Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-07-2019, 18:49   #81
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,718
Thanks: 3,307
Thanked 2,585 Times in 1,748 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
T'i thuash eshte shembull i mir eshte shume pak. Te besh nje xhest te tille s'pari duhet te jesh njeri i mir. Kjo vecori nuk blihet. Eshte me te dhene, jo me te thene!

Nuk besoj se ka vend per te diskutuar ketu. Jo prishi jeten e vet, jo nuk jetoi mir, jo e beri per t'u dukur. Asnjeri nga ju nuk mund te flas per ate. Rendesi ka qe 33 njerez perfituan nga nje njeri i vetem. I magjinoni se shume do te perfitonin sikur ta benn kete gje 33 njerez ose 100 ose 1000 e keshtu me rradhe.

Jeta e njeriut eshte shume me domethenese dhe me e bukur kur jeton ne nje shoqeri te vertete humane. Ky rast eshte shume frymezues, dhe verteton qe njerezit nuk jane te gjith njesoj. Edhe e mira ka shkallezimin e vete.
Mano, nese ai nuk do t`ja linte parate ndonjerit dhe ne rastin konkret nuk ka as trashegimtare te radhes se pare(grua, femije), cfare do ndodhte me parate?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 18:58   #82
doganieri
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 272
Thanks: 0
Thanked 50 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
doganieri do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Mano, nese ai nuk do t`ja linte parate ndonjerit dhe ne rastin konkret nuk ka as trashegimtare te radhes se pare(grua, femije), cfare do ndodhte me parate?
Nje oturak te florinjte.

Ty do te pelqejne?
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 19:08   #83
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,718
Thanks: 3,307
Thanked 2,585 Times in 1,748 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Nje oturak te florinjte.

Ty do te pelqejne?
Ca kuptimi ka kjo qe ke shkruar?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 19:11   #84
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,898
Thanks: 13,670
Thanked 8,325 Times in 4,870 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Lol per gje tjeter nuk vlejn ato para pervec se p... me rigon te pasurish ..ketu besoj e ka fjalen
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 19:37   #85
doganieri
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 272
Thanks: 0
Thanked 50 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
doganieri do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Lol per gje tjeter nuk vlejn ato para pervec se p... me rigon te pasurish ..ketu besoj e ka fjalen
Epo kur skupton, robi pse sherben oturaku?

Pardom my french,

Per te dhjere dhe pjerdhur ne te.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 19:42   #86
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,718
Thanks: 3,307
Thanked 2,585 Times in 1,748 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Epo kur skupton, robi pse sherben oturaku?

Pardom my french,

Per te dhjere dhe pjerdhur ne te.
Nuk eshte problemi te frengjishtja por te Shqipja. Nejse ke kohe qe ta mesosh, mos u dekurajo.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 20:02   #87
Noellag
Mi vida
 
Avatari i Noellag
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 3,951
Thanks: 233
Thanked 196 Times in 140 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Noellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Performer une bej hartim me marr like nga ty ti ja jep Manos ;D Mano ke like nga une po mke kborxh... Ne per like vujm ;D
Noellag nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 20:32   #88
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,898
Thanks: 13,670
Thanked 8,325 Times in 4,870 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Pse nuk je dakort dhe ti
Nese me shume do benin ate gjest bota me e zhvilluar jo me primitive greedy beasts...
🖤 (1)
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 21:09   #89
Noellag
Mi vida
 
Avatari i Noellag
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 3,951
Thanks: 233
Thanked 196 Times in 140 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Noellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Pse nuk je dakort dhe ti
Nese me shume do benin ate gjest bota me e zhvilluar jo me primitive greedy beasts...
jam dakort prana i dhash lke
🖤 (1)
Noellag nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-07-2019, 02:02   #90
73ka
V.I.P
 
Avatari i 73ka
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 381
Thanks: 68
Thanked 118 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Re: Amerika per te cilen nuk flet njeri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Nje marangoz me kursimet e jetes se tij ($ 3 mil.) i paguan plotesisht kolegjin 33 studenteve te Idaho qe sikurse ai dikur, nuk do ta kishin kurre ate mundesi.

Marangozi kishte punuar 65 vjet, kishte 2 pale xhinse: nje per pune dhe nje pe rne kishe, dhe ngiste nje makine me ndryshkur.

Per me shume:
https://www.cnn.com/2019/07/19/us/ca...rnd/index.html
Zet, kjo Amerik per te cilen ti flet ashte drejt zhdukjes per gjdo dite e sa me shume deri ne shfarosjen e saj te plote!

Ajo qka e bani Ameriken ajo qe eshte sot ashte ne sulm e siper, nje gjenocid i heshtun ku nuk guxohet me u than me za te nalt por ku shumica jane ne dijeni!
Sigurishte qe e kam fjalen per shumicen e rodit Evropian qe e bani Ameriken ajo qe ishte! E lire, nder ma te drejtat dhe ma te fortat!

Ne kjoft se ndonjehere ju ka shku ndermend se si i erdhi fundi Perandoris Rromake, na sot po e jetojme at periudhe duke shikju Ameriken!
73ka nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur