Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore > Shkrimtarė tė huaj

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-02-2010, 17:30   #1
SubZ
A Legend Never Dies
 
Avatari i SubZ
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Underground
Posts: 745
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
SubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentė
Aleksandėr S. Pushkin

PUSHKINI - Njeri , poet e dramaturg.

Mė 6 qershor 1799 , sipas kalendarit tė ri, nė Moskė, nė familjen e Pushkinėve lindi njė djalė , qė ia vunė emrin Aleksandėr.Ai nuk ishte mė i madhi i fėmijėve , por u bė mė i madhi i tėrė Pushkinėve, para e pas tij, u bė mė i madhi bir i Rusisė. Jo vetėm nė rrethin familjar , por edhe nė Liceun e Carskoje Selos u skicuan qartė tiparet e veēanta tė karakterit tė tij jo tė zakonshėm.Ai kishte jo vetėm flokė tė zezė kacurrela negroide, qė me vėshtirėsi i shplekste dhe i shtronte krėhėri, por kishte dhe njė natyrė po aq tė vėshtirė pėr tu shtruar nga krėhėri i jetės. Nė familje ai i solli shqetėsime tė atit tė tij me pikėpamje konservatore. Nė lice u krijoi probleme mėsuesve pedantė , duke mos respektuar rregullat skolastike. Nė jetėn e pėrditshme shoqėrore , ai ishte sa i sinqertė dhe i dashur me shokėt e ngushtė tė penės dhe tė qejfeve , po aq shpėrthyes dhe i papėrmbajtur ndaj ēdo cėnimi tė personalitetit tė vet dhe tė tė tjerėve. Pushkini u lidh me njė miqėsi tė ngushtė me shtresėn e intelektualėve pėrparimtarė dekabristė dhe, nė tė njėjtėn kohė , u fut nė njė armiqėsi tė heshtur e tė vazhdueshme me pushtetin dhe hierarkinė cariste. Qė nė fillim , ai kishte thithur aromėn e letėrsisė franceze . Nga ana tjetėr , ndėrgjegja e tij u ndikua thellė qė nė moshėn adoleshente nė sfondin e luftės patriotike tė vitit 1812, kundėr Napoleonit dhe tė debateve tė ashpra politike tė kohės pėr emancipimin e jetės ruse. Dadoja e tij, qė nė fėmini, e mėkoi me aromėn e gjuhės dhe tė folklorit rus. Internimet e tij tė mėvonshme nė Besarabi, nė Odesė , nė Mikaillovsk, inkursionet nė Kaukaz e njohėn Pushkinin me panoramėn natyrore dhe shoqėrore ruse tė kohės. Pjesėmarrja e tij nė disa rrethe letrare ku zhvilloheshin debate tė zjarrta pėr letėrsinė dhe shoqėrinė ruse , edukuan ndėrgjegjen e tij tė thellė qytetare. Karakteri i tij impulsiv dhe pasionant i dha tonin dhe ngjyrimin krijimtarisė letrare.

Pushkini , i lindur me njė talent tė rrallė, me njė natyrė thellėsisht lirike, me njė shpirt tė shqetėsuar dhe me njė karakter kėrkues, qė zhvillon individualitetin e vet nė ballafaqim tė vazhdueshėm dhe nė pėrplasje me mentalitetin bashkėkohor, u shfaq jo vetėm si njė krijues me interesa tė gjera letrare , por edhe si njė artist novator qė ēeli dhe themeloi njė epokė tė re nė letėrsinė ruse. Ngriti gjuhėn letrare kombėtare nė njė shkallė tė lartė pėrsosmėrie, krijoi letėrsinė klasike ruse, duke krijuar vepra madhore jo vetėm nė poezi, por edhe nė dramaturgji e nė prozė.Ai u bė pėrfaqėsuesi dhe personifikimi i denjė i kombit tė vet, brenda dhe jashtė Rusisė. Ai mbetet pėr rusėt mė rusi nga tė gjithė krijuesit kombėtarė , mburrja dhe krenaria e tyre. Ishte pikėrisht Pushkini qė me talentin e tij gjenial , finalizoi punėn e disa brezave tė krijuesve nė fushėn e poezisė , tė prozės dhe tė dramaturgjisė ruse. Pushkini skicoi me penelata tė sigurta jo vetem tablo tė sė kaluarės historike, por shtroi edhe probleme tė mėdha shqetėsuese mbi fatin e individit dhe rolin e popullit nė jetėn politike tė vendit , si dhe detyra tė mėdha kombėtare, qė i dilnin pėrpara Rusisė nė atė shekull.

Ai dha njė panoramė tė gjerė artistike tė jetės ruse , rikrijoi artistikisht figurėn e njeriut bashkėkohor rus, ngriti nė njė nivel tė paparė deri atėhere poezinė ruse, hodhi themelet e njė proze realiste dhe e nxorri dramaturgjinė ruse nė rrugėn e dramaturgjisė europiane . Pushkini ėshtė njė artist novator me njė vizion modern pėr artin dhe letėrsinė. Pėr tė nuk ka kufinj tė gurtė , subjektet e veprės mund tė merren ngado dhe nė ēdo epokė. Pėr tė, zhvillimi i artit dhe i letėrsisė, nė veēanti, duhet tė mbėshtetet sa mbi trashėgiminė kombėtare , po aq edhe mbi idetė e arritjet mė tė pėrparuara tė letėrsisė botėrore.Pushkini , sipas vlerėsimit tė kritikut tė madh rus tė mesit tė shekullit XIX, V.Belinski , u bė "deti" qė mblodhi "lumenjtė e vegjėl e tė mėdhenj" tė poezisė ruse.

Njė dėshmi tjetėr e kėsaj ėshtė krijimtaria e tij dramaturgjike , pėr tė cilėn , gati nuk ėshtė folur aspak tek ne dhe shumė pak nė kritikėn ruse tė kohės sė tij (me pėrjashtim tė Belinskit) dhe mė vonė. Dramaturgjia ėshtė njė nga majat e arritjeve tė talentit tė Pushkinit , krahas poezisė dhe prozės, majė tė cilėn sa e pushtoi, vdekja e parakohshme e fatale nuk e la te ndriēojė me tėrė intensitetin e gjenialitetit tė vet krijues. Pushkini krijoi vetėm gjashtė tragjedi:
"Boris Gudunov" , "Kalorėsi koprac", "Moxarti e Salieri", "Mysafiri i gurtė", "Gosti nė kohė murtaje", "Rusallka".
Nga kėto tė gjashta vetėm dy prej tyre, "Boris Gudunov"dhe "Rusallka" mbajnė "pasaportė" ruse, kurse tė tjerat e marrin pėrmbajtjen nga jeta europiane franceze, spanjolle, vjeneze. Pushkini, nė dramaturgji , eci nė gjurmėt e Shekspirit tė madh dhe arriti tė krijojė vepra tė tilla qė, siē pohon Belinski , "...ato ("Moxarti e Salieri", "Kalorėsi koprac", "Mysafiri i gurtė" ) janė kaq tė mira sa, pa asnjė teprim , mund tė thuash se janė tė denja pėr gjeninė e vetė Shekspirit".

Nė tė njėjtėn kohė, Pushkini, duke shkruar tragjedi 200 vjet pas Shekspirit, bėn njė hap novator nė kėtė gjini, hap qė nuk u vlerėsua nga kritika bashkėkohore. Nė parathėnien e pėrgatitur nga vetė Pushkini pėr botimin e "Boris Gudunov" shprehte synimin e vet pėr shndėrrimin e skenės ruse. Por novatorizmi i tij e kalon kėtė cak. Tragjeditė e tij, pėr nga ndėrtimi kompozicional dhe intensiteti dramatik, nga vendi qė ze monologu tragjik, analiza dhe zbėrthimi dramatik qė i bėn botės sė brendshme tė personazhit dhe motiveve qė e levizėn atė , kėto vepra dramatike janė pararendėse tė dramės sė Ibsenit dhe tė Ēehovit, nė fillim tė shekullit XX dhe pse jo, edhe tharmi i dramės ekzistencialiste moderne , ku "egocentrizmi tragjik" zė vendin kryesor.

Vazhdon, do sjell veprat, dramat dhe poezit nė vazhdim...
__________________
जीव हस अनुरज
Live Laugh Love
Jetė Qesh Dashuri
SubZ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 17:47   #2
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Aleksander Pushkin.

Meqe askush ska postuar asnje poezi te Pushkinit,atehere te postoj une disa,sepse eshte nje nder te preferuarit e mi.Shalli i zi


Veshtroj si i cmendur nje shall pis te zi
Dhe shpirtin e ftohte ma mbyt nje angushti

I ri kur kam qene,plot vrull,guximtar
Nje greke te bukur e desha me zjarr

Dhe puthjet e saja nuk kishin mbarim
Por ishte i shkruar i zi fati im

Nje nate po pinja me miq ne gosti
Kur portes trokiti nje i lig jahudi

-cifuti me tha


I dhashe te holla me lot e mallkim
Dhe thirra troditur te vij skllavi im

Dhe dolem.Vraponim mbi kuajt veri
Meshira me flinte ketu mu ne gji

Dhe porsa e pashe,oh,prakun e saj
Mu erren syte,mu mbushen me vaj

Dalldisur shoh vajzen qe mua sme ndjen
Ne krah e pushtonte plot afsh nje armen

Prape syte mu erren e thika gjemoi
Ai as te puthuren dot se mbaroi

Kufomen e shtypa me kembe.Pastaj
Vajtova mbi vajzen,mbi gjoksin e saj

Kujtoj si po dridhej,si lutej ngadale
Me vdiq dhe kjo greke,me shkoi dhe ky mall

Dhe shallin ia hoqa,siu desh ai me
Celikun e thikes e fshiva me te

Dhe skllavi,kur nata gjithe gjurmet i humb
Kufomat e tyre i hodhi ne Danub

Qe ahere nuk puth me sy te bukur me,jo
Dhe nete gezimesh qe ahere nuk i njoh

...Veshtroj si i cmendur une shallin e zi
Dhe shpirtin e ftohte ma mbyt nje angushti.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 17:49   #3
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Aleksander Pushkin.

Te huajes

Ne gjuhe per ty te pakuptuar
Te fundit vargje te kushtoj
Por kete cast te mjergulluar
Vemendjen tende deshiroj
Gjersa i teri te venitem
Gjersa te digjem larg nga ty
Ti do te jesh nje yll i ndritur
Qe do te kem gjithmone nder sy
Nje tjeter kur te kesh perpara
Vec zemres sime i beso
Si ke besuar dhe me pare
Pa ditur se cte thosh ajo.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 17:50   #4
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Aleksander Pushkin.

Pushkin

* * *
Ne kemi kohe qe nuk flasim
Por sjemi ndare pergjithmone
Ne qe te dy kerkojme castin
Qe te harrojme zenken tone.

Ky zemerim prej femije
Nuk me le nje cast te qete
Nga malli i madh i dashurise
Ti lozonjare me vjen vete

Kur zemerohesh ti me mua
Edhe me shume une te dua
Se dhe me teper nga shikimi
Te paska hije zemerimi.* * *
Sa ju kam dashur!Ndoshta dashuria
Nuk eshte shuar krejt ne shpirtin tim..
Po une sdua qe prej dhimbjeve te mia
Te ngryseni serish ne deshperim

I heshtu e pa shprese u pervelova
Me ndrojtje e xhelozi dhe mall per ju...
Po kaq me dliresi ju dashurova
Sa,ah,ju dashte tjeter kush keshtu!* * *
Une ju kam dashur:ndoshta dashuria
Ne shpirtin tim akoma nuk u shua
Por sdua qe tju kap ju merzia;
Tju pikelloj tani,jo,kurre sdua.

Ju desha heshtur fare dhe pa shprese
Munduar nga zilia,sjua thashe....
Ju desha aq sinqerisht e aq me bese
Sa dhente zoti nje tjeter kaq ju dashte.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 17:51   #5
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Aleksander Pushkin.

Pushkin

* * *
Mos u ngrys prej deshperimit,
Nese jeta te genjen
Hesht ne diten e mundimit
Rishmez dite e gazit vjen

Zemra me te ardhem rron
Nga e sotshmja shqetesohet
Kur gjithcka papritur shkon
Per te shkuaren mallohet.

Dhe zemra rrek e ngazelluar
Sepse per te u ngjallen sot
Hyjni,e vjershe e frymezuar
Dhe jete e dashuri e lot.


Lulja

Lulen e vyshkur dhe pa ere
Ne mes nje libri e veshtroj
Dhe shpirtin tim prape kete here
Nje varg me endrra ce zgjoi

Kur lulezoi?Cpranvere thua?


Lamtumira

Fytyren tende t fundmen here
Guxoj me mend ta ledhatoj
Guxoj te zgjoj ne zemr e cjerre
Me ndrojtje endrrat qe mu shtere
Dhe dashurine te kujtoj

Vrapojne vitet pa ndalur
Ndryshojme ne,ndryshon cdo gje
Ti per poetin je shuar
Me terrin e varrit je mbuluar
Dhe shoku yt per ty srron me

Pranoje,pra,nga zemr e tretur
Nje pershendetje plot renkim
Si nusja ime e ve mbetur
Si shok qe shokun puth i heshtur
Perpara nisjes n internim.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 17:52   #6
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Aleksander Pushkin.

I ngrita vetes sime njė monument tė rrallė
Dhe bar s’ka pėr tė zėnė ai shtegu i tij,
Mė lart ngrihet se shtyll’ alaksandrine,
Krenar, i papėrkulur rri.

S’do vdes i tėri unė, do rrojė shpirti im
Me lirėn, qė nuk njeh se ē’ėshtė kalbėzimi,
Do lavdėrohem unė nė shekuj, amėshim
Me poetin e fundit t’njerėzimit.

Rusinė e paanė do mbushė zėri im
Dhe emrin tim ēdo gjuhė do shėnojė,
Krenari skllav, tunguz’i egėr, miku fin,
Kallmik’i stepės do shqiptojnė.

Dhe populli nė zemėr pėrherė do mė ketė,
Se liria ime ndjenja fisnike veē i zgjoi,
Lirisė i kėndoi nė shekullin mė t’egėr,
Mėshirė pėr tė shtypurit kėrkoi.

Ti bindiu, o muzė, veē urdhėrit tė zotit,
Duroi ofendimet, kurorė mos kėrko,
Prano indiferent lavdi e shpifje t’kotė,
Me budallenjtė mos diskuto.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 17:52   #7
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Aleksander Pushkin.

Poetit
(sonetė)

Poet, mos ēmo aq shumė ti dashurin’ e bujshme
Se zhurma entuziaste zgjat vetėm njė ēast,
Dėgjoje ti i qetė, mos u lėkund aspak
Nga gjyq’i budallait, e qeshura e turmės.

Ti mbret je, rro i vetėm. Ti udhėn tėnde ndiq
Ku mendja jot’e lirė tė ēon edhe guximi,
Pėrsosi ato fryta, qė t’i dhuron mendimi
Dhe grada mos kėrko pėr to, as ofiq.

Ato i ke me vete. Ti, veē mund t’i gjykosh
Mė rreptė se kushdo di vetė ti t’i ēmosh.
A je vet’i kėnaqur ti, artist qibar?

Ashtu? Por, ato turma lėre le t’i shajė,
Le ta pėshtyjė zjarrin tėnd, altarė,
Fronin e patundshėm si foshnjė gjynaqar.

Pushkin
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 17:57   #8
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Aleksander Pushkin.

Pushkini per AnenUne nuk dua qe me qortime

Te ta prish paqen ne ate varr,

Ty qe Stuhin e jetes sime

Kurr ish e re ma ndeze zjarr

Ti ndeze zjarrin tim te ri

Me prushin e kuq te xhelozis

............................................

Por shkoj kjo dite e vrerit tim

O hije e tmershme bej pushim
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 17:58   #9
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Aleksander Pushkin.

Loti

Dje per nje kupeze me ver
Me nje husar qendrova
I heshtur e me shpirtin vrer
Ne rruge veshtrova.

Perse ne rruge-ai me thote,-
Shikon e nuk ben ze?
Ti s'ke percjellur gjer me sot
Ndonje njeri ne te!

E ula koken i nemitur
Me duf i peshperita:
"Husar e shtrenjta me ka ikur!"
Se thelli psheretita.

Ne kupeze nje pike lot
Prej syrit sec me ra
"Per vasha qan ti foshnje kot?
Mblidh veten!"- trimi tha.

Husar, ti brenge s'pe ne jete,
Nga une pra mesoje:
Mjafton nje pikez lot medet
Qe kupen ta helmoje.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 17:58   #10
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Aleksander Pushkin.

Kujtoj me mall nje cast gezimi
Perpara sysh mu shfaqe ti
Si vezullim i nje vegimi
Si engjell plot me bukuri.

N'andralla jete zhurmekote
Me dhimbje brengash e merzi
Me grishte larg fytyra jote
Dhe zeri yt plot embelsi.

Nga shqote e koherave qe shkuan
Keshtjell' e endrrave mu shemb
Me mjegull vitet ma mbuluan
Fytyren tende, zerin tend.

C'i ngrysa ditet gjithe brenge
I zymte dhe ne shkreteti
Pa perendi, pa shprese e kenge
Pa lote, jete e dashuri.

Por ja! Me shkrepi prap agimi
Se perseri u shfaqe ti
Si vezullim i nje vegimi
Si engjell plot me bukuri

Dhe rreh me gaz kjo zemra ime
Sepse ju kthyen perseri
Dhe perendi, dhe frymezime
Dhe lote, e jete, e dashuri.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 18:00   #11
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Aleksander Pushkin.

Kujtoj ate cast te mrekullueshem
perpara meje u shfaqe ti
si nje vegim i vetvetishem
e bukur fort si nje peri

Me pikellim e brenge ne zemer
ku zgjeja pike qetesi
..........................................
te shihja prape moj bukuri
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 18:02   #12
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Aleksander Pushkin.

Beni si te beni po pertoj ta perkthej.


The Cart Of Life

Tho’ it is hard – the earthly load,
The Cart is easy in its move,
The reckless couch-time, on road,
Will not get of his bench above.

In early morn we take our places;
We glad to break our empty head,
And leaving leisure for the races,
We cry, “Go on, you idler, damned!”

At noon, our bravery’s diminished;
We have been tossed and more afraid
Of slopes, steep, and ravines, peevish,
And cry, “Be easier, you, brat!”

The cart rolls in the former fashion,
By evening, we have used to it,
Wait for night lodgings, doze, patient, –
And Time tends horses to full speed.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2011, 20:40   #13
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,776
Thanks: 399
Thanked 646 Times in 434 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Aleksander Pushkin.

Thon qe Pushkini ishte shakaxhi i madh....

Nje here po voziste me nje barke te vogel neper arteriet ujore te Shen peterburgut(Leningradi i dikurshem) duke admiruar natyren dhe ate qytet madheshtor. Mirpo per fatin e tij te keq varka e tij kishte nje vrime ne mes dhe nisi te fuste uje. Me gjithe perpjekjet e Pushkinit per te mbyllur vrimen ajo nuk u mbyll dhe keshtu varka u mbyt. Keshtu qe Pushkini ra ne uje.
Disa metra me tutje ne nje varke tjeter pak me te madhe ishin 7 (shtate) vajza. Ato sic duket kishin ndjekur perpjekjet e deshperuara te Pushkinit per te shpetuar varken dhe po qeshnin me te. Pushkini i shikon dhe u afrohet me not. Kur mberrin prane tyre u thot....

- Mua nje gje me habit. Varka ime kishte nje vrime dhe u mbyt, kurse varka juaj ka 7(shtate) vrima dhe pluskon akoma...!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2011, 23:02   #14
ChocolatE_DiamonD
*BitterSweet*
 
Avatari i ChocolatE_DiamonD
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Where you cant tell me what to do
Posts: 466
Thanks: 0
Thanked 11 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ChocolatE_DiamonD ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Aleksandėr S. Pushkin

(fragment poetik)


Une ju kam dashur!
Ndoshta dashuria
Ne shpirtin tim akoma nuk u shua,
Por s'dua qe t'ju kape merzia,
T'ju pikelloj tani jo kurre s'dua.

Ju desha heshtur fare dhe pa shprese,
I munduar nga zilia s'jua thashe,
Ju desha aq sinqerisht dhe me bese,
SA DHENTE ZOTI NJE TJETER KAQ JU DASHTE!


PUSHKIN
__________________
~Don't like my attitude?
Call 1-800-WHO-CARES~
ChocolatE_DiamonD nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2011, 21:03   #15
ChocolatE_DiamonD
*BitterSweet*
 
Avatari i ChocolatE_DiamonD
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Where you cant tell me what to do
Posts: 466
Thanks: 0
Thanked 11 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ChocolatE_DiamonD ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Aleksandėr S. Pushkin

...

Xhelozinė time, ma fal mua ngaherė,
Dashurinė e vrundullt, zemrėn kaq tė marrė?
Mė je besnike - Por thuam, pėrse vallė,
Sa herė ti mund, bėn dyshimi tė mė brejė?
Sa adhuronjės qetėsinė ta vjedhin, thomė,
Pėrse tėrheqse para tyre don tė jesh?
Pėrse tė tjerėve shpres' u dhuron gjithmonė,
Kur i sheh magjishėm, kur qan, apo kur qesh?
Ma ke vrarė zemrėn, ma ēorodite ti:
Ndonse beson dashurin' time shpres'humbur,
Nuk sheh aspak sa vetmuar, sa i turbullt,
Ndihem mes turrmės qė pėrreth teje rri
Dhe larg tė gjithėve pastaj veten brej i heshtur.
S'm' jep njė shikim, asgjė ēfarė pres shpirtdjegur,
As dhe njė fjalė. Dhe kur bėj sikur iki, ah! -
I yti sy, pėrlutshėm s'mė ndjek pas.
Nė ndodhtė njė mbrėmje, qė njė vajz' e bukur shumė,
Flet dykuptimshėm, t'mė afrohet ka dėshirė -
Ti s'do t'ia dish, ti qesh dhe ofshaj unė,
Se qortimi yt, s'e ka brenda dashurinė.
Thuam, pėrse rivali im i pėrjetshėm,
Sa herė qė unė me ty nė sallė jam vetėm,
Sheh djallėzisht, tė pėrshėndet, tė flet,
Ē'e ke atė!? Thuam, a ka tė drejt'
Xheloz tė ndihet, tė zbehet nė fytyrė?
Pėrse, pastaj, me dorėn tėnde ti,
E veshur hollė, kur s'kishe nėnėn nė shtėpi,
Ia hape derėn, e le natėn tė hyjė!?
Por ti mė do ... Sa herė vetėm je me mua,
Je aq e ėmbėl! Ēdo puthje vjen e zjarrtė
Mbi tė miat buzė. Nė brishtėsitė e tua
Unė shpirtin tėnd e ndjej, e shoh aq qartė.
Por ti mė do, tė kuptoj unė, sigurisht,
Veē, e dashur, mos u tall kur unė ndjej dhimbje!
Ti s'ia njeh aspak fuqinė dashuris' sime,
As sa thellė dhimbja shkon, ti s'mund ta dish.

Pushkin

pėrkthimi tsr
__________________
~Don't like my attitude?
Call 1-800-WHO-CARES~
ChocolatE_DiamonD nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2011, 18:27   #16
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,911 Times in 2,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Aleksandėr S. Pushkin

LIRIA

........................................

O sundimtar i vetėshpallur,
Urrej pushtetin tėnd tė egėr,
Me njė gėzim tė papėrmbajtur
Shoh vdekjen tėnde brez pas brezi.
Mbi ballin tėnd lexoj tė shkruar
mallkimin e popujve damkosur,
Ti tmerr i botės , qofsh mallkuar,
Sfidon ti zotin e pėrsosur.

...............................

Vangjush Ziko e paska pėrkthyer.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2013, 21:23   #17
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,251
Thanks: 1,423
Thanked 2,364 Times in 1,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Aleksander Pushkin.

Karroca e Jetes

Karroca e jetes ecen shpejt
Sido qe eshte e ngarkuar
Dhe karrocjeri, koha vete
S'qendron gjekund per te pushuar

N'agim me gaz ne udhetojme
Dhe koken s'pyesim se e leme
Pertesen, dhelet i percmojme
Bertasim:"Hey..jepi c'i..."

Por ne mesdite te kapitur
E mbledhim veten, kemi frike
C'do proshke e grope e papritur
Therrasim: "Me ngadale, or mik!"

Karroca rend ne mbremje vone
Mbi te dremisim ne te heshtur
Gjersa arrijme strehen tone
Dhe koha kuajt nget pareshtur

Perkthime te perkryera...
Kush tjeter veē Vangjushit e ka perkthyer Pushkinin ?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2013, 10:39   #18
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,558
Thanks: 3
Thanked 35 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Aleksander Pushkin.

Aleksander Pushkin*


Anēari


Atje ku fushat jane shkretetire,

Atje ku token vapa pervelon,

Si karakoll i tmerrshem rri anēari;

I vetem ky ne bote lulezon.Stepat e perveluara e pollen

Nje dite zemerimi plot me gjak,

Dhe deget e zhuritura, te thara

Dhe rrenjet ja vaditne me farmak.Pikon farmaku tej-per-tej levezhges,

Ky shkrin ne diell diten e bekuar,

Dhe mbremanet pastaj ky ngrin e behet

M'u si nje dyll' i trashe, i kulluar.Nuk fluturon as zogu tek ancari.

As tigri nuk vete. Me furi

Mbi drun' e vdekjes hidhet vetem era,

Dhe tutje shkon me vdekjen m'u ne gji.Dhe kur e arratisur nonje re

Te pergjumshmen gjethe ja vadit,

Kullon nga deget shiu i farmakosur,

Edhe mi reren derdhen qe zhurit.Po i dha urdher njeriu njeriut

Dhe e dergoi tek ancari i helmuar,

U ngrit me nate skllavi edhe vajti,

Dhe shpejt u kthye me farmak ne duar.Pruri dyllin e vdekjes dhe nje dege

Plot me gjethe te fishkura edhe

Neper faqet dhe mbi ballin e zbehte

I kullonte djers' e ftohte rreke.Pruri helmin dhe ju prene fuqite,

Gjer e gjate ne kasollet u shtri,

Pa dha shpirtin skllav'i mjere mbi kashte

Mu ne kembet e te zot zemer-zi.Sulltan e mbreter me ate farmak

Ngjyen pastaj shigjetat dhe me to

Perhapen zi e vdekje neper fqinjet

Pertej kufijve t'huaja, kudo.


-----
Poezia "Anēari" eshte perkthyer e shqiperuar nga i madhi Lame Kodra..


e solla kte poezi per sorkadhen meqe e ka bashkqytetar ose nga nahija e saje.. Poetin Lame Kodra e meqe dhe ajo ja thot Poezive..
Anēari.. .nje lloj peme qe rritet diku ne Azi po se ku konkretisht nuk e di..e qe dylli i saj qenka teper helmatises..

..
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-12-2013, 15:42   #19
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,911 Times in 2,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Aleksander Pushkin.

http://www.youtube.com/watch?v=g7fRhySvRns
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2014, 14:04   #20
Jetmira
💙🌙
 
Avatari i Jetmira
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,861
Thanks: 1,772
Thanked 1,273 Times in 531 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Aleksander Pushkin.

KENGETORI

A e degjuat valle neper pyll
Djaloshin kengetor te dashuruar?
Dhe fushes se braktisur, te shkretuar,
Kur driten shojti dhe i fundit yll,
Ju fyellin degjuat?

A e takuat valle neper terr
Djaloshin kengetor te dashuruar?
Dhe lotet me buzeqeshjen te trazua.
Veshtrimin e tij te mbushur helm e vrer,
Ju valle e kuptuat?

A pershperitet valle per ate,
Djaloshin kengetor te dashururar?
Kur pate ata syt' e tij te shuar
Dhe kur degjuat pyllit ate ze,
Ju valle'u ngasheruat?
* * *

Kush valle ju ndali ju, o vale,
Vrapimn' e forte kush jua preu,
Ne kete pellg te qete valle
Rrekene rrebele kush e ktheu?

Dhe mua kush mi daraviti
Gezimet, shpresat dhembjet, kush
Vall' shpirtin qe me djeg si prush
Me qetesi keshtu ma mbyti?

Shperthe o uje, eres priji,
Digen mortore shkaterro!
Ku je stuhi, simbol lirije?
Shperthe mbi ujrat, i cliro!
LETRA E DJEGUR


Oh, lamtumire, o leter! Ajo me porositi.....
Sa po me dridhet dora tani prej dhembshurise!
Si mund t'i djeg gezimet qe me kish patur shpirti?!
Po mjaft, erdhi ora, digju, o letr' e dashurise!
Jam gati, nuk me tundet me zemera ne gji.
O flake, flak' e etur, cdo flete digje ti...
U ndezen.... flakeruan.....i heshtur tym' i lehte,
Perdridhet e me lutjet e mija larg humbet.
As vuleza mbi zarf tani s'dallohet dot.
Se dylli, ja po shkrin, po zjen....O Zot! O Zot!
U dogj se fundi letra, u nxi ne te cdo flete!
Te shtrenjtat shkronja zbardhin mbi shkrumbezen e lehte.
Dhe zemra me rreh brinjet me vrull. I shtrenjt' o hi,
O ngushellim i vetem i fatit tim te shkrete,
Te pakten ti mos ik prej shpirtit tim te zi.....
Jetmira nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur