Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-09-2010, 22:54   #1
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Cfare do te kuptojme me fjalen Agnosticizem

Ateizmi agnostik dhe teizmi agnostik

Agnosticizmi si term buron prej trajtės greke "a = pa" dhe "gnosticizėm = dijshmėri" ose "gnosis = dije", pra nė zbėrthim tė drejtpėrdrejtė kuptimor: mos-dijshmėri, tė mospasurit dije.

Ma radhėn e vet kjo mosdije:

1)- Pėrqendrohet rreth disa pikėpamjeve teologjike dhe metafizike si "mbinatyra, zoti, etj."
2)- Pėrbėn njė qėndrim mbi njohshmėrinė e subjektit me tė cilin merret dhe nuk merr fare pozicion rreth besimit ose jo nė kėtė subjekt.

Agnosticizmi pohon se subjektet teologjiko-metafizike janė tė panjohura dhe diku dhe tė panjohshme pėr njeriun, ndaj dhe ai nuk e shqetėson veten me dijen rreth tyre, duke pezulluar pėrfundimisht gjykimin pėr kuptimin a vėrtetėsinė e kėtyre subjekteve.

Si qėndrim rreth njohshmėrisė sė subjekteve teologjike, agnosticizmi shtrihet nė tė dy qėndrimet rreth besimit nė "zot", pra, dhe nė ateizėm (mosbesim) dhe nė teizėm (besim).

Ateizmi agnostik nuk di asgjė rreth "zotit", "mbinatyrės" dhe subjekteve tė tilla relevante pėr termin dhe gjithashtu nuk beson nė "zot", "mbinatyrė" e subjekte tė tilla te panjohura. Ky qėndrim bėn pjesė nė kategorinė e gjerė tė ateizmit implicit.

Teizmi agnostik gjithashtu nuk di asgjė rreth "zotit", "mbinatyrės" etj. duke pohuar pėr mė tej se kėto subjekte janė tė panjohshme pėr mendjen e njeriut, por sakaq beson nė "zot", "mbinatyrė" e subjekte tė panjohura, ndaj dhe pėrfshihet nė teizėm.
__________________
Nuk ėshtė shenjė e mirė kur je keq !!
J-W nuk ndodhet nė linjė  
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur