Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-11-2018, 08:19   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,895
Thanks: 10,141
Thanked 5,409 Times in 2,524 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Edukative: I dashur prind! Arsyeja pse fėmija ėshtė i paedukuar, je TI!

Mbaj mend se pėr shkollėn thuhet: " ėshtė institucion edukativ - arsimor ku fėmijėt ( nxėnėsit ) nxėnė ( marrin ) dituri dhe edukatė".

Ndaj unė, si punėtor shumėvjecar nė kėtė drejtim, me intuitėn prej mėsuesi ,medova qė tė hap kėtė temė dukative me qėllimin e mirė qė pak a shumė tė dimė si tė sillemi me fėmijėt, familjen, rrethin qė na rrethon etj.

Nė tė ardhmen do tė sjell edhe tema tė tjera tė kėsaj fushe.

Postimet tuaja do ta begatojnė edhe mė shumė temėn. Pres tema tė tilla edukative sidomos nga Pranvera Bicaj, Adea e ndonjė tjetėr ( mė duket edhe mia apo MiMa janė ose qė tė dyja kanė tė bėjnė me mėsimdhėnien... ) qė ėshtė i specializuar nga kjo fushė apo e njohin kėtė fushė nag pėrvoja.

Tė investojmė mirė ne gjeneratėn e re, qė tė kemi njė tė ardhme tė ndritur.

Ju faleminderit,
Demka
__________________
Sami Frashėri e ka thėnė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 06-11-2018 nė 08:45
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2018, 08:20   #2
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,895
Thanks: 10,141
Thanked 5,409 Times in 2,524 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Edukative: I dashur prind! Arsyeja pse fėmija ėshtė i paedukuar, je TI!

I dashur prind! Arsyeja pse fėmija ėshtė i paedukuar, je TI!

Posted on November 4, 2018

Situatė shembull: fėmija ėshtė nė park lojrash dhe bėn gjithēka pėr tė dal mbi tė tjerėt; i shtyn, ju bėrtet dhe nė fund ja del tė ngjitet i pari. Prindi, ndėrsa e sheh nga larg u thotė tė tjerėve “shihni fėmijėn tim, sa i shkathėt!”

I dashur prind idiot! Jo, yt bir nuk ėshtė i shkathėt, ėshtė i paedukuar dhe shkaku je TI!

Ndėrkaq, duke parė fėmijėn e ‘shkathėt’, njė tjetėr prind nxit fėmijėn e tij tė pėrparojė nė lojė, nė tė njėjtėn mėnyrė!

Kjo ėshtė shoqėria ku jetojmė! Bota e tė ‘shkathtėve’!

Nėse ti mė del pėrpara atėherė do ta bėj edhe unė! Jo! Nuk duhet tė funksionojė kėshtu! Nėse e lejon fėmijėn tė bėjė ato veprime nė moshėn 6 vjeēare, nėse e mbron kur nuk ka tė drejtė, nėse qesh kur sillet keq, nėse e justifikon kur i pėrgjigjet keq njė shoku, atėherė nuk di asgjė pėr edukimin e fėmijės! Nėse ti sillesh mirė, e ndihmon tjetrin, pėrshėndet njerėzit, ju buzėqesh, i falenderon, tė jesh i sigurtė qė edhe fėmija yt do bėjė tė njėjtėn gjė! Nėse pėrpiqesh t’ja ngulitėsh kėto norma vetėm me fjalė, pa i respektuar vetė, atėherė e ke tė kotė! Duhet tė jemi tė kujdesshėm nė gjithēka qė themi. Nėse mėsuesja nuk sillet mirė dhe ti do shkosh tė pėrgjigjesh pėr fėmijėn, nuk duhet ta bėsh kėtė nė sy tė tij! Ajo mund tė jetė gabim por tė gjitha kėto biseda mos i bėni pėrpara fėmijės! Nėse ju e ulni figurėn e mėsuesit pėrpara fėmijės, automatikisht, e lejoni fėmijėn tė sillet si tė dojė, me ta dhe me ju! Njė tjetėr gabim i rėndė qė bėni, ėshtė qė flisni keq pėr tė tjerėt nė sy tė fėmijėve! Mos u habisni nesėr kur fėmija tė bėj tė njėjtėn gjė me ju!

burimi - kėtu
__________________
Sami Frashėri e ka thėnė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 06-11-2018 nė 08:43
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 11-11-2018, 00:09   #3
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,895
Thanks: 10,141
Thanked 5,409 Times in 2,524 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Nga praktika jetėsore ... ngjarje e vėrtetė personale

SHKRIM/POSTIM ME SHKAS – EDUKATIV

- Nuk ėshtė aspak e lehtė puna me fėmijė: kėrkohet mund, durim dhe shumė sinqeritet me ta; pėr gjėra negative – tolerancė zero. Me fėmijė duhet tė flitet shumė, qartė, duhet t’ia argumentosh ēdo gjė dhe ta bindėsh atė se kėrkesa e tij ėshtė apo nuk ėshtė e mirė. T’i tregohet PSE-ja. Ta bindėsh atė. Fėmijės qysh nė vitet e para duhet t’i bėhet e ditur ē’ėshtė e lejueshme e ēka jo. Fėmijės duhet t’i “thyhet” kėmbėngulėsia e tij pėr t’i realizuar tė gjitha “dėshirat” e veta ( qoftė duke qarė e nė ndonjė formė tjetėr ) pa marrė parasysh peshėn/arsyen e dėshirės...

Kėto qė thashė, i thashė nga pėrvoja ime dhe nga leximet si “autodidakt” i njė fushe ku nuk jam ekspert. Kėtė mė sė miri do ta thoshin ekspertėt e kėtij lėmi.

Ėshtė hera e parė qė po kėmbėngul dhe po kėrkoj prej lexuesi qė detyrimisht ta lexojė kėtė ngjarje qė po sjell mė poshtė, me kėrkesėn qė jo vetėm tė diskutoni, por edhe ta gjeni veten “si je ti nė raport me fėmijėt e tu”.

Kėrkoj tė falur qė jam kaq ngulmues!

Ja ngjarja:

Liani ėshtė nipi im, i djalit tim tė dytė, i treti fėmijė sipas radhės. Mbrėmė vendosa qė bashkė me tė tė shkoj nė njė dyqan ushqimesh – llojesh tė ndryshme. Gjithmonė me frikėn se “pale nė ē’gjendje do tė bie”, pata vendosur sipas mendjes sime “le tė marrė ēka t’i teket” ( qė mos tė skuqesha nga shitėsit dhe myshterinjtė – nėse qan ) dhe “le tė kushtojė sa tė kushtojė – do t’i paguaj )...

Ndodhi befasia:

Kur hymė nė dyqan mori njė qeskė najloni dhe zgjodhi: njė mollė, njė dardhė, njė mandarinė dhe dy kumbulla. Kur i thashė “pse nuk po merr mė shumė” ( meqė ende nuk di tė flasė shumė, po pėrgjigjem me fjalorin e tij ), tha: “ a ke ble mu ?“ ( a po i blen pėr mua ).
- Po, pėr ty po i blej, por pse nuk po merr mė shumė?
- Jo, nuk duhet, - u pėrgjigj.
Kjo “jo nuk duhet” mė bėri pėrshtypje, do tė jetė shkollė e prindėrve tė tij ( sidomos e nėnės ) qė duhet tė merret vetėm sa tė duhet. Por kur e pyeta: “ Po mirė, ti tė gjitha i ke marrė nga njė, pse kubulla i more dy?”

- Kam marrė ty, gjyshi! ( e kam marrė pėr ty, gjysh ) ...

Pastaj nisa ta provokoja duke e pyetur pėr artikuj tė ndryshėm ( ēokollata, torte ... ) dhe gjithmonė merrja kėto pėrgjigje: “ jo, nuk duhet “, “ e kam njė nė shtėpi “, “ ma ka blerė mami” ... E habitshme ishte kjo pėr mua!

Kur kaluam kah karamelet ( danisht u thonė “slik” – nuk janė asi karamelesh tradicional qė i dimė ne me ngjyrė tė kaftė... ), ėshtė njė “tezgė” me lloje tė ndryshme bombonesh, nėpėr kuti tė ndryshme, tė cilat vetė i pėrzgjedh dhe mbush sa tė duash, i thashė: Po kėto?!

- Uuuu, po ... dhe vrapoi, mori “lugėn” hapi njė kuti dhe filloi mbushjen: vetėm tre nga njėra kuti, nga tre edhe nga dy kuti tė tjera...
- Po mbushe pak mė shumė, o Liani i gjyshit!
- Jo nuk duhet! – ma ktheu shkurt...

Kėtu mbaron ngjarja. Unė nuk po flas mė shumė, sepse i bie tė lavdėrohem, por mbeta i mahnitur!
Kėtu shihet roli edukativ i prindit, konkretisht i nėnės!

Vlerėsojeni vetė!

Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg LIANI - SHOPING.jpg (19.3 KiloByte, 22 shikimet)
__________________
Sami Frashėri e ka thėnė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 11-11-2018 nė 00:12
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur