Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-04-2019, 06:08   #761
Agim Metbala
V.I.P
 
Avatari i Agim Metbala
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Rahovec,Kosovė
Posts: 10,005
Thanks: 967
Thanked 2,788 Times in 1,781 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Agim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

- Shoqėria i ngjanė shumė servisit tė gotave qė pėrditė pakėsohen!

#AgimMETBALA
Agim Metbala nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2019, 06:52   #762
Eden
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 11,493
Thanks: 2,395
Thanked 4,259 Times in 2,733 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 154
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

Gjithnjė e mė shumė, pres gjithnjė e mė pak.

Ch.Bukowski
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Eden pėlqehet nga
i vjetėr 17-04-2019, 06:17   #763
Agim Metbala
V.I.P
 
Avatari i Agim Metbala
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Rahovec,Kosovė
Posts: 10,005
Thanks: 967
Thanked 2,788 Times in 1,781 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Agim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

- Tė mirat dhe tė kėqijat, janė aty afėr teje, pėrzgjedhja ėshtė e jotja!

#AgimMETBALA
Agim Metbala nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Agim Metbala pėlqehet nga
i vjetėr 17-04-2019, 20:46   #764
Jetmira
V.I.P
 
Avatari i Jetmira
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,420
Thanks: 1,087
Thanked 1,023 Times in 412 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

Unė jam gjithmonė e lumtur,sepse nuk pres asgjė nga askush .
Jetmira nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2019, 20:47   #765
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,270
Thanks: 335
Thanked 1,378 Times in 882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Miranda Shiko postimin
Unė jam gjithmonė e lumtur,sepse nuk pres asgjė nga askush .
E vjedhur!
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2019, 21:00   #766
Jetmira
V.I.P
 
Avatari i Jetmira
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,420
Thanks: 1,087
Thanked 1,023 Times in 412 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
E vjedhur!
Gati pas dere paske qenė
Jetmira nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2019, 05:57   #767
Agim Metbala
V.I.P
 
Avatari i Agim Metbala
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Rahovec,Kosovė
Posts: 10,005
Thanks: 967
Thanked 2,788 Times in 1,781 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Agim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

- Mundesh tė gjunjėzohesh edhe njėqind herė nė ditė para kėmbėve tė armikut, ai do mbetet i njejtė!

#AgimMETBALA
Agim Metbala nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2019, 06:15   #768
Jetmira
V.I.P
 
Avatari i Jetmira
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,420
Thanks: 1,087
Thanked 1,023 Times in 412 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

Niseni ditėn me buzėqeshje.
Ndoshta nuk do zgjidhni gjė,por buzėqeshja juaj mund ti japė shpres dikujt tjetėr.
Jetmira nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2019, 06:05   #769
Agim Metbala
V.I.P
 
Avatari i Agim Metbala
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Rahovec,Kosovė
Posts: 10,005
Thanks: 967
Thanked 2,788 Times in 1,781 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Agim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

- Koprracit i prishen gjėrat edhe nė frigorifer!

#AgimMETBALA
Agim Metbala nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Agim Metbala pėlqehet nga
i vjetėr 19-04-2019, 08:19   #770
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 44,904
Thanks: 14,593
Thanked 8,659 Times in 5,803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 361
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

Mėnyra mė e shpejtė pėr tė pėrmbysur njė diktaturė ėshtė ta detyrosh ate,te sillet nė ate mėnyrė, qė tė gjithė ta shohin se cila eshte.

PS:nje fare menyre per ta rrezuar mund te jete.... tu pi ul kafe,ne tu u nrof m`diell,m.q-se ka ardh pranvera
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-04-2019, 09:37   #771
Agim Metbala
V.I.P
 
Avatari i Agim Metbala
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Rahovec,Kosovė
Posts: 10,005
Thanks: 967
Thanked 2,788 Times in 1,781 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Agim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėmAgim Metbala i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

- Shqiptarėt edhe lumturisė, me pėrtesė ia ēelin derėn!

#AgimMETBALA
Agim Metbala nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2019, 07:51   #772
Jolene
Away
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 15,625
Thanks: 5,851
Thanked 7,179 Times in 3,427 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

__________________
a wolf will never be a pet
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2019, 07:57   #773
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,565
Thanks: 0
Thanked 1,484 Times in 1,152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jolene Shiko postimin
_._._._._._._._._./\._/\._._._...............

The latest breath of some one !
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 21-04-2019, 08:18   #774
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,486
Thanks: 1,704
Thanked 2,318 Times in 1,314 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 92
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

Artan Fuga

Ēfarė kemi dhe ēfarė nuk kemi!

Kemi Kuvend, por nuk kemi deputetė, kanė ikur!
Kemi Akademi Shkencash, por pa shkencė brenda, asnjė pike!
Kemi Ministri Drejtėsie, por nuk kemi ende gjykata!
Kemi drejtori hekurudhash, por nuk kemi trena.
Kemi ministri tė jashtme, por nuk kemi ministėr!
Kemi ministri mbrojtjeje, por nuk kemi ushtarė!
Kemi drejtori peshkimi, por pa anije peshkimi!
Kemi ekonomi tregu, por pa bursa aksionesh.
Jemi vend europian, por nuk na pranojnė nė Europė!
Kemi votime, por nuk kemi zgjedhje, sepse kemi rizgjedhje!
Kemi autonomi universitare, por rektorėt i heq dhe i ve shteti!
Do tė kemi stadium futbolli europian, por asnjė ekip futbolli nė Europė!
Kemi kombėtare futbolli, por nuk kemi trajner dhe lojtarė, janė shpėrndarė andej kėndej!
Kemi punė, por thuhet se nuk ka kush punon!!!
Kemi njė komb me shqiptarėt e Kosovės, por nuk kemi njė shtet!
Kemi kopėsht zoologjik, por nuk kemi kafshė tė egra nė tė!
Kemi pista, por nuk kemi biēikleta!
Kemi teatėr, por nuk kemi drama.
Kemi tė kaluar, por nuk kemi kujtesė.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2019, 08:38   #775
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,565
Thanks: 0
Thanked 1,484 Times in 1,152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Artan Fuga

Ēfarė kemi dhe ēfarė nuk kemi!

Kemi Kuvend, por nuk kemi deputetė, kanė ikur!
Kemi Akademi Shkencash, por pa shkencė brenda, asnjė pike!
Kemi Ministri Drejtėsie, por nuk kemi ende gjykata!
Kemi drejtori hekurudhash, por nuk kemi trena.
Kemi ministri tė jashtme, por nuk kemi ministėr!
Kemi ministri mbrojtjeje, por nuk kemi ushtarė!
Kemi drejtori peshkimi, por pa anije peshkimi!
Kemi ekonomi tregu, por pa bursa aksionesh.
Jemi vend europian, por nuk na pranojnė nė Europė!
Kemi votime, por nuk kemi zgjedhje, sepse kemi rizgjedhje!
Kemi autonomi universitare, por rektorėt i heq dhe i ve shteti!
Do tė kemi stadium futbolli europian, por asnjė ekip futbolli nė Europė!
Kemi kombėtare futbolli, por nuk kemi trajner dhe lojtarė, janė shpėrndarė andej kėndej!
Kemi punė, por thuhet se nuk ka kush punon!!!
Kemi njė komb me shqiptarėt e Kosovės, por nuk kemi njė shtet!
Kemi kopėsht zoologjik, por nuk kemi kafshė tė egra nė tė!
Kemi pista, por nuk kemi biēikleta!
Kemi teatėr, por nuk kemi drama.
Kemi tė kaluar, por nuk kemi kujtesė.
Miremengjes @par.Totalisht pajtohem me te gjitha, por ...bufonllik. Ngelem duke bere viktimen dhe cdo dite e me teper. Fajtoret jemi ne vete. Ne dhe askush, Nje komb dele pjell qeveri ujqish.

Me respektin me te madh per ty dhe per kete tipin, por le ta fillojme me kete qe eshte burre i mire dhe kuptohet me te tjeret po e po.

Ti fusi keto m'u ne bythe, se n'a plasen shpirtin me kete fryme viktime dhe pa asnje ndjenje apo revolte qytetare.Nga e presin shpetimin shqiptaret ? Nga perendija apo nga kush ? Apo duke ikur me vrap sa syte kembet ? Ndonje veprim konkret propozon kush apo jo ? Epo o shqipooooooooooooooooooo, op popull idiotttttttttt.


Pse USa dhe te tjeret jane atje ku jane ?


E ka thene ky tipi qe e vrane kohe me pare.

Ngelem duke shpikur ujin e ngrohte . Popull qelbesire me intelekt feminor dhe koqe dembeli.

Te jap nje keshille une plaku ty. Mos u merr me lajme, gazeta apo portale. Vari leshin. Dhe une shpesh kete kam bere ne Shqiperi , sa me thonin. Se di ti , qe ka ndodh kjo ? Jo. Ik se tallesh.Jo ore. Me shikon si te cmendur . Ore ku rron ti ne Shqiperi apo jashte. Ne Shqiperi por une e kam mendjen tek puna. Epo ti ke rroge te mire... Jo ore, i thoja. Nuk me mban njeri per te bukur ne pune,se po te isha i bukur do me mbanin per kucke dhe per te .... ne sumce. Me mbajne se i gjeneroj para, jam profesionist ne ate qe bej dhe i ndershem. Me paguajne kaq nga halli , por jane te gezuar se e dine qe une vlej dhe i jap shume me teper se sa me paguajne. Nje i njohuri im me thoshte.Atyre atje (kompanise) , i ka rene bixha me ty
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 21-04-2019 nė 09:14
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2019, 09:30   #776
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,486
Thanks: 1,704
Thanked 2,318 Times in 1,314 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 92
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Miremengjes @par.Totalisht pajtohem me te gjitha, por ...bufonllik. Ngelem duke bere viktimen dhe cdo dite e me teper. Fajtoret jemi ne vete. Ne dhe askush, Nje komb dele pjell qeveri ujqish.

Me respektin me te madh per ty dhe per kete tipin, por le ta fillojme me kete qe eshte burre i mire dhe kuptohet me te tjeret po e po.

Ti fusi keto m'u ne bythe, se n'a plasen shpirtin me kete fryme viktime dhe pa asnje ndjenje apo revolte qytetare.Nga e presin shpetimin shqiptaret ? Nga perendija apo nga kush ? Apo duke ikur me vrap sa syte kembet ? Ndonje veprim konkret propozon kush apo jo ? Epo o shqipooooooooooooooooooo, op popull idiotttttttttt.


Pse USa dhe te tjeret jane atje ku jane ?

https://www.youtube.com/watch?v=PzRg--jhO8g

E ka thene ky tipi qe e vrane kohe me pare.

Ngelem duke shpikur ujin e ngrohte . Popull qelbesire me intelekt feminor dhe koqe dembeli.

Te jap nje keshille une plaku ty. Mos u merr me lajme, gazeta apo portale. Vari leshin. Dhe une shpesh kete kam bere ne Shqiperi , sa me thonin. Se di ti , qe ka ndodh kjo ? Jo. Ik se tallesh.Jo ore. Me shikon si te cmendur . Ore ku rron ti ne Shqiperi apo jashte. Ne Shqiperi por une e kam mendjen tek puna. Epo ti ke rroge te mire... Jo ore, i thoja. Nuk me mban njeri per te bukur ne pune,se po te isha i bukur do me mbanin per kucke dhe per te .... ne sumce. Me mbajne se i gjeneroj para, jam profesionist ne ate qe bej dhe i ndershem. Me paguajne kaq nga halli , por jane te gezuar se e dine qe une vlej dhe i jap shume me teper se sa me paguajne. Nje i njohuri im me thoshte.Atyre atje (kompanise) , i ka rene bixha me ty
Mgjs!


C'mund te bej nje , dy apo disa kur hipokrizia, hajdutlleku , mendjemadhesia, fodulleku, pasiguria, injoranca eshte ulur kembekryq ne vendin tone.
Do thuash qe cila do ishte zgjidhja me e mire.
Zgjidhja ime.
Nese do banoja jashte Shqiperie dhe do kisha sado pak mundesi ekonomike do mundohesha te krijoj nje organizem per shpetimin e Shqiperise nga kjo maskarade.
Nga rrjetet sociale mund te mblidheshin atdhetare dhe patriote qe mund te eliminonin cdo pushtetare qe punon kunder interesave ekonomik te Shqiperise.
Thua ti qe mund te inflirtoheshin sigurimsat, cdokush qe do deshironte te behej pjese e organizates do vinte peng jo vetem jeten e vet por edhe te pasardheseve.
A duhet eliminuar nje gjykates kur jep padrejtesi ne nje vrasje, sigurisht qe po sepse kur nuk jep drejtesi dot mos e merr persiper.
Koha do tregoj se vetem perdorimi i forces brutale perkunder korrupsionit dhe padrejtesise mund te shpetoj nje vend qe cdo dite e me teper zhytet thelle e me thelle ne llumin e globalisteve.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2019, 10:18   #777
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,565
Thanks: 0
Thanked 1,484 Times in 1,152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Mgjs!


C'mund te bej nje , dy apo disa kur hipokrizia, hajdutlleku , mendjemadhesia, fodulleku, pasiguria, injoranca eshte ulur kembekryq ne vendin tone.
Do thuash qe cila do ishte zgjidhja me e mire.
Zgjidhja ime.
Nese do banoja jashte Shqiperie dhe do kisha sado pak mundesi ekonomike do mundohesha te krijoj nje organizem per shpetimin e Shqiperise nga kjo maskarade.
Nga rrjetet sociale mund te mblidheshin atdhetare dhe patriote qe mund te eliminonin cdo pushtetare qe punon kunder interesave ekonomik te Shqiperise.
Thua ti qe mund te inflirtoheshin sigurimsat, cdokush qe do deshironte te behej pjese e organizates do vinte peng jo vetem jeten e vet por edhe te pasardheseve.
A duhet eliminuar nje gjykates kur jep padrejtesi ne nje vrasje, sigurisht qe po sepse kur nuk jep drejtesi dot mos e merr persiper.
Koha do tregoj se vetem perdorimi i forces brutale perkunder korrupsionit dhe padrejtesise mund te shpetoj nje vend qe cdo dite e me teper zhytet thelle e me thelle ne llumin e globalisteve.
@par ti be tenden aty ku je ne Shqiperi sic kam bere dhe bej dhe une timen. Kjo duhet, Po te bejme te gjithe tonen, nuk ka nevoje te bejme as teori as te japim zgjidhje. Bashkimi ben fuqine.

@par. Shqiperia dhe Kosova eshte ne mut. Kam vite qe e kam kuptuar kete ndaj jam munduar te merrem me pune. Te ndjej te me munde puna dhe jo maskaralliku apo dembelliku.Por e thashe dhe ne nje psotim ku te bera replike. Shumica juaj keni sy , por nuk shikoni. Do thoni ju ouuu. Ti shikonke ? Une shoh me menyren time dhe kam ecur sigurt. Ngadale por sigurt.Me vjen keq kur ato qe mendoj ne mendje apo nxjerr si konluzion i shoh qe heret apo vone ndodhin ne bote. Raca njerezore eshet shperfytyruar. Probleme te tilla te ngjashme ka cdo vend i lindjes. Jo me kot trajtova rastin e Bullgarise, por dhe Rumania nuk ngelet pas plus dhe ish vendet e tjera. Jo po ne kemi pas me te egrin komunizem, kjo po ne kemi vuajtur, jo po ne kshu e ashtu... keto jane perralla qe une nuk i ha me prej 25 apo 27 vjetesh. Kur doli RD per here te pare une jam cuditur me ato qe nuk i dija per vendin tim sepse une nuk kisha akses ne ate informacion dhe nuk e dija se cfare oshte bere. E mesova. Me vone kam lexuar se cfare eshte bere ne vendet e tjera. E keqja eshte e keqe. Nuk ka shkalle krahasimi. Ajo qe eshet e keqe per ty, per mua mund te jete fatale dhe e kunderta. Por ne kemi ngelur peng i se kaluares. Une sot me keto qe shoh harrij ne konkluzionin se nuk kemi vuajtur hic apo ajo qe kaluam nuk na ka lene vlage hic. Te jesh i bundur qe ne qoftese pas 1990, te hyajt nuk do kishin ndjekur ate politike qe ndoqen ne Shqiperi por dhe ne vendet ish socialiste (pra ulja e numrit te ushtrise, heqja e ish kuadrove, heqja e armeve), apo etj etj, jo sot por dhe me heret keto vende do kishin pasur hrushta sheti ushtarake.Ti dhe te tjeret degjoni apo lexoni shume ne mediat e Shqiperise dhe Kosoves. Dalin ca analiste qe jane pinjollet e atyre qe kane qene dhe bejne gam, gam. Te can traoin Saprtaku, Anderat, Blenderat, Nazarkorat. Une me shumicen e tyre kam lozur me kuklla kur kemi qene femije.Ca te tjere i kam pasur ne shklla me vone. E ke degjuar apolexuar gjekund, kete menyre gjykimi me te cilin une flas e shkruaj ? Mbase dhe po, por shume rralle. Dhe pse jo ? Po t'a le ta' gjesh ti per aq sa me njeh. Je kemi kete por nuk kemi ate. O mik. Ne duan hu nga mengjesi deri ne darke. Bjere Enverin ku ma keeeeeeeeeee !!!! Ca ju genjen mendja ju se raca njerezore dhe vesi disiplinohet me llafe apo me tabela emulcaioni ? Po jo ore. Me hu dhe me te varur ne litar. Ka nej shrehje Makiaveli. Ėshtė shumė mė e sigurt kur ta kanė frikėn, sesa kur tė duan!

Ja ku e ke birbon, tek 13 !

Kodi:
https://telegrafi.com/princi-zi-politikes-50-thenie-te-makiavelit/

Citim:
Mė 2 maj tė vitit 1469, nė Firence, Itali, lindi Nikolo Makiaveli (Niccolo Machiavelli), politikan, diplomat, shkrimtar, i njohur pėr “Princin” – libėr xhepi pėr politikanė tė paskrupullt, dinakė e tė pabesė. “Metoda bazė pėr vlerėsimin e inteligjencės sė njė udhėheqėsi ėshtė duke parė se ēfarė njerėzish mban rreth vetes”. Pėrveē “Princit”, Makiaveli shkroi traktatin pėr “Artin e Luftės”, si dhe poezi e drama. Vitet e fundit tė jetės, Makiaveli i kaloi i vetmuar nė njė fshat tė vogėl larg qytetit; vdiq mė 1527, u varros nė kishėn Santa Croce, Firence, ku ironikisht i ishte ndaluar hyrja sa ishte gjallė. Fraza e famshme “qėllimi justifikon mjetin” nuk ėshtė shkruar kėshtu nga Makiaveli, por nga njė tjetėr kolos i letrave italiane, Francesco de Sanctis, qė pėrmblodhi mėnyrėn e gabuar tė interpretimit qė i bėnin mendimit tė Makiavelit.

Mes tė gjithė luftėtarėve dhe sovranėve tė Rilindjes sė hershme, Makiaveli pikas “princin” e pėrsosur nė atė qė ka famė mė tė keqe. Po pėrse njė fisnik mizor si Cesare Borgia u bė simbol i politikės mė virtuoze republikane?


Makiaveli e identifikoi princin tek Cesare Borgia. E kish takuar njė herė tė parė nė vitin 1501 kur, nė kulmin e lavdisė, ai kishte pushtuar territoret e Firences. Mė pas, si ambasador i Republikės fiorentine, kishte ndjekur fushatėn kundėr tė besuarve tė Magiones (1502-1503), gjatė tė cilės Duka u shfaq i vendosur, i mprehtė dhe i paskrupullt. Nė kapitullin e VII-tė tė “Princit”, Makiaveli analizoi veprimet dhe rėnien, e cila erdhi pikėsėpari prej vdekjes sė Papės – babait tė tij mė 1503. Tek ai mishėroheshin konceptet e virtytit dhe fatit: fati (fakti qė ishte biri i Papės) e kishte favorizuar nė marrjen e pushtetit, ndėrsa virtytin e kishte demonstruar nė mbajtjen e pushtetit. Por, virtyti i Makiavelit ėshtė laik, superior ndaj rregullave etike, morale dhe fetare, i gatshėm qė tė pėrdorė forcėn, mizorinė, tradhtinė vetėm pėr tė arritur tė mirėn e pėrbashkėt. Dhe, Cesare Borgia i kishte tė gjithė kėto, por ishte edhe princ i vlerėsuar nga populli, qė solli nė territoret qė udhėhiqte rregull, stabilitet, gjykata dhe drejtėsi. Megjithatė, nė krah tė kėtyre dhuntive ai shfaqte njė karakter tė ashpėr, prepotent e madje dashakeq.

“Makiavelizmi” ėshtė sot sinonim i njė politike force, tė paskrupullt dhe pa moral, nė dobi tė sė cilės tė gjitha mjetet janė tė mira. Hipoteza bazė e kėsaj teorie ėshtė se ēdo njeri e di ēfarė do dhe se, sipas kritereve tė arsyeshme, zgjedh mjetet qė i shėrbejnė mė mirė realizimit tė synimeve tė tij.

“Tirana Observer” ka pėrzgjedhur si mė poshtė 50 nga thėniet mė brilante tė Makiavelit.

1. Politika nuk ka lidhje me moralin!

2. Njė princi nuk i mungojnė kurrė arsyet legjitime pėr tė thyer premtimin e tij!

3. Njė sundimtar i menēur nuk duhet ta mbajė besėn kurrė nėse duke bėrė kėshtu do tė jetė kundėr interesave tė tij!

4. Para sė gjithash, armatosu!

5. Pėrfitimet duhet tė jepen gradualisht, dhe nė kėtė mėnyrė ato do tė shijohen mė mirė!

6. Sipėrmarrėsit janė thjesht ata qė e kuptojnė se ka pak ndryshim mes pengesė dhe mundėsisė. Dhe janė nė gjendje t’i kthejnė tė dyja nė avantazhin e tyre!

7. Urrejtja ėshtė fituar me anė tė veprave tė mira aq shumė sa me anė tė veprave tė kėqija!

8. Ai qė dėshiron tė jetė i bindur duhet tė dijė se si tė komandojė!

9. Kėshtu del se pothuaj qė tė gjithė Profetėt e armatosur kanė qenė fitimtarė, dhe tė gjithė profetėt e paarmatosur janė shkatėrruar!

10. Unė nuk jam i interesuar nė ruajtjen e status quo-sė, unė dua ta shkatėrroj atė!

11. Nėse duhet bėrė njė lėndim ndaj njė njeriu, atėherė ai lėndim duhet tė jetė shumė i rėndė saqė nga hakmarrja e tij tė mos kesh aspak frikė!

12. Ėshtė kėnaqėsi e dyfishtė tė mashtrosh mashtruesin!

13. Ėshtė shumė mė e sigurt kur ta kanė frikėn, sesa kur tė duan!

14. Nuk e nderojnė titujt njeriun, por njeriu i nderon titujt!

15. Njerėzit janė shumė tė thjeshtė dhe shumė tė prirur pėr t’iu bindur nevojave tė menjėhershme saqė njė mashtruesi nuk do t’i mungojnė kurrė viktimat pėr mashtrimet e tij!

16. Njerėzit ngjiten nga njė ambicie tek njė tjetėr: sė pari, ata kėrkojnė tė sigurojnė veten kundėr sulmit, dhe pastaj ata i sulmojnė tė tjerėt!

17. Njė bir nuk mund ta durojė me qetėsi humbjen e babait tė tij, por humbja e trashėgimisė sė tij mund ta ēojė atė nė dėshpėrim!

18. Mendjet njerėzore janė tre llojesh: e para tė afta pėr tė menduar pėr veten, e dyta tė afta pėr tė tė kuptuar mendimet e tė tjerėve dhe e trete nuk ėshtė as e aftė tė mendojė pėr vete dhe as tė kuptojė mėnyrėn si mendojnė tė tjerėt. E para ėshtė ekselenca e lartė, e dyta ėshtė ekselenca dhe e treta ėshtė e pavlerė!

19. Nuk ka asgjė mė tė vėshtirė pėr tė marrė nė dorė, mė tė rrezikshme pėr tė kryer, apo mė tė pasigurtė nė suksesin e vet, se sa tė marrėsh udhėheqjen gjatė hyrjes nė njė rend tė ri tė gjėrave!

20. Asgjė e madhe nuk ėshtė arritur ndonjėherė pa rrezik!

21. Lufta nuk shmanget; ajo mundet vetėm tė shtyhet, nė avantazh tė tė tjerėve!

22. Kushdo qė dėshiron tė ketė sukses tė vazhdueshėm, duhet tė ndryshojė sjelljen me kalimin e kohės!

23. Premtimi i dhėnė ishte njė domosdoshmėri e tė kaluarės; premtimi i pambajtur ėshtė njė domosdoshmėri e tė tashmes!

24. Njerėzit instinktivisht nuk ju besojnė gjėrave qė nuk i kanė eksperimentuar vetė!

25. Sa mė shumė rėrė qė ka zbritur nga ora e qelqtė e jetės sonė, aq mė qartė shohim nėpėr tė!

26. Asnjė sipėrmarrje nuk ka mė shumė shanse pėr tė dalė me sukses, se sa ajo qė i fshihet armikut, deri nė momentin e vėnies nė zbatim!

27. Njerėzit ngrihen nga njė ambicie nė tjetrėn; nė fillim ata pėrpiqen tė sigurohen prej sulmeve, pastaj sulmojnė tė tjerėt!

28. Nėse njė njeri duhet ta lėndosh, duhet qė ta bėsh aq fort, saqė tė mos ia kesh frikėn hakmarrjes sė tij!

29. Njerėzit ose duhet tė trajtohen me mirėsi, ose tė shkatėrrohen. Sepse ata hakmerren pėr lėndimet e vegjėl – pėr ata tė rėndėt, nuk munden!

30. Metoda e parė pėr tė vlerėsuar inteligjencėn e njė sundimtari, ėshtė tė shohėsh ata qė i rrinė rreth e rrotull!

31. Ai qė mashtron, do tė gjejė gjithmonė nga ata qė lejohen tė mashtrohen!

32. Lufta ėshtė e drejtė kur ėshtė e domosdoshme; armėt janė tė lejueshme kur nuk ka shpresė, pėrvec se tek armėt!

33. Princėrit dhe qeveritė janė shumė mė tė rrezikshėm se sa elementėt e tjerė tė shoqėrisė!

34. Njerėzit janė kaq tė thjeshtė, dhe jepen kaq shpejt pas dėshirave tė momentit, saqė ai qė mashtron, do tė gjejė gjithmonė nga ata qė janė gati tė mashtrohen!

35. Njerėzit ose duhet tė trajtohen bujarisht ose tė shkatėrrohen, sepse ata marrin hak pėr lėndime tė lehta, pėr ato tė rėndat nuk mund tė hakmerren!

36. Asnjė vepėr e jona nuk ka mė shumė gjasa tė ketė sukses se ajo qė na e kėshillon armiku teksa ėshtė gati pėr ekzekutim!

37. Pėr njerėzit mund tė themi nė pėrgjithėsi se ata janė tė lėkundur, hipokritė, dhe tė babėzitur pėr fitime!

39. Themelet kryesore tė ēdo shteti, shtetet e reja si dhe ato tė lashta dhe tė pėrbėra, janė ligjet e mira dhe armėt e mira. Nuk mund tė kesh ligje tė mira, pa armė tė mira, dhe ku ka armė tė mira, ligjet e mira nė mėnyrė tė pashmangshme i ndjekin!

40. Ai i cili ia pėrshtat politikėn e kohės, pėrparon, dhe nga ana tjetėr politika e atij qė pėrplaset me kėrkesat e kohės, nuk pėrparon!

41. Njeriu i menēur e bėn menjėherė atė ēfarė budallai e bėn nė fund!

42. Nuk ka luftė pėr t’u shmangur, por vetėm mund tė shtyhet pėr avantazhin e tė tjerėve!

43. Lufta duhet tė jetė studimi i vetėm i njė princi. Ai duhet tė konsiderojė paqen vetėm si njė kohė sa pėr t’u mbushur frymė, ēka i jep atij kohė tė lirė pėr tė shpikur, dhe e furnizon atė me aftėsinė pėr tė ekzekutuar planet ushtarake!

44. Kur tė ēarmatosėsh popullin, ti fillon t’i poshtėrosh ata dhe tė tregosh mosbesim ndaj tyre ose nėpėrmjet frikės ose nėpėrmjet mungesės sė besimit, dhe tė dyja kėto mendime burojnė urrejtje!

45. Kur vullneti ėshtė i madh, vėshtirėsitė nuk mund tė jenė tė mėdha!

46. Kushdo qė pushton njė qytet tė lirė dhe nuk e shkatėrron atė, kryen njė gabim tė madh dhe mund tė presė qė tė shkatėrrohet ai vetė!

47. Nėse nuk kanė njė mundėsi aftėsitė janė tė pavlera dhe pa njė aftėsi mundėsitė janė tė panevojshme!

48. Tė qeverisėsh do tė thotė t’i bėsh tė tjerėt tė tė besojnė!

49. Synimet e popullit janė shumė mė tė ndershme se synimet e aristokratėve, sepse kėta duan tė shtypin, popullin qė tė mos shtypet!

50. Oportunizmi nga Makiaveli: “’Kush je ti qė dukesh mė pak i ėmbėl/ Ndėrsa qiejt zbukurohen me luks/ Me pajėn tėnde?/ Pse pra, i shqetėsuar?/ Pse kėto krahė mbi kėmbėt e tua?’ ‘Nuk mė njeh? Jam, Oportunizmi/ Arsyeja qė kurrė nuk rri nė njė vend/ Ėshtė se rrota kam nėn kėmbėt e mia/ ‘Mė thuaj, kush ėshtė ai qė tė shoqėron?’ ‘Quhet Pendimi, i cili mė mbron mua!’”/ Tirana Observer/
Kush me ka lexuar sot qe nga mengjesi , do thote ky qe nga lufta ne Vietnam tek nderzimi artificial i lopeve. Ne ca postime gjerat i kam nenvizuar per te mos j'u sforcuar te merrni kuptimin. Une e di qe jam i lodhshem me menyre se si shkruaj , mendoj apo si i shpreh gjerat, por une nuk e kam per natyre dhe per zakon te servir ne pjate peshk . Mund t'a bej nje here dhe kete shume rralle. Une te mesoj, te japp ide ose te shtyj te gjuash vete peshk. Sepse sic e thote dhe Artan Fuga , kemi peshk,por nuk kemi ndermarrje peshkimi.

Ju uroj qetesi o forumas. Une poqa ca mish.Nja 4 berzolla ne furre dhe nje e perpiva ne sekonda ashtu te lyrte dhe te nxehte. Po bej buke vete. Bujrum te gjitheve. Dhe ata me te cilet kam prishur qef. Une behem bishe kur me bijen ne qafe, por pendohem shpejt dhe terhiqem. Ri urte sepse e di se sa furi kam brenda.Perpiqem te heq mendjen , por une nuk harroj kollaj ose nuk harroj kurre. Ja qe une jam ky. Nuk para te bije ne qafe kot dhe kur rastesisht te kryqezohen rruget me mua.Nuk jap besim pa e njohur dhe provuar tjetrin mire e mire dhe ky testim mund te vazhdoje gjithe jeten. Une mund te ndihmoj nje dike dhe te bisedoj me te , por ai mbase kurre nuk do e marr vesh emrin tim. Pak rendesi ka kjo. Rendesi ka qe une jap ate qe ai tjetri/tjetra ka nevoje dhe marr ate qe dua....(pothuaj kurre ane financiare apo materiale). C'dua une nga dikush ? Ate qe do dhe ai /ajo nga une . Cdo marre nga une ? Une nuk shes askend. Nuk shes as armikun !!!
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2019, 10:20   #778
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,565
Thanks: 0
Thanked 1,484 Times in 1,152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Mgjs!


C'mund te bej nje , dy apo disa kur hipokrizia, hajdutlleku , mendjemadhesia, fodulleku, pasiguria, injoranca eshte ulur kembekryq ne vendin tone.
Do thuash qe cila do ishte zgjidhja me e mire.
Zgjidhja ime.
Nese do banoja jashte Shqiperie dhe do kisha sado pak mundesi ekonomike do mundohesha te krijoj nje organizem per shpetimin e Shqiperise nga kjo maskarade.
Nga rrjetet sociale mund te mblidheshin atdhetare dhe patriote qe mund te eliminonin cdo pushtetare qe punon kunder interesave ekonomik te Shqiperise.
Thua ti qe mund te inflirtoheshin sigurimsat, cdokush qe do deshironte te behej pjese e organizates do vinte peng jo vetem jeten e vet por edhe te pasardheseve.
A duhet eliminuar nje gjykates kur jep padrejtesi ne nje vrasje, sigurisht qe po sepse kur nuk jep drejtesi dot mos e merr persiper.
Koha do tregoj se vetem perdorimi i forces brutale perkunder korrupsionit dhe padrejtesise mund te shpetoj nje vend qe cdo dite e me teper zhytet thelle e me thelle ne llumin e globalisteve.
Cfare eshte bipolare ?

Une Deda (emri im)
Ore xha Riza si jemi me shtyllat ne magazine ,se n'a duhet t'i shtrijme linjen njeres
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2019, 10:28   #779
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 20,561
Thanks: 9,359
Thanked 7,882 Times in 4,125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 301
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

o lione hej cme bere te kthehem me ato theniet e fundit qe ke shkruar per veten une e kam thene ska shenje me te komplikuar dhe te veshtire se nje scorpionsi mua me pelqen gjithsesi sepse cdo gje qe bejne e bejne me pasion
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2019, 10:41   #780
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 6,564
Thanks: 0
Thanked 904 Times in 787 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Thėnia e ditės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
... ne llumin e globalisteve.
Te ishin globalista, mire. Por jane vec llumaxhinj.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur