Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Sporti > Sportet amatoriale

Sportet amatoriale Kėtu mund te flisni pėr sporte tė ndryshme si, bodybuilding, gjuetinė, peshkimin,vetėmbrojtja etj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-05-2017, 11:25   #1
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,723
Thanks: 3,001
Thanked 3,463 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 367
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Uta Ibrahimi, alpinistja e parė shqiptare qė pushton majat e Himalajeve

Uta Ibrahimi, alpinistja femėr e parė shqiptare qė pushton majat e HimalajeveXhimi Begeja dhe familja e tij janė inicues dhe organizatorė tė projektit ‘Femra Shqiptare nė Himalaya’ dhe kanė vlerėsuar se Uta Ibrahimi ėshtė alpiniste e cila meriton pėrkrahje nė kėtė projekt.

Uta Ibrahimi sapo ka pėrfunduar ekspeditėn dimėrore 4 javore nė Himalaya, konkretisht nė qendėr-veri tė Nepalit, nė Luginėn Ralwaling e cila ėshtė e njohur pėr mundėsi tė ndryshme alpine pėrgjatė gjithė vitit.

Ecja ka filluar nė fshatin Jagat, 1200 metėr lartėsi mbidetare dhe duke vazhduar pėr 7 ditė ecje nėpėr fshatrat e thella tė kėsaj zone, deri nė fshatin e fundit NA me lartėsi mbidetare 4200 metėr.

Lugina Ralwaling njihet si ndėr zonat ku ėshtė zhvilluar Budizmi gjatė shekullit tė 17 dhe nė atė kohė ka qenė si zonė sekrete dhe vetėm nė 30 vitet e fundit ėshtė e vizituar nga alpinistė nga gjithė bota.

Ekspedita alpine ka vazhduar mė tutje nėpėr kampe me lartėsi tė ndryshme mbidetare, kampi bazė 4900 metėr, kampi i dytė 5400 metra dhe kampi i fundit nė 5656 metėr, si dhe ēdo ditė me aktivitete alpine nė lartėsi tė ndryshme mbidetare me qėllim tė pėrgatitjeve teknike – ngjitje nė gurė (rock climbing), ngjitje nė akull (ice climbing), ngjitje alpine e kombinuar, ngjitje nė glaciera dhe trajnim nė kravasa, pėrgatitje psiqike dhe aklimatizim, dhe si pėrfundim ngjitje nė 3 maje tė Himalayave, Yalung Peak 5700 metėr lartėsi mbidetare, Nurbu Peak 5800 metėr lartėsi mbidetare, ngjitje teknike e shkallės D+ dhe sė fundi Ramdung Peak 5925 metėr lartėsi mbidetare, ngjitje alpine e shkallės PD.

“Pėrveē pėrmirėsimit tė teknikave alpine, kjo eksperiencė mė ka bė familjare me kuptimin e vėrtetė tė njė alpinisti, nė njė masiv me shumė maje rreth e rrotull, me temperatura tė ulėta deri nė -20, me rrezikshmėri nė ēdo hap dhe respekt pėr bjeshkėt dhe natyrėn. Kėtė pėrjetim ta ofrojnė vetėm Himalayat”, ka thėnė Uta Ibrahimi.

Si fund, kjo ekspeditė ėshtė faza e parė e ekspeditės ‘Femra Shqiptare nė Himalaya’ e qė ka pėr qėllim pushtimin e disa majave tė tjera nė Himalaya gjatė dy viteve tė ardhshme si dhe zhvillimin dhe promovimin e alpinizmit shqiptar.

“Nė Mars 2017 vazhdon faza e dytė e kėsaj ekpsedite me pushtimin e majės Sersung – 6422 metėr lartėsi mbidetare, maje teknike e shkallės D+ e cila nuk ėshtė pushtuar deri mė tani ndonjėherė dhe kjo ėshtė ftesė qė mė ėshtė bėrė pas pėrfundimit tė kėtij trajnimi 4 javor e qė pjesėmarrės janė 5 ngjitės nga bota duke pėrfshi dhe guidėn Nepalese”.

“Mė duhet me ju falėnderu publikisht Familjes Begeja pėr besimin qė ma kanė dhėnė nė realizimin e kėtij projekti madhor, anėtarėt e Shoqatės ‘Dajti Alpin Turistik’ dhe Shoqata ‘Skarpa’ nga Prizreni”, ka thėnė nė fund Ibrahimi. /Telegrafi/
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rex pėlqehet nga
i vjetėr 22-05-2017, 12:01   #2
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 4,582
Thanks: 3,535
Thanked 2,810 Times in 1,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Uta Ibrahimi, alpinistja e parė shqiptare qė pushton majat e Himalajeve

urime
cdmth UTA

...................
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2017, 12:07   #3
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,723
Thanks: 3,001
Thanked 3,463 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 367
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Uta Ibrahimi, alpinistja e parė shqiptare qė pushton majat e Himalajeve

Uta eshte emri i kesaj vajzes. Ndryshe UTA eshte instrument i vjeter muzikor.

Deri kur me ju mesu!
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2017, 12:08   #4
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 4,582
Thanks: 3,535
Thanked 2,810 Times in 1,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Uta Ibrahimi, alpinistja e parė shqiptare qė pushton majat e Himalajeve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Uta eshte emri i kesaj vajzes. Ndryshe UTA eshte instrument i vjeter muzikor.

Deri kur me ju mesu!
derisa te vdesim
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2017, 12:09   #5
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,723
Thanks: 3,001
Thanked 3,463 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 367
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Uta Ibrahimi, alpinistja e parė shqiptare qė pushton majat e Himalajeve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
derisa te vdesim
Nga 1 qershori bohet me lek

Shfrytezoni edhe keto pak dite free.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2017, 12:09   #6
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Uta Ibrahimi, alpinistja e parė shqiptare qė pushton majat e Himalajeve

Uta vjen nga gjermanishtja e lashte Ute=prone,pasuri.
Ne shqip mund te marri kuptimin Oda.
LG.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2017, 12:12   #7
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,723
Thanks: 3,001
Thanked 3,463 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 367
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Uta Ibrahimi, alpinistja e parė shqiptare qė pushton majat e Himalajeve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Teknozone Shiko postimin
Uta vjen nga gjermanishtja e lashte Ute=prone,pasuri.
Ne shqip mund te marri kuptimin Oda.
LG.
Eshte edhe nje instrument muzikor me tela, si puna e ciftelise por pak me ndryshe.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2017, 01:08   #8
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Uta Ibrahimi, alpinistja e parė shqiptare qė pushton majat e Himalajeve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Eshte edhe nje instrument muzikor me tela, si puna e ciftelise por pak me ndryshe.
Ne rregull.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 14-09-2017, 18:42   #9
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,363
Thanks: 0
Thanked 1,136 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Uta Ibrahimi, alpinistja e parė shqiptare qė pushton majat e Himalajeve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ne rregull.
Mbase jane gjerman foles ata te shtepise, por UTA .... eshte HUTA ne shqip.
Kodi:
https://sq.wiktionary.org/wiki/hutė
Kisha pershtypjen se hute andej nga veriu i thonje nje shpendi te ngjashem me petritin/sokolin ose version i shqiponjes, por jo kalin e qyqes.

Ne veri e permendin shume krahasimin me huten sidomos me femren. Ajo eshte hute ! Them qe UTA mund te jete pervec (H)UTA dhe shkurtimi i Teutes . TUTA, (T)UTA.

Sidoqofte UTA, jepi moter.Krahe te lehta dhe faqe e bardhe.
Nje gje s'e pertyp dot une...ate flamurin mix qe ti mban ne dore, por gjithsesi do e pranoj ashtu deri sa te Shqiperia te behet bashke. Me ka pelqyer te shoh ne Kosove varganin e dasmave ku prin flamuri kombetar. Nuk ka gje me te bukur.Dasem me flamur. Dhe pas tij flamuri i Kosoves (ate qe ja zgjodhi me konkurs UNMIK)
Kodi:
https://sq.wikipedia.org/wiki/Flamuri_i_Kosovės
E dua Kosoven.E kam dashur gjithnje.E kam dashur dhe atehere kur e njihnim vetem nga librat e historise apo degjonim ne radio per te.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2017, 16:39   #10
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,180
Thanks: 680
Thanked 509 Times in 357 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Uta Ibrahimi, alpinistja e parė shqiptare qė pushton majat e Himalajeve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Eshte edhe nje instrument muzikor me tela, si puna e ciftelise por pak me ndryshe.
Ta shfrytezoj deri sa eshte for free LOL
Rex ,ka ndonje ngjajshmeri mes Lahutes e Utes?
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2017, 18:33   #11
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,723
Thanks: 3,001
Thanked 3,463 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 367
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Uta Ibrahimi, alpinistja e parė shqiptare qė pushton majat e Himalajeve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Damastion Shiko postimin
Ta shfrytezoj deri sa eshte for free LOL
Rex ,ka ndonje ngjajshmeri mes Lahutes e Utes?
Data paska kalu por hajt se po e bej nje leshim. Lol

Di qe eshte me tela dhe di qe e ka perdor orkestra e Isuf Myzyrit. Me shume se kaq snuk.

Mundet me qene i njejti instrument por qe krahinat e ndryshme e kane perdor me emer te ndryshem. Por mundet me pas edhe naj dallim.. psh plus minus ndonje tel.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2018, 11:18   #12
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,742
Thanks: 792
Thanked 753 Times in 334 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Uta Ibrahimi, alpinistja e parė shqiptare qė pushton majat e Himalajeve

Bravo Uta,paske realizuar endrren time
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2018, 17:35   #13
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,723
Thanks: 3,001
Thanked 3,463 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 367
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Uta Ibrahimi, alpinistja e parė shqiptare qė pushton majat e Himalajeve

Uta Ibrahimi pushton edhe njė maje nė HimalajeAlpinistja e parė shqiptare, Uta Ibrahimi ka pushtuar edhe njė majė tjetėr, bėhet fjalė pėr Majėn Cho Oyu qė ėshtė me 8,201 metra lartėsi mbidetare , shkruan Klan Kosova.


Uta Ibrahimi tani gjindet nė kampin bazė dhe sė shpejti do tė zbret nė Kathmandu, Nepal. Pastaj me 7 tetor fillon ngjitjen nė Amadablam, maje mjaft teknike, por jo e lartėsisė 8 mijė metra.

‘Kjo ngjitje ka qenė mė sfiduese nga tė gjithat deri me tani. Rotacionet e aklimatizimit kryesisht i kam bėrė vet dhe tė gjitha paisjet personale i kam bajt vet, pra pa ndihmėn e Sherpave, deri nė ditėn e majės kur ju kam bashku ekipeve tė tjera. Kėtu kam pas pak ndihmė nga sherpat e ngjitjes, por kryesisht jam ngjitur me shumė peshė shtesė’ – ka thėnė Uta.

Brenda 18 muajve, Uta Ibrahimi ka ngjitur katėr nga gjithsej 14 majeve mė tė larta nė botė, qė njihen si majet tetė mijėshe.

Ekspedita ’14 majet e Himalajeve’ e ndėrmarrė nga vet Uta Ibrahimi, ka pėr qėllim qė tė pushtojė tė gjitha 14 majet mė tė larta nė botė, qė gjinden nė malet e Himalajeve. Kėtė e kanė bėrė shumė pak njerėz nė botė, dhe Uta synon qė tė jetė shqiptarja e parė qė e arrinė kėtė/klankosova.tv
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rex pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur