Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-05-2019, 19:44   #541
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 327
Thanks: 37
Thanked 32 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Sllavt /sllavet /srbt /serbt /šerbet /taljant /taljant.,arbanas /l'arbanas/Tarbanas. ...
Si duket ''l''e vogėl e shtypit me apostrof bėhėt ''T''e madhe. ......do na duket e pa imagjinushme kjomirepo vertetohet lehtė me prova tjera:l'Epire bėhėt ''lepire'' nganjėherė ''Teper '' fjala fr. ..''si pré '' bėhėt ''sipri '' emri 《d'illirye》bėhėt ''dilli ri /mi dilli /midilli ėshtė fjalė turke pėr kalin e vogėl poney /panej. ...fjala 《sičge 》e shtypit /fiege bėhėt 《Gege 》....etj.
Po munohesh me thon diqka o bir i dheut (e toka osht femnore) po spo miresh vesh perveq tentimit , msou me fol shqip he burr .

Sa per informat , kjo shprehja 'HE burr' , definicioni i h'e osht I / i , e 'i' osht simboli i mashcoolit , psh , i tij dmth djli i tij ose 'i' saj , ndersa 'e' tij , osht qika / femra .
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2019, 19:50   #542
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,252
Thanks: 1,423
Thanked 2,364 Times in 1,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Ndonjėherė kur lexoj kėtu....
mė kujtohet Zylo shkencėtari... dhe dhia...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2019, 08:55   #543
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
Po munohesh me thon diqka o bir i dheut (e toka osht femnore) po spo miresh vesh perveq tentimit , msou me fol shqip he burr .

Sa per informat , kjo shprehja 'HE burr' , definicioni i h'e osht I / i , e 'i' osht simboli i mashcoolit , psh , i tij dmth djli i tij ose 'i' saj , ndersa 'e' tij , osht qika / femra .
Sa kam kesh hahaha. ...!

Ą voja pe msojka pulen ą pula ven. ..?

Sa i pėrketė ndrrimit tė : H/i. ...pajtohem. por, mė vjen keq he burr si se kuptove ndryshimin préj, l'Arbanas nė Tarbanas ?
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2019, 13:36   #544
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Sa kam kesh hahaha. ...!

Ą voja pe msojka pulen ą pula ven. ..?

Sa i pėrketė ndrrimit tė : H/i. ...pajtohem. por, mė vjen keq he burr si se kuptove ndryshimin préj, l'Arbanas nė Tarbanas ?
Nėse njė anetar i kėtij forumit hyn nė keto rubrikat Histori e Gjuhėsi e cili kurrė se ka shfletua as ''Mesharin '' as ''Dikcionerin latin epirot '' apo kurrė se ka hap ''Hulumtime nė fushėn e shqipes '' nga Ēabeji. ...pastaj se din kush ėshtė Hamp e Pukevilli. ... ( pėr disa ky ėshtė kopuk )....se kuptoj as unė ēfarė kerkojn nė kėtė rubrik ?
Disa mundohen ta diabolizojn njė Forum tė terin pėr shkakun e njė anetari ?!
Si ka mundėsi kjo ?

Kur mua nuk mė pelqen ndonjeri préj anetareve s'ia lexoj fare shkrimet e tija dhe unė ose hapi ndonjė Tem tė re ose shkoj tek ato tema nė tė cilat kam postuar edhe mė parė prej vitesh, siē ėshtė ''sllavishtja e shqipja'' tem nė tė cilėn illyrianboyfull dhe kreksi kanė postuar aty rreth 80%. ...!
Dikur mė paskan kuptuar disa e thash pas dhjetė vitėsh s 'kupton asnjėri shkrimet e mija ?

Mirė, s'ėshtė faji as tek lexuesi pse ai nuk arrin ti kuptoje shkrimet e kreksit, arsyeja ėshtė e thjeshtė se kreksi s di shqipen si njė anetar tjetėr i shkolluar nė Shqipėri ?

Se besoj se do na n'xente Shqiperia tė tan shqiptarėt brenda ku do kishim dalur te tan njėsoj bilbila nė tė folur e si robota nė drejteshkrim ...prandaj jemi keshtu si jemi, disa kan patur fatin e kanė mėsuar shqipen qysh prej moshes se re nė ēerdhe e disa nė kopshte .....lol !

Mua kur nuk mė pelqen njė postim apo njė mendim si i kėtij kreksit, aty nuk le asnjė koment. ...futem diku tjetėr !
Ēfarė m intereson mua se kush ėshtė kreksi e tjetri nė jetėn private, ky ėshtė forum e jo ''star akademi '' apo ''the voix''se kush po fiton e kush do humbi.

Mua mė intereson tė komunikoj me ata anetar tė cilėt dijn tė lexojne edhe mes rreshtave !

Leonely mė thotė ti s di shqipen, tjetri pėrsėrit tė njėjtėn gjė ''ti Kreks mos shkruaj, se nuk e di shqipen, mirė po juve nėse se kuptoni kreksin si do ta kuptoni Buzukun Bardhin e tjetrin ?

Unė pėr veti di tė lexoj e kuptoj edhe mbar e mbrapsht nė tri gjuhėt. ...besa edhe nė ēirilice. ...lol !

Po ju keni lexuar ndonjeri préj jush Buzukun e Bardhin ?

Pyetjen qė jua shtrova ishte e thjeshtė ;

PSE emri Arbanaset behet tek Bardhi 《 Tarbanasi 》 .....?

Dhe ti prap ke pėr ta postuar tė njėjtėn pergjigjie '' spo t ' kuptoj o kreksi. ...shkruaj shqip. ...''..

Mua nuk mė duhet qė tė mė kuptoje tėrė bota nė kėto postime por pėr kundrazi lutėm qė mos ti kuptoje askushi sepse neve jemi nė fund tė pusit, na u ėshtė imponuar kjo gjuhė artificiale dhe se ska patur kurrė as Buzuk e as Meshar. ...dhe se e tėra kjo ėshtė gerrvishje. ...iluzion. ...mashtrim ndėrsa juve disa ende kujtoni se mos kreksi flet endrra. ...?
Nga deshprimi qė vertetė gjuha shqipe s'paska kurgja hiēit. ...krejt paska ken mashtrim. ...atėherė pse tė mundohet kreksi i gjori ai. ....tė behet edhe ai si tė tjerėt ?

A si puna e duhanxhiut, njashtu edhe e kreksit, nuk arrin ta lėre duhanin. ...njashtu edhe kreksi, shkruan pėr ta bėrė tymnaj, ska rėndėsi fare se sa e keni kuptuar apo se keni kuptuar fare as shqip as dalmatine as franke !

Masi jemi tek gjuha franke e Pukevillit;
《Fajo pa fajo nuajo 》
《FAJTOR 》
( faj -tor )
Siē e thotė Pukevilli ; pėr ta ditur se nga vjen shqipja, duhet vepruar si njė gjeo logé i cili kap gurin dhe e coton atė me ēekan pėr tė parė se ēfarė fshifet brenda tij, njashtu edhe gjuha shqipe e kreksit s kuptohet pa i rėnė ēekan / ēekan aty ku duhet !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2019, 22:28   #545
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Nėse njė anetar i kėtij forumit hyn nė keto rubrikat Histori e Gjuhėsi e cili kurrė se ka shfletua as ''Mesharin '' as ''Dikcionerin latin epirot '' apo kurrė se ka hap ''Hulumtime nė fushėn e shqipes '' nga Ēabeji. ...pastaj se din kush ėshtė Hamp e Pukevilli. ... ( pėr disa ky ėshtė kopuk )....se kuptoj as unė ēfarė kerkojn nė kėtė rubrik ?
Disa mundohen ta diabolizojn njė Forum tė terin pėr shkakun e njė anetari ?!
Si ka mundėsi kjo ?

Kur mua nuk mė pelqen ndonjeri préj anetareve s'ia lexoj fare shkrimet e tija dhe unė ose hapi ndonjė Tem tė re ose shkoj tek ato tema nė tė cilat kam postuar edhe mė parė prej vitesh, siē ėshtė ''sllavishtja e shqipja'' tem nė tė cilėn illyrianboyfull dhe kreksi kanė postuar aty rreth 80%. ...!
Dikur mė paskan kuptuar disa e thash pas dhjetė vitėsh s 'kupton asnjėri shkrimet e mija ?

Mirė, s'ėshtė faji as tek lexuesi pse ai nuk arrin ti kuptoje shkrimet e kreksit, arsyeja ėshtė e thjeshtė se kreksi s di shqipen si njė anetar tjetėr i shkolluar nė Shqipėri ?

Se besoj se do na n'xente Shqiperia tė tan shqiptarėt brenda ku do kishim dalur te tan njėsoj bilbila nė tė folur e si robota nė drejteshkrim ...prandaj jemi keshtu si jemi, disa kan patur fatin e kanė mėsuar shqipen qysh prej moshes se re nė ēerdhe e disa nė kopshte .....lol !

Mua kur nuk mė pelqen njė postim apo njė mendim si i kėtij kreksit, aty nuk le asnjė koment. ...futem diku tjetėr !
Ēfarė m intereson mua se kush ėshtė kreksi e tjetri nė jetėn private, ky ėshtė forum e jo ''star akademi '' apo ''the voix''se kush po fiton e kush do humbi.

Mua mė intereson tė komunikoj me ata anetar tė cilėt dijn tė lexojne edhe mes rreshtave !

Leonely mė thotė ti s di shqipen, tjetri pėrsėrit tė njėjtėn gjė ''ti Kreks mos shkruaj, se nuk e di shqipen, mirė po juve nėse se kuptoni kreksin si do ta kuptoni Buzukun Bardhin e tjetrin ?

Unė pėr veti di tė lexoj e kuptoj edhe mbar e mbrapsht nė tri gjuhėt. ...besa edhe nė ēirilice. ...lol !

Po ju keni lexuar ndonjeri préj jush Buzukun e Bardhin ?

Pyetjen qė jua shtrova ishte e thjeshtė ;

PSE emri Arbanaset behet tek Bardhi 《 Tarbanasi 》 .....?

Dhe ti prap ke pėr ta postuar tė njėjtėn pergjigjie '' spo t ' kuptoj o kreksi. ...shkruaj shqip. ...''..

Mua nuk mė duhet qė tė mė kuptoje tėrė bota nė kėto postime por pėr kundrazi lutėm qė mos ti kuptoje askushi sepse neve jemi nė fund tė pusit, na u ėshtė imponuar kjo gjuhė artificiale dhe se ska patur kurrė as Buzuk e as Meshar. ...dhe se e tėra kjo ėshtė gerrvishje. ...iluzion. ...mashtrim ndėrsa juve disa ende kujtoni se mos kreksi flet endrra. ...?
Nga deshprimi qė vertetė gjuha shqipe s'paska kurgja hiēit. ...krejt paska ken mashtrim. ...atėherė pse tė mundohet kreksi i gjori ai. ....tė behet edhe ai si tė tjerėt ?

A si puna e duhanxhiut, njashtu edhe e kreksit, nuk arrin ta lėre duhanin. ...njashtu edhe kreksi, shkruan pėr ta bėrė tymnaj, ska rėndėsi fare se sa e keni kuptuar apo se keni kuptuar fare as shqip as dalmatine as franke !

Masi jemi tek gjuha franke e Pukevillit;
《Fajo pa fajo nuajo 》
《FAJTOR 》
( faj -tor )
Siē e thotė Pukevilli ; pėr ta ditur se nga vjen shqipja, duhet vepruar si njė gjeolog i cili kap gurin dhe e copton atė me ēekan pėr tė parė se ēfarė fshifet brenda tij, njashtu edhe gjuha shqipe e kreksit s kuptohet pa i rėnė ēekan / ēekiē aty ku duhet !
Po definicioni i Hampit ē ' thotė ?
《Gjuha shqipe u formua nė njė rreth te ngushtė. ...》
SI ashtu ?
Njėsoj si foshnjet e diktatorit tė cilėt mėsuan shqipen nė ēerdhe /kopshti fėmijėve, ishin tė marrur peng njėsoj si para 300 vitesh femijet e marrur peng mesuan kėtė gjuhė nė njė rreth te ngusht, nė njė anije !

Po definicioni Lejbnicit, ē 'thoshte ai pėr shqipen ?

Sikur tė kishte patur kohė qė ta lexonte Pukevillin kur thoshte se 《Lejbnici nė vend se tė ndriēonte kėtė errėsire rreth shqipes ai i ēon te gjithe dijetaret nė njė kahje tė kundert...》
Jo qė Lejbnici s ishte gjuhėtar apo Albanolog, atij iu eshte dashur ky sistem pėr tė krijuar njė gjuhė universale si matematikant qė ishte enderronte nė njė aparat, makin e cila krijon fjalė tė reja duke i copturar ato fjalė tė gjuheve europiane njėsoj si njė gjeolog qe copton guret me ēekan. ...ai apo makina e tij magjike formonin fjalė tė reja tė panjohura por tė cilat do tė memorizoheshin diku si nė njė kompjuter permes fėmijėve pengji ushtruar e dresuar nė njė rreth te ngusht. ...tepėr tė ngusht, siē e kishte vėrtetuar edhe Hamp !
Kush do ta kishte besuar kėtė se njė ditė kėto idioma tė krijuara nga kjo makin magjike nė formen e njė 《FLis 》spécialitéti kosovare do bėhet gjuhė amtare e mėsuar e dresuar si ne anije edhe nė kohėn e kimunizmit, mėsuar nė njė rreth te ngusht derisa prinderit ushtronin e punonin nė kampe apo duke ndertuar partin e punės. ..femijet mesonin nga edukatoret atė qė degjonin. ...njėsoj si ato bebat 300 vite mė parė mesuan perperitjet e para te kėtyre idiomave te krijuara nga magjija e buke's se kesaj makines sė gjuhės universale !
Njėherė po sa e mesuan bebat pengji, shumė lehtė u shpernda nė tėrė Ballkanin e deri n Itali. ...gjoja si gjuhė arbereshe ? !

Dhe ketu ishte ēelsi i kesaj Énigmes. ..!

Pas vdekjes sė Skėnderbeut 300 vite arbėreshėt se folen as se shkruajten as njė fjalė ? ....habitemi apo jo ?
Kur mė nė fund, polli libri Buzukut pėrplotė shllunga keshi. ...nė vend qė tė pillte ky libėr te arbėreshėt ai polli diku nė kerrshe tė shkreta diku nė veri ku as qyqja atje s ben voe. ...!
Pse e si ?
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2019, 13:40   #546
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 327
Thanks: 37
Thanked 32 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Nėse njė anetar i kėtij forumit hyn nė keto rubrikat Histori e Gjuhėsi e cili kurrė se ka shfletua as ''Mesharin '' as ''Dikcionerin latin epirot '' apo kurrė se ka hap ''Hulumtime nė fushėn e shqipes '' nga Ēabeji. ...pastaj se din kush ėshtė Hamp e Pukevilli. ... ( pėr disa ky ėshtė kopuk )....se kuptoj as unė ēfarė kerkojn nė kėtė rubrik ?
Disa mundohen ta diabolizojn njė Forum tė terin pėr shkakun e njė anetari ?!
Si ka mundėsi kjo ?

Kur mua nuk mė pelqen ndonjeri préj anetareve s'ia lexoj fare shkrimet e tija dhe unė ose hapi ndonjė Tem tė re ose shkoj tek ato tema nė tė cilat kam postuar edhe mė parė prej vitesh, siē ėshtė ''sllavishtja e shqipja'' tem nė tė cilėn illyrianboyfull dhe kreksi kanė postuar aty rreth 80%. ...!
Dikur mė paskan kuptuar disa e thash pas dhjetė vitėsh s 'kupton asnjėri shkrimet e mija ?

Mirė, s'ėshtė faji as tek lexuesi pse ai nuk arrin ti kuptoje shkrimet e kreksit, arsyeja ėshtė e thjeshtė se kreksi s di shqipen si njė anetar tjetėr i shkolluar nė Shqipėri ?

Se besoj se do na n'xente Shqiperia tė tan shqiptarėt brenda ku do kishim dalur te tan njėsoj bilbila nė tė folur e si robota nė drejteshkrim ...prandaj jemi keshtu si jemi, disa kan patur fatin e kanė mėsuar shqipen qysh prej moshes se re nė ēerdhe e disa nė kopshte .....lol !

Mua kur nuk mė pelqen njė postim apo njė mendim si i kėtij kreksit, aty nuk le asnjė koment. ...futem diku tjetėr !
Ēfarė m intereson mua se kush ėshtė kreksi e tjetri nė jetėn private, ky ėshtė forum e jo ''star akademi '' apo ''the voix''se kush po fiton e kush do humbi.

Mua mė intereson tė komunikoj me ata anetar tė cilėt dijn tė lexojne edhe mes rreshtave !

Leonely mė thotė ti s di shqipen, tjetri pėrsėrit tė njėjtėn gjė ''ti Kreks mos shkruaj, se nuk e di shqipen, mirė po juve nėse se kuptoni kreksin si do ta kuptoni Buzukun Bardhin e tjetrin ?

Unė pėr veti di tė lexoj e kuptoj edhe mbar e mbrapsht nė tri gjuhėt. ...besa edhe nė ēirilice. ...lol !

Po ju keni lexuar ndonjeri préj jush Buzukun e Bardhin ?

Pyetjen qė jua shtrova ishte e thjeshtė ;

PSE emri Arbanaset behet tek Bardhi 《 Tarbanasi 》 .....?

Dhe ti prap ke pėr ta postuar tė njėjtėn pergjigjie '' spo t ' kuptoj o kreksi. ...shkruaj shqip. ...''..

Mua nuk mė duhet qė tė mė kuptoje tėrė bota nė kėto postime por pėr kundrazi lutėm qė mos ti kuptoje askushi sepse neve jemi nė fund tė pusit, na u ėshtė imponuar kjo gjuhė artificiale dhe se ska patur kurrė as Buzuk e as Meshar. ...dhe se e tėra kjo ėshtė gerrvishje. ...iluzion. ...mashtrim ndėrsa juve disa ende kujtoni se mos kreksi flet endrra. ...?
Nga deshprimi qė vertetė gjuha shqipe s'paska kurgja hiēit. ...krejt paska ken mashtrim. ...atėherė pse tė mundohet kreksi i gjori ai. ....tė behet edhe ai si tė tjerėt ?

A si puna e duhanxhiut, njashtu edhe e kreksit, nuk arrin ta lėre duhanin. ...njashtu edhe kreksi, shkruan pėr ta bėrė tymnaj, ska rėndėsi fare se sa e keni kuptuar apo se keni kuptuar fare as shqip as dalmatine as franke !

Masi jemi tek gjuha franke e Pukevillit;
《Fajo pa fajo nuajo 》
《FAJTOR 》
( faj -tor )
Siē e thotė Pukevilli ; pėr ta ditur se nga vjen shqipja, duhet vepruar si njė gjeo logé i cili kap gurin dhe e coton atė me ēekan pėr tė parė se ēfarė fshifet brenda tij, njashtu edhe gjuha shqipe e kreksit s kuptohet pa i rėnė ēekan / ēekan aty ku duhet !
Kreks , une nuk di shum , veqse sipas evidences , e evidenca osht qe gjuht jon bo pi shqipes geg t'kosoves , kjo dmth qe kto argumentet buzuku e meshari etj jon t'pabaza , gjithmon sipas evidences (jo sipas meje) , gegnishtja qe jepet si e vjeter , faktikisht osht romanticizm ose precis perde per me mshef t'verteten , e e verteta osht qe na gjuhes i thojna guh , e kajher edhe GU , ndersa guha e jo gLUha , msohet 'tu n'gu' qe dmth 'duke ndėgjuar , n'Anglisht e vrejm njė 'hint' , fjala per gjuhen osht 'tongu' , shqiptohet tong , mirpo e shkrume tregon prejardhjen (pra hinti) , tu n'gue osht e vetmja edhe e vetmja mnyr me msu ni guh = tongue (tu n'gue / duke mdegjuar) , pra veq me qit argument , rrzohet gegnishtja e kamufllume , e ju ndaqit hupni koh , koha jeme osht e vlefshme , smirrna(smyrna !) me badihavistik.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2019, 14:15   #547
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 327
Thanks: 37
Thanked 32 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

Ndersa nese mendon ndokush qe ka ba shum per Albanologji , at'her ju kujtoj qe n'kt forum , n'kt tem , te Sllavishtja Shqip , Maca ka ba ma shum se krejt ju bashk , bukes i thojna buk .
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2019, 12:51   #548
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
Ndersa nese mendon ndokush qe ka ba shum per Albanologji , at'her ju kujtoj qe n'kt forum , n'kt tem , te Sllavishtja Shqip , Maca ka ba ma shum se krejt ju bashk , bukes i thojna buk .
Po keni te drejte nė forumet tona mė shumė punė kryen '' Mausi '' mini se sa maca. ...lol ! ...Il squt je /sje budalla lol. ...
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2019, 16:19   #549
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 327
Thanks: 37
Thanked 32 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Po keni te drejte nė forumet tona mė shumė punė kryen '' Mausi '' mini se sa maca. ...lol ! ...Il squt je /sje budalla lol. ...
Ndersa Maus dmth 'me majt U' , e U jom U e jo jU , rruga e drejt osht shqiptimi Anglez i Us , osht As , e As dmth me kan i/e A's , e A osht Alpha , kur kshyr me kan Mi (uper) je veq mi (maus) , kujdes .
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2019, 16:42   #550
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,973
Thanks: 3,611
Thanked 696 Times in 548 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Go ahead you two.

Good job!


You are truely creating languages.

Only I AM the limit!


Perzemersisht,

Adea
Adea ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2019, 16:53   #551
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 327
Thanks: 37
Thanked 32 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

It's Us(As) Adea , Us .
4:04/09

Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2019, 16:56   #552
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 327
Thanks: 37
Thanked 32 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

MaKing me the qYsh , jo squt , ma larg se qysh (skej = edge) .
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2019, 12:08   #553
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Po keni te drejte nė forumet tona mė shumė punė kryen '' Mausi '' mini se sa maca. ...lol ! ...Il squt je /sje budalla lol. ...
Spjegime per disa fjale tjera sllave qe fliten ne shipen e kosoves.

Njashtu si eshte e popullarizume ne Shqiperi te jugut ''preša'' prej purrinit/ puaro frange
ne Kosove kemi spécialitétin prej lakrave qe thirret ''resenik''...behet prej lakrave te ardhura turrshi duke i prere pre si preshen/purrit ne sllave ''rezeni kupus'' laker e grire, si me thene ''purri te grire'' apo pre purri.
Ne frange njihet specialiteti me purri/presh qe thirret ''pot-o -fy'' ( jo me fy dikend...) por gjell e ziere me presh patate e shangarepa...potofy ...ena prej dheut ne zjarre...
Kurse reseniku pergatitet si byreku prej petve njesoj vetem se prehen lakrat turrshi...
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2019, 14:52   #554
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,757 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

Kisha deshire,se cfar mendon Ajnej per keto hulumtimet e ketyre....dardaneve????????????????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 14:23   #555
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
MaKing me the qYsh , jo squt , ma larg se qysh (skej = edge) .
Mrapsht ''ēyš''/sy' l' ej/oj/edđe/
Squt/ s'quti/ēut/ēutljiv/ = i ndegjushem i zēut/z/s...ēuti/ rri urt....
Pra, per ata qe sdin/zdin dalmatine zdin as rrajt e shipes....eh...permendesh si vjerrsha po te paret jane jugu...krejt shipen e kan mesua permendesh pa ia ditur fare kuptimin as rrajen e fjalve ship.
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 14:58   #556
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,252
Thanks: 1,423
Thanked 2,364 Times in 1,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

Kėtė fjalėn... Shiptar.... pėr herė tė parė e kam pa ke "Qiell i pėrflakur"...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 15:01   #557
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

Psh....

Nje njeri dikton tjetri shkruan ne dalmate...

《 -- ŠE NU SE...ŠENIJE MIRA BELA ...》
...( ...te ne) ka na/kod nas/po naše/po vaše/po vama/po njima/po onima/po njih/ponjimajeste.../ponimaješ....
(Ka na ''šenije''(shenije mir sa jemi ra n'bela)
--ŠE NU ŠENIJE SE LE ''KRIM'' ŠE VU ŠE ZY SE CRVI/KRVI, KA JU (...kthehet ka tjetri dhe i thote ne gjuhen e tyre ''kaju'' ...qe ne shqipe do thote (kah ju) ka ju/gu ..kah jugu...''patoska'' pa ta ska...''kamene'' ka ne thuhet guri/ka mene....gurni ka mene po nama....(štyje kah na,,,,sipas tones..''pa to ska'' jo Toska...po patos/kamene...(pa tosk s ka mene....)...moskallzoni ?...mot/mo...fjala ''kallsoni'' calzzoni/ speci...a lite...ritalonet...si te franket ''sosi sa tuluzė'' o ka sulet...= si te franket spesialite (kasulet tuluzen)...la pin...lapin/lapė....(kasule tuluzene specialitet me duxhuk e fasule nga Toulouse/Touliusaine.. tu lu zen si mos kallzoni /Moska/Miskwa...mos kallzoni jugu...rt...
---Palermos/ pa lere mos kallzoni....ship/hrat...se pa mezonja ''šip''o ''njat'' kepet ...cipellet/pješkat ....a ko neke pucati u psi/pas u li ili na bal kanu na sprati li cat/kat a kamoli u ďaci to sveti na uma kod nas na skadarliju ne pasti...
(Ketu ne Munih/mu n hen as ne qen as ne maca nuk shtjen njeri me arm e kurrsesi jo ne femije qe as ne mend askujt si shkon...si te ne ne Skadarliu....
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 15:04   #558
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Kėtė fjalėn... Shiptar.... pėr herė tė parė e kam pa ke "Qiell i pėrflakur"...
Šip ''udari'' mšoj....''udri ga''
Shipudari....te Paul Angelio...e shiptaret e Zares....
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 15:06   #559
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Psh....

Nje njeri dikton tjetri shkruan ne dalmate...

《 -- ŠE NU SE...ŠENIJE MIRA BELA ...》
...( ...te ne) ka na/kod nas/po naše/po vaše/po vama/po njima/po onima/po njih/ponjimajeste.../ponimaješ....
(Ka na ''šenije''(shenije mir sa jemi ra n'bela)
--ŠE NU ŠENIJE SE LE ''KRIM'' ŠE VU ŠE ZY SE CRVI/KRVI, KA JU (...kthehet ka tjetri dhe i thote ne gjuhen e tyre ''kaju'' ...qe ne shqipe do thote (kah ju) ka ju/gu ..kah jugu...''patoska'' pa ta ska...''kamene'' ka ne thuhet guri/ka mene....gurni ka mene po nama....(štyje kah na,,,,sipas tones..''pa to ska'' jo Toska...po patos/kamene...(pa tosk s ka mene....)...moskallzoni ?...mot/mo...fjala ''kallsoni'' calzzoni/ speci...a lite...ritalonet...si te franket ''sosi sa tuluzė'' o ka sulet...= si te franket spesialite (kasulet tuluzen)...la pin...lapin/lapė....(kasule tuluzene specialitet me duxhuk e fasule nga Toulouse/Touliusaine.. tu lu zen si mos kallzoni /Moska/Miskwa...mos kallzoni jugu...rt...
---Palermos/ pa lere mos kallzoni....ship/hrat...se pa mezonja ''šip''o ''njat'' kepet ...cipellet/pješkat ....a ko neke pucati u psi/pas u li ili na bal kanu na sprati li cat/kat a kamoli u ďaci to sveti na uma kod nas na skadarliju ne pasti...
(Ketu ne Munih/mu n hen as ne qen as ne maca nuk shtjen njeri me arm e kurrsesi jo ne femije qe as ne mend askujt si shkon...si te ne ne Skadarliu....
Per me kuptu ju diēka duhet me shkrujtur nje fjale nje postim de gja...s kuptoni....
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 15:12   #560
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,252
Thanks: 1,423
Thanked 2,364 Times in 1,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Šip ''udari'' mšoj....''udri ga''
Shipudari....te Paul Angelio...e shiptaret e Zares....
Nė fakt... kėtė fjalė Sulejman Krasniqi e vinte nė gojėn e njė sllavice.... pėr tė treguar pėrēmim....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur