Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Sporti > Sportet amatoriale

Sportet amatoriale Kėtu mund te flisni pėr sporte tė ndryshme si, bodybuilding, gjuetinė, peshkimin,vetėmbrojtja etj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-03-2019, 21:11   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 3,626
Thanks: 248
Thanked 1,143 Times in 731 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
A duhet tė ndalohet fjala ēiklist?

Shkencėtarėt kėrkojnė qė fjala ēiklist duhet tė hiqet pėr shkak tė ‘dehumanizimit’ tė ēiklistėve dhe nė vend tė kėsaj ata duhet tė quhen ‘njerėz qė ngasin biēikleta’.Shkencėtarėt nė universitetet australiane thonė se termi “ēiklist” i bėn shoferėt e makinave mė tė prirė pėr t’u angazhuar nė akte tė qėllimshme tė dhunės.

Tani ekspertėt janė duke mbėshtetur njė masė pėr tė shmangur fjalėn ēiklist dhe ta zėvendėsojnė atė me frazėn mė tė gjatė ‘njerėzit qė ngasin biēikleta’.

Bashkautorja e studimit, profesoresha Narelle Haworth, tha pėrdorimi i termit ‘njerėzit qė ngasin biēikletat’ nė vend tė ēiklistėve, ėshtė hapi i parė drejt heqjes sė kėtij dehumanizimi’.

Studimi nga studiuesit nė universitetet e Monash, Queensland dhe Melbourne, nė Australi, ėshtė i pari qė shqyrton se si njė grup pėrdoruesish tė rrugės i janė pėrgjigjur njėri-tjetrit.

Hulumtimi, i botuar nė revistėn “Traffic Psicology and Behavior”, thotė se ēiklistėt janė konceptuar si njė grup minoritar dhe janė bėrė objekt i qėndrimeve dhe sjelljeve negative.

Studimi, qė pėrfshin 442 tė anketuar nė Victoria, New South Wales dhe Queensland, identifikuan qėndrimin ndaj ēiklistėve.

Veprat e agresionit ndaj ēiklistėve nga shoferėt nuk ishin tė pazakonta, me 17 pėr qind duke thėnė se ata kishin pėrdorur makinėn e tyre pėr tė bllokuar me qėllim njė ēiklist, 11 pėr qind kishin afruar qėllimisht makinėn e tyre pranė njė ēiklisti dhe 9 pėr qind e kishin pėrdorur makinėn e tyre pėr t’i prerė rrugėn njė ēiklisti.

“Nėse ēiklistėt ndjehen tė dehumanizuar nga pėrdoruesit e tjerė tė rrugės, ata mund tė kenė mė shumė gjasa tė veprojnė kundėr shoferėve, duke ushqyer njė profeci vetėpėrmbushėse qė ushqen mė tej dehumanizimin kundėr tyre. Pėrfundimisht ne duam ta kuptojmė kėtė proces dhe shpresojmė se mund tė ndihmojmė nė ndalimin e abuzimit”, tha autorja kryesore e studimit, Alexa Delbosc.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 21:19   #2
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 5,263
Thanks: 3,325
Thanked 5,841 Times in 1,987 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet tė ndalohet fjala ēiklist?

Skane me ca merren keta. Kur jam ne makine tregoj sh kujdes per njerzit qe ngasin bicikletat si edhe ēiklistet.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 21:27   #3
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 22,523
Thanks: 6,286
Thanked 7,393 Times in 4,765 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 337
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet tė ndalohet fjala ēiklist?

mund ti quajm dyrrotiksa. very nice , teme e papame ledio
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 28-03-2019, 21:37   #4
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 44,332
Thanks: 13,052
Thanked 11,468 Times in 7,069 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 588
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet tė ndalohet fjala ēiklist?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Skane me ca merren keta. Kur jam ne makine tregoj sh kujdes per njerzit qe ngasin bicikletat si edhe ēiklistet.
Unė pėr vete deri tani kam hedhur nė kanal 1 ēiklist dhe 2 motoēiklista, kėta tė fundit tė 2 njėherēi.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 21:44   #5
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 22,523
Thanks: 6,286
Thanked 7,393 Times in 4,765 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 337
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet tė ndalohet fjala ēiklist?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Unė pėr vete deri tani kam hedhur nė kanal 1 ēiklist dhe 2 motoēiklista, kėta tė fundit tė 2 njėherēi.
ju keni blere gjyqsorin
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2019, 10:15   #6
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,857
Thanks: 7,324
Thanked 5,618 Times in 2,346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 157
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet tė ndalohet fjala ēiklist?

jam dakord qe ta heqin kete fjale jo per arsyet e lartpermendura, por per arsyen e thjeshte qe edhe lopet jane me te disiplinuara kur ecin ne rruge sesa ata!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2019, 10:50   #7
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,888
Thanks: 0
Thanked 1,309 Times in 1,005 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet tė ndalohet fjala ēiklist?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
jam dakord qe ta heqin kete fjale jo per arsyet e lartpermendura, por per arsyen e thjeshte qe edhe lopet jane me te disiplinuara kur ecin ne rruge sesa ata!
E kane nderruar me kohe Baba.

USA e ka bere check list.

Ne akoma e mbajme: Cik List . Se jemi mesuar me marre ushqime me liste

Mbaj mend . Kjo e vertete. Kine 2006. Me nje shokun tim.Nje mbasdite kemi qene ne Suzhou. Ky shoku im shkonte ne panaire,merrte karvizita dhe shkonte me vone ku te ishin dhe i gjente per te blere mall. Ishte hera ime e pare me te si perkthyes anglishte. Vjen ky bosi kinez dhe n'a merr,por qe darke, Nate.N'a con ku di une se ku. Ec e ec, si me thone vende te humbura ne Kine.Ky shoku im qete, por pas ca kohe u frikesua. I them . Ore ku po na cojne. Se do n'a marrin peng. Ai s'e jepte veten. Ne fund arrijme ku di une se ku. Nje si tip ndermarje e viteve 70, si kooperative.Nejse. Ky tipi i foli rojes me kallash dhe hapi deren. Hyne ne ca si zyra dhe njeri hoqi kallashin me vrap (jo, na e tregoi me vone duke e nxjerre nga sirtari, kur mbaruam pazarin,se tani u kujtova). Thashe n'a .... por ai bosi, tip i qeshur. Prodhonte sfonde ai, per fotografi. Cilesia e mire dhe lire. Perktheja une dhe nje kinez qe mezi e merrja vesh. Une u ngopa me caj. Shkova dhe me bo shurren dhe me shoqeroi njoni me nje hale jashte.Erdhi momenti duam kete dhe ate.... Kur kinezi i vogel qe perkthente me thote. OK. Praslisi.Dicka e tille. He mo ca thote? Une i them atij. M'a perserit dhe njehere.Ai prap.Praslisi. Une s'po e merrja vesh. Me thote ky shoku, Ore di anglisht ti apo jo? Po pse ore i them, kush te perktheu deri me tani ? I them prap atij tipit. Ma thuaj ore ca eshte kjo . Praslisi. O ti kinez o te .... nenen. Te dhjefsha ciklistin. U kriju nje atmosfere. Hap syte ai bosi kinez dhe hap syte ky shoku im.Situate e dhier.Pa c'pa kinezi i vogel dhe morri bllok dhe filloi po shkruante. Po bente liste. Kaq cope dhe kaq cmimi.... Po thuaj o te hypte ciklisti siper me gjithe lope. Price List.... U zgjidh. Me vone ai bosi,n'a coi ne nje restorant ku solli te shoqen dhe n'a dha darke yll. Hoteli po shume i mire. Njeri i mire ai. Te nesermen n'a con ne nje qender tregetare. Ai e dinte shume mire qe une nuk dija kinezce.Se uen vertet nuk dija.Ky shoku me tha. Meso kinezce dhe rri ketu, sic dhe po bej. Sherbe si perkthyes per frimat shqiptare , si tip ndermjetesi.Ok. Pra ne ate qender tregetarem une shoh fjalore.Lek nuk kisha . I them anglisht ketij tipit.Bosit. Mi ble ti se ti jep leket ai shoku im, se ai qe verdalle. Ky hic. Se nuk me kuptonte. Ore mi ble. Une me duket kisha 30 Eu dhe i nxorra dhe beja shenja. Ai hic. Dhe u tremb a ku di une cfare mendoi. Vjen ky shoku im dhe i them : Shqyqyr . Me ble fjaloret dhe m'i bleu. Kur po ktheheshim me makine, se do ikin nga ai qytet , filloi nje vese shi. Une hap fjalorin dhe lexoja. Me thote ky shoku. He mo. E lehte i them . Kollaj. Dhe gjeta aty ca fjale. Dhe i them kinezit. Ti shoku i mira. Po bije shi. Ai ngeli, me pa dhe frenoi dhe makinen.U step, se na doli qe une dija kinezce.eDeh oune muti kur dikush qe ti mendin se nuk ka ditur gjuhen ka perdorur anglishten per t'u marre vesh(sepse ka degjuar cdo muhabet tjeter). C'a na bone more firaun me thote ky shoku mua. Po a me pyete : A eshte e thjeshte kinezcja e thjeshte? Dhe une si te t'a tregoja ty ? Ky shoku im me tha thuaj anglisht aq sa dinte Bosi , qe ti mesove nga librat. Pirdh o prift ne prill pirdh.
Ku e lame ? Cik List ( Lista e cikave). Se ben vaki u thua dikujt ne Veri, Me jek nje cik uje, se t'a nxorri germazin. Cik j'u thone vajzave.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur