Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Projektet e Arkitekturės dhe Lajmet e Zhvillimit Urban.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-05-2019, 15:39   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,125
Thanks: 8,136
Thanked 3,730 Times in 1,984 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Vendet mė tė lashta nė botė

Profesori M.E Smith nga Universiteti i Arizonės, ka botuar veprėn “Enciklopedia e Studimeve Urbane”. Nė kėtė libėr ai e pėrkufizon njė qytet nė bazė tė ndėrtimit tė banesave nė mėnyrė tė dendur, me shoqėri heterogjene.
Arkeologėt kanė zbuluar artefakte tė ndryshme qė kanė vėrtetuar kėtė shoqėri heterogjene, duke identifikuar kėshtu disa nga qytetet mė tė lashta nė botė qė vazhdojnė tė jenė tė banuar dhe sot, transmeton “TCH”.
Por pėrcaktimi i mė tė vjetrit fare ėshtė ende i vėshtirė, pėr shkak tė faktorėve tė shumtė. Megjithatė, sipas provave tė gjetura deri tani, kėto janė qytetet mė tė vjetėr nė botė, pėrcjell albinfo.ch.
Renditja (nga 1 nė 19)

Damask, Siri. Qyteti i lashtė i Damaskut njihet gjerėsisht si qyteti qė ėshtė banuar mė gjatė nė tokė pa ndėrprerje. Shkencėtarėt kanė gjetur prova se nė rrethinat e qytetit ka pasur qytetėrim qė 11 mijė vite mė parė, 9000 p.e.s.

Biblos, Liban. Njihej dikur si qyteti mė i lashtė nė botė. Zona ėshtė banuar 9000 vite mė parė, 7000 p.e.s.
Xheriko, Palestinė. Shumė studiues e njohin si mė tė vjetrin nė botė. Fortesa ėshtė ndėrtuar 8800 vite mė parė (6800 p.e.s, por ėshtė banuar edhe qė vitin 7000 p.e.s).

Teba (Luksori) nė Egjipt, kryeqyteti i Egjiptit tė Sipėrm, u bė kryeqendra fetare e vendit derisa ra, pas ardhjes sė Perandorisė Romake.

Rej, Iran. i njohur edhe si Rages, ky qytet ka gjurmė banimi qė 8000 vite mė parė.

Alepo, Siri, ėshtė banuar qė 8000 vite mė parė, pa ndėrprerje. Megjithatė, njė tjetėr zonė, vetėm 20 km larg Alepos, tregon se ka pasur qytetėrim qė 13.000 vite mė parė, qė do ta bėnte mė tė vjetėr se Damaskun.

Eridu, Irak. Diskutohet si njė prej qyteteve mė tė lashtė nė botė. Ai konsiderohet si qyteti i parė nė jug tė Mesopotamisė. Lista e Mbretit Sumerian, njė tabletė e lashtė guri e shkruar nė gjuhėn sumere, flet pėr ekzistencėn e kėtij qyteti qė prej 60 mijė vitesh, por nuk ka prova pėr atė periudhė.

Varanasi, Indi. Mitologjia vendase thotė se Varanasi ėshtė themeluar nga Shiva. Gėrmime nė vitin 2014 vėrtetuan se qyteti ka qenė i banuar qė 3800 vite mė parė.

Plovdiv, Bullgari. Ka gjurmė banimi qė 8000 vite mė parė.

Uruk, Irak, ėshtė themeluar nė lashtėsi nga mbreti Enmekar. Edhe ai pėrmendet nė tabletėn sumere, nė Listėn e Mbretit Sumerian, si nga mė tė vjetrit nė botė. Tek Epi i Gilgameshit, Gilgameshi ndėrton njė mur rrotull Urukut dhe bėhet mbret i qytetit. Arkeologėt kanė zbuluar qytete tė ndėrtuar mbi qytete nė Uruk, qė nga 7000 vite mė parė, qytet qė ėshtė zėvendėsuar nga njė tjetėr i ndėrtuar 5800 vite mė parė, e deri nė 4000 vite mė parė.

Sidon, Liban. Ka qenė njė qendėr urbane qė 6000 vite mė parė. Ka qenė qyteti mė i rėndėsishėm fenikas, pėr shkak tė vendndodhjes dhe portit nė Mesdhe.

Bejrut, Liban. Ka shenja banimi qė 5000 vite mė parė.

Athina ka qenė e banuar pėr mė shumė se 7000 vite.

Argos, Greqi. Ashtu si Athina, ka qenė i banuar pėr 7000 vite.

Jerusalemi, vendlindja e besimeve tė rėndėsishme fetare, ka qenė i banuar pėr 5000 vite.

Luojang, Kinė, ėshtė banuar qė 4000 vite mė parė.

Anaba, Algjeri. Ėshtė banuar qė 3200 vite mė parė.

Ēula, Meksikė. 2500 vite mė parė

Erbil, Kurdistani i Irakut, 4300 vite mė parė.
_________________________________
https://zeri.info/kuriozitetet/26270...ashta-ne-bote/
------------------------------------------
Katuni i fshatunarit asht i banuem qe nga viti 1436 :
Tugjeci me emrin Togezeuzi, pėrmendet nė vitin 1436 nė librin e borxhlinjve tė tregtarit Mikel Llukari...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 25-05-2019 nė 15:47
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2019, 16:49   #2
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,041
Thanks: 16,377
Thanked 9,699 Times in 6,559 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet mė tė lashta nė botė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Profesori M.E Smith nga Universiteti i Arizonės, ka botuar veprėn “Enciklopedia e Studimeve Urbane”. Nė kėtė libėr ai e pėrkufizon njė qytet nė bazė tė ndėrtimit tė banesave nė mėnyrė tė dendur, me shoqėri heterogjene.
Arkeologėt kanė zbuluar artefakte tė ndryshme qė kanė vėrtetuar kėtė shoqėri heterogjene, duke identifikuar kėshtu disa nga qytetet mė tė lashta nė botė qė vazhdojnė tė jenė tė banuar dhe sot, transmeton “TCH”.
Por pėrcaktimi i mė tė vjetrit fare ėshtė ende i vėshtirė, pėr shkak tė faktorėve tė shumtė. Megjithatė, sipas provave tė gjetura deri tani, kėto janė qytetet mė tė vjetėr nė botė, pėrcjell albinfo.ch.
Renditja (nga 1 nė 19)

Damask, Siri. Qyteti i lashtė i Damaskut njihet gjerėsisht si qyteti qė ėshtė banuar mė gjatė nė tokė pa ndėrprerje. Shkencėtarėt kanė gjetur prova se nė rrethinat e qytetit ka pasur qytetėrim qė 11 mijė vite mė parė, 9000 p.e.s.

Biblos, Liban. Njihej dikur si qyteti mė i lashtė nė botė. Zona ėshtė banuar 9000 vite mė parė, 7000 p.e.s.
Xheriko, Palestinė. Shumė studiues e njohin si mė tė vjetrin nė botė. Fortesa ėshtė ndėrtuar 8800 vite mė parė (6800 p.e.s, por ėshtė banuar edhe qė vitin 7000 p.e.s).

Teba (Luksori) nė Egjipt, kryeqyteti i Egjiptit tė Sipėrm, u bė kryeqendra fetare e vendit derisa ra, pas ardhjes sė Perandorisė Romake.

Rej, Iran. i njohur edhe si Rages, ky qytet ka gjurmė banimi qė 8000 vite mė parė.

Alepo, Siri, ėshtė banuar qė 8000 vite mė parė, pa ndėrprerje. Megjithatė, njė tjetėr zonė, vetėm 20 km larg Alepos, tregon se ka pasur qytetėrim qė 13.000 vite mė parė, qė do ta bėnte mė tė vjetėr se Damaskun.

Eridu, Irak. Diskutohet si njė prej qyteteve mė tė lashtė nė botė. Ai konsiderohet si qyteti i parė nė jug tė Mesopotamisė. Lista e Mbretit Sumerian, njė tabletė e lashtė guri e shkruar nė gjuhėn sumere, flet pėr ekzistencėn e kėtij qyteti qė prej 60 mijė vitesh, por nuk ka prova pėr atė periudhė.

Varanasi, Indi. Mitologjia vendase thotė se Varanasi ėshtė themeluar nga Shiva. Gėrmime nė vitin 2014 vėrtetuan se qyteti ka qenė i banuar qė 3800 vite mė parė.

Plovdiv, Bullgari. Ka gjurmė banimi qė 8000 vite mė parė.

Uruk, Irak, ėshtė themeluar nė lashtėsi nga mbreti Enmekar. Edhe ai pėrmendet nė tabletėn sumere, nė Listėn e Mbretit Sumerian, si nga mė tė vjetrit nė botė. Tek Epi i Gilgameshit, Gilgameshi ndėrton njė mur rrotull Urukut dhe bėhet mbret i qytetit. Arkeologėt kanė zbuluar qytete tė ndėrtuar mbi qytete nė Uruk, qė nga 7000 vite mė parė, qytet qė ėshtė zėvendėsuar nga njė tjetėr i ndėrtuar 5800 vite mė parė, e deri nė 4000 vite mė parė.

Sidon, Liban. Ka qenė njė qendėr urbane qė 6000 vite mė parė. Ka qenė qyteti mė i rėndėsishėm fenikas, pėr shkak tė vendndodhjes dhe portit nė Mesdhe.

Bejrut, Liban. Ka shenja banimi qė 5000 vite mė parė.

Athina ka qenė e banuar pėr mė shumė se 7000 vite.

Argos, Greqi. Ashtu si Athina, ka qenė i banuar pėr 7000 vite.

Jerusalemi, vendlindja e besimeve tė rėndėsishme fetare, ka qenė i banuar pėr 5000 vite.

Luojang, Kinė, ėshtė banuar qė 4000 vite mė parė.

Anaba, Algjeri. Ėshtė banuar qė 3200 vite mė parė.

Ēula, Meksikė. 2500 vite mė parė

Erbil, Kurdistani i Irakut, 4300 vite mė parė.
_________________________________
https://zeri.info/kuriozitetet/26270...ashta-ne-bote/
------------------------------------------
Katuni i fshatunarit asht i banuem qe nga viti 1436 :
Tugjeci me emrin Togezeuzi, pėrmendet nė vitin 1436 nė librin e borxhlinjve tė tregtarit Mikel Llukari...
Qytet ilir nuk ka kjo lista??????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2019, 18:57   #3
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,041
Thanks: 16,377
Thanked 9,699 Times in 6,559 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet mė tė lashta nė botė

Jo ēdo vendbanim ėshtė njė qytet i vėrtetė, dhe kjo ėshtė ajo qė e bėn tė vėshtirė pėr tė gjetur me te lashtin vend ne bote . Vetėm kur njė vend ka njė strukturė tė caktuar tė brendshme dhe mund tė gjeni ....zejtari, tempuj dhe ndėrtesa publike pėrveē lagjeve tė banimit, kjo gjithashtu flet pėr njė qendėr urbane. Pra, janė tre pretendentė pėr titullin si qyteti mė i vjetėr apo vendi me i lasht nė botė nė kėtė drejtim?

Apet ne SIRI.Por TASHTI SIRISE ja hoqen HISTORINE!!!

E gjeni ju SKAFANDRAT se kush.

Noten.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 01-27417-uruk01.jpg (20.6 KiloByte, 61 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 20:09   #4
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,678
Thanks: 367
Thanked 629 Times in 421 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Vendet mė tė lashta nė botė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Profesori M.E Smith nga Universiteti i Arizonės, ka botuar veprėn “Enciklopedia e Studimeve Urbane”. Nė kėtė libėr ai e pėrkufizon njė qytet nė bazė tė ndėrtimit tė banesave nė mėnyrė tė dendur, me shoqėri heterogjene.
Arkeologėt kanė zbuluar artefakte tė ndryshme qė kanė vėrtetuar kėtė shoqėri heterogjene, duke identifikuar kėshtu disa nga qytetet mė tė lashta nė botė qė vazhdojnė tė jenė tė banuar dhe sot, transmeton “TCH”.
Por pėrcaktimi i mė tė vjetrit fare ėshtė ende i vėshtirė, pėr shkak tė faktorėve tė shumtė. Megjithatė, sipas provave tė gjetura deri tani, kėto janė qytetet mė tė vjetėr nė botė, pėrcjell albinfo.ch.
Renditja (nga 1 nė 19)

Damask, Siri. Qyteti i lashtė i Damaskut njihet gjerėsisht si qyteti qė ėshtė banuar mė gjatė nė tokė pa ndėrprerje. Shkencėtarėt kanė gjetur prova se nė rrethinat e qytetit ka pasur qytetėrim qė 11 mijė vite mė parė, 9000 p.e.s.

Biblos, Liban. Njihej dikur si qyteti mė i lashtė nė botė. Zona ėshtė banuar 9000 vite mė parė, 7000 p.e.s.
Xheriko, Palestinė. Shumė studiues e njohin si mė tė vjetrin nė botė. Fortesa ėshtė ndėrtuar 8800 vite mė parė (6800 p.e.s, por ėshtė banuar edhe qė vitin 7000 p.e.s).

Teba (Luksori) nė Egjipt, kryeqyteti i Egjiptit tė Sipėrm, u bė kryeqendra fetare e vendit derisa ra, pas ardhjes sė Perandorisė Romake.

Rej, Iran. i njohur edhe si Rages, ky qytet ka gjurmė banimi qė 8000 vite mė parė.

Alepo, Siri, ėshtė banuar qė 8000 vite mė parė, pa ndėrprerje. Megjithatė, njė tjetėr zonė, vetėm 20 km larg Alepos, tregon se ka pasur qytetėrim qė 13.000 vite mė parė, qė do ta bėnte mė tė vjetėr se Damaskun.

Eridu, Irak. Diskutohet si njė prej qyteteve mė tė lashtė nė botė. Ai konsiderohet si qyteti i parė nė jug tė Mesopotamisė. Lista e Mbretit Sumerian, njė tabletė e lashtė guri e shkruar nė gjuhėn sumere, flet pėr ekzistencėn e kėtij qyteti qė prej 60 mijė vitesh, por nuk ka prova pėr atė periudhė.

Varanasi, Indi. Mitologjia vendase thotė se Varanasi ėshtė themeluar nga Shiva. Gėrmime nė vitin 2014 vėrtetuan se qyteti ka qenė i banuar qė 3800 vite mė parė.

Plovdiv, Bullgari. Ka gjurmė banimi qė 8000 vite mė parė.

Uruk, Irak, ėshtė themeluar nė lashtėsi nga mbreti Enmekar. Edhe ai pėrmendet nė tabletėn sumere, nė Listėn e Mbretit Sumerian, si nga mė tė vjetrit nė botė. Tek Epi i Gilgameshit, Gilgameshi ndėrton njė mur rrotull Urukut dhe bėhet mbret i qytetit. Arkeologėt kanė zbuluar qytete tė ndėrtuar mbi qytete nė Uruk, qė nga 7000 vite mė parė, qytet qė ėshtė zėvendėsuar nga njė tjetėr i ndėrtuar 5800 vite mė parė, e deri nė 4000 vite mė parė.

Sidon, Liban. Ka qenė njė qendėr urbane qė 6000 vite mė parė. Ka qenė qyteti mė i rėndėsishėm fenikas, pėr shkak tė vendndodhjes dhe portit nė Mesdhe.

Bejrut, Liban. Ka shenja banimi qė 5000 vite mė parė.

Athina ka qenė e banuar pėr mė shumė se 7000 vite.

Argos, Greqi. Ashtu si Athina, ka qenė i banuar pėr 7000 vite.

Jerusalemi, vendlindja e besimeve tė rėndėsishme fetare, ka qenė i banuar pėr 5000 vite.

Luojang, Kinė, ėshtė banuar qė 4000 vite mė parė.

Anaba, Algjeri. Ėshtė banuar qė 3200 vite mė parė.

Ēula, Meksikė. 2500 vite mė parė

Erbil, Kurdistani i Irakut, 4300 vite mė parė.
_________________________________
https://zeri.info/kuriozitetet/26270...ashta-ne-bote/
------------------------------------------
Katuni i fshatunarit asht i banuem qe nga viti 1436 :
Tugjeci me emrin Togezeuzi, pėrmendet nė vitin 1436 nė librin e borxhlinjve tė tregtarit Mikel Llukari...
Jo absolutisht me te vjetrit, por ata qe kane arritur ta dokumentojne veten si me te vjetrit.
Cudi eshte se nuk paska ndermjet tyre asnje qytet Pers(Iranian). Apo te Anadollit.

Djepi i qytetrimit eshte lindja e mesme dhe e afert. Atje ku u zbulua gruri. Pra qe nga India, gadishulli arabik, Irak, Iran, Anadoll deri ne Egjipt. Zbulimi i grurit dha premisat per rritje perqendrimi te popullsise ne njesi me te vogla siperfaqeje toke. Sepse njerzit filluan ta siguronin ushqimin ne nje siperfaqe me te vogel toke nga mbjellja e saj me grure, se sa ata qe bridhnin per ti gjetur te gateshme ne natyre. Kjo solli rritjen e qendrave te banimit dhe pastaj gjerat vazhdojne zinxhir.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 20:24   #5
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,125
Thanks: 8,136
Thanked 3,730 Times in 1,984 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Vendet mė tė lashta nė botė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Jo absolutisht me te vjetrit, por ata qe kane arritur ta dokumentojne veten si me te vjetrit.
Cudi eshte se nuk paska ndermjet tyre asnje qytet Pers(Iranian). Apo te Anadollit.

Djepi i qytetrimit eshte lindja e mesme dhe e afert. Atje ku u zbulua gruri. Pra qe nga India, gadishulli arabik, Irak, Iran, Anadoll deri ne Egjipt. Zbulimi i grurit dha premisat per rritje perqendrimi te popullsise ne njesi me te vogla siperfaqeje toke. Sepse njerzit filluan ta siguronin ushqimin ne nje siperfaqe me te vogel toke nga mbjellja e saj me grure, se sa ata qe bridhnin per ti gjetur te gateshme ne natyre. Kjo solli rritjen e qendrave te banimit dhe pastaj gjerat vazhdojne zinxhir.
Rej, Iran. i njohur edhe si Rages, ky qytet ka gjurmė banimi qė 8000 vite mė parė.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 11:37   #6
Xhenet
Amoureus <3
 
Avatari i Xhenet
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Ne mes endrrave dhe realitetit
Posts: 1,014
Thanks: 1,069
Thanked 893 Times in 245 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Xhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėm
Re: Vendet mė tė lashta nė botė

Göbekli Tepe.
Komuniteti shkencor beson se organizata e nevojshme pėr ndėrtimin e kėsaj ndėrtese 12,000-vjeēare, e gjetur nė 1995 nė Turqi dhe e klasifikuar nė korrik si Trashėgimia Botėrore e UNESCO-s, ėshtė njė nga manifestimet e para tė njė civilizimi bazuar nė dallimet sociale.

__________________
Ne laisse pas une mauvaise période te faire croire que tu as une mauvaise vie !

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Xhenet : 13-10-2019 nė 11:39
Xhenet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 11:46   #7
Xhenet
Amoureus <3
 
Avatari i Xhenet
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Ne mes endrrave dhe realitetit
Posts: 1,014
Thanks: 1,069
Thanked 893 Times in 245 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Xhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėm
Re: Vendet mė tė lashta nė botė

__________________
Ne laisse pas une mauvaise période te faire croire que tu as une mauvaise vie !
Xhenet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 12:13   #8
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,418
Thanks: 15,854
Thanked 13,394 Times in 8,476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 713
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Vendet mė tė lashta nė botė

Vėndbanimet mė tė lashta thuaj se vėndet pak a shumė njėllojė tė lashta janė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur