Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-09-2019, 06:03   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,259
Thanks: 7,147
Thanked 3,323 Times in 1,350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punėStatistikat tregojnė se mė shumė se 700.000 vende tė reja pune janė krijuar nė 7 vitet e fundit nė Ballkanin Perėndimor, por vetėm 4.3% e tyre arritėn tė ishin njė vend pune nga tė rinjtė nėn 24 vjeē. Pėr njė tė ri tė kėsaj moshe, duhen rreth 2 vjet pėr tė arritur tė marrė njė vend pune.

“Njė e katėrta e njė milion tė rinjve nė rajon janė tė papunė, por nė mėnyrė aktive kėrkojnė njė vend pune. Femrat e reja ka mė shumė tė ngjarė tė mos jenė me arsimim, trajnim ose punėsim. Pėr mė tepėr, njė e treta e tė rinjve nuk janė tė kėnaqur me aftėsitė e ofruara nga sistemi arsimor pasi kanė tendencė tė mos pėrmbushin nevojat e punėve tė tyre Prej tyre, 36% thanė se u kėrkohej tė mėsonin ose tė mėsonin aftėsi tė reja ekzistuese nė punėn e tyre. Kėto tė dhėna janė shkėputur nga 12 muajt e fundit, tregon Barometri Ballkanik i RCC 2019. Tė gjithė ne nga rajoni duhet tė bėjmė mė shumė pėr tė rritur rėndėsinė e arsimit dhe aftėsive ndaj nevojave tė tregut tė punės”, –thotė Dragana Djurica, Ekspertja e Lartė e RCC pėr Konkurrencėn.

Sipas tė dhėnave tė publikuara nga INSTAT, nė Shqipėri shkalla e papunėsisė pėr ata qė kanė mbaruar arsimin e lartė ishte 14.2%, nga 13.8% qė ishte vitin e mėparshėm. Papunėsia ėshtė rritur te femrat e diplomuara (nga 13.9% nė 15.8%), ndėrsa ka rėnė tek meshkujt (nga 13.7% nė 12.1%). Tė mbetur pa punė, ka shumė tė diplomuar qė po tentojnė tė hapin vetė njė sipėrmarrje private, duke rritur peshėn e vetėpunėsimit te ky grup. Tendenca e rritjes sė papunėsisė tek tė arsimuarit e lartė ka ecuri nė drejtim tė kundėrt me totalin e papunėsisė nė vend, qė ra nga 14.1% nė 2017-n, nė 12.8% nė 2018-n. 2018-a duket se ka qenė njė vit i mbarė pėr ata qė janė me arsim tė ulėt 8/9 vjeēar. Shkalla e papunėsisė pėr kėtė grup ra nga 12.9% nė 10.6%. Nė rėnie ka qenė dhe papunėsia tek popullsia aktive nė moshė pune, qė ka mbaruar shkollėn e mesme, nga 15.7% nė 14.5%. Nė fakt, popullsia me arsim tė ulėt 8/9-vjeēar rezulton mė e guximshme nė hapjen e njė aktiviteti privat, duke e siguruar vetė punėn, kryesisht nė njėsi tregtimi me pakicė, apo dhe nė bar-restorante./Monitor
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 12:57   #2
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 425 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Puna gjendet qe neser, por pages cfare t'i bejne? Ketu kane mbetur vetem pleqte dhe do zoti bejne prape femije se po na shuhet rraca
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 13:31   #3
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,598
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Kaso, sa ke ti vella?
Te punon akoma dyfeku?
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 13:33   #4
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,017 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Pune ka po nuk ka Profesionist.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 13:39   #5
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,598
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė


Edhe ty ta paska mbushur mendjen shefi i madh.
Ja nga keto mermerit me vete cdo dite ai.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 13:40   #6
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 425 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Kaso, sa ke ti vella?
Te punon akoma dyfeku?
Une e kam TOP, jo dyfek
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 13:42   #7
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,573
Thanks: 28
Thanked 29 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ice ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Pagesat nuk jane aq te mira por kjo varet nga puna dhe vendi. Nuk e di per pune ne Shqiperi apo ne Kosove por ishalla bahet ma mir.
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 13:43   #8
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,017 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin

Edhe ty ta paska mbushur mendjen shefi i madh.
Ja nga keto mermerit me vete cdo dite ai.
Shefi madh dhe shefi vogel me rru4n m0l3t mua se jam profesionist vete, po them per kta parazitet qe akohen lart e poshte se ska pune po asgje nuk dine nga jeta
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 13:49   #9
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,280
Thanks: 1,894
Thanked 2,097 Times in 1,575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Puna ska mbarim
Por do pranojne shqiptaret me mire nje pune ne nje qindarke, se sa te rrijne ne shtepi pa asnje qindarke
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 14:04   #10
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,598
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Shefi madh dhe shefi vogel me rru4n m0l3t mua se jam profesionist vete, po them per kta parazitet qe akohen lart e poshte se ska pune po asgje nuk dine nga jeta
Viking, nuk shkon si shprehje per Shqiperin ajo. Se ne nuk ndertojme raketa ketu, qe te kerkohen inxhinjer te specializuar kozmik. Shqiperia domate ben, cfare specialistesh apo profesionistesh duhen?!

Ketu nuk ka treg pune. Eshte i varfer tregu i punes!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 14:11   #11
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,111
Thanks: 11,750
Thanked 9,676 Times in 6,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Treg ka por eshte me 7fletsha dhe puder....eshte tregu i lulelakres qe i eshte pergjigjur kerkeses se tregjeve dhe kerkesave te konsumatoreve.

Peshku si me je gedhire sot evlat?

Po prandaj zgjidhet klasa politike qe ti sherbeje masave, te gjeje e krijoje fronte pune, te krijoje ligje e te mbeshtese investimin e brendshem e te huaj, te krijoje plane afatgjata pasi te kete bere studime te detajuara se si mundet te krijohen mundesi e fusha ne rritje te fuqise punetore duke i treguar sektoret ku mundet te shkolohen e profesiaonalizohen forcat e ardhshme te punes.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 14:19   #12
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,598
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Me shume mire, se sa keq Col!

Po pse shkon aq larg mo Coli. Ai se pari duhet tu gjej treg fermerve, se po i hedhin prodhimet posht, ngaqe nuk kane ku ti shesin. Ekonomia iken zinxhire. Forca me e madhe prodhuese ne shqiperi jane fermeret. Dhe kur nuk kane te ardhura ata, te cilet jane dhe konsumatoret me te medhenje te vendin tone ne fuqi numri, pra kur fuqia e tyre blerse eshte e ulet, kjo pasqurohet edhe tek tregtaret, tek ndertuesit e keshtu me radhe.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 14:28   #13
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,598
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Une e kam TOP, jo dyfek
Kaso, se ti me kupton mua...
Si eshte kjo puna e topit... Se kam degjuar qe ata qe kane topa bejne namin... A eshte e vertet?
Domethene ne me dyfek mos te shpresojme kot...!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 14:33   #14
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,111
Thanks: 11,750
Thanked 9,676 Times in 6,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Po c'treg tu gjeje ai i pari? kunati i tij dhe shoket e tij jane importues ekskluzive te produkteve bujqesore, blegtorale dhe frutikultures........e fut mollen nga Maqedonia pa takse fare dhe e shet me cmim qesharak nderkohe qe ka lene gjith sezonin pa ndihme fermerin dhe as nuk e le te shese ......duke e detyruar qe ti hedhe produktet e tij.

Te gjitha te keqiat ne ekonomi vijne nga nje keq drejtim i bere me apo pa qellim.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 14:33   #15
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,017 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Viking, nuk shkon si shprehje per Shqiperin ajo. Se ne nuk ndertojme raketa ketu, qe te kerkohen inxhinjer te specializuar kozmik. Shqiperia domate ben, cfare specialistesh apo profesionistesh duhen?!

Ketu nuk ka treg pune. Eshte i varfer tregu i punes!
O Plak nuk duhen njerez qe thone dim ti bejm te gjitha edhe ne fund shkon per lesh cdo gje duhet kategorizuar punet.
Gje qe ne Shqipo eshte Kautike dhe asnje nuk mbrohet nga sindikata e profesionit perkates,kupton?

Ktu Furxhiu punon edhe Elektricist edhe Hidraulik Kamarieri punon part time Shites Droge etj etj se ka shume e nuk dua ti permend!!!

Me kupton ku ta kam Llafin?

Kam qesh me nje teknik te Dixhitalbit qe ja vuri Sacin mu ne ball te shpise ne Dhermi Alketa Vejsiut vetem se e kishte me te shpejt.
Kur i tha ajo e ke ven shume keq ke prishur imazhin e shpse ky i tha nuk kapte ne vend tjeter

E di c vete ktu i shof e degjoj perdite me veshet e mi.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Viking : 18-09-2019 nė 14:36
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 14:48   #16
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,611
Thanks: 13,592
Thanked 7,556 Times in 4,800 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Me shume mire, se sa keq Col!

Po pse shkon aq larg mo Coli. Ai se pari duhet tu gjej treg fermerve, se po i hedhin prodhimet posht, ngaqe nuk kane ku ti shesin. Ekonomia iken zinxhire. Forca me e madhe prodhuese ne shqiperi jane fermeret. Dhe kur nuk kane te ardhura ata, te cilet jane dhe konsumatoret me te medhenje te vendin tone ne fuqi numri, pra kur fuqia e tyre blerse eshte e ulet, kjo pasqurohet edhe tek tregtaret, tek ndertuesit e keshtu me radhe.
Une dua te di nese ka ndonje laborator qe kontrollon keto prodhimet e fshatit apo fermereve? Se u kenaqen njerezit duke ngren fruta perime me pesticide e lloj lloj hormonesh.
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 15:05   #17
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,598
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
O Plak nuk duhen njerez qe thone dim ti bejm te gjitha edhe ne fund shkon per lesh cdo gje duhet kategorizuar punet.
Gje qe ne Shqipo eshte Kautike dhe asnje nuk mbrohet nga sindikata e profesionit perkates,kupton?

Ktu Furxhiu punon edhe Elektricist edhe Hidraulik Kamarieri punon part time Shites Droge etj etj se ka shume e nuk dua ti permend!!!

Me kupton ku ta kam Llafin?

Kam qesh me nje teknik te Dixhitalbit qe ja vuri Sacin mu ne ball te shpise ne Dhermi Alketa Vejsiut vetem se e kishte me te shpejt.
Kur i tha ajo e ke ven shume keq ke prishur imazhin e shpse ky i tha nuk kapte ne vend tjeter

E di c vete ktu i shof e degjoj perdite me veshet e mi.

Drejte!
E kuptoj shqetesimin tend. Eshte i drejte!
Por mesa kuptova une problemi qe ti ke shtruar nuk qendron tek mungesa e profesionisteve, por tek sistemimi i tyre. Pra qe nuk jane ne vendet e duhura. Duhet nje disiplinim, ketegorizim dhe kontroll me i sakte i profesioneve dhe aftesis profesionale. Dakort. Ketu jemi dakort, por nuk jemi dakort kur thua qe nuk ka profesionist.

Profesionist ka! Por kur ata nuk i permbushin dot nevojat e tyre jetesore me ane te profesionit te tyre, atehere detyrohen te bejne edhe profesione te tjera per te cilat nuk jane adapt per te perballuar jeten.

Prandaj dalim tek ajo qe thame... Tregu i punes eshte i varfer. Nuk arrin te sistemoj dot profesionistin qe te perballoj jeten. Kete po themi.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 15:08   #18
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,911
Thanks: 881
Thanked 1,671 Times in 980 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 166
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Tani ne kto momente pune ka , por ska njerez

Kur e mendon qe BE do me na anetarsu me drejta te plota mbas 7-8 vitesh , kush dreqin do ngeli ktu? Kuptohet pervec meje

Po nuk u be nje reforme e thelle tu riktheje njerezve besimin dhe shpresen qe ky vend mund te behet , shume shpejt do zevendesohemi me Sirian , Eritrea , Somalez ..etj
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 15:10   #19
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,611
Thanks: 13,592
Thanked 7,556 Times in 4,800 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Tani ne kto momente pune ka , por ska njerez

Kur e mendon qe BE do me na anetarsu me drejta te plota mbas 7-8 vitesh , kush dreqin do ngeli ktu? Kuptohet pervec meje
Per ty kam thene une duhet te kesh nje business te majm
Ndryshe do kishe Ike me kohe
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 15:12   #20
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,598
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Sa kohė i duhet njė tė riu nė Shqipėri pėr tė gjetur punė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Une dua te di nese ka ndonje laborator qe kontrollon keto prodhimet e fshatit apo fermereve? Se u kenaqen njerezit duke ngren fruta perime me pesticide e lloj lloj hormonesh.
Angjelisa... Ne nuk krijojme dot substanca hormonale ne shqiperi. Ato vijne nga jashte. Dhe jane shume te shtrenjta per nje bujk shqiptare. Prandaj mos ki merak, se ne shqiperi jane shume te vakta mundesit te gjesh ushqime nen ndikim hormonal, ne krahasim me vendet e perendimit.

Keto jane thjesht budalliqe sensacionale gazetareske te nderthurura me interesa konkurence. Pershembull hapin lajmin qe kane hormone domatet e Beratit qe te rritet cmimi dhe te shesin domaten tregtaret e Fierit.(shembulli eshte i sajuar dhe nuk ka asnje vlere dokumentative).
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur