Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-12-2018, 07:29   #21
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,652
Thanks: 1,235
Thanked 760 Times in 474 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Kjo unesco e merr historine parasysh apo ben kerkime apo thjesht sheh cfsre shfaq njera pal dhe i ve vulen?
UNESCO eshte bere si puna e cmimit Nobel qe i jepet gjithkujt,sipas imteresave te momentit.Edhe Jaser Arafati ka mare cmim Nobel.Edhe Edi Rama urdherin e kaloresit te Frances(edhe Gadafit ja kane dhene kete te fundit).vari teneqet me i fjale
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 05-12-2018, 12:55   #22
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,100
Thanks: 324
Thanked 556 Times in 411 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Samiu Shiko postimin
Ne mund te bejme peticione e kundershtime nate e dite, por sa kan vlere apo peshe....Mendoj qe organet apo ministrite shtetrore kompetente per trashigimite kulturoro-historike duhet ta kene fjalen ketu. Ata duhet me historianet legjitim te deshmojne te kunderten e asaj qe thot shkau...dhe kjo do te ishte legjitime...
Ne sikur kemi edhe perfaqsues te jasht-zakonshem e fuqiplot ne UNESCO … nuk e di nese eshte Ferit Hoxha ende atje. Sidoqofte, ministria e jashtme, besiana e feriti duhet te dalin nga dremitja.

Akademite e Shqencave e Klluptures te Shqiperis e Kosoves ?!???
Duaje Siveten ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
i vjetėr 05-12-2018, 14:08   #23
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 5,465
Thanks: 3,486
Thanked 6,094 Times in 2,075 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Fustanella dhe djathi, Greqisė
Rakia Bullgarisė
Lahuta qenka e Serbisė....


Hajt tja marrim njė tallava sa mirė me kenė shqiptarė
Tallu ti, po ketu ngordh il po-po-lo per tallava.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 14:20   #24
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,841
Thanks: 941
Thanked 1,609 Times in 916 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Tallu ti, po ketu ngordh il po-po-lo per tallava.
Nuk tallem, mė vjen inat qė kemi arrit deri aty sa tė na influencojė dhe evgjitėria me tallava..... hapu dhe
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 05-12-2018, 14:57   #25
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,989
Thanks: 214
Thanked 325 Times in 247 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Nuk tallem, mė vjen inat qė kemi arrit deri aty sa tė na influencojė dhe evgjitėria me tallava..... hapu dhe


https://www.forum-al.com/showthread.php?t=41251
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 15:18   #26
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,866
Thanks: 10,129
Thanked 5,404 Times in 2,521 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Nuk tallem, mė vjen inat qė kemi arrit deri aty sa tė na influencojė dhe evgjitėria me tallava..... hapu dhe
ja cka thotė evgjitėria me tallava.

Pėr temėn: kushtin, bastin e fiton ai qė argumenton!
__________________
Sami Frashėri e ka thėnė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 05-12-2018 nė 15:59
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 15:56   #27
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,841
Thanks: 941
Thanked 1,609 Times in 916 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Kėtu nuk ka kushte as baste, thjesht diskutojmė dhe relaksojna, gjithsecili sipas mundėsisė....


Gjithsesi... nuk ėshtė evgjėria, por evgjitėria, dhe nė kėtė rast pėrdorimi nuk ka qėllim fyes por pėrcaktues
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 16:01   #28
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,866
Thanks: 10,129
Thanked 5,404 Times in 2,521 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Kėtu nuk ka kushte as baste, thjesht diskutojmė dhe relaksojna, gjithsecili sipas mundėsisė....


Gjithsesi... nuk ėshtė evgjėria, por evgjitėria, dhe nė kėtė rast pėrdorimi nuk ka qėllim fyes por pėrcaktues
S'mė paska kuptuar. Ja po e sheshoj edhe pak:
Lahutėn e ka pronėsuar/pėrvetėsuar ai qė ka dalė me argumente.
Plus edhe studiues tė tjerė. Studiues ka gjithandej nėpėr botė.
__________________
Sami Frashėri e ka thėnė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 16:04   #29
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,841
Thanks: 941
Thanked 1,609 Times in 916 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
S'mė paska kuptuar. Ja po e sheshoj edhe pak:
Lahutėn e ka pronėsuar/pėrvetėsuar ai qė ka dalė me argumente.
Plus edhe studiues tė tjerė. Studiues ka gjithandej nėpėr botė.
Kjo mė ēudit, argumentat e tyre....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 16:08   #30
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,841
Thanks: 941
Thanked 1,609 Times in 916 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Nje serb di cfare ka mesuar ne shkolle
Nje serb di qe kenget epike dhe lahuta jane nje
Nje serb di qe pa lahute/gusla nuk munnd te kendohen kenget epike serbe....


Cfare di ti e cfare di serbi nuk jane te rendesishme...

Tani terneti thote qe kjo vegel muzikore pa zorre eshte permendur qe me dyndjet serbe, eshte eshte permendur nga viti 1000 eshte permendur edhe me vone. Ndoshta mos te jete e njejta vegel muzikore...


Do jete habi qe nese kjo vegel vertet te jete me prejardhje sllave? Jo.


Ashtu si nuk eshte habi nese dy kultura te ndryshme apo me shume perdorin te njejten instrument, ose mune te shpikin te njejtin instrument ose te ngjashme...


Krahasimi me camerine eshte e pavend.
Pse ėshtė pa vend krahasimi?
Mendoj se ėshtė i njėjti mekanizėm...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 16:52   #31
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 21,907
Thanks: 1,689
Thanked 1,753 Times in 1,312 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 136
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Pse ėshtė pa vend krahasimi?
Mendoj se ėshtė i njėjti mekanizėm...
Sepse eshte e qarte dhe e dokumentuar qe greqia po perveteson kenge e tradita shqipare

Kurse ne rastin e lahutes ajo eshte e permendur qe me dyndjet sllave ne ballkan

Ti bazohesh te kenget e kreshnikeve sikur kjo tregon prejardjen, nuk tregon prejardhjen...tregon thjesht vleren. Ne Shqiptaret kendojme edhe pa vegla muzigore.
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 16:56   #32
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 21,907
Thanks: 1,689
Thanked 1,753 Times in 1,312 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 136
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Eshte per te habit persr vetem serbeve
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 18:48   #33
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,841
Thanks: 941
Thanked 1,609 Times in 916 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Sepse eshte e qarte dhe e dokumentuar qe greqia po perveteson kenge e tradita shqipare

Kurse ne rastin e lahutes ajo eshte e permendur qe me dyndjet sllave ne ballkan

Ti bazohesh te kenget e kreshnikeve sikur kjo tregon prejardjen, nuk tregon prejardhjen...tregon thjesht vleren. Ne Shqiptaret kendojme edhe pa vegla muzigore.
Me keto dokumentime prite kur te te kerkoje hise ne iso polifoni...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2018, 18:50   #34
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 21,907
Thanks: 1,689
Thanked 1,753 Times in 1,312 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 136
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

iso polifonine eshte regjistruar ne emrin tone

per te tjerat thuaji shtetit mos te flej gjume
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2018, 10:07   #35
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,841
Thanks: 941
Thanked 1,609 Times in 916 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Po e pashė do i them....Jo vetėm lahuta dhe tė kėnduarit me lahutė, por duket se edhe xhupleta shqiptare po kėrkohet tė pėrvetėsohet nga Serbia.

Kėtė fakt e zbuloi nė Ora News studiuesi, Jaho Brahaj, dhe pse tha se nuk e ka tė sigurt informacionin.

Brahaj: Nuk kam siguri nė informacionin, por serbėt po pėrgatisin dosjen pėr tė futur xhubletėn nė objekt trashėgimie. Kanė disa fshatra shqiptarė qė janė nė thellėsi tė Serbisė.Ato duan ta fusin, por kanė hall ta fusin bashkė me Malin e Zi sepse Mali i Zi ka popullėsi shqiptare qė e pėrdor.

Studiuesi, Jaho Brahaj, i ftuar nė Ora News tregon ndryshimin mes lahutės shqiptare dhe gusles.

Jaho Brahaj: Pak a shumė lahuta dhe gusle janė i njėjti instrument, shoqėrojnė po tė njėjtėn vijė melodike. Vetėm se ajo kėndohet nė gjuhėn sllave, ndėrsa nė Shqipėri kėndohet shqip. Dallojnė vetėm nga ana etnologjike dhe e pėrmbajtjes sė tyre.

Instrumenti i lahutės qė kanė shqiptarėt ka tek koka nė gdhendje tė ndryshme objekte mitologjike ose objekte kulti qė nuk i ka ajo sllave. Ka dhe tė tjera qė i ka lahuta shqiptare dhe ajo sllave, si koka e dhisė, gjarpri. Kam parė me shumicė lahuta. Kemi nė Shqipėri lahuta qė as mendohet qė t’i kemi. Janė tė pakta nė numėr. Kemi orėn.

Jaho Brahaj: Na erdhi idhshėm dhe e papritur. Kėtu ka qenė bėrė punė e mirė deri nė 2012. Dosja ėshtė pėrgatitur, me pak gjėra tė vogla qė kanė ngelur. Ka ardhur nė Tiranė Ministri i Kulturės Enver Hoxhaj i asaj kohe dhe ėshtė takuar me Ministrin tonė tė Kulturės. Hoxhaj i ka thėnė qė do na prisni dhe ne, meqenėse dhe nė Kosovė ka. Ministri ka rėnė dakord.Nė 2012 deri mė sot nuk ėshtė bėrė asgjė. Kjo punė ėshtė heshtur, nuk i ėshtė propozuar mė UNESCO-s. Ka nė Ministri njė Komitet tė Trashėgimisė Kulturore. Ėshtė nėnvlerėsuar.Dosja nuk ka kaluar nė Ministrinė e Jashtme nga Ministria e Kulturės. E meta ėshtė nė disa drejtime nė kėtė ēėshtje qė na kanė goditur.
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 06-12-2018, 10:25   #36
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,841
Thanks: 941
Thanked 1,609 Times in 916 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
iso polifonine eshte regjistruar ne emrin tone

per te tjerat thuaji shtetit mos te flej gjume
Ke dėgjuar ti kėta grekėt e rinj si ja marrin labēe.. Po labēe gėrqisht ama...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2018, 11:33   #37
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 4,097
Thanks: 2,292
Thanked 1,835 Times in 1,237 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
UNESCO eshte bere si puna e cmimit Nobel qe i jepet gjithkujt,sipas imteresave te momentit.Edhe Jaser Arafati ka mare cmim Nobel.Edhe Edi Rama urdherin e kaloresit te Frances(edhe Gadafit ja kane dhene kete te fundit).vari teneqet me i fjale
Jo nuk eshte kaq e thjeshte gjeja. Ne momentin qe nje monument pershembull, merret ne mbrojtje nga UNESCO, atehere kjo organizate financon per kete monument. E njejta gje ndodh edhe ne rrastin e lahutes. Shteti qe e regjistron, ne rastin konkret Serbia, merr financime nga UNESCO me qellim ruajtjen e tradites se te kenduarit me gusle qe i thone ata. Keto gjera behen sepse moderniteti rrezikon ti zhduki keto tradita. Pra serbet ne kete menyre garantojne ruajtjen e tradites se te kenduarit me gusle. Ndersa ti qe kenget me lahute i ke te vjetra sa vete eposi Homerik, i humbet.

Rose Wilder Lane was shortly to move on from the refugee camp that she was visiting in Shkodra when a fellow American Red Cross worker, Frances Hardy, persuaded her to join a small party which was about to embark on an expedition to the northern Albanian mountains to set up schools. “Constantinople’s nothing. Everyone goes to Constantinople. But if you don’t see Albania, you’re wasting the chance of a lifetime. Up in those mountains – right up there in those mountains, a day’s journey from here – the people are living as they lived twenty centuries ago, before the Greek or the Roman or the Slav was ever known. There are prehistoric cities up there, old legends, songs, customs that no one knows anything about. No stranger’s ever even seen them. Great Scott, woman! And you sit there and talk about Constantinople!” “But if nobody goes there, how can we do so?” I said. “How does anyone ever do anything? Simply do it. Hire horses, get on them, and go.” “Carrying our own guns?” “Oh, we’ll be safe enough! We may run into a blood feud or two, and get our guides shot up, but nobody ever harms a woman. Nobody even shoots a man in her presence.”

“Mbase jam e marrė. Po tė jesh sigurt se ai qė e sheh njė herė Shqipėrinė, mė s’e harron dot, dhe ėshtė e pamundur qė tė mos e dojė”
Rose Wilder Lane
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2018, 11:37   #38
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 4,097
Thanks: 2,292
Thanked 1,835 Times in 1,237 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Ke dėgjuar ti kėta grekėt e rinj si ja marrin labēe.. Po labēe gėrqisht ama...
Jane ca plehra nga Himara emigrante ne Athine qe kendojne. Por Isoja Labe u shpetua, sepse e regjistruam ne UNESCO, se edhe ate do na e kishin vjedhur. Polifonia jo sepse Eno Koco me nja dy te tjere ketu ne Shqiperi nuk e quajten Shqiptare por Ballkanike.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 06-12-2018, 11:41   #39
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 4,097
Thanks: 2,292
Thanked 1,835 Times in 1,237 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Sepse eshte e qarte dhe e dokumentuar qe greqia po perveteson kenge e tradita shqipare

Kurse ne rastin e lahutes ajo eshte e permendur qe me dyndjet sllave ne ballkan

Ti bazohesh te kenget e kreshnikeve sikur kjo tregon prejardjen, nuk tregon prejardhjen...tregon thjesht vleren. Ne Shqiptaret kendojme edhe pa vegla muzigore.
Sazet e Jugut i kane bere te tyret ata. Dalin dhe kendojne greqisht. Nuk pyesin per te drejte autori por e vjedhin pjesen muzikore, i fusin nje tekst greqisht dhe bejne greke.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 06-12-2018, 15:44   #40
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,359
Thanks: 4,993
Thanked 3,151 Times in 1,566 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Na rruat tallavaja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Po e pashė do i them....Jo vetėm lahuta dhe tė kėnduarit me lahutė, por duket se edhe xhupleta shqiptare po kėrkohet tė pėrvetėsohet nga Serbia.

Kėtė fakt e zbuloi nė Ora News studiuesi, Jaho Brahaj, dhe pse tha se nuk e ka tė sigurt informacionin.

Brahaj: Nuk kam siguri nė informacionin, por serbėt po pėrgatisin dosjen pėr tė futur xhubletėn nė objekt trashėgimie. Kanė disa fshatra shqiptarė qė janė nė thellėsi tė Serbisė.Ato duan ta fusin, por kanė hall ta fusin bashkė me Malin e Zi sepse Mali i Zi ka popullėsi shqiptare qė e pėrdor.

Studiuesi, Jaho Brahaj, i ftuar nė Ora News tregon ndryshimin mes lahutės shqiptare dhe gusles.

Jaho Brahaj: Pak a shumė lahuta dhe gusle janė i njėjti instrument, shoqėrojnė po tė njėjtėn vijė melodike. Vetėm se ajo kėndohet nė gjuhėn sllave, ndėrsa nė Shqipėri kėndohet shqip. Dallojnė vetėm nga ana etnologjike dhe e pėrmbajtjes sė tyre.

Instrumenti i lahutės qė kanė shqiptarėt ka tek koka nė gdhendje tė ndryshme objekte mitologjike ose objekte kulti qė nuk i ka ajo sllave. Ka dhe tė tjera qė i ka lahuta shqiptare dhe ajo sllave, si koka e dhisė, gjarpri. Kam parė me shumicė lahuta. Kemi nė Shqipėri lahuta qė as mendohet qė t’i kemi. Janė tė pakta nė numėr. Kemi orėn.

Jaho Brahaj: Na erdhi idhshėm dhe e papritur. Kėtu ka qenė bėrė punė e mirė deri nė 2012. Dosja ėshtė pėrgatitur, me pak gjėra tė vogla qė kanė ngelur. Ka ardhur nė Tiranė Ministri i Kulturės Enver Hoxhaj i asaj kohe dhe ėshtė takuar me Ministrin tonė tė Kulturės. Hoxhaj i ka thėnė qė do na prisni dhe ne, meqenėse dhe nė Kosovė ka. Ministri ka rėnė dakord.Nė 2012 deri mė sot nuk ėshtė bėrė asgjė. Kjo punė ėshtė heshtur, nuk i ėshtė propozuar mė UNESCO-s. Ka nė Ministri njė Komitet tė Trashėgimisė Kulturore. Ėshtė nėnvlerėsuar.Dosja nuk ka kaluar nė Ministrinė e Jashtme nga Ministria e Kulturės. E meta ėshtė nė disa drejtime nė kėtė ēėshtje qė na kanė goditur.
Zoti Brahaj, na vjen keq ( e spo na nin hiq me thon t`drejten...thone ne vehte keta pisa shtetar te te dy vendeve...) per historine dhe kulturen Shqiptare. Kemi pune tjera ne me t`mencme...p.sh.

Sa para pėrfiton familja Rugova nga shteti i Kosovės?
Insajderi
2 ditė mė parė

57 mijė euro pėr 12 punonjės tė rezidencės Rugova dhe peleti i paguar pėr gjithė sezonin dimėror nė vlerė tė 9 mijė e 500 eurove. Kėto kanė qenė vetėm disa nga pėrfitimet e familjes Rugova deri mė tani nga shteti i Kosovės.

Ditė me fat ka qenė edhe e marta pėr familjen e ish-presidentit Ibrahim Rugovės. Bashkėshortja e tij Fanė Rugova ėshtė propozuar qė tė marrė pagė mujore; pėrveē pagės, ajo pritet tė ketė edhe njė veturė personale dhe vozitės, shkruan Insajderi.

Sipas propozimit tė kryeministrit, Fana Rugova do tė pėrfitojė nga shteti shumėn prej 1 mijė eurove nė muaj. Gjithashtu sipas publikimit tė ditės sė sotme, Fana do tė ketė shofer dhe veturėn personale tė saj.

“Shqyrtimi i Propozim-vendimit qė znj. Fana Rugova, bashkėshorte e Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova, t’i lejohet transfer i mjeteve financiare nė muaj nė vlerė prej 1 mijė euro neto, automjet dhe njė drejtues automjeti”, thuhet nė vendimin e Qeverisė.

Pėrfitimi i familjes Rugova, nga shteti ishte shtuar nė vazhdimėsi nga shteti i Kosovės. Sapo koha kishte filluar tė ftohet, familjes Rugova i ishte paguar peleti pėr ngrohje.

Ministria e Kulturės Rinisė dhe Sportit kishte paguar 9 mijė e 500 euro pėr ngrohjen e familjes Rugova.

“MKRS kishte nėnshkruar kontratė nė vlerė 9,560€ pėr ‘Furnizim me lėndė djegėse-pelet pėr Rezidencėn Ibrahim Rugova’. Malli dhe fatura janė pranuar nė vlerė totale, mirėpo nė mungesė tė mjeteve ishin paguar vetėm 1,510 euro”, thuhet nė raportin e auditimit pėr MKRS-nė.

Rezidencės sė familjes Rugova janė shtuar kėtė vit, pėrfitimet nga shteti pėr dallim nga viti i kaluar. Kėtė vit 57 mijė e 944 euro ishin ndarė nga Ministria e Kulturės pėr Rezidencėn Rugova qė gjendet nė lagjen ‘Velania’ nė Prishtinė.

Paratė janė dhėnė me arsyetimin e pagesės sė “punonjėsve me kontrata pėr shėrbime tė veēanta” nė kėtė rezidencė.

Nė tetor tė vitit tė kaluar, gjithashtu me kėrkesė tė Ministrisė sė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Qeveria kishte ndarė 27,857 euro pėr pagesėn e punonjėsve pėr “shėrbime tė veēanta” nė tė njėjtėn rezidencė.

Ministri i Financave, Bedri Hamza thoshte se “e kemi obligim” pėr t’i ndarė kėto mjete dhe se kjo shumė e parave ndahet nga rezervat e shtetit dhe pagesa bėhet pėrmes MKRS-sė.

Familja Rugova vazhdon tė ketė tė ardhura tė majme edhe pėrmes vajzės deputete, Teuta Rugova. Ndonėse ėshtė mjaft pak aktive nė seancat e Kuvendit tė Kosovės, ajo merr mė shumė se 21 mijė euro pagė vjetore nga Kuvendi i Kosovės. Tė paktėn kėshtu deklarohet nė raportin e plotėsuar nė Agjencinė Kundėr Korrupsionit tė vitit tė kaluar.

Familja Rugova po ashtu nė pronėsi tė saj ka edhe njė banesė tė pėrbashkėt me 68 metra katror. Ndėrkohė qė kjo familje vazhdon tė ketė nė pronėsi edhe njė veturė nė vlerė tė 25 mijė eurove.

Anėtari i familjes Rugova qė ‘mashtroi’ qytetarėt nė mungesė tė vizave


Kur kosovarėt vazhdojnė tė mbesin tė izoluar tė paktėn deri nė vitin 2020, kishte qenė pikėrisht Uka djali i Ibrahim Rugovės qė e kishte shfrytėzuar kėtė rast.

Njė hetim ndėrkombėtar prej 26 muajsh kishte zbuluar se djali i presidentit Ibrahim Rugova, Uka, dyshohet se ėshtė i pėrfshirė nė veprat mė tė rėnda kriminale.

Ai, pos biznesit tė paligjshėm me viza, dyshohet se ka lidhje me trafikim ndėrkombėtar tė drogės dhe armėve. Dosjen komplet tė kėtij hetimi, pėrfshirė pėrgjimet telefonike e kishte siguruar Insajderi teksa ishin publikuar hulumtimi i emėruar “Dosja Grande”.

Kishte qenė viti 2009 Ibrahim Rugova po bėnte tri vjet qė kishte vdekur. Atė vit Uka, djali i vogėl, ishte kthyer nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe kishte marrė pėrsipėr lidershipin nė familje.

Anėtarėt e familjes po pėrballeshin me njė problem tė madh. Familja presidenciale gjithmonė kishte pasur viza pėr tė lėvizur lirshėm jashtė shtetit. Por, tri vite pas vdekjes sė presidentit kishin ndikuar qė familjes t’i humbnin kontaktet dhe vizat mungonin. Pėr kėtė ēėshtje ndaj njėzetė vetave ishte ngritur aktakuzė nga EULEX-i.

Anėtarėt e grupit tė udhėhequr nga Ukė Rugova akuzohen se me qėllim tė pėrfitimit material nė mėnyrė tė paligjshme kanė furnizuar individė me Viza Shengen tė BE-sė nga Ambasada Italiane nė Prishtinė.

https://insajderi.com/sa-para-perfit...eti-i-kosoves/

Kjo njera nga boterat shqiptare...(verejtja ime...)..

...ndersa, kjo eshte bota tjeter shqiptare, me te cilen merren qeverite shqiptare...


Gruas qė i ranė djali dhe burri dėshmorė nė luftė i ndalet pensioni pėr faturat e rrymės.

16 orė mė parė


Shaha Haziri, tė cilės i ranė dėshmorė nė luftė djali dhe burri, jeton e vetme nė fshatin Verbovc tė Drenasit. Ajo nuk po arrinė tė shlyejė borxhin ndaj KEDS-it me pensionin qė merr nga kategoria e familjes sė dėshmorit.

E moshuara 73-vjeēare, pos mėrzisė pėr djalin dhe burrin e vrarė nė luftė, tani ka edhe hall se si tė jetojė pa tė ardhura.

Ajo nuk po arrin ta shlyejė borxhin pėr rrymėn e shpenzuar.

Pėr kėtė, Kompania pėr Furizimin me Energji Elektrike e ka dėrguar lėndėn me borxhin e saj te pėrmbaruesi privat .

75 vjeēarja, ditėn kur kishte shkuar ta marrė pensionin si familjare e dėshmorit, e kishte kuptuar qė nuk mund ta marr atė pasi i ėshtė ndalur pėr pagesėn e energjisė elektrike.

Por, ajo thotė se e ka paguar kėtė borxh.

“Ma ka ndalė pensionin pėr shkak tė rrymės. Nuk e ka paguar rrymėn asnjėherė mė kanė thėnė. Iu thash se nuk e kam paguar sepse mė kanė thėnė se e kam pa pare. Kur mė kanė prurė letrėn e kam paguar. Nė fillim kam paguar 50 euro, pastaj 30 apo 40 ashtu si kam pasė”, tregon Shaha Haziri.


https://telegrafi.com/gruas-qe-rane-...-rrymes-video/


P.s. ndoshta kjo dukuri e "boterave te ndryshme shqiptare" eshte dashte te trajtohet si teme ne vehte, por m`u duk si pergjigje e duhur ketij Zotriut Brahaj, se per cfare arsye jane te zena qeverite tona, qe nuk kane kohe te merren me trashigimit kulturore e historike shqiptare...
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Samiu : 06-12-2018 nė 15:48
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Samiu pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur