Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-02-2018, 15:07   #101
jarigas
Vete zot, vete shkop
 
Avatari i jarigas
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Napoli,Italy
Posts: 508
Thanks: 93
Thanked 12 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
jarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Ore Jarigas.... Mos na be te mencurin ore ti. Ne Greqi ka arvanite dhe sot e kesaj dite.Ka pasur dhe do kete.Ka ne Cameri, ka dhe kudo ne Greqi dhe neper ishuj.
Edhe ēfare pastaj?!
Zervas suliot ishte, e ēfare pastaj?!

Citim:
Sipas teje nuk ka pas Genocid ne 1915,1925,1935? apo mos do te thuash : Po te ishte bere genocid ne ato vite nuk do kishte ngelur njeri ?
Pikerisht, shyqyr qe e kuptove!
Perzenie, grabitje, vjedhje, diskriminim, pastrim etnik, gjenocid, jane terma te ndryshem qe pershkruajne akte e situata te ndryshme!

Citim:
Dhe sa per ato teorite ... populli grek vella e mik. Dy popuj jane vellezer e miq, kur e duan njeri-tjerin me pasterti e sinqeritet.
Perpara osmaneve, keta dy popuj jetonin te perzier dhe ne harmoni me njeri tjetrin! Vete fakti Greqia ishte e mbushur me arber, flet qarte!
Citim:
Dhe pse me kokefortesi ...Gjermania ka kerkuar falje per krimet e bera...sos qe ka paguar dhe demshperblimet..... Me kete llogjiken tende : Greket na qenkan me puritanet ne europe apo nuk duan te ulin koken per te kerkuar falje?
Greqia nuk ka sulmuar ndonje shtet tjeter, keshtuqe paralelizmi s'pin uje!

Citim:
E mbyllim me replika. Mba mendjen qe ke. Thjesht te jap nje keshille. Kur flet sigurohu qe ai me te cilin flet me keto argumenta te mos jete Cam....sepse atij gjyshin apo gjyshen apo te afermit,qe ja therren greket si kafshe nuk ja kishte bere pela... dhe gjaku o mik , nuk behet uje.
Keshille idiote!
Historia nuk pyet per ndjenjat e mija apo te "ēamit" e politika shkel mbi te dyja pa meshire!
Me dhimbsen pa pase te debuarit pa shkak nga shtepite e tyre, cilesdo etnie qofshin, por them se te ndersesh njerezine kunder nje njerezie tjeter per nje kauze te pasherueshme, eshte jo budallallek, por prej kriminelash!
jarigas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 15:14   #102
jarigas
Vete zot, vete shkop
 
Avatari i jarigas
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Napoli,Italy
Posts: 508
Thanks: 93
Thanked 12 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
jarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Marketa e dijes se tij ndalon kur behet fjale per muhamedane keshtu qe mos e lodhni vehten kot se mendja e tij eshte e pa mbushur me llogjike kombetare, fjalori i tij acarues dhe percares eshte me nje njolle te madhe ne biografine e temave ku ai merr pjese.
Silli provat, shpifarak!
Citim:
Pra per kete njiri camet jane muhamedane e si te tille mire jua ka bere Greku....
Merru me ate qe shkruaj, spurdhjak, e jo me fantazite e tua!!
jarigas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 15:31   #103
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 18,638
Thanks: 7,946
Thanked 6,920 Times in 4,454 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 364
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jarigas Shiko postimin
Silli provat, shpifarak!

Merru me ate qe shkruaj, spurdhjak, e jo me fantazite e tua!!
Nuk merem me kryqtare Don Kishotiste....
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 15:37   #104
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,478
Thanks: 12,103
Thanked 7,006 Times in 4,684 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jarigas Shiko postimin
Silli provat, shpifarak!

Merru me ate qe shkruaj, spurdhjak, e jo me fantazite e tua!!
I pytje kshu kot....ka arvanitas ne Peqin????
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 13-02-2018, 15:54   #105
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,071
Thanks: 5,700
Thanked 6,662 Times in 4,247 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 296
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
I pytje kshu kot....ka arvanitas ne Peqin????
guagliones i duket si forum arab.
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 13-02-2018, 16:27   #106
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,760
Thanks: 0
Thanked 942 Times in 714 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jarigas Shiko postimin
Edhe ēfare pastaj?!
Zervas suliot ishte, e ēfare pastaj?!
Mos i merr gjerat kopje nga interneti ore ti .... Arta dhe Suli jane gjera te ndryshme. Ajo e quajtura origjine Suliote, qe e shkruan Wiki i pjerdhur eshte per t'a lexuar ti dhe greket qe te besoni se ja u keni bere mire cameve dhe e kete ja beri nje suliot. Suliotet dhe grate i kane burra e jo me vete po e po. Suljotet ore Jarigas e hane shkembin te gjalle dhe vdesin per nje fjale e per nje nder. Ate shtetin qe mburren sot , greket bukeshkale e kane nga Suljotet dhe nga Arvanitasit. E drejta Jarigas, vonon po nuk menon.Ketu do jemi dhe do e shohim.

Ti nuk i njeh suliotet Jarigas. Nuk ka Suljot mbi dhe qe te bente ate qe ju beri Arvanitasve , Napolon Zerva dhe te thoshte ate qe tha kur po vdiste.... '' Jam pishman qe nuk zhduka ca me teper came, por jam i lumtur qe dogjja persegjalli gra came, nga barku i te cilave nuk do lindin me kurre came''


Citim:
Perpara osmaneve, keta dy popuj jetonin te perzier dhe ne harmoni me njeri tjetrin! Vete fakti Greqia ishte e mbushur me arber, flet qarte!
Ti ke llogjike per keto qe shkruan apo ja mbyt? Se nje postim me pare me the nga mbine Camet ? Po te pyes une ty tani. Ku qene keta Arber ne Greqi? Se deri dje nuk kishte grek qe e pranonte kete? Sa ishin dhe ku jetonin? Sa vite kishin aty ?

Sa per ate qe Greqia nuk ka sulmuar kurre ....kush te tha ty ? Lexoje historine se nuk e njeh. Ja po te them une qe ne 1949 por dhe me vone greket kane sulmuar Shqiperine dhe lane kockat.

Dhe kur ben replike , mos be replike me veten. Bej replike me ato qe shkruaj une dhe pergjigju sic te pergjigjem une. Ballas dhe jo me dredha.

Po ta perseris prape pyetjen qe shmangesh dhe nuk i pergjigjesh. Kush qe aresyeja qe greket kane bere me 1915,1925 dhe 1935 te njejten gje me Camet sic bene dhe me 1945? Me ke ishin kolaboracioniste Camet ne ato vite ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 13-02-2018 nė 16:30
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 13-02-2018, 20:44   #107
jarigas
Vete zot, vete shkop
 
Avatari i jarigas
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Napoli,Italy
Posts: 508
Thanks: 93
Thanked 12 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
jarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
I pytje kshu kot....ka arvanitas ne Peqin????
Ca i kam pasur fqinje...ca shoke shkolle...Rakipi, Resuli, Shehu, etj!!
Te gjithe njerez te mire...ama, edhe sot, pas brezash qe jetojne ne Peqin, u therrasin "ēam" me perēmim!!
jarigas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 21:00   #108
jarigas
Vete zot, vete shkop
 
Avatari i jarigas
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Napoli,Italy
Posts: 508
Thanks: 93
Thanked 12 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
jarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėmjarigas ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Ate shtetin qe mburren sot , greket bukeshkale e kane nga Suljotet dhe nga Arvanitasit. E drejta Jarigas, vonon po nuk menon.Ketu do jemi dhe do e shohim.
Pra, ndertuan nje shtet per greket dhe lejuan qe te perzene "ēamet"?!

Citim:
Ti nuk i njeh suliotet Jarigas. Nuk ka Suljot mbi dhe qe te bente ate qe ju beri Arvanitasve , Napolon Zerva dhe te thoshte ate qe tha kur po vdiste.... '' Jam pishman qe nuk zhduka ca me teper came, por jam i lumtur qe dogjja persegjalli gra came, nga barku i te cilave nuk do lindin me kurre came''
Se, medemek ti i njeh tere Suliotet....ke njohur edhe Zerven ne shtratin e vdekjes!!

Citim:
Ti ke llogjike per keto qe shkruan apo ja mbyt? Se nje postim me pare me the nga mbine Camet ?
Thashe nga mbine me '45, pasi sipas tezes sende paskan qene shfarosur kaq here me pare,derdimen!


Citim:
Po ta perseris prape pyetjen qe shmangesh dhe nuk i pergjigjesh. Kush qe aresyeja qe greket kane bere me 1915,1925 dhe 1935 te njejten gje me Camet sic bene dhe me 1945? Me ke ishin kolaboracioniste Camet ne ato vite ?
Or derdimen, po ti kishin perzene, siē bene me 1945, s'do te kishte me te tille me 1945!
E kupton gomarllekun qe thua?!
Deshen t'i perzene ne Turqi, po, i shpronesuan me "reforme agrare", po, u zhvaten florinj e pasuri te luajtshme pergjate lufterave te brendshme, po, por vetem me 1945 i "perzune" teresisht!
jarigas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 21:01   #109
CERMENIKASI
I LARGUAR
 
Avatari i CERMENIKASI
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 1,631
Thanks: 327
Thanked 415 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
CERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Citim:
En Grčce,les Albanais se trouvent principalement dans la partie de l'Epire centrée autour de Janina et limitée au sud par le golfe d'Arta:c'est leur province de Camerija.Peuplée jusqu'en 1913 de musulmans et d'orthdoxes,cette région fut hellénisée par l'expulsion en 1923 vers la Turquie de 60 000 Albanais musulmans appelés Turcs pour l 'occasion
Burimi : Extrait du livre : L'ALBANIE
GEORGES CASTELLAN
PRESSES UNIVERSITAIRES DE FRANCE
Collection:"QUE SAIS-JE"
Edition novembre 1994

Kėtu sipėr shkruhet se nė 1923 60 000 Cam u dėbuan prej Camėrie nga grekėt pėr nė turqi.
__________________
Jam gegė por mos ma shajė kush Toskėrinė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga CERMENIKASI : 13-02-2018 nė 21:06
CERMENIKASI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i CERMENIKASI pėlqehet nga
i vjetėr 13-02-2018, 21:10   #110
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 18,638
Thanks: 7,946
Thanked 6,920 Times in 4,454 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 364
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga CERMENIKASI Shiko postimin
Burimi : Extrait du livre : L'ALBANIE
GEORGES CASTELLAN
PRESSES UNIVERSITAIRES DE FRANCE
Collection:"QUE SAIS-JE"
Edition novembre 1994

Kėtu sipėr shkruhet se nė 1923 60 000 Cam u dėbuan prej Camėrie nga grekėt pėr nė turqi.
Ja dhashe gogolit ta pertypte dhe me mxorri kete se ne nuk din gjinja allafronga ....po qe edhe ti dakort i nderuar Cermenikas...e po pate problem ma thuaj dhe e fshij.

Po sado te sjellesh te ketilla materiale nuku mbushet mendja e atij qe sdo ti mbushet e lufton me mullinjte e eres se kohes se qepes.

"Nė Greqi, shqiptarėt janė kryesisht nė pjesėn e Epirit pėrqendruar rreth Janinės dhe kufizohen nė jug nga Gjiri i Artes: ėshtė provinca e tyre e Camerisė.
Populluar deri nė vitin 1913 prej muslimanėve dhe ortodoksėve, ky rajon u helenizua me dėbimin nė Turqi tė gati 60,000 myslimanėve shqiptarė tė quajtur turq pėr kėtė rast nė vitin 1923"
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 13-02-2018 nė 21:16
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 13-02-2018, 21:37   #111
CERMENIKASI
I LARGUAR
 
Avatari i CERMENIKASI
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 1,631
Thanks: 327
Thanked 415 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
CERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

I nderuar Cool Shqype , kurrė s'ka me ndodh tė kem problem me ty!!! Pėrkthimi asht i saktė,faliminderit!
Libri ku e kam shkėput atė e kam kėtu nė shtėpi dhe asht pra e sigurtė
__________________
Jam gegė por mos ma shajė kush Toskėrinė
CERMENIKASI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i CERMENIKASI pėlqehet nga
i vjetėr 13-02-2018, 21:41   #112
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 18,638
Thanks: 7,946
Thanked 6,920 Times in 4,454 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 364
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga CERMENIKASI Shiko postimin
I nderuar Cool Shqype , kurrė s'ka me ndodh tė kem problem me ty!!! Pėrkthimi asht i saktė,faliminderit!
Libri ku e kam shkėput atė e kam kėtu nė shtėpi dhe asht pra e sigurtė
Tu rrit nera

Kurr nuk e kam vu ne dyshim korrektesine tuej i nderuem zotni.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 22:35   #113
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,760
Thanks: 0
Thanked 942 Times in 714 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jarigas Shiko postimin
Pra, ndertuan nje shtet per greket dhe lejuan qe te perzene "ēamet"?!

Se, medemek ti i njeh tere Suliotet....ke njohur edhe Zerven ne shtratin e vdekjes!!


Thashe nga mbine me '45, pasi sipas tezes sende paskan qene shfarosur kaq here me pare,derdimen!Or derdimen, po ti kishin perzene, siē bene me 1945, s'do te kishte me te tille me 1945!
E kupton gomarllekun qe thua?!
Deshen t'i perzene ne Turqi, po, i shpronesuan me "reforme agrare", po, u zhvaten florinj e pasuri te luajtshme pergjate lufterave te brendshme, po, por vetem me 1945 i "perzune" teresisht!

Shikoje kete :


E ka bere nje televizion greek.

Ja dhe ky me i plote ne version anglisht


Ja dhe nje tjeter:jane me copa sepse dokumentari i plote eshte 6 ore.

qe besoj se do jete ky


Meqe ti nuk beson se kane ndodhur ngjarjet ne 1915,1925,1935....une mund te postoj ketu gazetat greke dhe shqiptare te kohes.Artikujt qe jane shkruar ne ate kohe.Cdo te thuash pastaj.Po i lexove ato qe shkruan Mithat Frasheri do shikosh se jane me numer arshive? Ti e ke koken plot por te keshilloj te kehs nje cike vend per te verteta.Hiq ca genjeshtra ng koka dhe fut ca te verteta. Ajo c'ka shkrova per Zervasin ne shtratin e vdekjes... ehste e fameshme se greket mburren me ate cka thene ai para vdekjes.

Dhe derdimen....Une deri tani nuk di te te kem fyer. Ok ? Di dhe une te te fyej.Po bejme debat per nje ceshtje.Ti di ato qe te kane fryre ne vesh, une po te them ato qe jane te verteta.Nuk jane se i di sot.M'i kane thene gjysh e gjyshe vite e vite me pare.

C'jane keto budalliqe qe thua ne fund? Donin t'i conin me reforme agrare ne Turqi dhe benin genocid. masakra e vjedhje cdo 10 vjet? Kush qe aresyeja dhe me c'te drejte donin greket t'i conin camet/autoktone ne ato troje/,me reforme ne Turqi? Pra... meqe do te ndjekim llogjiken tende,atehere:Greket i kane vrare e prere Camet historikisht dhe jo vetem ne 1945.Greket donin t'i deportonin Camet nga tokat dhe pronat e tyre dhe kete e benin me fushata te pakten 10 vjet.Kjo ka qene aresyeja e vertete dhe jo kolaboracionizmi
Ndiqi te dy dokumentaret. Ke aty nje pjese te se vertetes .... sepse te verteten fare nuk e ka thene as ai dokumentar. Por te pakten me mire se genjeshtra...
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 13-02-2018 nė 22:47
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 23:08   #114
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,760
Thanks: 0
Thanked 942 Times in 714 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

1821 pjesa 1

1821 pjesa e 2

1821 pjesa 3

1821 pjesa 3

1821 pjesa 3 dhe 2
1821 pjesa 4

1821 pjesa 5

1821 pjesa 6

1821 pjesa 8

jane marre ne youtube nga ky kanal
https://www.youtube.com/channel/UCqg...DvGUH3opchePQA

dhe me cfare kuptoj jane perkthyer dhe dhene nga Top Chanel....qe e marrte mortja qe nuk i jep cdo jave por me jep filma me k@rva. Jazek !
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 13-02-2018, 23:10   #115
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 18,638
Thanks: 7,946
Thanked 6,920 Times in 4,454 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 364
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Ke harru edhe ate serialin e fomshem te Kllaunit qanele....Erdrumdrumgjymgjylistankazan....ku selquket na dilkan palikarja.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2018, 08:29   #116
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,280
Thanks: 582
Thanked 930 Times in 513 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Or derdimen, po ti kishin perzene, siē bene me 1945, s'do te kishte me te tille me 1945!
E kupton gomarllekun qe thua?!
Deshen t'i perzene ne Turqi, po, i shpronesuan me "reforme agrare", po, u zhvaten florinj e pasuri te luajtshme pergjate lufterave te brendshme, po, por vetem me 1945 i "perzune" teresisht!.


Mundohu sa te duash ti e kushdo tjeter ta ndriēosh e ta qyteterosh me driten e se vertete...

Palikari ... pall..ari ka per te mbet
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 15:29   #117
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 18,638
Thanks: 7,946
Thanked 6,920 Times in 4,454 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 364
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Kotzias: Kemi mbyllur paketėn e ēėshtjeve tė hapura me Shqipėrinė

Greqia i konsideron tė mbyllura ēėshtjet qė kanė qenė prej shumė kohėsh tė hapura me Shqipėrinė. Ministri i Jashtėm grek, Nikos Kotzias, nė njė intervistė tė dhėnė mbreme per televizionin “Alpha” ka theksuar prere se Greqia i ka mbyllur gjithė ēėshtjet hapura me Shqipėrinė, dhe ka shprehur shpresėn qė sė shpejti tė kurorėzohet marrėveshja pėrfundimtare.

Ai ka pranuar se paketa e ēėshtjeve qė ishin tė hapura prej 70 vitesh tashmė kurorėzohet nė njė marrėveshje. “Kishim probleme tė hapura me dy nga tre fqinjėt tanė veriorė, me Shkupin dhe me Shqipėrinė. Para njė muaji e mbyllėm me Shqipėrinė gjithė paketėn e ēėshtjeve tė hapura qė prej 70 vitesh”- ka thene ai, duke shtuar me tej se “kjo ėshtė njė gjė e mirė". "Vendi nuk duhet tė ketė probleme tė hapura”.

Sipas Kotzias, qendrat e dy vendeve me te cilat kishin probleme te hapura kane rtreguar maturi dhe mencuri ne raport me fqinjet. “Me palėn shqiptare bisedimet tona dhe negociatat mbajtėn dy vjet e gjysėm. Rrjedhimisht janė pjekur kushtet dhe ishte e natyrshme qė qė njė moment tė mbėrrinim nė njė pėrfundim tė mirė tė tyre dhe shpresoj qė tė arrijmė aty”, tha ministri grek, por pa dhene detaje rreth paketes konkrete dhe marreveshjes.

Shqyptarja
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 17:22   #118
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,182
Thanks: 13
Thanked 595 Times in 383 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jarigas Shiko postimin
Vlen edh per ata qe si bindje kane shfarosjen e ēifuteve, qafirave, grekerve a ku ta di une?!
Mos u humb fillin e bisedes,te shkrova qe demshperblimi i takon personave qe kane vuajtur burgim per shkak te bindjeve,ndergjegjes pra te burgosurit politik...e jo ato qe enderrojne ti shfarosin te tjeret,...demshperblim per vuajtje denimi me burg e jo bindje te shfarosesh dike.Si mendon demshperblim per keta te dytet ?!!
Citim:
Pra, rasti i gjyshit tim qenka i tejkaluar, edhe pse i shpronesuar nga nje qeveri e shtetit te vet, te cilit asnjehere nuk ju vu kunder; por nuk qenka e tejkaluąr ne rastin e "ēamerve"
Per te dyja eshte e tejkaluar,sepse ka kaluar kohe e gjate dhe prona shfrytezohet nga te tjeret qe 70 vite.Por jo edhe e vjetersuar e drejta per pronen,mbetet demshperblimi.
Citim:
te cilet u shperngulen nga nje subjet politik qe perfaqesonte nje pjese te grekerve asokohe e qe tashme nuk egziston dhe fajet e te cilit nuk mund t'i marre persiper nje subjekt politik qe asgje s'e lidh me te e per me teper 70 vite me vone!
Pse zgjedh terma te buta "u shperngulen",po si...u DEBUAN pasi disa mijera i masakruan.Ishin shtetas grek dhe Greqia mban pergjegjesi.
Keshtu edhe Turqija e pastron ndergjegjen e vet nga gjenocidi armen,..ishte P.O jo Turqija e sotme...cka ta merr mendja kalon ky arsyetim ?
Citim:
Perveē rasteve qe dalin jashte kuadrit te jetes civile dhe hyjne ne kuadrin e konfliktit te armatosur!
Po...ne jeten civile nje shtetasit ju konfiskohet pasuria e cila eshte krijuar duke bere veper penale...tani si rregullohet kjo materie ne nje konflikt te armatosur,konflikt i armatosur munde te jete edhe lufta qytetare mbrenda nje shteti,apo mendon kur kemi okupim te nje vendi nga shteti tjeter...cila eshte metoda jote ne kete rast,e the qetaz qe "te digjet i njomi,perskaj te thatit"...apo kolabrocionistit ti mirret prona dhe te debohet,...apo popullaten e padeshiruar e shpall te gjithen kolabrocioniste, e shproneson,ja merr shtetesine dhe e debon.Ketet nuk e lejon as e drejta nderkombetare,nuk ka pergjegjesi kolektive,kolabrocionisti denohet ne vendin e tij shtetas i te cilit eshte...apo aktet e shpronesimit i beri Napoleon Zerva e jo shteti grek permes gjyqeve farse...
Citim:
Edhe italianet qajne te vraret nga komunistet jugosllave ne Foibat dhe perzurjet nga Fiume, por deri me sot, nuk kane vene asnjehere kete ēeshtje mbi tryezen e politikes se tyre nderkombetare...e Italia nuk eshte shteti i fundit ne Evrope!
E kane vene,e kane vene por nuk je i informuar...por ketu problemi eshte me ndryshe.Italia e ka okupuar kete rajon,dhe si agresor eshte dashur te paguaj demet e luftes,dhe me pelqimin e Qeverise italiane pronat e italianeve te ikur,te debuar jane llogaritur ne shumen e reparacioneve.Ndersa vleren e prones se tyre ja ka kompensuar shteti italian...nuk dija shume per problemin,por ja u informova dhe kjo problematik eshte zgjidhur ne baze te marreveshjeve ndershteterore Itali-Jugosllavi (Marreveshja e Romes 1983) ku Jugosllavia merr persiper te paguaje demshperblimet per ata italian te Istres qe kane mbetur te pambuluar nga kjo marreveshje...pas shkaterrimit te Jugosllavise kete detyrim e ka marr Kroacia dhe Sllovenia te cilet duhet te paguajne mbi 180 mil $ per ata persona...italianet qe kane humbur pronat,nuk e pranojne shumen e demshperblimit por kerkojne rikthimin fizik te prones me cmimet e tanishme te tregut.Pratae qenkan te paguar ne nje Banke te Luksemburgut por shoqata e italianeve te tille,nuk i ngre parae...keto paskan ngre padi private kunder Kroacise dhe Sllovenise dhe procesi vazhdon.
Citim:
Pikerisht, i vjen keq te jete i drejtperdrejte me politikante qe s'dine se ē'eshte politika!
Ndersa presidenti jevg Grek e dine cka eshte politika...deklarata e tij eshte e papergjegjeshme dhe e papranueshme.Presion mbi nje vend fqinj paqesor ne forme te kercenimit.
Shqiperia as qe e ka hapur ceshtjen came,qe ai te marr nje qendrim te tille...por jevgu i pergjigjet pyetjeve te gazetareve grek.
Citim:
Tashi, cili eshte kercenimi per ty?!
Tashti,seriozisht e ke...po e ngritet zerin per te ashtequajturen "ceshtje came" nuk do te integroheni ne Bashkimin Europian..nuk eshte kercenim (perjashtu ketu cinizmin e presdientit Pavalooopopulos me fenotip jevgu)...e ka harruar qe Vetoja greke per zgjerimin e UE me anetare tjere,nuk i vlen me aspak.
Citim:
Cila eshte arma ne dore te politikes greke?!
Greqia te zbatoje institutin Restutio ad Integrum (kthim ne gjendjen e meparshme,me se paku deri ne vitet 1913).Kjo eshte edhe zgjidhja me korrekte e gjithe problemit.
Pajtohesh ?
Citim:
Ore, une do te lumturohesha sikur "ēamet" te demshperbleheshin, veēse nuk arrihen keto gjera me ēirrje interneti e kercenime jevgjish!
Nuk mirret parasysh cka shkruajme ne ne internet,e as cka flasin shqiptaret neper kafene.Zyrtare eshte qendrimi i shtetit shqiptar,iniciativat qe ai i merr rreth ketij problemi...Dhe ku kercenohet shteti shqiptar,kercenim prej jevgu vjen nga ky Papoplupoluposi.
Citim:
Presidenti grek eshte pergjigjur shume me bute sesa do te ishte pergjigjur homologu shqiptar ne vend te tij!
Po si...Deklarata e Presdientit Shqiptar Ilri Meta :"Qėndrimet e tij nuk sjellin energji pozitive. Pavlopulos jo nė sintoni me Bushatin e Kotzias. Deklaratat e tij nuk i pėrgjigjen partneritetit. Tė ruajmė qetėsinė dhe respektin reciprok”.
Presidienti shqiptar i pergjigiet me nje nivel te larte qytetarie malokut grek.
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Semiku pėlqehet nga
i vjetėr 16-02-2018, 17:31   #119
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,182
Thanks: 13
Thanked 595 Times in 383 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jarigas Shiko postimin
Thashe nga mbine me '45, pasi sipas tezes sende paskan qene shfarosur kaq here me pare,derdimen!
Pse insiston ne kete pyetje...gjenocidi armen ndodhi diku me 1915,ndersa Armenia shpalli pavaresine me 1918.Nga na mbine armenet pas gjenocidit ?
Gjenocid nuk eshte shfarsosje totale e nje populli,por edhe shfarosje e nje pjese te nje populli (qofte edhe e permasave te vogla).Srebrenica eshte e njohur si gjonocid edhe pse eshte vetem nje qytet boshnjak...Cameria eshte nje rajon ,krahine e gjere dhe ajo u spastrua etnikisht..e spastrimi etnik eshte forme e gjenocidit.
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Semiku pėlqehet nga
i vjetėr 16-02-2018, 23:05   #120
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,464
Thanks: 4,554
Thanked 2,204 Times in 924 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti grek: Shqiperia ta mbylle gojen, nese do Europen

“Kotzias na tradhtoi, i ka dhėnė tokė dhe det Shqipėrisė”


http://www.gazetadita.al/mediat-grek...et-shqiperise/
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur