Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-07-2019, 20:53   #41
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Po por problemi eshte se ky kishte vetem dy pale xhinse dhe nuk kish camaro. eshte tjeter historia e tije.
nese nuk jeton ne amerike, nuk e kupton dot ate tipin lol. te jesh i bindur se nuk eshte kurnac gjirokastre lol, ca i eshte dashur per veten ai e ka blere, ka kursyer para te madhe sepse amerika te shperblen nese punon, fakti qe ka dhuruar cdo gje kte tregon, se nuk eshte kurnac, atij nje makine me kater rrota i duhej ta coje nga pika a ne piken b, kaq. dhe per jeans-et nuk e ka rruajtur shume, e rendesishme eshte qe nuk ka dale me bythen zbuluar nga shtepia.
ne shqiperi ndodhin cudira. sheh shitse te mjera ne dyqanet e bllokut, me nje page mizerabel, 200 mije leke te vjetra ne muaj, kursejne pagen e 6 muajve rresht, e thajne zoren, me nje jete mizerabel, ama vishen supersexy.

shit

ne shqiperi ka rendesi aparenca, por jo vetem ne shqiperi lol, dhe ne itali i njejti muhabet. atje psh ndjen presionin qe gjithmone duhet te vishesh bukur, ne cdo rast, perndryshe te paragjykojne.
ktu ne usa eshte ndryshe, ktu nuk te plas fare te ikesh ne mall apo smarket, me tutat qe ke veshur ne shpi apo me shapka, ska rendesi fare dukja.
🖤 (3)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 20:59   #42
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,718
Thanks: 3,307
Thanked 2,585 Times in 1,748 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
nese nuk jeton ne amerike, nuk e kupton dot ate tipin lol. te jesh i bindur se nuk eshte kurnac gjirokastre lol, ca i eshte dashur per veten ai e ka blere, ka kursyer para te madhe sepse amerika te shperblen nese punon, fakti qe ka dhuruar cdo gje kte tregon, se nuk eshte kurnac, atij nje makine me kater rrota i duhej ta coje nga pika a ne piken b, kaq. dhe per jeans-et nuk e ka rruajtur shume, e rendesishme eshte qe nuk ka dale me bythen zbuluar nga shtepia.
ne shqiperi ndodhin cudira. sheh shitse te mjera ne dyqanet e bllokut, me nje page mizerabel, 200 mije leke te vjetra ne muaj, kursejne pagen e 6 muajve rresht, e thajne zoren, me nje jete mizerabel, ama vishen supersexy.

shit

ne shqiperi ka rendesi aparenca, por jo vetem ne shqiperi lol, dhe ne itali i njejti muhabet. atje psh ndjen presionin qe gjithmone duhet te vishesh bukur, ne cdo rast, perndryshe te paragjykojne.
ktu ne usa eshte ndryshe, ktu nuk te plas fare te ikesh ne mall apo smarket, me tutat qe ke veshur ne shpi apo me shapka, ska rendesi fare dukja.
Dakord o land. Une e thashe qe gjesti i tij eshte i respektueshem. Por edhe nje cike shpirtit te tij i jep robi. Te kesh tre milione dollare dhe te besh jete prej asketi, ne mendimin tim gjithmone sikur nuk shkon.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:01   #43
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Para ca muajsh ishte dhe nje milioner qe u pagoi tuition komplet nje klase se mbaj mend sa students qe u graduan nga college. Ishin shume. Xheste te tilla ka plot ne USA.
Jo nuk ka. Ai zoteria qe ja pagoi 'borxhin e mbetur studenteve' hoqi 1milion nga qindra milioen qe kishte. Vec kesaj, ata qe kishin borxh te mbetur nuk ishin domosdoshmerisht me te varferit. Ca nga ata me me pak borxh i kishin marre hua nga morgage e prinderve dhe ishin me te ndergjeshem; si puna e kesaj cupes ne psotin e pare e cila vendosi te mos veje ne kolegj me qe te mos ngarkont me tej prinderit. Ka plot qe vene ne shkolle, hyjne ne pune dhe jetojne si mbreter pa dashur te dine cfare do te behet me borxhet e tyre.

Eshte habi qe nje njeri me inteligjence te holle karahason buallin me harabelin dhe i gjen te barabarte.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:01   #44
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,175
Thanks: 785
Thanked 1,196 Times in 901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Tanku, ato $$$ me ate pune qe ka pas ka kursyer jashte mase, plus nuk u martua, as femije, asnje shpenzim. I ka kursyer shpirtit te vet. Nuk ka jetuar ato pare qe ka derdh djerse. Nuk eshte kollaj te kursesh dhe te jetosh normalisht ne usa. Dmth ka jetuar nen minimalen e te jetuarit. Nejse deshira e tij. Hopefully ato 33 veta kane tru n’koke. Nuk shkon dem sakrifica ketij. Lol
po normalisht ai nuk mund te ndihmoje njerez qe nuk dine cte bejne me lekun..ata 33 njerez neser mund te themelojne nje universitet dhe ti vene emrin e tij..keshtu nga nje i pashkolle,heroi yne shnderrohet ne nje themelues universiteti...gjithsesi jo per tu treguar konspirativ po mendoj se asgje nuk ndodh rastesisht..ky eshte nje rrjet i madh marketingu qe na servir histori nga me te cuditshmet..edhe pjeprin na e nxoren me nitrat dhe pas nje jave na nxjerin ca aparatura elektronike qe na tregojne se si te zgjedhim nje pjeper te shendetshem..ai kaēi me numra nuk eshte edhe aq budalla sa duket...
shoku_tanku ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:05   #45
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
nese nuk jeton ne amerike, nuk e kupton dot ate tipin lol. te jesh i bindur se nuk eshte kurnac gjirokastre lol, ca i eshte dashur per veten ai e ka blere, ka kursyer para te madhe sepse amerika te shperblen nese punon, fakti qe ka dhuruar cdo gje kte tregon, se nuk eshte kurnac, atij nje makine me kater rrota i duhej ta coje nga pika a ne piken b, kaq. dhe per jeans-et nuk e ka rruajtur shume, e rendesishme eshte qe nuk ka dale me bythen zbuluar nga shtepia.
ne shqiperi ndodhin cudira. sheh shitse te mjera ne dyqanet e bllokut, me nje page mizerabel, 200 mije leke te vjetra ne muaj, kursejne pagen e 6 muajve rresht, e thajne zoren, me nje jete mizerabel, ama vishen supersexy.

shit

ne shqiperi ka rendesi aparenca, por jo vetem ne shqiperi lol, dhe ne itali i njejti muhabet. atje psh ndjen presionin qe gjithmone duhet te vishesh bukur, ne cdo rast, perndryshe te paragjykojne.
ktu ne usa eshte ndryshe, ktu nuk te plas fare te ikesh ne mall apo smarket, me tutat qe ke veshur ne shpi apo me shapka, ska rendesi fare dukja.
Kinezet mbajne kampion per vjeljen e sistemit. Marrin 300K ne vit sa i kane femijet te vegjel. Pastaj i cojne parate ne Kine dhe hyjne marrin sigurim shoqeror me qellim qe femijeve te tyre t'ja u paguaje shteti studimet. SHBA punon per Kinen dhe Indine.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:05   #46
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Dakord o land. Une e thashe qe gjesti i tij eshte i respektueshem. Por edhe nje cike shpirtit te tij i jep robi. Te kesh tre milione dollare dhe te besh jete prej asketi, ne mendimin tim gjithmone sikur nuk shkon.
ja ka dhene pra shpirtit, cfar i eshte dashur. atij aq i jane dashur, dy pale jeans.

mos harro qe marangozi ketu paguhet shume lol, prandaj ka kursyer. e vetmja gje ndoshta qe i ka hyr ne hak shpirtit, ndoshta nuk i ka lene parate me kurva, por kjo varet nga karakteri i tij.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:09   #47
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
po normalisht ai nuk mund te ndihmoje njerez qe nuk dine cte bejne me lekun..ata 33 njerez neser mund te themelojne nje universitet dhe ti vene emrin e tij..keshtu nga nje i pashkolle,heroi yne shnderrohet ne nje themelues universiteti...gjithsesi jo per tu treguar konspirativ po mendoj se asgje nuk ndodh rastesisht..ky eshte nje rrjet i madh marketingu qe na servir histori nga me te cuditshmet..edhe pjeprin na e nxoren me nitrat dhe pas nje jave na nxjerin ca aparatura elektronike qe na tregojne se si te zgjedhim nje pjeper te shendetshem..ai kaƧi me numra nuk eshte edhe aq budalla sa duket...
Per ata qe nuk dine Anglisht. Parate ai i kishte lene ne nje Trust. Trust-i ka paragrafe qe percaktojne destinacionin e perdorimit qe ishte:

1. femije me rezultate te mira ne mesisme
2. te komunitetit lokal
3. me familje te varfera
4. paguhej kolegji nga viti i pare dhe deri ne mbarim te studimeve deri sa te zgjasnin fondet.

Keta 33 te paret ishin lidhur me njerit tjetrin qe te jepnin donacione per ta mbajtur Trust-in ne pune edhe pasi parate origjimnale te ishin mbaruar.
🖤 (1)
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:11   #48
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Kinezet mbajne kampion per vjeljen e sistemit. Marrin 300K ne vit sa i kane femijet te vegjel. Pastaj i cojne parate ne Kine dhe hyjne marrin sigurim shoqeror me qellim qe femijeve te tyre t'ja u paguaje shteti studimet. SHBA punon per Kinen dhe Indine.
nuk e kam idene e kinezeve ketu ne USA, ktu ne midwest ku jam une nuk ka shume, dhe nuk e di si organizohen ata, por di kinezet e italise lol.
ishin komplet te izoluar, nuk dinin as italisht, punonin si skllever ne fabrikat kineze ne itali deri ne 20 ore ne dite, flinin ne fabrike, familje te tera. nuk perziheshin kurre me italiane.
ktu mesa kam degjuar, femrat kineze vdesin per meshkuj te bardhe, sidomos per ti rrjepur nga parate.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:15   #49
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,428
Thanks: 1,462
Thanked 8,250 Times in 3,655 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 299
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Jo nuk ka. Ai zoteria qe ja pagoi 'borxhin e mbetur studenteve' hoqi 1milion nga qindra milioen qe kishte. Vec kesaj, ata qe kishin borxh te mbetur nuk ishin domosdoshmerisht me te varferit. Ca nga ata me me pak borxh i kishin marre hua nga morgage e prinderve dhe ishin me te ndergjeshem; si puna e kesaj cupes ne psotin e pare e cila vendosi te mos veje ne kolegj me qe te mos ngarkont me tej prinderit. Ka plot qe vene ne shkolle, hyjne ne pune dhe jetojne si mbreter pa dashur te dine cfare do te behet me borxhet e tyre.

Eshte habi qe nje njeri me inteligjence te holle karahason buallin me harabelin dhe i gjen te barabarte.
Krahasova xhestin. Fundja fundit xhesti mbetet njelloj ne dac I pasur ne dac I varfer. Ne Usa ka plot fondacione bamiresie qe sponzorizojne studentat/ scholarships. Ka aq shume, sa vec deshiren e mire te kene studentat vec te mesojne. Dhe keto jepen po ka kritere. Te shkojne te ato qe mesojne dhe qe e meritojne. Plot ka. Pra eshte nje xhest bamiresie I perhapur. Kane lene njerezit pa shku ne kaq ekstrem jetese estates n pasuri ne emer te ketyre scholarships qe padyshim mbajne dhe emrat e tyre. Plus alumni qe heres pas here bejne donations qe shkojne per ndihma etc. ne nje far menyre eshte kapitalizem por jo fenomen I jashtezakonshem I pa degjuar e yada yada.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:16   #50
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
nuk e kam idene e kinezeve ketu ne USA, ktu ne midwest ku jam une nuk ka shume, dhe nuk e di si organizohen ata, por di kinezet e italise lol.
ishin komplet te izoluar, nuk dinin as italisht, punonin si skllever ne fabrikat kineze ne itali deri ne 20 ore ne dite, flinin ne fabrike, familje te tera. nuk perziheshin kurre me italiane.
ktu mesa kam degjuar, femrat kineze vdesin per meshkuj te bardhe, sidomos per ti rrjepur nga parate.
E jo. Ne SHBA eshte Kine deri kur Trump filloi te kuptoje se situata nuk eshte e pashprese dhe SHBA duhet t'i jape kafshaten e fundit Kines. Keto tarifat nuk i diskutojne ne shtypin antiamerikan soroist, por i ulen ne gjunje bankat kineze; te cilen te them te drejten nuk e prisja.
🖤 (2)
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:21   #51
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Krahasova xhestin. Fundja fundit xhesti mbetet njelloj ne dac I pasur ne dac I varfer. Ne Usa ka plot fondacione bamiresie qe sponzorizojne studentat/ scholarships. Ka aq shume, sa vec deshiren e mire te kene studentat vec te mesojne. Dhe keto jepen po ka kritere. Te shkojne te ato qe mesojne dhe qe e meritojne. Plot ka. Pra eshte nje xhest bamiresie I perhapur. Kane lene njerezit pa shku ne kaq ekstrem jetese estates n pasuri ne emer te ketyre scholarships qe padyshim mbajne dhe emrat e tyre. Plus alumni qe heres pas here bejne donations qe shkojne per ndihma etc. ne nje far menyre eshte kapitalizem por jo fenomen I jashtezakonshem I pa degjuar e yada yada.
Kjo nuk eshte teme me Luis Vuiton. Ju mbase nuk keni nevoje per fonde shtese kur te shkolloni femijet tuaj; se ndryshe do ju thoja qe do ta kuptoni shpejt se se parate per universitet ne SHBA nuk rriten ne peme; se eshte iluzion i gabuar. Sa per gjeste bamiresie ka plot; me te shumtet dalin ne TV dhe intensifikojne marketingun.

Nuk e barazoj une gjestin e te varferit qe jep dollarin e fundit per te ndihmuar dikend, me ate te miliarderit qe dhuron $300K per te ulur taksen.
🖤 (1)
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:24   #52
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,428
Thanks: 1,462
Thanked 8,250 Times in 3,655 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 299
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Kjo nuk eshte teme me Luis Vuiton. Ju mbase nuk keni nevoje per fonde shtese kur te shkolloni femijet tuaj; se ndryshe do ju thoja qe do ta kuptoni shpejt se se parate per universitet ne SHBA nuk rriten ne peme; se eshte iluzion i gabuar. Sa per gjeste bamiresie ka plot; me te shumtet dalin ne TV dhe intensifikojne marketingun.

Nuk e barazoj une gjestin e te varferit qe jep dollarin e fundit per te ndihmuar dikend, me ate te miliarderit qe dhuron $300K per te ulur taksen.
Ok, salute.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
🖤 (1)
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:26   #53
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,718
Thanks: 3,307
Thanked 2,585 Times in 1,748 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Ceshtja eshte se si duhet ta konsiderojme kete plakun, te varfer apo te pasur? Sepse me sa kuptohet ka bere nje jete le te themi modeste. Ndersa nga ana tjeter ka pasur nje pasuri te tere.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:29   #54
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,175
Thanks: 785
Thanked 1,196 Times in 901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

ty te shqeteson statusi..ky problem nuk e ka thinjur ate zoterine..ka bere jeten qe ka pelqyer me te vetmin peng qe nuk mbaroi dot nje shkolle
🖤 (2)
shoku_tanku ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:33   #55
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
ty te shqeteson statusi..ky problem nuk e ka thinjur ate zoterine..ka bere jeten qe ka pelqyer me te vetmin peng qe nuk mbaroi dot nje shkolle
Keshtu e gjykoj edhe une.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:33   #56
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,428
Thanks: 1,462
Thanked 8,250 Times in 3,655 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 299
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ceshtja eshte se si duhet ta konsiderojme kete plakun, te varfer apo te pasur? Sepse me sa kuptohet ka bere nje jete le te themi modeste. Ndersa nga ana tjeter ka pasur nje pasuri te tere.
Sipas Zet, ka dhene dollarin e fundit. Lol. Po xhesti eshte njelloj per kedo. Te japesh. Dhe ai i pasuri ka punu qe ka arrit aty. Nuk hidhet poshte statusi. I varfer apo I pasur.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:40   #57
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,175
Thanks: 785
Thanked 1,196 Times in 901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Sipas Zet, ka dhene dollarin e fundit. Lol. Po xhesti eshte njelloj per kedo. Te japesh. Dhe ai i pasuri ka punu qe ka arrit aty. Nuk hidhet poshte statusi. I varfer apo I pasur.
statusi shqeteson ata qe kane krijuar statuset.dhe ata qe jane te mahnitur nga loja e statuseve
🖤 (1)
shoku_tanku ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:40   #58
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 860 Times in 498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Ti shoqe ke harruar shqipen? Thuaji Zanes te ta perktheje ne Anglisht. Drake ka nje pasuri prej rreth $150 milion. Ti thua qe $1 milion qe ka bere kjo videoja, dhe qe nuk eshte teresisht nga parate e tij, i ka vrare buxhetin?

Ja ti me rroge mesuesi qe shkon aty $50k/vit, e ke problem te dhurosh $333 dollare, qe eshte ne raportin $1/$150?! Sa i rendesishem eshte kontributi yt?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:48   #59
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,428
Thanks: 1,462
Thanked 8,250 Times in 3,655 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 299
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Ti shoqe ke harruar shqipen? Thuaji Zanes te ta perktheje ne Anglisht. Drake ka nje pasuri prej rreth $150 milion. Ti thua qe $1 milion qe ka bere kjo videoja, dhe qe nuk eshte teresisht nga parate e tij, i ka vrare buxhetin?

Ja ti me rroge mesuesi qe shkon aty $50k/vit, e ke problem te dhurosh $333 dollare, qe eshte ne raportin $1/$150?! Sa i rendesishem eshte kontributi yt?
Me duket dhuron ai pare here pas here. Keshtu kam degju ne radio, se s’para jam fanse e madhe e tij. Ate kengen - ‘Kiki do you love me’ e ka t’lezetshme. Lol. Zet, deshi dhe sakrifikoi ne ekstrem dhe I dhuroi. Simple as that. Ndoshta po t’mi kishte dhene mua nja 200 grand do thoja - bravo. N thank you.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2019, 21:49   #60
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 993 Times in 627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
ty te shqeteson statusi..ky problem nuk e ka thinjur ate zoterine..ka bere jeten qe ka pelqyer me te vetmin peng qe nuk mbaroi dot nje shkolle
Fiks, dhe nje person i tille i madherishem, me ego zero, u krijon mundesi te tjereve.

Faith in humanity restored.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur