė bashkėpunėtor i ngushtė me George Soros; Djali i George, Alex Soros, gjithashtu ka qenė i lidhur me qeverinė e Ramės ndėrsa po punon pėr tė zbatuar planin e babait tė tij pėr tė shkėmbyer territorin midis Kosovės dhe Serbisė pas shpinės sė popullit.

Shumė prej tyre paralajmėruan se kjo skemė mund tė ēojė nė njė tjetėr luftė tė Ballkanit dhe ky parashikim mund tė bėhet i vėrtetė, pasi Serbia kėtė javė kėrcėnoi tė pushtonte Kosovėn dhe tė kėrkonte ndihmėn e Moskės pėr tė mbrojtur serbėt nė rajonin e Kosovės veriore. Prishtina deklaroi se kishin bėrė arrestime tė figurave serbe tė krimit tė organizuar pėrfshirė njė punonjės rus tė U.N gjatė njė sulmi tė forcave tė posaēme tė kohėve tė fundit pranė kufirit me Serbinė.

Natyrisht, qeveria e Ramės nuk i mori me dashamirėsi opozitės duke kėrcėnuar mbajtjen e tyre nė pushtet; prandaj kryeprokurori ka akuzuar figurėn e opozitės Lulzim Basha me sjellje tė paligjshme pėr 'vėnė atė nė burg'.

Cilat janė krimet e supozuara tė Bashės? Ju menduat se ai ėshtė i lidhur me "rusėt".

Tingulli i njohur?

Nė fund tė fundit, ishte Hillari qė shkėlqyeshėm tha nė njė nga emailet e saj tė vjedhura: "Unė do ta bėja kėtė vetėm pėr arsye politike (dmth. Ta bėj Sorosin tė lumtur)".

https://creativedestructionmedia.com...inked-albania/© SYRI
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 19:45   #10
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,272
Thanks: 353
Thanked 636 Times in 463 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHKĖLQESISĖ (MĖ MIRĖ LARTMADHĖRISĖ) SĖ TIJ MATTHEWS PALMER – Nga ASLLAN

Ajo qe mund t'u rekomandoj aspiranteve per doganier e poste vendore e shteterore eshte fjalimi i lamtumires si president te gjeneralit Uashington.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 19:49   #11
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,321 Times in 1,533 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 353
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHKĖLQESISĖ (MĖ MIRĖ LARTMADHĖRISĖ) SĖ TIJ MATTHEWS PALMER – Nga ASLLAN

a mund te ndryshohen germat e titullit, ju lutem ?
jo kapitale.

me shqetesojne syte dhe kryesorja, s'me shkojne me perdet e sallonit edhe pse jm ne verande...

flm staff.
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 22:06   #12
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,081
Thanks: 15,535
Thanked 13,193 Times in 8,334 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 707
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHKĖLQESISĖ (MĖ MIRĖ LARTMADHĖRISĖ) SĖ TIJ MATTHEWS PALMER – Nga ASLLAN

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
a mund te ndryshohen germat e titullit, ju lutem ?
jo kapitale.

me shqetesojne syte dhe kryesorja, s'me shkojne me perdet e sallonit edhe pse jm ne verande...

flm staff.
Punė e madhe se s'tė shkojnė ty me perdhet, tani ėshtė fushata e mbjelljeve dhe punėt bėhen me aksion.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 22:12   #13
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,321 Times in 1,533 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 353
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHKĖLQESISĖ (MĖ MIRĖ LARTMADHĖRISĖ) SĖ TIJ MATTHEWS PALMER – Nga ASLLAN

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Punė e madhe se s'tė shkojnė ty me perdhet, tani ėshtė fushata e mbjelljeve dhe punėt bėhen me aksion.

nese veme bast; cili nga ne te dy ka lexuar plotesisht postimet ne teme, fiton Ragnar/Lumi....
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2019, 22:41   #14
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,081
Thanks: 8,051
Thanked 3,680 Times in 1,952 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHKĖLQESISĖ (MĖ MIRĖ LARTMADHĖRISĖ) SĖ TIJ MATTHEWS PALMER – Nga ASLLAN

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
a mund te ndryshohen germat e titullit, ju lutem ?
jo kapitale.

me shqetesojne syte dhe kryesorja, s'me shkojne me perdet e sallonit edhe pse jm ne verande...

flm staff.

Shkelqesia dhe lartemadheria jane me te medhaja kur shkruhen me germa te medhaja !lol!
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2019, 15:38   #15
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,117
Thanks: 0
Thanked 450 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHKĖLQESISĖ (MĖ MIRĖ LARTMADHĖRISĖ) SĖ TIJ MATTHEWS PALMER – Nga ASLLAN

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Ky shkrim s'eshte per ty dujs, po per ata shqiptare qe jetojne ne amerike, dhe qe kane heq nen kurrizin e tyre, komunizmin, per ata nese ka te tille, qe i jane ngritur gjysherit dhe prinderit kunder regjimit komunist te tiranes, packa se kim filbi i tradhtonte.

Ja bere biografine asllanit.

Do e marrsh vizen nga konsulli i pergjithshem.
https://www.voal.ch/7-korrik-shqipta...under-sorosit/

“Ti kėrkojmė Presidentit Trump tė mos lejojė segmente tė Fondacionit Soros tė rikthejė komunizmin nė Shqipėri!”, kėshtu thuhet nė njė reagim tė shqiptarėve tė Amerikės pėr njė tubim qė pritet tė mbahet ditėn e dielė.

Shoqėria Vatra dhe shqiptarėt e Amerikės me shqetesim tė thellė per situatėn e ngjarjeve nė Shqipėri, duke marrė nė konsideratė pėrgjegjesinė qe diaspora shqiptare ka pėr atdheun e familjet tona qė jetojnė nė Shqipėri, duke vlerėsuar si tė patjetėrsueshme lidhjen e fortė mes Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe popullit shqiptar, tė karakterizuar nga ndihma e sinqeritė tė SHBA nė rastet mė tė vėshtira tė kombit tonė, organizojnė tė dielėn mė datė 7 Korrik ora 12:00 njė thirrje drejtuar Presidentit Donald Trump.

“Me besimin se angazhimi ynė si shqiptarė te Amerikės dhe Presidentit Trump si President i vendit mė mik i popullit tonė, mund tė arrijė tė shpėtojė Shqipėrinė nga spiralja e frikshme e kaosit ku ėshtė futur, ne do tė tubojmė per tė kėrkuar dhe njėherė lidershipin e Presidentit te SHBA pėr Shqipėrinė.

Sot eshte koha tė angazhohemi e tė kthejmė vėmendjen te atdheu ynė. Sot ėshtė momenti pėr te qenė tė gjithė bashkė si shqiptarė, si bashkėkombas pranė shqiptarėve nė Shqipėri qė shpėtimin mund ta gjejnė vetėm te SHBA.

Shqipėria nuk mund tė rikthehet nė komunizėm prej synimeve tė errėta tė fondacioneve tė huaja qė kėrkojnė pronėsinė mbi atdheun qė ekziston prej gjakut tė tė parėve tanė.

Le tė bashkohemi ditėn e dielė mė datė 7 Korrik, ora 12:00, pėrballė Shtėpisė sė Bardhė nė Ėashington DC.

Zoti e bekoftė Amerikėn, zoti e bekoftė Shqipėrinė!”, thuhet nė njoftim.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2019, 15:42   #16
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,117
Thanks: 0
Thanked 450 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHKĖLQESISĖ (MĖ MIRĖ LARTMADHĖRISĖ) SĖ TIJ MATTHEWS PALMER – Nga ASLLAN

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Ajo qe mund t'u rekomandoj aspiranteve per doganier e poste vendore e shteterore eshte fjalimi i lamtumires si president te gjeneralit Uashington.
Nga te dy postimet qe ke bere ne teme, po i kuptoj pse BenFIKA, pardon SYSTEMA, te ka sh qejf ne epitetet qe te vendos.

Mos ke gje te besh me ARI HANIN?
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2019, 15:44   #17
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,117
Thanks: 0
Thanked 450 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan

doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2019, 15:46   #18
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,117
Thanks: 0
Thanked 450 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan

doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2019, 16:50   #19
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,117
Thanks: 0
Thanked 450 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan

‘Shqiptarėt tubim kundėr Sorosit nė Washington’/ Demalia: ‘Trump nuk mund tė lejojė Noriega nė Shqipėri’

17:53, 06/07/2019
Ditėn e nesėrme shoqėria Vatra dhe shqiptarėt e Anerikės do tė organizojnė njė tubim patriotik, ku do ti dėrgojnė thirrje edhe Presidentit Amerikan, Donald Trump, duke shprehur shqetėsimin e thellė pėr situatėn nė Shqipėri.

Shqiptarėt e Amerikės do ta organizojnė kėtė tubim duke marrė nė konsideratė pėrgjegjėsinė qė diaspora shqiptare ka, duke vlerėsuar si tė patjetėrsueshme lidhjen e fortė mes Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe popullit shqiptar.

Analisti, Ilir Demalia, do tė jetė nesėr nė kėtė tubim ku edhe do tė raportojė nga Washingtoni pėr Ora Neės.


“Unė do tė jem nesėr nė Uashington, nuk e di sa i madh do tė jetė tubimi por kjo do tė shihet nesėr. Ky tubim duhet tė jetė jo patriotik, por sė pari pėr interesat e Amerikės. Amerika ka njė eksperiencė tė hidhur si me Noriegėn, si me Millosheviēin, ku duke i pėrkrahur nė momente tė caktuara pėr njė stabilitet rajonal dhe duke lejuar korrupsionin, lidhjet e tyre me krimin, i ėshtė kthyer nė bomerang. Ne shqiptarėt nuk duhet tė lejojmė qė tė ndodhė kjo nė Shqipėri.”tha Demalia

Por ēfarė kėrkon konkretisht diaspora nga qeveria amerikane dhe administrata Trump?

‘E para duhet tė fillojė mospėrkrahja e kėsaj qeverie me tė dėrguarit e administratės Trump, siē ėshtė Palmer. Nuk mund tė ketė standard tė dyfishtė. Pyetja qė do tė ngremė ėshtė: A do tė lejonte Amerika tė bėheshin zgjedhje njė partiake kėtu? Edhe nėse do ta dėshironte Trump nuk do ta lejonin institucionet amerikane, gjykatat, populli amerikan sepse liria, pluralizimi dhe shteti i sė drejtės janė tė themeluara prej fillimit tė baballarėve tė kombit.Ne nuk po vėmė bazamentet e shtetit pėr tė ngritur godinėn e shtetit.”, tha Demalia
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2019, 17:00   #20
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 153
Thanked 755 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan

Nuk jan shqiptaret e amerikes kto. Jan pedeistat e amerikes.
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur