Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-09-2019, 05:35   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,243
Thanks: 7,113
Thanked 3,305 Times in 1,343 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Burri i Danicės dhe dhėndri i Milicės!I dėrguari special i SHBA nė Ballkanin Perėndimor, Matthew Palmer, ėshtė vėnė nė qendėr tė sulmeve politike nga opozita, nė pėrpjekje pėr tė zhvlerėsuar qėndrimet e tij tė forta para 30 qershorit, qė nė tė vėrtetė ishin vendimtare pėr tė shpėtuar njė konfrontim qė mund t’i kushtonte shumė Shqipėrisė.
Duke u pėrpjekur tė zhvlerėsojė kėto qėndrime tė zotit Palmer, opozita e ka sulmuar atė duke i kujtuar martesėn e tij me Danica Palmer, nė kohėn qė shėrbente nė Ambasadėn e SHBA nė Beograd.

Fokusimi tek gruaja serbe e zotit Palmer ka qenė krye-argumenti i opozitės, pse ai mbėshteti 30 qershorin, qė sipas opozitės Meta- Berisha, ėshtė njė qėndrim kundėr Shqipėrisė.

Nuk po flas pastaj pėr sulme “profesionale” si ato tė Agim Neshos, qė e quan diplomat mediokėr, se ai mendohet qė e ka bėrė kėtė pėr t’i tėrhequr vemendjen opozitės, jo Palmerit.
Por tė ngelemi tek sulmi si dhėndėr i Serbisė. Pėr perceptimin e njė shqiptari tradicional, kur dikush tė etiketon si serb, ose si dhėndėr i Serbisė, nėnkupton qė ti i ke bėrė njė tė keqe Shqipėrisė, se tė “thėrret gjaku i tė parėve”.
E “keqja” qė i ka bėrė Palmer, Shqipėrisė, ėshtė se detyroi njė bandė politike tė dorėzohej, ndėrkohė qė ka marrė peng opozitėn dhe po ēonte vendin drejt gjakderdhjes, pėr tė krijuar njė situatė tė re krize, pas sė cilės tė pezullohej reforma nė drejtėsi dhe tė detyroheshin palėt tė bėnin pazar me ta.
Matthew Palmer e bėri kėtė “tė keqe”, por qė nė fakt ishte njė gjė e keqe vetėm pėr ēiftin Meta-Berisha, jo pėr Shqipėrinė. Shqipėria duhet t’i jetė mirėnjohės kėtij diplomati pėr vendosmėrinė me tė cilėn e shmangu kėtė spirale tė pėrgjakshme, nė tė cilin po hynte vendi.
Nga ana tjetėr, pėr ironi tė fatit, ideatori i kėsaj skeme qė donte tė pėrgjakte Shqipėrinė, ėshtė po rastėsisht dhėndėr i Serbisė.
Sali Berisha ėshtė dhėndėr i Milicės, njė serbe e martuar nė Shqipėri, vajza e sė cilės ėshtė Liri Berisha. Ajo jo vetėm qė ka qenė grua e mirė dhe plot dinjitet, por dhe shoqėria shqiptare nuk e ka paragjykuar kurrė Sali Berishėn si dhėndėr tė Serbisė, edhe pse i ka bėrė dhjetra gjėra tė zeza kėtij vendi.
Nėse ka ndonjė rast, kur shqiptari duhet tė bėhet vėrtet paksa konspirativ, ėshtė rasti qė tė shpjegojė tė zezat e Sali Berishės pėr shkak tė martesės me njė serbe. Por kjo nuk ka ndodhur. Tė zezat qė vijnė prej Sali Berishės janė parė si tė zeza qė vijnė prej tij dhe grupit tė tij politik.
Por ajo qė ėshtė interesante me opozitėn shqiptare, ėshtė pikėrisht guximi pėr tė gjykuar si anti-shqiptar burrin e Danicės, d.m.th zotin Palmer, dhe kėtė e bėjnė nė emėr tė dhėndrit tė Milicės, Sali Berishės.
Akoma mė agresiv Berisha ėshtė ndaj Palmerit lidhur me gjoja nxitjen qė Palmer i bėn marrėveshjes Serbi- Kosovė, duke u hequr sikur ėshtė i shqetėsuar se Palmer, si dhėndėr i Serbisė, mund ta bėjė kėtė marrėveshje pėrmes korrigjimit tė kufijėve.
E vėrteta ėshtė se Berisha tenton tė zhvlerėsojė misionin e zotit Palmer pėr atė qė ka bėrė nė Shqipėri.
Nė fakt, korrigjimi i kufijėve ėshtė njė gjė e keqe, mes tė tjerash se na poshtėron ne shqiptarėve e serbėve, si dy popuj primitivė, qė nuk jetojmė dot me njėri- tjetrin, ndėrkohė qė kemi shembuj tė shkėlqyer bashkjetese.
Ja, Sali Berisha ka 40 vjet martuar me njė serbe dhe nuk ja ka kthyer fjalėn njė herė. Nuk e di si shkon Palmer me Danicėn, por jam i sigurtė qė Berisha si dhėndėr i Milicės ėshtė mė shembullor.

Shqiptarja
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 05:40   #2
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,420
Thanks: 3,625
Thanked 2,924 Times in 1,981 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Burri i Danicės dhe dhėndri i Milicės!

Sali Berisha ka thene jo ndarjes se Kosoves.
Palmeri cfare qendrimi ka?
Ky eshte thelbi. Te tjerat jane llogje Kavaje.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 18:20   #3
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,265
Thanks: 351
Thanked 634 Times in 462 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Burri i Danicės dhe dhėndri i Milicės!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Sali Berisha ka thene jo ndarjes se Kosoves.
Palmeri cfare qendrimi ka?
Ky eshte thelbi. Te tjerat jane llogje Kavaje.
E kush po pyet per sali berishen, apo per ti hedhur me shum benzin zjarrit. Drejtimi i Shqiperise nga Berisha dhe qendrimi i tij ndaj Kosoves jan shum larg patriotizmit apo shtetarizmit. Perkundrazi, ato mbajne vulen e anti-shqiptarizmes per hir te mbajtjes se karriges, ashtu si ustai enver.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 18:25   #4
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,420
Thanks: 3,625
Thanked 2,924 Times in 1,981 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Burri i Danicės dhe dhėndri i Milicės!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
E kush po pyet per sali berishen, apo per ti hedhur me shum benzin zjarrit. Drejtimi i Shqiperise nga Berisha dhe qendrimi i tij ndaj Kosoves jan shum larg patriotizmit apo shtetarizmit. Perkundrazi, ato mbajne vulen e anti-shqiptarizmes per hir te mbajtjes se karriges, ashtu si ustai enver.
Ketu pastaj hyjme ne hipoteza, konspiracione, etj, qe mund te jene absolutisht te verteta. Por mua me intereson vetem nje gje, problemi i integritetit te kufijve Shqiptare, ne Veri dhe ne Jug. Mbeshtes kedo qe eshte kundra ndryshimit te kufijve.
Per te tjerat pastaj, tjeter diskutim.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2019, 16:26   #5
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,265
Thanks: 351
Thanked 634 Times in 462 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Burri i Danicės dhe dhėndri i Milicės!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ketu pastaj hyjme ne hipoteza, konspiracione, etj, qe mund te jene absolutisht te verteta. Por mua me intereson vetem nje gje, problemi i integritetit te kufijve Shqiptare, ne Veri dhe ne Jug. Mbeshtes kedo qe eshte kundra ndryshimit te kufijve.
Per te tjerat pastaj, tjeter diskutim.
Integriteti i kufijve egzistues esht nji deshir mbar-Shqiptare, por vullneti/vendim-marrja per te mbajt kufijt ne gjendjen e tanishme ndodhet tjeterkund.

Serbia do ta njoh Kosoven, por si kembim ajo kerkon kompensim, dhe duket qart se kompensimi jan komunat e veriut. Shkembimi me Luginen e Presheves eshte nje opsion pragmatik i kompromisit.

Varet nga SHBA e BE formatimi dhe instrumentalizimi i ravijzimit te kufijve.

Tjeter esht deshira (e mir), tjeter eshte realiteti.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur