Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-04-2019, 20:01   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,711
Thanks: 32
Thanked 92 Times in 83 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Krasniqi: LDK me VV-nė si uji me vajin, PDK faktori kryesor politikKrasniqi: LDK me VV-nė si uji me vajin, PDK faktori kryesor politikNga: Kushtrim Maliqi Mė: 13 prill 2019 Nė ora: 07:51
Memli Krasniqi, Kryetar i Grupit Parlamentarė tė PDK-sė dhe gazetari i "Bota sot", Kushtrim Maliqi
Intervistė me Memli Krasniqin, Kryetar i Grupit Parlamentarė tė PDK-sė

Nė njė intervistė ekskluzive pėr “Bota sot”, shefi i grupit parlamentarė tė Partisė Demokratike tė Kosovės Memli Krasniqi, ka folur pėr ēėshtje tė ndryshme, tė cilat po e preokupojnė aktualisht skenėn politike dhe jetėn e qytetarėve tė vendit, ku ėshtė shprehur i sigurt se kėtė vit nuk ka asnjė arsye qė tė shkohet nė zgjedhje. Ai tutje ka folur edhe pėr idenė e Presidentit Thaēi qė lidhet me korrigjimin e kufirit me Serbinė, pėr ēka ka thėnė se nuk pritet qė nė kėtė drejtim tė ketė sė shpejti zhvillime, por qė nuk duhet tė tregohemi pesimist nė mundėsin e bashkimit tė Kosovės Lindore me Republikėn e Kosovės.

“Bota sot”: Si njėri prej krerėve tė Partisė Demokratike tė Kosovės, parti kjo e cila po bashkėqeverisje me partnerėt e saj Republikėn e Kosovės, a mund tė na thoni se si e vlerėsoni situatėn aktuale politike nė vend, sa jeni tė kėnaqur me zhvillimet qė po ndodhin?

Krasniqi: Po nė pėrgjithėsi situata politike nė vend ėshtė stabile, pa dyshim qė gjithmonė ekzistojnė sfida tė cilat ndėrlidhen edhe me procesin e qeverisjes por edhe me proceset tjera tė cilat nuk varen drejtpėrdrejt nga ne si shtet, por ajo qė vlen tė theksohet ėshtė qė institucionet janė duke kryer punėt e tyre, janė duke i realizuar obligimet qė kanė dhe po ashtu edhe ne si kuvend i Kosovės pėrkundėr vėshtirėsive tė caktuara ndonjėherė nė pėrmbylljen dhe pėrmbushjen e agjendave dhe rendeve tė ditės, po funksionojmė. Gjatė kėsaj jave kemi dy seanca me njė numėr tė madh tė pikave, ku jemi me shpresė qė secili prej neve deputetėve pa dallim, a janė pozitė apo opozitė, do tė pėrmbushim mandatin tonė qytetarė, qė tek e fundit na obligon pėr tė qenė pjesėmarrės nė seanca dhe pėr tė dhėnė verdiktin tonė pėrmes votės.

Nė anėn tjetėr sfidat tė cilat i vijnė Kosovės nga jashtė, janė sfida tė cilat na preokupojnė tė gjithėve. Qeveria e ka pėrgjegjėsinė mė tė madhe pėr shkak se qeverisė me vendin, por unė besoj qė nė temat tė cilat ndėrlidhen me Kosovėn si shtet sovran, pa dyshim qė duhet tė kemi njė pajtueshmėri mė tė gjerė dhe dakordėsim nė lidhje me hapat qė duhet tė ndėrmerren nė tė ardhmen.

“Bota sot”: Qė prej pasluftės, nė njė formė apo tjetėr, subjekti juaj politik PDK, ėshtė njė far “play-maker” nė politik-bėrjen e vendit. Pse zakonisht para zgjedhjeve subjektet nuk hezitojnė tė bashkėpunojnė me ju, e gjatė rrugės, gjatė qeverisjes sikur pendohen dhe e mallkojnė veten qė janė bashkuar nė koalicion me ju. Pse ndodhė kjo?

Krasniqi: Mua mė vije mirė qė ndoshta partia e vetme nė Kosovė qė asnjėherė nuk ka qenė pėrjashtuese, refuzuese dhe nuk ka deklaruar vija tė kuqe pėr partitė e tjera, ėshtė pikėrisht Partia Demokratike e Kosovės, sepse ne besojmė qė tė gjitha partitė qė marrin votė qytetare e kanė njė pėrgjegjėsi pėr tė qenė nė detyre qoftė nė qeverisje, qoftė nė opozitė nė tė mirė tė vendit dhe pėrmbushjen e atij mandati qytetarė. Shumė parti tė tjera, nė momente tė caktuara para apo gjatė fushatės kanė thėnė se nuk do tė bėjmė koalicion me PDK-nė, por kemi pėrfunduar nė bashkėqeverisje me ta, e shpesh pas pėrfundimit tė qeverisjes e kanė rikthyer atė refren tė vjetėr qė nuk duam tė kemi bashkėpunim me PDK-nė, por qė pastaj ndėrron konteksti dhe pėrsėri unė besoj pėr tė mirėn e vendit jemi bėrė bashkė. Qėndrimi jonė vazhdon tė jetė i tillė, ne preferojmė partitė qė e kanė njė qasje dhe njė pozicionim ideologjik tė pėrafėrt me neve, pra qė janė nė qendrėn e djathtė, por qė sistemi aktual zgjedhorė nė Kosovė ndonjėherė e pamundėson krijimin e koalicioneve tė bazuara vetėm nė pozicionime ideologjike pasi qė si sistem proporcional, gjithmonė kėrkohet qė tė krijohen koalicione, e kur ato tė krijohen normalisht qė ndonjėherė bėhen edhe kompromise qė ndėrlidhen me programin qeverisės.

Tani pse partitė e tjera gjithmonė merren me PDK-nė, unė nuk mund ta komentoj, por qė kjo sė pari e tregon njė gjė qė unė besoj qė ėshtė e ditur pėr tė gjithė, e ajo ėshtė se PDK ka qenė dhe vazhdon tė jetė faktori kryesorė politik nė vend dhe do tė mbetet edhe nė vitet e ardhshme.

“Bota sot”: Kėtė mandat qeverisės po bashkėpunonin me AAK-nė e Ramush Haradinajt i cili ka numėr mė tė vogėl deputetėsh. Ju si PDK e keni kandidat pėr kryeministėr nė zgjedhjet e ardhshme kryetarin tuaj Kadri Veselin. A mund tė na thoni se cilat janė ato gjėra tė cilat Veseli do t`i bėnte mė mirė se Haradinaj, nė qeverisjen e vendit?

Krasniqi: Nuk ėshtė hera e parė qė ne si partia mė e madhe nė koalicion e japim pozitėn e kryeministrit pėr tė arritur njė dakordėsim nė bashkėqeverisje. Sikur herėn e kaluar, ku si fitues tė zgjedhjeve dhe si partia mė e madhe nė kuvend, kėtė pozicion ia kemi dhėnė Isa Mustafės, kryetarit tė LDK-sė, ndėrsa tash kishim njė koalicion parazgjedhorė dhe u dakorduam qė AAK e konkretisht z. Haradinaj tė ketė pėrgjegjėsinė e pozicionit tė kryeministrit. Ajo se ēka ėshtė e rėndėsishme pėr mendimin tim, ėshtė zbatimi i asaj qė unė e quaj kontratė e bashkėqeverisjes e qė ėshtė programi i qeverisė. Pėr aq kohė sa ne jemi duke e realizuar nė masėn mė tė madhe tė mundshme programin qeverisės, unė nuk shoh probleme nė funksionimin tonė si qeveri. Tani ėshtė krejtėsisht e natyrshme qė secila parti dėshiron qė ta ketė pozicionin e tė parit tė qeverisė dhe PDK nė tė kaluarėn kėtė pozicion e ka pasur nė dy mandate me ish- kryetarin z. Thaēi, e normalisht qė ėshtė besimi dhe objektivi jonė qė nė zgjedhjet e ardhshme, kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės tė jetė edhe bartėsi i pėrgjegjėsive nė udhėheqjen e qeverisė, kjo normalisht qė nėnkupton respektimin e kėtij mandati aktual i cili ende nuk e ka arritur as gjysmėn e tij, por nė momentin kurdo qė tė mbahen zgjedhjet pas dy viteve, apo kurdo, atėherė ne si PDK normalisht se do ta kemi edhe kandidatin tonė pėr kryeministėr por edhe njė problem qeverisės tė cilin do t’ia ofrojmė qytetarėve.

“Bota sot”: Nė njė prononcim tė disa ditėve mė parė, edhe ju vetė e pranuat se keni pasur njė farė lloj dėshtimi si PDK nė zgjedhjet e fundit. Pse ndodhi kjo, a kishte tė bėnte me ndryshimin e liderit, apo subjekti juaj duhet tė ndryshoj diēka brenda vetes?

Krasniqi: Partia Demokratike e Kosovės nuk ka dėshtuar nė zgjedhjet e kaluara, por ka pasur njė rėnie tė ndjeshme e cila ėshtė manifestuar veēanėrisht tek zgjedhjet parlamentare. Arsyet janė tė shumta dhe i kemi diskutuar disa herė, por ato ndėrlidhen edhe me faktin qė ne e kemi bėrė njė koalicion parazgjedhorė pa e pėrgatitur mirė elektoratin asnjėra nga palėt dhe kjo ka rezultuar mė pas edhe me njė cungim pastaj edhe tė numrit tė njerėzve qė kanė kandiduar nėn siglėn e koalicionit PAN, duke pėrfshirė nga PDK nga AAK e NISMA e kėshtu me radhė. Kjo qė mund tė duket si njė nga arsyet jo shumė relevante, unė konsideroj qė ka pasur njė rrol shumė substancial, sepse nėse ne do tė garonim si nė ta kaluarėn, ne do tė kishim sė paku edhe 50 kandidatė tė tjera nė listė tė cilėt megjithatė kanė peshė elektorale. Nė anėn tjetėr, ka qenė normalisht sfiduese qė njė koalicion i tillė tė kompaktėsohet pėr njė periudhė tė shkurtėr deri nė kohėn e zgjedhjeve, e po ashtu efektet tjera tė cilat ndėrlidhen edhe me fushatėn kundėrshtuese e kėshtu me radhė.

Sido qė tė jetė, pėr neve ka qenė njė moment i rėndėsishėm tė cilin e kemi trajtuar me seriozitet dhe kjo ėshtė arsyeja qė menjėherė pas zgjedhjeve parlamentare kemi pasur takime, vizita dhe aktivitete e angazhim tė shtuar nė terren, gjė qė pastaj ka rezultuar menjėherė me rikthim tė suksesshėm tė votės sė PDK-sė, nė zgjedhjet lokale. Nė zgjedhjet lokale ne i kemi humbur kryetarėt e komunave nė disa komuna shumė tė rėndėsishme ku kemi qeverisur nė tė kaluarėn, por kjo ka ardhur si pasojė e koalicioneve nė balotazh. Ta zėmė ne kemi marrė numrin mė tė madh tė votave ndonjėherė qė kemi pasur nė Prizren,por qė pastaj pėr 200 vota e kemi humbur Prizrenin sepse ka pasur njė koalicion tė plotė kundėr PDK-sė. Ngjashėm ka ndodhė edhe nė Vushtrri, Mitrovicė gjithashtu edhe nė disa komuna tė tjera ku ne jemi partia mė e madhe, kemi parė numėr rekord, por qė bashkimi i tė gjithėve nė kundėrshtim ndaj nesh ka rezultuar me fitore tė tyre. Por ajo qė vlen tani tė theksohet ėshtė ajo qė ne e kemi kthyer mbi 90% tė votės tonė nė zgjedhjet lokale, duke e pas parasysh numrin e votave qė kemi marrė nė asambletė komunale qė ėshtė njė votė e drejtpėrdrejtė pėr partinė. Sot jemi nė njė situatė shumė mė tė mirė se sa nė fund tė vitit 2017, sepse gjatė gjithė kohės kemi pasur njė angazhim konkret e aktiv nė fuqizimin dhe ri dinamizimin e komunikimit tonė tė drejtpėrdrejtė me votuesit tonė, mbėshtetėsit tanė por edhe me qytetarėt nė pėrgjithėsi dhe besoj se nė ēfarėdo lloj zgjedhje tė ardhshme kurdo qė ato mbahen, Partia Demokratike e Kosovės pėrsėri do tė jetė e para.

“Bota sot”: Vetėvendosje dhe LDK sė fundi po dalin me sondazhe nė tė cilat e paraqesin vehten si subjekt i parė. Ku qėndron PDK, si i keni ju punėt me sondazhe?

Krasniqi: Shumė shpesh ndodhė qė kurdo qė kėto sondazhe publikohen, realisht bėhen pėr tė krijuar njė bindje politike tek qytetarėt dhe mbėshtetėsit e caktuar nė veēanti. Partia Demokratike e Kosovės sė paku prej viti 2004, kur unė jam marrė me sondazhe me PDK, e kėndej, ka pasur njė prej aktiviteteve tė saj tė rregullta matjen e opinionit publik jo vetėm pėr mbėshtetjen qė ne e kemi, por edhe pėr tė parė kėrkesat dhe preokupimet e qytetarėve, e pėr ti shndėrruar ato pastaj edhe nė politika.

Nė kėtė kuadėr, unė i shoh si irelevante sondazhet qė publikohen sepse tek e fundit ato edhe kur janė tė sakta e tregojnė vetėm njė moment tė caktuar kohorė tė mbėshtetjes. Nėse vetėm rikthehemi nė zgjedhjet e fundit, ndoshta njė muaj para se tė mbaheshin zgjedhjet, ka pasur nėpėr sondazhe njė rezultat krejt tjetėr. Askush nuk e ka prit qė koalicioni PAN nė asnjė sondazh do tė merrte vetėm 39 deputet, e as nė anėn tjetėr askush nuk e ka prit qė LDK do tė ishte e treta me koalicionin e vetė, pasi qė edhe ata pretendonin se janė trė parėt. Po e marrė vetėm si shembull pėr tė thėnė se i vetmi sondazh i rėndėsishėm politikisht ėshtė dita e zgjedhjeve. Dita e zgjedhjeve nuk ėshtė njė moment i cili vjen vetvetiu, por pėr ditėn e zgjedhjeve njė parti serioze duhet tė pėrgatitet qysh nga dita e pėrfundimit tė zgjedhjeve tė kaluara. Partia Demokratike e Kosovės kėtė e ka bėrė nė vazhdimėsi dhe ne vazhdojmė tė kemi qasjen e tillė.

“Bota sot”: VV dhe LDK me veprimet e tyre tė fundit bashkėpunuese, po paralajmrojnė njė bashkėpunim tė mundshėm nė zgjedhjet e ardhshme. A i frikėsohet kėsaj PDK-ja?

Krasniqi: Shikoni, partitė politike janė tė thirrura pėr tė vendosur aleanca dhe koalicione, por unė personalisht nuk mund ta paramendoj njė koalicion me LDK dhe VV, duke pasur parasysh qė pikėrisht VV ka qenė jo vetėm kundėrshtuesi mė i madh i LDK-sė nė mandatin e kaluara, por ka qenė deri nė atė nivel ku kanė sulmuar fizikisht me molotov edhe jashtė ēdo normaliteti edhe shtėpinė e kryetarit tė LDK-sė z. Isa Mustafa, pastaj sulmet tė cilat iu janė bėrė direkt nė kuvendin e Kosovės me ujė, vezė, gjemba para veturė e kėshtu me radhė. Nuk ma merr mendja se kėto gjėra nė mėnyrė kaq tė lehtė do tė kapėrdihen dhe tė shkohet tutje. Pastaj unė besoj qė nė kuptimin ideologjik LDK dhe VV janė aq larg njėra tjetėr sa qė do tė ishte sikur tė tentohet tė shkrihet nė njė substancė tė pėrbashkėt uji dhe vaji. Sidoqoftė nuk ėshtė domosdo e pėrjashtueshme si mundėsi, por qė ėshtė pėr tė cilėn mund tė vendosin lidershipi i kėtyre dy subjekteve. Pėr neve nuk qon peshė aspak a bashkohen apo jo, sepse unė besoj qė secila parti politike duhet tė i ketė analizat e veta dhe qė ti ketė kalkulimet e veta nė rast tė njė gare, kėshtu qė sido qė tė jetė vendimi i tyre, PDK funksionon pavarėsisht prej mundėsive tė tilla.

“Bota sot”: Vazhdimisht po raportohet nėpėr media pėr ikje apo largim tė tė rinjve, qytetarėve tė kėtij vendi pėr njė jetė mė tė mirė nė perėndim. Sa ėshtė shqetėsuese ky fakt pėr juve?

Krasniqi: Unė mendoj qė sa herė qė mund tė ketė largim substancial tė qytetarėve, veēanėrisht tė rinjve, secili duhet tė shqetėsohet e para sė gjithash ata qė kanė pėrgjegjėsinė vendimmarrėse, qoftė qeveria, kuvendi apo institucionet e tjera. Po ashtu, mendoj qė duhet tė kemi njė analizė tė mirėfilltė, e mos tė shkaktojmė panik pėr tė fituar ndonjė poen politik. Njė nga elementet e rėndėsishme duhet tė bėhet se a jemi duke folur pėr njė migrim legal apo ilegal, ta zėmė ne jemi ballafaquar nė vitin 2015 me njė eufori tė largimeve ku me dhjetėra mijėra njerėz pėr njė periudhė tė shkurtėr e kanė lėshuar Kosovėn dhe kanė arritur nė vendet e Bashkimit Evropian. Shumica prej tyre tashmė janė rikthyer dhe ri integruar, por migrimi legal ėshtė rritur, pra migrimi qė nėnkupton kontratat e punės dhe vizat e rregullta pėr njerėz tė cilėt mund tė shkojnė dhe tė punojnė nė shtetet e huaja.

Ėshtė problematike dhe e vėshtirė qė tė vlerėsohet sepse kemi tė bėjmė jo vetėm me raste individuale, pėr shumė vite me radhė ka qenė diaspora ajo qė ka ndikuar edhe nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės e mesa edhe nė mirėqenien ekonomike tė familjeve nė Kosovė dhe nė njė anė, ky ndikim financiarė vazhdon tė jetė ende shumė i rėndėsishėm.

“Bota sot”: Si i shihni punėsimet e shumta tė familjarėve tė kolegėve tuaj nėpėr institucione publike. Kjo praktikė ka qenė gjithnjė, por sė fundi kjo qeveri sikur po i arsyeton. Cili ėshtė qėndrimi juaj ndaj kėsaj dukurie?

Krasniqi: Shikoni, nė momentin kur ende kemi njė nivel tė lartė tė papunėsisė, pa dyshim qė nuk ėshtė aspak e mirėseardhur prezenca e rasteve tė nepotizmit politik apo partiak. Kosova ėshtė vend i ri dhe ėshtė vend i tė rinjve dhe absolutisht askush nuk duhet tė ndjehet mirė kur nuk arrihet qė secili i ri i Kosovės tė ketė mundėsi tė barabarta. E kam thėnė edhe mė herėt qė mungesa e mundėsive tė barabarta, pėr mendimin tim ėshtė njė nga problemet mė tė mėdha qė mund ti dėshpėroj njerėzit tanė nė Kosovė, andaj mendoj qė ėshtė pozitive qė mediet e kanė luajtur rrolin e tyre vetėdijėsues pėr problemet e nepotizmit, jo vetėm kėto tė tashmet, por pėr tė gjitha raportimet qė mund tė jenė edhe pėr fazat e tjera dhe shpresoj qė kjo do tė ketė njė ndikim pozitiv tek tė gjithė vendim marrėsit para sė gjithash qė tė ndalohen tendencat e tilla qė nuk i bėjnė nderė askujt.

“Bota sot”: Si e keni parė ju vendimin e qeverisė pėr vendosjen e taksės 100% ndaj produkteve Serbe dhe atyre tė Bosnjės e Hercegovinės, pasi qė sė fundi kjo e ka bllokuar edhe procesin e dialogut. Kryeministri Haradinaj nuk po tėrhiqet?

Krasniqi: Taksa ka qenė njė vendim shumė i drejt, njė vendim i cili ka dhėnė efektet e veta pozitive, mė shumė se sa vendim ekonomik, vendosja e tarifės ka qenė njė vendim politik pėr ti thėnė Serbisė se kjo sjellje destruktive qė e ke nė raport me Kosovėn, do tė merr pėrgjigjen e merituar dhe ėshtė arsyeja qė ne si PDK e kemi mbėshtetė edhe e kemi fuqizu edhe duke e marrė parasysh propozimin e z. Veseli qė taksa tė rritet nė 100%. Pas insistimeve tė shumta dhe tė vazhdueshme tė partnerėve ndėrkombėtarė e mbi tė gjitha tė SHBA-ve, ne kemi propozuar mundėsinė e pezullimit tė pėrkohshėm pėr ti dhėnė hapėsirė dialogut sipas kėrkesės sė miqve, partnerėve tanė dhe qė nėse qasja e Serbisė nuk ndryshon, atėherė tė futemi nė njė embargo tė plotė qė nėnkupton reciprocitetin e plotė. Pra ju e dini propozimin e z. Veseli, qė ti jepen 120 ditė pezullim, me kushte sepse nuk do tė lejoheshin produktet qė nuk do tė respektonin emėrtimin e Republikės sė Kosovės, por nėse asgjė nuk do tė ndryshonte nė kėtė periudhė, atėherė propozimi ka qenė qė jo vetėm tė shkohet nė kėtė tarifė, por tė shkohet nė reciprocitet tė plot, jo vetėm ekonomik po nė tė gjitha aspektet.

Sidoqoftė ėshtė e kuptueshme qė brenda koalicioneve ndodhė qė tė ketė qėndrime tė ndryshme, edhe brenda familjeve mund tė kemi mendime tė ndryshme, edhe brenda njė partie politike kjo ėshtė krejtėsisht e natyrshme e lėre mė brenda njė koalicioni ku ka subjekte e mendime tė ndryshme. Ēka dua tė ritheksoj ėshtė ajo qė taksa dhe qėndrimet tona pėr taksėn nuk janė problemet kryesore tonat si shoqėri, nė fakt unė personalisht mendoj qė nė kėta muaj tė fundit duke e trajtuar taksėn si problemin madhorė tė Kosovės, ne kemi lėnė anash disa probleme shumė mė tė rėndėsishme pėr qytetarėt e Kosovės me tė cilat ata ballafaqohen ēdo ditė. Andaj, realisht unė besoj qė sa i pėrket dialogut Kosovė-Serbi, Kosova e ka shprehur gatishmėrinė e vetė qė tė merr pjesė pa kushte nė kėtė dialog, tė njėjtėn gjė duhet ta bėjė edhe Serbia dhe ta tregoj tė njėjtėn gatishmėri./ Vijon
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur