Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-07-2019, 22:46   #41
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Zana, eshte per ty dhe per te tjere. per te gjithe shqiptaret madje.

“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
mund ta lexoni ke firma e Kingut gjithashtu, cdo here qe poston ai.
magnus nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 22-07-2019, 22:48   #42
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,315
Thanks: 799
Thanked 1,292 Times in 963 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Landi eshte pak vanitoz po Zeti nuk do e kishte permendur kurre nje fakt te tille.Ai eshte nje asket i mirefillte.Gjithsesi per dicka sherbeu ky reagim i Landit.Ndonje lexuesi te hallakatur si puna ime i lindi interesi per te lexuar ndonje material nga kjo teme.I qendroj larg ēarkut mediatik dhe nuk lexoj asnje liber nga ata qe reklamohen me buje.
shoku_tanku ėshtė nė linjė  
i vjetėr 22-07-2019, 22:52   #43
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 22,130
Thanks: 5,212
Thanked 5,733 Times in 2,857 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Open data Description:

Open data is the idea that some data should be freely available to everyone to use and republish as they wish, without restrictions from copyright, patents or other mechanisms of control.
Stop moaning now ... nuk quhet vjedhje. U probably done the same thing , u used some Open data inf and claimed is urs.. as it gives u this right.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Zana : 22-07-2019 nė 22:56
Zana nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 22-07-2019, 22:54   #44
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Landi eshte pak vanitoz po Zeti nuk do e kishte permendur kurre nje fakt te tille.Ai eshte nje asket i mirefillte.Gjithsesi per dicka sherbeu ky reagim i Landit.Ndonje lexuesi te hallakatur si puna ime i lindi interesi per te lexuar ndonje material nga kjo teme.I qendroj larg ēarkut mediatik dhe nuk lexoj asnje liber nga ata qe reklamohen me buje.
ca lesh vanitozi jam un, sme njeh askush personalisht, pervec nja tre kater vetave, atyre skam arsye tu mburrem, njohin gjith difektet e mia.
🖤 (2)
magnus nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 22-07-2019, 22:58   #45
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 22,130
Thanks: 5,212
Thanked 5,733 Times in 2,857 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
ca lesh vanitozi jam un, sme njeh askush personalisht, pervec nja tre kater vetave, atyre skam arsye tu mburrem, njohin gjith difektet e mia.
Ti landush je open minded ne pergjithesi ... ok fine u used information to protect smth important ( which is good ) .. por te pakten nuk je fanatik si personi i tjeter ne fjale.

Anyway .. sic tha edlin tani e pas meqe jane gjera me rendesi , mund te regjistroni nje legal group dhe ti njihni e mbroni si te juajat .. just for the records.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 22-07-2019, 23:01   #46
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,763
Thanks: 3,331
Thanked 2,662 Times in 1,797 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
Zana, eshte per ty dhe per te tjere. per te gjithe shqiptaret madje.

“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
mund ta lexoni ke firma e Kingut gjithashtu, cdo here qe poston ai.
I kanė vėnė njė emėr tani, e quajnė shkolla e dekonstruktimit tė mitit. Keni ca si shumė mite ju prandaj hajde ti dekonstruktojmė.
Sa mite keni dekonstruktuar juve?
Po nja dy copė.
Shumė pak, duhen mė shumė, mė shumė.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 22-07-2019, 23:08   #47
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 15,954
Thanks: 790
Thanked 3,071 Times in 1,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 329
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Sterjo Spasse ka shkruar nje roman me emri "PSE?" per t'i inspiruar shqiptaret te bejne vetvrasje.
Ky emer e mbiemer eshte, sic po thuani ju, "anonim" .
Meqe s'do u merrka parasysh, e do u kopjoka pa pike problemi cdo gje qe eshte shkruar anonim sic e quani ju pseudonimin - perse atehere nuk porvoni ju tu merrni Sterjo Spases kete romanin qe ka shkruar ne shqip dhe ta rishtypni si tia kini qefin e te beni edhe ca shitje madje mbse me perfitim sikur eshte i juaji. Se ky Sterjoja makedon ishte ndersa guhen shqipe gjuhe te huaj e kishte? E ?
Kur nuk e punon token tende, ta punojn hallku, eshte nje thenje e vjeter te ne Kosove, ti e di kete thenje se je gjenerat me vjeter se une Bekim.
Puna eshte qe ndryshe kur thua diqka me emer tendin dhe e mbron me identitet, ndryshe vetem me nje pseudonim qe nuk e di askush se kush je.
Pastaj po permendi Zetin, Baratin e ty, ku vazhdimisht ne cdo debat historik keni kundershtu tezen e njeritjetrit, atehere cili paska te drejt prej juve, apo te gjithe keni te drejt!
Ragnar nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 22-07-2019, 23:40   #48
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,070
Thanks: 1
Thanked 60 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Kur nuk e punon token tende, ta punojn hallku, eshte nje thenje e vjeter te ne Kosove, ti e di kete thenje se je gjenerat me vjeter se une Bekim.
Puna eshte qe ndryshe kur thua diqka me emer tendin dhe e mbron me identitet, ndryshe vetem me nje pseudonim qe nuk e di askush se kush je.
Pastaj po permendi Zetin, Baratin e ty, ku vazhdimisht ne cdo debat historik keni kundershtu tezen e njeritjetrit, atehere cili paska te drejt prej juve, apo te gjithe keni te drejt!
(Jo une jam me i ri se ti, po s'ka rendesi, sepse nga aspekti kulturor kam mbi 3750 vjet vazhdimsi )
Jo te ne kosovaret perendimor dmth te Albanet, nuk ekziston thenie e tille - sepse bie ndesh me ligjin, bie ndesh me kanunin e normat tjera shoqerore qe s'e lejojne te te shafaqete as si ide se ler me ta thuash.

Nuk eshte ndryshe fare pse s'po shokon me ia marre Elon Mushkes ti pasunin se ky as emr as mbiemer te vertete nuk te ka dhane?


Kush ka te drejte - une kam te drejte sepse une kam dalur me teza ate me kundershtime, dhe ne fund si gjithnji ka ngadhenjyer teza ime.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 22-07-2019, 23:51   #49
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 15,954
Thanks: 790
Thanked 3,071 Times in 1,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 329
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
(Jo une jam me i ri se ti, po s'ka rendesi, sepse nga aspekti kulturor kam mbi 3750 vjet vazhdimsi )
Jo te ne kosovaret perendimor dmth te Albanet, nuk ekziston thenie e tille - sepse bie ndesh me ligjin, bie ndesh me kanunin e normat tjera shoqerore qe s'e lejojne te te shafaqete as si ide se ler me ta thuash.

Nuk eshte ndryshe fare pse s'po shokon me ia marre Elon Mushkes ti pasunin se ky as emr as mbiemer te vertete nuk te ka dhane?


Kush ka te drejte - une kam te drejte sepse une kam dalur me teza ate me kundershtime, dhe ne fund si gjithnji ka ngadhenjyer teza ime.
Jo nuk je me i ri se une.

Jo te kosovaret perindimor po te cdo qytet ne Kosove, kjo thenje u perdor dhe se ku bie ndesh ate ti e di. Po tash pasuria i konfiskohet cdo kujt qe nuk posedon dokument, le te krekoset sa te don dikush qe eshte e tjj po nuk pat ndonje dokument.

E mire pra i bir qe ti cenke meritori per historin ne forume dhe tash duhet me lexu vetem postimet e tua qe t’i marr si te verteta, nders keta tjeret si kundershtus.
🖤 (1)
Ragnar nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-07-2019, 00:08   #50
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,070
Thanks: 1
Thanked 60 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Jo nuk je me i ri se une.

Jo te kosovaret perindimor po te cdo qytet ne Kosove, kjo thenje u perdor dhe se ku bie ndesh ate ti e di. Po tash pasuria i konfiskohet cdo kujt qe nuk posedon dokument, le te krekoset sa te don dikush qe eshte e tjj po nuk pat ndonje dokument.

E mire pra i bir qe ti cenke meritori per historin ne forume dhe tash duhet me lexu vetem postimet e tua qe t’i marr si te verteta, nders keta tjeret si kundershtus.
Po se ne qytete kane pas ara shume. Me levrim arash jane mar qytetaret e lashte te kosoves

Mik i dashur paske qef te kundershtosh e te uzurposh djersen e tjereve, por e verteta eshte ajo qe po te them une. Ti po deshe vidh.

E ke ta lexosh, e ke jo, mua nuk me preokupon aspak kjo gje - jane gjera qe varen nga vullneti i lexuesit ato.

Provo te hysh ne F-Al dhe te postosh "un kam qi adelinen" si Ajnej. Dhe une ta pranoj autoresine. Ketu besoj keputen llafet.
Dhe po deshe ta dish pse une kam zgjedhur te postoj pjesen me te madhe te djerses sime falas ne forum - eshte pikerisht siguria e autorsise e vertetuar dhe percaktueshme disafish. Eshtse shume me e sigurt se disertacionet ne leter.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
🖤 (1)
Ajnej nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-07-2019, 00:13   #51
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 15,954
Thanks: 790
Thanked 3,071 Times in 1,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 329
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Po se ne qytete kane pas ara shume. Me levrim arash jane mar qytetaret e lashte te kosoves

Mik i dashur paske qef te kundershtosh e te uzurposh djersen e tjereve, por e verteta eshte ajo qe po te them une. Ti po deshe vidh.

E ke ta lexosh, e ke jo, mua nuk me preokupon aspak kjo gje - jane gjera qe varen nga vullneti i lexuesit ato.

Provo te hysh ne F-Al dhe te postosh "un kam qi adelinen" si Ajnej. Dhe une ta pranoj autoresine. Ketu besoj keputen llafet.
Dhe po deshe ta dish pse une kam zgjedhur te postoj pjesen me te madhe te djerses sime falas ne forum - eshte pikerisht siguria e autorsise e vertetuar dhe percaktueshme disafish. Eshtse shume me e sigurt se disertacionet ne leter.
Si fillim qe ta perkujtoj, une jam Lumi qe kisha nickun dikur, besoj qe te kujtohem, asnjeher nuk kam pas nevoj qe te marr diqka qe nuk me takon, e aq me teper ndonje shkrim forumi te pa vertetuar, se si cdo liber qe shkruhet duhet te kaloj tek disa procedura/kritika e vertetime e jo shabllonski direkt ne publikim, lemia e jemja eshte krejtesisht tjeter nga historia, por historin e kom si pasion qe me lexu edhe pse jam shume skeptik tek historia antike kur dihet qe me shume eshte mite e fantazia se sa histori, poashtu vlen qe fitusi e shkrun historin.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-07-2019, 00:30   #52
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Ne fakt eshte nate. Dmth vone. Une sa u ktheva nga nje darke me disa miq te gjimnazit. Jam ne memedhe. Pashe kete teme. Kisha vendosur dhe mos flisnja fare apo te themi me drejt, te mos postoja me fare.

Eh njerez. O njerez ... Por shoh qe keni nevoje per shkundje apo rrishkundje.

Ate emisionin me ata dy kellufat e kam pare dhe une. Si nje i paanshem i kam thene vetes. Elena ? Pse nuk cohesh dhe ti besh mutin emisionit ? Pse e le veten ne dore te Canit dhe dy kellufeve? Ajo qe me irritioi ne ate emision per Trojen (pra libri i Elenes per Trojen dhe herojte e saj), ishte fare e thjeshte. Elena bente analizen e herojve te Trojes dhe duke j'u referuar nje autori qe e cilesonte si bashkekohes te luftes apo te pak mevonshen. Dy kellufat insistonin se lufta nuk ka ndodhur. Pra dikutime kot me kot dhe pa pike lidhje. Pak rendesi ka se ka ndodhur apo jo lufta. Ideja eshte fare e thjeshte. Te themi se eshte legjende e ardhur deri ne vitet tona, packa se greket e kane kete lufte, baze te historise se tyre. E tere bota e ka baze te historise/qyteterimit te saj. Pak rendesi ka , ne ka ndodhur lufta apo jo. Elena bene ne kete liber analizen e herojve , origjinen e tyre. Mbase ju njerez ketu akoma jeni feminore dhe nuk kuptoni pse Cani e kishte bere kete emision. Po se keni kuptuar kete ...cfare t'ju them me ? Qe te dalim drejt ne teme. Kjo per @magnus,@ZET, @Ajnej dhe per te gjithe ju te tjeret.Po ju sqaroj. Une i shkrova Elenes nje email(vjet ne dhjetor por dhe me vone ne janar) dhe i shpreha asaj admirimin tim per punen e saj. (Ju qe flisni ketu, a keni shkruar ndonje liber me emrin tuaj te vertete? Te shkruash nje liber eshte nje pergjgjesi, qe e merr mbi vete dhe nuk eshte diskutim forumesh , jo e lexova ketu po atje etj.). E keshilloja Elenen mos ulej ne debate me kellufer. Te isha une Elena fare thjesht do i thoja bashkefolasve ne emision. Me fal. Cfare profesioni ke ? Sa e njeh gjuhen greke ? Sa e njeh historine? Sa libra ke shkruar per kete teme ? Asnje ? Asgje ? E po va kakare ! Njerez. Me duket se po ngaterroni gjerat. Historia nuk eshte si te thuash, shpika motorin me djegje te brendeshme , apo ja morra shpikjen Diezelit dhe e shita per timen. Ne mos gaboj, asnje nga ju nuk ka rrojtur 2500 apo 2700 vjet me pare. Te gjithe ju , por dhe historianet e sotem apo dhe te djeshem, gjykojne mbi ate qe kane lexuar. Dikush lexon autorin X , dikush autorin Y (qe mos na genjeje mendja, vetem pak vepra kane harritur ne origjinal nga autoret antike sepse shumica o jane retushuar terresisht ose pjeserisht). Pra e thene ndryshe. Asnje nga ju ketu nuk ka bere shpikje, por as dhe Elena. Thjesht keni shkruar gjera qe i keni lexuar diku.Pra keni sjelle ketu apo diku ne portale te tjera ato qe i keni lexuar, qe mund ti lexoj dhe une neser apo dhe nje indian , pakistanez, grek apo afrikan pasneser(burimet qe keni gjetur ju). E vetmja autoresi apo e thene autoresia qe pretendoni ju, behet autoresi veten ne rastin kur ju merrni guximin dhe sakrificen per te shkruar keto qe dini(lexuar) ne nje liber. Dhe per te sqaruar ... autoresia do te qendroje veten ne librin qe po botoni, por jo ne ato qe ka thene Plutarku apo Plini apo , X apo Y nja 2000 vjet e ca me pare dhe ju i keni lexuar ne bibloteka apo libra online dhe i sillni ne liber. Pra ato qe sillni ne liber jane thjesht refererenca me ane te te cilave j'u do te perligjni/mbroni mendimin, konkluzionin tuaj. Po ju ri kujtoj. Ju do rishkruani referenca nga dikush dhe jo shpikje te nje motori apo pajisje qe nuk ka egzistuar.

Le te hidhemi ne anen tjeter. Une j'a u kam thene dhe here tjeter. A keni botuar qofte dhe nje liber te vetem, per t'u marre me Elenen qe ka botuar libra te tere? Apo me te ndjerin vellane e saj ? Sado te botoni ju ketu neper forume, j'u ngeleni anonime.Te qenit anonim do te thote qe ju nuk keni cfare pretendoni sepse jeni hije. Jeni askushi.Me kuptoni drejt. Ai qe merr guximin qe hedh ne leter ate qe lexon apo qe ka lezuar dhe del ne nje opinion, merr persiper dhe riskun apo merr persiper dhe kritiken. Cfare eshte ky lloj gjykimi apo mendimi qe doni te mbroni ju ketu? E kopjoi ketu ? E thashe une ? Po pse ju e shpiket apo Elena ja u vodhi nga xhepi ? Ju e lexuar diku ajo e lexoi diku. Ju e lexuar ne filan liber dhe ajo e lexoi ne aksh liber, por dhe ketu. Ajo merr guximin qe t'i hedhe ne leter, pak rendesi ka se i lexoi ketu apo atje. Nuk vodhi askund dhe askend se nuk ka cfare te vjedhe. Nuk e di se si ajo i interpreton apo llogjikon mbi ate qe ka lexuar diku apo ketu. Po qe se ju keni mendime kundra, fare mire mund qe te sherbeni si recence/kritizere te Elenes, per t'a bere librin e saj dhe me te mire. Dhe keshtu do i beni nje nder te madh asaj por dhe Shqiperise apo ceshtjes shqiptare. Nuk e kuptoj kete llogjike leshi qe kam lexuar nga juve ketu. E thashe une. Nuk shkruaj me se ma kopjojne , nuk shkruaj me se e marrin ketu e hedhin atje. E para duhet te ndiheni krenare qe dhe pse anonime j'u kane marre dhe shperndare neper portale ate qe keni shkruar ju fillimisht. Duhet te jeni krenare sepse i keni sherbyer Shqiperise apo historise se saj me materialet qe keni botuar si anonime sepse keni zgjedhur me deshiren tuaj te jeni anonime. Njerez. Po qe se doni te jeni dikushi, shkruani me emer dhe mbiemer dhe lereni Elenen. Ajo e ka bere te veten. Shkruan me emer dhe mbiemer. Del me ze dhe me figure. Merrni guximin te jeni si ajo. Sa me shume te kete si Elena(jo tamam si Elena) , aq me pak do jene pastaj Elenat(po qe se ajo vjedh sipas teorise suaj). Sa me shume @magnus, @Ajnej,@Zet te kete reale aq me pak hajdutllek do kete dhe aq me shume Elena (qe une i heq kapelen) do kete. Ajo nuk do jete e vetmja. Shkruan kot Elena apo ka shkruar kot i vellai , apo ju gjykoni se ata kane lexuar cfare keni lexuar ju dhe kane interpretuar keq ? Atehere behuni bashke o njerez. Behuni bashke ne emer te historise se kombit. Sa me shume te jeni/jemi bashke aq me shume do kemi unitet. Sa me shume te jemi bashke, aq me shume do ndihmojme njeri tjetrin qofte dhe duke bere recensen/kritizerin e njeri tjetrit. Vite e vite me pare, kam lexuar paradhenijen e Odisese ne shqip, ky perkthyesi Comora,analizon Odiseun dhe origjinen e tij por dhe emrin( Udhesi, Udhesheu etc.) Behet llaf per vitet 70 te shekullit te kaluar. Pra ne kete pune nuk ka te pare apo te dyte. Analizat e Comores i gjen kudo sot ne portale. Nuk po i referohem me autoreve te tjere qe kane shkruar per problem te ngjashme ne ate kohe. Mendoj se jam i qarte ne ate qe shkrova me siper. Sinqerisht.... kam kohe qe nuk po e kuptoj racen njerezore por shqiptaret jo e jo.Ne cdo moment sheh budalliqe ne net. Budalliqe pa fund. Njerez.... gjykoni me thjeshte. Nuk ka nevoje te villni vrer ,por gjeni guximin te jeni Ju. Me emer e mbiemer. Te jeni Ju vete. Une personalisht j'u falenderoj per ate qe keni sjelle ne portale dhe pse anonimer. Dhe ne qoftese nuk j'u ka falenderuar dikush drejtperdrejt , j'u kane falenderuar te tjere kur ne debat e siper me nje grek, serbe. maqedonas, etc. apo ne historine qe i kane treguar femijes se tyre apo femijeve , kane vene ne gojen e tyre ato qe j'u keni sjelle ne portale. Nnuk jeni te kenaqur me kaq ? Atehere , po e perserisi: Jini Ju(me emer dhe mbiemer dhe me librat tuaja) dhe lerini xhelozite pa taban apo teorite ...nuk shkruaj me se me vjedhin pune !
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
🖤 (2)
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-07-2019, 00:31   #53
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
.......
Pastaj po permendi Zetin, Baratin e ty, ku vazhdimisht ne cdo debat historik keni kundershtu tezen e njeritjetrit, atehere cili paska te drejt prej juve, apo te gjithe keni te drejt!
Prandaj nuk del askund kur njeri i bie thumbit e tjetri patkoit.

Personalisht, ato qe kam shkruar i mbeshtes ne 100 menyra. Lexuesi le te nxjerre konkluzionin e tij, bazuar ne kulturen personale, inteligjencen dhe aftesine per te dalluar egon nga dijenia.
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-07-2019, 00:37   #54
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Me qe shumica juaj perton te lexoje tere postin, po shkepus edhe njehere cfare thote ligji mbi te drejten e autorit ne SHBA.

Me sa di une, autoresia ka filluar 15 vjet me pare, dhe eshte ende copyright!
@ZET. ME fal qe te te kundershtoj. Ne kete forum apo ne forume te tjera , ti nuk je nje Pseudonim. Ti je Anonim. Kaq. Pseudonim eshte tjeter gje. Pseudonim eshte te botosh dicka , te themi nje artikull ne gazete apo nje liber , kur botuesi qe ka te drejtat e tij t'a njeh identitetin, apo merr riskun te te botoje me pseudonim pa te njohur personalisht. Ky forum apo forume te tjere nuk jane apo nuk kane Copyright. Nuk ke cfare copyright kerkon , kur ke shkruar ne eter ! Pjesen tjeter te sqarimit e ke ne postimin e bere prej meje me siper.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
🖤 (1)
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-07-2019, 00:41   #55
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion
@ZET. ME fal qe te te kundershtoj. Ne kete forum apo ne forume te tjera , ti nuk je nje Pseudonim. Ti je Anonim. Kaq. Pseudonim eshte tjeter gje. Pseudonim eshte te botosh dicka , te themi nje artikull ne gazete apo nje liber , kur botuesi qe ka te drejtat e tij t'a njeh identitetin, apo merr riskun te te botoje me pseudonim pa te njohur personalisht. Ky forum apo forume te tjere nuk jane apo nuk kane Copyright. Nuk ke cfare copyright kerkon , kur ke shkruar ne eter ! Pjesen tjeter te sqarimit e ke ne postimin e bere prej meje me siper.
Postimi 582 ne kete teme.
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-07-2019, 00:51   #56
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Postimi 582 ne kete teme.
@ZET. T'a sqarova ne postim. Ju jeni Anonime. Kaq. Nuk te ka vjedhur kush asgje. Po pretendove se te kane vjedhur, neser dikush do dale dhe do thote se ti apo te tjeret keni vjedhur ate te cilit i referoheni. Mundohuni te kuptoni se nuk do mend e kalem. Ju keni vjedhur llafe aq sa te tjeret ju kane vjedhur apo ju vjedhin llafe. Shkruaj liber dhe kerko te drejten tende si autor ne momentin kur ta fotokopjojne librin apo shtypin ne ne menyre ilegale. Te themi une neser bej liber. Ti i referohesh X per filan problem. Une nuk te referohem ty, por po pata mend e kohe e gjej referencen tende (ose dhe jo) dhe i referorohem asaj qe i je referuar ti. Ku qendron ne kete mes vjedhja ? Se ti e ke ''vjedhur'' per vete, apo jo ? Po nuk harritet te kuptoni anonimitetin tuaj eshte e kote qe vazhdoni kete teme aq me teper te mbroni pretendimin qe ngrini. Kjo qe po ju them une , eshte ajo qe do j'u thote cdo njeri me mend ne koke. Po qe se mendimi im i paanshem nuk ju pelqen.... atehere kenaqni egon tuaj duke lexuar dhe mbajtur ne koken tuaj ato qe nuk doni ti botoni me emrin e plote.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
🖤 (2)
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-07-2019, 01:05   #57
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
@ZET. T'a sqarova ne postim. Ju jeni Anonime. Kaq. Nuk te ka vjedhur kush asgje. Po pretendove se te kane vjedhur, neser dikush do dale dhe do thote se ti apo te tjeret keni vjedhur ate te cilit i referoheni. Mundohuni te kuptoni se nuk do mend e kalem. Ju keni vjedhur llafe aq sa te tjeret ju kane vjedhur apo ju vjedhin llafe. Shkruaj liber dhe kerko te drejten tende si autor ne momentin kur ta fotokopjojne librin apo shtypin ne ne menyre ilegale. Te themi une neser bej liber. Ti i referohesh X per filan problem. Une nuk te referohem ty, por po pata mend e kohe e gjej referencen tende (ose dhe jo) dhe i referorohem asaj qe i je referuar ti. Ku qendron ne kete mes vjedhja ? Se ti e ke ''vjedhur'' per vete, apo jo ? Po nuk harritet te kuptoni anonimitetin tuaj eshte e kote qe vazhdoni kete teme aq me teper te mbroni pretendimin qe ngrini. Kjo qe po ju them une , eshte ajo qe do j'u thote cdo njeri me mend ne koke. Po qe se mendimi im i paanshem nuk ju pelqen.... atehere kenaqni egon tuaj duke lexuar dhe mbajtur ne koken tuaj ato qe nuk doni ti botoni me emrin e plote.
ajo qe nuk kupton ti lion eshte se ky anonimi ka shkruar qe nga viti 2001 me duket, ca mijera gjera origjinale, ky dhe Baptisti, dhe te tjere.
dhe cilido apo cilado te beje plagjiature te trashe dallohet lehte.

vellai i Elenes, Altini i ndjere dhe i respektuar mesa mbaj mend eshte dukur ne forumin shqiptar aty nga viti 2008. por ai kishte lexuar vetem nje liber te thomopoulos, permendete shpesh dhe ate priftin arberesh camarda, dhe e keqinterpretonte, dmth ja fuste kot, sepse une kam lexuar cdo gje nga camarda, dhe e kundershtoja alfekon me citime nga camarda, se ku ja fuste kot.
natyrisht une e dalloja shpirtin patriot te Altinit te ndjere, gjithashtu as nuk e ve ne dyshim se Elena eshte patriote gjithashtu.
por dreqi ta haje, kur meson dicka te re, thuaje ku e ke mesuar.

une se kam hic problem, jam ngren e grire me Zet dhe Ajnej, por ku kam mesuar gjera prej tyre dhe prej te tjereve e them.


ps, se nuk eshte dhe mire te marrim neper goje njerez te mire qe nuk jetojne me.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 23-07-2019 nė 01:09
magnus nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-07-2019, 01:08   #58
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Kapela....'Frigjiane'?

cili ka vjedhur nga cili, e vertetojne datat e postimeve

dhe datat e botimit te librit apo librave.

nuk ka shance ne bot qe styxi i vitit 2001 te kete vjedhur kocaqin e vitit 2018
magnus nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-07-2019, 01:25   #59
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,136
Thanks: 6,551
Thanked 3,104 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
ajo qe nuk kupton ti lion eshte se ky anonimi ka shkruar qe nga viti 2001 me duket, ca mijera gjera origjinale, ky dhe Baptisti, dhe te tjere.
dhe cilido apo cilado te beje plagjiature te trashe dallohet lehte.

vellai i Elenes, Altini i ndjere dhe i respektuar mesa mbaj mend eshte dukur ne forumin shqiptar aty nga viti 2008. por ai kishte lexuar vetem nje liber te thomopoulos, permendete shpesh dhe ate priftin arberesh camarda, dhe e keqintepretonte, dmth ja fuste kot, sepse une kam lexuar cdo gje nga camarda, dhe e kundershtoja alfekon me citime nga camarda, se ku ja fuste kot.
natyrisht une e dalloja shpirtin patriot te Altinit te ndjere, gjithashtu as nuk e ve ne dyshim se Elena eshte patriote gjithashtu.
por dreqi ta haje, kur meson dicka te re, thuaje ku e ke mesuar.

une se kam hic problem, jam ngren e grire me Zet dhe Ajnej, por ku kam mesuar gjera prej tyre dhe prej te tjereve e them.


ps, se nuk eshte dhe mire te marrim neper goje njerez te mire qe nuk jetojne me.
Ju mund ta padisni ne cdo kohe, forumi ka copyright. Por nuk e shikoj te arsyshme te shkojm deri aty. Ajo fare mire mund te citonte antarin ku ka mare burimin apo linkun e forumit. Pastaj kete punen e librit se kuptoj, o duhet te besh liber o ska. Ka njerez qe skane deshiren me te vogel te ekspozohen, kjo sdo te thote qe te perfitojn te tjeret. Por sic kane vajtur punet ne ate vend, perdite do shikojm vjedhje , injoranc, paraziter , kopjac etje qe cdo gje e duan gati pa u lodhur dhe pa djersitur.
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-07-2019, 01:35   #60
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
Ju mund ta padisni ne cdo kohe, forumi ka copyright. Por nuk e shikoj te arsyshme te shkojm deri aty. Ajo fare mire mund te citonte antarin ku ka mare burimin apo linkun e forumit. Pastaj kete punen e librit se kuptoj, o duhet te besh liber o ska. Ka njerez qe skane deshiren me te vogel te ekspozohen, kjo sdo te thote qe te perfitojn te tjeret. Por sic kane vajtur punet ne ate vend, perdite do shikojm vjedhje , injoranc, paraziter , kopjac etje qe cdo gje e duan gati pa u lodhur dhe pa djersitur.
po jo o Mand ca paditje leshi, as nuk behet fjale, por thjesht per respekt, kur shkruan dicka, thuaje se ku e ke marre apo e ke ndeshur si fakt.
nuk eshte se ka bere ndonje gje te madhe, ka botuar nje liber me 2000 kopje, ndersa kto temat e Zet, vetem tek ky forum mund te kene pa frike nja 3 milione klikime, shtoi dhe nja 10 milione andej nga forumi tjeter. ai forumi tjeter ka vdekur nga antaret, mbijeton vetem nga vizitoret, ka cdo moment 1000 vizitore, te cilet nuk shikojne tema te tipit ca ke veshur sot, tema historie shohin.

se mos esht vetem kjo, kemi pare dhjetra faqe ne fb, qe kane plagjiatura te postimeve tonat. shumica kane bere copy paste germe per germe direkt postimeve.
magnus nuk ndodhet nė linjė  
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur