Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-10-2019, 14:35   #1
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,117
Thanks: 0
Thanked 450 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

14:08, 07/10/2019
Mafia shqiptare kontrollon biznesin e trafikut tė prostitucionit nė Itali.

Ky ėshtė njė nga konkluzionet e arritura nga investigimi i gazetarėve tė sė pėrditshmes italiane "La Stampa".

LEXO EDHE:
VIDEO-FOTO/ 'Hiqini kamerat prej kėtu!' - Inspektorėt e Veliajt shtyjnė gazetarėt e Syri TV
Nė njė material tė publikuar sot me titullin "Duart e Mafias shqiptare nė rrugė. Janė 120 mijė skllave seksi". E pėrditshmja italiane informon se biznesi i pėrfitimit nga shfrytėzimi i prostitucionit nė Itali ka kapur vlerėn e 4 miliardė euro nė vit, me njė rritje prej 28% gjatė 10 vjeēarit tė fundit.


Nė rrugėt italiane pėrllogariten tė jenė rreth 120 mijė vajza e gra, tė huaja e italiane qė shfrytėzohen nga padronėt e tyre duke punuar si prostituta, e ofruar shėrbim seksi rreth 3.5 milionė klientėve, frekuentues tė pėrhershėm o tė rastėsishėm tė tyre.

"La Stampa" zbardh mekanizmin e rekrutimin tė vajzave qė shfrytėzohen pėr tė punuar si prostituta nga grupe kriminale gjithmonė e mė tė dhunshme nė territorin italian siē janė mafia shqiptare e ajo nigeriane.

"Mafia shqiptare ka njė shtrirje kapilare tė kontrollit tė biznesit tė prostitucionit nė tė gjithė Italinė. Kontrolli i tyre ėshtė sa vjen e mė i fortė e komplet", shkruan e pėrditshmja italiane.

"Ėshtė njė organizim kriminal ēdo vit e mė i pashpirtė e efikas."

Padronėt e seksit e pėrditshmja italiane i quan "lover boy" qė shtiren tė dashuruar, emigrantė nė Itali e qė fejohen nė vendin e tyre tė origjinės me vajzėn e radhės. Pas mbėrritjes nė Itali e hedh tė dashurin e tij nė rrugė e bėhet padroni i saj duke e shfrytėzuar si skllave seksi.

Fillimisht kėto grupe kriminale mjaftoheshin me njė, dy o tre vajza, ndėrsa tani janė specializuar me teknikat e manipulimet duke administruar dhjetėra vajza njėherėsh qė i garantuan njė fitim gjithnjė e mė rritje.

Statistikat e skllaveve tė seksit nė Itali janė preokupuese, por janė vetėm veē shifra pėr autoritetet, shkruan La Stampa.

Kush i shfrytėzon rrezikon njė dėnim deri nė 2 vite burg por qė nė gjykim tė shkurtuar shkon nė 16 muaj.

"Tė burgosurat e "djemve te dashuruar" janė nė sytė e kujtdo qė ecėn nė rrugėt ku praktikohet prostitucioni. E megjithatė janė tė padukshme. "

Media italiane thekson se ato duhen quajtur viktima tė trafikut tė qenieve njerėzore e dėnimi i padronėve tė tyre duhet tė jetė me i rėndė nga 6 deri nė 12 vite burg."

La Stampa shkruan se klanet mafioze shqiptare kontrollojnė viktimat e prostitucionit kryesisht nga vendet e Evropės Lindore si Bullgaria, Shqipėria, Ukraina etj.

Prostitutat shqiptare pėrbėjnė 1.67 % tė tyre e renditen pas atyre me kombėsi nigeriane e rumune. Por nė kurthin e "lover boys" bien dhe vajza italiane.

60 % e prostitutave ne Itali janė tė huaja, 37% e prostitutave janė minorene. 60 % shfrytėzohen nė rrugė, 20 % online e 40 % nė qendra estetike, nė apartamente e lokale tė natės.

Ēmimi i njė prostitute nė Itali shkon nga 500 euro pėr eskortat ekstraluksoze nė 30 euro pėr ato nė rrugė.

Nė ēdo 10 prostituta, 9 prej tyre janė viktima tė shfrytėzuar nga mafia e prostitucionit.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 14:48   #2
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,111
Thanks: 11,750
Thanked 9,676 Times in 6,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Yhyyyyy sa pallate, hotele, qentra tregtare, benzinato, pizzeri, mercedesa, range rovera, ka prodhuar kjo industri......

'Entrepreneurat' qafiristanas kane kuroren e maskarallikut ne koke dhe pishtarin e ftyres se nyt ne dore.....skane lene fukaresh, goc teze e te fejushme, pa i bo shetitje me motroskaf neper trotuaret e botes, i kane nxjerre edhe ne vitrina e i kane veshur me guqi e dolqina gustobukra bile.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 07-10-2019 nė 14:54
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 14:51   #3
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,117
Thanks: 0
Thanked 450 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Bisnesi me i vjeter ne bote, ne doren e fshatareve te rinj.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 14:59   #4
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,473
Thanks: 3,640
Thanked 2,935 Times in 1,991 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Njė gjė nuk kuptoj nė kėtė artikull ndėrmjet edhe disa gjėrave tė tjera. Kėta lover boy, si jua prishin mendjen nigerianeve, shkojnė nė Nigeri dhe i hyjnė nė shtėpi duke kėrkuar babait dorėn e vajzės? Dhe duke qenė se nė kėtė lloj skeme ka vend edhe pėr njė dajo tė dhėndrit, ky dajo nga ėshtė, nga Tanzania?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:06   #5
dallas
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 123
Thanks: 18
Thanked 71 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Njė gjė nuk kuptoj nė kėtė artikull ndėrmjet edhe disa gjėrave tė tjera. Kėta lover boy, si jua prishin mendjen nigerianeve, shkojnė nė Nigeri dhe i hyjnė nė shtėpi duke kėrkuar babait dorėn e vajzės? Dhe duke qenė se nė kėtė lloj skeme ka vend edhe pėr njė dajo tė dhėndrit, ky dajo nga ėshtė, nga Tanzania?
Nigerianet kane skeme tjeter, gjerat jane troc. Bien dakord qe ne nigeri, marrin persiper ti cojne ne perendim, me kushtin qe te punojne 2 vjet ne rruge, ose derisa te lajne 20-30 mije euro.
Arnautet jan te poshter.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:08   #6
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,117
Thanks: 0
Thanked 450 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Po pse pak "dajallare", shqiptwre e kane bere kete me vajzat shqiptare? Pse si kujton ti, jane aq lshko ata sa sdine ku peshkojne?

Po Jeffrey Epstain, si i merrte Lolitat e tij?
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:09   #7
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,473
Thanks: 3,640
Thanked 2,935 Times in 1,991 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Mos pėrsėrit ato qė thashė unė. Unė pyeta tjetėr gjė.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:10   #8
dallas
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 123
Thanks: 18
Thanked 71 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Po pse pak "dajallare", shqiptwre e kane bere kete me vajzat shqiptare? Pse si kujton ti, jane aq lshko ata sa sdine ku peshkojne?

Po Jeffrey Epstain, si i merrte Lolitat e tij?
Shum nga kta jo leshkot arnaute kan shku per lesh ne boten tjeter.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:15   #9
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,111
Thanks: 11,750
Thanked 9,676 Times in 6,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:16   #10
dallas
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 123
Thanks: 18
Thanked 71 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Dikur rembyen nje vajze ne elbasan, e cuan prostitute, ne momentin qe e rembyen ishte me vellain e vogel 5 vjec. I thote ky femija i vogel rrembyesit, kur te rritem do te te vras. Pas 17 vjetesh, ish 5 vjecari i derdhi ne trup rrembyesit 6 karikatore kallashnikovi.
True story.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:19   #11
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,473
Thanks: 3,640
Thanked 2,935 Times in 1,991 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Nigerianet kane skeme tjeter, gjerat jane troc. Bien dakord qe ne nigeri, marrin persiper ti cojne ne perendim, me kushtin qe te punojne 2 vjet ne rruge, ose derisa te lajne 20-30 mije euro.
Arnautet jan te poshter.
Po lėre mo se kėto janė artikuj leshi, mė fal pėr shprehjen. Shqiptarėt kontrollojnė prostitucionin si biznes nė Itali, kontrollojnė drogėn nė Britani, nė Francė, etj. Ne kontrollojmė njė m.. qė tė hamė. Nuk ka njė Mafie shqiptare pik sė pari. Sepse ne e dimė si funksionon Mafia se italianėt vetė e kanė shpikur. Ne nuk kontrollojmė asgjė. Ne e kemi kthyer vendin tonė nė njė bazė tė grupeve tė fuqishme mafioze ndėrkombėtare dhe vetė jemi nė rolin e ushtarit qė dėrgohet mish pėr top. Me qė paskemi njė mafie kaq tė fuqishme, ndėrmjet tė tjerash i bie qė kjo mafie ka nė borderotė e veta politikanė tė nivelit tė lartė nė vendet pėrkatėse, sepse kėshtu funksionon mafia. Le tu themi kėtyre ēunave qė ta pėrdorin kėtė influencė kaq tė madhe dhe tė na i hapin kėto dreq negociatash.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:23   #12
dallas
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 123
Thanks: 18
Thanked 71 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Po lėre mo se kėto janė artikuj leshi, mė fal pėr shprehjen. Shqiptarėt kontrollojnė prostitucionin si biznes nė Itali, kontrollojnė drogėn nė Britani, nė Francė, etj. Ne kontrollojmė njė m.. qė tė hamė. Nuk ka njė Mafie shqiptare pik sė pari. Sepse ne e dimė si funksionon Mafia se italianėt vetė e kanė shpikur. Ne nuk kontrollojmė asgjė. Ne e kemi kthyer vendin tonė nė njė bazė tė grupeve tė fuqishme mafioze ndėrkombėtare dhe vetė jemi nė rolin e ushtarit qė dėrgohet mish pėr top. Me qė paskemi njė mafie kaq tė fuqishme, ndėrmjet tė tjerash i bie qė kjo mafie ka nė borderotė e veta politikanė tė nivelit tė lartė nė vendet pėrkatėse, sepse kėshtu funksionon mafia. Le tu themi kėtyre ēunave qė ta pėrdorin kėtė influencė kaq tė madhe dhe tė na i hapin kėto dreq negociatash.
une e di shume mire c'behet ne itali, pas dy dekadave qe kam qene atje. Ate tipin pimp tek foto e cool, politikan e ke.

Italianet kontrollojne plerat e napolit dhe aferat e ndertimeve.

Shnet
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:30   #13
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,473
Thanks: 3,640
Thanked 2,935 Times in 1,991 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
une e di shume mire c'behet ne itali, pas dy dekadave qe kam qene atje. Ate tipin pimp tek foto e cool, politikan e ke.

Italianet kontrollojne plerat e napolit dhe aferat e ndertimeve.

Shnet
Po por ishte politikan nė Albania, jo nė Italia.
Me qė ti je dakord me artikullin dhe jeton prej njėzet vjetėsh nė Itali, mė shpjegon diēka tė lutem? Si ka mundėsi qė njė aktivitet tė tillė me njė xhiro prej miliarda eurosh, mafiet e ndryshme italiane(lodhesh qė ti numėrosh tė gjitha) ja paskan lėnė shqiptarėve? Ka njė ose mė shumė arsye nė kėtė mes?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:33   #14
dallas
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 123
Thanks: 18
Thanked 71 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

E vetmja gje eshte se kjo la stampa nuk po na thote ndonje gje te re. Qe ne 1993 arnautet kontrollojne prostitucionin ne itali. Vitet e para rekrutonin femra shqiptare, mirepo si filluan te iknin per lesh ne boten tjeter nga te afermit e femrave te rrembyera, tutoret u bene me te zgjuar, shkuan ne rumani, bullgari e moldavi te merrnin femra.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:37   #15
dallas
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 123
Thanks: 18
Thanked 71 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Po por ishte politikan nė Albania, jo nė Italia.
Me qė ti je dakord me artikullin dhe jeton prej njėzet vjetėsh nė Itali, mė shpjegon diēka tė lutem? Si ka mundėsi qė njė aktivitet tė tillė me njė xhiro prej miliarda eurosh, mafiet e ndryshme italiane(lodhesh qė ti numėrosh tė gjitha) ja paskan lėnė shqiptarėve? Ka njė ose mė shumė arsye nė kėtė mes?
Ta thash me siper me ca merren mafiet italiane, camorra me biznesin e plerave, cosa nostra, ndragheta me apaltet e ndertimeve. Veriun e kontrollojn arnautet. Une jetoj ne USA aktualisht, ne itali kam qene dikur.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:37   #16
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,117
Thanks: 0
Thanked 450 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Mis harro edhe ukraine, lituani, etj, et,

Femra me shalen 1 m.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:38   #17
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,111
Thanks: 11,750
Thanked 9,676 Times in 6,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Po por ishte politikan nė Albania, jo nė Italia.
Me qė ti je dakord me artikullin dhe jeton prej njėzet vjetėsh nė Itali, mė shpjegon diēka tė lutem? Si ka mundėsi qė njė aktivitet tė tillė me njė xhiro prej miliarda eurosh, mafiet e ndryshme italiane(lodhesh qė ti numėrosh tė gjitha) ja paskan lėnė shqiptarėve? Ka njė ose mė shumė arsye nė kėtė mes?
Bardhyl po te jap nje rast qe ka ndodhur ketu ne katunin ku une jetoj....
Pasi shumica e anetareve dhe krereve te 5 familjeve kryesore mafioze ishin ose neper burgje ose te vdekur, nje klan i ri i 6te kerkoi te ndante me force torten e katunit....Klani i kryesuar nga Alex Rudaj....
deri ne fillimet e viteve 2000 ky klan u be pothuaj gangrene neper lagjet e NYse per agresivitetin dhe kokfortesine me te cilen vepronin.....deri kur....si gjithmone Qafiristanasit nuk rrine dot pa u hap mythesh dhe duke treguar arritjet e tyre (besoj i ke pare fotot neper fb e landfillet e social mediave ku dalin para parave, makinave, armeve e droges dhe keshtu i kapin si klysh micet e i rrasin mrena me faktet qe ata ua kane dhene)....Mafiozet e qute i lane te hapen mythesh dhe pasi keta edhe filluan te tregojne per bemat e tyre e i incizuan e pasi i mblodhen si delet i kane cuar per pushime ne burgjet federale e mbledhin capunj tani.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:41   #18
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,473
Thanks: 3,640
Thanked 2,935 Times in 1,991 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Ne e dimė se ēfarė thotė stampa sepse lexuam titullin:
Mafia shqiptare kontrollon biznesin e trafikut tė prostitucionit nė Itali
Problemi ėshtė se kėto lloj artikujsh janė mė shumė artikuj tė paguar pėr tė diskretituar shqiptarėt sepse mjafton tė bėsh nja dy pyetje tė thjeshta dhe artikullit i del boja. Territori i Italisė ėshtė i tėri i ndarė ndėrmjet organizatave tė ndryshme mafioze. Qė tė futet njė ose disa shqiptarė me njė ose disa femra ėshtė diēka qė pranohet sepse ka 30 vjet qė ndodh. Por qė tė futet kjo e ashtuquajtur "Mafie Shqiptare" dhe tė marrė kontrollin e kėtij biznesi nė gjithė territorin e Italisė, kjo pastaj ėshtė muhabet vari lesht.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:49   #19
dallas
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 123
Thanks: 18
Thanked 71 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ne e dimė se ēfarė thotė stampa sepse lexuam titullin:
Mafia shqiptare kontrollon biznesin e trafikut tė prostitucionit nė Itali
Problemi ėshtė se kėto lloj artikujsh janė mė shumė artikuj tė paguar pėr tė diskretituar shqiptarėt sepse mjafton tė bėsh nja dy pyetje tė thjeshta dhe artikullit i del boja. Territori i Italisė ėshtė i tėri i ndarė ndėrmjet organizatave tė ndryshme mafioze. Qė tė futet njė ose disa shqiptarė me njė ose disa femra ėshtė diēka qė pranohet sepse ka 30 vjet qė ndodh. Por qė tė futet kjo e ashtuquajtur "Mafie Shqiptare" dhe tė marrė kontrollin e kėtij biznesi nė gjithė territorin e Italisė, kjo pastaj ėshtė muhabet vari lesht.
Mua me duket se ai artikulli i bie bute e bute, per me teper thote ca gjera te sterditura me kohe. Nuk ja paske idene italise fare.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:58   #20
dallas
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 123
Thanks: 18
Thanked 71 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Biznesi i prostitucionit nė duart e shqiptarėve

Ne itali jetojne gjysem milioni shqiptare, dhe as nuk diskutohet qe shumica dermuese(98%) jetojne me pune te ndershme. Mirepo ajo qe thote stampa eshte e vertete. Ka nje 2% llum arnaut, llum me ere te keqe, kuterbon. Per shkak te ketyre shkerdhatave, vuajne pjesa dermuese e shqiptareve, kane veshtiresi te gjejne pune, shtepi, pesojne racizem etj.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga dallas : 07-10-2019 nė 16:02
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur