Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-05-2018, 19:35   #21
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,631
Thanks: 14,609
Thanked 12,551 Times in 7,863 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 682
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Tė dyja tė shėmtuara janė Babe.
🖤 (1)
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 19:39   #22
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,332
Thanks: 8,127
Thanked 6,187 Times in 2,629 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Po, ama, vetem pse nje xy qe kendon shqip nuk e perfaqeson muziken shqiptare si teresi dhe te vendoset ke referenzlist.
nananahhhhh, hajde ma gjej ti nje kenge shqip te sotme qe nuk eshte njesoj si ato yugot e sotme, bullgaret apo rumunet.
Ka se s'ben ose muziken, ose skenografine, ose tekstin, ose veshjen dhe dekorin, ose interpretimin njesoj si ato ballkaniket e famshme te sotmet!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
🖤 (2)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 19:41   #23
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,429
Thanks: 6,825
Thanked 8,099 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Tė dyja tė shėmtuara janė Babe.

drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 19:44   #24
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,332
Thanks: 8,127
Thanked 6,187 Times in 2,629 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Tė dyja tė shėmtuara janė Babe.
rri urte ti mos ma shaj RENI-n se te kapa nje hu e te luajta ne vend te daulles te luajta (shaka bej o yll bote )

Kepo ajo e ka kengen e vet dhe le te beje cte doje, cdreqin do kjo mjelsja jone e koperatives dhe ky xinxifilli qe shkojne dhe imitojne ate?
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
🖤 (3)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 19:56   #25
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,347
Thanks: 4,000
Thanked 4,361 Times in 2,938 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
nananahhhhh, hajde ma gjej ti nje kenge shqip te sotme qe nuk eshte njesoj si ato yugot e sotme, bullgaret apo rumunet.
Ka se s'ben ose muziken, ose skenografine, ose tekstin, ose veshjen dhe dekorin, ose interpretimin njesoj si ato ballkaniket e famshme te sotmet!
jo ketyre te sotmeve shqip nuk mundet njeriu te ju thoje, por u nisa nga ato qe besoj qe kane qene kenge te vjetra qe ka degjuar Demka, ndryshe keto te rejat ku i percjelle ai per Rita Oren pat ardhur te njo tema, jo ta diskutonte si kendon, po pse nuk flet shqip ajo

Ketyre te huajve ne pergjithesi ēfare kap ballkan ju duket Gulaschtopf sind die komplett tutti nuk dijne te bejne dallimin, ama kane degjuar dikund qe nuk e dijne as vet se ku.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 19:59   #26
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,429
Thanks: 6,825
Thanked 8,099 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
rri urte ti mos ma shaj RENI-n se te kapa nje hu e te luajta ne vend te daulles te luajta (shaka bej o yll bote )

Kepo ajo e ka kengen e vet dhe le te beje cte doje, cdreqin do kjo mjelsja jone e koperatives dhe ky xinxifilli qe shkojne dhe imitojne ate?
iher ky babe ishte ke tezja per vizite dhe i tha t'ja fal nipit tat nji ēifteli?

falimners i thashe nuk di me i ra

drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 20:14   #27
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,347
Thanks: 4,000
Thanked 4,361 Times in 2,938 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Ja njo shqip orixhinale edhe per repertoar te Demkes, si ti thone jo eshte kenge servolatas, jo hellotaqis, ti rraf dru danska injorante

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (1)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 20:20   #28
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,332
Thanks: 8,127
Thanked 6,187 Times in 2,629 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Ja njo shqip orixhinale edhe per repertoar te Demkes, si ti thone jo eshte kenge servolatas, jo hellotaqis, ti rraf dru danska injorante

https://www.youtube.com/watch?v=ahDbD35JVP0
po t'kerko koma per gjem, m'duket
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
🖤 (2)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 20:25   #29
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,560 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
https://www.youtube.com/watch?v=xUKnYoew384

muzike popullore e Shqiperise se mesme.
dallon besoj se nuk eshte tallava
tezja ma thonte dikur ndryshimin por nuk e shpjegoj dot me nota

sorry Drague
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 20:26   #30
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,347
Thanks: 4,000
Thanked 4,361 Times in 2,938 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
po t'kerko koma per gjem, m'duket
Jo, mo jo, dhafi ishte ti behet dallimi, qe te ja qedhonin danskat me te paren here, jo te shkojne duke ja qelluar deri te Kina Republik of Democraty
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 20:29   #31
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,429
Thanks: 6,825
Thanked 8,099 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
do ta gjej dallimin dhe do ta sjell .

je dhe muzikant ti . edhe Gim krajka thote qe ka dallim nga ajo turke dhe greke

tallava. ku eshte fizarmonika?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga drague : 25-05-2018 nė 20:31
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 20:43   #32
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,560 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
do ta gjej dallimin dhe do ta sjell .

je dhe muzikant ti . edhe Gim krajka thote qe ka dallim nga ajo turke dhe greke

tallava. ku eshte fizarmonika?
Or taj voc, tallava eshte muzik jevgjish, kurse musika turke eshte orientale/arabe. Ka ndryshim midis tyre. Kenget e Shqiperise se mesme jane kryekeput me mitive osmane, pastaj variacjonet ndryshojne, kan ndonji element vendas por shtylla kurrizore eshte po ajo!

Kjo lloj muzike gjendet ne te gjith ballkanin. Nuk ka mundesi te jete shqiptare sepse ka shume influence arabe dhe ne nuk njihemi per arap. Na e prune osmanet me gjith fene, pe anej nga shkretetira
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 21:36   #33
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,237
Thanks: 108
Thanked 302 Times in 202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Jevg o te thot Egjiptian mo ti beu i gjizes. Dhe ne qoftese nuk jane egjiptianet arab, dhe nuk na qenkan turqit mongol po na qenkan arab, ahere une jam Mao Ce Duni me evlat te gjate.

Nashti c'ngaterronesh ti me keto gjera... Ik shaj komunizmen andej ne ndonje cep.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-05-2018, 15:22   #34
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,576
Thanks: 1,790
Thanked 1,937 Times in 1,458 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Jevg o te thot Egjiptian mo ti beu i gjizes. Dhe ne qoftese nuk jane egjiptianet arab, dhe nuk na qenkan turqit mongol po na qenkan arab, ahere une jam Mao Ce Duni me evlat te gjate.

Nashti c'ngaterronesh ti me keto gjera... Ik shaj komunizmen andej ne ndonje cep.
Mao Suma

Evgjitet jane aq Egjiptian/Arab sa jan Albanet Albino


Evgjitet jane nga india
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-05-2018, 15:40   #35
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,763
Thanks: 3,332
Thanked 2,662 Times in 1,797 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Kjo eshte Shqiptare. Mekat qe cilesia e filmimit eshte e dobet.
Shpata jon gris ferman - Grupi i Vranishtit
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2018, 23:21   #36
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,472
Thanks: 10,720
Thanked 5,805 Times in 2,761 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
jo ketyre te sotmeve shqip nuk mundet njeriu te ju thoje, por u nisa nga ato qe besoj qe kane qene kenge te vjetra qe ka degjuar Demka, ndryshe keto te rejat ku i percjelle ai per Rita Oren pat ardhur te njo tema, jo ta diskutonte si kendon, po pse nuk flet shqip ajo

Ketyre te huajve ne pergjithesi ēfare kap ballkan ju duket Gulaschtopf sind die komplett tutti nuk dijne te bejne dallimin, ama kane degjuar dikund qe nuk e dijne as vet se ku.
hahahahah. pas kaq kohėsh e pashė.

njė di tė them: nėse dėgjon vetėm vijėn melodike tė njė kėnge, kėngėt e jugut - ballkanit i heton menjėherė, sepse, sipas mendimit tim ritmin e kanė tė njėjtė. Isha njė herė nė ushtrimet qė mbanin njė grup instrumentistės danezė, tė cilėt nė repertorin e tyre ( kėtu ėshtė fjala pėr kėngėt qė kishin pėrzgjedhur ) kishin marrė kėngė nga shtete tė ndryshme tė Evropės. Sa herė akzekutonin meloditė e kėngėve ballkanike, unė u thosha: kjo ėshtė melodi e njė kėnge ballkanike. ata e pohonin kėtė.
Gjithmonė sipas mendimit tim, kėtė vecorinė njėjtė tė ritmit e kanė kėngėt: boshnjake, serbe, ( malazeze jo fort, madje ata kanė edhe polifoni, sikur ne ), shqiptare ( shqipėri e mesme sidomos), bullgare, maqedone, greke e truke...

Ja melodia e kėngės "Po vijnė krushqit maleve" interpretuar nga mjeshtėr danezė

__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 07-10-2018 nė 23:25
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2018, 23:30   #37
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,961 Times in 1,326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Muzika shqiptare eshte 90% e kopjuar apo e imituar...

p.s. Ne i themi Sharki (vegel muzikore ne veri), sepse ne turqisht quhet Karki
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2018, 00:51   #38
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,472
Thanks: 10,720
Thanked 5,805 Times in 2,761 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
nananahhhhh, hajde ma gjej ti nje kenge shqip te sotme qe nuk eshte njesoj si ato yugot e sotme, bullgaret apo rumunet.
Ka se s'ben ose muziken, ose skenografine, ose tekstin, ose veshjen dhe dekorin, ose interpretimin njesoj si ato ballkaniket e famshme te sotmet!
pa pėrmendur kėtu qė disa kėngėve jo vetėm meloditė por edhe tekstet u vidhen!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 08:10   #39
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,472
Thanks: 10,720
Thanked 5,805 Times in 2,761 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Ja cfarė do tė thotė fjala tallava

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Radio Kosova: “Portat e natės”, 19 janar 2008
Moderatore: Radije Hoxha
Mysafir: Kujtim Paēaku

Fjala “tallava” ėshtė me prejardhje rome dhe ka kėtė
kuptim: diēka e dorės sė dytė, e bėrė aty pėr aty pa
ndonjė pėrgatitje paraprake dhe rrjedh nga fjala rome
“ va” qė do tė thotė dorė, apo siē e pėrkthen mysafiri,
ka kuptimin “ndėr ( nėn ) dorė”.

Ndiqeni videon!


__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 09:00   #40
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 22,130
Thanks: 5,212
Thanked 5,733 Times in 2,857 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Folklori !!!!

.....
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur