Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-07-2019, 19:45   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,441
Thanks: 10,686
Thanked 5,742 Times in 2,724 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 184
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
A na duhet njė emancipim/vetėdijėsim gjithėpopullor

A na duhet njė emancipim/vetėdijėsim gjithėpopullor

Nė kėtė kontekst e kam fjalėn pėr shtetin si tėrėsi: ”pushtet/qeveri” e popull…

Unė do tė sjell vetėm disa shembuj tė thjeshtė, por gjatė biesedės tema bie vetiu nė binarė dhe dalin gjatė rrugėtimit edhe shumė ēėshtje tė tjera.

P.Sh. A duhet qė pėr ēdo gjė njeriu ta ketė njė kujdestar a polic prapa vetes:
- a duhet qė ēdohere dikush tė tė thotė: mos e hidh nė tokė kėtė letėr a ndonjė ambalazh tjetėr. Ja ku ėshtė shporta!
- mos e parko makinėn kėtu, ja ku ėshtė parkingu!
- mos e ngit makinėn kėtu ku ėshtė shpejtėsia e kufizuar ( 30 km, ti e nget me 60 a 80 km/h)

*nė shkollė:
- kur duhet tė edukohen nxėnėsit/studentėt tanė se nuk duhet tė kopjohet!
- kur do tė vetėdijėsohen “qeveritarėt” tanė se pyetjet e testit nuk duhet t’u tregohen kandidatėve qė kanė pėr t’iu nėshtruar kėtij testi.

Kur do tė vetėdijėsohet elektorati ynė qė tė mos shitet pėr 5 euro e pėr ta dhėnė votėn nė vendin e gabuar. Vota ėshtė e shenjtė. Nga vota e elektoratit varet se ēfarė shteti do tė kemi.

Kur do tė vetėdijėsohet “qeveria/shteti” ynė qė tė mos ketė komisione vėzhguese – pėr shkak tė vjedhjeve tė votave. Kur do tė vetėdijėsohet “qeveria/shteti” se vota nuk duhet tė vidhet…

Ishin kėto disa pika qė m’u kujtuan pėr momentin e qė besoj se ka shumė …

Pra mendoj se na duhet njė vetėdijėsim gjithėpopullor, duke filluar nga individi – vetvetja.

Kėshtu si qytetar i qytetėruar, me kulturė e denjitet: nuk do tė hedh mbeturinat ku tė mė teket; do tė rrespektoj shenjat e komunikacionit; si student nuk do tė kopjoj; si qytetar i ndershėm do ta respektoj votėn time dhe do tė mendohem mire se kujt do t’ia jap; si qeveritar nuk do tė manipuloj me votėn …

Diskutim tė mbarė!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-07-2019, 20:02   #2
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 1,051
Thanks: 405
Thanked 285 Times in 232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: A na duhet njė emancipim/vetėdijėsim gjithėpopullor

Ide e mire, por mendoj se shoqeria eshte shume larg emanicipimit. Nuk eshte akoma ne kthetrat e arsyetimit, e jo te emanicipimit te arsyes.

Nje shembull. Hedhin molotov drejt institucioneve per sport popullor. Si gjen asnje gje sepse thojn jam protestues. Jam opozitar. Lirohen te nesermen sikur nuk ka ndodhur as nje gje.

Shif cfare ndodh ne Amerike ndaj te njejtit akt.

Washington Man Accused of Hurling Molotov Cocktails at ICE Detention Center Killed by Police

https://www.thedailybeast.com/washin...-tacoma-policeMendoj se duhet zbatuar forca ligjit njeheresh. Pastaj mund te merremi me emanicipimin.
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur