Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-11-2018, 15:13   #181
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Diteve te nxehta:

Eshte zverdhur bari ngado
gjithandej rrugeve leviz jeta
pranvera e gjelberimi
me trokitje takash e veshje te lehta
...........
Ditet me shume do sjellin ngrohtesi
deri supet do mbajne zhveshur
duke i pare na zgjohet lakmi
sa rende dimrit ishin veshur
.............
Te nxehtin e veres sa shume e duam
hequr me tej,duhet me lehte
me bishte syrit shohim femrat
si ecin hidhen si fluturat mbi dege
..........
Dimrit ti shohim ndolle
me trupin strukur ndjenjes fshehur
syte s'ngulim si dikur
presim veren per ti pershendetur
...............
Nese i arrijme mbase ja dalim
nga deshire e zjarrte s'permbahemi
s'duam t'ja dime veshjes lehte
as te nxehtin qe sjell behari
.................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2018, 22:22   #182
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Dhembje,brenge:

Nje here nje dhembje erdhi u shfaq
pas syrit vinte shkonte n'brendesi
gjumit mburoje ndihme i kerkoja,
ikte tretej ta kujtoj s'arrij
...............
Gjumi prane s'me afrohet
as ne enderra s'me lejon
kujtimet rrine heshtur te pluhrosura
fshehur sirtaresh dot s'mi zgjon
.........
Te ndollte tani si dikur
ne gjume dhembje te ish zhdukur
te mbyllja syte i qete ti hapja
me dhemjen brenge do kisha luajtur.
................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2018, 21:25   #183
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Pllaka qe hidhej:

Dite mengjesi,shi pandale
shkujdesur hapin ku ta dije
nje pllake kerciti shperndau ujin
mbi veshjen time njolle freskie
........
Faqe kuqe s'te kisha pare
sa mire them me ka rastisur
nje pllake nga shoqet ishte ndare
uji poshte saje me ka goditur
.............
Te jete bere shkak kjo pllake e dale
qe ngrihej lart e perseri zbriste
ku ta dija ca pika uji
zjarrin flaken do me ndizte
.......
Kalojme vendit na ndolle sa here
kujtime pafund na ka zgjuar
pllake e ndare nga te tjerat
ne shpirt je e paharruar.
...................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2018, 20:05   #184
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Enderr mbi fushe:

Ikur prej vitesh jane larguar
duke punuar mu zgjua malle
ne moshe te thyer me vijne prane
doren fuste ne trasten me fare
.........
Mengjeseve diten fillonte ne fushe
hapin shtrinte plaku me shpejtesi
e ndiqte e shoqja gjyshja ta mberrinte
darkave te gezuar i shihja gjithnji
.........
Nje nate tere ne sy s'me vinte
vite pas,duke punuar mbi are
te merrja i gezuar frutin
me grushtin lart te shperndaja fare
.........
Koken mbi te kam vene i lenduar
gjumi me zuri mbi dhe mbeshtetur
nje dore me preku supin,nga enderra
ndihme kerkoja ne keshilla per ta gjetur
...........
Cdo pune me dashni duhej bere
prej vitesh e kisha harruar
ky ze i njohur me erdhi
dikur dhe atij,gjysherit ja kishin kujtuar.
.......................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2018, 18:43   #185
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Era e vjeshtes:

Era e vjeshtes zbriste nga mali
ja hidhte pas,s'ishte puhize
vajza djalin me sy e takonte
ikte s'ndalonte me floket shpupurish
........
Ne enderra i shfaqej ftyra e saje
mes eres ne t'ngrysur erresi
drite e henes zbriste e zbehte
ndaras udhes shkonin n'vetmi
.........
Dielli do ngrohe e hena e zjarrte
mbremjet si me pare s'do vijne tani
vashen rruges syri s'ja kape
ai i vetem udhes perseri
...............
Ne darken e vone i lodhur mendimesh
nje stol ne park,njohu nje ze
vajza dikur fshehur enderrimesh
shkujdesur e lumtur gezonte pa fre
...........
Hodhi veshtrimin aty ndaloj
ftyren qartas s'ja kish shquar
ndaj i lumtur udhen vazhdoj
s'eshte ajo,ta kete ngaterruar
..........
Me veshtrimin kur te zbardhe dita,
pertej udhes,i eshte trazuar
lulet ne kopesht e pandale era
sa krenare hidhen perkulen.
......................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2018, 18:15   #186
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Nje tjeter ne kotec:

Me del para shtepi e vjeter
asgje s'eshte si me pare
te fshehura kujtimet s'kane tretur
sa fuqishem zgjohet malle
......
Kumbullat e fiqte jane zhdukur
gjeli kendonte mbi avlli
kotecin veshtronte shtrember
gjyshi,thiken mprehte ne qetesi
......
Ne erresire viteve t'shkuara
si femija veshtron me dhembje
krenohej nje lagje e tere
kendonte mengjeseve e te vona
mbremje
......
I shtrire skuqur i heshtur,
mbreteronte dikur ai
mbylle syte e kape nje cope
dua te marr nga force e tije
.........
Vjeshten dot s'arriti
dimrit dot si bente balle
iku shkoj e nje tjeter
kenge hedhe perseri pa ndale.
.................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2018, 22:29   #187
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Me ty:

Ti lendina fusha mali
je kodrina permbi dhe
shpirtin zgjon atij djali
vashe a zane ti me je
.......
Malet tunden bucet kenga
bjen orteku s'ka te ndale
vijne e zgjohen derdhen perrejte
e lumenjte mbi livadh
........
Ti je lumi i pandaluar
ti me je brenga ime
ndizet zjarri i pashuar
ti me fshihesh ne enderrime
.......
Lamtumiren do i jape
shpirte e mendje gjithfare di
ti je kenga melodia
ndaj s'ndaloj s'njoh vetmi
..........
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Njazi pėlqehet nga
i vjetėr 20-11-2018, 12:30   #188
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Mesazh ne shishe:


Nje here nje leter mora ne dore
ca fjale me te shpejte shkrova
i vura nje tape e mbylla
me fuqi mes valesh e leshova
.......
Nate dimri ftohte stuhi
me shishen ikja lundroja
mengjesin prisja perseri
bregun tjeter deshiroja
..........
Ne gjumin e darkes duke menduar
ku ish valle sa larg ka mberri
mbi dallge a brigje te jete ndalur
a mbi shkembinj pluhur e hi
..........
Mendja ngado atje me shkonte
andej ketej me vinte rrotull
ne dore te bjondines te kete rene
e syzeza mos ta quante loder
...........
Iken ajo duke u perplasur
detrash ne kohe te mire mbase stuhi
nje prag mbremje a dale dielli
diku nje dore a zemer te mberri
..........
Ne fortunen e asaj mbremje
gabimim tim nuk e rrefej
era nuk shkoi,s'e kisha menduar
por pas ta korigjoj ma ktheu
...........
Qesha me te madhe mbi letren time
ndjenje e tille me kish sunduar
per te hedhur nuk me pritej
pa adrese e kisha shkruar
.......................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2018, 12:30   #189
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Enderr me nje gote vere:


Veshtroj rete sa fort perplasen
zerin tend doja degjoja
me nje gote mbyt vetmine
heshtjen time,me merzine po festoja
........
Me trokitje e kam nisur
tingellon me heqe malle
sa krenare e stolisur
ngjyra kuqe brenda saje
...........
Me sa dhembje mbaja vehten
por se brendeshmi do larguar
atje siper ndizen zjarre
ketu shpirt i roberuar
...........
Qielli nxihet plase rrufeja
shi rrebesh mbi toke t'zhuritur
zgjohem mallshem une nga enderra
te shoh prane,sa kam pritur.
........................................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2018, 15:32   #190
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Mbremje pranvere:

Dielli udhen i hapi
nates me yje stoli
poshte tije tani shfaqej
hena me ndjenjen madheshti
..............
Poshte zjarrit tyre qendronim
kesaj mbremje te rralle
koha s'donim te ikte
te mahnitur aty poshte saje
............
Mengjesi s'erdhi i njejte
poshte shtegut me enderra mbuluar
frynte fllad i detit,
qetesi e mbremjes bekuar
..........
Mbi floke te largoj gjethin,
poshte vetulles syrit te zi
shtrihen buzet perveluese
te kuqe i shoh gjithenji
.............
Lumi rridhte kodrines
e kenga e zogjve s'ndalonte
fushat,lendinat heshtin
malli per mbremjen buronte.
................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-11-2018, 18:06   #191
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Gjurme mbi rere:

Si gjithe tjeret jam leshuar
me ndjenjen mbi breg si cdo femi
duke u hedhur,duke luajtur
gjurme te le brigjeve te tije
...........
Ne heshtje rrija duke pritur
shkonte e vinte pandale
te vendosja mbi rere
s'doja te pyesja per te lartat vale
..............
Kemben vija permbi te,
me te shpejte duke ikur
shihja dallgen t'shkonte ne thellesi
i gezuar kthehesha duke bertitur
...........
Cudi me vinte,mund te ndolle
gjithe peshen mbi te kam lene
shenje a copeza s'mund dalloj
ishte zhdukur asgje mbi rere
............
Me ndolle brigjeve tani
me mallin e kohes i kujtoj
valet e larta e gjurmet perseri
koken s'kthej iki e shkoj.
....................................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2018, 09:53   #192
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Presim dimrin kur te vije:

Kallamishte shtrihen bregut
qielli gri ftohtesi mbi re
ne liqen varkat rrine heshtur
flake e zjarre mbi toke rrufe
..........
Vjen i ftohti shpende kane mberritur
n'toke tyre vijne ne shtepi
mbi liqen hidhet dallga
mirese mberritet perseri
........
Bregut detit fryne stuhija
shkojne e vijne asgje si ndale
lume,liqen e lart ne dete
shumengjyresh,pupel zi e pupel bardhe
..........
Pambarim udha juaj
gjuhen tuaj c'fare thoni
do na zgjohet malle per ju
toka vende kur te shkoni
...........
Kohe e larget,na sillet prane
me kujtese si femi
ikni,rrime te menduar
presim dimrin kur te mberrije.
..............
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 08:36   #193
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Ikin ne qetesi:

Mbi balle shenja,poshte syve rrathe te zi
degjimi e pamja i eshte prekur
fjale te dridhura dalin ngadale
mendimi i qarte nga mendje e pjekur
........
Shterngojne duart s'kane te ndale
here ne ballkon mbase ne lulishte
gjysem te pergjumur mbase te fjetur
zjarri dikurshem i pluhurit te mbetur
............
Gezimi shpirtin shpejt ju rremben
nje foto diku a nje hollesi
sa pak zgjate do harrohet
pluhur shkendi te shuara ne hi
..........
Nje jete tere te lidhur ngushte
si flaka mbi zjarrin prush
kthejne shpinden largohe ikin ne qetesi
mbase takohen kush mund ta dije.
.............
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Njazi pėlqehet nga
i vjetėr 06-12-2018, 09:53   #194
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Ftohtesi debore:

Mberriti nate erresire plote
mbi qytet drita s'shikoje
zbardhi dita erdhe agimi
pelhur t'bardhe floke debore
...........
Lart nga qielli vjen pandalur
me te vjetrit thone nga doli
fillojne zerat jane vogelushet
tani s'pyesin prag oborri
...........
Vinte floku ngjishej tokes
permbi peme lart mbi cati
mberrinte vorbull ere nga mali
na godiste me ftohtesi
...........
Dhe te rriturit si femije
ftohtin,boren shpejt harruan
morem topin hodhem lart
si dikur vehten kujtuam
..................
Dalengadale ftohtesi e saje
erdhi trupin na e ngriu
menjehere lojen ndaluam
lutemi mos te fryeje veriu.
.......................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Njazi pėlqehet nga
i vjetėr 07-12-2018, 08:49   #195
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Nje plasaritje ne dritare:

Balle liqeni heshtur ne vite
mes ererave te qeta duroi dhe stuhi
kodrinash e majash te larta
mes plasaritjesh, ne veshet e mi
.........
Prane me erdhi me mbertheu gjumi
bardhesi boren ne enderrime
i strukur me ftohtin ardhe s'larti
vazhdoja prane dritares sime
........
Te ngrihem sikur bore e stuhi
enderren ta fshija largoja
nje plasaritje fishkellente melodi
t'hapja syte te ikja te shkoja
..........
Prej s'largu ftohte e mjegull
m'zgjuan kujtimet nga thellesi
mbeshtes koken me symbyllur
mes enderrave hape syte perseri.
.............
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Njazi pėlqehet nga
i vjetėr 08-12-2018, 14:09   #196
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Buze rruge eshte lokali:

Rreth lokali mbuluar n'qershi
udhes te mbjedhura arra
ngjyra kuqe mes gjethesh
mbi asfalt te thyera e degeve ca te thara
.............
Ftohtesi dimri ngrica pafund
pemet e zbrazura kujtimin zgjonin
t'strukur rrine prane zjarri
koken tjeret te cepi ballkonit
...........
Me veshtrimin hedhur jashte
per ditet acar s'duam t'ja dime
te ike bardhesi e malit
e gjelberimi te zbrese mbi lugine
.........
Nen qershi do vrapojme
hijeve te ererave t'pranveres
flladin mes nxehtit do presim
poshte gjetheve diteve te veres.
.........................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2018, 09:17   #197
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Kenaqesi debore:

Vinte dimri mesynte i terbuar
mengjeseve heret dite a nate
cipen e bardhe kishte shtruar
mbi rruge kopshte ne cdo prag
.........
Gjeli me nate ja merrte
te ftohtit i druhej i frikesuar
pulat gjumin vazhdonin
kenges ja thonte duke festuar
..........
Pleqte bashke t'pandare
prane ngjitur per tu ngrohur
gjyshin shihja me dilte gjumi
trazonte zjarrin prushin ne voter
............
Zbardhte dita te gezuar
te gjithe jashte mbi bardhesi
s'do ja dinim flisnim ne heshtje
sa me gjate bore te rrije
.........
Me koke lart qiellin veshtronim
re te zeza do sillnin shi
luteshim bore te rrinte
shtrese pas shtrese te shtohej perseri.
...........................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2018, 08:04   #198
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Flete e fundit:

Flete e fundit te kam prane
vit i ri ishe dhe ti
do festojme dite e nate
kete dhjetor perseri
.......
Sa vite iken shkuan
loti me pikoj mbi flete
do humbasesh pluhur vitesh
e do ikesh me tjeret
.........
Sa shume shpresa do na lindin
me te riun duke kaluar
do zbresim thelle ne enderra
a sy hape fantazuar
.........
Zinxhire lidhur njeri tjetrin
ca te shkuar kohe me pare
vijne zgjohen heqin pluhurin
shkojne e vijne s'pyesin per radhe
...........
E te rinjte shfaqen serioze
ku te rriturit vjeterohen
vajzat rriten behen nena
me shume zonjat rrine mendohen
................
Do te vije dhjetori tjeter
ku ta cojme kete vit te ri
rradhe rradhe si gjithe tjeret
ky i vjeter perseri.
...................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2018, 08:05   #199
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Take e rene:

Udhen hidhja mbi trotuar
nje take femre permbys t'rrezuar
ti kete rene ndonje nuseje,nene
apo vashe te lumturuar
...........
Pse se mori c'fare i duhet
ta mbaje n'dore duke mallkuar
erdhe s'largu me te shpejte
a rruges kthimit duke shkuar
...........
Vajze e re tani shpejtonte
mbi nje take,lart e poshte mbi trotuar
hidhej udhes gjarperonte
ecte ikte s'kish te ndale
.............
Mesogrua a nuse re
permbi kembe vallen niste
ulej ngjitej pa problem
tallaz vale shkonte vinte
...........
Sa te mbrrije te pragu i shtepise
s'do i pritet te kete ndaluar
do perplase permbi dere
sinjal zhurme duke leshuar
.........
Po te jete nje zonje nene
si te gjitha nenat jane
do te marre taken tjeter e t'zbrese
qetesisht anes anes.
.....................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2018, 11:19   #200
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 293
Thanks: 1
Thanked 72 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Nje jave vetmi:

E mbaja vehten i forte si ju
keto dite shpejt te shkonin
pa kuptim levizja gjymtyret
shkoja vija te cepi ballkonit
...........
I vetem mbremjet prisja te vinin
te rrokulliseshin ti shihja duke shkuar
perse gjumi s'me vinte prane
poshte syve rrathi me ish zmadhuar
.........
Corapet vishja me kujdes ngadale
duke u matur sa gjate se di
me ndollte shpesh t'humbja fillin
nisa te ngaterroj nje t'bardhe me t'zi
............
Mundet zemra tani eshte ndryshe
punon ne t'sajen melodi
mbase mendja te jete helmuar
kur gjaku i mberriti ne lartesi
.............
Syri ngjyrat tani dyshon
te bardhen me te zeze ka ngaterruar
fajtorin dua ta dije ta gjeje
zemra ish a mendje zemeruar.
.....................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur