Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-01-2019, 08:28   #221
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 227
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Yjet e nates:

Madheshtore pamje veshtroni
shokeve i them dikur
lart mali ne mes kodrinash
poshte tyre rridhte nje lume
.........
Dielli ne te ikur perenduar
pranveres i sillte djegesi
ngjyra e tije flakerinte
mbi male fushe e kodrin
.......
E shtrihej poshte tyre
e gjelberta bare,shkurre pambarim
malit pas dielli i vinte
fshihej levizte ne perendim
.......
T'pashuar zjarre flake
yjet mrekulline shtonin
heshtur lindte pas kodre
rradhen mengjeseve nderronin
.........
Do shtyhen s'kane te ndale perseri
t'leshojne s'kane ne dore kush i pare
yjet e neteve te erreta
a dielli pas tyre do dale.
..................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2019, 13:44   #222
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 227
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Rrjedhe gezimi:

Rreshqet bora prej s'larti
e mbi toke leshon bardhesi
gezon burri porsi femija
na dhuron malle e freski
.......
Mbushen gotat rrjedhe gezimi
rreth tryezes ne oxhak
jashte siper hidhet tymi
kercet zjarri ne cdo prag
..........
Ne pranvere gjethi do dale,
a te nxehtin e beharit
do kujtojme ditet me bore
me veshtrimin hedhur malit
........
Do degjojme zogjte cicerimat
e bilbili tuj kendu
kembe hedhim mbi lendina
prane kroit duke festu
.......
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2019, 23:14   #223
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 227
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Doli fjala e nxituar:

Prej s'largu te kam pare,
nga syte brenda c'me ke zgjuar,
sa deshire te pershendes
dy fjale te them, nje te ndaluar
.......
Shtanga ndala ne vend atje
udhes tende ike e shkon
veshtrimin tim s'ke ne dore
tani ecen po calon
.........
Ajri s'eshte ai i pari,
peshon me rende e kam kuptuar,
mbase shkreptiu brenda zjarri,
e fjala doli me te nxituar
........
Fjale te hodha asgje s'kuptove
ndale per t'me pyete me dite,
zura vehten shpejt u qetesova,
je fusha lendina gjithe mrekullit
.........
Te preka duke te thene,
haptas e kam sajuar,
ne faqe t'kuqe te rridhte gjaku,
ne zjarrin e dores e kam kuptuar
..........
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Njazi pėlqehet nga
i vjetėr 15-01-2019, 15:20   #224
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 227
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Kenge thurte:

Te shoqes i thurte cdo dite
te ish zane a hyjnore
e linte pas mengjeseve
,sebashku kur perendonte
.......
Femijet e tyre te rritur
ne veshet e tyre melodia
kenge e dale e shpirtit
s'mbahej buxhiste shtepia
.......
Me zerin e atit mesuar
syte e tyre ndrinin
darkave te vona,
vazhdonte mengjeseve me
zgjimin
.......
Dhe ndali nje dite kenga
S'nxorri te tije melodi
buza s'arriti me
fjala e ulet,psheretim
.............
Syri s'pyeti vazhdonte
shndriste poshte rrudhave
nen balle
embel hidhte veshtrimin
e tretej ngadale ngadale
........
Tani ndaras jane,
ai atje ka mberri
mbase vazhdon te leshoje,
prej s'larti melodi.
..........
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-01-2019, 07:33   #225
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 227
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Fjala e gjysherve fjale e embel:

Dikur vraponte rendte pas saje
sot i vjeter at'here i ri
koken mbeshteste vendoste prane
zjarri vlonte i digjte ne gji
.......
Ai mbase ish lisi
ajo lulja do jete dukur
strukur ndjenjat sa do i mbanin
sa here mbremjeve do jene lutur
.........
Me syte e dhembjes pagjumit
nates
ai mengjeseve n'ballkon duke
veshtruar
fryme thelle mbi ajrin e fresket
mes psheretimave ta kete
kerkuar
...............
Mengjeseve turbullt ajo t'jete ngritur
me syte nga dielli duke lotuar
mes thirrjes brendeshme te
pafajsise
si lules vesa duke i pikuar
........
Sot gjysh e gjyshe te permbajtur
keshillen s'japin me aq nxitim
gjurme e pluhurit te zjarrit
dikurshem
fjale e tyre kujtim na rrin.
............
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2019, 10:07   #226
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 227
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Stafete:

Ja erdhi pranvera dhe dielli rreze arte
mbi fushe kodrine ka gjelberuar
shtrihet nga deti vale dallge larte
mbi shkembin ne breg duk gjemuar
.....
Syte ndalojne ne veshjen e lehte,
duke u hedhur femrave mbi
rruge trotuare
sa malle na zgjon rrugice e vjeter
me te rriturit tregonin histori
dashni zjarre
......
Tani eshte ndryshe kohet kane ndryshuar
ato krenaret nga mosha kerrusur rrine
ne femijet e kohes shkuar
na duket lindje mengjes agim
.........
Dhe dita do zbrese te vije per ne
ne vargun e gjate pafund pambarim
te rinje sa ishim se kemi ditur
mjegull turbull t'na shfaqet ne agim.
.................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-01-2019, 09:15   #227
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 227
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Me pushime :

Shoket e mi iken me pare
i them me prisni do ju mberri
udhen mora per atje
me te shpejt ne vetmi
.......
Diku prane isha gjendur
erresire nate dheun mbuluar
uje burimi nen drite te henes
ndala hapin per tu freskuar
...........
Ngrita koken u freskova
aq sa t'jep nje burim
nga te vazdoj u mendova
kete mbremje diellit ne perendim
..........
Nga t'ja mbaje isha lodhur
sa me shpejt te shkoj te mberri
shquaj larg dritat e fshatit
te shperndara nje nga nje
........
Nga t'ja nise nga te shkoj
mes kesaj lodhje hapin te hedhe
erdhe mu shfaq si ndihme nga lart
vajza File me bulier
.........
N'shtepine time kane bujtur
me tha vajza me ton t'prere
ec drejte mos ndalo
se pas teje vije menjehere
...........
Nuk ka fjale te pershkrohet
s'jam i lodhur shoket kam mberri
gzimi dot nuk krahasohet
kur shoh Filen mrekulli
.........
Shtepia jone rreze kodrines
dhe e t'zoteve pak me lart
shtrihet poshte nje kotec,
me lendina rreth e cark
................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2019, 10:54   #228
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 227
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Do te kujtoj e paharruar:


Nje trokitje vjen me zgjon
ne mes dimri mberrin behari
ikin ngrica bashke me re
para shpirtit fliste malli
......
Hapa deren hyre brenda
ndjenje e zjarrte ty te kish pritur
fjalet dolen te zjarrta flake
akujt shkrine sapo ke mberritur
........
Jashte lulet bore ngado
nga i ftohti kane ndaluar
kete nate ftohtesi dimri
ti pranvere me ke dhuruar
:........
Larg teje te jem gjendur
mbase ti ne cepin tjeter
te mbylle syte ne enderra t'nates,
kur ti hape te kam flakur te kam tretur
........
E pa gjume s'ja dalim dot
jete e jona fjete a zgjuar
lule mbushur lulishtet plot
do te kujtoj e paharruar.
...........
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-01-2019, 08:18   #229
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 227
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Mbi liqen re e zeze:

Re e zeze liqenin godet
tallaz,ja kalon detit me vale ngritur
varkat me t'shpejte bregun t'kapin
sulen fuqishem duke ikur
........
Nga bregu i bukur mbase vallezon
lehtas godet pandale me shpejtesi
fuqishem ardhe prej s'larti
e zeze re dallge e stuhi
........
Vijne mberrijne ne breg rreshtuar
gjitha varkat nje nga nje
s'na shfaqet ka ikur ka shkuar
i fshehur brenda ne thellesi
.........
Do qajne zemrat ushtoje liqeni
ditet do shkojne lotet pambarim
shpirti shokut humbur dallgesh
te dale brigjesh i fundit qetesim
........
Hidhej vala gjemonte tallazi
lidhej me bregun me oshtime
se brendeshmi degjohej zeri
brigjeve te prehet i fundit gezim
...............
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur