Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-07-2017, 21:21   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,138
Thanks: 8,160
Thanked 3,741 Times in 1,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Homoseksualė, plus 'katundarė', plus konservativ, plus fetar

Me sy tė mi, po shoh burra tė martuar, qė vijnė nė pushim me shokė, ndėrsa vendosen nė apartamente me shtretėr martesor.
Me vesh tė mi i kam dėgju klithmat e tyre matanė murit qė ndante dhomat tona dhe kam qenė dėshmitare kur pronari i ka parė duke u puthur dhe i tmerruar i ka pėrzėnė si 'qentė me zhugė' nė sabah tė ferkut, ndėrsa ata kanė ikur kokė-ulur pa pyetur 'pse'.
Pastaj, janė kthyer nė shtėpi 'te gratė'.
Ēka po du me thėnė me kėtė status!
Po du me thėnė se homofobėt mė tė mėdhenj janė vetė homoseksualėt, tė cilėve u vjen inati ta pranojnė se janė homoseksualė.*
Mė shumė se ne, ata duan pėr vete tė jenė 'burra'.*
Por, pėr shkak tė familljes, rrethit dhe traditės, ata martohen dhe i marrin nė qafė femrat.
I di disa raste qė kanė ndodhur nėpėr Kosovė kur 'si nė filma' gratė shqiptare i kanė zėnė burrat e tyre duke i tradhėtuar ato me burra tė tjerė.
A mund tė ketė ndjenjė mė tė trishtuar sesa ta zbulosh se burri yt e dashuron njė burrė tjetėr, ndėrsa me ty ėshtė martuar vetėm sa pėr t'u dukur njeri 'normal dhe familjar'.
Djemtė e rinj i sheh nė autobus, nė klasė tė mėsimit, nė plazh pa komplekse duke e pėrqafuar njėri-tjetrin dhe disa profesorė kanė treguar se si me sy tė tyre pėrditė shohin nxėnės duke e prekur nė bankė shkollre njėri-tjetrin.
Njohim shumė homoseksual qė falen dhe agjėrojnė, qė shkojnė nė kishė e kryqohen, anipse absurde ėshtė se e praktikojnė fenė qė ua ndalon tė jenė homoseksualė, por feja nuk mund tė mbrohet nga ta.
Por, gjeneratat pak mė tė mėdha, ata janė dyfytyrėsh, ruhen shumė dhe jetojnė jetė tė dyfishtė.
Dyshimi nė burrėrinė e meshkujve ėshtė brenga kryesore sot e vajzave tė reja dhe atyre pak mė tė mėdha.
Frika e femrave se mund tė pėrfundojnė tė mashtruara nga ta ėshtė e papėrshkrueshme.
Si ta njohim njė mashkull shqiptar qė ėshtė homoseksual, por pėr hatėr tė mamit lyp njė nuse pėr shpi?
Pėrpara ka qenė bindja se mashkulli homoseksual ėshtė merakli nė modė, pispilloset dhe flet si femėr.
Por, homoseksualin shqiptar ėshtė zor ta zbulosh pėrveē nėse flet si femėr.
Tekstualisht homoseksuali vėrehet menjėherė nga njė tekstolog (unė i vėrej), se instiktivisht si kafsha e jo intuitivisht si njeriu ata neveriten pa arsye nga femrat.*
Janė ata qė i komentojnė femrave komente fyese nė fotot e tyre, pa asnjė arsye. Ose u lshojnė fjalė fyese nė rrugė dhe bėhen cinik pa asnjė shkas.
Shoqėrohen me femra 'janė shoqe tė mira', por ama*
m'i prek femra ata, u duket s'i m'i prek gjarpėri.
Nuk ėshtė normale qė njė mashkull 'normal' me i sha femrat pėr sė kthjellti.
Ata janė shqiptarė prandaj duan tė jenė 'burra'. Kur i hetojnė prindėrit se djemtė e tyre tė vegjėl po lyhen e po ngjyhen me karmin, po luajnė lojna tė ēikave e po mbathin shtiklla, i ēojnė te hoxha me ju shkru hajmali e me ju shkri plumb, gjithēka bėjnė, turli magjie bėjnė, pėrveē realitetin nuk ua pranojnė.
Siē thashė mė lart, problemi ėshtė si ta identifikojmė homoseksualin aktiv qė i thonė (qė duket, flet dhe sillet si mashkull-mashkull) se pasivi shihet prej helikopteri dhe duket qesharak shkaku se sillet si femėr.
S'po i kėrkoj arsyet pse e qysh ėshtė homoseksuali-homoseksual, sepse pėr mua gjinia nuk ėshtė 'ndjenjė' por ėshtė 'fakt biologjik'.
Por po ju tregoj se qindra lexuese janė ankuar dhe mė kanė thėnė se homoseksualėt (ilegal) janė sot makthi mė i madh i femrave shqiptare.
Ata duhet tė dalin publikisht. Tė regjistrohen nė certifikatė tė lindjes si tė tillė.
Nėse vajzės e djalit 10 vjeēar i shkruan nė certifikatė statusi 'i pamartuar' (e neve s'na vjen turp pėr kėtė fakt), le tė shkruaj nė pasaportė dhe letėrnjohtim edhe pėrkatėsia e tyre 'gjinore'.
Sa mė shumė i pengoni, i gjykoni dhe i detyroni tė bėjnė jetė tė dyfishtė aq mė shumė i merrni nė qafė vajzat dhe motrat e juaja.
P.S. Si duket populli pėrpara u ka thėnė 'huduma' homoseksualėve. Dhe si duket paskan qenė tė vėrteta rrėfimet e disa nuseve tė ktynehetit tė shkretat qė tregonin se pas njė viti martese ktheheshin 'tė paprekura' nė shtėpinė e ēiknisė.
Dilni djema publikisht 'shqyhuni' e duhuni, por vajzat mos i mashtroni.
Mashtrimi ish dasht tė dėnohet me burg.
(Normal ka edhe femra qė ndjehen si meshkuj, por meshkujt nuk frikėsohen prej tyre dhe nuk janė ankuar se frikėsohen mos po bien 'viktimė' e gjinisė sė tyre tė rreme).

Kimete Berisha
__________________________________________________ __
http://www.botasot.info/opinione/738...iv-plus-fetar/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2017, 22:39   #2
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,060
Thanks: 342
Thanked 343 Times in 243 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Homoseksualė, plus 'katundarė', plus konservativ, plus fetar

Problemi ėshtė se shumė shqiptarė nuk jetojnė se kanė jetėn pėr ta jetuar, por jetojnė pėr tė tjerėt. Prandaj ke sot shumė hetero e homo, qė janė tė martuar pėr tė tjerėt, e shkojnė me shumė tė tjerė vetėm pėr t'u dukur "nė rregull". Ashtu siē ke me miliona shqiptarė e shqiptare qė jetojnė vetėm pėr tė vėnė foto nė Instagram, qė jeta e tyre t'u duket tė tjerėve si "jetė pėrrallore", paēka se ata/ato mund tė kenė njė jetė boshe e pa ndonjė orientim...
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2017, 22:50   #3
nghi ngo
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,141
Thanks: 1,853
Thanked 782 Times in 566 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 79
nghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Homoseksualė, plus 'katundarė', plus konservativ, plus fetar

Ky nuk eshte fenomen qe ndodh vetem me Kosovaret ose Shqiptaret, por eshte shume i gjere. Sa filma ka me tematike te tille. Ehuha. Fatkeqsisht jetojme ne nje bote interesi dhe n.q.s interesi thote qe duhet te jesh i martuar dhe familjar( me femer) asgje se ndalon tjetrin te te shkaterroje. Mjere atyre qe u bjen per pjese.
nghi ngo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2017, 23:11   #4
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,973 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Homoseksualė, plus 'katundarė', plus konservativ, plus fetar

Kjo Kimetja a eshte e martuar? ... sipas ketij shkrimi i bie qe Kimetja do le gazetarine e te hap zyre martesore me cilesi dhe perqindje sigurie te larte...Po ajo qe me habiti eshte se si shume ua mban pishtarin fqinjeve te hoteleve...
Rrofte Fshatunari qe na sjell tema kaq aktuale ...po ja kalon edhe Gi-se...

p.s. megjithate duket grua e bukur kur vishet si per plazh...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2017, 21:16   #5
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,841
Thanks: 4,381
Thanked 4,730 Times in 3,148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Homoseksualė, plus 'katundarė', plus konservativ, plus fetar

Aaaaa Fshatundar tani e pash kete teme ketu. Edhe me Gay po shkojne ne deti a ? eeuuuu nuk e kuptosha, pse thoshin ata prej Shqiperie, mos hajdeni be, mos hajdeni ne deti, se jo keshtu e jo ashtu duke u ardhur zore te na thone qe eshte problemi i gay-ve ata jo pse po mirni buken me domate, po mire mo mire, bio i kam blere ke fshataret, hahen dhe nuk jane te rrezikshme

Ti hengert dreqi gajat, se nuk kane ku te shqyejne byc... e veta edhe ne plazhe te vijne e ti lene pa gjume aty njerezit ne hotele.

Urgjentisht duhet aty te kalimashi ēfaaap policine edhe ti pyes, rende je burre apo gay ? nese thote gay, 4-5 gjujte shpullash surrati edhe vulen ne pasaporte dhe tu thote e keni te ndaluar hyrjen ne Shqiperi deri kur ta festojme pervjetorin e 1000-te te pavaresise.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-08-2017, 17:34   #6
lenci
::
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,666
Thanks: 160
Thanked 948 Times in 479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Homoseksualė, plus 'katundarė', plus konservativ, plus fetar

Pėveē se tė shėnohet nė pashaportė,duhet edhe tė zgjidhet me referendum damkosja e detyrueshme deri nė nivelin e 2 tė nėnvetėdijes.
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 09:02   #7
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,072
Thanks: 11,524
Thanked 6,260 Times in 2,974 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Homoseksualė, plus 'katundarė', plus konservativ, plus fetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Kjo Kimetja a eshte e martuar? ... sipas ketij shkrimi i bie qe Kimetja do le gazetarine e te hap zyre martesore me cilesi dhe perqindje sigurie te larte...Po ajo qe me habiti eshte se si shume ua mban pishtarin fqinjeve te hoteleve...
Rrofte Fshatunari qe na sjell tema kaq aktuale ...po ja kalon edhe Gi-se...

p.s. megjithate duket grua e bukur kur vishet si per plazh...
hahahahahahah. Gati pas 2 vitesh po e shoh kėtė temė.

Po kthehu mo Elian djali, se na dogji malli pėr ty. Pse ike. Shiko Demkėn ti. Demka pėrvec postimeve, si ato autoriale si tė huazuara bėn pėrzgjedhej tė mirė, por mbi tė gjitha ėshtė vetja; ndaj del fitimtar!

Eja Elian!
Respekt pėr ty.

P.S. Fshatunar, paska qenė temė e mirė!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur