Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-12-2018, 14:10   #1
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 310
Thanks: 239
Thanked 183 Times in 100 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Dhurimi i gjakut...

Ketu te puna ime vijne ata te Kryqit te Kuq cdo dy muaj dhe u marrin gjak atyre qe kane deshire qe te dhurojne.

Po mendoj te dhuroj edhe une gjak, por nuk e kam bere here tjeter.

Ju a keni dhene gjak ndonjehere? Sa gjak eshte mire te dhurosh heren a pare? Cilat jane efektet?

Keto fondacionet qe merren me kete pune thone se i ben mire shendetit nese dhuron pak gjak. Megjithate une do doja te degoj nga pervojat e juaja --nga ata qe kane dhuruar gjak.
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Erdhi Dimri pėlqehet nga
i vjetėr 05-12-2018, 14:18   #2
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 11,132
Thanks: 1,127
Thanked 6,530 Times in 2,916 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 209
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Nuk kam dhuruar ndonjehere. E kam cuar ne mend, po ne momentin e fundit kam pertuar. Se dhe ketu te puna ime bejne dicka te tille. Sa per shendetin, ne femrat ‘dhurojme’ cdo muaj. Ju meshkujt duhet ta rishikoni me mire ket pune,
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 14:21   #3
Sopoti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,463
Thanks: 4,925
Thanked 5,379 Times in 2,824 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Nuk kam dhuruar ndonjehere. E kam cuar ne mend, po ne momentin e fundit kam pertuar. Se dhe ketu te puna ime bejne dicka te tille. Sa per shendetin, ne femrat ‘dhurojme’ cdo muaj. Ju meshkujt duhet ta rishikoni me mire ket pune,
Akoma dhuron ti ?

Kur te ndalen,dhuroju atyre te fondacionit t'pakten.
__________________
''Njeriun,,sa pak e gjej te njeriu!
V Zhiti.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 14:23   #4
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 12,446
Thanks: 9,424
Thanked 5,035 Times in 3,138 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 286
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Ketu te puna ime vijne ata te Kryqit te Kuq cdo dy muaj dhe u marrin gjak atyre qe kane deshire qe te dhurojne.

Po mendoj te dhuroj edhe une gjak, por nuk e kam bere here tjeter.

Ju a keni dhene gjak ndonjehere? Sa gjak eshte mire te dhurosh heren a pare? Cilat jane efektet?

Keto fondacionet qe merren me kete pune thone se i ben mire shendetit nese dhuron pak gjak. Megjithate une do doja te degoj nga pervojat e juaja --nga ata qe kane dhuruar gjak.
Kam dhuruar une while a go
Depends ne peshen gjetesine etj
Sa often dhe sa :
Nuk mbaj mend se sa por mbaj mend qe duhet diku 50 plus days in between
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 14:26   #5
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 32,663
Thanks: 13,651
Thanked 16,933 Times in 6,704 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 399
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Dhurimi i gjakut...

jam munduar dy here te dhuroj gjak...dhe e kam gjakun te mire, O+ me kan rrefuzuar sepse kam jetuar ne shqiperi ne vitin 1994, dhe shqiperia eshte nje nga vendet qe ka “mad cow disease”

Tani per analiza kam dhen gjak plot ska ndonje side effect, pi shume uje para se te shkosh qe te ken me kollaj te marrin gjak.
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 14:43   #6
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,354
Thanks: 5,801
Thanked 6,814 Times in 4,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
Akoma dhuron ti ?

Kur te ndalen,dhuroju atyre te fondacionit t'pakten.
i punoka plakes akoma lavatricja
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 14:46   #7
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Posts: 15,320
Thanks: 3,525
Thanked 8,856 Times in 2,942 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Po kam dhen , apo nuk kam grup gjaku A- qe kerkohet me qiri.
__________________


Kam njė shpirt qė s'njeh urrejtje
Dhe nuk mban, mėri tė kota
Por ndonjėherė , ka dhe vėrejtje
Kėta janė njerėzit, kjo ėshtė bota!

Bledi Ylli
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 14:50   #8
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 10,624
Thanks: 8,820
Thanked 5,795 Times in 3,278 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 135
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Qe te dhurosh duhet te plotesosh disa parametra , une psh sjap dot se e kam hekurin shume te ulet dhe gjakun tim e kan pakica kshu qe su hyn shume ne pune .
nese e ke b+ , apo 0+ etc eshte mire sepse mund te ndihmosh shume njerez.
ktu ku jam une marrin gjysem kile me duket … dhe eshte goxha po mendosh se njeriu ka 5-6 kg gjithsej … e trupi qe ta rigjeneroje do nja 1-2 jave … duhet te jesh hidrated e zakonisht aty ne tavoline lene ushqime (snacks) qe ti marresh pasi ke dhuruar . te bejne dhe nje analize para se te japesh e te thon nese mundesh me dhene apo jo .

kaq pak a shume. good luck

ps: un kam pare ca emisjone ca bejne me kete gjakun po spo e them se sbesoj qe ka renci , ka dhe qe e perdorin per te ndihmuar dmth te shohim anen positive ,,,,
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 14:51   #9
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 11,132
Thanks: 1,127
Thanked 6,530 Times in 2,916 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 209
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
Akoma dhuron ti ?

Kur te ndalen,dhuroju atyre te fondacionit t'pakten.
Mire ai loqja, drague po dhe ti surprised?? Ca kujton ti je me me i ri se une kshu??? Lool.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 14:52   #10
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,944
Thanks: 1,300
Thanked 1,786 Times in 1,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Kam dhuruar disa here dhe marrin zakonisht deri 250 ml gjak, gjithmone kontrollohet nese dhuruesi ka ndonje semundje infektive perpara se te ta marrin.
Asgje te frikshme nuk ka , te rekomandojne te rrish ate dite per bere gara sportive ( personalisht kam luajtur futboll 6 ore me pas )
Eshte mire per qarkullimin e gjakut sepse rinohet.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 05-12-2018, 15:11   #11
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 3,780
Thanks: 2,533
Thanked 4,665 Times in 1,573 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 86
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Kam dhuruar njehere ketu tek puna dhe une. Asnje efekt nuk ndjeva.

Ime mė, kembengul qe mos ta bej me si veprim.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Prudence pėlqehet nga
i vjetėr 05-12-2018, 16:17   #12
Jolene
Away
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 13,828
Thanks: 4,592
Thanked 5,797 Times in 2,729 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 626
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Jo nuk kam dhene sepse jam anemike.
Kam degjuar se po pate tatuazh nuk jep dot, e vertete kjo?
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Jolene pėlqehet nga
i vjetėr 05-12-2018, 16:25   #13
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,057
Thanks: 575
Thanked 1,024 Times in 619 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jolene Shiko postimin
Jo nuk kam dhene sepse jam anemike.
Kam degjuar se po pate tatuazh nuk jep dot, e vertete kjo?
True.
Une kam dash te dhuroj gjak , por prej tattove nuk lejohet. T'pakten ktu n'Shqiperi se jashte se kam provu.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 16:33   #14
Jolene
Away
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 13,828
Thanks: 4,592
Thanked 5,797 Times in 2,729 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 626
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
True.
Une kam dash te dhuroj gjak , por prej tattove nuk lejohet. T'pakten ktu n'Shqiperi se jashte se kam provu.
Nuk eshte se jam interesu aty ku duhet por ne nje debat e siper, dikush thoshte sjep dot, dikush jep por mbas 12 muajsh qe ke bere tatto.
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 17:07   #15
Meri
-------->
 
Avatari i Meri
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 9,708
Thanks: 1,485
Thanked 1,646 Times in 1,098 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 271
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Une vete s'nuk, s'mund.
*Por per humanizem, do te merrja me shiringaaaa nga te tjeret, t'ua jepja te tjereve...
Se kaq ndergjegje sociale kam, dreqi t'a haje ...e kshu kshu ...*
__________________
- Ami la vita?
- No, č solo un'avventura.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 17:09   #16
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 708
Thanks: 18
Thanked 210 Times in 151 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Smokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Une e kam 0- dhe do jap me gjithe qejf kur te me jepet rasti.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 17:16   #17
lenci
::
 
Avatari i lenci
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,522
Thanks: 121
Thanked 797 Times in 415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Unė e jap,por nuk mbaj pėrgjegjėsi pėr efektet anėsore tė padėshirueshme.
Gjithsesi duhet tė ndėrgjegjėsohemi,gjaku i ēdokujt nga ne mund tė shpėtojė njė jetė.
Ndaj dhuroni gjak,bėhuni altruistė.
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lenci pėlqehet nga
i vjetėr 05-12-2018, 18:01   #18
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 32,663
Thanks: 13,651
Thanked 16,933 Times in 6,704 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 399
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jolene Shiko postimin
Jo nuk kam dhene sepse jam anemike.
Kam degjuar se po pate tatuazh nuk jep dot, e vertete kjo?
po, psi mund te jesh me ne rrezik si pshm hiv, hep c etc
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rexhina pėlqehet nga
i vjetėr 05-12-2018, 18:07   #19
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 21,437
Thanks: 1,648
Thanked 1,640 Times in 1,223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 127
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhurimi i gjakut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Qe te dhurosh duhet te plotesosh disa parametra , une psh sjap dot se e kam hekurin shume te ulet dhe gjakun tim e kan pakica kshu qe su hyn shume ne pune .
nese e ke b+ , apo 0+ etc eshte mire sepse mund te ndihmosh shume njerez.
ktu ku jam une marrin gjysem kile me duket … dhe eshte goxha po mendosh se njeriu ka 5-6 kg gjithsej … e trupi qe ta rigjeneroje do nja 1-2 jave … duhet te jesh hidrated e zakonisht aty ne tavoline lene ushqime (snacks) qe ti marresh pasi ke dhuruar . te bejne dhe nje analize para se te japesh e te thon nese mundesh me dhene apo jo .

kaq pak a shume. good luck

ps: un kam pare ca emisjone ca bejne me kete gjakun po spo e them se sbesoj qe ka renci , ka dhe qe e perdorin per te ndihmuar dmth te shohim anen positive ,,,,
E pijn vampirat

Gjaku yt eshte ne raste te vecanta
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur