Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-10-2019, 20:41   #41
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,415
Thanks: 18
Thanked 182 Times in 151 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Erdogan ka muaj te tere qe i lutet Trump qe ta lejoje qe te futet ne Siri. Dhe ai ja dha lejen. Tani Erdogan po thot qe do luftoje ISIS.

do luftoje is-is !!!
po is-is ka muaj qe ka ikur, mbaruar, nuk ka me is-is,
shume nga ata, u vrane, iken ne turqi gjate korridoreve qe u lane dy-tre here hapur nga 24 ore
si dhe shume perfunduan edhe ne burgje
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2019, 14:10   #42
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,799
Thanks: 11,206
Thanked 6,103 Times in 2,880 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Sulmet e Turqisė nė Siri, Mogherini konferencė urgjente pėr shtyp: BE jep dritėn jeshile pėr sanksionet

Sulmet e Turqisė nė Siri, Mogherini konferencė urgjente pėr shtyp: BE jep dritėn jeshile pėr sanksionet - 14 Tetor, 2019 16:06


Sulmet e Turqisė nė Siri, Mogherini konferencė urgjente pėr shtyp: Qipro ėshtė njė vend i BE-sė. Tuqia ėshtė aleati ynė por ajo qė po bėn ėshtė e gabuar. ISIS nuk ėshtė mposhtur plotėsisht. BE jep dritėn jeshile pėr sanksionet ndaj Tuqisė. Ata qė pėr Tuqinė janė terroristė pėr ne nuk janė. Konkluzionet janė tė rėnda pas ofesivave turke.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2019, 14:44   #43
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,067
Thanks: 8,024
Thanked 3,666 Times in 1,943 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Po acarohet gjendja nė Turqi!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Sulmet e Turqisė nė Siri, Mogherini konferencė urgjente pėr shtyp: BE jep dritėn jeshile pėr sanksionet

Sulmet e Turqisė nė Siri, Mogherini konferencė urgjente pėr shtyp: BE jep dritėn jeshile pėr sanksionet - 14 Tetor, 2019 16:06


Sulmet e Turqisė nė Siri, Mogherini konferencė urgjente pėr shtyp: Qipro ėshtė njė vend i BE-sė. Tuqia ėshtė aleati ynė por ajo qė po bėn ėshtė e gabuar. ISIS nuk ėshtė mposhtur plotėsisht. BE jep dritėn jeshile pėr sanksionet ndaj Tuqisė. Ata qė pėr Tuqinė janė terroristė pėr ne nuk janė. Konkluzionet janė tė rėnda pas ofesivave turke.
mogherini (disa emna deshtanak shkruhen me shkronja t'vockla) ka pervoje te gjate ne negociata !
thuhet se kish organizue 1 takim me edita tahitin, gjuriēin, vuēiēin, ramen, tacin, e disa legena tjere...) me diskutue luften 1 shekullore mes 35 milion kurdeve dhe turqise!
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2019, 23:01   #44
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,243
Thanks: 7,106
Thanked 3,301 Times in 1,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
“60 shqiptarė rrezikojnė jetėn nga sulmet e Turqisė nė Siri”, gazetari jep alarmin: Ndėrhyni sa nuk ėshtė vonė

Gazetari shqiptar i emisionit investigativ italian “Le Iene”, Taulant Kopliku, ka shpėrndarė njė postim nė llogarinė e tij nė “Facebook”, ndėrsa thotė se shumė shqiptarė rrezikojnė jetėn nga sulmet ushtarake tė Turqisė kundėr Sirisė.

Ai jep alarmin duke thėnė se nga kėto sulme mund tė rrezikojnė jetėn 30 gra dhe 30 fėmijė shqiptarė, tė cilėt ndodhen nė kampin e “Al Hol”, ku janė tė izoluar mbi 70 mijė persona, shumica gra dhe fėmijė tė terroristėve tė ISIS

Gazetari Kopliku kėrkon ndihmėn e kolegėve dhe mediave pėr tė sensibilizuar autoritetet shqiptare, nė mėnyrė qė tė ndėrhyjnė, ku shton se nė kampin e mėsipėrm kanė shpėrthyer trazirat dhe pėrplasjet mes grupeve. Ai thekson se kėto tė dhėna i janė raportuar atij nga njė shtatas kurd, i cili dy javė mė parė e shoqėroi shqiptarin nė kampin e lartpėrmendur.

Postimi i gazetarit Taulant Kopliku:

“KJO ESHTE NJE LUTJE ZEMRE PER TE GJITHE MIQTE KOLEGET GAZETARE NE MEDIAT SHQIPTARE. Sapo mora informacionet e fundit nga Mohamed, fixeri kurd qe na shoqeroi dy jave me pare ne kampin e Al Hol, ku jane te izoluar permbi 70 mije persona, shumica gra dhe femije te ter.roristeve te IS.IS. Aktualisht ushtria turke dhe mercenaret eks.tremiste te celulave te Al Q.aeda jane kudo ne territorin e Rojavas. Ai ka arritur te largohet ne kohe nga atje, duke u strehuar ne Erbil te Irakut. Sipas tij, kampi eshte ne kaos te plote. Perplasje mes grupesh, djegie masive tendash dhe tentativa per tu arratisur duke shkaterruar rrethimin. Sipas tij ka dhe dhjetera viktima.

Ne brendesi te kampit jane rreth 30 femije e po aq gra shqiptare. Keta femije jane fajtore vetem se gjenden ne vendin e gabuar ne momentin e gabuar.

Disa nga burgjet e ter.roristeve te IS.IS jane shtene ne dore nga mercenaret e Erdogan dhe me gjasa, ish- te burgosurit do te jene te paret qe do dynden ne kamp per te rimarre grate dhe femijet e Kalifatit, mes tyre edhe ata shqiptare. Ne keto kushte, nese heren e pare per fatin e tyre vendosen baballaret e papergjegjshem, sot pergjegjesia eshte edhe e autoriteteve shqiptare te cilat ne me shume se nje vit, nuk levizen as gishtin per te sjelle ne shtepi femijet shqiptare. Ju te dashur kolege keni ne dore te beni ate qe dini me mire. Te informoni shqiptaret dhe te vendosni perpara pergjegjesise shtetin shqiptar. Le te bejme bashkarisht nje perpjekje per te terhequr keta femije nga ferri i nje lufte te re. Ēdo dite qe kalon eshte nje mundesi me pak.“, pėrfundon postimin e tij gazetari, Taulant Kopliku.
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2019, 23:11   #45
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,243
Thanks: 7,106
Thanked 3,301 Times in 1,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Militantėt e mbėshtetur nga Erdogan ekzekutojnė kurdėt e kapur robėr

Ekzekutimi e tė burgosurve kurdė nga luftėtarėt arabė tė mbėshtetur nga Turqia, tė cilėt shihen nė video, ngjallėn spektrin e luftės sektare mė tė gjerė ndėrsa luftimet nė veri perėndim tė Sirisė pėrshkallėzohen, shkruan The Neė York Times

Militantėt e mbėshtetur nga turqit qė po luftonjnė nė Siri ekzekutuan tė paktėn dy tė burgosur kurdė tė shtunėn, njėri prej tyre i shtrirė nė anėn e rrugės me duar tė lidhura pas shpinės, sipas njė video nga skena dhe njė luftėtar i cili tha se ai ishte dėshmitar i ekzekutimeve.

Nė video, dy prej luftėtarėve qėllojnė me plumba njeriun me duar tė lidhura, me sa duket pėr tė siguruar qė ai ka vdekur. I burgosuri tjetėr shfaqet nė video i gjallė dhe ka veshur njė uniformė ushtarake.

Djali nė veshjen ushtarake u neutralizua,” tha Al-Harith Rabah, njė aktivist mediatik me grupin rebel qė ishte nė vendin e ngjarjes.

Ekzekutimi e dy robėrve kurdė nga luftėtarėt arabė ėshtė njė ilustrim i fuqishėm i forcave tė nxitura nga vendimi i Presidentit Trump pėr tė tėrhequr trupat amerikane qė ishin duke mbrojtur kurdėt. Tėrheqja pastroi rrugėn pėr njė inkursion ushtarak turk nė Sirinė verilindore kundėr njė milicie tė udhėhequr nga kurdėt e mbėshtetur mė parė nga Shtetet e Bashkuara, qė kishin qenė kyē nė luftimin e IS.

https://www.nytimes.com/video/world/...execution.html
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur