Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta > Zhvillime, Teknologji tė Reja

Zhvillime, Teknologji tė Reja Diskutime mbi teknologjine e fundit, ndikimi i tyre ne jeten e perditshme

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-01-2018, 12:40   #1
Poshnja
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 64
Thanks: 5
Thanked 16 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Poshnja ėshtė nė rrugė tė mbarė
Kujdes Trojan i ri ne Android app ne qarkullon

Kompani e sigurimit Symantec zbuloi njė tjetėr aplikacion tė tipit Andorid.Fakeapp. Ky aplikacion imiton UI tė Ueber, me synim pėr tė gėnjyer pėrdoruesit dhe tė vendosin tė dhėnat e llogarisė sė tyre qė kanė nė Uber.
Trojani shfaqet herė pas here nė ekran dhe mundohet tė mashtrojė pėrdoruesit qė tė vendosin numrin e tyre tė telefonit dhe fjalėkalimin. Nėse pėrdoruesi shtyp Enter, atėherė Trojani dėrgon tė dhėnat tek krijuesit. Ata mundohen t’i pėrdorin pėr tė kėto tė dhėna pėr tė pasur akses nė llogari tė tjera tė pėrdoruesit dhe kėto t’i shesin te hakerat nė tregun e zi.

Ky version i Fakeapp nuk ėshtė se vetėm ngjan me hyrjen nė Uber. Ky i jep pėrdoruesit ndjesinė e njė gabimi nė siguri dhe pėr tė mos shfaqur dyshime, ngarkon pamjen e aplikacionit normal tė Uber qė tregon vendin e pėrdoruesit sapo shtyp Enter.

Symantec rekomandon tek pėrdoruesit qė tė kenė tė pėrditėsuar programin. Tė instalojnė aplikacione tė njohura anti-malware dhe tė mos zbresin aplikacione nga site qė nuk i njohin.

Ngjashėm dhe pėrfaqėsues tė Uber rekomandojnė tek pėrdoruesit e tyre tė mos shkarkojnė aplikacione pėrveē Google Play Store. Pėr faktin se gabime ndodhin. Uber referon se ka njė seri kontrollesh sigurie dhe sistem qė ndihmojnė nė gjurmimin dhe bllokimin e mos autorizimin e lidhjeve. Edhe nėse pėrdoruesi ka dhėnė kodin e vetė gabimisht ėshtė i mbrojtur.
Burimi Lajme Teknologike
Poshnja nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Poshnja pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur