Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika

Informatika Nėse keni nevojė pėr ndihmė apo keni informacione rreth botės sė larmishme tė informatikės dhe internetit, ju ftojmė t'i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-10-2019, 07:01   #1
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,037
Thanks: 0
Thanked 1,723 Times in 1,344 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Hacker Releases 'Unpatchable' Jailbreak For All iOS Devices, iPhone 4s to iPhone X

Kjo eshte pak e vjeter .... , poe e mbaja mend.

Citim:
Hacker Releases 'Unpatchable' Jailbreak For All iOS Devices, iPhone 4s to iPhone XAn iOS hacker and cybersecurity researcher today publicly released what he claimed to be a "permanent unpatchable bootrom exploit," in other words, an epic jailbreak that works on all iOS devices ranging from iPhone 4s (A5 chip) to iPhone 8 and iPhone X (A11 chip).
Dubbed Checkm8, the exploit leverages unpatchable security weaknesses in Apple's Bootrom (SecureROM), the first significant code that runs on an iPhone while booting, which, if exploited, provides greater system-level access.
"EPIC JAILBREAK: Introducing checkm8 (read "checkmate"), a permanent unpatchable bootrom exploit for hundreds of millions of iOS devices," said axi0mX while announcing the publicly release of the exploit on Twitter.
The new exploit came exactly a month after Apple released an emergency patch for another critical jailbreak vulnerability that works on Apple devices including the iPhone XS, XS Max, and XR and the 2019 iPad Mini and iPad Air, running iOS 12.4 and iOS 12.2 or earlier.
Since the bootrom exploits are hardware-level issues and can not be patched without a hardware revision, a simple software update can't address the newly released bootrom exploit.
It should be noted that the Checkm8 exploit itself is not a full jailbreak with Cydia, instead, is just an exploit which researchers and jailbreak community can use to develop a fully working jailbreak tool.

An iOS hacker and cybersecurity researcher today publicly released what he claimed to be a "permanent unpatchable bootrom exploit," in other words, an epic jailbreak that works on all iOS devices ranging from iPhone 4s (A5 chip) to iPhone 8 and iPhone X (A11 chip).
Dubbed Checkm8, the exploit leverages unpatchable security weaknesses in Apple's Bootrom (SecureROM), the first significant code that runs on an iPhone while booting, which, if exploited, provides greater system-level access.
"EPIC JAILBREAK: Introducing checkm8 (read "checkmate"), a permanent unpatchable bootrom exploit for hundreds of millions of iOS devices," said axi0mX while announcing the publicly release of the exploit on Twitter.
The new exploit came exactly a month after Apple released an emergency patch for another critical jailbreak vulnerability that works on Apple devices including the iPhone XS, XS Max, and XR and the 2019 iPad Mini and iPad Air, running iOS 12.4 and iOS 12.2 or earlier.
Since the bootrom exploits are hardware-level issues and can not be patched without a hardware revision, a simple software update can't address the newly released bootrom exploit.
It should be noted that the Checkm8 exploit itself is not a full jailbreak with Cydia, instead, is just an exploit which researchers and jailbreak community can use to develop a fully working jailbreak tool.Features the Checkm8 exploit allows include as mentioned below:
Jailbreak and downgrade iPhone 3GS (new bootrom) with alloc8 untethered bootrom exploit.
Pwned DFU Mode with steaks4uce exploit for S5L8720 devices.
Pwned DFU Mode with limera1n exploit for S5L8920/S5L8922 devices.
Pwned DFU Mode with SHAtter exploit for S5L8930 devices.
Dump SecureROM on S5L8920/S5L8922/S5L8930 devices.
Dump NOR on S5L8920 devices.
Flash NOR on S5L8920 devices.
Encrypt or decrypt hex data on a connected device in pwned DFU Mode using its GID or UID key.
"This is possibly the biggest news in the iOS jailbreak community in years. I am releasing my exploit for free for the benefit of iOS jailbreak and security research community," says axi0mX, who released the exploit on GitHub.
"Researchers and developers can use it to dump SecureROM, decrypt keybags with AES engine, and demote the device to enable JTAG. You still need additional hardware and software to use JTAG."
axi0mX says he discovered the underlying bootrom vulnerability while analyzing a security patch Apple released in 2018 to address a previously discovered critical use-after-free vulnerability in iBoot USB code.
axi0mX also notes that his exploit can not be performed remotely. Instead, it can only be triggered over USB and requires physical access.
The jailbreak only works on iPhones running Apple's A5 and A11 chipsets and does not work on the latest two chipsets, i.e., A12 and A13.
Have something to say about this article? Comment below or share it with us on Facebook, Twitter or our LinkedIn Group.
Happy reading IOS lovers .....

(keni dhe je postim te meparshem per Android Lovers ....)

Mysterious malware that re-installs itself infected over 45,000 Android Phones

ketu :

https://www.forum-al.com/showpost.ph...14&postcount=1
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 31-10-2019 nė 07:03
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2019, 07:33   #2
Tan Durrsaku
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Oct 2019
Posts: 16
Thanks: 2
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Tan Durrsaku ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Hacker Releases 'Unpatchable' Jailbreak For All iOS Devices, iPhone 4s to iPhone

Per cfare sherben ???
Tan Durrsaku ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2019, 07:35   #3
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,338
Thanks: 7,444
Thanked 3,403 Times in 1,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Hacker Releases 'Unpatchable' Jailbreak For All iOS Devices, iPhone 4s to iPhone

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tan Durrsaku Shiko postimin
Per cfare sherben ???
Jailbreak eshte per te blere app free , por artikulli eshte vetem per iphone 4
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2019, 07:39   #4
Tan Durrsaku
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Oct 2019
Posts: 16
Thanks: 2
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Tan Durrsaku ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Hacker Releases 'Unpatchable' Jailbreak For All iOS Devices, iPhone 4s to iPhone

Aha Ma ka pas ven njeri njehere, kot pa lidhje... 1 aplikacion sbo me shume se 3$
Tan Durrsaku ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2019, 08:18   #5
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,037
Thanks: 0
Thanked 1,723 Times in 1,344 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Hacker Releases 'Unpatchable' Jailbreak For All iOS Devices, iPhone 4s to iPhone

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tan Durrsaku Shiko postimin
Aha Ma ka pas ven njeri njehere, kot pa lidhje... 1 aplikacion sbo me shume se 3$
Jailbreak eshte thyerja e sistemit IOS. IOS eshte Nje sistem Operimi me kod te mbyllur (si Windows) dhe nuk te lejon ndryshime apo customize pervec atyre qe kane menduar autoret. Sic dhe @Mandi tha, jalbreak te lejon te instalosh... , por nuk behet fjale per programe qe kushtojne 3 dollare. Eshte shume me teper se kaq . Jailbreak te lejon te instalosh programe qe nuk gjenden ne librarine e IOS (officiale) , programe qe kerkojne te drejte administratori qe te ekzekutohen,, programe qe bejne customizimin e sistemit IOS duke i shtuar apo hequr funksione qe ofron sistemi origjinal IOS, te nderhysh ne kodin e IOS etc.

Pra ky eshte jalibreak. Per me shume informcion mund te shohesh ne net.

Artikulli qe une solla ishte sa per ilustrim per te treguar se IOS ka kohe qe eshte bere target (table qitje nga hackers). Me interesante eshte te shikosh ne ate website artikuj te tjere qe tregojne per malware apo teknika te reja qe dalin per te sulmuar IOS. Nderkoqe qe ai sit boton zakonisht studime apo kerkime dhe shpesh kur gjerat qe publikohen aty jane riparuar . Por ka dhe studime qe ngelen hipotetike.
Psh. Per te sqaruar kete anen hipotetike. Me kujtohet nje vulnerability per Linux, ne te cilen egzekutimi i nje komande e caktuar ne terminal, shkaktonte goxha probleme per sistemin. Por qe te egzekutosh nje komande ne Linux Terminal (e nje niveli qe kalon te drejtat e user), kerkon te drejta administratori apo te lejohesh nga ata qe t'a besh nje gje te tille. Pra ngelet te jete ose paaftesi e tyre, ose te te japin te drejta si user me shume se c'te takojne. Por Linux eshte aq i zgjuar si sistem qe te krijoje disa nivele userash dhe administratoresh. Perndryshe te japesh te drejta nje useri me shume se c'duhet , eshte njesoj sikur te duash qe t'ja futesh vetes, ose t'a besh me qellim ate qe po ben. Ne Linux nje useri mund ti bllokohet fare e drejta qe te ekzekutoje scripte ne Terminal dhe kjo fare thjesht duke mos cenuar asgje tjeter, nga ato qe useri ka nevoje. Nejse. Kjo eshte tjeter mesele.

Nje sit i ngjashen eshte psh, me hackernew eshte:

Kodi:
https://news.ycombinator.com
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 31-10-2019 nė 08:40
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur