Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-09-2019, 16:07   #41
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,265
Thanks: 351
Thanked 633 Times in 461 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan Bushati

Vijon ngrefosja e madheshtis se marrezis asnalanore ...
Duaje Siveten ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2019, 21:08   #42
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 1,971
Thanks: 0
Thanked 423 Times in 357 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan Bushati

Ste rrimsuma ty pa u fut si deri ne lluce.

85 leksh ke qene?
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2019, 21:54   #43
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 1,971
Thanks: 0
Thanked 423 Times in 357 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan Bushati

https://360grade.al/286752/porosia-e...fare-beje-une/
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2019, 23:53   #44
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,265
Thanks: 351
Thanked 633 Times in 461 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan Bushati

po e boni edverin lubķ, goxill ... e doni shqeto: ai nuk esht gje tjeter veqse ni eksperiment, ashtu siq ishte salih do vjet ma par ...
Duaje Siveten ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2019, 13:22   #45
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 1,971
Thanks: 0
Thanked 423 Times in 357 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan Bushati

Ik ndaj kosoven, o brohorites i gjithe ambasadoreve, nga ai jugosllav, rus, kines, dhe tani amerikan.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2019, 12:38   #46
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 1,971
Thanks: 0
Thanked 423 Times in 357 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan Bushati

DW/`I posaēmi` Palmer pėr Ballkanin, qė beson te `tė fuqishmit` mė shumė se te interesat e popullit

09:36, 19/09/2019
Nga Norbert Mappes-Niediek/

Si “Holbrookun e shekullit 21" e sheh revista beogradase "Vreme" (Koha) diplomatin amerikan Mattheė Palmer. Gazeta kujton kėshtu ish-ndėrmjetėsuesin amerikan Richard Hollbrook, i cili me stilin e tij, kėrcėnimet me bomba dhe punėn intensive, ka arritur t'i bindė palėt nė Bosnje-Hercegovinė qė tė arrijnė marrėveshje paqėsore. Ministri i Jashtėm amerikan Mike Pompeo e ka emėruar tani zėvendėssekretarin pėr Ballkan dhe Egje, si pėrfaqėsues tė posaēėm pėr Ballkanin Perėndimor, qė paraqet mė shumė se vetėm simbolikė. Menjėherė pas emėrimit, Palmer ka vizituar pikat mė nevralgjike nė rajon, ku bėri tė qartė, se krahas BE-sė, Rusisė, Kinės dhe Turqisė, edhe SHBA do tė luajė nė tė ardhmen njė rol tė rėndėsishėm nė Ballkan. Nėse amerikanėt do tė marrin rolin udhėheqės, si dikur Holbrooke, mbetet tė shihet. Por kjo me siguri qė nuk mund tė pėrjashtohet.
Mbėshtetėsit e Palmerit

Opinioni amerikan e njeh MattheW Palmerin nė radhė tė parė si shkrimtar. Edhe babai i tij Michael ka qenė autor i njohur me romanet e tij thriller nga bota e mjekėsisė, tė pėrkthyer nė shumė gjuhė. Vėllai i tij Danieli ka shkruar libra me tematikė Science Fiction. Historia dhe tematika e komunikimit kanė qenė shpesh nė rend dite nė shtėpinė tonė, shkruante dikur Matt. Tė tre Palmerėt kanė shkruar apo shkruajnė ende. Babai i tij Michael, ka vdekur nė vitin 2013, pa pasur ambicie tė mėdha nė tregun e librit. Librat e Mattheė me tematikė krimet dhe diplomacia, janė lexuar me vėmendje nė Departamentin e shtetit, nė veēanti pjesėt ku bėhet fjalė pėr rrezikimin e interesave amerikane.

Image

Palmeri dallon nga Richard Holbrooku, i njohur si njė diplomat i ashpėr. Ai ėshtė miqėsor, pak i tėrhequr dhe me karakter ndryshe. Misioni i madh amerikan, i cili lulėzonte nė kohėn e presidentėve Bill Clinton dhe George W. Bush, ėshtė zbehur nė kohėn e Barack Obamės dhe ėshtė shuar nė kohėn e Donald Trumpit. Palmer ėshtė mbėshtetur dikur nga ministrja e Jashtme e Clintonit, Madeleine Albright. Palmer ka qenė kėshilltar i Bushit dhe nė pesė romanet e tij ka paraqitur mendimet e veta. Njė nga romanet e tij mban titullin madje “Misioni amerikan".

Njohja me rajonin

Palmeri e njeh kėtė rajon mė mirė se gati tė gjithė bashkėvendasit e tij tė tjerė. Beogradi ishte stacioni i parė i diplomatit tė ri Palmer, nė vitin 1993. Deri atėherė ai ishte i interesuar pėr Lindjen e Largėt dhe Japoninė. Pas Afrikės, Azisė dhe Qipros, Palmer ėshtė rikthyer prapė nė Ballkan, sikur edhe heroi i romantit tė tij tė tretė „Ujku nga Sarajeva", ku ai pėrshkruan vuajtjet shpirtėrore tė njė diplomati amerikan nga tmerret e para nė Srebrenicė. Nė Beograd ai ėshtė njohur edhe me gruan e tij, me tė cilėn pjesėn mė tė madhe tė pushimeve e kalon nė bregdetin malazez. Ministri i Jashtėm serb Ivica Daēiq e ka pėrshėndetur emėrimin e "dhėndrit tonė", si tė ngarkuar tė posaēėm pėr Ballkanin. Ai tha se nga Palmeri pret shumė, qė shkaktoi qeshje nė sallėn e diplomatėve tė mbledhur nė Bled tė Sllovenisė. Mbetet tė shihet nėse njohja e rajonit do tė jetė pėrparėsi apo mangėsi pėr Palmerin. Por mendimet nė Beograd janė tė ndara. "Dhėndri" shihet si pjesė e njė aleance tė natyrshme. Por Palmeri shihet edhe si njė person qė ėshtė pėrzier nė punėt e brendshme tė Serbisė dhe Kosovės, me rastin e krijimit tė qeverisė, e thuhet madje se e ka mbėshtetur Partinė Pėrparimtare tė Vuēiqit.

Image

Politikėn amerikane ndaj Ballkanit e kanė dominuar muajt e fundit presidenti Trump dhe ish-kėshilltari pėr sigurinė, John Bolton. Trumpi e ka mbėshtetur nė dy letra dėrguar krerėve tė Serbisė dhe Kosovės shkėmbimin e territoreve mes Kosovės dhe Serbisė, qė ka shkaktuar shqetėsime tė mėdha nė Ballkan dhe Gjermani. Pas largimit tė Boltonit, tani sytė janė drejtuar sėrish nga Departamenti i Shtetit. Palmer ndryshe nga Boltoni nuk i pėrket grupit tė ideologėve republikanė, tė cilėt hedhin poshtė konceptin multilateral dhe i besojnė shteteve nacionale. Por ende nuk ėshtė e qartė se si do tė pozicionohet nė ēėshtjen e ndryshimit tė vijės kufitare.

“Nė qendėr tė historisė qėndron gjithmonė njė personalitet i fuqishėm", shkruante dikur Palmer.

Koncepti i tij i shkrimtarit i ngjan edhe konceptit politik. Nė qendėr qėndrojnė personat e fuqishėm, jo strukturat apo interesat e popullit, tė pa artikualuara deri nė fund. Tė fuqishmit nė pushtet nė Beograd, Sarajevė, Banja Lukė, Podgoricė, Prishtinė dhe Tiranė me siguri qė i gėzohen kėtij koncepti./DW
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur