Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-04-2019, 07:53   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,140
Thanks: 10,392
Thanked 5,575 Times in 2,634 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Tė tjerėt pėr Ibrahim Rugovėn...Presidenti Ibrahim Rugova rrokullisi historinė!

Presidenti Ibrahim Rugova rrokullisi historinė!

Aferdita Morina-Biffar

Xhorxh Bush e kujtoi udhėheqsin shqiptar duke thėnė se, “Shtetet e Bashkuara, me vdekjen e Presidentit Rugova, humbėn njė mik me tė vėrtetė tė madh, i cili siguroi gjithashtu edhe respektin e tė gjithė botės pėr qėndrimet e tija kundėr dhunės.”

Presidenti tjetėr amerikan, demokrati Bill Klinton, i cili kishte takuar shpesh ish-udhėheqsin e Kosovės, ka thėnė se ”nuk kishte avokat mė tė mirė qė tė shpjegonte mė mirė hallet e kombit shqiptar dhe tė drejtat e tija”, se sa Presidenti Ibrahim Rugova.

Toni Bler, duke kujtuar takimin e tij me Presidentin Rugova nė fund tė vititit 1998, tha se Presidenti Rugova “ishte i qetė, njė njeri shumė modest….Ai mė tha tė vėrtetėn pėr Kosovėn. Pėr vuajtjet e popullit tė vet, pėr nevojėn qė bota tė dėgjonte (pėr fatin e shqiptarėve tė Kosovės) si dhe pėr obligimin e botės pėr tė ndėrhyrė. Ai nuk bėrtiste dhe nuk u pėrpoq tė mė bindė me sllogane ose me gjeste ekstravagante. Ai foli me njė zė tė ulėt por me sinqeritetin mė tė madh… duke mė kėrkuar ndihmė pėr popullin e vet….Unė i thashė Britania e Madhe do tė ndihmojė. Unė ia dhashė atij ‘’Besėn’’, dhe besėn ia mbajta’’ tha Zoti Bler.“Ėshtė e vėrtetė qė e kam kritikuar Rugovėn. Ju tani mund tė mendoni se, unė do tė them se kisha tė drejtė me kritiken qė i bėra Rugovės. Jo, koha e dėshmoi se, e drejta ishte nė anėn e Ibrahim Rugovės. Unė e kisha kritikuar, kisha qenė i ashpėr me tė, ai mė fali nė takimin qė kishim nė shtėpinė e tij menjėherė pas luftės, ishte meritė e tij. Ai vdiq nė paqe, ne u pajtuam, ishim miq”, kėshtu ka thėnė ( Ismail ) Kadare nė Kėln.

Rugova ashte nji njeri i rralle, nji ne cdo njiqind vjet, dhe sot ai ashte shpirti i Kosoves.” shprehet prof. Musa Jupolli, i Universitetit te Parisit.

”Trashėgimia e Rugoves nuk ėshtė privilegj, ėshtė pėrgjegjėsi… Trashėgimia e Rugoves nuk ka tė bėjė me inate,me provincializma, me tarafe me klane, me interesa tė ngushta e meskine,…Trashėgimia e Rugoves ėshtė pajtimi nė kundershti,… ėshtė respekti pėr njėri -tjetrin, sidomos pėr kontributin nė dobi tė Kosovės” Enver Bytyqi (autori i librit „ Filozofia politike dhe nacionale e Ibrahim Rugoves“)

Njeriu i suksesshėm nuk ėshtė vetjak. Dėshira e tij mė e madhe ėshtė t’i shėrbejė njerėzimit. E pra, i tille ishte Presidenti Ibrahim Rugova. Ai kurrė nuk humbi por gjithmonė fitoi ! Babai i Kosovės moderne!
__________________
Sami Frashėri e ka thėnė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur