Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-04-2019, 19:11   #1
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,856
Thanks: 1,118
Thanked 1,752 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Historiani Pellumb Xhufi me Enverin...

Shikoni se kush shkruan historine tone, sidomos ate gjate luftes se dyte boterore dhe ate te perjudhes se komunizmit!

Per ata qe nuk e njihni ky eshte Pellumb Xhufi i martuar tek familja e enver hoxhes, i cili ben cmos per te shtremberuar historine me qellim te zbusi dhe te mbuloje krimet e bera gjate luftes se dyte boterore dhe gjate dikatures komuniste nga enveri dhe sistemi kriminel qe ai ndertoi.

Shikoni bashkatdhetar te dashur se kush ju informon juve per te kaluarn tuaj, te pareve tuaj. Ky ka qene historian per shume vite, edhe perpara se ta merrnin pushtetin 'rilindasit' e vetquajtur te tille.


Enveristėt
nga: Kastriot Dervishi


Nė kėtė ditė morti e shenje pėr enveristėt, qė na kujton kohėn kur ata kthyen “dhimbjen nė forcė”, ia vlen njė refleksion.
Kaq vjet pas rėnies nga kalbėzimi i gjithanshėm i regjimit mė gjakatar nė gjithė lindjen komuniste (pas Bashkimit Sovjetik), pozitat e enverizmit qėndrojnė tė forta. Kategoria e enveristėve pėrbėhet nga dy grupe kryesore:
1-Pasardhės persekutorėsh ose nomenklature tė lartė. Nė kėtė grup hyjnė: ushtarakė fanatikė, oficerė Siguriimi, hetues, prokurorė, sekretarė tė parė apo sekretarė tė komiteteve tė partisė, instruktorė partie, etj.
2-Injorantė. Nė kėtė grup hyjnė kategoria e njerėzve qė janė formuar nga propaganda, nga filmat artistikė, apo tė zhvendosur nga partia nė zonat e thella nė qytete nė kuadėr tė industrializimit tė vendit.
Tė zellshėm nė propagandė janė kategoria e pasardhėsve. Shtysa e tyre ėshtė veēse arsyeja biologjike, prejardhja, rrėnjėt. Ēdo gjė e ndėrtojnė mbi bazėn e asaj qė e kanė fikse: dashurinė pėr krimin dhe figurėn pėrfaqėsuese tė tij.
Kėta e shesin propagandėn e tyre gjoja si tė analizuar nė bazė tė fakteve, sikur Shqipėria para vitit 1944 ishte skėterrė dhe mė pas erdhi njė regjim qė bėri “reforma” (kėshtu i thonė vjedhjeve komunistėt). Pak a shumė kjo propagandė mbėshtetet nė:
-Luftėn nacionalēlirimtare, gjakun e derdhur, dėshmorėt komunistė, koalicionin e madh antifashist (po nuk i njohin asnjė kontribut dhe i harrojnė, shokėt Miladin, Dushan, etj).
-Rindėrtimin e Shqipėrisė pas lufte (sikur Shqipėria tė kishte qenė qendra botėrore e kėsaj lufte), duke shtuar tharjen e kėnetave, hidrocentralet e ndėrtuara me kredi kineze, etj.
-Arsimin falas (siē ka qenė nė kohė tė Zogut, siē ėshtė edhe sot).
Nė artikulimet publike kėta kanė kėto karakteristika:
-Shohim 100 e ca kile flori tė vetat tė Mbretit Zog tė vitit 1939, por nuk shohin 320 ton tė vjedhura nė dajak e me plumb tė Enver Hoxhės.
-Shohin “tradhti” nė “marrėveshje” imagjinare me serbėt, por nuk shohim bashkimin doganor, parifikimin e monedhės me ligj tė bėra nga Enver Hoxha me jugosllavėt nė vitin 1946.
-Shohin 2-3 vrasje pėr tė cilat akuzojnė Mbretin Zog, por nuk shohim mijėra vrasje tė regjimit kriminal komunist.
Nuk do gjeni asnjėherė ndonjė kujtesė pėr triskat dhe rreckat e atij regjimi, pėr izolimin dhe degradimin shtetėror e shoqėror tė Shqipėrisė, pėr burgjet, pėr kampet tela me gjemba ku internoheshin fėmijė, gra e pleq, si asnjėherė mė parė. E sigurisht, asnjė pushtues nuk e detyroi shqiptarin tė gatuajė nė hale si regjimi internacionalist proletar i Enver Hoxhės.

Pėr ilustrim tė kėtij teksti, zgjodha nga arkiva ime ku duhet tė kem nja 2 mijė foto me Enver Hoxhėn, njė tė fillimviteve ‘80, e cila, si shumica e gjėrave qė postoj nuk ndodhet nė Arkivin e Ministrisė sė Brendshme. Luten sharėsit enveristė tė ndėrrojnė ujin e ndenjur, tė jenė pak mė interesantė nė propagandėn e tyre, gjithnjė humoristike e mediokre pėr mua.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg enveri me pellumb xhufin.jpg (20.9 KiloByte, 79 shikimet)
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 12-04-2019, 19:38   #2
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 44,904
Thanks: 14,593
Thanked 8,659 Times in 5,803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 361
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historiani Pellumb Xhufi me Enverin...

Me o bo ky KAstRIot dervishi sikur me ha buken.ATO 320 ton ar si ka USA dhe Rusia....ALABAK njerez.

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2019, 00:10   #3
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,856
Thanks: 1,118
Thanked 1,752 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historiani Pellumb Xhufi me Enverin...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Struga.M Shiko postimin
Me o bo ky KAstRIot dervishi sikur me ha buken.ATO 320 ton ar si ka USA dhe Rusia....ALABAK njerez.

Napoloni nė kohėn e Zogut ishte i fuqishėm sepse ishte i mbėshtetur nga ari nė bankėn shtetėrore. Shqiptarėt kishin sasi tė madhe ari kur erdhėn komunistėt tė cilėt e konfiskuan tė gjithin. Nuk e di numrin e vėrtetė ka mundėsi tė jetė aq sa thot ai. Por ajo qė ka rėndėsi ėshtė fakti qė kėto qė ai pėrmend nuk pėrmenden kurrė. Konfiskimi i pronės, i pasurisė dhe i arit qe goditja e parė vdekje prurėse pėr kombin tonė. Pastaj erdhi shkollimi i Partisė dhe krijimi i 'shqiptarit tė ri' frutet e asaj kohe po i gėzojnė sot!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 13-04-2019, 08:47   #4
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 44,904
Thanks: 14,593
Thanked 8,659 Times in 5,803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 361
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historiani Pellumb Xhufi me Enverin...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Napoloni nė kohėn e Zogut ishte i fuqishėm sepse ishte i mbėshtetur nga ari nė bankėn shtetėrore. Shqiptarėt kishin sasi tė madhe ari kur erdhėn komunistėt tė cilėt e konfiskuan tė gjithin. Nuk e di numrin e vėrtetė ka mundėsi tė jetė aq sa thot ai. Por ajo qė ka rėndėsi ėshtė fakti qė kėto qė ai pėrmend nuk pėrmenden kurrė. Konfiskimi i pronės, i pasurisė dhe i arit qe goditja e parė vdekje prurėse pėr kombin tonė. Pastaj erdhi shkollimi i Partisė dhe krijimi i 'shqiptarit tė ri' frutet e asaj kohe po i gėzojnė sot!
Ke te drejte por bera nje llogari qe me del....320 ton jane 20 LKW,MAUNE ose kamiona te ndara ne bataliona me peshen 16 ton.Qe njoni i vre qdo dite+ne i ngarko sipas rasteve.Mua me shqeteson(ose HIC)fakti qe jane....mbi 1000 shqiptare ne kerkim si hajna,kriminela apo vrases.Jo dhjete apo 100.

KLM.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2019, 20:46   #5
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,110
Thanks: 214
Thanked 766 Times in 494 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 194
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Historiani Pellumb Xhufi me Enverin...

Ti jap disa fakte historike te cilat Kaci nuk i ndryshon dot.
Se pari dua te them se shqiperia e Enver Hoxhes ishte diktatura me e eger ne gjithe lindjen. Me kaq po e mbyll, sepse tashme te gjithe e dime cfar ishte diktatura, sepse ose e kemi jetuar, ose keta qe jane me te rinj kane goxha informacion per kohen e diktatures.
Te merremi pak me Zogun.
Zogu ishte nje mbret i vetshpallur.
Mbreterite pergjithsisht jane dy lloje, konstitucionale dhe absolute. Kurse mbreteria e Zogut nuk ishte asnje nga te dyja. Zogu ishte nje mbret diktator. Ne shqiperine e Zogut nuk kishte parti politike, dhe as pluralizem. Njesoj si Enver Hoxha, Zogu vrau kundershtaret e vet politike. Ky Kaci duhet te jete goxha injorant kur e kthen ceshtjen ne lufte shifrash....hemo sa vrau Zogu? nja dy tre veta, tek e fundit burre i mire ishte Si te vrasesh qindra mijra apo dhe nje person te vetem, nuk te hiqet kurre damka e vrasesit.
Shqiperia e Zogut ishte vendi i vetem europian pa universitet, me nje shumice dermuese te popullsise analfabete.
Shqiperia e Zogut ishte vendi i vetem ne europe me industri zero.
Zogu ardhi ne pushtet me bajoneta serbe dhe bajonetat e ruseve te bardhe te vrangelit. Ky Kaci duhet te jet goxha kerric, kur quan me te mire serbet e Zogut sesa serbet e Enver Hoxhes.
Zogu braktisi kombin shqiptar ne diten e tij me te keqe, 7 prill, dita e pushtimit fashist.
Zogu ishte hajdut, vodhi floririn e shtetit shqiptar, i cili i perkiste kombit shqiptar. Perseri Kac injoranti ben lufte shifrash, kerkon te binde se hajduti qe ka vjedh me pak flori eshte hajdut zotni burre. Hajduti eshte hajdut o Kac plera. Zogu gjithashtu perdori nje metode bastarde per te mbledhur arin e kombit shqiptar, nje frange leter vlente artificialisht me shume se nje frange ar, ne kte menyre ai mblodhi arin te cilin me pas e vodhi...Megjithse perseri je komplet i pasakte. Enver Hoxha ishte konfiskues, jo hajdut. Me duhet ta theksoj se konfiskimet shteterore jane gjithashtu te tmerrshme.
Dhe per ti vene qershine mbi torte. Meqenese ky Kaci ka qen drejtor arkivash, le te gjeje vetem dy rreshta te vetem, nje cop letre, a nje dokument te thjeshte ne te cilin Zogu te kete shkruar shqip. Nuk ka, Zogu, ky turkoshak, nuk dinte te shkruante shqip.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 13-04-2019 nė 20:58
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2019, 20:50   #6
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,908
Thanks: 3,711
Thanked 4,043 Times in 2,733 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 210
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historiani Pellumb Xhufi me Enverin...

ty badhist te ka ngecur sahati i historise fiks gjysem shekudhi, ptuuuu qe nuk te nxjerre ai Trapa i juesit ne anen tjeter te murit meksikan
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2019, 20:57   #7
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 10,623
Thanks: 110
Thanked 1,067 Times in 789 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historiani Pellumb Xhufi me Enverin...

Te gjithe kur ishte Veri ishim komuniste te thekur.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2019, 22:50   #8
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,856
Thanks: 1,118
Thanked 1,752 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historiani Pellumb Xhufi me Enverin...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Ti jap disa fakte historike te cilat Kaci nuk i ndryshon dot.
Se pari dua te them se shqiperia e Enver Hoxhes ishte diktatura me e eger ne gjithe lindjen. Me kaq po e mbyll, sepse tashme te gjithe e dime cfar ishte diktatura, sepse ose e kemi jetuar, ose keta qe jane me te rinj kane goxha informacion per kohen e diktatures.
Te merremi pak me Zogun.
Zogu ishte nje mbret i vetshpallur.
Mbreterite pergjithsisht jane dy lloje, konstitucionale dhe absolute. Kurse mbreteria e Zogut nuk ishte asnje nga te dyja. Zogu ishte nje mbret diktator. Ne shqiperine e Zogut nuk kishte parti politike, dhe as pluralizem. Njesoj si Enver Hoxha, Zogu vrau kundershtaret e vet politike. Ky Kaci duhet te jete goxha injorant kur e kthen ceshtjen ne lufte shifrash....hemo sa vrau Zogu? nja dy tre veta, tek e fundit burre i mire ishte Si te vrasesh qindra mijra apo dhe nje person te vetem, nuk te hiqet kurre damka e vrasesit.
Shqiperia e Zogut ishte vendi i vetem europian pa universitet, me nje shumice dermuese te popullsise analfabete.
Shqiperia e Zogut ishte vendi i vetem ne europe me industri zero.
Zogu ardhi ne pushtet me bajoneta serbe dhe bajonetat e ruseve te bardhe te vrangelit. Ky Kaci duhet te jet goxha kerric, kur quan me te mire serbet e Zogut sesa serbet e Enver Hoxhes.
Zogu braktisi kombin shqiptar ne diten e tij me te keqe, 7 prill, dita e pushtimit fashist.
Zogu ishte hajdut, vodhi floririn e shtetit shqiptar, i cili i perkiste kombit shqiptar. Perseri Kac injoranti ben lufte shifrash, kerkon te binde se hajduti qe ka vjedh me pak flori eshte hajdut zotni burre. Hajduti eshte hajdut o Kac plera. Zogu gjithashtu perdori nje metode bastarde per te mbledhur arin e kombit shqiptar, nje frange leter vlente artificialisht me shume se nje frange ar, ne kte menyre ai mblodhi arin te cilin me pas e vodhi...Megjithse perseri je komplet i pasakte. Enver Hoxha ishte konfiskues, jo hajdut. Me duhet ta theksoj se konfiskimet shteterore jane gjithashtu te tmerrshme.
Dhe per ti vene qershine mbi torte. Meqenese ky Kaci ka qen drejtor arkivash, le te gjeje vetem dy rreshta te vetem, nje cop letre, a nje dokument te thjeshte ne te cilin Zogu te kete shkruar shqip. Nuk ka, Zogu, ky turkoshak, nuk dinte te shkruante shqip.


E para e punes aryeja perse u zgjodh qe Shqiperia te behej Monarki ishte te stabilizonte vendin sepe deri atehere sundonin fiset dhe prijesit e krahinave. Nuk behet shteti nese nuk ka nje qender. E dyta monarkia e Zogut edhe pse mua te them te drejten e kam zor ta pranoj si nje monarki te mirefillet, prap se prap duhet te themi ato qe kishte. Ishte konstitucionale, implementoi kodin civil per aq kohe sa ndenji ne fuqi, prezantoi reformen agrare, por nuk i eci sepse mbeshtetesit e tij ishin me shumice pasanike, dicka qe ndodh kudo ne bote. Mireqenia ekonomike filloj te permiresohej, napaloni shqitpare ishte shume i forte dhe konkuronte me mondhat e tjera te vendeve perendimore me kulture dhe tradite ekonomike shume me te zhvilluar se ne. per 15 vjetet e monarkise Shqiperia jetoje ne nje paqe te pa pare me perapra. Nuk eshte e vertete qe Zogu eleminoi kundershtaret politik asapak. Kur ai i kthye ne qever ne '24 kapi ata qe organizuan kryengritjen me arme e cila ishte kunder kushtetutes se kohes dhe i denoi me burgime, disa i denoi edhe me vdekje por ua fali jeten. Dhe ata qe i denoi me burg afatgjate i fali, beri amnisti dhe i nxori nga burgu. Aty ka qen edhe nje familjar i im, njeri nga kryesoret e kryengritjes. Keshtu qe une po te shkruaj nga pozicioni i nje pasardhesi i nje kundershtari politik te Zogut, sepse ti the qe ai eleminoi kundershtart politik. Vrasjet per te cilat Zogu akuzohet ishin kunderpergjigje ndaj atentateve te shumta qe ju bene. Ky nuk eshte elemenim politik por pergjigje atentatoreve te cilet donin ta vrisnin.
Arin nuk e mori Zogu dhe kjo eshte vertetuar tashme, nese ti zgjedh te besosh kete perrale te komunisteve eshte e drejta jote.

Zogu ishte ne pushtet per 15 vjete nga 24 deri ne 39. Vetem 12 vjete me pare Shqiperia doli nga sundimi 500 vjecar i osmaneve. Nje perjudhe qe e futi popullin ne nje gjume letargjike ndershekullore aq sa kishin filluar te humbnin edhe identitetin kombetare e lere me te dinin shkrim e kendim. Zogu hapi shkolla shqipe, falas. Ishte nje nga udheheqesit e pare qe vishej alla-franga, hoqi percet dhe veshjet fetare ne publik. Ndertoi shtetin e pare me te gjitha institucionet, duke filluar nga arsimi e deri tek krijimi i nje agjencie me agjente sekret te cilet mbikqyrnin elementin filo-grek, filo-sllav e me rradhe. Po ashtu ai ndertoi shtetin e pare Shqiptar Laik. Pra e ndau ate nga influenca e fese. Ti shkruan qe ai nuk ndertoi industri. Cfar industrie pretendon ti qe duhet te ndertonte. Kur e mori Zogu Shqiperia nuk kishte as rruge, as asfalt e as ura per te mbeshtetur industrine qe ai mund te ndertonte per 15 vjetet qe qendroi ne pushtet. Te them te drejten me ate pasuri mineralesh, bukuri natyrore dhe pozicionin tone ideal gjeografik, nuk kishin nevoje per industri. Vetem me turizem ose me ndertimin e nje baze ushtarake Amerikane do te kishim qene me mire se Zvicra. Kete fat e paten greket, sepse anglezet favorizuan ata sepse donin te rimekembnin helenet e vejter.

Nje gje nuk ja fal Zogut une, ikjen. Edhe vrasjet per te cilat ai akuzoht, si Hasan Prishtinen, Bajram Curin nuk me vjen mire aspak. Por duhet te kuptojme se shqiptaret Kan qene me shumice te pushkes, nuk kan patur kurre nje politikan te mirefillte qe te vepronte per te miren e te gjith popullit duke marr masa jo popullore por qe me kalimin e kohes progresi do t'i justifionte, me parjashtimn e Zogut. Problemi me Zogun eshte se komunizmi e diskretitoi, u tall e beri te pamunduren per t'i hequr cdo vlere dhe arritje qe ai beri, sepse duhesh qe komunistet te ishin mbi te gjith te tjeret. Kur e verteta eshte se komunistet ishin njerezit me rrugac, me injorant e me kriminelet qe ky vend ka pare ndonje here. Diktatura komuniste qe perjetuam e vertetoi kete katerciperisht!


Ne fakt nuk dihet shume per kohen e komunizmit, me prejashtim te shkrimeve te atyre qe e vuajten ate me shume se te tjeret. Nuk ka shume infromacion pervec forumeve te tilla dhe ne FB. Historia Shqiptare nuk ka shkruajtur per ate kohe.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 13-04-2019 nė 22:57
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2019, 23:16   #9
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,110
Thanks: 214
Thanked 766 Times in 494 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 194
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Historiani Pellumb Xhufi me Enverin...

Duke justifikuar Zogun, je duke justifikuar indirekt persekutoret komuniste.
Kij kujdes, diktaturat jane shume te ngjashme.
Mbreterite konstitucionale karakterizohen nga nje mbret apo mbretereshe me pushtet pothuaj inekzistent, vetem honorifik, sic jane mbreterite europiane. Mbreterite absolute, kane dhe ato ligje dhe kushtetute, por mbreti ka pushtet te pakufizuar. Mos harro jemi duke folur per nje mbreteri pa pluralizem politik, partite politike ne kohen e zogut nuk ekzistonin. Te shaje mbretin apo rregjimin e tij kishe vulosur denimin tend. A nuk u denoheshin disidentet e paket shqiptare ne komunizem vetem per nje fjale goje, madje dhe ata qe nuk ishin disidente? Mjaftonte qe nje spiun te raportonte se degjoje muzike perendimore, apo te thoje se italia eshte e bukur, te beje nja 10 vjet burg.
Persa i perket zhvillimeve pozitive(te cilat ishin jashtezakonisht te ngadalta), si te kohes se zogut po ashtu dhe me vone te komunisteve, une e mendoj se ishin thjesht presioni i kohes, konjukturave, pozicioni gjeografik europian i shqiperise, shkeputja nga perandoria osmane etj etj. Komunistet kane shume me teper se me cfar te mburren, per arritje. Alfabetizimi i plote i popullsise, elektrifikimi i plote, industrializimi, themelimi i universitetit etj etj.
Fakt historik eshte se shqiperia pas osmane e 1912, mbeti shteti me i humbur dhe i pazhvilluar i europes, si ne kohen e Zogut, po ashtu dhe ne kohen e Enver Hoxhes, dhe vazhdon te jete vendi me mizerabel dhe ne kte moment qe po flasim. Te gjithe liderat shqiptare te shekullit te fundit kane qen njerez te poshter, egoiste piksepari, kane menduar per pushtet personal dhe material vetem per veten e tyre. Kjo eshte fatkeqesia shqiptare, nuk di te prodhoje lidera, por vetem llum.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 13-04-2019 nė 23:21
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2019, 15:15   #10
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,856
Thanks: 1,118
Thanked 1,752 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historiani Pellumb Xhufi me Enverin...

Jam dakord me pjesėn mė tė madhe tė shkrimit. Sigurisht qė edhe ajo ka qenė diktaturė sepse mbretėria nė vetvete nuk mund tė jetė gjė tjetėr. Por pėr mua komunizmi dhe diktatura e mbretėrisė sė kohės sė Zogut nuk mund tė krahasohen. Nė letėr mbase por nė praktikė kurrė.

Mendoj se nė atė kohė mentaliteti klanor i kohės kishte nevojė pėr njė lloj diktaturė tė moderuar. Por problemi qė diktaturat shkaktuan nė Shqipėri, sidomos ajo e komunizmit ishte nėnshtrim i plot.

Qė ai vend tė bėhet duhet pastruar jo vetėm nga politikanėt por edhe nga tė gjith akademikėt e pėrzgjedhur mė duart e tyre pėr tė bėrė propagandėn e tyre. Xhufi ėshtė historian i mir,por ėshtė i komprometuar politikisht dhe si i tillė po bėn shumė dėm mė shtrembėrimin e historisė sė kohės komunizmit. Ai le tė pėrqendrohet tek mesjeta ku mund tė bėj njė pun shumė tė mirė, sepse problematika shqiptare i ka rrėnjėt shumė thellė. Ai le tė merret me atė pjesė tė historisė qė mbron interesat kombėtare, pra atė tė Shqipėrisė etnike. Pėr kohėn e komunizmit duhet tė merren njerėz tė paanshėm. As nga Ballistėt as nga Legalistėt (Zogistėt) e as nga Komunistėt sado objektiv tė jenė, thjesht pėr fakti se kėto janė parti politike.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 14-04-2019 nė 15:28
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 19:06   #11
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,110
Thanks: 326
Thanked 560 Times in 414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historiani Pellumb Xhufi me Enverin...

Zogu ngriti shtet nga hiēi. shoku enver ri-ngriti shtetin me specialistat e teknicienet e kohes se Zogut, pastaj shkallmoi bazen e shoqerise dhe te shtetit: PRONEN. Shqiptarit po i more pronen, i ke mar nderin, moralin. Ky eshte ndryshimi themelor midis atyre te dyve.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
i vjetėr 15-04-2019, 22:30   #12
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,856
Thanks: 1,118
Thanked 1,752 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historiani Pellumb Xhufi me Enverin...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Zogu ngriti shtet nga hiēi. shoku enver ri-ngriti shtetin me specialistat e teknicienet e kohes se Zogut, pastaj shkallmoi bazen e shoqerise dhe te shtetit: PRONEN. Shqiptarit po i more pronen, i ke mar nderin, moralin. Ky eshte ndryshimi themelor midis atyre te dyve.
Ja vetėm qė ja mori pronėn por ja hoqi dinjitetin njeriut. E vrau e persekutoi dhe e terrorizoi si asnjė tjetėr mė par. Vetvetiu njeriu tkurret e bėhet kėrrmill kur shikon atė terror qė i bėhet pjesė e tjetėr qė nuk nėnshtrohet. Shqiptari e fillon diēka nga fillimi dhe e ndėrton jetėn kudo qė ėshtė nė botė vetėm nė Shqipėri nuk arrin ta bėj sepse prona, pasuria ėshtė fuqi. Komunistėt qė trashėguan pushtetin pasurojnė veten dhe njerėzit qė pėrdorin pėr tė mbajtur pushtetin.

Kjo ka qenė edhe arsyeja pėrse nuk ua kthyen pronat pronarėve tė ligjshėm.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 15-04-2019 nė 22:33
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur