Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta > Parapsikologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-08-2014, 23:50   #21
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,316
Thanks: 213
Thanked 653 Times in 361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kultura okulte

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baaroar Shiko postimin
A mund tė na japėsh njė shembull ilustrues mbi ndonjė tė fshehtė nga librat e Torahut?
Nese posedon librin e Toras dmth kopje, atehere do te jap disa faqe tek te cilat ne ēdo kapercim ne rend numerik te caktuar do lexosh fjale qe mbase sdo i besosh syve qe jane te tilla, mbaj mend numrin e kapercimit te germave qe eshte 16 por faqet jo sepse ka kohe qe e kam lexuar dhe sekretet e librit te Toras mund ti gjesh fare lehte edhe ne internet pasi flitet shume per te.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2014, 00:43   #22
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kultura okulte

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
"The Occult Significance of Blood" - Honoraret per Fleur Blanche per sjelljen e ketij linku ne nje teme tjeter.

baaroar, thjesht hap linkun dhe lexo rreth 10 min random neper liber gjera te ndryshme qe mund te te interesojne. You'll know what it deals with, very soon.

Me pas, ky liber rekomandon edhe tre te tjere ne fund:

"The Kabala of Numbers"
"A Manual of Occultism"
"The Tarot of the Bohemians"

Kultura okulte eshte plot e perplot me materiale. Mijra vjet eksperience ne sharlatanizem - por qe ne fakt dinin shume shume pak per subjektin e trajtuar dhe njohuria disparse duhej lidhur patjeter me elemente te shpikur e fantastike dhe te magjishem per t'u administruar ne menyre sensibel nga mendja - kane prodhuar edhe dokumenta te shumte ne lidhje me kete gje.
Lexova disa pjesė tė mira derisa mė sosi durimi nga neveritja ndaj kėtyre sharlatanizmave...
Po veēoj:
"The blood absorbs those pictures of the outside world which the brain has formed within, transforms them into living constructive forces, and with them builds up the present human body. Blood is therefore the material that builds up the human body. We have before us a process in which the blood extracts from its cosmic environment the highest substance it can possibly obtain, viz., oxygen, which renews the blood and supplies it with fresh life. In this manner our blood is caused to open itself to the outer world."

Edhe nuk i vihet faj kėtij koqeje kandari qė zbulon tė fshehta tė tilla nė 1912 sepse vetėm nė 1937 u kuptua nga cikli i Krebsit si krijohet energjia nė qelizė dhe roli i oksigjenit nė tė.
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2014, 00:55   #23
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kultura okulte

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga NIKOLA TESLA Shiko postimin
Nese posedon librin e Toras dmth kopje, atehere do te jap disa faqe tek te cilat ne ēdo kapercim ne rend numerik te caktuar do lexosh fjale qe mbase sdo i besosh syve qe jane te tilla, mbaj mend numrin e kapercimit te germave qe eshte 16 por faqet jo sepse ka kohe qe e kam lexuar dhe sekretet e librit te Toras mund ti gjesh fare lehte edhe ne internet pasi flitet shume per te.
5 librat e parė nuk pėrbėjnė Torahun? Nėse po, mė jep njė rast.
Nėse kėto tė fshehtat zbulohen vetėm nė gjuhėn hebraike lėre fare...
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2014, 01:01   #24
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,316
Thanks: 213
Thanked 653 Times in 361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kultura okulte

Vete tora eshte ne gjuhen Hebreje, por nuk ka ndonje lodhje te madhe sepse faqet perkatese jane te skanuara dhe kane autosugestion. do mundohem ti gjej dhe te ti tregoj.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2014, 16:53   #25
Fleur Blanche
Hiram Abiff
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Posts: 876
Thanks: 0
Thanked 354 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Fleur Blanche ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kultura okulte

Pėrgjatė gjithė historisė njerėzore, njeriu ėshtė orvatur gjithnjė t'i japė kuptim gjėrave tė cilat nuk i dinin dhe nuk i kuptonin nė atė kohė. Prirja pėr tė parė tek mbi natyrorja, mbase nuk ėshtė fjala e duhur... por pėr tė parė tek ajo qė qėndronte mbi botėkuptimin e tyre, qė njė ligjėsie tė panjohur, t'i mveshte diēka. Kjo ėshtė diēka qė e dimė tė gjithė. E kėshtu, pėr tė gjykuar drejt, duhet marrė nė kontekstin e periudhave, sepse fjala vjen, edhe mitologjia ende studiohet sot por askush nuk beson se kronosi hante bijtė e tij, zeusi gjuante me rrufe, artemisa ishte buf, qė njerėzit i faleshin lisit qė u parashikonte tė ardhmen etj etj etj. Kėto shprehin mendėsinė e njė periudhe tė caktuar, por qė nuk mund tė merret literalisht pėr tė nxjerrė kuptimin qė mbartnin, sepse dihet qė sot ishin alegorizma. Me metafora/alegorizma, janė tė mveshura edhe tė ashtėquajturit libra tė shenjtė. Edhe okulti/ezoterizmi, ka po nė thelb simbolikėn, numerologjinė, alegorizmat etj etj tė kėsaj natyre, pėr tė pėrcjellė brez pas brezi atė dije qė zotėrohej nga njė grup i caktuar, nė mėnyrė qė mos tė binte nė duart e gabuara. Psh shumė arritje nė mesjetė, u detyruan tė bėheshin fshehtas dhe mbuloheshin nga kodet e ato qė thashė mė sipėr, nė mėnyrė qė mos tė binin nė duart e persekutuesve. (nė kėto grupime okulte ishte edhe vetė xhordano bruno) Kėshtuqė, nuk ka diēka tė fshehtė nė tė, e cila tėrheq forca negative e ku di unė, pėr tė robėruar njeriun e thurrur konspiracione ndaj tij. "E fshehtė" ėshtė vetėm ajo qė mund ta kemi ēdo ditė para syve por nuk kuptohet dhe, ėshtė mbuluar nė atė mėnyrė qė nė pamje tė parė duket qesharake.

Unė nuk di qė kabbala, tė merret me magji tė zezė, por kjo disiplinė (qė mua mė duket shumė e vėshtirė sepse kėrkon ndėrthurje dijesh pėrfshi edhe ato shkencore, unė pėr vete s'do i hyja kėtij sporti) merret nė njė farė mėnyrė me deshifrimin e atyre dijeve qė janė koduar nga simbolet dhe alegorizmat, duke mos i marrė fjalė pėr fjalė por nė njė kontekst gjithėpėrfshirės.

Janė tė paktė njerėzit qė e njohin natyrėn e vėrtetė tė okultit dhe janė tė paktė librat e saktė mbi tė, por e keqja nuk vjen nga librat, por vjen nga njerėzit qė abuzojnė me to. Kjo ka sjellė nė krijimin e atyre qė njė autor studiues i ezoterizmit, e quan si popular occultism, ku njerėz pėr qėllime tė ndryshme abuzojnė nėn kėtė emėr dhe krijojnė shkolla/grupime, pseudoshoqėri e ma the ta thashė, duke marrė pasazhe qė nuk ua dinė kuptimin dhe tė pretendojnė se po bėjnė mrekullira apo magji, parashikime etj. Pėr kėtė arsye, pėr tė krijuar njė ide sa mė afėr tė vėrtetės, lipset tė ballafaqohen anė tė ndryshme, tė studiohen e mė pas filtrohen, nė njė ide tė vetme; ashtu sikurse do formosh njė puzzle i merr tė gjitha pjesėt e tė gjitha formave e ngjyrave; pėr ata qė kanė kureshtje kuptohet. Njeriu mėson dhe ēmėson, bėn dhe zhbėn vazhdimisht dhe kjo do vazhdojė akoma, pėr tė ecur pėrpara e pėr tė mėsuar tė panjohurėn.

Por problemi sot, nuk qėndron tek librat e shkrimet e sė kaluarės tė cilat ishin thjesht pėrpjekje tė mendjes njerėzore pėr tė kuptuar atė qė nuk dinin, ose "kriptonin" atė qė dinin, por pėrdorimi i gabuar qė iu bėhet sot pėr tė ngritur kulte tė tjera. E njė ndėr kėto kulte tė kohės moderne, ėshtė biznesi i sė ardhmes – profetėt e rremė tė kohėve moderne. E kam fjalėn pėr profetizimet e fundit tė botės, me maya e me planete nibirush, pushtim anunakėsh e tėrrci vėrrci, qė ngjallin frikė e panik. Po aq, sa edhe trendi i teorive konspirative, me shoqėri sekrete qė bėjnė mbledhje mes tyre duke praktiku rituale satanike pėr me sundu botėn, e qė kėta marrin udhėzime nga ca reptilė e ku di ē'djallin tjetėr aka entitete. Madje do thoja, qė kjo parė hollė hollė, ėshtė kthyer nė industri fitimprurėse.
Fleur Blanche nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2014, 17:03   #26
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,208
Thanks: 16,485
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kultura okulte

Mustaqemuti i Austrise ka(kishte)lexuar 16.000 libra.
Gjashtembidhjetemije libra.
I bie 1 ne dite dhe naten.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2014, 17:14   #27
Fleur Blanche
Hiram Abiff
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Posts: 876
Thanks: 0
Thanked 354 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Fleur Blanche ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kultura okulte

Kurse pėr Churchill thuhej se kishte kėshilltar okult A. Crowley... se pėr ēfarė i duhej ky, veē Churchill mund ta dinte...
Fleur Blanche nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2014, 17:22   #28
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,208
Thanks: 16,485
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Arrow Pėrgjigje e: Kultura okulte

Protokolli i Rostovskit...........me mjafton.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2019, 14:37   #29
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,761
Thanks: 16,256
Thanked 10,026 Times in 5,759 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kultura okulte

Meqe sapo e mbarova kte videon po e ndaj ketu ...informacion okult sa te duash ...

Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur